Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει και το Netbook remix το οποίο απλα σου τροποποιεί την εμφάνιση. Αλλα προσωπικά δεν μου αρέσει.

 

Μπορείς να περάσεις το 9.10 δεν θα εχεις προβλημα. Drivers κλπ θα στα βρεί μονο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει και το Netbook remix το οποίο απλα σου τροποποιεί την εμφάνιση. Αλλα προσωπικά δεν μου αρέσει.

 

Μπορείς να περάσεις το 9.10 δεν θα εχεις προβλημα. Drivers κλπ θα στα βρεί μονο του.

 

Ωραία τέλεια...

οπότε ακολουθώ τις παραπάνω οδηγίες ... και θα εγκατασταθεί κανονικά έτσι;;

Δεν πιστεύω να'χω κανά πρόβλημα...ε???

 

(υ.γ. από πέρυσι προσπαθώ να εγκαταστήσω κάποιο linux distribution στα ρημάδια μου, κι όλο κάτι μου τυχαίνει και το αναβάλω ... )

 

όχι τίποτα, αλλά να! το'χω με windows και κάθεται, το πήρα "για όλους τους άλλους" που δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν το MB Pro μου .. ή για ταξιδάκια ... αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο να το πειράξω (όχι ότι τώρα έχω... αλλά μεταξύ των ευχάριστων διαλειμάτων από τις άπειρες εργασίες που με στοιχειώνουν...φάση θα'χε!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει πάνω απο δέκα φορές με άλλες εκδόσεις την συγκεκριμένη διαδικασία και δεν μου παρουσίασε ποτε πρόβλημα. Προτείνω να χρησιμοποιείσεις φλασάκι σχετικά καινούργιο, γιατί παλαιότερης τεχνολογίας ίσως σου δημιουργήσουν πρόβλημα κατα την διάρκεια της εγκατάστασης.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει πάνω απο δέκα φορές με άλλες εκδόσεις την συγκεκριμένη διαδικασία και δεν μου παρουσίασε ποτε πρόβλημα. Προτείνω να χρησιμοποιείσεις φλασάκι σχετικά καινούργιο, γιατί παλαιότερης τεχνολογίας ίσως σου δημιουργήσουν πρόβλημα κατα την διάρκεια της εγκατάστασης.

 

Έχω ένα περυσινό μοντέλο της Sandisk με u3 technology πάνω .. τι στο καλό;

 

να μην δουλέψει...;;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δουλέψει. Απλά μια φορά είχα πάει να χρησιμοποιήσω ένα αρκετά παλιό που βρήκα μπροστά μου (ούτε καν θυμόμουν οτι το είχα :lol:) και μου κολλούσε η εγκατάσταση στο 90%.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θέλω να περάσω σε ένα λαπτοπ μου hp dv6661ev κάποια έκδοση από linux και τώρα ερχόμαστε σε μερικές ερωτήσεις που έχω:

1. Θα έχω πρόβλημα με drivers? Κυρίως με νοιάζει το hardware (κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου ασύρματη/ενσύρματη κλπ) του λαπτοπ και τα ενσωματωμένα του περιφερειακά (κάμερα, ηχεία, τα πλήκτρα με τις συντομεύσεις)

2. Βάζοντας το open office για να αντικαταστήσω το office της ms θα έχω πρόβλημα στο άνοιγμα και επεξεργασία των εγγράφων του word και exel?

3. Αντί για το msn live φαντάζομαι θα χρησιμοποιώ κάτι παρόμοιο, θα μπορώ να στέλνω από αυτό τις εικόνες που προσθέτουμε μόνοι μας?

4. Aν όλα πάνε καλά ποια διανομή προτείνετε να κατεβάσω και να εγκαταστήσω?

Δυστυχώς αν η απάντηση στο 1 είναι ναι τότε δε χρειάζεται να μου απαντήσετε τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κατεβάσεις το Ubuntu και να το δοκιμάσεις σαν live CD (μπαίνεις κανονικά χωρίς να γίνει κάποια αλλαγή στον σκληρό του υπολογιστή). Οπότε θα δεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Θα μπορείς και να δοκιμάσεις το Open Office (γενικά δεν υπάρχουν ασυμβατότητες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Το Open Office μπορείς να το εγκαταστήσεις και στα Windows. Για το 3 δεν ξέρω, υποθέτω πως ναι αλλά κι αυτό μπορείς να το τεστάρεις.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να περάσω σε ένα λαπτοπ μου hp dv6661ev κάποια έκδοση από linux και τώρα ερχόμαστε σε μερικές ερωτήσεις που έχω:

1. Θα έχω πρόβλημα με drivers? Κυρίως με νοιάζει το hardware (κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου ασύρματη/ενσύρματη κλπ) του λαπτοπ και τα ενσωματωμένα του περιφερειακά (κάμερα, ηχεία, τα πλήκτρα με τις συντομεύσεις)

2. Βάζοντας το open office για να αντικαταστήσω το office της ms θα έχω πρόβλημα στο άνοιγμα και επεξεργασία των εγγράφων του word και exel?

