Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στη χαμηλοτερη το χω γραψει.

 

θα προσπαθησω να περασω την 8.04 και μεσω updates θα φτασω στην 10.04. ετσι πιστευω δηλαδη :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγκατεστησα ubuntu 10.04 σε ενα laptop και εχω προβλημα με την εναλλαγη γλωσσας. Συγκεκριμενα η εναλλαγη απο αγγλικα σε ελληνικα και το αντιθετο γινετε μονο οταν πατησω alt + shift εαν πατησω πρωτα shift + alt δεν αλλαζει :confused:

 

? :)

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

στη χαμηλοτερη το χω γραψει.

 

θα προσπαθησω να περασω την 8.04 και μεσω updates θα φτασω στην 10.04. ετσι πιστευω δηλαδη :p

περασα την 8.04 μεσω wubi. ΑΛΛΑ στην επανεκινηση εκκινει ο υπολογιστης ΜΟΝΟ με windows. δεν εχει επιλογη ubuntu ή windows.

 

μπορω να κανω κατι για να εμφανιστει η επιλογη ubuntu?

Link to comment
Share on other sites

στη χαμηλοτερη το χω γραψει.

 

θα προσπαθησω να περασω την 8.04 και μεσω updates θα φτασω στην 10.04. ετσι πιστευω δηλαδη :p

 

Tο wubi κανει κατι τετοια νερα... γιατι δεν τo περνας απευθειας να 'χεις και ext4;

Link to comment
Share on other sites

ε, πρεπει καποια στιγμη να ασχοληθω να το περασω dual boot. :)

 

Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, απλα μπουταρε απο το σιντι και θα τα κανει μονο του... εσυ αραξε, φτιαξε καπουτσινο ή φραπε (οτι προτιμας) και πατα 'ΟΚ' :)

 

Κατι λεει το stackoverflow για σαπιο boot manager αλλα κανονικα εγω δε θα επρεπε να στο λεω αυτο!

 

ΥΓ: Να εχεις λιγο χωρο ελευθερο, ε;

ΥΓ: Κοιτα, εδω κατι τυποι παιζουν modern warfare με wine... ηρθε η ωρα να ξηλωσεις τη σαπιλα τα Windows μια για παντα :superman:

Καψε και το σιντι τους μην σηκωθεις κανενα βραδυ στον υπνο σου και κανεις καμια εγκασταση υπνοβατικη!

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα ubuntu 10.04 σε ενα laptop και εχω προβλημα με την εναλλαγη γλωσσας. Συγκεκριμενα η εναλλαγη απο αγγλικα σε ελληνικα και το αντιθετο γινετε μονο οταν πατησω alt + shift εαν πατησω πρωτα shift + alt δεν αλλαζει :confused:

 

? :)

 

Σε ολες τις διανομες παιζει το ιδιο, απ'οσο ξερω γιατι υπαρχουν αλλα binds στο Shift+Alt+αλλο κουμπι αλλα καπως πρεπει να γινεται το binding αν δε μπορεις να συνηθισεις :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα ubuntu 10.04 σε ενα laptop και εχω προβλημα με την εναλλαγη γλωσσας. Συγκεκριμενα η εναλλαγη απο αγγλικα σε ελληνικα και το αντιθετο γινετε μονο οταν πατησω alt + shift εαν πατησω πρωτα shift + alt δεν αλλαζει :confused:

 

? :)

 

Θα πας στα settings του πληκτρολογίου και από εκεί μπορείς να αλλάξεις όλα τα shortcuts του πληκτρολογίου. Και εγώ το έχω γυρίσει σε Shift + Alt αλά Windows.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις διανομες παιζει το ιδιο, απ'οσο ξερω γιατι υπαρχουν αλλα binds στο Shift+Alt+αλλο κουμπι αλλα καπως πρεπει να γινεται το binding αν δε μπορεις να συνηθισεις :shifty:

Θα πας στα settings του πληκτρολογίου και από εκεί μπορείς να αλλάξεις όλα τα shortcuts του πληκτρολογίου. Και εγώ το έχω γυρίσει σε Shift + Alt αλά Windows.

 

Το εχω κανει αυτο αλλα δεν αλλαζει. Στο ιδιο laptop δεν ειχα προβλημα με τις προηγουμενες εκδοσεις του ubuntu. Σε ενα αλλο laptop που εχω κανει εγκατασταση την 10.04 δεν υπαρχει αυτο το προβλημα :confused: Στο δικο σας αλλαζει κανονικα?

