Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Q Card: προσφορά 1GB mobile data κάθε μήνα για 8 μήνες με κόστος 8€ άρχισε πάλι να ισχύει για όποιον ενδιαφέρεται.

Στέλε 8G στο 12000

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση: έστειλα μήνυμα για την προσφορά μετά 8g/8€ για τους επόμενους οχτώ μήνες χωρίς να μου έχει έρθει δεύτερο SMS από τη στιγμή που μου έληξε το προγούμενο πακέτο και σήμερα ενεργοποιήθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα τα χρειάζομαι οπότε δεν θέλω να μου γίνει απενεργοποιηση από την εξυπηρέτηση πελατών, απενεργοποιησα τα δεδομένα και την περιαγωγή από τις ρυθμίσεις.

 

Την Q την προτιμώ επειδή έχει κεραία δίπλα στο χωριό μου η wind, οπότε έχω πολύ πιο καλύτερο σήμα από τις άλλες δύο εταιρείες, έχω παντού 4G σήμα, ενώ με τις άλλες πιάνει σε σημεία

λοιπάμε αλλά μάλλον φταις εσύ και εξηγούμαι.:rolleyes:

α) Ποιος σου είπε ότι η q συνδέεται ΜΟΝΟ με ανοικτή την περιαγωγή στα δεδομένα.. :O Εχει χρόνια τώρα που και χωρίς περιαγωγή στα δεδομένα συνδέεται κανονικά τις περισσότερες φορές (κάποιες φορές το θέλει για αυτό και το ενεργοποιούμε). H κλειστή περιαγωγή ΔΕΝ είναι τρόπος εξασφάλισης ότι δεν έχεις χρήση στα δεδομένα σε q. Να αλλάξεις το apn είναι το πιο σίγουρο (αν δεν γίνει τπτ και κατεβάσει μόνο του ρυθμίσεις μετά).

 

β) Τα "κλειστά δεδομένα" (mobile data off) στα περισσότερα κινητά δεν σημαίνει "κλειστά κλειστά" (δλδ τελείως κλειστά). Στα huawai και xiaomi που ξέρω (σε ένα από τα δύο δε θυμάμαι ίσως και στα δύο και ίσως και σε άλλες μάρκες λογικά) υπάρχει δεύτερη λίστα στις εφαρμογές (ξεχωριστά για την κάθε μία) που μπορούν να παρακάμψουν τα "κλειστά δεδομένα". Αυτό είναι τραγικό :cry: αλλά συμβαίνει με την δικαιολογία ότι κλείνεις τα δεδομένα για να μην ξοδεύεις mb αλλά κάποιες εφαρμογές πρέπει να συνεχίζουν να λαμβάνουν δεδομένα και με κλειστά τα γενικά δεδομένα (πχ viber).

 

Φτιάξε το Α ή/και ρύθμισε το Β και θα ησυχάσεις από την ημερήσια χρέωση.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα ολίγον κλειστά δεδομένα συμβαίνει μόνο στη Wind και στη Q τουλάχιστον σε μένα.

Πολύ παλαιότερα ίσως συνέβαινε και στη Vodafone αλλά το διόρθωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα ολίγον κλειστά δεδομένα συμβαίνει μόνο στη Wind και στη Q τουλάχιστον σε μένα.

Πολύ παλαιότερα ίσως συνέβαινε και στη Vodafone αλλά το διόρθωσαν.

Ισως αυτοί (voda/cote) απλά αποφάσισαν να μην χρεώνουν και για μερικά kb το οποίο σημαίνει "κατα λάθος" εκπομπή ενώ τα πολλά σημαίνει σύνδεση. Επειδή το έχω αντιμετωπίσει στην αδερφή μου huawei που μόνο του συνδέονταν με κλειστά δεδομένα και το φτιάξαμε με λίγο google για αυτό σου λέω. Δεν σημαίνει ότι η wind σε κλέβει. Ισως απλά δεν αγνοεί τα λίγα kb.

Τι κινητό έχεις;

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Q Card: προσφορά 1GB mobile data κάθε μήνα για 8 μήνες με κόστος 8€ άρχισε πάλι να ισχύει για όποιον ενδιαφέρεται.

