Jump to content

[S60 3rd Edition] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοηθεια!Ακολούθησα τη διαδικασία απο το opda.Χτές εκανα κανονικα εγγραφή και ακολούθησα τα βήματα που λέει στο πρωτο ποστ ο οδηγός του Balantis 7.. Μεχρί εδω όλα καλά.. Πήγα σήμερα να δώ αν εκδόθηκαν τα 2 αρχεία.. Σύμφωνα με τον οδηγό παταω πάνω δεξια θα επρεπε να μου βγάλει 2 συνδεσμους απ τους οποιούς θα πατήσω στον δεξι.. Όμως μου βγάζει μόνο τον αριστερο!Γιατι συμβαίνει αυτό; Τί πρεπει να κάνω για να βρώ τα 2 αρχεία τωρα? Εχουν ήδη περάσει 24 ωρες!:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aυτο που πρεπει να κανεις ειναι υπομονη.

 

Καποιες φορες αργουν να τα βγαλουν. Αργα η γρηγορα θα τα εχεις..;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην καλως σας βρηκα στο myphone.gr:)

 

 

Παιδιά βοηθεια!Ακολούθησα τη διαδικασία απο το opda.Χτές εκανα κανονικα εγγραφή και ακολούθησα τα βήματα που λέει στο πρωτο ποστ ο οδηγός του Balantis 7.. Μεχρί εδω όλα καλά.. Πήγα σήμερα να δώ αν εκδόθηκαν τα 2 αρχεία.. Σύμφωνα με τον οδηγό παταω πάνω δεξια θα επρεπε να μου βγάλει 2 συνδεσμους απ τους οποιούς θα πατήσω στον δεξι.. Όμως μου βγάζει μόνο τον αριστερο!Γιατι συμβαίνει αυτό; Τί πρεπει να κάνω για να βρώ τα 2 αρχεία τωρα? Εχουν ήδη περάσει 24 ωρες!:)

 

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα... Το θεμα ειναι πως το link δεν εμφανιζεται καθολου (υπαρχει κενο στο σημειο αυτο).

Ειναι φυσιολογικο και θα επανελθει ή να ανησυχω γιατρε μου?????:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα οπως ειπα και πιο πανω.

 

Οταν περιμενεις να στο εκδοσουν εκει που ειναι το λινκ ειναι κενο. Οταν το βγαλουν βγαινουν τα κινεζικα γραμματα και το κατεβαζεις!

Link to comment
Share on other sites

καθε τετοιο κλειδι ειναι μοναδικο για καθε συσκευη???

η χρειαζεται καθε φορα που πρεπει να κανεις sing μια εφαρμογη να ζητησεις 1 καινουριο???αν ναι,αυτα το points που τα βρισκεις??

Link to comment
Share on other sites

To πιστοποιητικο αυτο ειναι για τον αριθμο ΙΜΕΙ που δινεις αρα και για μονο εκεινη την συσκευη που θα δωσεις. Αν αλλαξεις συσκευη πρεπει να παρεις καινουριο.

 

Μαυτο το πιστοποιητικο υπογραφεις οσες εφαρμογες θες αρκει να ειναι για την σωστη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθεια!Ακολούθησα τη διαδικασία απο το opda.Χτές εκανα κανονικα εγγραφή και ακολούθησα τα βήματα που λέει στο πρωτο ποστ ο οδηγός του Balantis 7.. Μεχρί εδω όλα καλά.. Πήγα σήμερα να δώ αν εκδόθηκαν τα 2 αρχεία.. Σύμφωνα με τον οδηγό παταω πάνω δεξια θα επρεπε να μου βγάλει 2 συνδεσμους απ τους οποιούς θα πατήσω στον δεξι.. Όμως μου βγάζει μόνο τον αριστερο!Γιατι συμβαίνει αυτό; Τί πρεπει να κάνω για να βρώ τα 2 αρχεία τωρα? Εχουν ήδη περάσει 24 ωρες!:)

 

Τελικα μαλλον αλλαξε η τοποθεσια των πιστοποιητικων στο OPDA. Μπαινωντας στο λινκ για τα πιστοποιητικα ( http://www.opda.net.cn/plugin.php?identifier=cert&module=cert&action=my ) με βγαζει εδω:http://cer.opda.cn/ που αν κανω login βλεπω το ΙΜΕΙ μου κτλ αλλα μηπως πρεπει να κανουμε upload τις εφαρμογες που θελουμε να κανουμε sign????

