Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το Navigon 2100max τρεχω το Igo8 kai to primo αλλα δεν βρισκει τον δεκτη TMC ουτε αυτοματα ουτε χειροκινητα .

Εχει καποιος λυσει το προβλημα αυτο ?

 

Με ποιο λογισμικο? Ουτε και εγω εχω TMC.

Καταφερες να τρεξεις το primo????? Με ποιο τροπο ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ποιο λογισμικο? Ουτε και εγω εχω TMC.

Καταφερες να τρεξεις το primo????? Με ποιο τροπο ??

Μάλον θα δουλέψει με το παρακάτω:

Μέσα στη Flashdisk δημιουργείς ένα φάκελο με όνομα primo

Μέσα στο φάκελο primo βάζεις το igo.exe και το sys.txt

Το sys.txt πρέπει να είναι όπως παρακάτω(Το δημιουργείς με το σημειωματάριο):

[device]

type="navon_N260"

[folders]

app="Storage Card\Primo"

content="Storage Card\Primo\content"

map="Storage Card\Primo\content\map"

kmlpoi="userdata\poi" ;"content\userdata\poi"

kmlroute="userdata\route" ;"content\userdata\route"

 

[interface]

show_exit=1

extra_settings=1

resolution_dir="480_272"

vga=0

 

[rawdisplay]

highres=0

screen_x=480

screen_y=272

stretch=1

 

[gps]

port="7"

baud="57600"

 

 

[debug]

skip_eula=1

 

[sound]

ding=0

 

[tmc]

port="COM,1"

source="gns"

baud=115200

gps_source=1

Στη storage card αντιγράφεις το primo ('ολα τα αρχεία) σε ένα φάκελο με όνομα primo.

To τρέχεις από το igo.exe που βρίσκεται στο φάκελο πριμο στη flashdisk. Κάνε μία δοκιμή, επειδή εγώ δεν έχω το 70

Link to comment
Share on other sites

Μάλον θα δουλέψει με το παρακάτω:

Μέσα στη Flashdisk δημιουργείς ένα φάκελο με όνομα primo

Μέσα στο φάκελο primo βάζεις το igo.exe και το sys.txt

Το sys.txt πρέπει να είναι όπως παρακάτω(Το δημιουργείς με το σημειωματάριο):

[device]

type="navon_N260"

[folders]

app="Storage Card\Primo"

content="Storage Card\Primo\content"

map="Storage Card\Primo\content\map"

kmlpoi="userdata\poi" ;"content\userdata\poi"

kmlroute="userdata\route" ;"content\userdata\route"

 

[interface]

show_exit=1

extra_settings=1

resolution_dir="480_272"

vga=0

 

[rawdisplay]

highres=0

screen_x=480

screen_y=272

stretch=1

 

[gps]

port="7"

baud="57600"

 

 

[debug]

skip_eula=1

 

[sound]

ding=0

 

[tmc]

port="COM,1"

source="gns"

baud=115200

gps_source=1

Στη storage card αντιγράφεις το primo ('ολα τα αρχεία) σε ένα φάκελο με όνομα primo.

To τρέχεις από το igo.exe που βρίσκεται στο φάκελο πριμο στη flashdisk. Κάνε μία δοκιμή, επειδή εγώ δεν έχω το 70

 

 

Ετσι ακριβως το τρέχω το Primo στο Navigon 2100max .Ενας φιλος μου λεει οτι τρεχει και το TMC πολυ καλα αλλα σε εμενα δεν το βρισκει και εχω βαλει στο sys.txt

[tmc]

port="COM,1"

source="gns"

baud=115200

gps_source=1

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως το τρέχω το Primo στο Navigon 2100max .Ενας φιλος μου λεει οτι τρεχει και το TMC πολυ καλα αλλα σε εμενα δεν το βρισκει και εχω βαλει στο sys.txt

[tmc]

port="COM,1"

source="gns"

baud=115200

gps_source=1

 

 

Στο igo8 καταφερες να εχεις TMC ? Και με ποιο χάρτη?

