Jump to content

vBulletin 3.7.x και mp v4: Νέες δυνατότητες και χαρακτηριστικά


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάστηκαν τελικά περισσότερες από 12 ώρες για να γίνει το... μεγαλύτερο μέρος της αναβάθμισης σε vBulletin 3.7.2 (από 3.6.10). Έπρεπε να γίνουν αρκετές διορθώσεις και αλλαγές, μολονότι εδώ και καιρό είχε γίνει η κατάλληλη προετοιμασία. Το 90% των εργασιών έχει ολοκληρωθεί ήδη και έχουν μείνει μερικές ακόμη λεπτομέρειες για αργότερα ή/και τις επόμενες ημέρες.

 

Αν εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, λάθος, ενοχλητικό bug κ.ο.κ. θα σας παρακαλέσω να το αναφέρετε σε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ θέμα, στο σχετικό forum των Bug Reports: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=43 . Εκεί θα βρείτε και θέμα στο οποίο μπορείτε να αναφέρετε κάθε ορθογραφικό, συντακτικό λάθος, αλλά και φράσεις που δεν έχουν (ακόμη) μεταφραστεί - υπάρχουν εκατοντάδες για την ώρα...

 

Αν έχετε οποιαδήποτε απορία σχετικά με τις νέες δυνατότητες του vBulletin 3.7.x, όπως αυτές υλοποιήθηκαν στο myphone.gr, δεν έχετε παρά να χρησιμοποιήσετε αυτό εδώ το θέμα. Να αναφέρω μόνο τα εξής:

 

Έχει ήδη ενεργοποιηθεί η δυνατότητα του «customization» των προσωπικών προφίλ - χωρίς ωστόσο να είναι δυνατή η προσθήκη εικόνων για φόντο. Μπορείτε να «παίξετε» με τα χρώματα και το σχέδιο του προφίλ σας ακολουθώντας αυτό το σύνδεσμο:

 

http://www.myphone.gr/forum/profile.php?do=customize

 

Έχει επίσης ενεργοποιηθεί η λειτουργία των Visitor Messages. Μηνύματα επισκεπτών δηλαδή στη σελίδα του προσωπικού σας προφίλ, τα οποία μπορείτε να διαχειριστείτε (φυσικά) κατά βούληση (μέσω των ρυθμίσεων http://www.myphone.gr/forum/profile.php?do=editoptions ).

 

Παράλληλα, έχει ενεργοποιηθεί και η βελτιωμένη λίστα φίλων, η οποία πλέον επιτρέπει και τις «αμοιβαίες σχέσεις». Σε κάθε περίπτωση, αναλυτική περιγραφή όλων των νέων λειτουργιών υπάρχει ήδη στο FAQ (στα ελληνικά):

 

http://www.myphone.gr/forum/faq.php

 

Περισσότερες λεπτομέρειες για όλες τις νέες δυνατότητες θα δημοσιευθούν αργότερα. Εκτός από την αναβάθμιση του vBulletin, έγιναν εκατοντάδες αλλαγές οι περισσότερες εκ των οποίων έχουν ήδη «ενεργοποιηθεί». Μπορείτε να τις ανακαλύψετε μόνοι σας αν και σίγουρα θα τις αναφέρω με λεπτομέρεια σε επόμενό μου μήνυμα.

 

Για την ώρα, λοιπόν, καλή διασκέδαση!

 

υ.γ. Λογικά, δεν θα πρέπει να λειτουργούν τα RSS Feeds και το WAP Site, ενώ σε όλες σχεδόν τις άλλες ενότητες πλην του forum υπάρχουν διάφορα προβλήματα που έχουν να κάνουν κυρίως με τις αλλαγές που έγιναν και στα CSS. Το Buy and Sell, δυστυχώς δεν έχει δοκιμαστεί στην πράξη, οπότε μάλλον θα χρειαστεί αρκετό debugging και διορθώσεις (που θα γίνουν αργότερα). To ίδιο μάλλον ισχύει και για τις νέες εγγραφες :(. Επίσης κάτω από το Avatar και το τίτλο, λείπει η εικόνα του «Rank», που χρειάζεται μερικές ακόμη επεμβάσεις για να εμφανίζεται σωστά. Μην σας παραξενέψει λοιπόν το συγκεκριμένο «κενό». :p Προσοχή επίσης και στις τροποποιήσεις των μηνυμάτων σας...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκ πρώτης όψης το νέο φόρουμ είναι συμπαθέστατο!

 

Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι αρκετές επιλογές (στον πίνακα ελέγχου κυρίως) είναι ακόμα στα αγγλικά. Προσωπικά δεν με ενοχλεί φυσικά, αλλά ίσως θα ήταν καλύτερα να γίνουν στα ελληνικά, εκτός αν είναι ήδη προγραμματισμένο για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα fonts είναι κατά τι μεγαλύτερα απ' όσο χρειάζεται. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στα ονόματα των χρηστών αριστερά στα posts και στους τίτλους των threads. Κατά τα άλλα όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

ωραια! εμενα μου αρεσε που προστεθηκε επιτελους το κουμπακι "κορυφη"
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, καταρχήν τα συγχαρητήρια μου στο Μάνο που ξενύχτησε για να ταλαιπωρηθούμε όσο το δυνατόν λιγότερο ;)

1) Άψογη η νέα γρήγορη απάντηση, επιτέλους βάλανε όλες τις χρήσιμες επιλογές :p Τέρμα ο κώδικας bbcode, πλέον και σε κουμπάκια.

