Jump to content

Mio moov 200 & 330


giannis0123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@hel

και σε εμενα πεταει αυτο το μηνυμα κατα την συνδεση, αν ομως δεν πατησω οκ και περιμενω κανα δυο δευτερολεπτα τοτε αναγνωριζει την συσκευη και την SD καρτα. Βεβαια την ολη διαδικασια την δοκιμασα με την κλασικη 2Gb της Kingston (εννοω την http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&product=993174). στο manual του mio δυστηχως δεν βρηκα να αναφερει συγκεκριμενα αν υπαρχει ασυμβατοτητα με καποιου τυπου SD. δοκιμασε να περιμενεις λιγο αφου σου εμφανισει το μηνυμα, με τον διακοπτη στο OFF παντα.

 

@spyridonv

Αφου σπασεις το mio 330 θα παρατηρησεις οτι πολλα απο τα προγραμματα του Mio Pocket δεν τρεχουν ("not valid windows CE application") που σημαινει οτι οι δυνατοτητες μειωνονται.

Ομως για καλη τυχη τρεχει το μBook προγραμμα που ανοιγει αρχεια html/pdb/prc/rtf/rb/txt.

Επισης τρεχει το Windows Media Player (αν και στην αρχη σου αναφερει κατι για συμβατοτητα ομως το προγραμμα τρεχει μετα κανονικα) το οποιο ανοιγει αρχεια mpg,avi και mp3 (και τα παιζει ολα μια χαρα)

Τωρα το προβλημα ειναι οτι δεν τρεχει το Office και το Pdfviewer που υπαρχουν ηδη στην εκδοση αυτη του mio pocket. Ελπιζω να βρεθουν καποια στιγμη εκδοσεις που να τρεξουν..

 

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα σαι καλά φίλε.

Το έβαλα έβγαλα και τώρα βλέπει την κάρτα.

Είναι 150Χ της ΟCZ στα 2 GB.

Τώρα που κοίταξα πάλι το link δουλεύει.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν η διαδικασία του σπασίματος είναι αναστρέψιμη, δηλαδή αν βγάζοντας την sd κάρτα επανέρχονται τα πάντα όπως ήταν όταν το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τις πληροφορίες για τους χάρτες τις έδωσα εγώ να σας ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Τα Mio moov όπως και όλα τα gps μπορούν να δεχθούν χάρτες απ' όλον τον κόσμο αρκεί η εταιρία να τους διαθέτει.

Στην Ελλάδα σήμερα η αντιπροσωπία τα έφερε μόνο με τον Ελληνικό χάρτη.

Αργότερα θα διαθέσει και τις υπόλοιπες εκδόσεις με όλη την Ευρώπη ή μόνο Δυτική, Ανατολική.

Στις Δυκικοευρωπαϊκές χώρες πωλείται με τον Χάρτη της Δυτικής Ευρώπης (22 χώρες) που δεν περιλαμβάνει την Ελλάδα.

Οι επιλογές των χαρτών είναι οι καλύτερες δυνατές (Ελλάδα της GI δηλαδή αυτόν που φοράνε τα Destinator και Ευρώπη και υπόλοιπος κόσμος της TeleAtlas, αυτόν που χρησιμοποιεί και η Google στο Earth).

Άρα κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να το σπάσεις για να περάσεις Destinator αφού ο Ελληνικός Χάρτης είναι ο ίδιος και ο Ευρωπαϊκός είναι πολύ καλύτερος και το Destinator σαν πρόγραμμα δεν λέει κάτι ιδιαίτερο.

Αν Θελήσεις να βάλεις το Igo8 (Ελλάδα ο χάρτης είναι για τα μπάζα και Ευρώπη είναι ο ίδιος με της Mio) το οποίο είναι μακράν το καλύτερο απ' αυτά που έχω δει εγώ τουλάχιστον, πρέπει να ξεκλειδώσεις το Miomoov.

