Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου κανε ακριβως οτι λεει πιο κατω και θα δουλεψει

 

Ρυθμίσεις 3G/GPRS

 

Από την αρχική επιφάνεια εργασίας του κινητού πατάμε MENU και στην συνέχεια Settings -> Wireless controls -> Mobile Networks -> Access Point Names.

Εκεί πατάμε ξανά MENU -> New APN και στην οθόνη που εμφανίζεται στην συνέχεια ορίζουμε τα παρακάτω:

 

Name= Q-TELECOM

APN=myq

Proxy= <Not set>

Port=<Not set>

Username=<Not set>

Password=<Not set>

Server=<Not set>

MMSC=<Not set>

MMS Proxy=<Not set>

MMS Port=<Not set>

MCC=202

MNC=10

APN type=default

 

Αποθηκεύουμε στην συσκευή το 1ο APN που μόλις δημιουργήσαμε πατώντας MENU -> Save

 

Φίλη είμαι : ).Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ,όπως και τους παραπάνω φίλους που προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν!Τελικά,σήμερα μπόρεσα να συνδεθώ με αυτά που έγραψες και με την μόνη διαφορά ότι το ΜΝC είναι 09 αντί για 10,όπως ήταν ήδη ρυθμισμένο δηλαδή.Επιτέλους,μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό...Καλή χρόνια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Φίλη είμαι : ).Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ,όπως και τους παραπάνω φίλους που προθυμοποιήθηκαν να με βοηθήσουν!Τελικά,σήμερα μπόρεσα να συνδεθώ με αυτά που έγραψες και με την μόνη διαφορά ότι το ΜΝC είναι 09 αντί για 10,όπως ήταν ήδη ρυθμισμένο δηλαδή.Επιτέλους,μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό...Καλή χρόνια σε όλους!

 

Άρα δεν πείραξες τίποτα..!

Γιατί στην αρχή δεν σου δούλευε;

Η εμπειρία μου μου έχει δείξει πάντως πως το mnc το αφήνεις όπως είναι. Αν το αλλάξεις δεν μπορείς να σώσεις τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε με το +50% bonus; Άλλαξε κάτι ή δεν ξέρουν τί τους γίνεται;

 

Είχα 3,39€.

Έκανα ανανέωση 30€ σε κατάστημα Wind και φτάνω τα 33,39€.

Μου ήρθε μήνυμα πάλι ότι προστέθηκε το bonus +50%.

Μαζί με αυτό, αποκτώ 40,09€.

 

Αναρωτιέμαι πώς υπολόγισαν τα 6,7€.. Το μπόνους από τα 15€ έπρεπε να είναι αυτό.

 

Πήρα τηλέφωνο στην υποστήριξη πελατών και είπαν θα προωθήσουν το θέμα. Λίγες μέρες αργότερα μου ήρθε μήνυμα ότι δεν υφίσταται πρόβλημα στην χρέωση του λογαριασμού (κάπως έτσι έλεγε).

 

Χάσανε την μπάλα!

 

Σήμερα έβαλα 15€ σε άλλο αριθμό Q και έβαλε πάλι 6,7€ μπόνους. Μπράβο τους!:mad:

Άλλη φορά δεν ξαναβάζω 30€!

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

H Μεγαλύτερη κάρτα ανανέωσης της Q Είναι 15 ευρώ .

Στην WIND σου δίνει διπλασιασμό μέχρι τα 30 , αλλά εκεί η κάρτα είναι μέχρι 30 ευρώ.

Το ότι βάζεις 50 από κατάστημα δεν μετράει ως διπλασιασμός ΚΑΡΤΑΣ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα ανανεωση προχτες...εχω 1500' και 1500 sms ....Τα 100Mb νετ τα εχω μεχρι το τελος γεναρη η οχι???

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

H Μεγαλύτερη κάρτα ανανέωσης της Q Είναι 15 ευρώ.

Στην WIND σου δίνει διπλασιασμό μέχρι τα 30 , αλλά εκεί η κάρτα είναι μέχρι 30 ευρώ.

