Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα με νοιάζει να μας στείλει τα λινκς των ανακοινώσεων των άλλων εταιριών που ο φίλος λέει για το 0,30

 

Με εχει εκνευρίσει η συμπεριφορά σου να αμφισβητείς εμμέσως τα όσα ισχυρίζομαι σχεδον καθε φορα και έχεις εμμονή με την παράθεση ανακοινώσεων και στοιχείων. Δεν ξέρω αν είναι προσωπικό το θέμα σου ή συνήθειά σου, αλλά είναι ενοχλητικό και σε παρακαλώ να το σταματήσεις. Αν πάλι έχεις κάποιο θέμα μαζί μου, στείλε μου πμ.

 

Η φερεγγυότητα κάποιου φαίνεται από την εν γένει δραστηριότητα του στο φόρουμ, δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάποιον που το παίζει ελεγκτής της ακρίβειας όλων όσων γράφονται.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

 

Μιας και ανέφερες τις ανακοινώσεις, θυμάμαι πως και οι 3 ειχαν βγάλει ανακοίνωση για το χαράτσι 0,30ε ανα ανανέωση αλλά μονο η Wind το εφαρμοσε. Δεν εβγαλε κανεις ανακοίνωση που να παίρνει πίσω ή να αναβάλλει την εφαρμογή του, αν θυμαμαι καλα. Που σημαίνει οτι θεωρητικά μπορούν οι αλλαγές να ισχύσουν στην πράξη ανά πάσα στιγμή, εφ οσον εχουν ανακοινωθεί και δεν έχουν ανακληθεί, ασχετως αν δεν εχουν εφαρμοστεί ακόμη. Δεν ξερω αν τα λεω τραβηγμενα αλλα δεν καταλαβαινουμε απο που μας έρχονται...

 

Εγώ δεν έχω δεν ποτέ ανακοίνωση της cosmote για χαράτσι ανανέωσης .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με νοιάζει να μας στείλει τα λινκς των ανακοινώσεων των άλλων εταιριών που ο φίλος λέει για το 0,30

 

https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/digital-press-office/anakoinoseis/20170929-metavoles-se-paketa-kai-timologiakes-allages-gia-tous-syndromites-kartokinitis/

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό, ότι και άλλη εταιρεία είχε ανακοινώσει τέλος ανανέωσης, άσχετα με το αν τελικά δεν το εφάρμοσε.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δεν ποτέ ανακοίνωση της cosmote για χαράτσι ανανέωσης .

 

https://itechnews.gr/2017/12/cosmote-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82/

τελευταιες γραμμες αναφερεται αναστολη εφαρμογης.Αρα το ανακοινωσε και δεν το εφαρμοσε.

Link to comment
Share on other sites

https://itechnews.gr/2017/12/cosmote-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82/

τελευταιες γραμμες αναφερεται αναστολη εφαρμογης.Αρα το ανακοινωσε και δεν το εφαρμοσε.

 

Όντως το είχε ανακοινώσει τον Οκτώβριο του 2017 , με εφαρμογή τον Δεκέμβριο του 2017 αλλά ευτυχώς δεν το εφάρμοσε .

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση της Vodafone έχει αναφερθεί.

Την ανακοίνωση της Cosmote (όπως και όλες τις υπόλοιπες) μπορεί να τη βρει κανείς εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/announcements_kiniti.html.

Η ημερομηνία είναι 19/10/2017.

Link to comment
Share on other sites

Με εχει εκνευρίσει η συμπεριφορά σου να αμφισβητείς εμμέσως τα όσα ισχυρίζομαι σχεδον καθε φορα και έχεις εμμονή με την παράθεση ανακοινώσεων και στοιχείων. Δεν ξέρω αν είναι προσωπικό το θέμα σου ή συνήθειά σου, αλλά είναι ενοχλητικό και σε παρακαλώ να το σταματήσεις. Αν πάλι έχεις κάποιο θέμα μαζί μου, στείλε μου πμ.

 

Η φερεγγυότητα κάποιου φαίνεται από την εν γένει δραστηριότητα του στο φόρουμ, δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάποιον που το παίζει ελεγκτής της ακρίβειας όλων όσων γράφονται.

Δεν έχω τίποτα μαζί σου, απλά όπως και εγώ θα δείξω αποδείξεις αυτών που ισχυρίζομαι (που μπορεί κάποιος να μου ζητήσει) έτσι και εγώ ζητησα την επίσημη ανακοίνωση.

Εχω παρατηρησει (και διορθωσει) αρκετα ατομα εδώ μεσα που αυτα που ελεγαν δεν είχαν σχεση με την πραγματικότητα και απλά εγραφαν τι πιστευαν ή υπέθεταν, με αποτέλεσμα να χρεωθώ αερολογιες καποιων που νομιζαν οτι ηξεραν τα πάντα (κοινώς ταξιτζηδες).

