Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξίζει ναι.Και επίσης δεν βάζει φράγη εισερχόμενων στο 3μηνο αλλά στο 12μηνο. Για whatsapp ίσως δε χρεώνει στα γραπτά μηνύματα αλλά από ότι ειχα δει προσωπικά αν στέλνεις πχ αρχεία, χρεώνει κανονικά τα mb
Link to comment
Share on other sites

" Ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο μας. Παρακαλώ καλέστε το 18818 πληροφορίες καταλόγου Ελλάδος"

Αυτό το μήνυμα βγαίνει πολλές φορές όταν με καλούν. Το τηλέφωνο εμφανίζει ότι έχει σήμα.

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο; Το χειρότερο είναι ότι όταν βγει αυτό το μήνυμα, δε θα έρθει καν ειδοποίηση κλήσεων..

 

Μπορει να εχει προβλημα η σιμ σου η να εχεις ελλατωματικη συσκευη,το δικτυο κατα 99,99% δεν φταιει,οποτε κοιτα αυτα που σου εγραψα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει το πολύ κακό σήμα ειδικά αν είναι ρυθμισμένο σε αυτόματο 4G ή 3G. Η εναλλαγή μεταξύ τους ή ακόμα και σε 2g μπορεί να μην είναι γρήγορη οπότε υπάρχει κενό. Δοκίμασε στην περιοχή να έχεις ρυθμισμένο το τηλέφωνο σε 2G αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έχεις σχεδόν καθόλου ή πολύ αργό ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Αν σου λέει ότι ο αριθμός δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο, τότε είναι πρόβλημα δρομολόγησης της κλήσης από το δίκτυο και όχι ποιότητας του σήματος.

 

Θα σου πρότεινα να τους πάρεις στις βλάβες και να τους πεις ακριβώς το μήνυμα και περίπου πότε το βγάζει, ειδικά αν ο αριθμός σου είχε περάσει από φορητότητα στο παρελθόν παίζει να μην το έχουν περάσει σωστά στο σύστημα, μου είχε τύχει σε άλλο νούμερο σε άλλη εταιρεία από λάθος υπαλλήλου. Αλλά πρέπει να πέσεις και σε σπίρτο που θα το καταλάβει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου λέει ότι ο αριθμός δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο, τότε είναι πρόβλημα δρομολόγησης της κλήσης από το δίκτυο και όχι ποιότητας του σήματος.

 

 

 

Θα σου πρότεινα να τους πάρεις στις βλάβες και να τους πεις ακριβώς το μήνυμα και περίπου πότε το βγάζει, ειδικά αν ο αριθμός σου είχε περάσει από φορητότητα στο παρελθόν παίζει να μην το έχουν περάσει σωστά στο σύστημα, μου είχε τύχει σε άλλο νούμερο σε άλλη εταιρεία από λάθος υπαλλήλου. Αλλά πρέπει να πέσεις και σε σπίρτο που θα το καταλάβει το πρόβλημα.

Σώθηκε σπίρτα ελάχιστα εκεί σπάνιο

 

Βρεγμένα σπίρτα οι περισσότεροι δεν ανάβουν με τίποτα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ναι.Και επίσης δεν βάζει φράγη εισερχόμενων στο 3μηνο αλλά στο 12μηνο. Για whatsapp ίσως δε χρεώνει στα γραπτά μηνύματα αλλά από ότι ειχα δει προσωπικά αν στέλνεις πχ αρχεία, χρεώνει κανονικά τα mb

 

Ακόμα κι αυτό περί Δωδεκανήσου αξίζει. Κυρίως ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού θέλω να έχω αυτή την ελευθερία. Δεν το χρησιμοποιώ για να καλέσω αλλά να μπορεί κάποιος να με βρει από Ελλάδα αν θέλει. Αν ισχύει το 12μηνο αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία φορά όταν βλέπεις 1-2 γραμμές σήμα είναι εικονικό αν μιλάς για 4-5 γραμμές σήμα πάρε τηλέφωνο στο 13700 και δήλωσε βλάβη και εξήγησε τι ακριβώς συμβαίνει

 

Σίγουρα το σήμα "κολλάει" διότι χθες που το έβγαζε, είχα 4 γραμμές σήμα.

