Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ονλαιν βρήκα μόνο τα 3ευρα πακετα. Αντί λοιπόν να βάζω 2ε (προς κιου) και 3ε (προς όλους) = 5ε/μήνα, η κιου θέλει 6ε... Και γιατί να μην παω βατραχο με 4ε/μηνα;

Γιατί το πρώτο πακέτο δεν ειναι προς Q αλλά προς ΟΛΗ τη Wind, όλα τα καρτοκινητά της και συμβόλαιά της. Υπερπολλαπλάσιο πλυθησμό δηλαδή από τους συνδρομητές της frog που ναι τρεις κι ο κούκος (δεν ξέρω κανέναν προσωπικά).

Γιατί με κάθε ανανέωση έχεις περισσότερες παροχές

Γιατί το βήμα κατανάλωσης των λεπτών είναι δευτερόλεπτο κι οχι με 3λεπτη ελάχιστη κατανάλωση, άρα περισσότερες κλήσεις σε κάθε πακέτο κι ας είναι ίδια τα λεπτά πχ.

Δεν υπάρχει σύγκριση με τη frog, η Q υπερέχει στα πάντα, ακόμη και στην ποιότητα κλήσεων που στο δίκτυο της cosmote είναι άθλια, δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος και τα drop calls είναι καθημερινή συνήθεια

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρώτο πακέτο δεν ειναι προς Q αλλά προς ΟΛΗ τη Wind, όλα τα καρτοκινητά της και συμβόλαιά της. Υπερπολλαπλάσιο πλυθησμό δηλαδή από τους συνδρομητές της frog που ναι τρεις κι ο κούκος (δεν ξέρω κανέναν προσωπικά).

 

 

Γιατί με κάθε ανανέωση έχεις περισσότερες παροχές

 

 

Γιατί το βήμα κατανάλωσης των λεπτών είναι δευτερόλεπτο κι οχι με 3λεπτη ελάχιστη κατανάλωση, άρα περισσότερες κλήσεις σε κάθε πακέτο κι ας είναι ίδια τα λεπτά πχ.

 

 

Δεν υπάρχει σύγκριση με τη frog, η Q υπερέχει στα πάντα, ακόμη και στην ποιότητα κλήσεων που στο δίκτυο της cosmote είναι άθλια, δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος και τα drop calls είναι καθημερινή συνήθεια

 

 

 

Ακριβως,αλλα στο μονο που χανει ειναι το Roaming το οποιο αναγκαζει να εχεις περιαγωγη δεδομενων και προτεραιοτα στη χωρητικοτητα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,αλλα στο μονο που χανει ειναι το Roaming το οποιο αναγκαζει να εχεις περιαγωγη δεδομενων και προτεραιοτα στη χωρητικοτητα.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν υπάρχει καμιά χαμηλή προτεραιότητα στα δεδομένα. Με f2g και Q δίπλα δίπλα, η ταχύτητα του ίντερνετ είναι ακριβώς η ίδια, ελεγμένο και σε επαρχεία κι έχει αναφερθεί και συζητηθεί ξανά μερικές σελίδες πίσω

Link to comment
Share on other sites

gerstavros2 έχεις απολυτο δικιο, παρ'ολα αυτα εμένα θα μου βγαίνει 2 ευρώ φτηνότερο κάθε μήνα (και 2€ φτηνοτερο στη γυναίκα μου) αφού μας αρκεί το 60αρι προς τρίτους και τα 300 μεταξύ μας. Το 60αρι δεν εχει ελαχιστη χρεωση, εαν δεν κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

gerstavros2 έχεις απολυτο δικιο, παρ'ολα αυτα εμένα θα μου βγαίνει 2 ευρώ φτηνότερο κάθε μήνα (και 2€ φτηνοτερο στη γυναίκα μου) αφού μας αρκεί το 60αρι προς τρίτους και τα 300 μεταξύ μας. Το 60αρι δεν εχει ελαχιστη χρεωση, εαν δεν κανω λαθος.

