Jump to content

[S60 3rd Edition] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιεχόμενα:

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/s60.gif[/imgalign]

 

  1. Περιεχόμενα
  2. Τρόποι έκδοσης πιστοποιητικού από:
    • hττp://www.opda.net.cn (ακολουθήστε την διαδικασία από το opda είναι αξιόπιστο)
    • hττp://isign.imobile.com.cn
    • hττp://andy.ehandysoft.com/devcert.php
    • hττp://www.s60certkey.com

[*]Οδηγίες υπογραφής των εφαρμογών

  • Μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή
  • Υπογραφή εφαρμογών μέσα στο κινητό
  • Online υπογραφή εφαρμογών

[*]Χρήσιμες συμβουλές

  • Πως μπορούμε να ελέγξουμε εάν το αρχείο cer που έχουμε έχει εκδοθεί για την συσκευή μας.
  • Πως μπορούμε να πάρουμε OPBs για να κατεβάσουμε περισσότερα πιστοποιητικά από το opda με τον ίδιο λογαριασμό.
  • Πως μπορούμε να κατεβάσουμε πιστοποιητικό από το opda ξοδεύοντας μόνο ένα OPB.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

hττp://www.opda.net.cn

Νέος τρόπος:

Τελικα ετοιμασα τον οδηγο ολοκληρο που αφορα το το opda:

http://rapidshare.com/files/292790784/odigos_gia_opda.rar

Παλιός τρόπος:

Ετοίμασα έναν οδηγό για το πως θα γράφεσαι και πως ζητάς και παίρνεις το πιστοποιητικό από το OPDA με το νέο σύστημα.

 

 

hττp://www.s60certkey.com

http://www.s60certkey.com

 

 

hττp://isign.imobile.com.cn

Λοιπόν ετοίμασα έναν οδηγό για να κατεβάζουμε πιστοποιητικά γρήγορα και ευκολα.

 

 

hττp://andy.ehandysoft.com/devcert.php

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2886600#post2886600

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες υπογραφής των εφαρμογών μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή

 

 

Κατεβάζουμε στον υπολογιστή μας αυτό το zip το οποίο περιέχει το φάκελο με όσα χρειαζόμαστε για να υπογράφουμε όλες τις εφαρμογές.

 

Τι πρέπει να κάνουμε:

  • Βγάζουμε το φάκελο "SignSis" από το .zip αρχείο.
  • Βάζουμε τα αρχεία .cer και .key που κατεβάσαμε από το ρώσικο siteστον προαναφερθέν φάκελο "SignSis", μετανομάζοντάς τα σε xyz χωρίς να πειράξουμε τις επεκτάσεις τους.
  • Βάζουμε το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής (sis/sisX) που θέλουμε να υπογράψουμε κάθε φορά μέσα στο φάκελο αυτό.
  • Το μετονομάζουμε σε xyz χωρίς να πειράξουμε την επέκταση του.
  • Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει:
    • αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sis, να εκτελέσουμε το "auto_signsis.bat".
    • αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sisX, να εκτελέσουμε το "auto_signsisX.bat".

     

Το υπογεγραμμένο αρχείο δημιουργείται αυτόματα με όνομα "xyz_signed.sis" ή "xyz_signed.sisX", ανάλογα. Αυτό περνάμε και εγκαθιστάμε στο κινητό.

 

Σημείωση:

Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί κατά τη μετονομασία των .cer & .key ώστε να γίνει σωστά.

Γι' αυτό το σκοπό θα πρέπει να ενεργοποιήσετε στον υπολογιστή σας την εμφάνιση των καταλήξεων των αρχείων. Για να γίνει αυτό πηγαίνετε στον "Πίνακα ελέγχου" και στις "Επιλογές φακέλων" στη καρτέλα "Προβολή" αποεπιλέγετε την επιλογή που λέει "Απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων".

