Jump to content

3 Ιουνίου, ο πρώτος γάμος ομοφυλόφιλων ζευγαριών


Treloparea
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι.

μπορουν να κανουν σεξ κανονικα.απλα δεν θελουν..οποτε αν το αποφασισουν μπορουν να κανουν ερωτα με ατομο του αντιθετου φυλου προκειμενου να τεκνοποιησουν..

πολλα διασημα προσωπα ειναι ομοφυλοφιλα αλλα εχουν κανει παιδι ;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι.

μπορουν να κανουν σεξ κανονικα.απλα δεν θελουν..οποτε αν το αποφασισουν μπορουν να κανουν ερωτα με ατομο του αντιθετου φυλου προκειμενου να τεκνοποιησουν..

πολλα διασημα προσωπα ειναι ομοφυλοφιλα αλλα εχουν κανει παιδι ;)

 

Επίσης μπορούν να κάνουν με τεχνητή γονιμοποίηση..

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τα πόστ μου από την αρχή, θα δείς οτι ζητάω να λυθούν τέτοια ζητήματα και να καθιερωθεί για τους ομόφυλους ένας θεσμός τύπου γάμου που θα παράγει περίπου τα ίδια έννομα αποτελέσματα(δεν θα δημιουργεί πχ συγγενικούς δεσμούς), αλλά θα ρυθμίζονται όλα αυτά που λες.

 

Aκόμα και αν τους επιτραπεί ο γάμος ή κάτι παρόμοιο, αυτό που θα προκύπτει θα είναι ένα είδος ένωσής τους και όχι οικογένεια, όπως την εννοεί το σύνταγμα και όπως την εννοούν οι περισσότεροι δλδ.

Άρα, επίδομα γάμου γιόκ!

 

Ακόμα δεν κατάλαβα αν είσαι υπέρ ή κατά ίσων δικαιωμάτων. Μάλλον συμφωνεις ότι πρέπει να κατοχυρώνονται νομικά - σε αυτό που διαφωνείς είναι η χρησιμοποιήση της λέξης <<γάμος>>. ΟΚ, σίγα τα λάχανα, αν είναι να τους δίνονται τα ίδια επιδόματα εφοσον βρίσκονται σε μιά <<ένωση>>, με καλύπτεις (ή μάλλον τους καλύπτεις, δίνοντάς τους τα ίδια κίνητρα και κατ'επέκταση, τους θεωρείς ίσους με τους ετερόφυλους).

 

Αλλά απο το δεύτερο που είπες υποψιάζομαι πως είσαι κατά του <<επιδόματος ένωσης>>, γιατί δεν συντελεί στην κοινωνία προωθώντας την έννοια της οικογένειας όπως την ονειρεύεται ένα συντηρητικό μυαλό. Έπετρεψε μου να διαφωνώ με αυτήν- τα επιχειρήματα αυτά είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του παρελθόντως (και ίδια με αυτά του παρόντως στο Ιράν και στο Αφγανιστάν). Το ωραίο είναι πως, παρά την οποια αντίσταση στην κάθε εποχή, το ανθρώπινο είδος έχει αποδείξει ότι τελικά ΠΑΝΤΑ αποδέχεται τις προοδευτικές ιδέες (κάποτε λιντσάραν μαύρους, π.χ.). Οι λόγοι ίσως βρίσκονται στην θεωρεία της εξέλιξης, άλλα ας μην ανοιξω αυτό το θέμα τώρα...

 

Ένα εύκολο παράδειγμα για να καταλάβεις τί εννοω είναι αυτό των ίσων δικαιωμάτων των γυναικών. Σήμερα μας φαίνεται αδιανόητο να αναγκάζουμε την γυναίκα μας να μένει στο σπίτι με τα παιδιά, στερώντας της το δικαίωμα στην εργασία. Κάποτε, συντηρητικά μυαλά υποστήριζαν το κλασσικό μοντέλο της οικογένειας (μαμά στο σπίτι να μεγαλώνει τα παιδιά- μπαμπάς στην δουλειά να φέρνει το ψωμί). Στα θεοκρατικά κράτη αυτό ισχύει ακόμα, και μάλιστα επιβάλλεται με απάνθρωπους τρόπους. Όλα στο βωμό της ιδεατής οικογένειας (του συντηρητικού μυαλού, πάντα...).

 

Δεν λέω ότι δεν έχει λογική η πεπαλαιωμένη αυτή ιδέα της οικογένειας. Άλλωστε όταν ζούσαμε στις σπηλιές, τ' αρσενικά ήταν κυνηγοί και οι γυναίκες... ήταν στην σπηλιά. Απο τότε όμως έχουμε προοδεύσει πολύ σαν κοινωνία και αυτό ωφείλεται ΚΑΙ στο γεγονός ότι οι γυναίκες αποκτούν σιγά-σιγά ίσα δικαιώματα.

 

Είτε σας αρέσει, είτε όχι, υπάρχει εξέλιξη που ωφείλεται σε παράγοντες που δεν ελέγχουμε. Και είναι υπέρ μας :p

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος πιστεύει ότι ένα υγιές σεξουαλικά ομοφυλόφιλο άτομο δεν μπορεί να ζευγαρώσει με άτομο του αντίθετου φίλου, δεν έχω να πω κάτι άλλο... πλανάσαι...

 

Και φυσικά γι' αυτούς που δεν θέλουν να μπουν καν στην διαδικασία, υπάρχουν πολλοί τρόποι που έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post μου (παρένθετη μητέρα, δωρεά σπέρματος κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

για πολλους λογους που και εσυ ο ιδιος μπορεις να σκεφτεις απο μονος σου χωρις να σου τα πει καποιος...