Αν σου φτάνουν 60' προς όλους το μήνα πάω πάσο. Ωστόσο παραμένεις μειοψηφία

Link to comment
Share on other sites

τώρα που εχει και η Q 4G η ποιότητα στο voip είναι κορυφή, χωρίς καθυστερήσεις, οποτε τις κλήσεις μου τις κάνω μεσω discountcalling κ με χρέωση 0.07c/min σε κινητά.

Πάει πολύς καιρός που ενεργοποίησα πακέτο φωνής

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

τώρα που εχει και η Q 4G η ποιότητα στο voip είναι κορυφή, χωρίς καθυστερήσεις, οποτε τις κλήσεις μου τις κάνω μεσω discountcalling κ με χρέωση 0.07c/min σε κινητά.

Πάει πολύς καιρός που ενεργοποίησα πακέτο φωνής

 

 

 

Για πες τι παιζει γιατι θελω να κανω κλησεις,αλλα εχω Lumia συσκευη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν υπάρχει καμιά χαμηλή προτεραιότητα στα δεδομένα. Με f2g και Q δίπλα δίπλα, η ταχύτητα του ίντερνετ είναι ακριβώς η ίδια, ελεγμένο και σε επαρχεία κι έχει αναφερθεί και συζητηθεί ξανά μερικές σελίδες πίσω

 

 

 

Και το πως το εξηγεις στα Goodys της Λεωφορου Νικης,2 κινητα Q και F2G στο ιδιο σημειο το πρωτο να εχει Edge και το δευτερο H+? Συσκευες ηταν το s3 neo και το lumia 535.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσβησα απο λαθος το μυνημα,η προσφορά του 1G για 3 μήνες με ανανέωση 10€ έως τις 31/1 πως γινεται;

Μηπως μπορει καποιος να απαντησει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρώτο πακέτο δεν ειναι προς Q αλλά προς ΟΛΗ τη Wind, όλα τα καρτοκινητά της και συμβόλαιά της. Υπερπολλαπλάσιο πλυθησμό δηλαδή από τους συνδρομητές της frog που ναι τρεις κι ο κούκος (δεν ξέρω κανέναν προσωπικά).

Γιατί με κάθε ανανέωση έχεις περισσότερες παροχές

Γιατί το βήμα κατανάλωσης των λεπτών είναι δευτερόλεπτο κι οχι με 3λεπτη ελάχιστη κατανάλωση, άρα περισσότερες κλήσεις σε κάθε πακέτο κι ας είναι ίδια τα λεπτά πχ.

Δεν υπάρχει σύγκριση με τη frog, η Q υπερέχει στα πάντα, ακόμη και στην ποιότητα κλήσεων που στο δίκτυο της cosmote είναι άθλια, δεν καταλαβαίνεις τι λέει ο άλλος και τα drop calls είναι καθημερινή συνήθεια

 

Θα αστειευεσαι φυσικα οτι εχει καλη ποιοτητα κλησεων η Q.

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι παιζει γιατι θελω να κανω κλησεις,αλλα εχω Lumia συσκευη.

 

Υπάρχει εφαρμογή για Lumia που περνάς τις απαραίτητες ρυθμίσεις του λογαριασμού voip κ κάνεις κλήσεις κανονικότατα.

Νομίζω λέγεται MobileVoip.

 

Δημιουργείς εναν λογαριασμό σε κάποιο φθηνό voip provider της betamax , φορτώνεις χρήματα μεσα (συνήθως 10ευρώ αρκούν) κ απολαμβάνεις φθηνές κλήσεις & sms όπου έχεις ιντερνετ στο κινητό (3G,4G ή wifi)

 

Κι αν αγοράσεις σταθερό voip νούμερο απο omnivoice, modulus, yuboto κτλ κτλ θα έχεις κ σταθερό νούμερο για εισερχόμενες κλήσεις... στο κινητό. Βολικό για όσους έχουν απεριόριστα προς σταθερά.

