Jump to content

Πρόβλημα με restart


vgnFE31h
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας...

Έχω ένα προβληματάκι... καθώς κάνω σερφάρισμα στο ινερνετ ο υπολογιστής μου κάνει από μόνος του επανεκκίνηση!!:mad:

Το είχε ξανακάνει αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία...

Υπόψιν ότι αφήνω τον υπολογιστή αρκετές 'ωρες ανοιχτό και του έβαλα κάτι παιχνιδια τα οποία δεν κατάφερε να παίξει βγάζοντας σφαλμα μετά από μια μάυρη οθόνη...

Θα πω και την ''βοήθεια'' μετά απο το σφάλμα που μου έδωσε η microsoft ύστερα το restart που μου έκανε:

Consider BIOS upgrade

 

Microsoft is unable to determine the exact cause of this error. However, this problem was most likely caused by an error in your computer’s random access memory (RAM). RAM is the main internal storage area the computer uses to run programs and store data.

 

During the crash analysis, we noticed the basic input/output (BIOS) system version on this computer does not match the specifications for the central processing unit (CPU), also known as a processor, that is installed on your computer. This can occur when a newer processor is installed on an older system board or older BIOS. Using a BIOS that does not support the installed processor can result in Windows system crashes. Contact your computer manufacturer or motherboard manufacturer for an updated version of BIOS for your computer's processor.

 

 

Πιστεύω να βοηθήσει, δεν ξέρω...(πάντως σαν να κατάλαωα κάτι με αναβάθμιση του λογισμικού της μητρικής ή του BIOS)

Θα σας πω και τα χαρακτιρηστικά του pc μου:

INTEL PENTIUM 4 2.8

RAM: 512

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: nvidia GEFORCE 4 MX

ΜΗΤΡΙΚΉ: msi ms-6585

 

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε??

Θα περιμένω κάποια απάντηση το συντομότερων δυνατών...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

my computer-> properties-> advanced-> startup and recovery-> "uncheck" auto restart.

 

και πες τι σου γράφει η μπλε οθόνη όταν στο ξανακάνει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Για ποια μπλε οθόνη εννοείς???(δεν μου κάνει και τόσο συχνα από μόνο του restart) το έκανα αυτό που μου είπες... και τώρα??
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Για ποια μπλε οθόνη εννοείς???(δεν μου κάνει και τόσο συχνα από μόνο του restart) το έκανα αυτό που μου είπες... και τώρα??

 

 

η μνημη του ειναι μη το ψαχνετε.

Αν το κανει σπανια ειναι απο σκονη.

Ανοιξε κουτι , διωξε τη σκονη και βγαλε και ξαναβαλε τα simakia της μνημης.

 

Ετσι εφτιαξα το δικο μου στο Πλαισιο

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Για ποια μπλε οθόνη εννοείς???(δεν μου κάνει και τόσο συχνα από μόνο του restart) το έκανα αυτό που μου είπες... και τώρα??

αν δεις τι απενεργοποίησες θα καταλάβεις για ποια οθόνη μιλάω.

 

ο παραπάνω φίλος έχει ίσως δίκαιο. αλλά για καλό και για κακό γράψε τι μήνυμα βλέπεις στην μπλε οθόνη όταν και αν στη βγάλει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να ζεσταίνεται οπότε έχε στο μυαλό σου και το τροφοδοτικό. Ένα καθάρισμα σε όλα τα ανεμηστηράκια καλό θα έκανε. Πάντως 512 είναι λίγη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω??? ίσως είναι και του ανεμιστήρα δουκειά...(αν και δεν ανεβένει πάνω από τους 45 βαθμούς... πολύ σπάνια πάει 55...) οπότε ποιο πιθανό είναι να φταίει η RAM...

Σε λίγες μέρες θα τον πάω στο πλαίσιο για αλλαγή κάρτας γραφικών και RAM, οπότε θα τους πω να του κάνουν και έναν καθαρισμό... Τι λέτε????

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

η μνημη του ειναι μη το ψαχνετε.

Αν το κανει σπανια ειναι απο σκονη.

Ανοιξε κουτι , διωξε τη σκονη και βγαλε και ξαναβαλε τα simakia της μνημης.

 

Ετσι εφτιαξα το δικο μου στο Πλαισιο

 

Για τα προβλήματα με τις μπλε οθόνες ή αυτόματα restarts μπορεί να φταίνε 1002 πράγματα, όχι μόνο η μνήμη:

 

- Προβληματικός driver ή αρχεία συστήματος

- Μη συμβατή εφαρμογή

- Μνήμη

- Motherboard

- Σκληρός δίσκος (είτε είναι έτοιμος να χτυπήσει, είτε θέλει απλά ένα chkdsk /r )

 

Υπερθέρμανση επεξεργαστή λόγω προβλήματος σκόνης ή στα ανεμιστηράκια δεν είναι, γιατί στην περίπτωση αυτή το σύστημα κλείνει ξαφνικά (δεν κάνει restart... σβήνει στη στιγμή, προληπτικά για να μην καεί ο επεξεργαστής, χωρίς να γίνει η διαδικασία shutdown των Windows και αν το ξανανοίξεις θα σβήσει πάλι μετά από λίγο).