 

ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ Η ΟΧΙ για να ξερουμε που βαδιζουμε.....

thanx

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο.

Τι εγινε παλι αλλαξε το OPDA? Nα μας παιδευουν θελουν οι Κινεζοι!:mad:

 

Δωσε μου χρονο να κατσω να το ψαξω..Για να μην περιμενεις χωρις να κανεις τιποτα ζητα πιστοποιητικο απο αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Σαυτη την σελιδα εχει απο πανω απο τα s60 ενα πρασινο πλασιο και σαυτο κατι κινεζικα γραμματα. Τα πρωτα γραμματα ειναι μαυρα αλλα ενδιαμεσα πριν το κομα εχει και κατι βυσσινι.

Πατας εκεινα και μετα κανεις log in. Αφου κανεις log in σε παει σε μια σελιδα οπου πανω δεξια εχει δυο πορτοκαλι κουμπια. Εκει πατας το αριστερο για να ζητησεις πιστοποιητικο.

 

Στο πρωτο σου ζηταει το μοντελο του κινητου σου. Στο δευτερο αποτι καταλαβα σου ζηταει τον αριθμο που βαζεις εσυ και πρεπει να ξεκιναει απο 13.

 

Στο τριτο βαζεις το ΙΜΕΙ σου και στο τεταρτο το επαναλαμβανεις.

 

Στο πεμπτο πεδιο μαλλον ζηταει καποιες παρατηρησεις που δεν ξερω αν χρειαζεται να γραψεις κατι.

 

Το ψαχνω και αν μαθω κατι αλλο θα το ποσταρω!

 

Edit:Η διαδικασια ειναι αυτη που περιγραφεται πανω!

Link to comment
Share on other sites

εεε.... παιδια δε θελω να το παίζω άσχετος αλλα... ειμαι.

δε μπορώ να κάνω τίποτε μα τίποτε γιατί όποιο signer και να πάω να εγκαταστήσω μου χτυπάει πρόβλημα " έχει λήξει το πιστοποιητικό" οποτε δε μπορώ με τίποτε να πάω στο επόμενο βήμα ΟΠΟΙΟ και αν ειναι αυτο...

 

αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει γιατο το e51 μου εχει αφεντικό που είχε συνηθίσει στα παλιά του 6630 και αυτά είναι ακαταλαβίστηκα....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις signer? Πας να βαλεις εφαρμογη για να τα υπογραφεις μεσω κινητου? Αυτο το δοκιμασες?

Τα πιστοποιητικα σου τα χεις παρει?

 

Μπορεις να τα υπογραψεις και στον υπολογιστη σου. Διαβασε στο πρωτο ποστ εκει που λεει "Οδηγίες υπογραφής των εφαρμογών μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή"

Link to comment
Share on other sites

τα εγραψα ξανα τα στοιχεια οπως ειπες...τωρα πρεπει να περιμενω ξανα 12-24 ωρες...

στο αλλο site που κανει 2-3 ωρες,εκανα και εκει οτι ελεγαν οι οδηγιες αλλα και εκει δε μου εβγαλε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Και γω το εκανα χθες κατα τις 8.30 και τωρα που μπηκα ηταν ετοιμα και τα κατεβασα. Αποτι βλεπω μπορω ανετα να τα ξανακατεβασω οποτε θελω χωρις να χρειαζεται credit και τετοια!

Το αλλο δεν κανεις πλεον 2-3 ωρες αλλα παραπανω. Παντως αν εκανες σωστα την διαδικασια αργα η γρηγορα θα το χεις και απο κει.

 

Edit: Tωρα που κατεβασα τα αρχεια απο το opda ειδα οτι δεν εχουν καταληξεις cer και key. Τις εβαλα εγω μονος μου και υπεγραψα εφαρμογη. Λειτουργει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα κατεβασα και εγω τα δικα μου απο OPDA, δεν χρειαστηκε να τα ξαναζητησω.

