Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όλα τα κινητά δεν ξέρω αλλά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8040063#post8040063 και στο αμέσως επόμενο μήνυμα αναφέρει ότι με αλλαγή του apn δεν σε χρεώνει άσκοπα. Επίσης και εδώ το ελάχιστο 0,01€ για να μπορείς να έχεις δεδομένα ακόμη και αν έχεις ενεργό πακέτο
Link to comment
Share on other sites

αν σε χρεώσει όμως την πρώτη ημέρα θα έρθει κάποιο μήνυμα που θα λεει

 

χρεώθηκες πχ ένα ευρω για internet pass? κάτι τέτοιο?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά λογικη προσφορά μετά από καιρό

10GB MONO ME 10€ ΓIA 30 MEPEΣ! ΣTEIΛE 94 ΣTO 12410 H ENEPΓOΠOIHΣE TO ΣTO MYQ https://tinyurl.com/ybgojyqq EΩΣ KAI 10/11! ΓIA NA MHN ΛAMBANEIΣ ΠPOΣΦOPEΣ MΠEΣ EΔΩ bit.ly/WIND-epikoinonia

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει κόφτη η wind/q

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αφού δεν ξέρουν να βάλουν ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην Q αμα σου τελειώσει το πακέτο σου (πχ countdown) με τα MBs θα σου χρεώσει ένα ευρώ την ημέρα για το internet?
μέχρι 50mb μετά πέφτει ογκοχρεωση

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αλλά αναρωτιέμαι... μπαίνουν όλα τα κινητά στο ιντερνετ αμα το έχεις κλειστό?
δεν είναι θέμα κινητού είναι θέμα εταιρίας ,κλειστό ανοικτό η wind χρεώνει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις.... δε με χρέωσε γι αυτό σας ρωτάω

Τελειώσαν τα MB, έστειλε μήνυμα ότι τελειώνουν και δε με χρέωσε.... τις υπόλοιπες μέρες

 

Τρίτη βράδυ τελειώσαν και έχω τα ίδια χρήματα στο κινητό του παιδιού

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις.... δε με χρέωσε γι αυτό σας ρωτάω

Τελειώσαν τα MB, έστειλε μήνυμα ότι τελειώνουν και δε με χρέωσε.... τις υπόλοιπες μέρες

 

Τρίτη βράδυ τελειώσαν και έχω τα ίδια χρήματα στο κινητό του παιδιού

 

Δεν χρεωνει πάντα, είναι θέμα τύχης πολλές φορές. Η Wind ισχυρίζεται ότι το smartphone μπορεί και τραβάει μερικα kB απο τα δεδομένα ακομη κι αν ειναι κλειστά. Σε εμενα ειχε τύχει να χρεώσει δυο μέρες συνεχόμενες, αλλα και καθολου επι μια βδομάδα.

 

Στην δικη μου περίπτωση η αλλαγη apn δεν έκανε δουλειά. Το τραγικό της υπόθεσης ήταν ότι οταν άνοιγα τα δεδομένα, δεν ειχε πρόσβαση στο ίντερνετ (αφου το apn δεν ηταν σωστο), ωστοσο το daily internet το χρεώθηκα! Προσωπική μου συμβουλή: είτε φροντιζεις να μη μένεις ποτε απο δεδομένα, είτε ενεργοποιεις (οταν δεν εχεις data) και απενεργοποιεις (οταν έχεις) τη φραγη δεδομένων μεσω του 13700. Ελεεινή πολιτική, όμως αυτή ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχυρίζεται η wind για το smartphone το έχω διαπιστώσει στην πράξη όταν δοκίμασα να πειραματιστώ στο παρελθόν, όταν πράγματι κατέβασε έστω και ελάχιστα δεδομένα ενώ τα είχα κλειστά, κατά την εκκίνηση πριν ακόμα συνδεθεί σε wifi το κινητό, και είδα την ένδειξη των δεδομένων να ανάβει για 1-2". Το ζήτημα είναι πως στους άλλους παρόχους δεν είχες τόσο εύκολα χρέωση όπως στη wind, και μιλάω για εποχές προ λανσαρίσματος υπηρεσιών τύπου my internet πού σε γλυτώνουν από τέτοιες χρεώσεις. Και μια εικασία είναι πως οι άλλοι ίσως άφηναν ένα ελάχιστο όγκο δεδομένων να περάσει πρώτου ενεργοποιηθεί η ημερήσια χρέωση, ενώ η wind λογικά χρεώνει από το πρώτο byte που θα περάσει.

