Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στη θέση σου θα έστελνα e-mail στη Γουίντ και θα έγραφα όλα αυτά που λες

Φίλε γιατί να στείλω μήνυμα στην wind; δεν το γνωρίζουν; ή θα τους παρακαλεσω να γίνω πελάτης τους και να τους δώσω τα λεφτά μου;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η wind έχασε 5% των συνδρομητών καρτοκινητής. Μια αυτές οι βλακείες με τις χρεώσεις για αλλαγή από άλλο πάροχο μια οι τρομακτικές αυξήσεις που γίνανε το τελευταίο 4μηνο. Φυσικά δεν με χαλάει γιατί θα αφήσει περισσότερο bandwidth διαθέσιμο για τους χρήστες με τα βαριά πακέτα δεδομένων αλλά απο την άλλη μπορεί να κάνουν περισσότερες αυξήσεις για να ισοφαρισουν τα σπασμένα.

 

Send by Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) using Tapatalk.

δεν νομίζω φίλε μου.. Να το πω αλλιώς. Και που πήγαν; Στις ακριβότερες voda/cote που επίσης έκαναν αυξήσεις; Αν όντως ισχύει περισσότερο για λιγμένες κάρτες λόγω τριμήνου μου κάνει και όχι για μείωση ποσοστών wind. Εκτός αν έφυγαν από wind και πήγαν Q. Γενικά δικιά μου αίσθηση από γνωστούς και φίλους κτλ είναι ότι ανεβαίνει η Q εις βάρος όλων των άλλων. Ολο και κάποιος ακόμα έρχεται από το cosmocarta σε Q και το ακούω συχνά παρά το ανάποδο.

 

Αυτό που λέω δεν σημαίνει ότι εγκρίνω τις αυξήσεις! Μπορεί να κερδίζει σε έσοδα η q/wind αλλά έχει θυμωμένους πελάτες απέναντί της που δεν θα είναι πάντα πιστοί στην εταιρία. (χάνει οπαδούς δλδ όχι πελάτες). Με την πρώτη (καλή) ευκαιρία θα την κάνουν (αν και όταν υπάρξει) και σε αυτό θα φταίει ως ενα βαθμό η q/wind με τις "πονηριές" της παρά με τις αυξήσεις.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω φίλε μου.. Να το πω αλλιώς. Και που πήγαν; Στις ακριβότερες voda/cote που επίσης έκαναν αυξήσεις; Αν όντως ισχύει περισσότερο για λιγμένες κάρτες λόγω τριμήνου μου κάνει και όχι για μείωση ποσοστών wind. Εκτός αν έφυγαν από wind και πήγαν Q. Γενικά δικιά μου αίσθηση από γνωστούς και φίλους κτλ είναι ότι ανεβαίνει η Q εις βάρος όλων των άλλων. Ολο και κάποιος ακόμα έρχεται από το cosmocarta σε Q και το ακούω συχνά παρά το ανάποδο.

 

Αυτό που λέω δεν σημαίνει ότι εγκρίνω τις αυξήσεις! Μπορεί να κερδίζει σε έσοδα η q/wind αλλά έχει θυμωμένους πελάτες απέναντί της που δεν θα είναι πάντα πιστοί στην εταιρία. (χάνει οπαδούς δλδ όχι πελάτες). Με την πρώτη (καλή) ευκαιρία θα την κάνουν (αν και όταν υπάρξει) και σε αυτό θα φταίει ως ενα βαθμό η q/wind με τις "πονηριές" της παρά με τις αυξήσεις.

 

Για να δούμε κ τα επόμενα έτη.

Αυτά από την τελευταία ανακοίνωση για μερίδια αγοράς (συνολικά):

 

http://i65.tinypic.com/35i0ob8.jpg

 

Προσωπικά, νομίζω, ότι το 2017 θα είναι πολύ χειρότερα για τη Wind απ'ό,τι μας λέει ο cmvr (έχεις κάπου στοιχεία για το -5%?).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν με χαλάει γιατί θα αφήσει περισσότερο bandwidth διαθέσιμο για τους χρήστες με τα βαριά πακέτα δεδομένων

 

Send by Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) using Tapatalk.

 

:lol: Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε κ τα επόμενα έτη.

Αυτά από την τελευταία ανακοίνωση για μερίδια αγοράς (συνολικά):

 

http://i65.tinypic.com/35i0ob8.jpg

 

Προσωπικά, νομίζω, ότι το 2017 θα είναι πολύ χειρότερα για τη Wind απ'ό,τι μας λέει ο cmvr (έχεις κάπου στοιχεία για το -5%?).

