Jump to content

Κακόβουλες κλήσεις/SMS, με απόκρυψη ή όχι, και τρόποι αντιμετώπισής τους


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς θα κάνω αυτο που λέει η Cosmote??

 

Αν δέχεσαι σοβαρή ενόχληση από κλήσεις με απόκρυψη αριθμού, η Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων σου δίνει τη λύση.

 

Η Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων σου προσφέρει:

 

Δυνατότητα να βλέπεις τον αριθμό του καλούντα τη στιγμή της κλήσης

Ενημέρωση, με έντυπη λίστα, για όλες τις εισερχόμενες κλήσεις σου (αριθμός καλούντα)

Ενεργοποιώντας την Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων, οι συνδρομητές που σε καλούν με απόκρυψη αριθμού:

 

Θα ακούν ειδικό ηχητικό μήνυμα, που θα τους ενημερώνει ότι στο κινητό σου θα εμφανιστεί ο αριθμός τους

Αν τερματίσουν την κλήση κατά τη διάρκεια του ηχητικού μηνύματος, το κινητό σου δεν θα χτυπήσει ούτε θα ενημερωθεί για τον αριθμό του καλούντα

* IVR μήνυμα: «Μήνυμα χωρίς χρέωση.

 

Σας ενημερώνουμε ότι ο συνδρομητής που καλείτε ζήτησε να μην ισχύει η απόκρυψη των αριθμών που τον καλούν, με σκοπό τον εντοπισμό κακόβουλων ή ενοχλητικών κλήσεων.

 

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να συνεχίσετε την κλήση, μετά το χαρακτηριστικό ήχο, ο αριθμός σύνδεσής σας, η ημερομηνία, η ώρα και η διάρκεια της κλήσης θα είναι διαθέσιμα στο συνδρομητή που καλείτε.»

 

αυτο βρίσκετε στην σελίδα :http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__serviceKakovoulesKliseis/section/Services_Mobile_WH

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 331
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δλδ θελεις να βλεπεις τους αριθμους με αποκρυψη....σωστα?

καλο θα ηταν να παρεις ενα τελ στο τμημα εξυπηρετησης πελατων....

η να πας απο ενα καταστημα ΟΤΕ η Γερμανος να τους πεις τι θελεις,,,,,

Link to comment
Share on other sites

δλδ θελεις να βλεπεις τους αριθμους με αποκρυψη....σωστα?

καλο θα ηταν να παρεις ενα τελ στο τμημα εξυπηρετησης πελατων....

η να πας απο ενα καταστημα ΟΤΕ η Γερμανος να τους πεις τι θελεις,,,,,

 

Σωστά, σκέφτομαι αφού το γράφουν στην σελίδα γιατι να μην λέει κ πώς να το κάνουμε ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Καμία αλλη απάντηση για το πώς θα το κάνω ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα κάνω αυτο που λέει η Cosmote??

 

Αν δέχεσαι σοβαρή ενόχληση από κλήσεις με απόκρυψη αριθμού, η Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων σου δίνει τη λύση.

 

Η Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων σου προσφέρει:

 

Δυνατότητα να βλέπεις τον αριθμό του καλούντα τη στιγμή της κλήσης

Ενημέρωση, με έντυπη λίστα, για όλες τις εισερχόμενες κλήσεις σου (αριθμός καλούντα)

Ενεργοποιώντας την Υπηρεσία Εντοπισμού Κακόβουλων Κλήσεων, οι συνδρομητές που σε καλούν με απόκρυψη αριθμού:

 

Θα ακούν ειδικό ηχητικό μήνυμα, που θα τους ενημερώνει ότι στο κινητό σου θα εμφανιστεί ο αριθμός τους

Αν τερματίσουν την κλήση κατά τη διάρκεια του ηχητικού μηνύματος, το κινητό σου δεν θα χτυπήσει ούτε θα ενημερωθεί για τον αριθμό του καλούντα

* IVR μήνυμα: «Μήνυμα χωρίς χρέωση.

 

Σας ενημερώνουμε ότι ο συνδρομητής που καλείτε ζήτησε να μην ισχύει η απόκρυψη των αριθμών που τον καλούν, με σκοπό τον εντοπισμό κακόβουλων ή ενοχλητικών κλήσεων.