 

Προσωπικά, με αλλαγή του apn που δεν υπάρχει τρόπος να έχεις δεδομένα μετά, δεν μου έχει γίνει ξανά χρέωση. Μόνο από βλακεία δική μου βάζοντας τη sim σε άλλη συσκευή στην οποία δεν έχω προλάβει ή έχω ξεχάσει να κάνω αυτήν τη διαδικασία, και με το καλημέρα ερχόταν μήνυμα για χρέωση 1,20€. Και φυσικά το καταλάβαινα λίγα δευτερόλεπτα πριν, βλέποντας την ένδειξη δεδομένων.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι αυτά τα δεδομένα είναι δεδομένα που ανταλλάσσει με την κεραία λόγω 4G είναι πολύ εύκολο να φτιαχτούν διότι είχα παρατηρήσει ότι έχανα λεφτά συνέχεια Όταν ήμουνα στο εξωτερικό. Μήπως σταμάτησε να το κάνει πλέον και δεν με χρέωσε Τέλος πάντων Ευτυχώς δεν πλήρωσα
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι αν σου τελειώσουν και τα mb και τα λεπτά ομιλίας μένει στο 0.01€ και δε σε χρεώνει μετά.

Μπράβο στην q αν ισχύει γιατί με τo f2go σε χρεωνε και πήγαινες -

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι αν σου τελειώσουν και τα mb και τα λεπτά ομιλίας μένει στο 0.01€ και δε σε χρεώνει μετά.

Μπράβο στην q αν ισχύει γιατί με τo f2go σε χρεωνε και πήγαινες -

 

Έχει τύχει και σε μένα. Μιλούσα και ξέχασα ότι δεν είχα πακέτο ομιλίας, κόπηκε η κλήση και είδα υπόλοιπο 0,01. Ευτυχώς, γιατί είχα δεδομένα και συνέχισα χωρίς ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μπερδευτει. Ποσες μερες διαρκουν τα προνομιακα πακετα ομιλιας και δεδομενων; 1500 λεπτα κλπ. 28 μερες ή λιγοτερο;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μπερδευτει. Ποσες μερες διαρκουν τα προνομιακα πακετα ομιλιας και δεδομενων; 1500 λεπτα κλπ. 28 μερες ή λιγοτερο;

 

Γιατί μπερδεύτηκες; 28.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω εδώ και μέρες έχουμε ένα θέμα με ένα κινητό q το οποίο το θέμα επεκτάθηκε και σε άλλα 2 νούμερα. Δεν λειτουργεί πλέον το προηχογραφημενο μήνυμα σε περίπτωση που ήσουν εκτός δικτύου ή μιλαγες ότι "ο συνδρομητής που καλέσατε θα ειδοποιηθεί με γραπτό μήνυμα κτλ". Πλέον δεν λέει αυτό αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα “Ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο μας. Παρακαλούμε καλέστε στο 11818 υπηρεσία καταλόγου Ελλάδος”. Τα μυνήματα ειδοποίησης ότι σε πήρε κάποιος δεν έρχονται πλέον. Μυνήματα στο 1265 δεν μπορούμε να αποστείλουμε πλέον για να ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία. Με συνεχείς επικοινωνίες με την wind δεν μπόρεσα να βρω άκρη εδώ και 2 βδομάδες. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα ;

 

Καλησπέρα και σε μένα το ίδιο . Βρήκες λύση ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι αν σου τελειώσουν και τα mb και τα λεπτά ομιλίας μένει στο 0.01€ και δε σε χρεώνει μετά.