 

Μπορει να εχει προβλημα η σιμ σου η να εχεις ελλατωματικη συσκευη,το δικτυο κατα 99,99% δεν φταιει,οποτε κοιτα αυτα που σου εγραψα

 

Μακάρι να είναι κάτι τόσο απλό και να φταίει η sim. Το τηλέφωνο δεν είναι σίγουρα γιατί το κάνει με διαφορετικές συσκευές.

Τη sim την άλλαξα δωρεάν όταν ξεκίνησαν να δίνουνε τις νέες πορτοκαλί 4G. Πόσα χρόνια να έχουν περάσει από τότε; 4;

 

Μπορεί να φταίει το πολύ κακό σήμα ειδικά αν είναι ρυθμισμένο σε αυτόματο 4G ή 3G. Η εναλλαγή μεταξύ τους ή ακόμα και σε 2g μπορεί να μην είναι γρήγορη οπότε υπάρχει κενό. Δοκίμασε στην περιοχή να έχεις ρυθμισμένο το τηλέφωνο σε 2G αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έχεις σχεδόν καθόλου ή πολύ αργό ίντερνετ.

 

Το τηλέφωνο, ήταν ήδη κλειδωμένο σε 2G όταν έβγαλε το μήνημα..

Αν σου λέει ότι ο αριθμός δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο, τότε είναι πρόβλημα δρομολόγησης της κλήσης από το δίκτυο και όχι ποιότητας του σήματος.

 

Θα σου πρότεινα να τους πάρεις στις βλάβες και να τους πεις ακριβώς το μήνυμα και περίπου πότε το βγάζει, ειδικά αν ο αριθμός σου είχε περάσει από φορητότητα στο παρελθόν παίζει να μην το έχουν περάσει σωστά στο σύστημα, μου είχε τύχει σε άλλο νούμερο σε άλλη εταιρεία από λάθος υπαλλήλου. Αλλά πρέπει να πέσεις και σε σπίρτο που θα το καταλάβει το πρόβλημα.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω έρθει από φορητότητα αλλά έχει πάρα πολλά χρόνια. Είναι σχεδόν από τότε που επιτράπηκαν οι φορητότητες (έχει πάνω από 15 χρόνια) Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω μαζί τους.

 

Σώθηκε σπίρτα ελάχιστα εκεί σπάνιο

 

Βρεγμένα σπίρτα οι περισσότεροι δεν ανάβουν με τίποτα

 

Δε φταίνε τα παιδιά. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Θα μπορούσαν να μειώσουν λίγο το budget του marketing και να στελεχώσουν το τμήμα εξυπηρέτησης με ορισμένους μηχανικούς υπολογιστών (όπως έκανε ο ΟΤΕ παλιά στο 134) Δε μιλάω για τη wind μόνο, το σχόλιο απευθύνεται σε όλες τις εταιρίες (δυστυχώς)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα γράφτηκε από κάποιον φίλο ότι η διάρκεια ενός αριθμού που είχε ήταν 12 μήνες και πέντε μέρες. Υπάρχει κάποιος άλλος τελευταία που έχει φτάσει το νούμερο του σε αυτό περίπου το χρονικό σημείο για να επιβεβαιώσουμε τυχόν αλλαγή? γιατί μέχρι τώρα ξέραμε για 13 μήνες και πέντε μέρες...

Μιλάμε για το χρονικό διάστημα παραμένει ενεργό το νούμερο χωρίς να γίνει ανανέωση,πριν χαθεί εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα γράφτηκε από κάποιον φίλο ότι η διάρκεια ενός αριθμού που είχε ήταν 12 μήνες και πέντε μέρες. Υπάρχει κάποιος άλλος τελευταία που έχει φτάσει το νούμερο του σε αυτό περίπου το χρονικό σημείο για να επιβεβαιώσουμε τυχόν αλλαγή? γιατί μέχρι τώρα ξέραμε για 13 μήνες και πέντε μέρες...