 

πχ.

- ελλειψη πατρικου ή μητρικου προτυπου

- μελετες εχουν αποδειξει πως το παιδι μεχρι την ηλικια των 12 ετων κατα μεσο ορο εχειμια ταυτιση με τον γονεα του ιδιου με αυτο φυλο και θελει να του μοιασει.ποσες φορες κοριτσακια εχουν πει "θελω να παντρευτω τον μπαμπα μου" ή "οταν μεγαλωσω θα γινω σαν τον μπαμπα/μαμα"

- κοινωνικος περιγυρος.ακομα και στην σημερινη εποχη οταν μια μητερα μεγαλωνει μονη της το παιδι της,της προσαπτονται χαρακτηρισμοι

Τότε γιατί επιτρέπεται μια γυναίκα ή ένας άντρας να μεγαλώνει μόνος του/τη το παιδί; Τα ίδια δεν ισχύουν και εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί επιτρέπεται μια γυναίκα ή ένας άντρας να μεγαλώνει μόνος του/τη το παιδί; Τα ίδια δεν ισχύουν και εδώ;

 

Ε και τι να κανουμε δηλαδη???Αν μια μητερα χασει τον συζυγο ντε και καλα θα πρεπει να βρει αλλον για να μεγαλωσουν το παιδι η θα πρεπει να δωθει για υοθεσια σε αλλο ζυγαρι????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε μια κανονική οικογένεια, σύμφωνα με τον Φροϋντ, ένα παιδάκι 4-6 ετών (αν δεν κάνω λάθος είναι το φαλλικό στάδιο) αναπτύσσει το οιδιπόδειο σύμπλεγμα ή το σύμπλεγμα της Ηλέκτρας (αγοράκι και κοριτσάκι αντίστοιχα). Σε αυτό το στάδιο, νοιώθει έλξη για τον γονέα του αντίθετου φύλου, κάτι που όμως στις ομόφυλες οικογένειες δεν θα συμβεί. Στο αμέσως επόμενο στάδιο (του οποίου το όνομα μου διαφέυγει :p), ξεπερνάει τον "έρωτα" προς το γονέα του αντίθετου φύλου και ταυτίζεται με τον γονέα του ιδίου.

 

Βέβαια το "ταυτίζεται" δε σημαίνει ότι θα γίνει κι αυτό gay!

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

πειτε με παλαιομοδιτη αλλα με αυτα δε συμφωνω εγω.θελουν να ειναι μαζι ας ειναι κ ας κανουν οτι θελουν αλλα να φτασουμε το σημειο σε καποια χρονια να τους βλεπουμε χερακι χερακι στο δρομο παει πολυ.σημερα εχουμε χασει το μετρο πια κ τα θεωρουμε ολα φυσιολογικα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πειτε με παλαιομοδιτη αλλα με αυτα δε συμφωνω εγω.θελουν να ειναι μαζι ας ειναι κ ας κανουν οτι θελουν αλλα να φτασουμε το σημειο σε καποια χρονια να τους βλεπουμε χερακι χερακι στο δρομο παει πολυ.σημερα εχουμε χασει το μετρο πια κ τα θεωρουμε ολα φυσιολογικα...

 

Δηλαδή πρέπει να κρύβονται λες και κάνουν κάποιο έγκλημα;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί επιτρέπεται μια γυναίκα ή ένας άντρας να μεγαλώνει μόνος του/τη το παιδί; Τα ίδια δεν ισχύουν και εδώ;

γιατι κανενας δεν εχει το δικαιωμα να στερησει απο εναν γονιο το παιδι που γεννησε ο ιδιος(εκτος αν συντρεχουν σοβαροι λογοι)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να κρύβονται λες και κάνουν κάποιο έγκλημα;

Ναι να κρυβονται γιατι αυτα θα τα βλεπουν τα παιδια μας κ θα τα θεωρουν φυσιολογικα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι να κρυβονται γιατι αυτα θα τα βλεπουν τα παιδια μας κ θα τα θεωρουν φυσιολογικα...

 

Μα το να κυκλοφορούν χεράκι χεράκι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Προτιμάς δηλαδή τα παιδιά σου να βλέπουν στο δρόμο ετερόφυλα ζευγάρια να βγάζουν τα μάτια τους; (Και δεν υπερβάλλω. Το τι γίνεται κάθε μέρα στο δρόμο [και στα αυτοκίνητα :p] μέρα μεσημέρι, είναι εντελώς τρελό)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

πειτε με παλαιομοδιτη αλλα με αυτα δε συμφωνω εγω.θελουν να ειναι μαζι ας ειναι κ ας κανουν οτι θελουν αλλα να φτασουμε το σημειο σε καποια χρονια να τους βλεπουμε χερακι χερακι στο δρομο παει πολυ.σημερα εχουμε χασει το μετρο πια κ τα θεωρουμε ολα φυσιολογικα...

 

συμφωνω με το νικ σου εν προκειμενω:p

ενταξει δεν ειναι τοσο τραγικο να εκδηλωνουν τον ερωτα η την αγαπη τους οπως ολα τα ζευγαρια(αρκει να μεινουν σε λογικα πλαισια)

παλια το να εχει μαι κοπελα σεξουαλικες σχεσεις πριν το γαμο θεωρουνταν ατιμια και στιγμα.το ιδιο και με το να δουνε μια κοπελα στο δρομο με εναν νεαρο..αυτα εχουν εκμοντερνιστει πια.