 

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να συνεχίσετε την κλήση, μετά το χαρακτηριστικό ήχο, ο αριθμός σύνδεσής σας, η ημερομηνία, η ώρα και η διάρκεια της κλήσης θα είναι διαθέσιμα στο συνδρομητή που καλείτε.»

 

αυτο βρίσκετε στην σελίδα :http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pa...ices_Mobile_WH

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
υπαρχουν εφαρμογες για iOS για φραγη σε εισερχομενες κλησεις με αποκρυψη αριθμου οπως για symbian wm ?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν εφαρμογες για iOS για φραγη σε εισερχομενες κλησεις με αποκρυψη αριθμου οπως για symbian wm ?

 

mCleaner & blacklist.

Το Mcleaner ειναι Οτι καλυτερο αλλα κανει 11.99$(usd) και ειναι απο τις λιγες εφαρμογες του iOS που δεν δουλεύουν σε σπ@σμενη μορφή. Πρεπει να την αγοραζεις και πραγματικά,αξιζει Καθε σεντ!!

Το αγοραζω Καθε φορα που παίρνω iPhone, μιας και Καθε αγορα ισχύει για μια και Μονο συσκευη (διαβαζει το ιμει της συσκευης)

Κλησεις με αποκρυψη,αριθμούς ΚΑΤ επιλογή,ολοκληρες επαφες, μηνυματα και με δυνατότητα πολλών προφίλ για εναλλαγή μεταξυ των,ειναι λιγες απο τις δυνατότητες της εφαρμογης.

Αν αποφασίσεις να την αγοράσεις,πρεπει να πας στο site τους για να σου δωσουν τον κωδικό ενεργοποίησης της εφαρμογης μιας καιδεν δουλευει παντα η αποστολη του με μειλ.

Η εφαρμογη Διατίθεται σε trial μορφή για δοκιμή 10 ημερών αν θυμάμαι καλα.

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εφαρμογή κάνει 12 δολάρια για κάτι που σε όλες τις υπόλοιπες πλατφόρμες είναι στάνταρ επιλογή out of the box;

δεν μας τα λέτε καλά :O

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογή κάνει 12 δολάρια για κάτι που σε όλες τις υπόλοιπες πλατφόρμες είναι στάνταρ επιλογή out of the box;

δεν μας τα λέτε καλά :O

 

 

 

Φίλε μου και Εγω μαζί σου !

Αλλα δεν μου λες ποιο τηλ έχει ΟΕΜ εφαρμογή διαχείρισης κλήσεων ;;

Δλδ, άρνηση κλήσεων με απόκρυψη,δημιουργία blacklists με πρόσθεση ολόκληρων επαφών,φίλτρα μηνυμάτων με αυτόματη απάντηση κλπ κλπ κλπ ;;

 

Και σε αυτήν την τιμή μάλιστα;; Γιατί στα wm τουλάχιστον οι τιμές είναι πολλαπλάσια μεγαλύτερες.

Πάντως μια που αναφέρθηκε, στο 4.2.1 το cleaner ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ και κρασσαρει την ΟΕΜ εφαρμογή του τηλεφώνου! Αλλα και γενικά όλο το τηλ που μόνο με reboot επανέρχεται.

Επειδή έδωσα το 16αρι μου και πήρα 32αρι,αγόρασα πάλι το Mcleaner ( Το 16αρι είχε την 4.1 και η εφαρμογη δούλευε τέλεια. )

Στο 32αρι όμως που πήρα είχε την 4.2.1 και η εφαρμογή είναι σκέτη ζημιά !!

 

Έχω επικοινωνήσει μέσω μειλ με την εταιρεία και περιμένω απάντηση τους.

Μόλις έχω νέα τους θα σας ενημερώσω.

