Jump to content

Sony Ericsson C905


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιλησα με την γραμμη επικοινωνιας της ΣΕ, και τους ρωτησα αν εχει και πως γινεται η βιντεοκληση και μου ειπαν οτι εχει μικρη καμερα μπροστα αριστερα στο ακουστικο και απο εκει γινεται η βιντεοκληση . ισχυει η οχι?

επειδη διαβασα εδω οτι δεν εχει δευτερη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η παραπληροφόρηση της εν λόγω εξυπηρέτησης πελατών δεν έχει όρια τελικά!!Μην τους ακούς,δεν έχει μπροστινή κάμερα για βιντεο-κλήσεις!τις υποστηρίζει,μπορεί να τις πραγματοποιήσει και να τις δεχτεί,αλλά μόνο με την πίσω κάμερα!Αυτό που έχει πάνω αριστερά που σου είπαν τα τζιμάνια της αντιπροσωπείας είναι αισθητήρας φωτισμού!Αλλά αν περιμένεις να εξυπηρετηθείς απ'τη γραμμή επικοινωνίας της εταιρίας αυτής..φέξε μου και γλίστρησα!!
Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφόρηση της εν λόγω εξυπηρέτησης πελατών δεν έχει όρια τελικά!!Μην τους ακούς,δεν έχει μπροστινή κάμερα για βιντεο-κλήσεις!τις υποστηρίζει,μπορεί να τις πραγματοποιήσει και να τις δεχτεί,αλλά μόνο με την πίσω κάμερα!Αυτό που έχει πάνω αριστερά που σου είπαν τα τζιμάνια της αντιπροσωπείας είναι αισθητήρας φωτισμού!Αλλά αν περιμένεις να εξυπηρετηθείς απ'τη γραμμή επικοινωνίας της εταιρίας αυτής..φέξε μου και γλίστρησα!!

οκ, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος του K800 κ αρκατε ικανοποιημενη οσο αφορα τις φωτογραφίες του.

 

Προλα αυτα, απο τα χερια μου πέρασαν κ το k580 κ το c902, όπου το μετάνοιωσα οικτρά! Απαράδεκτες φωτο για τα υποτιθεμενα 5mp!

Ακόμα κ τη μέρα καθόλου καλές κ οσο για το βραδυ να μην μπω καν στον κοπο!

Μάλιστα, τολμησα να εκτυπωσω φωτο κ καμμια σχεση...τεσπα

κάποιοι είπαν οτι ο φακος τους ειναι διαφορετικος απο του k800...Δεν ξερω αν ισυει..

Το θεμα μου ομως τώρα είναι, μην δωσω παλι κανα 500€ κ στο τελος να καταληξω στο αθανατο K800!!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κατεβάζεις φωτό που έχουμε ποστάρει λίγες σελίδες πιο πίσω για να αποφασίσεις και μόνη σου;Άσχετα απ'το θέμα κάμερα πάντως,το τηλέφωνο κατασκευαστικά είναι πάρα πολύ καλό και θα αισθανθείς πολύ οικεία μαζί του,καθώς είναι εντελώς ίδιο στην υφή του!Ο μόνος δικός μου ενδοιασμός είναι τα πλήκτρα του που μου φαίνονται δύσχρηστα..Το λογισμικό του πάντως δεν έχει καθόλου κολληματα ή τυχόν άλλα προβλήματα,οπότε και απ'αυτην την άποψη δεν πρόκειται να ταλαιπωρηθείς!Η οθόνη επίσης πολύ μεγαλύτερη του Κ800!Τώρα οι φωτό για μένα αξίζουν,ώστε ν'αφήσεις το Κ800 και να πάρεις αυτό,αλλά το πιο συνετό θα ήταν να τις δεις και ν'αποφασίσεις μόνη σου!
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος και εγω απο χτες του C905. Εχω εντυπωσιαστει με τα υλικα και την ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με το Ν85 που ειχα για μια περιπου εβδομαδα. Καμια σχεση πραγματικα. Πιστευω οτι ειναι αξιος συνεχιστης του Κ800.

επιπλεον στα συν (παντα σε σχεση με το Ν85) ειναι η καλυτερη ληψη ραδιο και η μεγαλυτερη ενταση ραδιο τοσο απο τα ακουστικα οσο και απο το ηχειο (mp3 δεν εχω δοκιμασει ακομα).

Το μονο που με χαλασε ειναι η απουσια μπροστινης καμερα για βιντεοκληση (απορω με πιο σκεπτικο δεν την συμπεριλαβανε) και (οσο και να φανει αστειο) η απουσια λειτουργιας φακου που πραγματικα με εξυπηρετει παρα πολυ.