 

προσωπικα δεν με ενοχλει αν δω ενα γκει/λεσβιακο ζευγαρι στο δρομο.μπορει να μου φανει περιεργο αλλα ως εκει.το τι κανουν στο κρεββατι τους ειναι δικο τους θεμα.

αλλα το να ζητανε "γαμο" το βρισκω παραλογο.συμφωνω στο να γινει μια ρυθμιση σχετικα με συνταξεις,κληρονομιες κτλ κτλ αλλα οχι να προβληθει η λυση του γαμου ως η μοναδικη..αλλωστε αν συμβει κατι τετοιο αυτο θα ειναι μονο η αρχη για σειρα αλλων διεκδικησεων(βλ. υιοθεσια)

 

 

τεσπα..εχω την εντυπωση πως το θεμα ειναι μεγαλο..και για να αναλυθει αλλα και για τα στενα κεφαλια ορισμενων.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ναι να κρυβονται γιατι αυτα θα τα βλεπουν τα παιδια μας κ θα τα θεωρουν φυσιολογικα...

 

Aυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω και ειμαι κατα.Αν αρχισουμε απο τωρα ετσι σε 15-20 χρονια θα θεωρειται σαν κατι το τελειως φυσιολογικο και λογικο ειναι τα παιδια εκεινης της γενιας να θεωρουν οτι μπορουν να εχουν σχεση ειτε με ομοφυλοφιλο ειτε με ετεροφυλοφιλο ατομο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα το να κυκλοφορούν χεράκι χεράκι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Προτιμάς δηλαδή τα παιδιά σου να βλέπουν στο δρόμο ετερόφυλα ζευγάρια να βγάζουν τα μάτια τους; (Και δεν υπερβάλλω. Το τι γίνεται κάθε μέρα στο δρόμο [και στα αυτοκίνητα :p] μέρα μεσημέρι, είναι εντελώς τρελό)

ναι προτιμω να βλεπουν να βγαζουν τα ματια τους ενα ζευγαρι παρα να βλεπουν απο τους αλλους χερακι χερακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι κανενας δεν εχει το δικαιωμα να στερησει απο εναν γονιο το παιδι που γεννησε ο ιδιος(εκτος αν συντρεχουν σοβαροι λογοι)

Η ερώτησή μου αναφερόταν κυρίως στις συνθήκες. Δεν ειπα να το απαγορέψουμε φυσικά :p

Από τη στιγμή που υπάρχουν μονογονεϊκές οικογένειες που μπορούν να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους, ποιός ο λόγος να μη μπορούν δύο ομοφυλόφυλοι;

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου αναφερόταν κυρίως στις συνθήκες. Δεν ειπα να το απαγορέψουμε φυσικά :p

Από τη στιγμή που υπάρχουν μονογονεϊκές οικογένειες που μπορούν να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους, ποιός ο λόγος να μη μπορούν δύο ομοφυλόφυλοι;

γιατι το παιδι θα βλεπει δυο αντρες ή δυο γυναικες να λειτουργουν σαν ζευγαρι κ θα το θεωρησει φυσιολογικο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν κατάλαβα αν είσαι υπέρ ή κατά ίσων δικαιωμάτων.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί βάζετε τη σκέψη σας σε καλούπια.

Γιατί θα πρέπει τα πράγματα να είναι ή άσπρα ή μαύρα, γιατί κάποιος ή θα πρέπει να είναι συντηρητικός ή προοδευτικός.

Δεν μπορεί να είναι απλά λογικός???

Το ανθρώπινο είδος έχει επιλέξει την οικογένει τα τελευταία 20 χιλιάδες χρόνια ως το καταλληλότερο περιβάλλον για τη γέννηση και ανατροφή των παιδιών.Και επειδή τα παιδιά πάντα θα είναι το μέλλον και η ελπίδα του κόσμου, η οικογένεια θεωρείται κάτι το ιερό.(επαναλαμβάνω, άσχετα από θρhσκείες, εκκλησίες και προλήψεις.Προσωπικά δεν είμαι χριστιανός, ούτε πιστεύω σε καμία θρησκεία.)

Ακριβώς λόγω της πολύ σημαντικής αποστολής της οικογένειας η ελληνική πολιτεία(και όχι μόνο) έχει θεσπίσει μέτρα προστασίας της(επιδόματα κλπ κλπ).

Ε, οι "οικογένειες ομόφυλων" δεν πρέπει να τυγχάνουν αυτής της προνομιακής μεταχείρησης γιατί δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στο κοινωνικό σύνολο.ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ.

 

Πέραν αυτού, δε γουστάρω καθόλου τους πολιτισμικούς εθνικισμούς.

Τι εννοώ?

Χτες έλαβα ένα mail.Αφορούσε ένα φοιτητή στο Ιραν νομίζω ο οποίος καταδικάστηκε σε θάνατο επειδή κατέβασε από το net άρθρο για τα δικαιώματα των γυναικών, το μοίρασε σε ποιούς δεν ξέρω και ήθελε να κάνει και συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα.

Ε, σιγά τα λάχανα θα μου πείς, και τι έκανε?

Θα σου απαντήσω οτι τη βαρύτητα της πράξης δεν θα την κρίνεις με τα δικά σου μέτρα, αλλά με τα μέτρα του Ιραν.

Αυτό που έκανε στην χώρα που το έκανε ισοδυναμή με απόπειρα ανατροπής του πολιτεύματος, εξού και η ποινή που επιβλήθηκε.

Θέλεις να θεωρείς τα δικά σου μυαλά καλύτερα?

Δικαίωμα σου.

Θεωρείς οτι ζείς πιο ευτυχισμένος από αυτούς χάρη στις ιδέες σου?