Αφού ενδιαφέρεσαι για Ευρώπη η γνώμη μου είναι να πάρεις αυτό από pixmania.

To Miomoov 200 έπεσε στα 136€ με τον Ευρωπαϊκό χάρτη. Πραγματική ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!

Το 330 είναι στα 177€.

Ελπίζω να σας κατατόπισα.

 

Ευχαριστω Γιαννη :up:

Link to comment
Share on other sites

@spyridonv

Αφου σπασεις το mio 330 θα παρατηρησεις οτι πολλα απο τα προγραμματα του Mio Pocket δεν τρεχουν ("not valid windows CE application") που σημαινει οτι οι δυνατοτητες μειωνονται.

Ομως για καλη τυχη τρεχει το μBook προγραμμα που ανοιγει αρχεια html/pdb/prc/rtf/rb/txt.

Επισης τρεχει το Windows Media Player (αν και στην αρχη σου αναφερει κατι για συμβατοτητα ομως το προγραμμα τρεχει μετα κανονικα) το οποιο ανοιγει αρχεια mpg,avi και mp3 (και τα παιζει ολα μια χαρα)

Τωρα το προβλημα ειναι οτι δεν τρεχει το Office και το Pdfviewer που υπαρχουν ηδη στην εκδοση αυτη του mio pocket. Ελπιζω να βρεθουν καποια στιγμη εκδοσεις που να τρεξουν..

ελπιζω να βοηθησα

Ευχαριστώ πολύ. Αν βρεις κάτι για pdf reader, μας λες.

(Αλήθεια, htm σελίδες με ελληνικούς χαρακτήρες ελπίζω να διαβάζει...)

Link to comment
Share on other sites

θα σε απογοητευσω φιλε spyridonv αλλα δυστηχως δεν διαβαζει σελιδες η αρχεια με ελληνικους χαρακτηρες γιατι πολυ απλα τα windows που εχει δεν εχουν τις απαραιτητες γραμματοσειρες. Σκεφτομουν να δοκιμασω το λογικο, δλδ να παρω τα ελληνικα fonts και να τα βαλω στους καταλληλους φακελους των windows του mio, πιστευω πως μετα δεν θα εχει προβλημα να δειχνει ελληνικα. Θα το δοκιμασω και αν δουλεψει θα σου πω ακριβως την διαδικασια.

για pdf reader εψαξα και δεν εχω βρει κατι δυστηχως, αν βρω ομως κατι θα ενημερωσω.

 

@hel

οπως εγραψε σε ενα σημειο στην σελιδα 1 ο φιλος κυριακος, το να βγαλεις απλα την SD δεν επαναφερει το συστημα στο αρχικο. δλδ οχι ετσι απλα. γιανα γινει αυτο πρεπει να βρεις το αρχειο PATHS.XML που ειναι στην ενσωματωμενη μνημη του Mio (το οποιο υποτιθεται οτι το εχεις αποθηκευσει στον pc σου πριν το αλλαξεις γιανα σπασεις το Mio για πρωτη φορα) και να αντικαταστησεις το αλλαγμενο με το αρχικο αρχειο. Ετσι διορθωνεις τo path που ακολουθει το Mio κατα την εκκινηση του και ολα επανερχονται στο κανονικο.

ισως αλλαζει κατι στο registry του mio γενικα οταν το σπας, ομως δοκιμασα την επαναφορα και δεν προσεξα κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το igo 8 στο moov 200 και μου λέει ότι μένω τρίπολη, ενώ είμαι Αθήνα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δίνει λάθος στίγμα;

Όλα τα άλλα μου φαίνονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το igo 8 στο moov 200 και μου λέει ότι μένω τρίπολη, ενώ είμαι Αθήνα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δίνει λάθος στίγμα;

Όλα τα άλλα μου φαίνονται κανονικά.

 

Μήπως το δοκιμάζεις σε κλειστό χώρο;

Μέσα στο σπίτι ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Nαι , αυτό ήταν :O . Μια χαρά τρέχει, και μάλιστα γρήγορα.