 

Υπογραφή εφαρμογών μέσα στο κινητό

 

 

Η παρακάτω διαδικασία προορίζεται γι' αυτούς που επιθυμούν να υπογράφουν τις εφαρμογές τους χωρίς να χρειάζεται η μεσολάβηση ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Ακολουθήστε τα παρακάτω:

 

  • Κατεβάζετε και εγκαθιστάτε την εφαρμογή "Free Signer" από εδώ.
  • Μεταφέρετε τα αρχεία .cer και .key που πήρατε από το OPDA στο κινητό σε οποιοδήποτε φάκελο εσείς θέλετε.
  • Τρέξτε το "Free Signer" και επιλέξτε Options > Settings. [εικόνα_1]
  • Επιλέξτε τη 4η επιλογή ονόματι "Sign Cert", βρείτε το αρχείο .cer και επιλέξτε το. [εικόνα_2] [εικόνα_3]
  • Επιλέξτε τη 5η επιλογή ονόματι "Sign Key" και κάντε το ίδιο για το αρχείο .key.
  • Πατήστε "Back" ώστε να βγείτε από τις ρυθμίσεις και να επιστρέψετε στη βασική οθόνη της εφαρμογής.

 

Μέχρι εδώ έχετε ολοκληρώσει τις απαιτούμενες ρυθμίσεις ώστε να καταστεί η εφαρμογή λειτουργική.

Από εδώ και πέρα αναλύεται το πως γίνεται η υπογραφή των εφαρμογών.

 

 

  • Κάντε κλικ στο "Add Task" και βρείτε το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής (.sis(x)). Εφόσον το βρείτε πατήστε Options > Add. [εικόνα_4]
  • Αυτόματα θα εμφανιστεί μια λίστα με τρεις επιλογές. Εσείς επιλέγετε τη πρώτη, ονόματι "Sign Sis". [εικόνα_5]
  • Το επιλεγμένο αρχείο .sis(x) θα εμφανιστεί στη βασική οθόνη της εφαρμογής. Για να το υπογράψετε απλά πατήστε Options > Go!. [εικόνα_6]

 

Αυτό ήταν!:D

Η εφαρμογή είναι πλέον υπογεγραμμένη και βρίσκεται στον ίδιο φάκελο με την ανυπόγραφη έκδοση. Το όνομά της είναι "arxiko.onoma_signed.sis" και είναι έτοιμη για εγκατάσταση.

Για την υπογραφή και άλλων εφαρμογών απλά επαναλαμβάνετε τα τρία τελευταία bullets για κάθε μια από αυτές.

 

Online υπογραφή εφαρμογών

 

 

Ετοιμασα εναν οδηγο απο ενα σαιτ που υπογραφεις online τις εφαρμογες που θες.

Ειναι αρκετα γρηγοροι ως τωρα. Μεσα σε 3 ωρες μπορουσα να υπογραψω εφαρμογες.

 

Αυτη ειναι μια λυση για οσους θελουν να υπογραψουν εφαρμογες μεχρι ωτου εκδοθει το πιστοποιητικο απο το opda η οποιο αλλο σαιτ εχουν ζητησει και αυτο καθυστερει.

........................

Edited by gianpithio
Update
Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να ελέγξουμε εάν το αρχείο cer που έχουμε έχει εκδοθεί για την συσκευή μας.

 

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο πολλά πιστοποιητικά να μην λειτουργούν είτε από λάθος των χρηστών (δίνουν λάθος IMEI) η από λάθος του OPDA (σου δίνει λάθος cer) με αποτέλεσμα να εμφανίζεται ένα μήνυμα "Η εγκατάσταση είναι αδύνατη. Περιορισμοί Πιστοποιητικού" Υπάρχει λοιπόν τρόπος να διαπιστώσουμε αν το αρχείο cer που μας έδωσαν από το OPDA έχει μέσα το δικό μας ΙΜΕΙ.

