Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλεισε και ξανανοιξε τη συσκευη σου, με τη νεα σιμ μεσα

 

Αφού έχω σήμα στην κάρτα Cosmote, δεν θα έπρεπε πρώτα ή ταυτόχρονα να κοπεί η μια και να ενεργοποιηθεί η άλλη. Έχω dual sim κινητό και μου δείχνει την Cosmote με σήμα και την Q χωρίς.

Το έκανα από περιέργεια αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως αυτος που δινει τον αριθμο, στην περιπτωση σου η κοσμοτε, κάνει τη καθυστερηση. Και οι 3 εταιριες κανουν καψονια οταν χανουν πελατη. Εαν εισαι σιγουρος οτι φταιει η γουιντ, ακυρωσε τη φορητοτητα και πηγαινε προς βονταφον μεριά, μηπως εκει δεν κοιμουνται ;)

 

Ρε φίλε...Για να πάει ο άνθρωπος στην κιου σημαίνει ότι κιου θέλει (άσχετα που κοιμούνται)!!! Τι τον συμβουλεύεις να πάει βόντα??? :lol: :lol: :lol: :p

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε...Για να πάει ο άνθρωπος στην κιου σημαίνει ότι κιου θέλει (άσχετα που κοιμούνται)!!! Τι τον συμβουλεύεις να πάει βόντα??? :lol: :lol: :lol: :p

 

αφου φευγει απο κοσμοτε και στη κιου κοιμουνται, ας παει βονταφον. Στην εποχη που ζουνε οι εταιριες, εαν δεν κυνηγανε τον πελατη, ας τον χασουν... Δε θα τους παρακαλαμε κιολας

Link to comment
Share on other sites

αφου φευγει απο κοσμοτε και στη κιου κοιμουνται, ας παει βονταφον. Στην εποχη που ζουνε οι εταιριες, εαν δεν κυνηγανε τον πελατη, ας τον χασουν... Δε θα τους παρακαλαμε κιολας

 

Ναι προφανως ομως για να φευγει απο την κοσμοτε θα θελει να παει σε κατι οικονομικοτερο. Το να παει στη βονταφον, ποιο το νοημα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανως ομως για να φευγει απο την κοσμοτε θα θελει να παει σε κατι οικονομικοτερο. Το να παει στη βονταφον, ποιο το νοημα;

 

δε διαφωνώ, δες τι εγραψα πριν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανως ομως για να φευγει απο την κοσμοτε θα θελει να παει σε κατι οικονομικοτερο. Το να παει στη βονταφον, ποιο το νοημα;

 

Ή αλήθεια είναι πως ήμουν συνδρομητής της Cosmote 12 χρόνια και πλήρωνα πολλά, μα πάρα πολλά, κάθε μήνα. Από πρόπερσι όταν είπα να μην παίρνω ως έχει την επιδότηση αλλά να διεκδικώ μεγαλύτερη έπεσαν τα πάγια και αυτομάτως οι λογαριασμοί.

Φέτος με τα πάγια, για 2 νούμερα, στα 35€ και με 400 & 150 λεπτά ομιλίας ανακάλυψα ότι στην Q με πολύ λιγότερα έχω ίδια σχεδόν λεπτά ομιλίας και παραπάνω mb.

Ίδωμεν και αν δεν με βολεύει αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Το τρελό είναι οτι ρώτησα χθες εάν υπάρχει κανένα κόλλημα και μου είπαν όχι μέχρι το απόγευμα θα είσαι ενεργοποιημένος.:lol:

Θα περιμένω μέχρι αύριο και την Τρίτη το πρωί πάμε για Voda.

 

Τελικά, μίλησα σήμερα με την Q και μου είπαν ότι το κατάστημα που μου έχει δώσει τις κάρτες sim δεν τις έχει ενεργοποιήσει και να πάω αύριο από εκεί ή τηλεφωνικός να ζητήσω ενεργοποίηση!!!

Δεν ξερω τι να πω :X:X

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μίλησα σήμερα με την Q και μου είπαν ότι το κατάστημα που μου έχει δώσει τις κάρτες sim δεν τις έχει ενεργοποιήσει και να πάω αύριο από εκεί ή τηλεφωνικός να ζητήσω ενεργοποίηση!!!

