Jump to content

Σπουργίτια


Sugz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως γίνεται να τυχαίνουν όλο σ'εμένα μικρά και ανήμπορα ζωάκια δεν ξέρω...αλλά πριν λίγες ώρες γλύτωσα ένα μικρό σπούργο από τα δόντια μιας γάτας...υπάρχουν σπουργίτια που έχουν φωλιές στην πολυκατοικία μας...και δυστυχώς αυτή τη περίοδο μαθαίνουν στα μικρά τους να πετάνε και ο συγκεκριμένος σπούργος δεν τα κατάφερε και έπεσε στην αυλή μας, οπότε κατέληξε στα δόντια της γάτας. Κατάφερα να τον πάρω και τον έχω τώρα στο μπαλκόνι μας που είναι σχεδόν δίπλα από τη φωλιά των σπουργιτιών. Στην αρχή είχε πάθει σοκ το ζώο αλλά τώρα είναι καλύτερα. Όταν πάω να τον πιάσω αυτό ψιλοφωνάζει και απαντάνε οι γονείς του αλλά δεν έρχονται να τον ταΐσουν..προσπάθησα να του δώσω λίγο βρεγμένο ψωμί αλλά δεν λέει να ανοίξει το στόμα του...ξέρει κανείς πως μπορώ να τον ταΐσω μέχρι να πάρει τα πάνω του λίγο;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με μια συρριγα να του δινεις νερο και βαζε μεσα βιταμινες.απο αυτες που ειναι για καναρινια κλπ.αν μπορεις να βρεις και μικρα σκουληκακια τοσο το καλυτερο.θα του ανοιγεις το στομα και θα του δινεις με το ζορι.θα φαει καποια στιγμη.

δεν μπορεις να φτασεις με καποιο τροπο την φωλια και να το αφησεις εκει?

Link to comment
Share on other sites

με μια συρριγα να του δινεις νερο και βαζε μεσα βιταμινες.απο αυτες που ειναι για καναρινια κλπ.αν μπορεις να βρεις και μικρα σκουληκακια τοσο το καλυτερο.θα του ανοιγεις το στομα και θα του δινεις με το ζορι.θα φαει καποια στιγμη.

δεν μπορεις να φτασεις με καποιο τροπο την φωλια και να το αφησεις εκει?

 

σκουληκάκια που να βρώ;πριν λίγο τον κράτησα κ άρχισε να φωνάζει και πρόλαβα να του βάλω λίγο βρεγμένο ψωμί μεσα στο στόμα αλλά δεν βλέπω να το καταπίνει...

η φωλιά τους είναι πολύ ψηλά δυστυχώς...αλλά το μπαλκόνι μας είναι στο ύψος της φωλιάς τους...

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ένα φτυάρι και θα σκάψεις λίγο στον κήπο:lol: (μη φανταστείς βαθειά).

Δεν παίζει να μη βρεις...

Και εγώ παλιά που πήγαινα για ψάρεμα έτσι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ένα φτυάρι και θα σκάψεις λίγο στον κήπο:lol: (μη φανταστείς βαθειά).

Δεν παίζει να μη βρεις...

Και εγώ παλιά που πήγαινα για ψάρεμα έτσι έκανα.

 

ααα και ζωντανά να τα πάρω;;;

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Sugz :)

έσωσες το σπουργιτάκι και δεν λυπήθηκες το γατάκι που θα πεθάνει από την πείνα?:(

 

Τι να κάνουμε, έτσι είναι η φύση και δεν μπορούμε να της κρατάμε κακία.

 

Επιβιώνει και αναπαράγεται το πιο δυνατό μεταφέροντας τα ανώτερα γονίδια στους απογόνους του. Αυτό ισχύει και για την γάτα, θα επιβιώσει η πιο δυνατή και "πονηρή" όπως αυτή, αφού πρόσεξε την φωλιά των σπουργιτιών και έστησε καρτέρι.

Το γατάκι (και κανένα ζώο εκτός από τον άνθρωπο) δεν είναι κακό, να φάει ήθελε και εσύ του το στέρησες.

 

Θα σου άρεζε αν σου έπαιρναν την μπουκιά μέσα από το στόμα σου ή να τρως κάθε μέρα το ίδιο φαγητό? :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και λογικο οσο ειναι ζωντανα να τα θαψει!ας προσπαθησει οσο μπορει να τα κρατησει στη ζωη.μην ειμαστε τοσο free!

εφοσον ειναι στο υψος του μπαλκονιου σου η φωλια γιατι δεν κανεις αλχημειες να δεις πως θα το αφησεις μεσα στη φωλια; βαλτο σε καμια σκουπα και προσπαθησε να το αφησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Sugz :)

έσωσες το σπουργιτάκι και δεν λυπήθηκες το γατάκι που θα πεθάνει από την πείνα?:(

 

Τι να κάνουμε, έτσι είναι η φύση και δεν μπορούμε να της κρατάμε κακία.