Παντως για τις άλλες 2 το copy-paste δεν το θυμόμουν με τίποτα! Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να μου βρεις τις ανακοινώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προς όλους τους ενδιαφερόμενους. Πήρα τηλέφωνο στο 13800 για να ρωτήσω για περιαγωγή. Το μόνο που δεν ισχύει στη περιαγωγή είναι το προνομιακό 1500. Countdown και τα υπόλοιπα πακέτα ισχύουν κανονικά στην Ευρώπη. Δεν υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση. Κοντος ψαλμός βέβαια γιατί σήμερα πετάω για Βουκουρέστι και θα δούμε τι ισχύει.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Τελικώς στο Βουκουρέστι οταν πήγα, διαπίστωσα ότι τα data του countdown δεν ίσχυαν πάρα μόνο η ομιλία. Φυσικά μέχρι να το καταλάβω μου είχε φάει και το υπόλοιπο. Σε ερώτηση που τους ξαναέκανα στο τσατ η απάντηση τους..... Δεν ισχύει το συγκεκριμένο countdown. Βέβαια εγώ είχα και δεύτερο countdown ενεργό από αλλη μέρα... Φυσικά και μου λέγανε παπάτζες οι παπατζήδες! Τους ετοιμάζω μια ωραία ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ όχι για το υπόλοιπο μόνο που μου έφαγαν..σιγα 2 ευρώ ήταν, αλλά για τις παπατζες που μου είπαν πριν φύγω και για το τσατ αλλά και για το ότι ήμουν σε μια ξένη πόλη και δεν μπορούσα να λειτουργήσω google maps για να ξέρω τι μέσα μεταφοράς χρειάζονται για να φτάσω στο προορισμό μου.

Στην q ήρθα το 17 γνωρίζοντας σε τι ********άκι μπλέκω αλλά ας όψεται το προνομιακό και οι προσφορές... Τη στιγμή που θα γίνει ασύμφορη θα πάω στη πράσινη και ας μην την συμπαθώ...εκει ήμουν άλλωστε...

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τίποτα μαζί σου, απλά όπως και εγώ θα δείξω αποδείξεις αυτών που ισχυρίζομαι (που μπορεί κάποιος να μου ζητήσει) έτσι και εγώ ζητησα την επίσημη ανακοίνωση.

Εχω παρατηρησει (και διορθωσει) αρκετα ατομα εδώ μεσα που αυτα που ελεγαν δεν είχαν σχεση με την πραγματικότητα και απλά εγραφαν τι πιστευαν ή υπέθεταν, με αποτέλεσμα να χρεωθώ αερολογιες καποιων που νομιζαν οτι ηξεραν τα πάντα (κοινώς ταξιτζηδες).

Παντως για τις άλλες 2 το copy-paste δεν το θυμόμουν με τίποτα! Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να μου βρεις τις ανακοινώσεις.

 

Κατ αρχάς εδώ, όπως και παντού στη ζωη δε μπορεις να ακολουθείς τυφλα ο,τι λεει ο καθένας, ειναι προφανες οτι πρεπει να το διασταυρώσεις με κάποιο τρόπο πριν το δοκιμάσεις. Οπότε δε φταίει κανείς για τις χρεώσεις που αναφέρεις πιο πανω, απλως θα πρεπει να δειχνεις λιγη επιφυλακτικότητα σε οσα διαβαζεις. Εδω πολλες φορες δεν ισχύουν αυτα που μας λενε απο την εξυπηρέτηση, αλλους θα κατηγορήσουμε;

 

Φυσικα ειναι σημαντικο οταν λεμε κατι να ειμαστε έγκυροι και για αυτο οταν βλεπουμε ενα λαθος πρεπει να το διορθώνουμε. Και εγω εχω πει ανακρίβειες που ομως οταν με διδιόρθωσαν και το καταλαβα φροντισα να προσεχω παραπάνω το τι γραφω γιατι δε θέλω να γίνω αναξιόπιστος. Όμως ενα αυτο και άλλο να φτάνουμε στην υπερβολή του να ζητας αιτιολογηση των παντων βγαζοντας καχυποψια, οπως κανεις εσύ.

