Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πια είναι η διαφορά μεταξύ 2100 και 2110max;

Η μόνη διαφορά είναι ότι το 2110 max περιλαμβάνει χάρτες Ευρώπης:

Τη SD κάρτες και με τη χωρητικότητα παίρνει η συσκευή;

Βασικά όλες της γνωστές μάρκες 4 και 8 GB SDHC

(OCZ SDHC gold series class 6 4GB, SanDiskUltraII SDHC 8 GB, KINGSTON 4 GB)

Υπάρχει μια σύνδεση για επιπλέον κεραία GPS;

Ναι, στην κορυφή της 2100max / η 2110max είναι ένα κάλυμμα για τη σύνδεση μιας επιπλέον κεραία GPS (MMCX connector). Αυτό είναι απαραίτητο μόνο αν η απόδοση της εσωτερικής δέκτης δεν είναι επαρκής (π.χ. θερμοανακλαστικό μπαμπριζ)

Μπορώ να το λειτουργήσω και με 24Volt ;

Ναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

Πώς κάνουμε το hard reset;

πατώντας το reset button στο κάτω μέρος μια φορά και κρατώντας στη συνέχεια το power για μερικά δευτερόλεπτα πατημένο. Η συσκευή επαννεκινεί και ενώ συνεχίζουμε να κρατάμε το power πατημένο, εμφανίζεται ένα countdown και ένα μήνυμα που μας προειδοποιεί ότι αν συνεχίσουμε να το πατάμε θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή. Μόλις το countdown τελειώσει, λέει "waiting for power in" ή κάπως έτσι και τότε βάζουμε το καλώδιο usb και αφήνουμε το power. ! and64

Πώς κάνουμε το Soft reset;

με ένα στυλό ή συνδετήρα στην τρύπα Reset στο κάτω μέρος της συσκευής.

Εναλλακτικά, ένα Soft reset γίνεται πάντα μετά από μια σύνδεση USB, ή αν έχετε αφαιρέσει την κάρτα SD για περίπου 1 λεπτό

Η μπαταρία είναι άδεια μετά από λίγες ημέρες .Γιατι το 2100 max δεν κλεινει εντελως,το ανοιξα μετα απο μια εβδομαδα και επρεπε παλι να το φορτισω? ;

κρατάμε το power πατημένο και ταυτόχρονα πατώντας το reset button στο κάτω μέρος της συσκευής. Διαφορετικά θα λειτουργεί η συσκευή σε κατάσταση αναμονής , και η μπαταρία θα είναι άδεια μετά από λίγες ημέρες

 

Μπορώ να ξεκλειδώσω την συσκευή ;

Ναι ,αλλά δεν υπάρχει λόγος ,με τα μενού εδω όλες η εφαρμογές τρέχουν από την SD κάρτα ,δεν χάνουμε την εγγύηση της συσκευής .και δεν ρισκάρουμε και τίποτα .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2879585#post2879585

Μπορώ να τρέξω και αλλά προγράμματα ;

Ναι ,Video,Games ,Destinator,TomTom,IGO8….

Γιατι σε μερικα προγράμματα δεν λειτουργούν οι γραφικές παραστάσεις στα GPS Π.χ Garmin

To Navigon εχει GPS "Nemerix" Chipset η λύση είναι εδω

Ποιοι είναι οι τελευταίοι χάρτες ;

Q3/2009: 25.08.2009

Versionsupdates: Original Version!!

26.05.2008: Version 7.0.07

23.06.2008: Version 7.0.09.

05.09.2009: Version 7.0.10

22.10.2008: Version 7.0.12

27.01.2009: Version 7.0.13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατ' αρχήν:

1.Ψυχραιμία

2.κάνουμε ενα hard reset εδώ

3.Αν δεν έχουμε αποτέλεσμα περνούμε το καινούργιο Firmware Με της οδηγίες του and64

 

Αυτό το firmware είναι για το v. 7.4 (δικό σου menu ) ;

Έχω έκδοση λογισμικού 7.4.2

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το firmware είναι για το v. 7.4 (δικό σου menu ) ;

Έχω έκδοση λογισμικού 7.4.2

Ευχαριστώ πολύ.