Αυτα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος και εγω απο χτες του C905. Εχω εντυπωσιαστει με τα υλικα και την ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με το Ν85 που ειχα για μια περιπου εβδομαδα. Καμια σχεση πραγματικα. Πιστευω οτι ειναι αξιος συνεχιστης του Κ800.

επιπλεον στα συν (παντα σε σχεση με το Ν85) ειναι η καλυτερη ληψη ραδιο και η μεγαλυτερη ενταση ραδιο τοσο απο τα ακουστικα οσο και απο το ηχειο (mp3 δεν εχω δοκιμασει ακομα).

Το μονο που με χαλασε ειναι η απουσια μπροστινης καμερα για βιντεοκληση (απορω με πιο σκεπτικο δεν την συμπεριλαβανε) και (οσο και να φανει αστειο) η απουσια λειτουργιας φακου που πραγματικα με εξυπηρετει παρα πολυ.

Αυτα προς το παρον.

 

Για λειτουργια φακού προτεινω να περασεις στο κινητο την εφαρμογή torch.gar

Aν δε την βρεις εδω μεσα στο forum, ψάξε την στο google Και στείλτην στο κινητό με bluetooth ή με το καλώδιο...Στο Κ800 χρησιμοποιούσε το xenon φλας ως κόκκινο φως,αρκετα ικανοποιητικό ως φακός , ίσως λειτουργει και σε αυτο το νεο κινητό...

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με χαλασε ειναι η απουσια μπροστινης καμερα για βιντεοκληση (απορω με πιο σκεπτικο δεν την συμπεριλαβανε) και (οσο και να φανει αστειο) η απουσια λειτουργιας φακου που πραγματικα με εξυπηρετει παρα πολυ.

 

Ήθελαν να μειώσουν όσο το δυνατόν πιο πολύ τα "περιττά" έξοδα,οπότε τι πιο κατάλληλο απ'το να αφαιρέσουν την μπροστινή κάμερα;Άλλωστε,ποιος χρησιμοποιεί προς το παρόν τη βιντεο-κλήση;Ή εναλλακτικά,ίσως να μην μπορούσαν οι προμηθευτές να παραδώσουν στην ώρα τους την κάμερα αυτη,οπότε εγκαταλείφθηκε η ιδέα!Σε κάθε περίπτωση πάντως,αφαίρεσαν κάτι ίσως όχι και τόσο χρήσιμο!

 

Ο φακος πάλι όντως ήταν τρομερά χρήσιμη εφαρμογή.Προς το παρόν,ενεργοποίησε την βιντεοκάμερα όταν θες να τον χρησιμοποιείς αν δε λειτουργεί η εφαρμογή που είπε ο φίλος πιο πάνω!

 

Με γεια το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Για λειτουργια φακού προτεινω να περασεις στο κινητο την εφαρμογή torch.gar

Aν δε την βρεις εδω μεσα στο forum, ψάξε την στο google Και στείλτην στο κινητό με bluetooth ή με το καλώδιο...Στο Κ800 χρησιμοποιούσε το xenon φλας ως κόκκινο φως,αρκετα ικανοποιητικό ως φακός , ίσως λειτουργει και σε αυτο το νεο κινητό...

Θα το δοκιμασω και θα σας πω. Σε ευχαριστω παντως!

Ήθελαν να μειώσουν όσο το δυνατόν πιο πολύ τα "περιττά" έξοδα,οπότε τι πιο κατάλληλο απ'το να αφαιρέσουν την μπροστινή κάμερα;Άλλωστε,ποιος χρησιμοποιεί προς το παρόν τη βιντεο-κλήση;Ή εναλλακτικά,ίσως να μην μπορούσαν οι προμηθευτές να παραδώσουν στην ώρα τους την κάμερα αυτη,οπότε εγκαταλείφθηκε η ιδέα!Σε κάθε περίπτωση πάντως,αφαίρεσαν κάτι ίσως όχι και τόσο χρήσιμο!

 

Ο φακος πάλι όντως ήταν τρομερά χρήσιμη εφαρμογή.Προς το παρόν,ενεργοποίησε την βιντεοκάμερα όταν θες να τον χρησιμοποιείς αν δε λειτουργεί η εφαρμογή που είπε ο φίλος πιο πάνω!

 

Με γεια το κινητό!