Δεν ξερω τι να πω :X:X

 

Οι χειροτεροι υπαλληλοι καταστηματων κινητης (σε ποσοστο) ειναι της γουιντ και γερμανος. Δε ξερουν τι τους γινεται. Εδω στο φορουμ ξερουμε περισσοτερα απο αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Οι χειροτεροι υπαλληλοι καταστηματων κινητης (σε ποσοστο) ειναι της γουιντ και γερμανος. Δε ξερουν τι τους γινεται. Εδω στο φορουμ ξερουμε περισσοτερα απο αυτους...

 

Δεν ξεκινήσαμε καλά... μάλλον δεν ξεκινήσαμε καθόλου!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινήσαμε καλά... μάλλον δεν ξεκινήσαμε καθόλου!:mad:

 

μη χαλιεσαι, σπανια θα χρειαστεις τη βοηθεια τους... Ρωτα εδω και καποιος θα σου απαντησει ;)

Link to comment
Share on other sites

εχει συμβει και σε μενα παλιοτερα. Συνηθως σου λενε στο καταστημα οτι την ημερα της ενεργοποιησης πρεπει να πας απο εκει για να περαστει ο αριθμος της sim. Μια φορά όμως η υπάλληλος το ξέχασε και πήρα τηλ. στο τμήμα φορητότητας της q να δω γιατι αργεί η αλλαγή(μιας και η παλια καρτα αν θυμαμαι καλά είχε απενεργοποιηθεί). Έδωσα από το τηλέφωνο τον αριθμο της sim και μετά από λιγες ώρες ήταν οκ. Για τις φορητότητες της wind ο αριθμος ειναι 13846,για την q είναι αλλος αλλα στο site δεν τον εχουν,αν τον θυμαται κανεις ας τον γραψει. Η κλήση είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανως ομως για να φευγει απο την κοσμοτε θα θελει να παει σε κατι οικονομικοτερο. Το να παει στη βονταφον, ποιο το νοημα;

Ελα ντε? :p

Πάντως και να φας μια ταλαιπωρία στην αρχή (που είναι και σχετικό γιατί με τους υπαλλήλους οποιασδήποτε εταιρίας μπορεί να έχεις θεματάκι, μου χει τύχει και σε ΟΤΕ και σε βοντα και σε γουιντ να μην εξυπηρετηθώ), νόμίζω αξίζει τον κόπο δεδομένου ότι μετά θα κάνεις μεγάλη οικονομία

Link to comment
Share on other sites

νόμίζω αξίζει τον κόπο δεδομένου ότι μετά θα κάνεις μεγάλη οικονομία

+1

Πολλή μεγάλη! Άσε που πιθανότατα δεν θα ξαναχρειαστείς να επικοινωνήσεις μαζί τους. Την καλύτερη υποστήριξη θα την βρεις μόνο στο myphone ;)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε? :p

Πάντως και να φας μια ταλαιπωρία στην αρχή (που είναι και σχετικό γιατί με τους υπαλλήλους οποιασδήποτε εταιρίας μπορεί να έχεις θεματάκι, μου χει τύχει και σε ΟΤΕ και σε βοντα και σε γουιντ να μην εξυπηρετηθώ), νόμίζω αξίζει τον κόπο δεδομένου ότι μετά θα κάνεις μεγάλη οικονομία

 

+1

Πολλή μεγάλη! Άσε που πιθανότατα δεν θα ξαναχρειαστείς να επικοινωνήσεις μαζί τους. Την καλύτερη υποστήριξη θα την βρεις μόνο στο myphone ;)

 

Έκανε το κατάστημα την ενεργοποίηση σήμερα και όλα εντάξει, μέχρι στιγμής. Ας αρχίσει η οικονομία :D:D

Έβαλα σε κάθε νούμερο από 10€ και πήρα 1000' + 600' προς Q, 120' προς Wind & Q, 50 sms προς όλους και 500Mb, όχι και άσχημα.

 

Το μόνο "κακό" ήταν ότι δεν μπορούσα να μπω το πρωί στο διαδίκτυο με 3G και τώρα κατέβασα τα settings από την ιστοσελίδα τους. Είχε μόνο το Q-Telecom MMS GPRS και έβαλα νέο APN:

Internet Settings:

Settings -> More settings -> Mobile Networks -> Access Point Names -> Options New APN

• Name: Q Internet

• APN: myq

• MCC: 202

• MNC: 09

• APN Type:

Αυτά έκανα και ψιλοτρέχει το 3G όχι τίποτα φοβερό. Θα κάνω και ένα speedtest αργότερα να το τεστάρω (αν και σπίτι με wifi δεν θα το χρησιμοποιώ).