Το ότι βάζεις 50 από κατάστημα δεν μετράει ως διπλασιασμός ΚΑΡΤΑΣ .

 

To +50% ίσχυε μέσω του easy recharge μόνο για 15 και 30 ευρώ, ενώ δεν υπήρχε κάρτα των 30 ευρώ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν πείραξες τίποτα..!

Γιατί στην αρχή δεν σου δούλευε;

Η εμπειρία μου μου έχει δείξει πάντως πως το mnc το αφήνεις όπως είναι. Αν το αλλάξεις δεν μπορείς να σώσεις τις ρυθμίσεις.

 

Απ' όσο θυμάμαι δεν δημιουργούσα νέο apn αλλά προσπαθούσα να περάσω τις ρυθμίσεις στο υπάρχον.Επίσης, όπου υπήρχε nοt set έβαζα κενό σε πολλές δοκιμές που έκανα για να συνδεθώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω την προσφορά των 1500 μιας κ έκλεισα ήδη μήνα. :lol:

Μου λέει ότι η υπηρεσία απευθύνετα μόνο σε συνδρομητές Q. Και το λέει σε μένα που έχω Q από το 2002. :lol:

Συνεχίζω να σερφάρω αφού δεν θέλουν να τους πληρώσω...:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

να κανω καποιες ερωτησεις που πιθανως εχουν απαντηθει αλλα εγω δε βρισκω στις προηγουμενες 107 σελιδες....φορητοτητα απο wind σε q γινεται?η ελαχιστη ανανεωση ειναι 1 ευρω σε καταστημα wind?και ισχυει η προσφορα ?αν βαλω 10 ευρω και θελω να ενεργοποιησω την προσφορα μπορω να το κανω δεκα φορες (8 λογω τελων)χωρις να κανω ανανεωση? Edited by stathis334
Link to comment
Share on other sites

4 φορές τον μήνα μπορείς να αγοράζεις το πακέτο . Η ανανέωση είναι ακόμα και 1 ευρώ αλλά τα καταστήματα αρνούνται για κάτω από 5. Φορητότητα γίνεται σε 3 ημερες
Link to comment
Share on other sites

Η ανανέωση είναι ακόμα και 1 ευρώ αλλά τα καταστήματα αρνούνται για κάτω από 5.

 

Μην τα γενικεύουμε τα πράγματα! ΜΕΡΙΚΑ μαγαζιά!

 

Έτσι και αλλιώς είτε 1 ευρώ είτε 5 κερδίζουν πολύ λίγα σε κάθε περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Μην τα γενικεύουμε τα πράγματα! ΜΕΡΙΚΑ μαγαζιά!

 

Έτσι και αλλιώς είτε 1 ευρώ είτε 5 κερδίζουν πολύ λίγα σε κάθε περίπτωση...

 

Συγνώμη για την γενίκευση .

Να το επαναδιατυπώσω λοιπόν

Το ελάχιστο ποσό ανανεώσης με ηλεκτρονική μορφή , σε κατάστημα, είναι 1 ευρώ,

Όμως τα περισσότερα καταστήματα αρνούνται να βάλουν κάτω από 5 .

Το βάρος της προτάσεως παρακαλώ να δωθεί στην άρνηση ,και όχι στο αν είναι όλα ή τα περισσότερα ή τα λιγώτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την γενίκευση .

Να το επαναδιατυπώσω λοιπόν

Το ελάχιστο ποσό ανανεώσης με ηλεκτρονική μορφή , σε κατάστημα, είναι 1 ευρώ,

Όμως τα περισσότερα καταστήματα αρνούνται να βάλουν κάτω από 5 .

Το βάρος της προτάσεως παρακαλώ να δωθεί στην άρνηση ,και όχι στο αν είναι όλα ή τα περισσότερα ή τα λιγώτερα.