Εγω καμια φορα χρησιμοποιω βιντεοκληση γιατι στην Wind στο Flexy κοστιζει οσο και η απλη κληση. Δεν λεω οτι ειναι κατι το βασικο μιας και επηρρεαζει το 1% των χρηστων.

 

Ο φακος ηταν πολυ γαματη λειτουργια και ειναι λαθος που δεν τον συμπεριελαβαν.

 

Ελπιζω με την εφαρμογη που εδωσε ο φιλος παραπανω να κανουμε κατι. Διαφορετικα θα το κανε εμμεσα με την βιντεοκαμερα. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να ξεκινησει η βιοντεοσκοπηση για να ενεργοποθηθει το led ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ας πάει να του κοιτάξουν την μπαταρία,καθώς αυτό δεν είναι φυσιολογικό!Ίσως είναι πρόβλημα λογισμικού!Πάντως η νέα έκδοση λογισμικού R1ΒΑ038 δεν είναι ακόμη διαθέσιμη για την Ελλάδα απ'την υπηρεσία αναβάθμισης!Μάλλον όμως σε λίγες μέρες θα γίνει διαθέσιμη!Αν και μόνο την κάμερα αναβαθμίζει βασικά,αλλά ποτέ δεν ξέρεις..Μπορεί να διορθώνει και κάτι ακόμη!

 

Οταν λες δεν ειναι διαθεσιμη?

Γιατι εγω την περασα οταν πηρα το κινητο..

Link to comment
Share on other sites

Α!Τότε θα κυκλοφόρησε σχεδόν ταυτόχρονα!Είχα μείνει πως υπήρχε μόνο στην ΕΜΜΑ γιατί όταν δοκίμασα δεν υπήρχε στην Υπηρεσία αναβάθμισης και τελικά την έβαλα απ'την ΕΜΜΑ γιατί δεν μπορούσα να περιμένω! :p

Ας την περάσουν όσοι μπορούν να μας πουν αν διαπίστωσαν διαφορά σε κάτι στην κάμερα διότι αναβαθμίζεται ο driver της!Εσύ giorgosk80 παρατήρησες κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Α!Τότε θα κυκλοφόρησε σχεδόν ταυτόχρονα!Είχα μείνει πως υπήρχε μόνο στην ΕΜΜΑ γιατί όταν δοκίμασα δεν υπήρχε στην Υπηρεσία αναβάθμισης και τελικά την έβαλα απ'την ΕΜΜΑ γιατί δεν μπορούσα να περιμένω! :p

Ας την περάσουν όσοι μπορούν να μας πουν αν διαπίστωσαν διαφορά σε κάτι στην κάμερα διότι αναβαθμίζεται ο driver της!Εσύ giorgosk80 παρατήρησες κάτι;

 

Δεν ειμαι αρμοδιος να πω γιατι στις 31 που το πηρα την ιδια μερα εκανα και αναβα8μιση :p

Link to comment
Share on other sites

Mολις μπηκα στο site της sonyericsson και κατεβασα το manual. Στο sar δεν εχει τιμη !!! Απλα εξηγει τι ακριβως ειναι το sar. Ειναι οντως ετσι και στο manual της συσκευασιας ή αναγραφεται καποια τιμη sar; Αν ναι, ποια ειναι αυτη;

 

To sar του είναι χαμηλό.Μόνο 0,77W/kg.Πράγμα σπάνιο για Sony Ericsson.

Δες http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/532/892/1224488659/C905__SAR_ROW_R1a_Multilingual.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι αρμοδιος να πω γιατι στις 31 που το πηρα την ιδια μερα εκανα και αναβα8μιση :p

 

A!Εγώ δοκίμασα στις 30 που το πήρα!Ίσως την επόμενη να βγήκε η αναβάθμιση!Αλλά αφού υπήρχε ήδη στην ΕΜΜΑ γιατί να περιμένω για την υπηρεσία αναβάθμισης; :)

 

Πάντως,το λογισμικό του είναι τελείως απροβλημάτιστο!Τα προβλήματα που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα με τα ακουστικά bluetooth,τον κακό συγχρονισμό εικόνας-ηχου στο βίντεο,τις αποσυνδέσεις στο bluetooth και άλλα,πήγαν πλέον περίπατο!Δε μας έχει συνηθίσει σε τόσο σταθερό λογισμικό η SE με την εμφάνιση ενός νέου μοντέλου!Μάλλον το αντίθετο μας έχει συνηθίσει θα έλεγα..Ευτυχως...

