Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Γρήγορη ερώτηση: Από Wind καρτοκινητό σε Q, πόσο κοστίζει; Μού είπαν στο τηλέφωνο 30 ευρώ και μετά αυτά δεν μένουν. Είναι σχεδόν αποτρεπτικό (!). Εάν είναι έτσι, πάει Vodafone/Cosmote (καρτοκινητό) και μετά από 2 μήνες το γυρνάει Q.

Διάβασε πιο πάνω, έχουν γραφτεί όλα με λεπτομέρειες.

Δεν έχει κόστος.

#24550

Και μετά, έχει πολύ πράμα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πιο πάνω, έχουν γραφτεί όλα με λεπτομέρειες.

Δεν έχει κόστος.

Έψαξα καρτοσύνδεση στο thread και δεν βρήκα κάτι σχετικά με το κόστος. Αλλά εφόσον μού λέτε ότι δεν κοστίζει κάτι, τότε οκ. Θα τούς το πω στο Customer Service να δούμε τί θα πουν και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα καρτοσύνδεση στο thread και δεν βρήκα κάτι σχετικά με το κόστος. Αλλά εφόσον μού λέτε ότι δεν κοστίζει κάτι, τότε οκ. Θα τούς το πω στο Customer Service να δούμε τί θα πουν και για αυτό.
Έχω γράψει το ποστ που ξεκινά. Έχει πολύ πράμα. Καρτοσυνδεση συμβόλαιο ή καρτοκινητό δεν έχει διαφορά.

Μην ασχολείσαι με την εξυπηρέτηση πελατών πήγαινε σ' ένα κατάστημα με την ταυτότητα να στο κάνουν επιτόπου. Τα ξέρεις.

#24691

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Καρτοσυνδεση συμβόλαιο ή καρτοκινητό δεν έχει διαφορά. #24691

 

Αυτοί μού είπαν ότι προφανώς και παίζει διαφορά. (χαρακτηριστικά μού είπε, "άλλο το καρτοσυμβόλαιο, άλλο το καρτοκινητό για τη φορητότητα"). Πάλι καλά που υπάρχει εδώ το φόρουμ.

 

Το κουράζουν εκεί στην Wind. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλαστείς χωρίς λόγο, "έξοδος" από σύνδεση/καρτοσύνδεση σε κάρτα χρεώνονται 30 ευρώ, δες τους όρους του συμβολαίου σου.
Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο δεν έχεις καμμία υποχρέωση.

Αν υπάρχει τέτοιος όρος είναι παράνομος και καταχρηστικός.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλαστείς χωρίς λόγο, "έξοδος" από σύνδεση/καρτοσύνδεση σε κάρτα χρεώνονται 30 ευρώ, δες τους όρους του συμβολαίου σου.

Δεν έχω τέτοιο όρο, μού είπαν σήμερα στο τηλέφωνο.

 

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο δεν έχεις καμμία υποχρέωση.

Αν υπάρχει τέτοιος όρος είναι παράνομος και καταχρηστικός.

Σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλαστείς χωρίς λόγο, "έξοδος" από σύνδεση/καρτοσύνδεση σε κάρτα χρεώνονται 30 ευρώ, δες τους όρους του συμβολαίου σου.
Σωστός. Το αναφέρει στους όρους κινητής. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν αυτός που του το είπε στο τηλέφωνο δεν γνώριζε. Εντάξει, για αποφυγή εκπλήξεων καλύτερα φορητότητα σε καρτοκινητό άλλου παρόχου και μετά το κάνεις ότι θες.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο δεν έχεις καμμία υποχρέωση.

Αν υπάρχει τέτοιος όρος είναι παράνομος και καταχρηστικός.

Δεν σε πάνε εύκολα από συμβόλαιο κάρτα σε καμία εταιρία. Το αντίθετο όμως ειναι πολύ εύκολο.

 

το 2012 πήγα από Wind συμβόλαιο σε Q. Μου έβγαλαν και τότε το λάδι με κόλπα και καθυστερήσεις. Από την στιγμή που τους το ανακοίνωσα είπαν ήθελαν 30 μέρες να γινει η μεταφορά. Αμα πήγαινα σε άλλο πάροχο (voda cosmote) ήθελε μολις 4 εργάσιμες (τότε δωρεάν). Καλείς τον άλλο πάροχο (εχουν ή είχαν ειδικο αριθμό για φορητότητα) τους έδινες τα στοιχεία σου και πήγαινες άμεσα χωρίς να δίνεις λογαριασμό στο παλιό σου δίκτυο. Επειδή τους το εξηγήσαν όμορφα (με email) ότι αμα φυγω και ξαναγυρίσω θα το έχω κάνει σε 8 μέρες αλλά κοιτάξτε λέω μπορεί να μου αρέσει στον άλλο πάροχο και να μην γυρίσω Q τελικά το αίτημά μου έγινε δεκτό σε 10-15 μέρες. Τα ίδια έπαθε και ο γαμπρός μου από cosmote συμβόλαιο σε cosmocarta. Τον ζάλισαν και έτσι έκανε φορητότητα σε Q και έφυγε αμέσως. Εσύ, αμα σε καθυστερούν, να φύγεις σε voda/cosmote και μετά ξαναγυρνάς Q όποτε θέλεις. Θα σου στοιχίσει επιπλέον 10-15 ευρώ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο δεν έχεις καμμία υποχρέωση.