(ήθελε δοκιμή σε άλλο δωμάτιο)

 

Για να δουλεύεις σε κλειστό χώρο χωρίς σήμα GPS αφού επιλέξεις μια τοποθεσία και σου βγάλει τις επιλογές δεξιά, επέλεξε "άλλες επιλογές" και στην επόμενη οθόνη "ορισμός ως αφετηρία".

Αμέσως μετά σε ρωτά αν θέλεις να απενεργοποιήσεις το GPS και απαντάς ΝΑΙ.

Τώρα μπορείς να ορίσεις διαδρομές από οπουδήποτε και όχι μόνο από το σημείο που βρίσκεσαι.

Αν δεν έχεις σήμα GPS το πρόγραμμα θεωρεί ότι βρίσκεσαι στο τελευταίο σημείο που είχε σήμα.

Στην προκειμένη περίπτωση αυτός που ανέβασε το πρόγραμμα που κατέβασες εσύ πριν κλείσει το μηχανάκι ήταν στην Τρίπολη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις αγόρασα το mio moov 330.

 

Το παράπονο μου είναι ότι η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου!

 

Σε ταξίδι από Θεσσαλονίκη για Καβάλα σήμερα, άντεξε μόλις στα μισά της διαδρομής!!!

 

Δηλαδή πρέπει να το έχουμε μόνιμα στον φορτιστή;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο PixMania το 200 εξαντληθηκε, ξερει κανεις πως μπορω να βρω το MioMap2008 για Ευρωπη και πως θα το εγκαταστεισω σε αυτα που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο PixMania το 200 εξαντληθηκε, ξερει κανεις πως μπορω να βρω το MioMap2008 για Ευρωπη και πως θα το εγκαταστεισω σε αυτα που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα?

 

 

Κι εμενα θα μου χρειαστει αυτο! Εχω το mio moov 200 και θελω και ευρωπη!

Οποιος ξερει κατι ας μας ενημερωσει!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν πάρω το Mio moov 200 από amazon.com θα έχω πρόβλημα μετά;

Θα μπορώ να περάσω χάρτες ελλάδας ή αυτών που δίνονται μαζί με το Mio αν το πάρεις από εδώ ή destinator?

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν πάρω το Mio moov 200 από amazon.com θα έχω πρόβλημα μετά;

Θα μπορώ να περάσω χάρτες ελλάδας ή αυτών που δίνονται μαζί με το Mio αν το πάρεις από εδώ ή destinator?

Κατ' αρχήν τα μηχανάκια από Αμερική έχουν μεγαλύτερη flash. Έχουν 1GB αντι 256ΜΒ που έχουν τα Ευρωπαϊκά.

Κατά τα άλλα είναι ίδια.

Μπορείς να βάλεις ότι πρόγραμμα θέλεις, αφού το ξεκλειδώσεις φυσικά.

Όσο για τα δικά του τα προγράμματα και τους χάρτες, ακόμη δεν τα είδα να κυκλοφορούν στο Internet.

Νομίζω όμως ότι σύντομα θα βγουν σπασμένα.

Link to comment
Share on other sites

και δεν μου λες. ποια η διαφορά της μεγαλύτερης flash memory? Θα τρέχει ποιο γρήγορα χωρίς κολλήματα;

 

Επίσης αν το πάρω από Amazon.com θα έχει τελωνεία και τέτοια;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

και δεν μου λες. ποια η διαφορά της μεγαλύτερης flash memory? Θα τρέχει ποιο γρήγορα χωρίς κολλήματα;

 

Επίσης αν το πάρω από Amazon.com θα έχει τελωνεία και τέτοια;

1. .................den to sxoliazo

2.exo thn entyposh oti to amazon den stelnei greece.

gia psaxteto

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. .................den to sxoliazo

2.exo thn entyposh oti to amazon den stelnei greece.

gia psaxteto

 

Και εγώ αυτό ξέρω γιατί δεν ισχύουν οι εγγυήσεις.