 

Τι θελεις να πεις με το Shift + Alt αλα Windows? :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει αυτο αλλα δεν αλλαζει. Στο ιδιο laptop δεν ειχα προβλημα με τις προηγουμενες εκδοσεις του ubuntu. Σε ενα αλλο laptop που εχω κανει εγκατασταση την 10.04 δεν υπαρχει αυτο το προβλημα :confused: Στο δικο σας αλλαζει κανονικα?

 

Τι θελεις να πεις με το Shift + Alt αλα Windows? :O

 

Αντι για Alt+Shift (που υπαρχει επιλογη) θελει να γινεται το αναποδο (Shift+Alt) ή και τα δυο. :)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαζει και με τους δυο συνδιασμους. Εννοειτε οτι εχω επιλεξει την επιλογη.. :)

 

http://img692.imageshack.us/img692/1046/enel.th.png

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαζει και με τους δυο συνδιασμους. Εννοειτε οτι εχω επιλεξει την επιλογη.. :)

 

http://img692.imageshack.us/img692/1046/enel.th.png

 

Ε λοιπον, να και κατι σπαστικο. Εψαξα πανω απο μια ωρα χθες για λυση και δε βρηκα να το συζητουν πουθενα. To gconf μπορει να αλλαξει διαφορα αλλα to **** το keyboard layout οχι :mad:

 

Ειμαι σιγουρος οτι πρεπει να γινεται απο τις ρυθμισεις του Χ11 ομως. Αλλα πρεπει να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει αυτα να ειναι τα προβληματα.. τι να κανουμε θα το συνηθισουμε.. :)

 

Kλασικα μετα απο μηνες θα πεσω επανω στην λυση του προβληματος την ωρα που θα ψαχνω για κατι αλλο :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρά παιδιά.

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω τα ubuntu 10.4 for netbooks σε ενα asus netbook.

 

Ακολουθώ την εξής διαδικασία:

 

Κατεβάζω το λειτουργικό,κάνω ενα stick 16 GB bootable με το πρόγραμμα unetbootin, αλλάζω στο bios το "first bootaple device" από σκληρό σε usb removable device,ο υπολογιστής κάνει επανεκκίνηση ,αλλά μου λέει (το κατά τα άλλα κλασικό) "the bootmgr file is missing." :mad:.

Είναι η πρώτη φορά που κάνω format για να περάσω τα ubuntu και νομίζω ότι ακολουθώ σωστά την διαδικασία.Αλλά μάλλον δεν την κάνω κάτι σωστά...

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι πρέπει να κάνω ή έστω γίνεται να ανεβάσετε έναν οδηγό στα Ελληνικά όμως γιατί με τα Αγγλικά κάπου μπερδεύομαι.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Το ubuntu το έχεις σε iso φαντάζομαι.

Στο unetbootin επιλέγεις το εικόνα δίσκου: ISO(και βάζεις τη διαδρομή στην οποία βρίσκεται το iso που κατέβασες) και στο είδος δίσκου: Δίσκος USB και το γράμμα που αντιστοιχεί στο stick σου?

Αν το έχεις κάνει αυτό, όταν επανεκκινήσει το netbook και επιλέξεις εκκίνηση απ' το USB, θα πρέπει αρχικά να σου βγάλει ένα παράθυρο με την επιλογή Unetbootin default, αν θυμάμαι καλα.

Δε βγαίνει κάτι τέτοιο? Στο netbook έχεις άλλο λειτουργικό? Ενδέχεται να μην έχει γίνει και η εγκατάσταση στο στικ σωστά(το έχω πάθει αρκετές φορές), οπότε χρειάζεται φορμάτ του στίκ ξανά και εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα καταφέρεις δες και σε αυτό το site. Παρεπιμπτώντως μήπως έχει κάνει κανείς update σε τέτοια εγκατάσταση (κι εγώ σε 16άρι στικάκι προσπαθώ αλλά αν πάω να κάνω update καταστρέφεται).
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για εμένα το καλύτερο και πιο εύχρηστο είναι αυτό: http://www.linuxliveusb.com/

 

Δοκίμασε το και θα καταλάβεις...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω προσπαθησει να βαλω linux σε ενα turbo-x laptop που εχω,αλλα δεν γινεται...με το που παει να φορτωσει τα linux κολλαει και δεν προχωραει η εγκατασταση. στο desktop μου ολα κανονικα.