Μπράβο στην q αν ισχύει γιατί με τo f2go σε χρεωνε και πήγαινες -

 

Μπράβο που δε μας ξεφτιλιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε μένα το ίδιο . Βρήκες λύση ;

περίεργη υπόθεση.. :confused:

πάντως νομίζω μπορεί να αλλαχθεί (δεν είπα φτιαχθεί) η συμπεριφορά του κινητού αλλάζοντας τις "προωθήσεις" (υπάρχουν 4 είδη πορθήσεων).

 

Αν για παράδειγμα "καταργήσεις" την προώθηση "όταν το κινητό μιλάει" (που τώρα είναι προς κάποιον ειδικό αριθμο wind) ο άλλος θα αρχίσει κανονικά να ακούει busy tone (δλδ θα ακούει μήνυμα ότι ο αριθμός που κάλεσε είναι κατειλημμένος) και όχι δεν υπάρχεις ή είσαι εκτός δικτύου. Μείον αυτής της μεθόδου ότι εσύ δεν θα λαμβάνεις ποτέ μήνυμα ότι δεν σε κάλεσαν. Κάποιους που δεν θέλουν να καλούνε πίσω αυτό τους βολεύει. Για να το επαναφέρεις (και ίσως είναι η λύση που ψάχνεις) ήταν να ενεργοποιήσεις πάλι την προώθηση σε περίπτωση που ήσουν κατειλημμένος σε αυτόν τον ειδικό αριθμό wind (το οποίο βλέπει ποιος σε κάλεσε και στέλνει νούμερο σε sms).

 

Τα παλιά τα χρόνια (και δεν πρέπει να ισχύει πια) ήταν **62*6995554444# (εκτροπή όταν μιλάς στο 6995554444). Η δικιά μου σύνδεση πάντως ακόμα σε αυτόν τον αριθμό κάνει προώθηση όπως μολις έλεγξα (με κλήση του κωδικού *#67#) και νομίζω λειτουργεί το μήνυμα.

 

Από την σελίδα της q

Για να μπορείς να προωθείς τις κλήσεις όσων σε καλούν σε άλλο αριθμό, κινητό ή σταθερό.

 

Η προώθηση κλήσεων σού επιτρέπει να προωθείς τις κλήσεις σου σε άλλο αριθμό, κινητό ή σταθερό.

 

Σε περίπτωση που έχεις κλειστό το κινητό σου ή δεν πιάνει, δεν το ακούς ή δεν θες να το σηκώσεις ή είσαι ήδη σε κλήση και δεν θες να διακόψεις, μπορείς να προωθήσεις την κλήση σε άλλο αριθμό.

 

Κι αν θες, μπορείς να προωθείς όλες τις εισερχόμενες κλήσεις σου σε άλλο αριθμό, χωρίς να χτυπήσει το κινητό σου. Αν επιλέξεις άμεση προώθηση, αυτή θα γίνεται πρώτη από όλες τις άλλες.

 

Αν θες να αλλάζεις την προώθηση, κάντο μέσα από τις επιλογές του κινητού σου ή μέσα από τις εντολές του δικτύου.

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ - μέσω εντολών δικτύου

 

Όταν το κινητό σου είναι κλειστό ή είσαι εκτός δικτύου

Πληκτρολόγησε

**62* Αρ. Τηλεφώνου#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

Όταν δεν απαντάς στο τηλέφωνό σου

Πληκτρολόγησε

**61* Αρ. Τηλεφώνου#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

Όταν μιλάς με άλλον

Πληκτρολόγησε

**67* Αρ. Τηλεφώνου#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

Όταν θέλεις άμεση προώθηση

Πληκτρολόγησε

**21* Αρ. Τηλεφώνου#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όταν δεν είσαι στην Ελλάδα, πρέπει να πληκτρολογήσεις και τον κωδικό χώρας πριν τον αριθμό τηλεφώνου, για παράδειγμα 306990000000

 

 

ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΕΩΝ - μέσω εντολών δικτύου

 