3. Αντί για το msn live φαντάζομαι θα χρησιμοποιώ κάτι παρόμοιο, θα μπορώ να στέλνω από αυτό τις εικόνες που προσθέτουμε μόνοι μας?

4. Aν όλα πάνε καλά ποια διανομή προτείνετε να κατεβάσω και να εγκαταστήσω?

Δυστυχώς αν η απάντηση στο 1 είναι ναι τότε δε χρειάζεται να μου απαντήσετε τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ :)

1.Το Linux (και Mac OS X) δεν χρειάζονται οδηγούς. Η κάμερα στο δικό μου δεν λειτουργεί. (δοκιμασμένο σε Ubuntu 9.04 και Mint 8)

2. Νομίζω όχι.

3. Υπάρχει προ-εγκατεστημένο ένα άλλο καλό. Μπορείς όμως να κατεβάσεις και άλλα.

4)Οι καλύτερες (για μένα) διαμονές είναι το Ubuntu 9.10, Mint 8 και Fedora 11 (και σε 4 μέρες θα βγει το 12)

Μπορείς να κάνει και αυτό που είπε ο XPhys.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να περάσω σε ένα λαπτοπ μου hp dv6661ev κάποια έκδοση από linux και τώρα ερχόμαστε σε μερικές ερωτήσεις που έχω:

1. Θα έχω πρόβλημα με drivers? Κυρίως με νοιάζει το hardware (κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου, κάρτα δικτύου ασύρματη/ενσύρματη κλπ) του λαπτοπ και τα ενσωματωμένα του περιφερειακά (κάμερα, ηχεία, τα πλήκτρα με τις συντομεύσεις)

2. Βάζοντας το open office για να αντικαταστήσω το office της ms θα έχω πρόβλημα στο άνοιγμα και επεξεργασία των εγγράφων του word και exel?

3. Αντί για το msn live φαντάζομαι θα χρησιμοποιώ κάτι παρόμοιο, θα μπορώ να στέλνω από αυτό τις εικόνες που προσθέτουμε μόνοι μας?

4. Aν όλα πάνε καλά ποια διανομή προτείνετε να κατεβάσω και να εγκαταστήσω?

Δυστυχώς αν η απάντηση στο 1 είναι ναι τότε δε χρειάζεται να μου απαντήσετε τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ :)

 

1. 99% δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε μένα, δούλεψε μέχρι και ένα πεταμένο no name bluetooth hub. Τώρα αν έχει καμιά συσκευή περίεργου κατασκευαστή και πέσεις στο 1% τι να σου πω... Πάντως η κοινότητα "παράγει" καθημερινά τόνους από drivers για πάρα πολλές συσκευές.

 

2. Το open office διαβάζει και επεξεργάζεται ΟΛΑ τα αρχεία από τις αντίστοιχες εφαρμογές της MS. Δε γνωρίζω αν υπάρχει συμβατότητα με τα τελευταία από το 2007 (.docx κ.λπ.) αλλά μέχρι 2003 δουλεύουν ρολόι!

 

3. Η λύση σε αυτό το πρόβλημα λέγεται AMSN και προγραμματιστικά είναι πολύ ανώτερο από το Live Messenger (μπλιαξ). Σκέψου ότι αν ο άλλος έχει επιλέξει appear offline mode, σου δείχνει ότι είναι appear offline κι όχι πραγματικά offline! Καλό; Ε ρε !@#$%^$ Μπιλ Γκέιτς και καημένοι προγραμματιστάκοι της MS.

 