μαλλον κατι γινεται με τα turbo-x:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

βαζω το cd, το διαβαζει κανονικα, διαλεγω γλωσσα και στο επομενο βημα που ειναι η επιλογη να τα κανεις εγκατασταση,απο τι θυμαμαι,κολλαει το laptop και δεν κανει τιποτα.

κανω κατι λαθος εγω?:mad: σε 2 desktop τα χω βαλει κανονικα,χωρις προβλημα,απο το ιδιο cd.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά που μπορεί να ρωτάω κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί,αλλά από την 155 σελ δεν ειδα κάτι που να με βοηθά. (παράλληλα κοίταξα μια και το pdf που σου επεξηγεί τα ubuntu 10.04 αλλά δεν μπορώ να πω ότι στην περίπτωσή μου έκανε και τίποτα...)

 

Είχα τα 7 και με "βρήκαν" και με το activation που είχα κάνει, οπότε πάνω στα νεύρα μου έβαλα την 10.04 ubuntu.

To πρώτο λάθος μου ήταν ότι έκανα format σε ολοκληρο τον σκληρό και δεν έτρεξα από το cd τo ubuntu για να δω συμβατότητες.

 

Τα εγκατέστησα 2 φορές, γιατί στην αρχή ενώ είχε γίνει η εγκατάσταση μου είχε γράψει ότι είχε γίνει κάποιο σφάλμα...

 

Τέσπα το θέμα μου είναι ότι ενώ με τα 7 ο υπολογιστής πήγαινε μια χαρά, τώρα είναι πολύ αργός, scroll down το κάνει απελπιστικά αργά σε σελίδες, τα video τα βλέπω (τρόπος του λέγειν) διακοπτόμενα είτε από youtube είτε από τον σκληρό και δεν έχω και ήχο. Έψαξα μια, έκανα επιλογή την audigy που μου εμφάνιζαν πάτησα και analog surround 5.1 output+analog mono input(για το μικρόφωνο) και πάλι δεν έχω ήχο, χώρια ότι κάθε φορά ξεπιλέγει την audigy....

 

 

Μια βοήθεια ρε παίδες να πάρω λίγο κουράγιο να τα πιάσω ένα ένα γιατί είναι πολλά μαζεμένα. Εδώ και το post από το netbook το κανα που είναι και dualboot και επειδή είχα δει τα linux του ότι πάνε σφαίρα σε σχέση με τα ΧΡ του για αυτό και τόλμησα την αλλαγή....

 

 

 

Υπόψην: Δεν ξέρω τπτ από linux, οπότε σκεφτείτε ότι σαν βοήθεια απευθύνεστε σε κάποιον που ξέρει να κρατάει μόνο το ποντίκι και να γράφει στο πληκτρολόγιο......Kαι στην τελικά μήπως είναι καλύτερα να ακολουθήσω κάποια άλλη διανομή, αν και στους πρωτάρηδες υποτίθεται ότι τo ubuntu είναι πιο φιλικά...

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά που μπορεί να ρωτάω κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί,αλλά από την 155 σελ δεν ειδα κάτι που να με βοηθά. (παράλληλα κοίταξα μια και το pdf που σου επεξηγεί τα ubuntu 10.04 αλλά δεν μπορώ να πω ότι στην περίπτωσή μου έκανε και τίποτα...)

 

Είχα τα 7 και με "βρήκαν" και με το activation που είχα κάνει, οπότε πάνω στα νεύρα μου έβαλα την 10.04 ubuntu.

To πρώτο λάθος μου ήταν ότι έκανα format σε ολοκληρο τον σκληρό και δεν έτρεξα από το cd τo ubuntu για να δω συμβατότητες.

 

Τα εγκατέστησα 2 φορές, γιατί στην αρχή ενώ είχε γίνει η εγκατάσταση μου είχε γράψει ότι είχε γίνει κάποιο σφάλμα...

 

Τέσπα το θέμα μου είναι ότι ενώ με τα 7 ο υπολογιστής πήγαινε μια χαρά, τώρα είναι πολύ αργός, scroll down το κάνει απελπιστικά αργά σε σελίδες, τα video τα βλέπω (τρόπος του λέγειν) διακοπτόμενα είτε από youtube είτε από τον σκληρό και δεν έχω και ήχο. Έψαξα μια, έκανα επιλογή την audigy που μου εμφάνιζαν πάτησα και analog surround 5.1 output+analog mono input(για το μικρόφωνο) και πάλι δεν έχω ήχο, χώρια ότι κάθε φορά ξεπιλέγει την audigy....