Και αυτοί νομίζουν το ανάποδο, ακριβώς χάρη στις ιδέες τους.

Εσύ μπορεί να αγωνίζεσαι για τα δικαιώματα των γυναικών στα μουσουλμανικά κράτη, αλλά το κάνεις χωρίς να ρωτήσεις τον ξενοδόχο.

Μην πάς μακριά, στην γειτονική Τουρκία(που δεν είναι πια και στα βάθη της ανατολής) γίνεται ολόκληρος αγώνας από τις γυναίκες για να μπορούν να φορούν την περίφημη μαντίλα.Για να τη φορούν, όχι για να τη βγάλουν.

Στο Αφγανιστάν οι γυναίκες ακόμη φορούν μπούργκα.

Γιατί? Γιατί έτσι γουστάρουν.Ποιός είσαι εσύ που θεωρείς το δικό σου μοντέλο καλύτερο και θες και να το επιβάλλεις στους άλλους?????

 

Όπως καταλαβαίνεις, στις ιδέες, στις ιδεολογίες και στις απόψεις δεν υπάρχει σωστό και λάθος, προοδευτισμός και συντηρητισμός και φυσικά δεν έχει σχέση με την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους.

Υπάρχει η υποκειμενική άποψη του καθένα, που διαμορφώνεται με βάση τις εμπειρίες του, τις παραστάσεις που έχει, το μορφωτικό του επίπεδο, την ιδιοσυγκρασία του, το χαρακτήρα του.

Οι απόψεις είναι πάντα υποκειμενικές, γι αυτό και θα πρέπει να εκφράζονται "χαμηλόφωνα", με σύνεση δλδ, και χωρίς ακρότητες.

 

Επι του προκειμένου τώρα, οι ομόφυλοι έχουν ίδια δικαιώματα με όλους τους άλλους. Έχουν δικαίωμα να παντρευτούν τη Μαρία, όπως και εγώ.

Δεν έχουν δικαίωμα να παντρευτούν τουν Μήτσο, όπως δεν έχω και εγώ.

Άρα, δεν υπάρχει ανισότητα δικαιωμάτων.

Αυτό που υπάρχει είναι μια επιπλέον επιδίωξη από μέρους τους, δλδ να μπορούν να παντρεύονται και το Μήτσο.

Εμένα δε με ενδιαφέρει αυτό, αλλά αν εκείνους τους καίει, ας βρεθεί μια λύση.Kανένα πρόβλημα.

Όμως δεν θα αλλάξουμε την έννοια και τη σημασία του γάμου.

Και δεν είναι μόνο θέμα λέξεων, είναι θέμα θεσμών και συμβολισμών και πολλών άλλων πραγμάτων.

Ας βρεθεί μια άλλη φόρμουλα που να τους ικανοποιεί.

Δεν είμαι ούτε τυφλά κατα, ούτε και άκριτα υπερ.

Πρέπει να είμαστε πάντα λογικοί και μετρημένοι.

Αυτή είναι η άποψή μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου αναφερόταν κυρίως στις συνθήκες. Δεν ειπα να το απαγορέψουμε φυσικά :p

Από τη στιγμή που υπάρχουν μονογονεϊκές οικογένειες που μπορούν να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους, ποιός ο λόγος να μη μπορούν δύο ομοφυλόφυλοι;

 

 

Μα όμως, αν σκεφτείς όπως εκείνοι που δε δέχονται τις υιοθεσίες, το παιδί θα μεγαλώσει και θεωρήσει φυσιολογικό η δομή της οικογένειας να είναι ένας μπαμπάς ή μια μαμά. Και το αποτέλεσμα είναι μετά να από 15-20 χρόνια να έχουμε μόνο τέτοιες οικογένειες!!

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό, ένα παιδί να έχει στο μυαλό του την εικόνα μιας μαμάς κι ενός μπαμπά που βλέπει καθε Χριστούγεννα και Πάσχα (στην καλύτερη των περιπτώσεων) ενώ δεν είναι φυσιολογικό να βλέπει δυο άντρες να περπατάνε χέρι χέρι. Όταν όμως ετερόφυλα ζευγάρια κάνουν ΤΑ αίσχη μπροστά σε παιδιά και σε κόσμο, δεν λέμε τίποτα...:shifty:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Η εκκλησία καταδικάζει τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, αλλά για τις μονογονεϊκές οικογένειες τι έχει να πει;

 

Εγώ αυτόν που λυπάμαι πραγματικά είναι τον δήμαρχο που πάντρεψε τα ζευγάρια. Έτσι γίνεται στην Ελλαδίτσα μας. Όποιος προσπαθεί να μας πάει ένα βήμα πιο πέρα την πληρώνει ακιβά...

 

Και ειλικρινά λυπάμαι και τους κατοίκους της Τήλου που βγαίνουν και λένε ότι θα γίνουν Μύκονος. Δηλαδή έλεος και ήμαρτον πια!! Τι έχει η Μύκονος;

 

Δηλαδή μας νοιάζει που η Μύκονος μαζεύει μεγαλύτερο ποσοστό ομόφυλων ζευγαριών ή που στη Κρήτη έρχονται οι τουρίστες και κάνουν αίσχη;;;;;

Ο Δήμαρχος αυτός δυστυχώς πήγε τον τόπο πολύ πίσω. Σε μια εποχή υποβάθμισης της ανθρώπινης υπόστασης. Σε μια ζωόδη κατάσταση. Αλλα τι λέω; Ούτε τα ζώα δεν αντιμετωπίζουν το θείο αυτό ζήτημα της αναπαραγωγής με τακτικές εκτροπής και αποκτήνωσης.