 

Σχετικά με την ποιότητα φωνής cosmote, το επιβεβαιώνω κι εγώ.

Έχω δεύτερο νούμερο Cosmoκάρτα κ η ποιότητα ήχου/κλήσης ειναι τραγική! Δεν συγκρίνεται με την Q/Wind , σε πρακτικό επίπεδο (στην θεωρία η Cosmote ειναι ανώτερη) κ πάντα απο προσωπική εμπειρία.

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έχουν όλοι οι συνομιλητές σας σύγχρονα τηλέφωνα. Οι περισσότεροι δικοί μου που έχουν, ακούγονται και τους ακούω τέλεια. Μεταξύ Cosmote πάντα.Wind/Q δεν ξέρω γιατί αν και έχω νούμερα δεν τα χρησιμοποιώ. Αν κρίνω από 2 άτομα που έχουν όμως, και αρκετές φορές κόβεται η κλήση και χάνεται, δύσκολα. Τίποτα δεν είναι απόλυτο πάντως. Πάντα μπορεί να υπάρχουν σημεία που κάποιος από τους 3 έχει καλύτερο σήμα. Το θέμα είναι τι γίνεται συνολικά στις περισσότερες περιοχές όμως.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή για Lumia που περνάς τις απαραίτητες ρυθμίσεις του λογαριασμού voip κ κάνεις κλήσεις κανονικότατα.

 

 

Νομίζω λέγεται MobileVoip.

 

 

 

 

 

Δημιουργείς εναν λογαριασμό σε κάποιο φθηνό voip provider της betamax , φορτώνεις χρήματα μεσα (συνήθως 10ευρώ αρκούν) κ απολαμβάνεις φθηνές κλήσεις & sms όπου έχεις ιντερνετ στο κινητό (3G,4G ή wifi)

 

 

 

 

 

Κι αν αγοράσεις σταθερό voip νούμερο απο omnivoice, modulus, yuboto κτλ κτλ θα έχεις κ σταθερό νούμερο για εισερχόμενες κλήσεις... στο κινητό. Βολικό για όσους έχουν απεριόριστα προς σταθερά.

 

 

 

 

 

Σχετικά με την ποιότητα φωνής cosmote, το επιβεβαιώνω κι εγώ.

 

 

Έχω δεύτερο νούμερο Cosmoκάρτα κ η ποιότητα ήχου/κλήσης ειναι τραγική! Δεν συγκρίνεται με την Q/Wind , σε πρακτικό επίπεδο (στην θεωρία η Cosmote ειναι ανώτερη) κ πάντα απο προσωπική εμπειρία.

 

 

 

Ναι,σε GSM ειναι για τα μπαζα η Cosmote,η Wind εχει καθαροτερο ηχο.Εχω Wu.Σε 3G με HD Voice ο ηχος ειναι απιστευτος,καθαρος χωρις παρεμβολες.Αλλα και η Wind σε 3G ειναι το ιδιο.Με GSM το voip δουλευει;

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι για τα μπάζα σε gsm ή Cosmote, αλλά μόλις δοκίμασα να πειραματιστώ. Στο τηλέφωνό μου που είναι Cosmote το ρύθμισα να είναι μόνο σε gsm και κάλεσα από και προς 2 άλλες συσκευές που είχα βάλει Cosmoκάρτα και F2G αντίστοιχα. Στη κάθε συσκευή που άκουγα έκλεισα το μικρόφωνο για να μην μπερδεύει. Το ίδιο ακουγόταν σε κάθε περίπτωση. Με σήμα λάκκο σε κάθε συσκευή. Και για παν ενδεχόμενο, το κανονικό μου what's up το δοκίμασα και σε edge και σε απλό gsm.