Μην ξεχάσετε ένα πράγμα όμως ότι η πράσινη έχει τα περισσότερα νούμερα φαντασματα δηλαδή νουμερα με 1 ανανέωση το χρόνο για να μην χάσουν το νούμερο και το έχουν απλά για να τους παίρνουν τηλέφωνο ( βλέπε WHAT'S UP) ξέρω τουλάχιστον 8 γνωστούς μου που το κάνουν αυτό φανταστείτε το σύνολο

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσετε ένα πράγμα όμως ότι η πράσινη έχει τα περισσότερα νούμερα φαντασματα δηλαδή νουμερα με 1 ανανέωση το χρόνο για να μην χάσουν το νούμερο και το έχουν απλά για να τους περνούν τηλέφωνο ( βλέπε WHAT'S UP) ξέρω τουλάχιστον 8 γνωστούς μου που το κάνουν αυτό φανταστείτε το σύνολο

 

Σωστα,ενας απαυτους ειμαι κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσετε ένα πράγμα όμως ότι η πράσινη έχει τα περισσότερα νούμερα φαντασματα δηλαδή νουμερα με 1 ανανέωση το χρόνο για να μην χάσουν το νούμερο και το έχουν απλά για να τους περνούν τηλέφωνο ( βλέπε WHAT'S UP) ξέρω τουλάχιστον 8 γνωστούς μου που το κάνουν αυτό φανταστείτε το σύνολο

 

Νομίζω ότι από το 17 θα αποκτήσει κ % πολλούς τέτοιους η Wind, μετά το 3μηνο υποχρεωτικής ανανέωσης για διατήρηση € υπολοίπου, που θα είναι η αρχή του........

Κάτσε κ θα δούμε.......

 

Από 18 ξεκινά......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο μεγαλώνει η κατανάλωση αυξάνονται και οι τιμές!!Ας τους κάνουμε εμπάργκο....να δείτε τι θα γίνει!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο μεγαλώνει η κατανάλωση αυξάνονται και οι τιμές!!Ας τους κάνουμε εμπάργκο....να δείτε τι θα γίνει!

 

Η έλλειψη επιχειρηματικής νοημοσύνης (όσο πιο ευγενικά μπορούσα) φαίνεται από το ότι αντί να μειώνουν τιμές στα συμβόλαια, αυξάνουν τιμές στα καρτοκινητά... Μόνο στην Ελλάδα συμφέρει το καρτοκινητό από το συμβόλαιο...! Και τώρα προσπαθούν να καταφέρουν να μη συμφέρουν και τα 2! Αναφέρομαι και στις 3 εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Πως αυξάνεται η κατανάλωση αν μειώνονται οι συνδρομητές;

Πιστεύω πως μειώνονται οι συνδρομητές και στα συμβόλαια και αυτό μοιραία ανεβάζει τις τιμές στα καρτοκινητά.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Πως αυξάνεται η κατανάλωση αν μειώνονται οι συνδρομητές;

Πιστεύω πως μειώνονται οι συνδρομητές και στα συμβόλαια και αυτό μοιραία ανεβάζει τις τιμές στα καρτοκινητά.

 

Sent from my XT1562

 

Το "θέμα" ΔΕΝ έχει να κάνει με τη μείωση συνδρομητών, ΑΛΛΑ καθαρά (άμεσα) με τα κέρδη των εταιρειών κινητής.

Και κέρδη = έσοδα - έξοδα , απλά { με κάποιες κλπ "αλχημείες" (που δεν "κρατάνε" στα ίσα της μια εταιρεία για πάνω από 3-4 χρόνια και "φαίνονται" μετά) }

 

Τα έσοδα είναι από τους "πελάτες" και απλά (πάλι, εκτός κάποιων "αλχημειών") είναι έσοδα = #πλήθος πελατών x €/πελάτη κατά Μέσο Όρο

Από αυτά βγαίνουν 1) κέρδη μετόχων ή 2) συντήρηση κ 3) επιβίωση και 4) επέκταση (απαραίτητη) της εταιρείας.

 

Οι €λληνικές εταιρείες κινητής (όπως και σχεδόν όλες οι €λληνικές εταιρείες όλων των κλάδων) σε αυτό το κλίμα πελατών (που δεν ξέρουν/δεν ασχολούνται κ €χουν ακόμα {μην το αρνηθεί κανείς το τελευταίο}) ασχολούνται με τα έσοδα με μονοσήμαντο τρόπο:

Προσπαθούν να αυξήσουν τα €/πελάτη κατά Μέσο Όρο (το 2ο συντελεστή παραπάνω), γιατί σε αυτό το "κλίμα" (νοοτροπίας πελατών) γνωρίζουν ότι ο πρώτοσ συντελεστής (#πλήθος πελατών) αλλάζει δύσκολα.