Οσο για το primo μεγαλη διαδικασια με τη flash ....

Και δεν ξερω αν αξιζει! Τι διαφορες θα εχει με το 8. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο igo8 καταφερες να εχεις TMC ? Και με ποιο χάρτη?

Οσο για το primo μεγαλη διαδικασια με τη flash ....

Και δεν ξερω αν αξιζει! Τι διαφορες θα εχει με το 8. ;)

 

TMC δεν εχω καταφερει να τρεξω ουτε στο Igo8.χχχ ουτε στο Primo.

To Primo ειναι πολυ καλο και με τα skins του GJA_dafunk_v2.23_480x272_XL_Carbon_INTL

και Greek_brand_jgeorg2003_V3.0 branding.zip

ειναι το κατι αλλο. Το primo 1.2 λενε οτι ειναι καλυτερο αλλα ειναι καινουργιο και δεν εχουν βγαλει skins μονο κατι beta ..

Αυτα για πειραματα Το Navigon ειναι πολυ καλυτερο και με τους χαρτες q1 2011 ακομα καλυτερα....

Παντως αν καποιος εχει κανει να λειτουργει το TMC σε Igo και Primo ας μας πει τι εκανε να το μαθουμε και εμεις.......

Link to comment
Share on other sites

TMC δεν εχω καταφερει να τρεξω ουτε στο Igo8.χχχ ουτε στο Primo.

To Primo ειναι πολυ καλο και με τα skins του GJA_dafunk_v2.23_480x272_XL_Carbon_INTL

και Greek_brand_jgeorg2003_V3.0 branding.zip

ειναι το κατι αλλο. Το primo 1.2 λενε οτι ειναι καλυτερο αλλα ειναι καινουργιο και δεν εχουν βγαλει skins μονο κατι beta ..

Αυτα για πειραματα Το Navigon ειναι πολυ καλυτερο και με τους χαρτες q1 2011 ακομα καλυτερα....

Παντως αν καποιος εχει κανει να λειτουργει το TMC σε Igo και Primo ας μας πει τι εκανε να το μαθουμε και εμεις.......

 

Δεν εχω αποψη για το primo να πω αν ειναι καλυτερο απο το Navigon.

Και ο q1 2011 δεν θα ελεγα οτι ειναι κατα πολυ καλυτερος του TA για igo8

TMC δεν νομιζω οτι δουλευει σε 2100 maxx ειδικα σε igo8 το εχω ψαξει αλλα ματαια.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του ΤΑ 9.2009 (19/11/2010) για Ελλάδα του Igo8 όντως είναι πολύ βελτιωμένη .

Αλλά το Νavigon χρησιμοποιεί μόνο χαρτες της Νavteq και ο q1 2011 είναι ο Q3.2010 (21/12/2010) του Navteq για Ιgo

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση; Το 2100 max μετα απο γαργαλημα το freshτο βλεπει 8310 στη τελευταια του εκδοση χωρις κανενα προβλημα. Προσφατα η Navigon μου εστειλε email με προσφορα λογισμικου για 45 ευρω να αναβαθμιστει σε 8410 το θεμα μου ομως ειναι αν αυτο το λογισμικο δουλευει με win ce5 η θελει win ce6 το οποιο ως γνωστον το μαξακι 2100 δεν το φοραει!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ! εχω eνα 2110 max δεν του εχω περασει τιποτα αλλο πανω θα μπορουσε να βοηθησει κανεις με 2-3 λινκ που θα χρειαστω για την ενημερωση του! (εχω μονο τους ελληνικους χαρτες και sd 1gb) Edited by thanos_trikala
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Έχω το συγκεκριμένο εργαλείο. Μου έχει ραγίσει η οθόνη. Στη αντιπροσωπία ζητάνε 70€ για να την αλλάξουνε. Βρήκα στο ίντερνετ την οθόνη με 20 € στέλνει και τα εργαλεία. Αλλα είμαι άσχετος σ' αυτό. Μήπως κάποιος φίλος ξέρει πως την αλλάζουμε ή να μου στείλετε τις οδηγίες. Περιμένω τα ευχάριστα... Δεν θέλω να το πετάξω είναι πολύ καλό εργαλείο.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις το σχεδιο του εσωτερικού ,δεν μπορείς να φτιάξεις τίποτε,εκτός αν είσαι εμπειρος ανάλογα.