 

  • Κατεβάζουμε το αρχείο DevcertList.rar και αποσυμπιέζουμε τον φάκελο στον υπολογιστή μας π.χ. στο C:
  • Παίρνουμε το πιστοποιητικό μας αρχείο με επέκταση cer με το όνομα xyz.cer (στην περίπτωση που έχουμε άλλο όνομα στο πιστοποιητικό που θέλουμε να ελέγξουμε το μετονομάζουμε σε xyz χωρίς να πειράξουμε την επέκταση του.) και το βάζουμε στον φάκελο DevcertList.
  • Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει να εκτελέσουμε το imei_list.bat
  • Ανοίγουμε το αρχείο IMEI.txt που δημιουργείται αυτόματα και πατάμε Επεξεργασία->Εύρεση
  • Γράφουμε στο πεδίο τον αριθμό ΙΜΕΙ μας και αν το αρχείο cer είναι σωστό τότε το εργαλείο αναζήτησης θα το βρει. Αν όχι το αρχείο cer είναι λάθος γιαυτό θα πρέπει να το ξαναζητήσουμε από το OPDA.

 

P.S: Ευχαριστούμε το μέλος stefanw595[/member] για τον αρχικό οδηγό.

 

Πως μπορούμε να πάρουμε OPBs για να κατεβάσουμε περισσότερα πιστοποιητικά από το opda με τον ίδιο λογαριασμό.

 

Δυστυχώς, τελευταία η διαδικασία για την απόκτηση πιστοποιητικών από το OPDA έχει αλλάξει, με αποτέλεσμα πολλοί χρήστες να αντιμετοπίζουν δυσκολίες.

 

Η βασικότερη αλλαγή είναι ένα νέο σύστημα πόντων, τα OPBs. Για την ακρίβεια, για να κάνεις αίτηση για πιστοποιητικό, και να κατεβάσεις τα 2 αρχεία (key & cer) χρειάζεσαι OPBs.

Πως γίνεται να τα αποκτήσεις; Αυτό γίνεται εύκολα με το να ψηφίζεις σε polls στο forum του OPDA! Αναλυτικότερα:

 

  • Στη σελίδα που δείχνει τα πιστοποιητικά σας, επιλέγετε πάνω δεξιά English και το site μεταφράζεται μερικώς στα Αγγλικά.
    http://img15.imageshack.us/img15/5576/englishc.th.jpg
     
  • Μετά μπαίνετε σε μια υποκατηγορία του forum και διαλέγετε να εμφανίζονται μόνο τα polls, όπως φαίνεται στην παρακάτω φώτο.
    http://img15.imageshack.us/img15/1548/pollk.th.jpg
     
  • Αφού μπείτε σε οποιοδήποτε poll και ψηφίσετε, αυτόματα για κάθε μία ψήφο σας προστίθεται και ένα OPB.

 

Να αναφέρω ότι θα χρειαστείτε 2 OPBs: Ένα για το download του *.key και ένα για του *.cer

 

Πως μπορούμε να κατεβάσουμε πιστοποιητικό από το opda ξοδεύοντας μόνο ένα OPB.

 

Υπάρχει τρόπος να πάρουμε πιστοποιητικό έχοντας ένα μόνο credit ενώ απαιτούνται 2 κάθε φορά και έτσι μπορεί κανείς να εξοικονομήσει χρόνο αλλα και credits.

Έτσι, λοιπόν, κάνουμε τα έξης:

  • Με το ένα credit που έχουμε κατεβάζουμε το αρχείο cer.
  • Αφού το αποθηκεύσουμε στον υπολογιστή μας κάνουμε διπλό κλίκ και ανοίγουμε το αρχείο.
  • Σημειώνουμε τον κάτοχο του πιστοποιητικού μας που αναγράφετε στο πεδίο που σημειώνεται με κόκκινο χρώμα στην εικόνα.
  • Κατεβάζουμε το αρχείο Keys Collection.rar ανοίγουμε τον φάκελο Keys και ψάχνουμε το κατάλληλο αρχείο έτσι ώστε να συμφωνεί με το όνομα του κατόχου του πιστοποιητικού μας και έτσι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να κατεβάσουμε το αρχείο key από το OPDA και να ξοδέψουμε τα credits μας

 

P.S: Υπάρχει βέβαια περίπτωση το όνομα του κατόχου του πιστοποιητικού μας να μην υπάρχει στον φάκελο Keys οπότε είμαστε αναγκασμένοι να το κατεβάσουμε από το OPDA.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω..