Μόνο βιβλία με άφηνε να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

1. .................den to sxoliazo

2.exo thn entyposh oti to amazon den stelnei greece.

gia psaxteto

Απ ότι φαίνεται έχεις δίκιο.

Το Amazon δεν στέλνει GPS στην Ελλάδα.

Μια ερώτηση όμως δεν θα έβλαπτε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καινούριος κάτοχος του moov 330 από pixmania με ευρωπαϊκούς χάρτες

Το ξεκλείδωσα συμφώνα με τις οδηγίες αλά δεν γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο θα εγκαταστήσω destinator η κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα έτσι ώστε να έχω χάρτες Ελλάδος και Ευρώπης

Είναι εύκολο κάποιος να μου δόση συνοπτικές οδηγίες – Link από το να κάθομαι και να ψάχνω ………..

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Είναι καινούριος κάτοχος του moov 330 από pixmania με ευρωπαϊκούς χάρτες

Το ξεκλείδωσα συμφώνα με τις οδηγίες αλά δεν γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο θα εγκαταστήσω destinator η κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα έτσι ώστε να έχω χάρτες Ελλάδος και Ευρώπης

Είναι εύκολο κάποιος να μου δόση συνοπτικές οδηγίες – Link από το να κάθομαι και να ψάχνω ………..

 

Ευχαριστώ,

 

 

Οι Ευρωπαϊκοί χάρτες που έχεις είναι πολύ καλοί.

Για Ελλάδα χρειάζεσαι ή το Destinator το οποίο θα τρέχει αργά, ή τους δικούς του Ελληνικούς χάρτες που είναι της ίδιας εταιρίας (GI).

Link to comment
Share on other sites

Οι Ευρωπαϊκοί χάρτες που έχεις είναι πολύ καλοί.

Για Ελλάδα χρειάζεσαι ή το Destinator το οποίο θα τρέχει αργά, ή τους δικούς του Ελληνικούς χάρτες που είναι της ίδιας εταιρίας (GI).

 

Yπάρχει destinator που τρέχει στην σειρά moov??

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει destinator που τρέχει στην σειρά moov??

 

 

Το έχω αναφέρει από το ποστ Νο 8.

Το Destinator τρέχει μια χαρά στο Mio moov 200.

Στο 330 όπως και στα παλαιότερα Μιο με οθόνη 4,3" τρέχει με προβλήματα. Αργά.

Δεν ξέρω γιατί.

Πάντως στο 330 μπορείς να βάλεις τους δικούς του Ελληνικούς χάρτες.

Είναι οι ίδιοι με του Destinator. Δηλαδή οι καλύτεροι που κυκλοφορούν για Ελλάδα.

Για Ευρώπη οι χάρτες του επίσης είναι οι καλύτεροι που κυκλοφορούν.

Του Destinator είναι για τα μπάζα.

Από εκεί και πέρα ρόλο παίζει και το πρόγραμμα.

Κατά τη γνώμη των περισσότερων το κορυφαίο πρόγραμμα είναι το Tom Tom.

Μετά το IGO8. Το Destinator δεν λέει και τίποτα.

Είναι και θέμα γούστου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia.

 

Dystyxws meta apo ksekleidwma diegrapsa apo to pc to original PATHS.XML tou moov 200 kai twra den mporw na to gyrisw sto original menu.

Mporei kapoios na to anevasei i na mou to steilei me mail ?

 

Eyxaristw ek twn proterwn gia tin voitheia sas

 

OK. Telika to vrika ......:D

Link to comment
Share on other sites

exo xeklidomeno to 330 opos anaferete

mnimi 2GB kingston apo mediamar...

 

trexo apo to ppc2003 gia egatastasi destinator 7.00.588.11 telioni

metafero to dll

 

ke meta kata tin ektelesi apo to run to destinator

den emfanizi tipota

 

ti na fteh arage?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...