4. Αυτό είναι δική σου και μόνο δική σου απόφαση αλλά αν θέλεις να σου προτείνω κάποια, θέλω πρώτα να μου γράψεις τα specifications του Η/Υ που θα γίνει η εγκατάσταση (CPU, RAM, GPU, HDD κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστής HP . Μοντέλο Pavilion dv6661ev . Μέγεθος Οθόνης 15,4 '' . Τύπος Οθόνης 15.4" WXGA BrightView . Ανάλυση 1280 x 800 . Τεχνολογία Οθόνης BrightView . Κατασκευαστής Επεξεργαστή Intel . Τύπος Επεξεργαστή Core 2 Duo . Μοντέλο Επεξεργαστή Τ7250 . Ταχύτητα Επεξεργαστή 2,00 GHz . Μνήμη 2048MB DDR2 . Τύπος Μνήμης DDR2 . Επέκταση Μνήμης up to 2048MB . Χωρητικότητα Σκληρού Δίσκου 160GB . Τύπος Σκληρού Δίσκου SATA . Ταχύτητα Σκληρού Δίσκου 5400 rpm . Κατασκευαστής Κάρτας Γραφικών NVIDIA . Μοντέλο Κάρτας Γραφικών GeForce 8400M GS . Αυτόνομη Μνήμη Γραφικών 128MB . Μέγιστη Μνήμη Γραφικών up to 895MB . Οπτικά Μέσα DVD-RW Super Multi D.L.. Κάμερα Pavilion Webcam . Ήχος 16bit 3D sound . Ηχεία Altec Lansing . Δικτύωση Wireless Lan (802.11a/b/g) Ethernet 10/100 Bluetooth Modem 56k . Θύρες HDMI-out port x 1 Modem RJ-11 x 1 Ethernet RJ-45 x 1 VGA out x 1 S-video out x 1 Headphone out x 1 USB 2.0 x 3 IEEE-1394 x 1 ExpressCard/54 x 1 Line-out x 1 Card Reader 5-in-1 . Μπαταρία Li-Ion 6 cell . Πρόσθετα WiFi / Bluetooth / Camera

 

και ποιο συγκεκριμένα αυτό το έχω σχεδόν 2 χρόνια. Στον σταθερό έχω xp και τα vista δε παλεύονται όλο προβλήματα είναι οπότε είπα να δοκιμάσω linux.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

... 3. Η λύση σε αυτό το πρόβλημα λέγεται AMSN και προγραμματιστικά είναι πολύ ανώτερο από το Live Messenger (μπλιαξ). Σκέψου ότι αν ο άλλος έχει επιλέξει appear offline mode, σου δείχνει ότι είναι appear offline κι όχι πραγματικά offline! Καλό; Ε ρε !@#$%^$ Μπιλ Γκέιτς και καημένοι προγραμματιστάκοι της MS ...

Πώς γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστής HP . Μοντέλο Pavilion dv6661ev . Μέγεθος Οθόνης 15,4 '' . Τύπος Οθόνης 15.4" WXGA BrightView . Ανάλυση 1280 x 800 . Τεχνολογία Οθόνης BrightView . Κατασκευαστής Επεξεργαστή Intel . Τύπος Επεξεργαστή Core 2 Duo . Μοντέλο Επεξεργαστή Τ7250 . Ταχύτητα Επεξεργαστή 2,00 GHz . Μνήμη 2048MB DDR2 . Τύπος Μνήμης DDR2 . Επέκταση Μνήμης up to 2048MB . Χωρητικότητα Σκληρού Δίσκου 160GB . Τύπος Σκληρού Δίσκου SATA . Ταχύτητα Σκληρού Δίσκου 5400 rpm . Κατασκευαστής Κάρτας Γραφικών NVIDIA . Μοντέλο Κάρτας Γραφικών GeForce 8400M GS . Αυτόνομη Μνήμη Γραφικών 128MB . Μέγιστη Μνήμη Γραφικών up to 895MB . Οπτικά Μέσα DVD-RW Super Multi D.L.. Κάμερα Pavilion Webcam . Ήχος 16bit 3D sound . Ηχεία Altec Lansing . Δικτύωση Wireless Lan (802.11a/b/g) Ethernet 10/100 Bluetooth Modem 56k . Θύρες HDMI-out port x 1 Modem RJ-11 x 1 Ethernet RJ-45 x 1 VGA out x 1 S-video out x 1 Headphone out x 1 USB 2.0 x 3 IEEE-1394 x 1 ExpressCard/54 x 1 Line-out x 1 Card Reader 5-in-1 . Μπαταρία Li-Ion 6 cell . Πρόσθετα WiFi / Bluetooth / Camera

 

και ποιο συγκεκριμένα αυτό το έχω σχεδόν 2 χρόνια. Στον σταθερό έχω xp και τα vista δε παλεύονται όλο προβλήματα είναι οπότε είπα να δοκιμάσω linux.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

 

Το μηχάνημά σου είναι αρκετά δυνατό για να σηκώσει το KDE, οπότε σου προτείνω kubuntu! Είναι το ubuntu με ένα πολύ πιο μουράτο περιβάλλον!