Edited by zaharakis

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδιά για να μήν ανοίγω κανινούριο thread το πρόβλημά μου είναι ένας ενοχλητικός που σε 10 μέρες με έχει πάρει 20 φορές τηλέφωνο (από ένα σταθερό ΚΑΙ ένα κινητό που εμφανίζονται κανονικά) . έχω f2g2 , και συσκευή nokia x2.. ΓΙΝΕΤΑΙ και αν ναι πως χωρίς να αλλάγω τον αριθμό μου ΝΑ ΜΗΝ ειδοποιούμαι καθόλου για τις κλήσεις του από τα δύο αυτα νούμερα μόνο?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.Εχω ένα θέμα με μια καρτοκινητή της cosmote που έχω.Δέχομαι κλήσεις απο κάποιο σταθερό, και στο κινητό μου βγάζει το όνομα "fake takis" αλλά και το νούμερο του σταθερού απο το οποίο γίνεται η κλήση.

Το κουφό είναι, ότι ΔΕΝ υπάρχει επαφή με αυτό το όνομα, ούτε στην κάρτα, ούτε στην συσκευή.!!!!!!!!!

To κουφό και τρελό ταυτόχρονα, είναι ότι μετά την ολοκλήρωση της κλήσης, στην οποία, κανείς δεν μιλάει (παρα μόνο εγω που ρωτάω "ποιος είναι") στο κινητό δεν φαίνεται να έχει γίνει ΚΑΜΜΙΑ κλήση απο αυτό το νούμερο. !!!!!!!!!!!!

Καλώντας πίσω, είτε απο το κινητό, είτε απο άλλο κινητό, είτε απο σταθερό, βγαίνει συνέχεια το μύνημα "ο αριθμός που καλείτε, δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή".

 

Η συσκευή είναι ενα samsung GT3300.

 

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι, ας μου πει πριν αρχίσω να παραμιλάω.Επίσης, αν μπορώ να απευθυνθώ κάπου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της cosmote μήπως μπορούν να βρουν από πού είναι ή έστω να κάνουν φραγή στο συγκεκριμένο "αριθμό".
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σήμερα το πρωί έλαβα ένα SMS από έναν αριθμό, του οποίου το περιεχόμενο ήταν απρεπές (με ρώταγε πότε θέλω να γ******)

Το είδα τώρα το μεσημέρι και κάλεσα στην Cosmote και μου είπανε ότι το νούμερο είναι δηλωμένο κανονικά, αλλά δε μου είπαν καν αν ήταν αντρικό το όνομα ή γυναικείο.

Έστειλα, λοιπόν, ρωτώντας ποιος είναι, απάντηση όμως ακόμα δεν έχω λάβει. Τηλεφώνησα μέσω truphone (ναι, για να μη φανώ εγώ :P) δεν απάντησε όμως.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν με το μήνυμα που έστειλα θα προκύψουν στο μέλλον έξτρα χρεώσεις ή χειρότερα, ακόμα, πράγματα, σαν παρακολούθηση κλπ. Μπορεί να ρωτάω πράγματα βλακώδη, αλλά ομολογώ ότι αναστατώθηκα λίγο. Δε θεωρώ ότι έχω δώσει δικαιώματα να λαμβάνω τέτοια μηνύματα, πόσο μάλλον το νούμερό μου που είναι σχετικά καινούριο, 2 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί έλαβα ένα SMS από έναν αριθμό, του οποίου το περιεχόμενο ήταν απρεπές (με ρώταγε πότε θέλω να γ******)

Το είδα τώρα το μεσημέρι και κάλεσα στην Cosmote και μου είπανε ότι το νούμερο είναι δηλωμένο κανονικά, αλλά δε μου είπαν καν αν ήταν αντρικό το όνομα ή γυναικείο.

Έστειλα, λοιπόν, ρωτώντας ποιος είναι, απάντηση όμως ακόμα δεν έχω λάβει. Τηλεφώνησα μέσω truphone (ναι, για να μη φανώ εγώ :P) δεν απάντησε όμως.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν με το μήνυμα που έστειλα θα προκύψουν στο μέλλον έξτρα χρεώσεις ή χειρότερα, ακόμα, πράγματα, σαν παρακολούθηση κλπ. Μπορεί να ρωτάω πράγματα βλακώδη, αλλά ομολογώ ότι αναστατώθηκα λίγο. Δε θεωρώ ότι έχω δώσει δικαιώματα να λαμβάνω τέτοια μηνύματα, πόσο μάλλον το νούμερό μου που είναι σχετικά καινούριο, 2 μηνών.