 

Επίσης,άκουσα ότι στα vodafone live! C905 που κυκλοφορούν σε άλλες χώρες πως η Vodafone,μπλοκαρει "κατά λάθος-εξεπίτηδες" το Wi-Fi και οι χρήστες εν αγνοία τους χρεωνόντουσαν με τις ρυθμίσεις για wap...Προσέξτε όσοι το πάρετε απο Vodafone...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος του c905 αλλάζοντας το κ850. Τα πρώτα συναισθήματα είναι συγκεχυμένα. Σαν ποιότητα κατασκευής το βρίσκω καλό. Στο θέμα της μπαταρίας με στεναχωρεί λίγο αλλά από την στιγμή που είναι lipo ξέρω ότι θέλουν τον χρόνο τους. Θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα εάν γνωρίζει κανένας.

Πρώτον αν μπορώ να δουλέψω το GPS (μόνο για στίγμα) χωρίς internet (παρωχο) και δεύτερο με το TV out τη παίζει; Το συνέδεσα στην τηλ. μου παίζει μόνο ήχο αλλά δεν έχω εικόνα. Δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα. Και κάτι ακόμα διάβασα ότι έχει δυο μικρόφωνα για stereo ήχο ισχύει κάτι τέτοιο;

nikos
Link to comment
Share on other sites

το πηρα κι εγω λοιπον και να κανω μια ερωτηση ρε παιδια σε συγκατοχους...εχετε παρατηρησει οτι το d pad στο πανω βελος και στο αριστερο ακομα και σε απλο αγγιγμα οτι κανει θορυβο πλαστικου σαν τσικ τσικ και αν το συνδυασω με αυτο το λινκ καλο δεν μπορει να ειναι

http://www.pestaola.gr/upfront-and-close-sony-ericsson-c905-unboxing/

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.. Εγω θα το παρω την παρασκευη μαλλον ( τοτε βγαινει η επιδοτηση ) και εχω 2 - 3 αποριες. την μπαταρια πρεπει να την αφησουμε να αδειασει τελειως και μετα να την φορτισουμε με κλειστο το κινητο και ουτο καθεξης ??

αναβαθμιση γινετε απο το ιδιο το κινητο on air οπως στο κ800 η θελει υπολογιστη ??

η καρτα μνημης 2 gb ειναι στην συσκευασια η την αγοραζεις οποτε μπορεις να παρεις και μεγαλυτερη ??

σας ευχαριστω πολυ παιδια και ελπιζω να μην σας κουρασα..

:X
Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου εντυπώσεις μετά απο 24 ώρες...

Οι διαστάσεις του δεν με χαλάνε. Εχει ελάχιστη διαφορά από το Κ850. Αν ήταν λίγο πιό λεπτό θα ήταν τέλειο. Η ποιότητα κατασκευής του πολύ καλή, μου φαίνεται καλύτερη από του Κ850. Έχει την ίδια μπαταρία με του Κ850, οπότε βρέθηκα με 2 μπαταρίες:).

 

Οι φωτογραφίες του καλές αλλά οι νυχτερινές μέτριες. Νομίζω ότι οι εταιρείες θα πρέπει να σταματήσουν να μας παραμυθιάζουν με την ανάλυση του αισθητήρα (8mpixels) και να αρχίσουν να βελτιώνουν τους φακούς. Τότε θα δούμε πραγματική διαφορά. Αν κοιτάξετε τις φωτογραφίες του Κ750 (2mpixels) και του C905 (8.1mpixels) πόση διαφορά έχουν πραγματικά; είναι 4 φορές καλύτερες; Δεν νομίζω.

 

Στη συσκευασία του περιλβάνεται η κάρτα μνήμης των 2GB που μάλιστα βρίσκεται ήδη τοποθετημένη στο τηλέφωνο. Εγω την άλλαξα με μια sandisk 8GB που είχα πάρει από το ebay.

 

Μου αρέσει που το C905 δεν έχει την οθόνη αφής του Κ850. Βρίσκω βολικότερα τα πλήκτρα.

 

Με wifi δεν κατάφερα να μπω στο internet. Ενώ βρίσκει κανονικά τα δίκτυα και κάνει σύνδεση, μόλις ανοίγω τον explorer και δίνω μια διεύθυνση αφού κάνει αναζήτηση....δεν συνδέεται ποτέ και βγάζει μήνυμα "Σφάλμα επικοινωνίας......."

 

Την πρώτη φορά που έβαλα την SIM βρήκε και κατέβασε αυτόματα τις ρυθμίσεις για SMS, MMS GPRS.