Όσον αφορά την συμβίωση, είμαι σύμφωνος διότι έχουν κάθε δικαίωμα αποφάσεως για την ΔΙΚΗ τους την ζωή.

Αυτή είναι η γνώμη μου και οι 9 στους 10 που έτυχε να γίνει κουβέντα μαζί τους για το θέμα αυτό χθές και προχθές, έχουν παρόμοιες απόψεις.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν κατάλαβα αν είσαι υπέρ ή κατά ίσων δικαιωμάτων. Μάλλον συμφωνεις ότι πρέπει να κατοχυρώνονται νομικά - σε αυτό που διαφωνείς είναι η χρησιμοποιήση της λέξης <<γάμος>>. ΟΚ, σίγα τα λάχανα, αν είναι να τους δίνονται τα ίδια επιδόματα εφοσον βρίσκονται σε μιά <<ένωση>>, με καλύπτεις (ή μάλλον τους καλύπτεις, δίνοντάς τους τα ίδια κίνητρα και κατ'επέκταση, τους θεωρείς ίσους με τους ετερόφυλους).

 

Αλλά απο το δεύτερο που είπες υποψιάζομαι πως είσαι κατά του <<επιδόματος ένωσης>>, γιατί δεν συντελεί στην κοινωνία προωθώντας την έννοια της οικογένειας όπως την ονειρεύεται ένα συντηρητικό μυαλό. Έπετρεψε μου να διαφωνώ με αυτήν- τα επιχειρήματα αυτά είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του παρελθόντως (και ίδια με αυτά του παρόντως στο Ιράν και στο Αφγανιστάν). Το ωραίο είναι πως, παρά την οποια αντίσταση στην κάθε εποχή, το ανθρώπινο είδος έχει αποδείξει ότι τελικά ΠΑΝΤΑ αποδέχεται τις προοδευτικές ιδέες (κάποτε λιντσάραν μαύρους, π.χ.). Οι λόγοι ίσως βρίσκονται στην θεωρεία της εξέλιξης, άλλα ας μην ανοιξω αυτό το θέμα τώρα...

 

Ένα εύκολο παράδειγμα για να καταλάβεις τί εννοω είναι αυτό των ίσων δικαιωμάτων των γυναικών. Σήμερα μας φαίνεται αδιανόητο να αναγκάζουμε την γυναίκα μας να μένει στο σπίτι με τα παιδιά, στερώντας της το δικαίωμα στην εργασία. Κάποτε, συντηρητικά μυαλά υποστήριζαν το κλασσικό μοντέλο της οικογένειας (μαμά στο σπίτι να μεγαλώνει τα παιδιά- μπαμπάς στην δουλειά να φέρνει το ψωμί). Στα θεοκρατικά κράτη αυτό ισχύει ακόμα, και μάλιστα επιβάλλεται με απάνθρωπους τρόπους. Όλα στο βωμό της ιδεατής οικογένειας (του συντηρητικού μυαλού, πάντα...).

 

Δεν λέω ότι δεν έχει λογική η πεπαλαιωμένη αυτή ιδέα της οικογένειας. Άλλωστε όταν ζούσαμε στις σπηλιές, τ' αρσενικά ήταν κυνηγοί και οι γυναίκες... ήταν στην σπηλιά. Απο τότε όμως έχουμε προοδεύσει πολύ σαν κοινωνία και αυτό ωφείλεται ΚΑΙ στο γεγονός ότι οι γυναίκες αποκτούν σιγά-σιγά ίσα δικαιώματα.

 

Είτε σας αρέσει, είτε όχι, υπάρχει εξέλιξη που ωφείλεται σε παράγοντες που δεν ελέγχουμε. Και είναι υπέρ μας :p

Ιδού μια ρατσιστική άποψη. Βρίζουμε και χαρακτηρίζουμε αρνητικά τους πάντες οι οποίοι έχουν αντίθετη άποψη με τα δικά μας μυαλά. Χρησιμοποιούμε και άσχετα παραδείγματα απο ζητήματα πραγματικά σοβαρά και πανανθρώπινα, ώστε να πετύχουμε σε αυτούς που το διαβάζουν, την σύγκριση και την καταφατική υπέρ μας άποψη. Όποιοι όμως σκέπτονται, φυσικά και δεν ξεγελιόνται απο τέτοιου είδους επινοήσεις. Ο καθένας μπορεί να κρίνει το θέμα δίχως τακτικές τέτοιου είδους. Το έκανα και εγώ εν μέρη στο προηγούμενο μήνυμά μου αλλά όχι συνειδητά ως πρακτική, αλλά ως αντιδιαστολή του μηνύματος που παρέθεσα σε αυτό το προηγούμενο μήνυμά μου.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα τι λέω; Ούτε τα ζώα δεν αντιμετωπίζουν το θείο αυτό ζήτημα της αναπαραγωγής με τακτικές εκτροπής και αποκτήνωσης.

 

Μια και μίλησες για ζώα, να συμπληρώσω κάτι, έτσι για να υπάρχει σε αυτό το τόπικ : στο ζωικό βασίλειο τα "ζευγάρια" είναι ομοφυλόφιλα, και ο μόνος λόγος που πηγαίνουν με ζώα του αντίθετου φύλου, είναι η αναπαραγωγή:shifty:

 

Έτσι το λέω, επειδή μιλάτε για φυσιολογικό και μη φυσιολογικό...