 

http://www.kubuntu.org/news/9.10-release

 

 

 

Πώς γίνεται αυτό;

 

Απλά στο status του αλλου, γράφει offline ΜΟΝΟ αν είναι όντως offline. Αν έχει επιλέξει appear offline για να κρυφτεί κι εσύ μπαίνεις με aMSN, φαίνεται ότι δεν είναι πραγματικά offline και είναι appear offline! :lol:

 

Αν εννοείς πως εγκαθιστάς το πρόγραμμα:

 

sudo apt-get install amsn

Link to comment
Share on other sites

Απλά στο status του αλλου, γράφει offline ΜΟΝΟ αν είναι όντως offline. Αν έχει επιλέξει appear offline για να κρυφτεί κι εσύ μπαίνεις με aMSN, φαίνεται ότι δεν είναι πραγματικά offline και είναι appear offline! :lol:

 

Αν εννοείς πως εγκαθιστάς το πρόγραμμα:

 

sudo apt-get install amsn

Εμένα μόνο appear offline εμφανίζει. ;)

Fedora;

---

Ποια είναι η καλύτερη διαμονή από όλες;

---

Το kubuntu δεν μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη διαμονή από όλες;

 

Αυτη που θα βολευει εσενα.

 

Γενικοτερα,

το ubuntu εχει καλυτερη υποστηριξη λογω πολυπληθους κοινοτητας .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο appear offline εμφανίζει. ;)

Fedora;

---

Ποια είναι η καλύτερη διαμονή από όλες;

---

Το kubuntu δεν μου αρέσει.

 

μία διόρθωση για να μιλάμε και σωστά ...

 

είναι διανομή (distribution) και όχι διαμονή..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να εμφανισω το εικονιδιο Εξοδος στην επιφανεια εργασιας?

 

Ubuntu 8.04

 

Edit:

 

http://www.imagehosting.gr/out.php/t1260544_screenshot-linux-the-power-of-a-penguin-selida-158-myphone-forum-mozilla-firefox.png

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως μπορω να δω το ιστορικο με τα πακετα που εκανα προσφατα εγκατασταση?

 

Eυχαριστω :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε το Linux Mint 8 “Helena”!:) Άντε πάλι Download! :P

Πως μπορω να δω το ιστορικο με τα πακετα που εκανα προσφατα εγκατασταση?

 

Eυχαριστω :)

Νομίζω δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα εκανα edit. Μπορουμε να το δουμε απο το Synaptic/ Αρχειο/ Ιστορικο

 

Εαν υπαρχει και αλλος τροπος καλο ειναι να τον μαθουμε.. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε το Linux Mint 8 “Helena”!:) Άντε πάλι Download! :P

 

Για μένα η καλύτερη διανομή. Εδώ και δυο χρόνια τη χρησιμοποιώ και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο:D

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη διανομή. Εδώ και δυο χρόνια τη χρησιμοποιώ και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο:D

Και εμένα. Πρέπει να είναι καλύτερο από το Ubuntu (που είναι βασισμένο σε αυτό).:)

Παρατήρησα πως σε κάθε αναβάθμιση αλλάζει και όνομα. Το 7 λεγόταν Gloria (Linux Mint 7 Gloria) ενώ αυτό Helena.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα. Πρέπει να είναι καλύτερο από το Ubuntu (που είναι βασισμένο σε αυτό).:)

Παρατήρησα πως σε κάθε αναβάθμιση αλλάζει και όνομα. Το 7 λεγόταν Gloria (Linux Mint 7 Gloria) ενώ αυτό Helena.

Ναι, δίνονται μ.ονο γυναικεία ονόματα σε κάθε διανομή.:p Καλύτερο από το Ubuntu δε μπορείς να το πείς, απλά τα χει όλα έτοιμα: Εγκατάσταση και έτοιμο. Πάιζει με τη μία!:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίνονται μ.ονο γυναικεία ονόματα σε κάθε διανομή.:p Καλύτερο από το Ubuntu δε μπορείς να το πείς, απλά τα χει όλα έτοιμα: Εγκατάσταση και έτοιμο. Πάιζει με τη μία!:D

Όλες οι διανομές με την μια δεν παίζουν;;)

Πάντως είναι πιο ωραίο από το Ubuntu. Και αυτό σε Linux μετράει πολύ γιατί σχεδόν όλα ίδια είναι... :rolleyes:

---

Χρησιμοποιεί κανείς openSUSE;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι διανομές με την μια δεν παίζουν;;)

Πάντως είναι πιο ωραίο από το Ubuntu. Και αυτό σε Linux μετράει πολύ γιατί σχεδόν όλα ίδια είναι... :rolleyes:

 

Εννοείται οτι παίζουν με τη μια, στο Ubuntu όμως πρέπει πχ να κατεβάσεις codecs για να παίξει ένα βίντεο, ενώ το Mint είναι πιο "έτοιμο". Κάποιε λεπτομέρειες, όπως τα updates που είναι ανα πάσα στιγμή ορατά στη μπάρα, η απεγκατάσαση προγραμμάτων με δεξί κλικ, είναι που το κάνει γοητευτικό. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...