 

 

Μια βοήθεια ρε παίδες να πάρω λίγο κουράγιο να τα πιάσω ένα ένα γιατί είναι πολλά μαζεμένα. Εδώ και το post από το netbook το κανα που είναι και dualboot και επειδή είχα δει τα linux του ότι πάνε σφαίρα σε σχέση με τα ΧΡ του για αυτό και τόλμησα την αλλαγή....

 

 

 

Υπόψην: Δεν ξέρω τπτ από linux, οπότε σκεφτείτε ότι σαν βοήθεια απευθύνεστε σε κάποιον που ξέρει να κρατάει μόνο το ποντίκι και να γράφει στο πληκτρολόγιο......Kαι στην τελικά μήπως είναι καλύτερα να ακολουθήσω κάποια άλλη διανομή, αν και στους πρωτάρηδες υποτίθεται ότι τo ubuntu είναι πιο φιλικά...

Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις με googlαρισμα να βρεις λύσεις με keywords τα ακριβή σου προβλήματα, και αντίστοιχα support fora του ubuntu.

 

Αν και πάλι δε βγάλεις άκρη, δοκίμασε αυτό: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=en

για να διαλέξεις ποια διανομή σου ταιριάζει και κάνε dual boot win με linux, για να να δουλευει ένα λειτουργικό ακόμη και αν πάει κάτι στραβά :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις με googlαρισμα να βρεις λύσεις με keywords τα ακριβή σου προβλήματα, και αντίστοιχα support fora του ubuntu.

 

Αν και πάλι δε βγάλεις άκρη, δοκίμασε αυτό: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=en

για να διαλέξεις ποια διανομή σου ταιριάζει και κάνε dual boot win με linux, για να να δουλευει ένα λειτουργικό ακόμη και αν πάει κάτι στραβά :)

 

To μεγαλύτερο πρόβλημα με την ταχύτητα του υπολογιστή λύθηκε. Έπρεπε να κάνω ένα update στην κάρτα γραφικών οπότε τα video παίζουν μια χαρά και γενικά η εναλλαγή επιφανειών κοκ δουλεύουν άψογα.

 

Το πρόβλημα με τον ήχο παραμένει όμως. Μια που κοίταζα στο ubunto.gr δεν καταλάβαινα πλήρως τι παίζει μιας και το παλικάρι που είχε αντίστοιχο πρόβλημα σε 10.04 του το έλυσαν άλλοι. Το pc μου έχει πάνω audigy 2 (τώρα πια ακριβώς δεν ξέρω, πάνε χρόνια, είναι παλιά η κάρτα ήχου..)

Έχω 5.1 και ένα μικρόφωνο, επιλέγω στις "Προτιμήσεις ήχου" SB audigy-Analog surround 5.1 output+analog mono input και πέραν ότι δεν ακούω τπτ όταν θα ξαναμπώ στο μενού του ήχου θα έχει ξετικάρει αυτή την επιλογή και θα μου έχει το "RV710/730 Digital stereo (HDMI) output που δεν ξέρω καν γιατί μου το εμφανίζει...

 

Πήγα στην Διαχείρηση συστήματος και στους οδηγούς υλικού μου έβγαλε μόνο για την κάρτα γραφικών (το πρόβλημα που λύθηκε) αλλά τίποτα για την κάρτα ήχου.

 

Τώρα στο googlarisma δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...Άλλωστε μια ανάγνωση εδώ μέσα έχω κάνει και για την 10.04 δεν έχουν γραφτεί πολλά...Μόνο το θέμα του ήχου να τελειώσω μένει και τέλος μετά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

θα ήθελα να μου προτεινετε την ποιο σταθερη και καλη κατα της αποψη σας εκδοση τον Λινουξ για ενα Sony vaio VGN P21Z

Επεισης με ποιο τροπο θα μπορεσω να λειτουργησω το ενσωματομενο 3g modem & to Internal Gps :)

 

αυτα για αρχη και μετα βλέπουμε για τα υπόλοιπα!!!

 

Φιλικα ΝΙκολαΣ :Ρ

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...