 

Το κλείνω εδω γιατι ειναι εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν βάλουμε στο τάδε βενζινάδικο βενζινα πρέπει να το ξέρουν οι άλλοι

Πάτε όπου θέλετε και αναφορά σε κανένα,άλλωστε το εσύ πληρώνεις ισχύει παντού

Το γιατί ενδιαφέρει

Εγώ επειδή εχει 4g μέσα στο σπιτι,οι άλλες οχι,αρα και =Q

Όσοι εχετε περισσότερες επιλογές,τι κάθεστε!ψαχτειτε

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Τελικώς στο Βουκουρέστι οταν πήγα, διαπίστωσα ότι τα data του countdown δεν ίσχυαν πάρα μόνο η ομιλία. Φυσικά μέχρι να το καταλάβω μου είχε φάει και το υπόλοιπο. Σε ερώτηση που τους ξαναέκανα στο τσατ η απάντηση τους..... Δεν ισχύει το συγκεκριμένο countdown. Βέβαια εγώ είχα και δεύτερο countdown ενεργό από αλλη μέρα... Φυσικά και μου λέγανε παπάτζες οι παπατζήδες! Τους ετοιμάζω μια ωραία ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ όχι για το υπόλοιπο μόνο που μου έφαγαν..σιγα 2 ευρώ ήταν, αλλά για τις παπατζες που μου είπαν πριν φύγω και για το τσατ αλλά και για το ότι ήμουν σε μια ξένη πόλη και δεν μπορούσα να λειτουργήσω google maps για να ξέρω τι μέσα μεταφοράς χρειάζονται για να φτάσω στο προορισμό μου.

 

Στην q ήρθα το 17 γνωρίζοντας σε τι ********άκι μπλέκω αλλά ας όψεται το προνομιακό και οι προσφορές... Τη στιγμή που θα γίνει ασύμφορη θα πάω στη πράσινη και ας μην την συμπαθώ...εκει ήμουν άλλωστε...

Πρέπει όλοι να ξέρουμε ότι η περιαγωγή σε ντατα ισχύει όταν υπάρχει περίπου ένα υπόλοιπο περίπου πάνω από 5€, αλλιως δεν ανοίγουν.

Την είχα πάθει κι εγώ και μόλις έβαλα 6 € άνοιξαν κανονικά.

Οι Γκουγκλ χάρτες είναι ότι χειρότερο υπάρχει για πλοήγηση ειδικά αν δεν έχεις κατεβάσει πριν πας κάπου την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όλοι να ξέρουμε ότι η περιαγωγή σε ντατα ισχύει όταν υπάρχει περίπου ένα υπόλοιπο περίπου πάνω από 5€, αλλιως δεν ανοίγουν.

Την είχα πάθει κι εγώ και μόλις έβαλα 6 € άνοιξαν κανονικά.

Οι Γκουγκλ χάρτες είναι ότι χειρότερο υπάρχει για πλοήγηση ειδικά αν δεν έχεις κατεβάσει πριν πας κάπου την περιοχή.

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που γράφεις. Αλλιώς το πιο πιθανό θα ήταν να το αιτιολογήσουν έτσι και όχι να μουν οτι το συγκεκριμένο οφερ δεν ισχύει. Το google maps εμένα με εξυπηρετησε μια χαρά και αυτό γιατί ξαναλέω σου γραφει ακριβώς ποια συγκοινωνία να πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που γράφεις. Αλλιώς το πιο πιθανό θα ήταν να το αιτιολογήσουν έτσι και όχι να μουν οτι το συγκεκριμένο οφερ δεν ισχύει. Το google maps εμένα με εξυπηρετησε μια χαρά και αυτό γιατί ξαναλέω σου γραφει ακριβώς ποια συγκοινωνία να πάρεις
Ναι δεν σκέφτηκα την συγκοινωνία.

Η εμπειρία μου είναι σε πλοήγηση αυτοκινήτου.

Αν δεις τις τιμολογήσεις για δεδομένα χονδρικής, θα δεις ότι υποχρεώνει να υπάρχει ένα υπόλοιπο για να χρησιμοποιήσεις δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το επαναλάβω.

Επειδή στην Q μας τα λένε μια έτσι, μια αλλιώς σχετικά με τη χρήση ντατα σε περιαγωγή, και επειδή την εχω πατησει μια φορα, έχω πάντα καβάντζα το myQapp και για λεπτά και για δεδομένα.

Προφανως τα ΜΒ που δινει είναι λίγα, αλλά φροντιζω να εχω ενα μεγαλο πακετο ενεργοποιημενο νωριτερα.

 

Στο Βουκουρεστι ήμουν το καλοκαιρι, ειχα ενεργοποιημενα 3 ή 5 Gb μεσω καουντ νταουν και ήξερα οτι μπορούσα να χρησιμοποιήσω ενα μέρος απο αυτα (εχει αναφερθει παλαιοτερα το πόσο, δε θυμαμαι τωρα ακριβώς).

Σε 5 νουμερα Q δεν είχαμε πρόβλημα.

Το ίδιο και σε πολλές άλλες χωρες της Ευρώπης τα τελευταια χρόνια, πάντα 5 διαφορετικά νούμερα.