 

Δεν είναι έτσι , όμως, και μένει να αποδειχτεί πόσο ατελέσφορη για τον (υγιή ΟΚ) σκοπό τους ως εταιρείες είναι αυτή η τακτική τους.

 

Ο πρώτος συντελεστής δε θ'αργήσει να επηρεαστεί....Εντύπωση μου είναι ότι η Wind θα είναι το 1ο "θύμα" αυτής της τακτικής τους, αφού ΔΕΝ το καταλαβαίνουν (Και ίσως και να μην μπορούν να κάνουν αλλιώς σε τέτοιο "κλίμα" νοοτροπίας πελατών}.

 

Υ.Γ.> Επιπροσθέτως σαν παράδειγμα αύξησης εσόδων με αύξηση πελατών (μέσω μείωσης τιμών) , δείτε μην έχουμε θύματα αύριο έξω από κάποιο Public...Κρατήστε το αυτό....

Ααααα και την υπογραφή μου (Αν είχαν τη "σωστή" αντίληψη" οι €λληνικές εταιρείες, αλλά φαίνεται πως ΔΕΝ....)

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Αν ο μέσος όρος των € ανά πελάτη συμβολαίου μειώνεται όλο και περισσότερο, μήπως δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική από το να αυξήσει την τιμή των καρτοκινητών;
Link to comment
Share on other sites

Αν ο μέσος όρος των € ανά πελάτη συμβολαίου μειώνεται όλο και περισσότερο, μήπως δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική από το να αυξήσει την τιμή των καρτοκινητών;

 

1) Κάτσε κ θα δούμε (Αν αυτή η τακτική τους) "πιάσει". Αυτό που λες είναι "μικρόπνοο": "Αφού δεν μπορούμε από κει, πάρτα απ'αλλού". Δε "πιάνει" μακροχρόνια (ιδίως με το "εκνευρισμό" για διάφορες λεπτομέρειες {πχ 1.01€ άδικο daily internet κλπ), όσο κι αν γίνεται προσπάθεια από διάφορους ...... να κατασιγαστεί {you know Mark.....:wink:)

2) Τί λες ότι θα συμβεί (ΑΚΟΜΑ κι αν το πάνε λάου-λάου) ΑΝ πχ "πάει" 6€υρη "κάρτα" minimum και άλλα που έρχονται; Όλα θα'ναι ΟΚ...?? Όσο ισχύει η υπογραφή μου, ίσως, εκτός από κάτι "γραφικούς" σαν εμένα (όσο κι αν τα εξηγώ)

 

 

Να σου πω ότι εγώ προσωπικά:

Με τόσο καλές τιμές πακέτων κλπ τόσα χρόνια στη Wind, έχω τα μεγαλύτερα υπόλοιπα € στις sim σε σχέση με τις άλλες εταιρείες κινητής.

Δεν είναι απλό: Αυξάνω τιμές----> Αυξάνω έσοδα. Συμβαίνει το ανάποδο αν δεν το χειριστείς σωστά.

 

Γνωρίζεις τι έχω πει (και πως έχω εξηγήσει) τι θα κάνω ως το 2020 με τις sim της Wind (όσο κι αν δε γίνεται κατανοητό).

 

ΟΚ: Να το δεχτώ: Κάτσε κ θα δούμε. Την άποψή μου λέω (όσο κι αν δε γίνεται κατανοητή): 4-5 χρονάκια Wind κ βλέπουμε. Αν πέσω έξω (να'μαστε καλά) θα το παραδεχτώ.

Θέλω κι από όσους τα διαβάζουν αυτά , να γνωρίζουν ότι είχαν ειπωθεί, ΑΝ ΠΕΣΩ ΜΕΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να μην αρκούν τα έσοδα για όλα όσα παρέθεσες προηγουμένως (κέρδη, συντήρηση, ανάπτυξη κλπ) μετά από τη μείωση των συνδρομητών συμβολαίου, και να μην έχουν άλλη επιλογή από το να αυξήσουν την καρτοκινητή είναι δηλαδή εκτός πραγματικότητας; Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν μιλάμε για μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα εταιρείες.
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μία, να γίνουν πιο φτηνά τα συμβόλαια. Δυστυχώς στην Ελλάδα θα χρειαστεί να φτάσουν στο 'αμήν' για να το καταλάβουν... Δηλαδή στις άλλες χώρες που έχουν πιο συμφέροντα τα συμβόλαια, χαζοί είναι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Ειμαι νέος στην Q και εφυγα απο vondafone καρτοσυμβόλαιο γιατί με κλέβανε ένοιωθα με τις μεγάλες χρεώσεις τους.