 

Απενεργοποιώντας το automatic restart σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες του Alexkass θα εμφανιστεί μια μπλε οθόνη με συγκεκριμένο κωδικό σφάλματος από όπου μπορούμε να καταλάβουμε τι από τα παραπάνω φταίει.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Για τα προβλήματα με τις μπλε οθόνες ή αυτόματα restarts μπορεί να φταίνε 1002 πράγματα, όχι μόνο η μνήμη:

 

- Προβληματικός driver ή αρχεία συστήματος

- Μη συμβατή εφαρμογή

- Μνήμη

- Motherboard

- Σκληρός δίσκος (είτε είναι έτοιμος να χτυπήσει, είτε θέλει απλά ένα chkdsk /r )

 

Υπερθέρμανση επεξεργαστή λόγω προβλήματος σκόνης ή στα ανεμιστηράκια δεν είναι, γιατί στην περίπτωση αυτή το σύστημα κλείνει ξαφνικά (δεν κάνει restart... σβήνει στη στιγμή, προληπτικά για να μην καεί ο επεξεργαστής, χωρίς να γίνει η διαδικασία shutdown των Windows και αν το ξανανοίξεις θα σβήσει πάλι μετά από λίγο).

 

Απενεργοποιώντας το automatic restart σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες του Alexkass θα εμφανιστεί μια μπλε οθόνη με συγκεκριμένο κωδικό σφάλματος από όπου μπορούμε να καταλάβουμε τι από τα παραπάνω φταίει.

ΙΟΣ...

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

Πες να ελεγξουν και την εκδοση του BIOS αν ειναι η τελευταια.Γιατι μπορει να μην αναγνωριζει την CPU και να λειτουργει σε compatibility mode,δλδ βαζεις πες Pentium 4 μοντελο ABCD,αλλα να το δουλευει σαν εναν Pentium 4 γενικα...
Link to comment
Share on other sites

ηρεμία ρε παιδιά.

 

ας δει πρώτα τι του γράφει η μπλε οθόνη και μετά προχωρά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δακώστε την γλώσας σας καλέ!!!! εδώ και μια εβδομάδα πάει μια χαρά το σύστημα...:P

Το ''τικ'' που μου είπατε το έχω ξεμαρκάρει, τον άνοιξα κιόλας και τον καθάρισα... αν κάνει την μπλε οθόνη τελικά τότε θα σας πω τι μου γράφει(νούμερο θα είναι???)

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας!!!!

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Δακώστε την γλώσας σας καλέ!!!! εδώ και μια εβδομάδα πάει μια χαρά το σύστημα...:P

Το ''τικ'' που μου είπατε το έχω ξεμαρκάρει, τον άνοιξα κιόλας και τον καθάρισα... αν κάνει την μπλε οθόνη τελικά τότε θα σας πω τι μου γράφει(νούμερο θα είναι???)

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας!!!!

Enas 16adikos arithmos tha einai me arithmous kai grammata.

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τσεκαρεις αν εχεις προβλημα στη μνημη ή κάπου αλλου μπορεις να δοκιμασεις κάποιο πρόγραμμα τυπου memtest κλπ. Περίπτωση για ιό έχεις σκεφτεί;
Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
my computer-> properties-> advanced-> startup and recovery-> "uncheck" auto restart.

 

και πες τι σου γράφει η μπλε οθόνη όταν στο ξανακάνει.

 

 

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα... στην μπλε οθόνη γραφει

 

STOP: 0x00000050, (0xBF7F3115, 0x00000000, 0xBF7F3115, 0x00000000)

 

Το πισι μου ειναι AMD 1.300 με Ram 512

Πολυ φοβαμαι οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας. Το προβλημα το ξεκινησε τωρα τελευταια...

 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα... στην μπλε οθόνη γραφει

 

STOP: 0x00000050, (0xBF7F3115, 0x00000000, 0xBF7F3115, 0x00000000)

 

Το πισι μου ειναι AMD 1.300 με Ram 512

Πολυ φοβαμαι οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας. Το προβλημα το ξεκινησε τωρα τελευταια...

 

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Tsekare an einai ok oi Ram sou me to memtest86.

http://www.memtest.org/

 

An einai thema thermokrasias dokimase na trekseis gia kana 5oro sinexomena to prime95, to opio sou stresssarei to CPU an kollisei kata ti diarkia tou test paizei na einai thema thermokrasia i kai tou idiou tou CPU.

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...