ποια καταστήματα δε σας αφήνουν, εγώ σε τρία διαφορετικά έχω βάλει από ένα ευρώ πάντως δε μου είπε κανείς κάτι απλά ζήτηση να βάλω 1€ εξηγώντας κι ολας ότι λήγει δε το χρησιμοποιώ και θέλω να κρατήσω το νούμερο θα μου φαινόταν παράλογο να μη μ΄αφήσουν

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

να κανω καποιες ερωτησεις που πιθανως εχουν απαντηθει αλλα εγω δε βρισκω στις προηγουμενες 107 σελιδες....φορητοτητα απο wind σε q γινεται?η ελαχιστη ανανεωση ειναι 1 ευρω σε καταστημα wind?και ισχυει η προσφορα ?αν βαλω 10 ευρω και θελω να ενεργοποιησω την προσφορα μπορω να το κανω δεκα φορες (8 λογω τελων)χωρις να κανω ανανεωση?

Μπορείς να κάνεις φορητότητα ναι. Οι άλλες ερωτήσεις σου απαντηθήκαν από πάνω :)

3 μέρες παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

τα 100ΜΒ internet της Q εξακολουθούν να μην κόβονται/χρεώνονται οταν ξεπεραστεί το όριο? Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Kανονικα πρεπει να χρεωνονται

Πως μαθαινουμε το υπολοιπο των mb? Νομιζω δεν υπαρχει τροπος.

Σωστα?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Kανονικα πρεπει να χρεωνονται

Πως μαθαινουμε το υπολοιπο των mb? Νομιζω δεν υπαρχει τροπος.

Σωστα?

 

Δεν υπάρχει τρόπος ναι. Εγω προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει να το ξεπεράσω.

 

Κάποτε όμως πρέπει να φτιάξουν μια υπηρεσία να ενημερωνόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαίωσα κι εγώ σήμερα με την Εξυπ Πελ της Q ότι ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να ξέρεις πόσα ΜΒ

έχεις καταναλώσει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κολπο αυτο.

Να μην ξερεις ποσα εχεις για να τα τρως και μετα να χρεωνεσε υπερογκα

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος 1-2 πραγματάκια;

 

1. Το ότι πήρε παράταση η προσφορά με τα 100 ΜΒ κλπ, σημαίνει ότι εγώ μπορώ να κάνω ανανέωση της υπηρεσίας πχ 30 Ιανουαρίου, θα συνεχίσω να έχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ στο κινητό μέχρι τέλος Φλεβάρη;

 

2. Γιατί στο Android κινητό μου η Q μου βγάζει το εικονίδιο με το R (που σημαίνει roaming?).

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος 1-2 πραγματάκια;

 

1. Το ότι πήρε παράταση η προσφορά με τα 100 ΜΒ κλπ, σημαίνει ότι εγώ μπορώ να κάνω ανανέωση της υπηρεσίας πχ 30 Ιανουαρίου, θα συνεχίσω να έχω ΙΝΤΕΡΝΕΤ στο κινητό μέχρι τέλος Φλεβάρη;

 

2. Γιατί στο Android κινητό μου η Q μου βγάζει το εικονίδιο με το R (που σημαίνει roaming?).

Ευχαριστώ...

1. Ναι

2. Διότι βρίσκεσαι σε Roaming Στο δίκτυο της WIND (Δεν βρίσκεσαι στην Q)

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Διότι βρίσκεσαι σε Roaming Στο δίκτυο της WIND (Δεν βρίσκεσαι στην Q)

Εντωμεταξύ τι roaming? Αφού το δίκτυο της q πήγε στην wind και η q είναι wind. Στην ουσία τι roaming είναι...anyway

 

Στην ουσια μόνο το όνομα στην οθόνη αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις συσκευές που έχω βάλει κάρτα Q μου εμφανίζει το σύμβολο για roaming.

 

Offtopic: Σε android συσκευή πρέπει να ενεργοποιήσεις την "Περιαγωγή δεδομένων" (Ρυθμίσεις -> Ασύρματο και δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας) για να λειτουργήσει η πρόσβαση στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...