Στέλε 8G στο 12000

 

 

 

Είσαι άρχοντας!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Σε μένα έγινε ενεργοποίηση χωρίς να μου έρθει μήνυμα!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπάμε αλλά μάλλον φταις εσύ και εξηγούμαι.:rolleyes:

α) Ποιος σου είπε ότι η q συνδέεται ΜΟΝΟ με ανοικτή την περιαγωγή στα δεδομένα.. :O Εχει χρόνια τώρα που και χωρίς περιαγωγή στα δεδομένα συνδέεται κανονικά τις περισσότερες φορές (κάποιες φορές το θέλει για αυτό και το ενεργοποιούμε). H κλειστή περιαγωγή ΔΕΝ είναι τρόπος εξασφάλισης ότι δεν έχεις χρήση στα δεδομένα σε q. Να αλλάξεις το apn είναι το πιο σίγουρο (αν δεν γίνει τπτ και κατεβάσει μόνο του ρυθμίσεις μετά).

 

β) Τα "κλειστά δεδομένα" (mobile data off) στα περισσότερα κινητά δεν σημαίνει "κλειστά κλειστά" (δλδ τελείως κλειστά). Στα huawai και xiaomi που ξέρω (σε ένα από τα δύο δε θυμάμαι ίσως και στα δύο και ίσως και σε άλλες μάρκες λογικά) υπάρχει δεύτερη λίστα στις εφαρμογές (ξεχωριστά για την κάθε μία) που μπορούν να παρακάμψουν τα "κλειστά δεδομένα". Αυτό είναι τραγικό :cry: αλλά συμβαίνει με την δικαιολογία ότι κλείνεις τα δεδομένα για να μην ξοδεύεις mb αλλά κάποιες εφαρμογές πρέπει να συνεχίζουν να λαμβάνουν δεδομένα και με κλειστά τα γενικά δεδομένα (πχ viber).

 

Φτιάξε το Α ή/και ρύθμισε το Β και θα ησυχάσεις από την ημερήσια χρέωση.

 

όταν με ήρθε η χρέωση με μήνυμα χτες ,έκανα ενα "άκυρο" apn, σήμερα πάλι με ήρθε μήνυμα για χρέωση, σήμερα έκανα και το Β που με είπες, απενεργοποιησα όλα τα δεδομένα στο παρασκήνιο από εφαρμογές, (ελπίζω να έκανα σωστά την ρύθμιση , (έχω Vernee Apolo Lite me Android 8.1 της MadOs). δηλαδή απορώ τι πρέπει να κάνουμε για να προφυλακτουμε από τις ημερήσιες χρεώσεις; η cosmote δηλαδή γιατί δεν χρεώνει; άρα η wind/Q μας τα παίρνει μέσα από την τσέπη (σαν την κυβέρνηση και αυτοί). θα τους κάνω καταγγελία στο ΕΕΤΤ

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

όταν με ήρθε η χρέωση με μήνυμα χτες ,έκανα ενα "άκυρο" apn, σήμερα πάλι με ήρθε μήνυμα για χρέωση, σήμερα έκανα και το Β που με είπες, απενεργοποιησα όλα τα δεδομένα στο παρασκήνιο από εφαρμογές, (ελπίζω να έκανα σωστά την ρύθμιση , (έχω Vernee Apolo Lite me Android 8.1 της MadOs). δηλαδή απορώ τι πρέπει να κάνουμε για να προφυλακτουμε από τις ημερήσιες χρεώσεις; η cosmote δηλαδή γιατί δεν χρεώνει; άρα η wind/Q μας τα παίρνει μέσα από την τσέπη (σαν την κυβέρνηση και αυτοί). θα τους κάνω καταγγελία στο ΕΕΤΤ

 

Το άκυρο apn αρκεί, το μήνυμα που σου ήρθε σήμερα ήταν για χθεσινή χρέωση πριν κάνεις το άκυρο APN.

Η cosmote έχει ρύθμιση για να μη χρεώνει, νομίζω και η vodafone. Η wind δυστυχώς (και κακώς) δεν έχει τέτοια ρύθμιση.