Εμενα ειχαν και τις καταληξεις .cer και .key

Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα κατεβασα και εγω τα δικα μου απο OPDA, δεν χρειαστηκε να τα ξαναζητησω.

Εμενα ειχαν και τις καταληξεις .cer και .key

 

Τα αρχεία τα κατέβασες με τον νέο τρόπο που προτείνει ο stefanw595 ? Δηλαδή εγω τώρα πρέπει να ξαναζητήσω το πιστοποιητικο με τον νέο τρόπο;:confused:

 

Edit: Τελικα τα καταφερα κι εγώ με τον νεο τροπό..!

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία τα κατέβασες με τον νέο τρόπο που προτείνει ο stefanw595 ? Δηλαδή εγω τώρα πρέπει να ξαναζητήσω το πιστοποιητικο με τον νέο τρόπο;:confused:

 

O φιλος απο το opda το πηρε. Ειδα οτι και συ απο κει το ζητησες αρα δεν υπαρχει λογος. Μπες στο opda και κατεβασε τα. Σιγουρα θα τα εχουν ετοιμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα..Πήρα κανονικα τα αρχεια cer και key και εκανα οτι λεει στον 1ο τρόπο απο το πρωτο ποστ.. Μου δημιουργηθηκε το αρχειο xyz_signed.sis

Πήγα να το βαλω στο κινητο (Nokia N95) αλλα διακόπηκε η εγκατασταση βγαζοντας ενα μηνυμα: Σφαλμα πιστοποιητικου.. Εχω κάνει κατι λάθος ή υπάρχει και κάτι που δεν έκανα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα..Πήρα κανονικα τα αρχεια cer και key και εκανα οτι λεει στον 1ο τρόπο απο το πρωτο ποστ.. Μου δημιουργηθηκε το αρχειο xyz_signed.sis

Πήγα να το βαλω στο κινητο (Nokia N95) αλλα διακόπηκε η εγκατασταση βγαζοντας ενα μηνυμα: Σφαλμα πιστοποιητικου.. Εχω κάνει κατι λάθος ή υπάρχει και κάτι που δεν έκανα?:confused:

 

Εδωσες στο opda τον σωστο αριθμο ΙΜΕΙ? Τσεκαρε αυτο για αρχη.

Στη συνεχεια αν εχεις δωσει σωστο ΙΜΕΙ πανε στο πρωτο ποστ εκει που λεει "Πως μπορούμε να ελέγξουμε εάν το αρχείο cer που έχουμε έχει εκδοθεί για την συσκευή μας." για να δεις αν το αρχειο cer που πηρες ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Στο opda ναι είναι σωστο το imei..Επίσης εκανα τον τρόπο που με συμβουλεψες απο το πρωτο ποστ για να ελεγξω αν ηταν σωστό το αρχειο cer και στην αναζητηση βρέθηκε το imei μου, αρα ολα καλά με το αρχείο.. Τι στο καλο μπορει να φταίει?:( Τόσο γκατέμης ειμαι πια?:cry:
Link to comment
Share on other sites

Σου βγαλε οτι υπαρχει το ιμει και παλι δεν υπογραφει εφαρμογες?

 

Μονο μια δοκιμασες? Αν ναι δοκιμασε καμια αλλη μηπως εφτεγαι η εφαρμογη!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορούμε να βγάλουμε 2 πιστοποιητικά από το το opda με τον ίδιο λογαριασμό?

:D

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Δες στο πρώτο ποστ

 

Πως μπορούμε να πάρουμε OPBs για να κατεβάσουμε περισσότερα πιστοποιητικά με τον ίδιο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δες στο πρώτο ποστ

 

Πως μπορούμε να πάρουμε OPBs για να κατεβάσουμε περισσότερα πιστοποιητικά με τον ίδιο λογαριασμό.

 

mirrorofsorrow το opda αλλαξε παλι.

 

Πατας το πορτοκαλι κουμπι και σου βγαζει την φορμα για να ζητησεις. Απο κει ζητας κανονικα δευτερο. Δεν νομιζω να υπαρχει πλεον προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...