Το άλλο θέμα που κλειδώθηκε αφορούσε όλους τους τρόπους υπογραφής.

Εδω βλέπω να επικεντρώνεστε σε έναν και μόνο τρόπο.

 

Όταν θέλουμε να ρωτήσουμε κάτι για τους άλλους, πού θα γίνεται η ερώτηση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω..

Το άλλο θέμα που κλειδώθηκε αφορούσε όλους τους τρόπους υπογραφής.

Εδω βλέπω να επικεντρώνεστε σε έναν και μόνο τρόπο.

 

Όταν θέλουμε να ρωτήσουμε κάτι για τους άλλους, πού θα γίνεται η ερώτηση?

 

Επειδη υπαρχει μεγαλη συγχυση στα μελη που θελουν να βγαλουν πιστοποιητικο αποφασισαμε να ανοιξουμε ενα νεο θεμα το οποιο θα εχει ολους τους τροπους η τους κυριοτερους μαζεμενους στο 1 ποστ. Εαν θελει καπιος να ρωτησει κατι μπορει να κανει την ερωτηση του εδω. Μεχρι το βραδυ θα εχει ξεκαθαρισει το τοποιο. :)

 

snakeyes και valerios αυτη την στιγμη δεν μπορω να μπω στο opda μαλλον εχει προβλημα η συνδεση μου. Θα προσπαθησω να μπω αργοτερα για να παρω τον αριθμο σας :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδη υπαρχει μεγαλη συγχυση στα μελη που θελουν να βγαλουν πιστοποιητικο αποφασισαμε να ανοιξουμε ενα νεο θεμα το οποιο θα εχει ολους τους τροπους η τους κυριοτερους μαζεμενους στο 1 ποστ. Εαν θελει καπιος να ρωτησει κατι μπορει να κανει την ερωτηση του εδω. Μεχρι το βραδυ θα εχει ξεκαθαρισει το τοποιο. :)

 

snakeyes και valerios αυτη την στιγμη δεν μπορω να μπω στο opda μαλλον εχει προβλημα η συνδεση μου. Θα προσπαθησω να μπω αργοτερα για να παρω τον αριθμο σας :)

 

ok φιλε σε ευχαριστω και προκαταβολικα! :)

 

Οδηγός υπογραφής εφαρμογών από Κινέζικο site

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2311496#post2311496

 

Γεια σας παιδια! Ειχα στειλει ενα μηνυμα με το ΙΜΕΙ μου και μου χαθηκε και στην θεση του ειναι το παραπανω.. Τι εγινε? Δεν αναλαμβανετε πλεον να βρειτε εσεις τους κωδικους? Εγω παντως εκανα αυτο που λεει στο αρχειο pdf για το κινεζικο site και ελπιζω να το εκανα σωστα.. Πως θα μαθω τον κωδικο μου? Θα μου ερθει στο e-mail μου? Μου εβγαλε μηνυμα οτι καταχωρηθηκε το ΙΜΕΙ μου και οτι θα μαθω τον κωδικο σε μια μερα :) Ελπιζω να μην σας εχω ζαλισει... :):)

Link to comment
Share on other sites

Γειας παιδια συγχαρητιρια για την προσπαθεια σας.