2) Με ξενίζουν λίγο κάποιες αλλαγές στα χρώματα, νομίζω προτιμούσα τη προηγούμενη χρωματική παλέτα. Ίσως βέβαια είναι και συνήθεια. Μήπως θα έπρεπε να μείνει ως skin και το παλιό? :worry:

3) Κάποια νέα γραφικά είναι όμορφα, κάποια όχι (υποκειμενικό είναι αυτό βέβαια).

4) Υπάρχουν πολλές τρύπες στη μετάφραση Μάνο, αν θες κάποια βοήθεια με τη μετάφραση στείλε pm γιατί έχω πολύ ελεύθερο χρόνο :p

5) Άλλαξε θέση το offline με το report. Νομίζω τα προτιμούσα όπως ήταν πριν αλλά και αυτό συνήθεια είναι.

Link to comment
Share on other sites

BUG?

 

Όταν μπαίνω στα PMs μου, επιλέξω μερικά μηνύματα και πάω να τα διαγράψω, με βγάζει σε λευκή σελίδα και δεν τα σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

BUG?

 

Όταν μπαίνω στα PMs μου, επιλέξω μερικά μηνύματα και πάω να τα διαγράψω, με βγάζει σε λευκή σελίδα και δεν τα σβήνει.

 

Επιβεβαιώνω, το κάνει και σε μένα. Ρίξε μια ματιά Μάνο!

Link to comment
Share on other sites

BUG?

 

Όταν μπαίνω στα PMs μου, επιλέξω μερικά μηνύματα και πάω να τα διαγράψω, με βγάζει σε λευκή σελίδα και δεν τα σβήνει.

και σε μενα το ιδιο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα fonts είναι κατά τι μεγαλύτερα απ' όσο χρειάζεται. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στα ονόματα των χρηστών αριστερά στα posts και στους τίτλους των threads. Κατά τα άλλα όλα καλά.

Kάποια fonts, ίσως στην κεντρική σελίδα, θα επανέλθουν όπως ήταν και πριν(υποθέτω): αυτό συμβαίνει γιατί μετά απο κάθε major upgrade του λογισμικού, ορισμένες αλλαγές στα templates που ευθύνονται για την εμφάνιση που είχαμε συνηθίσει, πρέπει να επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση για να ισχύσουν οι αλλαγές που έκανε ο κατασκευαστής. Ακολούθως, ο Mάνος ΞΑΝΑ επεμβαίνει στον κώδικα και τα επαναφέρει στον δικό του, custom σχεδιασμό.

 

Νομίζω, 12 ώρες δουλειάς δεν ήταν και λίγες, Θα κοιμηθεί, και θα επανέλθει :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι αλλαγές που επέφερε η νέα έκδοση του vBulletin. Απ' ό,τι βλέπω έχουμε αρκετές νέες επιλογές, να συμφωνήσω κι εγώ για το πολύ χρήσιμο κουμπάκι "κορυφή" που υπάρχει σε κάθε post. :respect:

 

Και κάτι άλλο: άλλαξε ξανά ο χαρακτηρισμός των χρηστών ανάλογα με το post count ή μου φαίνεται???

Πριν την αναβάθμιση ήμουν 3G member, τώρα "ξέπεσα" πάλι σε HSDPA member. :grin:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: άλλαξε ξανά ο χαρακτηρισμός των χρηστών ανάλογα με το post count ή μου φαίνεται???

Πριν την αναβάθμιση ήμουν 3G member, τώρα "ξέπεσα" πάλι σε HSDPA member.

HSDPA != HSCSD

Ανέβηκες μάλλον, δεν κατέβηκες. HSDPA = 3.5G

Και 'γω το παρατήρησα αυτό, πριν ήμουν EDGE τώρα είμαι 3G :p

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι αλλαγές που επέφερε η νέα έκδοση του vBulletin. Απ' ό,τι βλέπω έχουμε αρκετές νέες επιλογές, να συμφωνήσω κι εγώ για το πολύ χρήσιμο κουμπάκι "κορυφή" που υπάρχει σε κάθε post. :respect:

 

Και κάτι άλλο: άλλαξε ξανά ο χαρακτηρισμός των χρηστών ανάλογα με το post count ή μου φαίνεται???

Πριν την αναβάθμιση ήμουν 3G member, τώρα "ξέπεσα" πάλι σε HSDPA member. :grin:

Έτσι είναι Πάνο. Δεν "ξέπεσες", αντιθέτως ανέβηκες "σκαλοπάτι". ;)

Με τις αλλαγές έγινε ακόμα πιο ευχάριστο και εύκολο το περιβάλλον για τους χρήστες της σελίδας. Καταπληκτική δουλεια και συγχαρητήρια!! :respect::up:

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό,πιο σύγχρονο και όμορφο!

Μόνο τα fonts των usernames είναι λίγο μεγάλα.

Μια προσωρινή λύση είναι ctrl συν -

 

αν και δεν με ενοχλεί, και χωρίς να ξέρω κατά πόσο εξυπηρετεί. Μειώνει γενικώς όλα τα κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ καλή δουλειά!!

 

Ωραίο και το νέο εικονίδιο στο tab της σελίδας..!!!

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Ωραιες οι αλλαγες (οσες εχω αντιληφθει μεχρι τωρατουλαχιστον) . Καποιες πρακτικες επιλογες-κουμπακια κανουν τη πλοηγηση ευκολοτερη .

 

Επισης , μεχρι τωρα , δεν εχω "συναντησει" καποιο bug .

 

Μπραβο .

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το συνηθισουμε παλι..

βλεπω κανεις και φιλους?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν υπάρχουν οι σελίδες των μηνυμάτων πλέον καθώς κ το κουμπάκι που σε πήγαινε στην τελευταία;;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...