 

Επιβιώνει και αναπαράγεται το πιο δυνατό μεταφέροντας τα ανώτερα γονίδια στους απογόνους του. Αυτό ισχύει και για την γάτα, θα επιβιώσει η πιο δυνατή και "πονηρή" όπως αυτή, αφού πρόσεξε την φωλιά των σπουργιτιών και έστησε καρτέρι.

Το γατάκι (και κανένα ζώο εκτός από τον άνθρωπο) δεν είναι κακό, να φάει ήθελε και εσύ του το στέρησες.

 

Θα σου άρεζε αν σου έπαιρναν την μπουκιά μέσα από το στόμα σου ή να τρως κάθε μέρα το ίδιο φαγητό? :worry:

 

χιχι παρέλειψα να πω ότι αυτά τα γατιά τα ταΐζω εγώ πρωί απόγευμα...και να φανταστείς λίγο πριν το πιάσουν το πουλάκι τους έδωσα γατίσια κονσέρβα και δεν έτρωγε ο μπαγλαμάς ο γάτος που το έπιασε!

 

δεν αμφιβάλλω ότι είναι μέσα στον κύκλο της ζωής αυτό το πράγμα...απλά δεν θα άντεχα να το δω να το βασανίζει η γάτα...ευτυχώς μόλις τώρα άρχισε να φωνάζει λίγο και του απαντάνε κάτι άλλα σπουργίτια...άντε να δούμε...

 

δεν ειναι και λογικο οσο ειναι ζωντανα να τα θαψει!ας προσπαθησει οσο μπορει να τα κρατησει στη ζωη.μην ειμαστε τοσο free!

εφοσον ειναι στο υψος του μπαλκονιου σου η φωλια γιατι δεν κανεις αλχημειες να δεις πως θα το αφησεις μεσα στη φωλια; βαλτο σε καμια σκουπα και προσπαθησε να το αφησεις.

 

για τα σκουλήκια έλεγε ο getolika!!!όχι για το σπουργίτι!!!και δυστυχώς μπορεί η φωλιά να είναι στο ίδιο ύψος με το μπαλκόνι μου αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ μακριά!

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για τα σκουλήκια έλεγε ο getolika!!!όχι για το σπουργίτι!!!και δυστυχώς μπορεί η φωλιά να είναι στο ίδιο ύψος με το μπαλκόνι μου αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ μακριά!

 

α καλα!παλι ρεζιλι εγινα:X

δεν το επιασα στην αρχη:p

για οσους δεν με ξερουν εχω ξανθο μαλλι!!!!

τι να σου τοτε.πεταξε το και προσπαθησε να πετυχεις φωλια:lol:

Link to comment
Share on other sites

α καλα!παλι ρεζιλι εγινα:X

δεν το επιασα στην αρχη:p

για οσους δεν με ξερουν εχω ξανθο μαλλι!!!!

τι να σου τοτε.πεταξε το και προσπαθησε να πετυχεις φωλια:lol:

 

lol...τρύπα φωλιάς 100 πόντοι...σκεπή φωλιάς 50 πόντοι...τοίχος 0 πόντοι loser!:lol:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αν θα σου φανεί χρήσιμο και το ακόλουθο:

 

Οδηγίες για νεοσσούς

 

Δεν χρειάζονται όλα τα μωρά τη βοήθειά μας! Συχνά οι γονείς είναι κάπου γύρω και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να βάλουμε το μωρό κάπου ψηλά και να το αφήσουμε ήσυχο. Για τις περιπτώσεις που θα χρειαστεί να παρέμβουμε, οι παρακάτω οδηγίες είναι πολύ χρήσιμες.

 

Αλλά, αν τελικά οι γονείς δεν μπορούν να βοηθήσουν:

 

1. Σπουργίτια και λοιπά σποροφάγα .

 

Αυτά είναι τα πιο δύσκολα στο μεγάλωμα. Στο εμπόριο κυκλοφορούν, στα μεγάλα pet shop, σκευάσματα σε μορφή σκόνης που γίνονται κρέμα και με αυτά μπορεί κανείς να ταΐσει το πουλάκι χρησιμοποιώντας σύριγγα. Το καλύτερο είναι να βρεθεί το σκεύασμα για ανατροφή σποροφάγων (καναρίνια κλπ.) αλλά συνήθως διατίθεται ένα αντίστοιχο για μωρά παπαγάλους (Exact). Εναλλακτική τροφή το ασπράδι αυγού. Αποφεύγουμε την ξηρά τροφή για γάτες αν και εναλλακτικά μπορούμε να τη χρησιμοποιήσουμε, επειδή είναι μεγάλης περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για το λινκ!πολύ χρήσιμο!