Αν δεν τα ρυθμίσεις πάντως, το ίδιο συμβαίνει σε όλες.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

λοιπάμε αλλά μάλλον φταις εσύ και εξηγούμαι.:rolleyes:

α) Ποιος σου είπε ότι η q συνδέεται ΜΟΝΟ με ανοικτή την περιαγωγή στα δεδομένα.. :O Εχει χρόνια τώρα που και χωρίς περιαγωγή στα δεδομένα συνδέεται κανονικά τις περισσότερες φορές (κάποιες φορές το θέλει για αυτό και το ενεργοποιούμε). H κλειστή περιαγωγή ΔΕΝ είναι τρόπος εξασφάλισης ότι δεν έχεις χρήση στα δεδομένα σε q. Να αλλάξεις το apn είναι το πιο σίγουρο (αν δεν γίνει τπτ και κατεβάσει μόνο του ρυθμίσεις μετά).

 

β) Τα "κλειστά δεδομένα" (mobile data off) στα περισσότερα κινητά δεν σημαίνει "κλειστά κλειστά" (δλδ τελείως κλειστά). Στα huawai και xiaomi που ξέρω (σε ένα από τα δύο δε θυμάμαι ίσως και στα δύο και ίσως και σε άλλες μάρκες λογικά) υπάρχει δεύτερη λίστα στις εφαρμογές (ξεχωριστά για την κάθε μία) που μπορούν να παρακάμψουν τα "κλειστά δεδομένα". Αυτό είναι τραγικό :cry: αλλά συμβαίνει με την δικαιολογία ότι κλείνεις τα δεδομένα για να μην ξοδεύεις mb αλλά κάποιες εφαρμογές πρέπει να συνεχίζουν να λαμβάνουν δεδομένα και με κλειστά τα γενικά δεδομένα (πχ viber).

 

Φτιάξε το Α ή/και ρύθμισε το Β και θα ησυχάσεις από την ημερήσια χρέωση.

Δεν ισχυει αυτο που λες με τα δεδομενα,τουλαχιστον στα xiaomi.Οταν τα κλεινεις κλεινουν και τελος.Πουθενα δεν εχει ακουστει ποτε αυτο και η επιλογη στην οποια αναφερεσαι κανει αλλο πραγμα που προφανως δεν εχεις καταλαβει.

 

Το χουμε γραψει 100 φορες,ειναι κομπινα της wind και μπορει να σε χρεωσουν το 1.20 και σε νοκια 3310 κλειστο και πατημενο απο νταλικα.

 

Η λυση ειναι καρφωτα ξεμπροστιασμα τους στη σελιδα της q στο facebook,μονο εκει πονανε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες με τα δεδομενα,τουλαχιστον στα xiaomi.Οταν τα κλεινεις κλεινουν και τελος.Πουθενα δεν εχει ακουστει ποτε αυτο και η επιλογη στην οποια αναφερεσαι κανει αλλο πραγμα που προφανως δεν εχεις καταλαβει.

αν διαβάσεις σωστά λέω

Στα huawai και xiaomi που ξέρω (σε ένα από τα δύο δε θυμάμαι ίσως και στα δύο και ίσως και σε άλλες μάρκες λογικά)
δλδ δηλώνω αμφιβολία σε ποιο ακριβώς το είδα. Μπορεί να μην ήταν xiaomi.

 

Αυτό που λέω βεβαίως και υπάρχει (μάλλον σε huawei) και όταν αγόρασε τέτοιο η αδελφή μου (p8 lite) με κλειστά δεδομένα της ήρθε μήνυμα χρέωσης δεδομένων και βρήκαμε μετά τη ρύθμιση. Ο λόγος που δε θυμάμαι ακριβώς είναι γιατί η αδελφή μου έχει και xiaomi. Αλλά μάλλον ήταν στο huawei (p8 lite μόλις το είχε πάρει και με έβριζε που της το πρωτινά) αφού λες το xiaomi δεν έχει. Μήπως έχει να κάνει με background data, protected apps από κάποιες εφαρμογές; Δε θυμάμαι αλλά το κάναμε κάτι και έφτιαξε το θέμα. :(

 

Αν νομίζεις ότι είναι κομπίνα της wind (δυσκολεύομαι να το πιστέψω) αλλάξε το apn δλδ κατέστρεψε το προφίλ internet και αν ποτέ χρεωθείς έλα και ξαναγράψε αυτό που λες.