Μιλάμε για το χρονικό διάστημα παραμένει ενεργό το νούμερο χωρίς να γίνει ανανέωση,πριν χαθεί εντελώς.

 

Πέτυχες πάνω στην ημερομηνία που περιμένω να κοπεί. Αν και είναι f2g, πιθανότατα ισχύει το ίδιο και σε Q..

photo5908855924271985776.jpg

Από ότι φαίνεται η τελευταία ανανέωση πρέπει να έγινε στις 21/7, δύο μήνες πριν την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται. Αυτή τη στιγμή, 13 μήνες και μια μέρα μετά, ο αριθμός ακόμη δέχεται κλήσεις.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο countdown στις 25/8 θα είναι ομιλία ή δεδομένα, γιατί δεν πρόσεξα τι ήταν το προηγούμενο

 

Το προηγούμενο ήταν συνδυαστικό. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κάποιος να πάρει καρτοκινητο q για να το έχει μόνο όταν έρχεται διακοπές στην Ελλάδα για να το βρίσκουν ή να προτιμήσει άλλη καρτοκινητή;

Ισχύουν αυτά που είχε για προσφορά για δωρεάν data για WhatsApp και το δικαίωμα ανανέωσης με 6€?

 

Σαφέστατα αξίζει. Κι οχι μονο για να σε βρισκουν όταν είσαι Ελλαδα, αλλά για όλο το χρόνο, αφού η φραγη εισερχομένων δε μπαίνει στο 4μηνο.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Χθες πήρα την "προσφορά summer με q" 10€/15GB και ενώ εχω ήδη 528 MB τα οποία λήγουν στις 06/09/2020 βλέπω ότι δεν καταναλώνει από αυτά τα data που λήγουν νωρίτερα (όπως θα έπρεπε) αλλά καταναλώνει από τα 15GB που πήρα χθες και λήγουν λογικά σε ένα μήνα δηλ. 20/09/2020. Έχει συμβεί και σε άλλους αυτό;

 

Πρώτα καταναλώνονται τα 15 γιγα

Τα λέει κάπου

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κάποιος να πάρει καρτοκινητο q για να το έχει μόνο όταν έρχεται διακοπές στην Ελλάδα για να το βρίσκουν ή να προτιμήσει άλλη καρτοκινητή;

Ισχύουν αυτά που είχε για προσφορά για δωρεάν data για WhatsApp και το δικαίωμα ανανέωσης με 6€?

αν είναι να έρχεσαι μια δυο φορες το χρόνο διακοπές και το θες μόνο για να σε καλούν, όχι. πάρε μια intertelecom sim πχ, θα πετάξεις μέσα 10€ που δε λήγουν ποτέ (αρκεί να μη μείνει εντελώς αχρησιμοποίητη η κάρτα για 12 μήνες) και θα δέχεσαι κλήσεις για χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας... Προσπαθώ να κάνω ανανέωση μέσω χρεωστικής, μου ζητάει τους κωδικούς αλλά δεν τους δέχεται, μου λέει ότι είναι λάθος.
Link to comment
Share on other sites

αν είναι να έρχεσαι μια δυο φορες το χρόνο διακοπές και το θες μόνο για να σε καλούν, όχι. πάρε μια intertelecom sim πχ, θα πετάξεις μέσα 10€ που δε λήγουν ποτέ (αρκεί να μη μείνει εντελώς αχρησιμοποίητη η κάρτα για 12 μήνες) και θα δέχεσαι κλήσεις για χρόνια

 

Οι εισερχόμενες κλήσεις στην intertelecom όμως δεν είναι δωρεάν..Στοιχίζουν 0.03

Με 400 λεπτα εισερχόμενες πάνε τα 12 ευρώ

Ίσως για ένα μήνα να σου φτάσουν πάντως όχι για χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας... Προσπαθώ να κάνω ανανέωση μέσω χρεωστικής, μου ζητάει τους κωδικούς αλλά δεν τους δέχεται, μου λέει ότι είναι λάθος.