Αν είσαι σίγουρος ότι το ανταλλακτικό που πήρες είναι σωστό ,δουλεύει κλπ ,μπορείς να ρωτήσεις και σε ηλεκτρονικό εργαστήριο της περιοχής σου για βοήθεια,και σίγουρα φθηνότερα από όσο σου ζήτησαν.Βέβαια αντίστροφα στην αντιπροσωπεία έχει εγγύηση ότι σου φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για στην παρέα

Παιδιά βλέπω ότι έχει πέσει Πολύ ησυχία στο forum, αυτό δείχνει ότι το Maxάκι μας δουλεύει τέλεια ....

Και όλoi είστε ευτυχισμένοι με τη έκδοση 7.4.7 .

 

Το Navigon 2110 Max , ποτέ δεν πεθαίνει :lol:

 

Όπως είχα αναφέρει από παλιά το Maxάκι μας δουλεύει και αρκετά ικανοποιητικά με την έκδοση :

NAVIGON 7.7.5(Navigon PL20) με ΤRUCK NAVIGATION !!!

(λόγου επαγγέλματος Τουριστικό Λεωφορείο ύψος > 3,85μ .Στην κεντρική Ευρώπη δουλεύει τέλεια .Στην Ελλάδα δεν ξέρω δεν είμαι εκεί..)

+Ενεργός βοηθός λωρίδας, Μενού 1-Click, NAVIGON MyRoute….+++++ όλα τα καλούδια του Navigon PL20

Δεν λειτουργουν :

Αυτόματη προσαρμογή στις συνθήκες φωτισμού ΝΑΙ (αλλά όχι προσωπική ρύθμιση φωτισμού το παλεύουμε ακόμα)

Και tmc δεν υποστηρίζεται ακόμη ..

City View3D αργές κινήσεις …

Panorama View 3D.. ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Για στην παρέα

Παιδιά βλέπω ότι έχει πέσει Πολύ ησυχία στο forum, αυτό δείχνει ότι το Maxάκι μας δουλεύει τέλεια ....

Και όλoi είστε ευτυχισμένοι με τη έκδοση 7.4.7 .

 

Το Navigon 2110 Max , ποτέ δεν πεθαίνει :lol:

 

Όπως είχα αναφέρει από παλιά το Maxάκι μας δουλεύει και αρκετά ικανοποιητικά με την έκδοση :

NAVIGON 7.7.5(Navigon PL20) με ΤRUCK NAVIGATION !!!

(λόγου επαγγέλματος Τουριστικό Λεωφορείο ύψος > 3,85μ .Στην κεντρική Ευρώπη δουλεύει τέλεια .Στην Ελλάδα δεν ξέρω δεν είμαι εκεί..)

+Ενεργός βοηθός λωρίδας, Μενού 1-Click, NAVIGON MyRoute….+++++ όλα τα καλούδια του Navigon PL20

Δεν λειτουργουν :

Αυτόματη προσαρμογή στις συνθήκες φωτισμού ΝΑΙ (αλλά όχι προσωπική ρύθμιση φωτισμού το παλεύουμε ακόμα)

Και tmc δεν υποστηρίζεται ακόμη ..

City View3D αργές κινήσεις …

Panorama View 3D.. ΟΧΙ

 

Ελενη που εισαι τοσο καιρο? Ολο ταξιδια?

Πραγματι εχει πεσει πολυ ησυχια εδω αφου εχεις αρκετα μεγαλη απουσια.