 

Γενικά, από όσο μπορώ να θυμηθώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την ποιότητα των κλήσεων με το what's up, και δεν μιλάω μόνο με Cosmote σε 3G. Δε θα μπορούσα δηλαδή με τίποτα να το χαρακτηρίσω για τα μπάζα. Μεμονωμένες περιπτώσεις υπάρχουν(Προσωπικά μια μου έρχεται στο μυαλό από όσους επικοινωνώ συχνά), αλλά δικαιολογούνται πιστεύω όταν ξέρεις ότι ο άλλος που μιλάς έχει κινητό 10ετίας του οποίου το μικρόφωνο/ακουστικό δεν είναι ότι καλύτερο ή στην καλύτερη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσβησα απο λαθος το μυνημα,η προσφορά του 1G για 3 μήνες με ανανέωση 10€ έως τις 31/1 πως γινεται;

 

http://i68.tinypic.com/1426kw7.jpg

 

Μηπως μπορει καποιος να απαντησει;

 

αυτό εννοείς ή κάτι άλλο;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Το αφεντικό τρελάθηκε! πάλι προσφορά με 8 ευρώ (μια φορά) για 8 μήνες ιντερνετ 1GB το μήνα. Μόλις μου ήρθε μήνυμα. Στείλε D στο 12000. Λογικά θα πάει στους περισσοτερους..:D:D

 

Υ.Γ. ο barca10 ήταν τελικα πιο γρήγορος..!

Link to comment
Share on other sites

χαχα ναι, ήρθε κ σ'εμενα το μηνυμα αυτό.

Δηλαδή εαν βάλω 10ευρώ αυτή τη στιγμή θα πάρω

1GB bonus του 10ευρού + 1GB (για τους επόμενους 3μήνες προσφορά γενική προσφορά) + 1GB (για τους επόμενους 8 μήνες προσωποποιημένη προσφορά) ;

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα ηρθε παιδια!

Το γλυτωσε το φουνταρισμα η sim της Q :lol:

 

"AΠOKΛEIΣTIKH DATA ΠPOΣΦOPA MONO ΓIA ΣENA! MONO ME 8€ EXEIΣ 1GB KAΘE MHNA ΓIA 8 MHNEΣ! ΣTEIΛE TΩPA D ΣTO 12000.H ΠPOΣΦOPA IΣXYEI EΩΣ 31/1"

 

και εμένα με βάζει σε μεγάλο δίλημμα, παρόλο που είμαι σχεδόν πάντα σε wifi...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν υπάρχει καμιά χαμηλή προτεραιότητα στα δεδομένα. Με f2g και Q δίπλα δίπλα, η ταχύτητα του ίντερνετ είναι ακριβώς η ίδια, ελεγμένο και σε επαρχεία κι έχει αναφερθεί και συζητηθεί ξανά μερικές σελίδες πίσω

 

φυσικα και ισχυει αυτο που λεει.Εσυ που ακριβως αναφερεσαι οταν λες οτι ειχε συζητηθει μερικες σελιδες πισω?Γιατι αυτο που εχει συζητηθει πολλες φορες ειναι αυτο που λεει και οχι το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ηρθε μηνυμα το οποιο λεει οτι με 8 ευρω μπορω να εχω 1gb καθε μηνα για 8 μηνες.Η ερωτηση ειναι οτι το 2015 ειχα ενεργοποιησει το πακετο των 8 ευρω που εδινε 1gb καθε μηνα μεχρι το τελος του χρονου.Το θεμα ομως ειναι οτι μου εδωσαν 1gb και τον ιανουαριο,η προσφορα ισχυει ακομα;Δηλάδη παιζει να εχω και τον φεβρουαριο;
Link to comment
Share on other sites

κ μενα μια απο τα ιδια.

 

AΠOKΛEIΣTIKH DATA ΠPOΣΦOPA MONO ΓIA ΣENA! MONO ME 8€ EXEIΣ 1GB KAΘE MHNA ΓIA 8 MHNEΣ! ΣTEIΛE TΩPA D ΣTO 12000.H ΠPOΣΦOPA IΣXYEI EΩΣ 31/1

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...