2 Θέματα αντιμετωπίζω κ θα ήθελα βοήθεια παρακαλώ.

 

1. Αντιμετωπίζω συχνές αποσυνδέσεις. Μένω Αθήνα. Βλέπω το σήμα μου να έρχεται να έχει πχ σχεδόν φουλ σήμα και μετά απο λίγο δεν έχω τίποτα και μου λέει μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης. Καμιά φορά με πέρνουν τηλ και μου λένε το ειχες κλειστό, ενώ εγω δε το κλείνω ποτέ. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτο? Γιατι αν συνεχιστεί είναι λόγος να φύγω κ απο την Q κ δε θα ήθελα να αλλάξω πάλι.

 

2. Σήμερα το βράδυ φεύγω για ταξίδι Βερολίνο για 8 μέρες. Θα ήθελα να ειχα ιντερνετ στο κινητό για να συνενοούμαι εκεί με κάποια ατομα. Πακέτα ομιλίας δε με ενδιαφέρουν.

Ολα τα πακέτα που κοίταξα ήτανε για ομιλία. Υπάρχει κάτι μήπως που δεν έχω δει ώστε να μπορώ να έχω ιντερνετ πιο οικονομικά?

 

 

Βασικά είδα τις χρεώσεις για ΜΒ να είναι περίπου 0,062 Ευρω/ΜΒ αν θυμαμαι καλά. Αλλά αυτο μόνο εαν ειναι ενεργοποιημένη η περιαγωγή.

 

Αυτο πως το ενεργοποιώ? Μήπως ειναι ήδη ενεργο γιατι στην ελλάδα δουλεύει με περιαγωγη στο δίκτυο της wind? Εξού και το γραμματάκι R πάνω στη μπάρα του σήματος?

 

 

Συνεχόμενα Μηνύματα

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Mark_K
In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

στο αεροδρόμιο θα έχει σίγουρα κατάστημα κινητής, αγόρασε ενα γερμανικό νουμερακι και σου ενεργοποιούν και πακέτο ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

στο αεροδρόμιο θα έχει σίγουρα κατάστημα κινητής, αγόρασε ενα γερμανικό νουμερακι και σου ενεργοποιούν και πακέτο ίντερνετ.

 

Θα ρωτήσω να δω τιμές.

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Ναι:

cmvr , λίγοι κ καλοί.....Μέχρι το :shoot: :lock:

 

Κι άλλος ένας εγώ... :rolleyes:

 

Ας τους κάνουμε εμπάργκο...

 

Η έλλειψη επιχειρηματικής νοημοσύνης (όσο πιο ευγενικά μπορούσα) φαίνεται από το ότι αντί να μειώνουν τιμές στα συμβόλαια, αυξάνουν τιμές στα καρτοκινητά...

 

Μη γράφετε άγνωστες λέξεις και φράσεις, όπως "εμπάργκο" και "επιχειρηματική νοημοσύνη", βρε παιδιά....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά πακέτα της Q: {Με χρέωση ανά 1΄΄ δευτερόλεπτο στην ομιλία}

 

http://i64.tinypic.com/2500zkw.png

 

http://i63.tinypic.com/ngy0w5.png

 

Και τα νέα "ήθη" στα countdown της Q :

http://i68.tinypic.com/2e1a81k.png

 

Για countdown με 1€ (πχ για 250ΜΒ ή 300΄προς Wind/Q) μάλλον πάπαλα...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει το economy talk, υπάρχει κάποιος λόγος να αγοράσει κάποιος το 4e to all ???

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν εχει smartphone ή δεν έχει την εφαρμογή δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει. Επίσης δεν ξέρουμε αν πρόκειται για μόνιμο ή παροδικό πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν εχει smartphone ή δεν έχει την εφαρμογή δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει. Επίσης δεν ξέρουμε αν πρόκειται για μόνιμο ή παροδικό πακέτο.

 

Μπορεί να του το ενεργοποιήσει κάποιος άλλος που έχει smartphone + την εφαρμογή.

Το κάνω εγώ για τη μητέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν εχει smartphone ή δεν έχει την εφαρμογή δεν μπορεί να το ενεργοποιήσει. Επίσης δεν ξέρουμε αν πρόκειται για μόνιμο ή παροδικό πακέτο.

 

Ενεργοποιώ τις προσφορές κάθε μήνα, από το δικό μου κινητό (sim F2G), για τα δύο κινητά (Q) της συζύγου και της πεθεράς που είτε δεν χρειάζονται data είτε είναι παμπάλαια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...