 

το ιμει μου ειναι:358082015344589

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη υπαρχει μεγαλη συγχυση στα μελη που θελουν να βγαλουν πιστοποιητικο αποφασισαμε να ανοιξουμε ενα νεο θεμα το οποιο θα εχει ολους τους τροπους η τους κυριοτερους μαζεμενους στο 1 ποστ. Εαν θελει καπιος να ρωτησει κατι μπορει να κανει την ερωτηση του εδω. Μεχρι το βραδυ θα εχει ξεκαθαρισει το τοποιο. :)

 

 

Οκ σύμφωνοι.

Γιατί δε βλέπω όμως και τους άλλους τρόπους που έχουν αναφερθεί εκτός OPDA??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε να ανοιξει το opda οταν ανοιξει θα αρχισουμε να δινουμε τους αριθμους σας με την σειρα.

 

 

 

@snakeyes το imei σου διαγραφηκε για να προσθεθει ο οδηγος αλλα το ειχες γραψει και στο προηγουμενο θεμα και θα το περναμε απο εκει. Το προβλεψαμε δεν χρειαζεται να ρωτας εισαι πρωτος στην σειρα.

το ΙΜΕΙ μου ειναι 358998013119436 και η συσκευη ειναι το Νοκια Ν95! SORRY για την ταλαπωρια...

 

 

@junglist χθες ετοιμασα τον οδηγο: Προσβαση στους φακελους Sys και Private με το ROMPatcher εδω ωστε να προσθεσουμε τους βασικοτερους τροπους με καποιες τροποποιησεις στο δευτερο ποστ. Τελικα προεκυψε η καινουρια διαδικασια εδω και αποφασισαμε να περιμενουμε ακομη λιγο για να δουμε πως θα παει. Αρκετα απο τα κολπα υπαρχουν στο θεμα S60 - Hacks & Patches οπου μπορουν να συζητηθουν και εκει μεχρι να δουμε πως θα γινει. Εαν θελησεις να ενημερωθεις περισσοτερο καλυτερα στειλε μου pm :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα για την φοβερή δουλειά σας.

Όταν μπορείται βάλτε κι εμένα στην σειρά.

Το imei μου είναι :358082012884876.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! Εγω το εκανα απο το κινεζικο site! Ειναι πολυ ευκολο και με τις οδηγιες απο το pdf που μου δωσατε πιο πανω..Αρα συνεχιστε με τα υπολοιπα παιδια! Ευχαριστω και παλι!
Link to comment
Share on other sites

Τελεια η δουλεια σας!! ΜπραβΟ!!!!!

 

Το ΙΜΕΙ μου ειναι 357033014739999 SE P1i.

 

Σας ευχαριστω πολυυυυυυ...!!!:D:D:D:D

Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Tο ΙΜΕΙ μου ειναι 352757019940088 και θα ηθελα να μου χορηγησετε πιστοποιητικο για την συσκευη μου!ευχαριστω πολύ!!!

καλη δουλεια μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Tο ΙΜΕΙ μου ειναι 356962014081070 και θα ηθελα κι εγω να μου χορηγησετε πιστοποιητικο για την συσκευη μου! Ευχαριστω πολύ !

 

@valerios: ο αριθμός σου είναι 165441

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia ama mporousate na kanete kai kati gia mena.... to imei mou einai: 358998014818465

 

Euxaristw prokatabolika!!

 

@JiMiS_13 o αριθμος σου ειναι 165449

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γειας παιδια συγχαρητιρια για την προσπαθεια σας.

 

το ιμει μου ειναι:358082015344589

 

Σας ευχαριστω πολυ.

 

@kokolakis ο αριθμός σου είναι 165475

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα για την φοβερή δουλειά σας.

Όταν μπορείται βάλτε κι εμένα στην σειρά.

Το imei μου είναι :358082012884876.

Σας ευχαριστώ.

 

@kompokompo ο αριθμός σου είναι 165513

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα για την δουλειά που κανετε παιδια.

Όταν μπορείται βάλτε κι εμένα στην σειρά.

Το imei μου είναι :356983015093237.

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...