 

Σε πολλά android πολλοί διαμαρτύρονται για μικρές διαρροές kb και ενώ τα δεδομένα είναι (θεωρητικά) κλειστά. Οι άλλες δύο μπορεί να μην χρεώνουν πια αν τα δεδομένα είναι πχ κάτω από 1mb (threshold) ενώ η wind να χρεώνει από το πρώτο byte για αυτό να εμφανίζεται ως "κλέφτης". Αυτή είναι η άποψή μου. Ενα google search θα σε έπειθε πως το πρόβλημα είναι "παγκόσμιο". Πχ ένα στην τύχη εδώ.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

@ keysmith το εχουμε αναφερει και στο παρελθον οτι δεν δουλευουν αυτα με την wind. Υπάρχουν αναφορες χρηστων που εχουν χρεωθει και με αλλαγμενο apn, ακομα και με κλειστο κινητό και ακομα και με dumb phone. Εγω προσωπικα χρεωθηκα ενω ειχα ενεργοποιημενο πακετο internet με πολλα MB διαθεσιμα και το τμημα εξυπηρετησης μου ειπε οτι σωστα χρεωθηκα. :lol: Αφου εφαγε κραξιμο, μετα το επανεξεταξε και το ανακαλεσε. Γενικα ισχυει αυτο που λες οτι θα πρεπει να το εξετασει και ο χρηστης απο την πλευρα του αλλα και η wind ειναι μια και μοναδικη. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ για τα 8G. Δοκιμάστε το όσοι ενδιαφέρεστε ακόμα και χωρίς να σας ήρθε κάποιο μήνυμα για την προσφορά.

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει ερθει σε καποιον το μηνυμα με τα 8gb για να μας πει μεχρι ποτε μπορουμε να ενεργοποιησουμε?
Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα στο messenger αλλα εισεπραξα το γνωστο τροπάριο..."σας εχει ερθει μηνυμα?" Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα κι εγώ το 8G με 8€, χωρίς να μου έρθει μήνυμα. Καλά που υπάρχει το σάιτ και ενημερωνόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτή είναι η λήξη της προσφοράς που είχες ενεργοποιήσει πριν 8 μήνες. Αυτό που ψάχνουμε είναι μέχρι πότε έχει κανείς περιθώριο να την ενεργοποιήσει ξανά στην τρέχουσα περίοδο.

 

Μόλις μου ήρθε μήνυμα. Η προσφορά για τα 8γιγα λήγει 23/2 στις 16:00
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και countdown με 2 gb για 1 € (διάρκεια 30 μέρες).

EDIT Διόρθωση 1 gb για 2€

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτή είναι η λήξη της προσφοράς που είχες ενεργοποιήσει πριν 8 μήνες. Αυτό που ψάχνουμε είναι μέχρι πότε έχει κανείς περιθώριο να την ενεργοποιήσει ξανά στην τρέχουσα περίοδο.

εμενα έληγε στις 18/2

 

μήνυμα δεν ήρθε, έστειλα το "8G" και ενεργοποίησα για 3 νούμερα (έβαλα στα παιδιά να ησυχάσω για 8 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στις 11.05 μου απαντησαν στο Messenger οτι η προσφορά με τα 8 gb δεν είναι πλέον διαθέσιμη...άραγε μόνο για μένα εννοούσαν ή για όλους?

https://prnt.sc/ihr3bz

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και countdown με 2 gb για 1 € (διάρκεια 30 μέρες).

 

Είναι 1GB για 2€. Είχε βγει το ίδιο τελευταίες μέρες Ιανουαρίου. Φαίνεται τράβηξε κόσμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα στις 11.05 μου απαντησαν στο Messenger οτι η προσφορά με τα 8 gb δεν είναι πλέον διαθέσιμη...άραγε μόνο για μένα εννοούσαν ή για όλους?

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε κανέναν δεν ήρθε ξανά SMS, απλά κάποιος δοκίμασε και πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...