Καλα να εισαι ,καλα ταξιδια ....

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος προφανός ενοει οτι βρηκε την αθονη αφης 20 ευρο οχι την κανονικη οθονη

φιλε μου αν κανο λαθοσ διορθωσε με!

αν δινεις το μηχανημα με χαλασμενη οθονη το αγοραζω, με ενδιαφερει! αρκει να δουλευει σοστα! καλεσε με αν θεσ να το συζητησουμε!

γιωργοσ, 6979609506

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Administrators
Post ζήτησης/διακίνησης χαρτών αφαιρέθηκαν. Απαγορεύεται από τους κανονισμούς τους οποίου παρακαλώ να σεβαστείτε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια βοηθεια!!!!!!!!! Εχω το navigon 2100max με mobilenavigator version 7.0.12 k ce version 1.0404 Οπως καταλαβαινετε θελω να του κανω αναβαθμιση. Αλλα προσπαθω να μπω μεσω του navigon fresh αλλα διαβασα οτι αν εχω μηκροτερη version απο την 1.1 δεν γινεται να συνδεθει! ( If Release 1.1 or Release 1.2 has not been installed, a small upgrade file will need to be installed prior to using NAVIGON Fresh or FreshMaps.) Τι μπορουμε να κανουμε? Παιδια βοηθεια ειναι επειγων!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μηπως θα μπορουσα να εχω με p.m. τις τελευταιες ενημερωσεις χαρτη και εδοσης πακετο που να τις εχει καποιος και να δουλευουν χωρις να κανω κιτι αλλο για να τις βαλω σε sd.

 

ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά, επειδή εχω χαθεί, σας παρακαλώ μπορεί να μου στείλει κάποιος κάποια links για να περάσω κι εγώ το 7.4.7 στο 2110Max ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τη βοήθειά σας

Έχω το 2100max, και οι χάρτες που έχω είναι 2009. Δεν θέλω να αγοράσω συνδρομή, πρώτον γιατί δε μου περισεύουν και δεύτερον γιατί με τόσα χρήματα καλύτερα να αγοράσω καινούργιο ..

 

Έχω βρει και έχω κατεβάσει νέους χάρτες. Πως τους περνάω? Απλά αντιγράφω το greeece.map στη κάρτα? Έκανα μια απόπειρα αλλά μου έβγαλε error και ξαναέβαλα τον παλιό χάρτη

Το λειτουργικό μου είναι 7.0.1

 

Απαντήστε βρε παιδιά, μην το νεκρώνετε το τοπικ, είναι πολύ μάχημο το 2100max

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι και τα αρχεία που συνοδεύουν τον κάθε χάρτη μαζί (nfs files) Μόνος του ο χάρτης δίνει error όπως βλέπεις ;)

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Πως τους περνάω? Απλά αντιγράφω το greeece.map στη κάρτα?

στη καρτα, στο φακελο Navigon/map. μεσα βαζεις τα .nfs & .map

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Διαθέτω το 2110 ΜΑΧ, αναβαθμισμένο σε 7310SD με τη VERSION 7.4.2. Πρίν 20 ημέρες έκανα αναβάθμιση των χαρτών από Q2 2011 σε Q3 2011 από NAVIGON FRESH, αλλά δυστυχώς δεν μου βγάζει ελληνικά και τους Ελληνικούς προορισμούς ενώ υπάρχει μέσα ο Χάρτης Ελλάδος. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?????????
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Διαθέτω το 2110 ΜΑΧ, αναβαθμισμένο σε 7310SD με τη VERSION 7.4.2. Πρίν 20 ημέρες έκανα αναβάθμιση των χαρτών από Q2 2011 σε Q3 2011 από NAVIGON FRESH, αλλά δυστυχώς δεν μου βγάζει ελληνικά και τους Ελληνικούς προορισμούς ενώ υπάρχει μέσα ο Χάρτης Ελλάδος. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?????????

 

τα .nfs τα εβαλες????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...