 

το μεσημέρι το κατέβασα να το βάλω κάπου ψηλά...και βρήκα και ένα ακόμα σπουργίτι στην αυλή μας...είδα και την μητέρα τους....οπότε έβαλα τα δυο τα σπουργίτια σ'ένα ψηλό μέρος και η μητέρα τους τριγυρνούσε εκεί γύρω...αλλά ο βλάκας ο αρσενικός που είχα εγώ συνέχεια πήγαινε να πετάξει και έπεφτε στην αυλή, ενώ το άλλο στεκόταν εκεί που ήταν και περίμενε τη μανα τους...οπότε αναγκάστηκα να τον ξαναπάρω σπίτι...του έδωσα και νερό με σύριγγα και μια χαρά το ήπιε...όμως με το φαΐ έχω πρόβλημα γιατί για να του ανοίξω το στόμα αναγκάζομαι να το ζορίσω το ζωντανό, και εκτός αυτού συνήθως την τροφή που θα του δώσω δεν την καταπίνει αλλά την φτήνει:rolleyes: θα ψάξω για αυτή τη σκόνη για να τη δώσω με σύριγγα και ελπίζω να πετύχει:worry:

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

επίσης απ'όσο ξέρω τώρα που φροντίζεις το μικρό σπουργίτη εσύ δεν θα το βοηθήσουν οι γονείς του.αυτό ξέρω εγώ.καλύτερα να το άφηνες σε ένα ασφαλές μέρος και θα έβρισκε τρόπο να σωθεί και θα το βοηθούσαν οι γονείς του.

η ζωή βρίσκει τρόπο...

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

που το κρατας το πτηνο τωρα?σε κλουβι?

 

όχι βρε...του έχω κάνει μια φωλίτσα με βαμβάκι μέσα και είτε το βάζω εκεί μέσα να κάθεται ή στέκεται στην άκρη της φωλιάς σαν κλαδί ένα πράγμα...

 

 

δυστυχώς όπου και να το έβαζα θα το τρώγανε οι γάτες γιατί αυτός έπεφτε συνέχεια κάτω...

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να πεταξει δεν μπορει επειδη του εκανε ζημεια ο γατος η επειδη ειναι μικρο ακομα?

μηπως το ταιζεις πραγματα που δεν μπορει να φαει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

να πεταξει δεν μπορει επειδη του εκανε ζημεια ο γατος η επειδη ειναι μικρο ακομα?

μηπως το ταιζεις πραγματα που δεν μπορει να φαει?

 

επειδή είναι μικρό!το ταΐζω ένα μείγμα ψωμιού με κυμά..ανά μισή ώρα περίπου..

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι τοσο μικρα μπορουν να φανε τετοια πραγματα που το ταιζεις..

δοκιμασε μικρα σπορακια(σα σουσαμι) ή σκουλικακια

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι τοσο μικρα μπορουν να φανε τετοια πραγματα που το ταιζεις..

δοκιμασε μικρα σπορακια(σα σουσαμι) ή σκουλικακια

 

δεν τρώνε αλλά χρειάζονται πρωτεΐνες...ρώτησα μια κτηνίατρο και αυτά μου είπε να το ταΐζω...όπως επίσης και ασπράδι αυγού (τι τρώνε όταν είναι μέσα στο αυγό?;))...είναι πολύ μικρό για να τρώει σποράκια σαν σουσάμι (δηλαδή σαν αυτά που τρώνε τα καναρίνια) γιατί τα ξεφλουδίζουν πρώτα...

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήμουν με μια (άγνωστη μου) κοπέλα στο αεροδρόμιο και περιμέναμε την πτήση.

Σε κάποια φάση, πώς το φέρνει η συζήτηση, μου λέει:

 

"Εγώ τον χειμώνα, ήμουνα Αγγλία. Μια μέρα βρήκα στο δρόμο ένα πουλάκι πληγωμένο. Το πήρα σπίτι, το τάιζα, το φρόντιζα, κι έγινε καλά. Όταν ήταν να γυρίσω Ελλάδα ήθελα να το πάρω μαζί μου, αλλά στο αεροδρόμιο δε μ'αφήνανε. Ε κι εγώ το 'βαλα στο βρακί μου!

Μόνο που όταν φτάσαμε στο Ελ. Βελ. διαπίστωσα πως είχε ψοφήσει...! :("

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά διαβάζοντας αυτό το τόπικ συγκινήθηκα, και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

(True story)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

όχι βρε...του έχω κάνει μια φωλίτσα με βαμβάκι μέσα και είτε το βάζω εκεί μέσα να κάθεται ή στέκεται στην άκρη της φωλιάς σαν κλαδί ένα πράγμα...

 

 

δυστυχώς όπου και να το έβαζα θα το τρώγανε οι γάτες γιατί αυτός έπεφτε συνέχεια κάτω...

Είσαι πολύ γλυκιά:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...