 

To fw αφορά τη συσκευή, είναι ανεξάρτητο και άσχετο με μενού, προγράμματα ή οτιδήποτε άλλο software!! Δες ποιό fw εχεις, πάνω αριστερά στην οθόνη του boot εχοντας κάνει ενα reset με το κουμπάκι;)

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

To fw αφορά τη συσκευή, είναι ανεξάρτητο και άσχετο με μενού, προγράμματα ή οτιδήποτε άλλο software!! Δες ποιό fw εχεις, πάνω αριστερά στην οθόνη του boot εχοντας κάνει ενα reset με το κουμπάκι;)

 

Το πέρασα το νέο FW ,σύμφωνα με τις οδηγίες σου and64 , και

λειτουργούν όλα κανονικά :)

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.θα ηθελα βοηθεια,εχω το 2100 max και εχω περασει το destinator 8 μου βγαζει προβλημα την ωρα που πληκτρολογω διευθυνση.βγαζει προειδοποιηση οτι δεν ειναι προσπελασιμα τα σημεια προορισμου.ευχαριστω εκ των πρωτερον.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε dest 7 που τρέχει άψογα...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

@pafra35;καλησπερα σε ολους.θα ηθελα βοηθεια,εχω το 2100 max και εχω περασει το destinator 8 μου βγαζει προβλημα την ωρα που πληκτρολογω διευθυνση.βγαζει προειδοποιηση οτι δεν ειναι προσπελασιμα τα σημεια προορισμου.ευχαριστω εκ των πρωτερον.

 

 

 

Τελικά το Destinator 8 Pro μπορεί να τρέξει κανονικά στο 2100 Max

(μενού Ελένης) ;

 

Οχι, το 7 ομως τρέχει απροβλημάτιστα!

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το έχω βάλει το Dest7 και τρέχει κανονικά ,

αλλά μόνο με τον χάρτη 2008.Q1.97.EL .

Τον 2008.Q4.115.EL δεν τον δέχεται με τίποτε , κολλάει αμέσως.

Καμμιά ιδέα ;

 

Καλά and64 μαζί απαντήσαμε ,ταυτόχρονα στον pafra35 :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε dest 7 που τρέχει άψογα...

 

Δοκίμασα για πρώτη φορά τα dest 7 & dest 8 και παρατήρησα τα εξής:

1. dest 7, με το χάρτη 2008.Q4.115.EL πολλές φορές μου γράφει όταν φορτώνει το χάρτη resiseMapCanvas->No free memory. Πατόντας 2 φορές ΟΚ φορτώνει κανονικά, αλλά ενώ στην αρχή μου λέει ότι δεν έχει σήμα GPS , μετά όταν αρχίζει η πλοήγηση δεν μου δίνει φωνητικές εντολές για το που να στρίψω κ.λ.π. ενώ μου δείχνει κανονικά στο χάρτη που βρίσκομαι.

2. dest 8, συνήθως μου φορτώνει χωρίς να κολάει, εκτός από ελάχιστες φορές. Το πρόβλημα που έχει είναι και εδώ οι φωνητικές οδηγίες, όπως στο dest 7.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα? Και στα δύο προγράμματα έχω τον χάρτη 2008.Q4.115.EL

Link to comment
Share on other sites

Έχω το firmware V1.0707.0409. Μήπως γνωρίζει κανείς αν έχει βγεί νεότερο και αν ναι που μπορώ να το βρώ?

 

Δεν υπαρχει νεωτερο.

Το firmware αναβαθμιζεται οταν βαλεις το μηχανακι σου στο navigon fresh.

 

Δοκίμασα για πρώτη φορά τα dest 7 & dest 8 και παρατήρησα τα εξής:

1. dest 7, με το χάρτη 2008.Q4.115.EL πολλές φορές μου γράφει όταν φορτώνει το χάρτη resiseMapCanvas->No free memory. Πατόντας 2 φορές ΟΚ φορτώνει κανονικά, αλλά ενώ στην αρχή μου λέει ότι δεν έχει σήμα GPS , μετά όταν αρχίζει η πλοήγηση δεν μου δίνει φωνητικές εντολές για το που να στρίψω κ.λ.π. ενώ μου δείχνει κανονικά στο χάρτη που βρίσκομαι.