έχει διαγραφεί ο λογαριασμός σου. μου το κανε κι εμένα ανεξήγητα πριν λίγο καιρό πολλές φορές σε διάφορους λογαριασμούς

Οι εισερχόμενες κλήσεις στην intertelecom όμως δεν είναι δωρεάν..Στοιχίζουν 0.03

Με 400 λεπτα εισερχόμενες πάνε τα 12 ευρώ

Ίσως για ένα μήνα να σου φτάσουν πάντως όχι για χρόνια

Για λογική χρήση μια χαρά είναι, αν τον παίρνουν 100 τηλέφωνα στις διακοπές για να πιάσουν κουβέντα ας πληρώνει 6ευρα κάθε 2 μήνες καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε παίρνουν τηλέφωνα δεν χρειάζεται να πληρώνεις τίποτα για έναν χρόνο.

Αν βάλεις 6 € είναι για να αγοράσεις πακέτο να κάνεις εσύ τηλέφωνα ή να έχεις ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

έχει διαγραφεί ο λογαριασμός σου. μου το κανε κι εμένα ανεξήγητα πριν λίγο καιρό πολλές φορές σε διάφορους λογαριασμούς

 

Για λογική χρήση μια χαρά είναι, αν τον παίρνουν 100 τηλέφωνα στις διακοπές για να πιάσουν κουβέντα ας πληρώνει 6ευρα κάθε 2 μήνες καλύτερα.

 

Δλδ πρέπει να κάνω εγγραφή απ' την αρχή?

Edited by Abab
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω εδώ και μέρες έχουμε ένα θέμα με ένα κινητό q το οποίο το θέμα επεκτάθηκε και σε άλλα 2 νούμερα. Δεν λειτουργεί πλέον το προηχογραφημενο μήνυμα σε περίπτωση που ήσουν εκτός δικτύου ή μιλαγες ότι "ο συνδρομητής που καλέσατε θα ειδοποιηθεί με γραπτό μήνυμα κτλ". Πλέον δεν λέει αυτό αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα “Ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυο μας. Παρακαλούμε καλέστε στο 11818 υπηρεσία καταλόγου Ελλάδος”. Τα μυνήματα ειδοποίησης ότι σε πήρε κάποιος δεν έρχονται πλέον. Μυνήματα στο 1265 δεν μπορούμε να αποστείλουμε πλέον για να ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία. Με συνεχείς επικοινωνίες με την wind δεν μπόρεσα να βρω άκρη εδώ και 2 βδομάδες. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα ;
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι καινούριο νούμερο στην Q, μπορώ να παραγγείλω μόνο online και ό,τι έρθει ή μπορώ να δω από κάποιο κατάστημα; Ρωτάω μπας και βρω κανέναν εύκολο αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι καινούριο νούμερο στην Q, μπορώ να παραγγείλω μόνο online και ό,τι έρθει ή μπορώ να δω από κάποιο κατάστημα; Ρωτάω μπας και βρω κανέναν εύκολο αριθμό.

Υπάρχουν διαθέσιμοι νέοι αριθμοί στα καταστήματα, από όπου μπορείς να επιλέξεις.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έστω ότι αύριο παίρνω νούμερο καρτοκινητής σε κάποια άλλη εταιρεία (πχ κόκκινη), μπορώ να κάνω άμεσα αίτημα φορητότητας στη wind (q)?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έστω ότι αύριο παίρνω νούμερο καρτοκινητής σε κάποια άλλη εταιρεία (πχ κόκκινη), μπορώ να κάνω άμεσα αίτημα φορητότητας στη wind (q)?

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει άμεσα.

Μπορείς να ρωτήσεις στο κατάστημα.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έστω ότι αύριο παίρνω νούμερο καρτοκινητής σε κάποια άλλη εταιρεία (πχ κόκκινη), μπορώ να κάνω άμεσα αίτημα φορητότητας στη wind (q)?

κάρτα είναι και λογικά μπορείς.. Θα κάνεις αίτημα φορητότητας στην Q από το ιντερνετ καλύτερα (να έρθει και κουριερ η σιμ για λόγους που έχουν αναλυθεί κυρίως να παρεις 10άρα ανανέωσης κανονική).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...