Όταν το κινητό σου είναι κλειστό ή είσαι εκτός δικτύου

Πληκτρολόγησε

*#62#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

Όταν δεν απαντάς στο τηλέφωνο σου

Πληκτρολόγησε

*#61#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

Όταν μιλάς με άλλον

Πληκτρολόγησε

*#67#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

Όταν θέλεις άμεση προώθηση

Πληκτρολόγησε

*#21#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

 

ΑΚΥΡΩΣΗ ΠΡΟΩΘΗΣΕΩΝ - μέσω εντολών δικτύου

 

Όταν το κινητό σου είναι κλειστό ή είσαι εκτός δικτύου

Πληκτρολόγησε

##62#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

Όταν δεν απαντάς στο τηλέφωνο σου

Πληκτρολόγησε

##61#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

Όταν μιλάς με άλλον

Πληκτρολόγησε

##67#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

Όταν θέλεις άμεση προώθηση

Πληκτρολόγησε

##21#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

 

 

ΑΚΥΡΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΩΘΗΣΕΩΝ - μέσω εντολών δικτύου

 

Πληκτρολόγησε

##002#

Πάτα το πλήκτρο

Αποστολή

αυτές οι "αλλαγές" στις προωθήσεις γίνονται και χωρίς κωδικούς από το μενού του κάθε κινητού.

Οπότε προτείνω για αρχή αν με έλεγχο *#67# δεις ότι χάθηκε ο αριθμός προώθησης της q που έστελνε το μνμ δοκίμασε να το φτιάξεις πληκτρολογώντας **67*6995554444#

 

αλλιώς μήπως απλός χάλασε για λιγο ο αριθμός 6995554444 και το φτιάξουν από την q

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

περίεργη υπόθεση.. :confused:

πάντως νομίζω μπορεί να αλλαχθεί (δεν είπα φτιαχθεί) η συμπεριφορά του κινητού αλλάζοντας τις "προωθήσεις" (υπάρχουν 4 είδη πορθήσεων).

 

Αν για παράδειγμα "καταργήσεις" την προώθηση "όταν το κινητό μιλάει" (που τώρα είναι προς κάποιον ειδικό αριθμο wind) ο άλλος θα αρχίσει κανονικά να ακούει busy tone (δλδ θα ακούει μήνυμα ότι ο αριθμός που κάλεσε είναι κατειλημμένος) και όχι δεν υπάρχεις ή είσαι εκτός δικτύου. Μείον αυτής της μεθόδου ότι εσύ δεν θα λαμβάνεις ποτέ μήνυμα ότι δεν σε κάλεσαν. Κάποιους που δεν θέλουν να καλούνε πίσω αυτό τους βολεύει. Για να το επαναφέρεις (και ίσως είναι η λύση που ψάχνεις) ήταν να ενεργοποιήσεις πάλι την προώθηση σε περίπτωση που ήσουν κατειλημμένος σε αυτόν τον ειδικό αριθμό wind (το οποίο βλέπει ποιος σε κάλεσε και στέλνει νούμερο σε sms).

 

Τα παλιά τα χρόνια (και δεν πρέπει να ισχύει πια) ήταν **62*6995554444# (εκτροπή όταν μιλάς στο 6995554444). Η δικιά μου σύνδεση πάντως ακόμα σε αυτόν τον αριθμό κάνει προώθηση όπως μολις έλεγξα (με κλήση του κωδικού *#67#) και νομίζω λειτουργεί το μήνυμα.

 

Από την σελίδα της q

 

αυτές οι "αλλαγές" στις προωθήσεις γίνονται και χωρίς κωδικούς από το μενού του κάθε κινητού.