2. dest 8, συνήθως μου φορτώνει χωρίς να κολάει, εκτός από ελάχιστες φορές. Το πρόβλημα που έχει είναι και εδώ οι φωνητικές οδηγίες, όπως στο dest 7.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα? Και στα δύο προγράμματα έχω τον χάρτη 2008.Q4.115.EL

 

Το " resiseMapCanvas->No free memory " το βγαζει λογω οριακης μνημης ram. Απο οτι εχω δει τα πραγματα βελτιωνονται οταν χρησιμοποιησεις ελαφρυ μενου ξεκλειδωματος και εξαλειφονται οταν χρησιμοποιεις μονο το dest7 και χωρις soft reset. Για τον ηχο δεν εχει κανει ποτε προβληματα. Ισως καποιο αρχειο προβληματικο. Δοκιμασε μια ακομη εγκατασταση.

Δες τα π.μ. σου.

Το dest8 εχω την εντυπωση οτι δεν τρεχει καλα στο 21XX. Δεν χανουμε και τιποτα βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει νεωτερο.

Το firmware αναβαθμιζεται οταν βαλεις το μηχανακι σου στο navigon fresh.

 

 

 

Το " resiseMapCanvas->No free memory " το βγαζει λογω οριακης μνημης ram. Απο οτι εχω δει τα πραγματα βελτιωνονται οταν χρησιμοποιησεις ελαφρυ μενου ξεκλειδωματος και εξαλειφονται οταν χρησιμοποιεις μονο το dest7 και χωρις soft reset. Για τον ηχο δεν εχει κανει ποτε προβληματα. Ισως καποιο αρχειο προβληματικο. Δοκιμασε μια ακομη εγκατασταση.

Δες τα π.μ. σου.

Το dest8 εχω την εντυπωση οτι δεν τρεχει καλα στο 21XX. Δεν χανουμε και τιποτα βεβαια

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το pm. Το περίεργο με το μήνυμα " resiseMapCanvas->No free memory " είναι ότι το βγάζει μόνο στο dest7 ενώ λογικά έπρεπε να βγαίνει στο dest8 που υποθετικά είναι πιο βαρύ. Κοινό πρόβλημα είναι η άφωνη καθοδήγηση. Το πρόγραμμα ξεκλειδώματος που χρησιμοποιώ πριν τρέξει οποιοδήποτε πρόγραμμα πλοήγησης απενεργοποιείται, για εξοικονόμηση μνήμης και ενεργοποιείται ξανά, μόλις βγούμε απο το πρόγραμμα πλοήγησης. Θα δοκιμάσω και τη δικιά σου επιλογή. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

dade στο δικο σου μενου iGO8 και amigo ok. dest7 και dest8 ok. ginius ενω το προγραμμα αρχιζει να φορτωνει τα data στην αρχη μολισ φτασει map ξαναγυριζει στο αρχικο μενου. το ndrive kai to GARMIN τα εχεις φορτωσει κανονικα και λειτουργουν βρισκοντας σημα gps; το SygicMobile ok. και τι μηχανακι εχεις; εγω εχω NAVIGON 1200 MAX. Παρακαλω μια βοηθεια οποιος εχει την καλη διαθεση. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

dade στο δικο σου μενου iGO8 και amigo ok. dest7 και dest8 ok. ginius ενω το προγραμμα αρχιζει να φορτωνει τα data στην αρχη μολισ φτασει map ξαναγυριζει στο αρχικο μενου. το ndrive kai to GARMIN τα εχεις φορτωσει κανονικα και λειτουργουν βρισκοντας σημα gps; το SygicMobile ok. και τι μηχανακι εχεις; εγω εχω NAVIGON 1200 MAX. Παρακαλω μια βοηθεια οποιος εχει την καλη διαθεση. Ευχαριστω

Έχω το NAVIGON 2100 MAX. Όλα φορτώνουν κανονικά. Στο ginius πρέπει στο αρχείο Ordinale.ini να δηλώσεις το χάρτη που έχεις όπως π.χ