(Ο πληθυντικός, δεν είναι πληθυντικός ευγενίας προς τον philipBRAZIL, γενικά μιλάω)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ιδού μια ρατσιστική άποψη. Βρίζουμε και χαρακτηρίζουμε αρνητικά τους πάντες οι οποίοι έχουν αντίθετη άποψη με τα δικά μας μυαλά. Χρησιμοποιούμε και άσχετα παραδείγματα απο ζητήματα πραγματικά σοβαρά και πανανθρώπινα, ώστε να πετύχουμε σε αυτούς που το διαβάζουν, την σύγκριση και την καταφατική υπέρ μας άποψη. Όποιοι όμως σκέπτονται, φυσικά και δεν ξεγελιόνται απο τέτοιου είδους επινοήσεις. Ο καθένας μπορεί να κρίνει το θέμα δίχως τακτικές τέτοιου είδους. Το έκανα και εγώ εν μέρη στο προηγούμενο μήνυμά μου αλλά όχι συνειδητά ως πρακτική, αλλά ως αντιδιαστολή του μηνύματος που παρέθεσα σε αυτό το προηγούμενο μήνυμά μου.

 

E;;;;

 

Πότε το έκανα αυτο βρε ανθρώπέ μου; Εννοείς το <<συντηρητικό μυαλό>>; Για μένα το <<συντηρητικος>> δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ βρισιά... Όπως δεν είναι βρισιά το φιλελεύθερος, προοδευτικός, καπιταλιστής, κτλ...

 

Βρισιά, π.χ., θα ήταν να σ'έλεγα <<συμπρωταθλητή Ελλάδος>> (όπως λέμε <<συμπρωτεύουσα>> :p), αλλά κι αυτό θα το έλεγα στα πλαίσια της πλάκας και θα δεχόμουν το ίδιο απο σένα...

 

Χαλαρώστεεεεεεεεεεε... :happy:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά για τον ψευτοπροοδευτισμό που επικρατεί στο φόρουμ ο οποίος συνίσταται στο οτι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να αποκτήσουνε πλήρη δικαιώματα όπως γάμο,δικαίωμα υιοθετήσεως παιδιών,φορολογικά μέτρα υπέρ τους. Πλέον βαδίζουμε στα χνάρια της αγγλίας και της ολλανδίας,τις οποιές χώρες καποιοι απο εδώ θαυμάζουνε.

 

Οι ομοφυλόφιλοι παρουσιάζουνε ένα είδος ανωμαλίας,δεν είναι νορμάλ άτομα και ως εκ τούτου δεν πρέπει να τους επιτρέψουμε κατοχύρωση δικαιωμάτων αφού ήδη θα αναμιχθούνε στα των νορμάλ ανθρώπων πραγμάτων με απρόβλεπτες και ανεκδηίγητες συνέπειες για το ανθρώπινο είδος και την τύχη του.Η αρρώστια τους είναι κατα ένα μεγάλο ποσοστό ψυχολογική και θεραπεύεται αρκεί να ξέρουν που να απευθυνθούν και να θέλουν να αλλάξουν.Οχι να αλλάξουνε εμάς.Όλοι φίλοι μου καταλαβαίνουμε οτι πάνε να μας αλλάξουνε,πάνε να αλλάξουνε τα πρότυπά μας τις αξίες μας που έχουνε σωστώς διαμορφωθεί μέσω της παραδόσεως.

 

Επίσης,όποιος λέει οτι δεν θα ήθελε το παιδί του να προκύψει γκέι αλλα μάχεται για τα δικαιώματα τους είναι πεντακάθαρη υποκρισία αφού είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Η είσαι υπέρ ή είσαι κατά,ενδιάμεση κατάσταση δεν υπάρχει. Εδώ βασίζεται και η ιδεολογία αρκετών πολιτικών που υποστηρίζουνε τους ομοφυλόφιλους(γάμος,υιοθεσία κτλ) που κάνουνε σπέκουλα για να μαζέψουνε ψήφους απο τους ρόζ και τους υπετιθέμενους υπερασπιστές των ανθρώπινων δικαιωμάτων.Τα παιδιά πρέπει να μεγαλώσουνε σε ένα απόλυτα κανονικό και ήρεμο περιβάλλον που δεν θα περιλαμβάνει τις προστυχιές των γκέι,την πλύση εγκεφάλου που επίκειται για την διαιώνιση αυτού του είδους.Το παιδί θα γίνει και αυτό γκέι με την σειρά του είναι μια απολύτως φυσιολογική διεργασία. Η κοινωνία προχωράει,προχωράει όμως στο σωστό δρόμο; Βέβαια και όχι γιατί διαμορφώνεται ένα κύμα που αναμιγνύει αθεισμό,ομοφυλοφιλία,μινιμαλισμό,μηδενισμό,ματεριαλισμό,ζήσε σαν να είναι η τελευταία σου μέρα,ζωή χωρίς αρχή χωρίς τέλος,κανένας ενδοιασμός και τα λοιπά.