Οπότε προτείνω για αρχή αν με έλεγχο *#67# δεις ότι χάθηκε ο αριθμός προώθησης της q που έστελνε το μνμ δοκίμασε να το φτιάξεις πληκτρολογώντας **67*6995554444#

 

αλλιώς μήπως απλός χάλασε για λιγο ο αριθμός 6995554444 και το φτιάξουν από την q

 

 

Έβαλα το 6995554444 κ λέει όταν παίρνεις ότι ο αριθμός δεν υπάρχει . Βάζω το 6993516000 λέει θα ειδοποιηθεί ο συνδρομητής κ πάλι δεν έρχεται μήνυμα . Γενικά δεν έρχεται μήνυμα κ δεν μπορούν να το φτιάξουν

Link to comment
Share on other sites

Στους παλιους συνδρομητές ισχυει και δουλευει το 6995554444. Προφανώς στους νεους εχουν 6993516000 που απ'οτι λετε δεν δουλευει στο κομματι της μετέπειτα ειδοποίησης. Πρεπει να το αναφερετε (ελπιζοντας να πεσετε σε σχετικους).Ισως το καλυτερο θα ηταν μια αναφορα γραπτη με email. Δεν ξερω αν προχωρουν σε αλλαγη οσον αφορα την υπηρεσια,φαινεται επισης οτι το national roaming σε πολλες κεραιες δεν δουλευει οπως δουλευε παλια.Γενικως μαλλον κανουν αλλαγες στο δικτυο. Το 1265 που αναφερθηκε πιο πανω ειναι μονο για f2g. Δεν δουλευε ποτε για q. Η υπηρεσια ειδοποιησης κλησεων απο εποχης infoquest αν δεν κανω λάθος (who called την ελεγαν) ειναι ντε φακτο ενεργοποιημενη στις γραμμες.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το 6995554444 κ λέει όταν παίρνεις ότι ο αριθμός δεν υπάρχει . Βάζω το 6993516000 λέει θα ειδοποιηθεί ο συνδρομητής κ πάλι δεν έρχεται μήνυμα . Γενικά δεν έρχεται μήνυμα κ δεν μπορούν να το φτιάξουν

ωραία, άρα δουλεύει κάπως το 6993516000.. Αλλά δεν παίρνεις τελικά το SMS. :confused:

Για δες μήπως έκανες καμία φραγή στα sms σου (δλδ γενικά λαμβάνεις sms?). Δοκίμασε την κάρτα q σε άλλη συσκευή μη και είναι θέμα συσκευής κάπως.

Ισως να είναι και "παροδική" βλάβη του 6993516000.. Τι να πω..

Πάντως μπορείς να την βγάλεις την εκτροπή για όταν μιλάς και ο άλλος να μαθαίνει ότι είσαι busy και τέλος (ας ξαναπάρει αυτός). Καταλαβαίνω δεν είναι το ίδιο αλλά είναι κάτι..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

οχι ποτε δεν παει σκετο,απλα τουλαχιστον εγω το αντεγραψα απο τους αποπανω,αλλα προφανως το εννοουν και οι υπολοιποι οτι το +30 ειναι μπροστα.
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο είναι (για Ελλάδα) αλλά και εμένα με +30 είναι αλλά δεν έχει σημασία. Και χωρίς +30 θα λειτουργούσε.

Δοκίμασε σε άλλη συσκευή. Υποπτεύομαι (ως αιτία) ότι το 699 στέλνει sms αλλά δεν το λαμβάνεις για κάποιο λόγο :( Γενικά τα sms σου τα βλέπεις να λειτουργούν καλά;

Αλλιώς το αναφέρεις να το δουν από τα κεντρικά (στο γνωστό αριθμό 13ΧΧΧ)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις?

 

εχω 200 λεπτα και καποια GB που ληγουν σε 25 μερες καπου αρχες Νοεμβριου απο COUNTDOWN OFFER που εξαργυρωσα

 

αλλα εχω και 1,62ευρω που ληγουν αυριο......

 

Αν μηδενιστει ο Λογαριασμος μου σε ευρω....δλδη αυριο... .....θα χασω και τα λεπτα ομιλιας και GB που εχω?:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

-Yes..

-Why though?

-Because.. Wind!

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Countdown offer 4GB με 4€ διαθέσιμο για ενεργοποίηση μέχρι αύριο το απόγευμα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...