MapDir=\Storage Card\Ginius Driver

MapCPFBase=\Storage Card\Ginius Driver

Map=greece_ng_200903_eeu.cpf

ανάλογα με το χάρτη που 'εχεις, για το ndrive kai to GARMIN αν δεν σου βρίσκουν σήμα, υπάρχει λύση από την elenico, ψάξε και θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα τα ιδια ακριβως εχω στο GINIUS η εκδοση που εχω ειναι mireo black edition και με αλλο μενου της ελενης λειτουργη κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά

Eδω άλλο ένα μενού σε Windows 7 style αν αρέσει σε κανέναν εδώ ,

 

 

 

http://img5.imagebanana.com/img/8kc97erd/display_1.bmp.png

 

Τελευταία γνήσια POIS Radar για 26 χώρες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά

Eδω άλλο ένα μενού σε Windows 7 style αν αρέσει σε κανέναν εδώ ,

 

 

 

http://img5.imagebanana.com/img/8kc97erd/display_1.bmp.png

 

Τελευταία γνήσια POIS Radar για 26 χώρες εδώ

eleniko μπορεις να τα στηλης με πμ γιατι και τα δυο link εiναι error. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά

Eδω άλλο ένα μενού σε Windows 7 style αν αρέσει σε κανέναν εδώ ,

 

 

 

http://img5.imagebanana.com/img/8kc97erd/display_1.bmp.png

 

Τελευταία γνήσια POIS Radar για 26 χώρες εδώ

 

Καταπληκτικό!!!

Πάρα πολύ καλή δουλειά. Μπράβο σου Ελένη!

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα το αρχειο Settings_2_obtimal_fuer_7.4_ohne_pv για να κανω αναβαθμιση σε ενα navigon max2100 αλλα τωρα δεν μου ανοιγει το προγραμμα μηπως εχω παραλειψει κατι
Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα επέστρεψα από τη Φιλανδία, όπου πήγα με το 2100max φορτωμένο με Q4 2008. Οδήγησα περίπου 2.000 χλμ. Τα πήγε πολύ καλά, αν εξαιρέσουμε το οτι δεν ήξερε τον καινούριο δρόμο Ελσίνκι-Τούρκου. Είχε πλάκα, με το που έμπαινα στον δρόμο που δεν ήξερε, τα έχανε. Άντε από την αρχή υπολογισμούς, να ψάχνει κοντινούς δρόμους να με στείλει. Παρατήρησα επίσης πως όταν περνούσα από σήμα τροχαίας με νέο όριο ταχύτητας, η ένδειξη της οθόνης άλλαζε το πολύ στα 3 δευτερόλεπτα! Από Ελλάδα, έχω τον Q2 2009. Έχει συμπληρώσει αρκετά κενά, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να μην έχει το δρόμο που περνά βόρεια της λίμνης Βεγορίτιδας και συνδέει την Άρνισσα με τον Άγιο Παντελεήμονα και να έχει τον πολύ μεταγενέστερο νότιο δρόμο.
Εγώ χάνω βάρος, αλλά αυτό πάντα με βρίσκει...
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει τα βηματα ακριβως οπως τα γραφεις αλλα μου βγαζει λαθος στην εικονικη θυρα οταν τρεχω το VirtComMgr.exe τι πιστευεισ οτι εχω κανει λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο και πιο συμαζεμένο ξεκλείδωμα για το NAVIGON 2110max, αλλά και άλλα με ανάλυση 480χ272 με τροποποιήσεις. Περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα κατά τη γνώμη μου. Θα το βρείτε στο

http://www.megaupload.com/?d=836MONHN

[ATTACH]14700[/ATTACH]

 

[ATTACH]14701[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο και πιο συμαζεμένο ξεκλείδωμα για το NAVIGON 2110max, αλλά και άλλα με ανάλυση 480χ272 με τροποποιήσεις. Περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα κατά τη γνώμη μου. Θα το βρείτε στο

http://www.megaupload.com/?d=836MONHN

[ATTACH]14700[/ATTACH]

 

[ATTACH]14701[/ATTACH]

 

dade το link με τα αστερια δεν μπορει να το βρει αν θελεισ στειλτω κανονικα

(για το garmin ) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...