 

Το θέμα όμως πήγε και στην θρησκεία,φαίνεται οτι πολλοί απο εδώ έχουνε αντίχριστες απόψεις,όμως θα το αρνηθούνε. Ισχυρίζονται οτι επειδή εσύ είσαι Χριστιανός δεν σημαίνει οτι και ο διπλανός σου είναι,βέβαια αλλά ο εν λόγω διπλανός που νομίζοντας οτι πήγε πανεπιστήμιο,αφού έγινε ψώνιο,απέδειξε οτι ο Θεός δεν υπάρχει και άλλες τέτοιες χαζομάρες και απαιτεί και απο πάνω να αλλάξει την κοινωνία με βάση τα δικά του πιστεύω. Πως συνδέεται αυτό με το θέμα που συζητάμε;ΝΑ πως : ο αθεισμός ως ιδεολογία αλλα συγχρόνως ως θρησκέια αφού οι πιστοί του, είναι πιο σίγουροι οτι δεν υπάρχει Θεός πιο πολύ και απο τον πιο ευλαβή πιστό{που πιστεύει οτι υπάρχει),έχοντας υποστεί πλύση εγκεφάλου απο μεγαλυτέρους τους που με τη σειρά τους υπέστησαν πλύση εγκεφάλου απο τους πρόγόνους τους και πάμε πολύ πίσω ως τον Διαφωτισμό. Απο εκεί άρχισε η σημερινή κατάσταση(Βολταίρος,Σιμό~ ντε λα πλάς),πήγε στη Γαλλική Επανάσταση που βασίστηκε στον διαφωτισμό και εκεί φάνηκαν τα πρώτα εκτρώματα(γκιλοτίνα,την μια μέρα ήσουνα πρωθυπουργός την άλλη σε εκτελούσανε,καταστροφή εκκλησιών,διωγμοί ιερέων,κατάργηση Χριστιανισμού ως επίσημης θρησκείας,εγκαθίδρυση υποτιθέμενων γιορτών της αθανασίας της ψυχής και άλλα). Μέτα ήρθε ο Δαρβίνος,το 1905 γίνεται διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας και η βιομηχανική επανάσταση συνέβαλλαν να εξαπλωθεί σε όλη την Ευρώπη ο αθεισμός. Τώρα οι νέοι έχοντας διαβάσει τι γίνεται γενικά στον κόσμο,επηρεάζονται απο την άθεη επιστήμη,μαθαίνουνε για transistor και νομίζουνε οτι ‘ΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ’,η άθεη ψυχολογία που μιλάει για conditionnement, το κύμα που ο ανεκδηίγητος Dawkins ξεσήκωσε και φτάνουμε στον 21ο αιώνα που υπάρχει τόση θρασύτητα στο σημείο να ακούγεται άποψη οτι καταδικάζουμε την θρησκεία επειδή λέει οτι τον Θεό θα τον αγαπάς πιο πολύ απο οτι οτιδήποτε άλλο και έτσι(κρατηθήτε :lol: ) σε εμποδίζει να αγαπήσεις πραγματικά τον διπλανό σου,σε λίγο θα γίνεις και μισάνθρωπος :lol::lol::lol::lol:

Είναι αυτόι οι άθεοι που λένει οτι εγώ αγαπώ,ερωτεύομαι πιο πολύ απο σένα αλλα κατα βάθος τα κάνουνε για τον εαυτό τους και γενικά στο υποσυνείδητό τους φαίνεται οτι για αυτούς ο Θεός θα άξιζει μόνο αν σύναπτε συμφεροντολογικές σχέσεις μαζί τους,που δεν θα είχε καμιά σχέση με την αγάπη.Ε λοιπόν τέτοιος Θεός δεν υπάρχει,κρίμα για σας. Ακόμα σε λίγα χρόνια θα γίνει πολύ γνωστή η άποψη που συνίσταται οτι μόνη λύση για να τελειώσουμε τους εμφύλιους πολέμους στη Μέση Ανατολή,πρέπει να κάνουμε τους μουσουλμάνους άθεους.Ορίστε τα ανθρώπινα δικαιώματα που υπερασπίζεστε.

 

Έτσι πλέον,έχοντας αυτό το πλαίσιο διαμορφωμένο, βρίσκουνε έδαφος να πατησουνε και να διεκδικήσουνε την «νορμαλοποίηση» της ανωμαλίας οι ίδιοι οι γκέι και αυτοι που θέλουνε να αλλάξουνε τον κόσμο εις βάρος της πλειοψηφίας και ορισμένοι πολιτικοί.Βρίσκουνε άλλοθι πλέον στην ανωμαλία τους.Βασίζονται σε επιχειρήματα εναντίον της Εκκλησίας,που προέρχονται απο την Δύση. Συγκεκριμένα, επειδή στη Δύση είναι λίγο πιο σφιχτά τα πράγματα τσατίζονται διαβάζωντας δυτικούς που έχουνε τσατιστεί(να η πλύση εγκεφάλου) και έτσι επιτίθονται στην δική μας Εκκλησία.Οι ομοφυλόφιλοι μόνο με την Εκκλησία τα έχουνε με κανέναν άλλο.

Ως απόδειξη των παραπάνω ένας χρήστης έκανε υπαινιγμό σε πολλά πράγματα και άλλοι δύο είπανε οτι ένας Κληρικός καταλήγει gay,μορφωμένοι άνθρωποι είστε κρίμα.

 