Παλαιότερα (2+ χρόνια πριν) δεν δούλευαν τα κάουν νταουν στο εξωτερικό, δούλευε το 1GB/μηνα για 8 μηνες, ή κάποιες καλοκαιρινες προσφορες με 5 και 10 GB.

Στην ανάγκη ενεργοποιούσαμε το 1Gb με 4,9€.

 

Αυτή είναι η Q.

Είναι πολύ οικονομική, αλλά πρέπει συνέχεια να εχεις το νου σου και καθε φορα να τους ρωτας (στο τσατ καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε 6 γίγα είχα συνολο από 3 το κάθε countdown. Δεν αφαίρεσε ουτε bit..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε 6 γίγα είχα συνολο από 3 το κάθε countdown. Δεν αφαίρεσε ουτε bit..

 

αυτό το καουντ νταουν το είχα βαλει στην Αγγλία πριν 2 χρόνια σε ολα τα τηλεφωνα και όντως δεν δούλεψε, αλλά μου πίστωσαν τα λεφτα που χάσαμε (λόγω κακής ενημέρωσης ή δεν ξερω γιατί)

 

Στο Βουκουρεστι δούλεψαν αυτα που έβαλα, δε θυμαμαι αν ηταν καουντ νταουν ή απο μήνυμα, πάντως δε χρεωθήκαμε κατι επιπλέον.

 

Αναρωτιέμαι μήπως στις χρεώσεις παιζει ρόλο σε ποια εταιρία "κουμπώνεις" για περιαγωγή.

Κάποιες φορές οι προεπιλεγμένες δε λειτουργούν και πρέπει να δοκιμασεις χειροκίνητα.

Γενικώς είναι λιγο μπερδεμενα τα πραμματα και αυτο δεν ειναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει ανά δίκτυο, πάει ανά χώρα. Ίσως αν έχεις παλιά κάρτα να μην είναι ενημερωμένος ο κατάλογος και έτσι να σε συνδέσει σε δίκτυο που για παράδειγμα δεν παίζει το 4G ή δεν λαμβάνεις κλήσεις (λόγω συμφωνιών), εκεί πρέπει να συμβουλευτείς την σελίδα της wind και να επιλέξεις το ανάλογο δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το εξωτερικό κακώς έχει γίνει τόσο πολύπλοκο. Διαβάζοντας την οδηγία που οι ίδιες οι εταιρίες διαφήμιζαν, όλα τα mb που είναι αγορασμένα βάση καποιου πακέτου ισχύουν στη ΕΕ και τέλος. Δεν ισχύουν mb δώρου που δεν έχεις πληρώσει μας ελεγαν πχ βάζω 10€ μου δίνει 1gb.

 

Τελικά τίποτα από αυτά δεν ισχύει! Έχω πάει βουλγαρία και μια χαρά ίσχυε το 1gb και ακούω άλλους εδώ με "αγορασμένα" mb από count down να τους τρώει από το υπόλοιπο. Μα αγορασμένα είναι και του count down.. Τι θα πει από κάποια δεν ισχύουν; :wacko:

 

Δεν ξέρεις τι ισχύει και τι δεν ισχύει με αυτήν την εταιρία. Ας βγάζει με Bold ή έστω με αστεράκι σε ψιλά γράμματα κάτω από κάθε count down αν τα mb ισχύουν ή όχι.. Άλλο θέμα που κάποιες φορές δεν ισχύουν (κακώς) και άλλο θέμα (ακόμα πιο σοβαρό) να μην ξερεις ποιες φορές ισχύουν και ποιες όχι.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Eφαρμόστηκαν οι τιμολογιακές αλλαγές... Οπως βλέπω στο site τους πλέον 6.9€ όπως ειχαν ανακοινώσει
Link to comment
Share on other sites

Eφαρμόστηκαν οι τιμολογιακές αλλαγές... Οπως βλέπω στο site τους πλέον 6.9€ όπως ειχαν ανακοινώσει

 

Και αν ισχύει στο ακέραιο η ανακοίνωση, όσα bonus προστέθησαν για να δικαιολογήσουν τις αυξήσεις, θα χαθούν μετά το Φεβρουάριο.

 

Επίσημα η Q γίνεται συμφέρουσα αποκλειστικά για τα countdown και την 6ευρη ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα q προνομιακό

Ξέρουμε που στέλνουμε μηνυμα τη λέξη 1500 για να βάλω το πακέτο με 1500 λεπτά προς όλους και 1,5gb ?

Έχω ξεχάσει που το εστελνα

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα q προνομιακό

Ξέρουμε που στέλνουμε μηνυμα τη λέξη 1500 για να βάλω το πακέτο με 1500 λεπτά προς όλους και 1,5gb ?

Έχω ξεχάσει που το εστελνα

 

ΣTEIΛE 1500 ΣTO 12410

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...