Αν υπάρχει τέτοιος όρος είναι παράνομος και καταχρηστικός.

 

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο γίνεται αορίστου και ισχύει κανονικά. Η εταιρεία μπορεί να χρεώνει ότι θέλει για τις υπηρεσίες της και μάλιστα και με γνωμοδότηση της ΕΕΤΤ υπέρ αυτού.

 

Μπορεί να είναι κατά των συμφερόντων μας αλλά "παράνομος και καταχρηστικός" δεν είναι. Μπορείς να τερματίσεις συμβόλαιο αορίστου χρόνου ή να πας σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία χωρίς να πληρώσεις. Αν σου ζήταγε πχ. το νεφρό σου για να φύγεις, οπότε θα ήσουν αναγκασμένος να μείνεις επ άπειρον, τότε θα ήταν καταχρηστικός όρος.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσει το συμβόλαιο γίνεται αορίστου και ισχύει κανονικά. Η εταιρεία μπορεί να χρεώνει ότι θέλει για τις υπηρεσίες της και μάλιστα και με γνωμοδότηση της ΕΕΤΤ υπέρ αυτού.

 

Μπορεί να είναι κατά των συμφερόντων μας αλλά "παράνομος και καταχρηστικός" δεν είναι. Μπορείς να τερματίσεις συμβόλαιο αορίστου χρόνου ή να πας σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία χωρίς να πληρώσεις. Αν σου ζήταγε πχ. το νεφρό σου για να φύγεις, οπότε θα ήσουν αναγκασμένος να μείνεις επ άπειρον, τότε θα ήταν καταχρηστικός όρος.

 

Αν δεν κάνω λάθος,απαγορεύεται απο την ΕΕΤΤ η εφαρμογη τέλους μετάβασης από συμβόλαιο σε καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, όχι. Αυτό που έχει απαγορεύσει είναι τα τέλη διακοπής(σε καταγγελία σύμβασης) ή ανανέωσης συμβολαίων, όπως και οποιοδήποτε κόστος για φορητότητα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

4 gb με 4 ευρω σημερα και αυριο
Μόνο για εντός της χώρας ή τα τρώμε και σε roaming ?

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για εντός της χώρας ή τα τρώμε και σε roaming ?

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόνο εντός.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην εφαρμογή να κάνω ανανέωση και ενώ έχει count down, δεν υπάρχει ανανέωση με 6 ευρω; Το κατάργησαν;
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα τωρα το δείχνει. Μερικές φορές κατι παθαίνει,τεχικοί μάλλον οι λόγοι.
Link to comment
Share on other sites

Όντως τωρα εμφανίζεται και σε εμένα. Κάτι πρέπει να κάνουν εκεί στην Κιου γιατί η εφαρμογή κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις ασφαλείας. Πολύ κουραστικό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για εντός της χώρας ή τα τρώμε και σε roaming ?

 

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στείλε ΣΜΣ ΥΠ στο 1285 να σου πουν ακριβώς πόσα από αυτά ισχύουν για περιαγωγή.

Ισχύουν σίγουρα κάποια από αυτά αν όχι όλα.

605b1e238d3d385f318cc8c3c046671f.jpg

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Όντως τωρα εμφανίζεται και σε εμένα. Κάτι πρέπει να κάνουν εκεί στην Κιου γιατί η εφαρμογή κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις ασφαλείας. Πολύ κουραστικό αυτό.
Και στης κόρης μου το κανει. Άσε που πλέον δεν στέλνει μήνυμα για να ξανά συνδεθεί. Δεν ξέρω τι φταίει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στης κόρης μου το κανει. Άσε που πλέον δεν στέλνει μήνυμα για να ξανά συνδεθεί. Δεν ξέρω τι φταίει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκιμάσατε να κάνετε σύνδεση με όνομα χρήστη και κωδικό?
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε να κάνετε σύνδεση με όνομα χρήστη και κωδικό?
Ναι αλλά πάλι πρέπει να στείλω για SMS και δεν έρχεται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πάλι πρέπει να στείλω για SMS και δεν έρχεται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού υπάρχει κωδικός και όνομα χρήστη δοκιμάστε να διαγράψετε τα δεδομένα της εφαρμογής και να εισάγετε εκ νέου τα στοιχεία.

Δεν στέλνει ΣΜΣ όταν γίνει είσοδος με όνομα χρήστη και κωδικό, εκτός αν εννοείς εγγραφή όπου τότε πρέπει να γίνει επιβεβαίωση μέιλ μετά το ΣΜΣ.

Ξαναδοκιμαστε αφού βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε πληκτρολογήσει λάθος αριθμό.

Αν συνεχιστεί το πρόβλημα υπομονή μέχρι να επανέλθει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το διατύπωσα σωστά. Για εγραφη μιλάω. Γενικά δεν δέχεται SMS εγραφη η είσοδο με αριθμό. Θα κάνω μια εκκαθάριση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...