 

Έκανα τις ρυθμίσεις σωστά ή χρειάζεται και κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τρέχει internet, προφανώς είναι σωστές.

Αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά, δοκίμασε να στείλεις κενό sms στο 19234. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τρέχει internet, προφανώς είναι σωστές.

Αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά, δοκίμασε να στείλεις κενό sms στο 19234. :)

 

Έστειλα sms "internet" στο 19234 και μου γράφει : Η υπηρεσία δεν υποστηρίζεται από την συσκευή σας. Δεν πειράζει αφού λειτουργεί με την χειροκίνητη εγγραφή του APN

 

Κάνε εγγραφή και στο myq.gr

 

Έκανα εγγραφή, ωραίο interface, περιεκτικά και εύχρηστα.

 

Ένα άλλο με ενοχλεί πολύ: πριν από κάθε κλήση ή μήνυμα μου βγάζει το εξής

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=45996&stc=1&d=1402423406

 

Σε όλες τις κλήσεις πρέπει επιπλέον να πατήσω το "Συνεχίστε". Υπάρχει τρόπος απενεργοποιήσης;

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο με ενοχλεί πολύ: πριν από κάθε κλήση ή μήνυμα μου βγάζει το εξής

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=45996&stc=1&d=1402423406

 

Σε όλες τις κλήσεις πρέπει επιπλέον να πατήσω το "Συνεχίστε". Υπάρχει τρόπος απενεργοποιήσης;

 

Κοιταξε στο κινητο σου για αυτο το θεμα μηπως εχει καποια επιλογη για να σταματησει η ειδοποιηση. Σε 3 smartphones που εχω τοποθετησει τη sim , δεν μου εχει βγαλει ποτε αυτη την ειδοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει στις ρυθμισεις κλησεων μια ρυθμιση για να μην σε ρωταει, δεν θυμαμαι ακριβως τωρα που ειναι εξαρταται κι απο τη συσκευη που εχεις. Ψαξε λιγο, θα το βρεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει στις ρυθμισεις κλησεων μια ρυθμιση για να μην σε ρωταει, δεν θυμαμαι ακριβως τωρα που ειναι εξαρταται κι απο τη συσκευη που εχεις. Ψαξε λιγο, θα το βρεις.

 

Σωστά, τώρα το βρήκα είναι στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ - ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ SIM - ΠΕΡΙΑΓΩΓΗ - ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗΣ ΠΕΡΙΑΓΩΓΗΣ

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι στο μενού Περιαγωγή, έχεις ανοίξει και το υπομενού Περιαγωγή δεδομένων και να έχεις τικάρει τη Q TELCOM :cool:
Link to comment
Share on other sites

ξαναεμφανίστηκε η προσφορά απο paypal στην online αγορά χρόνου ομιλίας.... :):):):)

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

φτιάξτε και στην q με 2 ευρώ ένα "Blender" πακέτο σαν το f2g να χαρούμε κι εμεις οι από εδώ. 'Ολα από την άλλη πλευρά πάνε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Και η ******* με την περιαγωγη συνεχιζεται. Μου αρεσει που πριν μηνες μου απαντησαν στην wind οτι σκοπος τους ειναι να αλλαξει συντομα αυτο και πως το γνωριζουν το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγώ να δεις τι έπαθα.Πήγα την τετάρτη να κάνω φορητότητα έναν αριθμό που είχα από wind σε q.Επίσης έχω ήδη ένα νούμερο q.Και τι έκαναν οι αθεοφοβοι;Μου έκαναν φορητότητα το νούμερο που ήδη είχα στη q με αποτέλεσμα να μου κοπεί το σήμα σήμερα το βράδυ αλλά και να χάσω το υπόλοιπο που είχα γύρω στα 22 ευρώ.Ξέρει κανείς αν μπορώ αυτά τα λεφτά να τα πάρω πίσω(φυσικά θα πάω αύριο στο κατάστημα και θα γίνει χοντρό show...)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...