 

Αν έχεις όρεξη πήγαινε τώρα,αυτη τη στιγμή στην Εισαγγελία και ζήτησε αρση του απορρυτου.

Μετά είναι στο χέρια σου με ενα νομικό να των-τη "ξεβρακώσεις"!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησα μέσω truphone (ναι, για να μη φανώ εγώ :P) δεν απάντησε όμως.

Εξήγησε μου σε παρακαλώ τι είναι το truphone.

Βρήκα αυτό στο market, αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου σε παρακαλώ τι είναι το truphone.

Βρήκα αυτό στο market, αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνει.

 

Ακριβώς αυτό που βρήκες. VoIP κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάμφθηνο. Συν του ότι στην εγγραφή σου δίνει .50 λίρες
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα στο φορουμ.

 

Εδω και μερικες μερες λαμβανω κατι διαφημιστικα μηνυματα χωρις ομως να φαινεται ο αποστολεας.

Αντι για 5ψηφιο ή οποιοδηποτε αριθμο γραφει THLEPAREA ή στο συγκεκριμενα στο τελευταιο μηνυμα γραφει EXEIS ASTRO.

Στο τελος του μηνυματος γραφει εναν αριθμο που αρχιζει απο 901κλπ.

Δεν νομιζω να εχω κανει εγγραφη σε καποια υπηρεσια ωστε να λαμβανω τετοιου ειδους μηνυματα.

 

Πηρα τηλ την εξυπηρετηση πελατων της cosmote [13838] αλλα ειπαν οτι δεν εχουν προσβαση.

Επισης μου ειπαν οτι αν ηξερα απο ποιον αριθμο ηταν θα μπορουσαν να κανουν φραγη.

 

Μηπως ξερει καποιος που μπορω να απευθυνθω ωστε να σταματησει αυτη η αποστολη μηνυματων?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τους παρακατω συνδεσμους.

Τους ποσταρω μηπως βοηθησουν καποιον με παρομοιο προβλημα.

 

http://www.newinka.gr/consumer.php?id=204&version=gr

http://www.synigoros.gr/?i=stp.el

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!!

Σήμερα μου κινησε την περιέργεια ενα μύνημα που έλαβα στο κινητό μου το οποίο είχε τα εξής στοιχεία:

 

Απο:INFO

URL:http://m.MOBI.com/app/s/ κτλ κτλ

Μύνημα:ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΒΙΝΤΕΟΜΥΝΗΜΑΤΟΣ!

 

Γνωρίζει κάποιος τι είναι γιατι κάτι δεν παει καλα εδώ..

 

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

Δέχομαι συνέχεια κλήσεις από άγνωστο αριθμό. Όταν το σηκώνω δε μιλάει κανείς, και αν το αφήσω μπορεί να χτυπάει και για πολύ ώρα. Το κινητό στο οποίο με καλούν, δεν είναι smartphone. Έχω πάει στη block list και έβαλα να καταργεί τις απόρρητες κλήσεις. Αν με πάρεις με απόρρητη δηλαδή, σου λέει οτι είμαι κατηλλειμένος και σε κλείνει, εμένα μου δείχνει τη κλήση κανονικά, αλλά χωρίς να χτυπάει το κινητό μου.

 

Το πρόβλημα είναι πως από οτι φαινεται, αυτός που με παίρνει έχει βρει τρόπο να παρακάμψει το block list. Υπάρχει κάποιο application ή άλλος τρόπος με τον όποιο το κατάφερε αυτό? Γιατί αν υπάρχει κάτι τέτοιο, προφανώς υπάρχει το αντίθετο του, που χρειάζομαι εγώ.

 

Ευχαριστώ πολύ για όποια συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, τη μία λες άγνωστο αριθμό και την άλλη λες απόκρυψη. Τι είναι τελικά?

 

Καλύτερα δοκίμασε με κάποιο δικό σου κινητό να δεις αν δουλεύει. Βάλε απόκρυψη και κάλεσε το δικό σου, να δεις τι γίνεται...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...