Ο παιδόφιλος είναι πλάσμα του Θεού,εκτός της όλης ανωμαλίας που τον βαραίνει δεν παντρευέται ένα ατόμο ανήλικο χωρίς βούληση.Ο κτηνοβάτης είναι πλάσμα του Θεού, μπορεί να παντρευτεί μια γίδα η οποία μπορεί να την βρίσκει αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε,σωστά?μπεεε?Ο ομοφυλόφιλος είναι πλάσμα του Θεού που αγαπάει κάποιο άλλο άτομο και θέλει να το επισημοποιήσει με ένα πολιτικό γάμο, διαδικασία που δεν είναι θεσμός αλλά μια απλή πράξη δικαίου χωρίς καμία ανωμαλία λόγω της θεικά δοσμένης ελεύθερης βούλησης.Αναρωτηθήτε λοιπόν αγαπητοί γιατί δεν παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι...?Και η απάντηση είναι γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είμαστε <<καλοί>> χριστιανοί και κάποια λαλημένα μυαλά πριν εκαντοντάδες χρόνια είπαν ότι δεν επιτρέπεται και κάποιοι αμόρφωτοι σε συνεργασία με κάποιους στενόμυαλους το συγκράτησαν και το έκαναν αυτό θεσμό.Ορίστε λοιπόν κάντε sex χωρίς καπότα ή μην κάνετε καθόλου,να εξομολογήστε πριν κοινωνίσετε,να μην φοράτε φούστα στην εκκλησία,να δίνετε στο καλάθι 10 ευρώ,να κάνετε το σταυρό σας σε κάθε κύριε ελέησον γιατί κάποιοι σας το είπαν.Πιστεύετε και μην ερευνάτε σαν τα ζώα,αλλά αν είναι να το ερευνήσετε κάντε το σωστά,αγαπάτε τον πλησίον σας όποιος και αν είναι αυτός και πόσο ακόμα όταν αυτός δεν καταπατά τα δικαιώματα σας.Καλά μυαλά και καλή τύχη στα παιδιά σας

 

 

 

Φαίνονται τα εκ Δυσμάς επιχειρήματα. Ο Πάπας είναι που είπε κάντε σέξ χωρίς καπότα και οι άθεοι λένε μα τι λέει το άτομο δεν βλέπετε τι AIDS υπάρχει.Αλλα η στενομυαλιά και ο ψευτοπροοδευτισμός και η χολή σας(τι τραγική ειρωνία να αυτοαποκαλείσαι προοδευτικός και φιλελεύθερος αλλα να είσαι στενόμυαλος) δεν επιτρέπει να καταλάβετε οτι το είπε αυτό επειδή ο Χριστιανισμός διδάσκει οτι δεν πρέπει να υπάρχει σέξ χωρίς την συνέπεια του(σύλληψη).Δεν μπορείται να καταλάβετε οτι ο Θεός είναι αυτός που μας χάρισε αυτή την ευχαρίστηση ώστε να είναι ευχάριστο το να κάνουμε παιδιά.Φαίνεται εδώ οτι η φύση λειτουργεί με αλγόρριθμο. Όσον αφορά αυτό με το σταυρό και το Κύριε Ελέησον αν νομίζεις οτι το κάνουμε επειδή άλλοι μας είπαν να το κάνουμε τότε και εσύ έχεις αυτές τις απόψεις επειδή άλλοι σου τις «εισήγαγαν»,μπορεί και χωρίς να το θέλεις, και έτσι χωρίς κρίση μας τα λές.Πάντως φαίνεται ποιος ερευνά σωστά

 

Χαίρομαι που είμαι προοδευτικός και όταν κάτι πρέπει να αλλάξει θέλω να αλλάξει προς τον σωστό δρόμο.Απο την άλλη φαίνεται ξεκάθαρα οτι πολλά παιδιά 20-21 ετών έχουνε πάρει με την κακή έννοια πολύ άερα το μυαλό τους,αμφισβητούνε χωρίς κρίση τα πάντα και οδηγούμαστε στην καταστροφή αν αύριο μας κυβερνήσουνε. Ευτυχώς που οι μεγαλύτεροι ως τα 40 δεν είναι έτσι(στην πλειοψηφιά) και δεν βλέπω να βγαίνει έγκυροι αυτοί οι γάμοι που έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά για τον ψευτοπροοδευτισμό που επικρατεί στο φόρουμ ο οποίος συνίσταται στο οτι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να αποκτήσουνε πλήρη δικαιώματα όπως γάμο,δικαίωμα υιοθετήσεως παιδιών,φορολογικά μέτρα υπέρ τους. Πλέον βαδίζουμε στα χνάρια της αγγλίας και της ολλανδίας,τις οποιές χώρες καποιοι απο εδώ θαυμάζουνε.

 

Οι ομοφυλόφιλοι παρουσιάζουνε ένα είδος ανωμαλίας,δεν είναι νορμάλ άτομα και ως εκ τούτου δεν πρέπει να τους επιτρέψουμε κατοχύρωση δικαιωμάτων αφού ήδη θα αναμιχθούνε στα των νορμάλ ανθρώπων πραγμάτων με απρόβλεπτες και ανεκδηίγητες συνέπειες για το ανθρώπινο είδος και την τύχη του.Η αρρώστια τους είναι κατα ένα μεγάλο ποσοστό ψυχολογική και θεραπεύεται αρκεί να ξέρουν που να απευθυνθούν και να θέλουν να αλλάξουν.Οχι να αλλάξουνε εμάς.Όλοι φίλοι μου καταλαβαίνουμε οτι πάνε να μας αλλάξουνε,πάνε να αλλάξουνε τα πρότυπά μας τις αξίες μας που έχουνε σωστώς διαμορφωθεί μέσω της παραδόσεως.

 

Oι gay είναι η απειλή αυτού του τόπου!!! Το ακούσαμε κι αυτό!! :lol::lol:

 

Να κάνω μια εύλογη ερώτηση, τα άτομα που έχουν κάποια νοητικά προβλήματα, ή κάποια δυσμορφία άρα δεν είναι νορμάλ (σύμφωνα με τον δικό σου συλλογισμό), δεν θα πρέπει να έχουν ίδια δικαιώματα με εμάς, τους αψεγάδιαστους;

 

Με αυτή τη λογική, όποιος είναι διαφορετικός θάβεται από τη στενομυαλιά κάποιων που δε τους δέχονται.

 

Χμμμ, λίγο πολιτικά χρωματισμένο το παραπάνω ποστ ή μου φαίνεται; :ninja:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...