Επίσης κατέβασε αυτόματα και τις ρυθμίσεις για email από OTENET.

 

Κάτι που δεν μου αρέσει είναι το εξής:

Εχω καταχωρημένες τις επαφές μου με Αγγγλικά (από την εποχή του Κ750 ...Κ800 ...Κ850) γιατί η μονάδα bluetooth του αυτοκινήτου μου δεν αναγνωρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες). Μέχρι και το Κ850 η ταξινόμηση των Επαφών ήταν σύμφωνα με το Αγγλικό αλφάβητο. Στο C905 είναι άλλα αντ'άλλων. Πχ. το Z είναι μετά το E, το T πριν το Κ κλπ. Η ταξινόμηση αλλάζει και γίνεται η κανονική μόνο όταν ορίσεις γλώσσα τηλεφώνου τα Αγγλικά. Όταν συνδέσεις το τηλέφωνο με το SE Pc Suite. τότε τις επαφές τις βλέπεις κανονικά ταξινομημένες.

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό αυτής της ρύθμισης...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.. Εγω θα το παρω την παρασκευη μαλλον ( τοτε βγαινει η επιδοτηση ) και εχω 2 - 3 αποριες. την μπαταρια πρεπει να την αφησουμε να αδειασει τελειως και μετα να την φορτισουμε με κλειστο το κινητο και ουτο καθεξης ??

αναβαθμιση γινετε απο το ιδιο το κινητο on air οπως στο κ800 η θελει υπολογιστη ??

η καρτα μνημης 2 gb ειναι στην συσκευασια η την αγοραζεις οποτε μπορεις να παρεις και μεγαλυτερη ??

σας ευχαριστω πολυ παιδια και ελπιζω να μην σας κουρασα..

 

1)Φόρτισέ την όπως θες..Πλέον,δεν ισχύει κάτι για τις μπαταρίες στις μέρες μας!

 

2)Αναβάθμιση γίνεται και από το κινητό και μέσω υπολογιστή.

 

3)Η κάρτα μνήμης των 2 γίγα περιέχεται στη συσκευασια,όπως και ο USB αντάπτορας αλλά μπορείς αν θες να αγοράσεις και μεγαλύτερη.Εγώ πήρα την 16άρα της Sandisk απ'το e-shop και λειτουργεί άψογα,φορτώνοντας τα αρχεια πάρα πολύ γρήγορα! :)

Link to comment
Share on other sites

το πηρα κι εγω λοιπον και να κανω μια ερωτηση ρε παιδια σε συγκατοχους...εχετε παρατηρησει οτι το d pad στο πανω βελος και στο αριστερο ακομα και σε απλο αγγιγμα οτι κανει θορυβο πλαστικου σαν τσικ τσικ και αν το συνδυασω με αυτο το λινκ καλο δεν μπορει να ειναι

http://www.pestaola.gr/upfront-and-close-sony-ericsson-c905-unboxing/

 

Λεγοντας d pad τι εννοεις?.. που ειναι αυτο, τι κανει αυτο..?

Link to comment
Share on other sites

την μπαταρια πρεπει να την αφησουμε να αδειασει τελειως και μετα να την φορτισουμε με κλειστο το κινητο και ουτο καθεξης ??

 

Στο δικο μου παντως, αυτο εκανα. Δηλαδη, πληρη αποφορτιση πρωτα, και μετα φορτιση σβηστο για κανα 8ωρο. Δεν ξερω αν ειναι συμπτωματικο, αλλα μου κρατησε 3.5 μερες η μπαταρια! Μερα νυχτα ανοιχτο, και με παρα πολυ ομιλια!! Και ειναι η πρωτη φορτιση ακομα ε..?..:)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζει το νέο λογισμικό από το Ίντερνετ,οπότε προυποθέτει κάποιο πακέτο με κάποιον δωρεάν όγκο δεδομενων,αν δε θες να τραβάς τα μαλλιά σου μετά! :)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω το GPS στον περιφερειακό και στην πόλη της θεσσαλονίκης!Συνδεόταν άμεσα ακόμη και εντός πυκνοκατοικημένων περιοχών και οι φωνητικές οδηγίες του wayfinder navigator ήταν ακριβέστατες για οποιαδήποτε διαδρομή και αν του ζήτησα!Γενικά έμεινα ευχαριστημένος απ'τη λειτουργία του!Φυσικά,όπως ήταν αναμενόμενο η μπαταρία απ'το 100% που ήταν φορτισμένη πήγε στο 20% μέσα σε 3 ώρες!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C905

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...