Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στις μπαρες που δειχνει το σημα μου εχει ενα χ απο πανω και δεν μου βρισκει κανενα ασυρματο δικτυο

Ξερεις τι chip φοραει η καρτα σου;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα .3gp και θελω να του αφαιρεσω τον ηχο και να βαλω ενα δικο μου απο ενα .mp3 ποιο προγραμμα μου δινει αυτες τις επιλογες?

 

Ευχαριστω :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια, εχω προβλημα. μετα απο update απο 8.10 σε 9.04 σε ubuntu, μου βγαζει αυτο:

"BUG Int 14 : CR2 ffb41000

EDI ffb40710 ESI 000008f0 EBP c04c3f08 ESP c04c3ee0

EBX ffb40fff EDX 00000000 ECX ffb40ffb EAX ffb41000

err 00000000 EIP c02ddfa1 cs 00000000 flg 00010046

STACK etc."

 

τι κανω απο δω και περα? υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Άν δεν έχεις πρόβλημα να χάσεις data μπορείς να εγκαταστήσεις την αρχή την 9.4 (ή την 9.10) απο flashάκι.

 

Πάντως βρήκα αυτό στο νετ σχετικά με το error που έδωσες.

 

Έχεις κάνει όλα τα απαιτούμενα updates πριν κάνεις upgrade στην 9.4; Άν όχι κάνε το και λογικά θα μπορείς μετά να κάνεις την διαδικασία bug-free

Link to comment
Share on other sites

τελικα τον φορμαρα παλι τον δισκο και περναω ξανα τα 8.04 μεσω του wubi! και μονο τα 9.04 να εγκαταστηω, παλι δημιουργειται το ιδιο προβλημα. δεν πειραζει, θα μεινω στα 8.04 ή θα κανω upgrade σε 8.10.

 

δεν θυμαμαι αν εκανα ολες τις αναβαθμισεις πριν την 9.04. νομιζω πως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες και στο λινκ που παρέθεσα το error είναι καθαρά θέμα του kernell και με το update της 8.10 θα στρώσει. Γιατί δεν περνάς τα 9.10;
Link to comment
Share on other sites

γιατι κυκλοφορουν? εδω: http://www.ubuntu.com/ εχει το 9.04. καπου διαβασα οτι σε 1-2 μηνες θα βγει η 9.10

 

Μήπως εννοεί αυτό;

Μία μικρή παρατήρηση. Είναι τΟ Linux και όχι τΑ.

 

ok! ναι αυτά εννοούσα.

 

alternative link: http://cdimage.ubuntu.com/releases/karmic/alpha-6/

 

Πάντως εμένα μου έβγαλε και αναβάθμιση απο τα 9.4 στα 9.10. Επειδή όμως δεν δούλευε το mouse στο netbook μου, πέρασα τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή παρατήρηση. Είναι τΟ Linux και όχι τΑ.

 

ξερω οτι ειναι το ;) και τα windows το ειναι αλλα τα λεμε τα! ;)

μπερδευτηκα με τα το και τα :lol:

 

λεω να μεινω με την εκδοση 8.04 που περασα νωριτερα και τις επομενες μερες θα επιχειρησω αναβαθμιση!:rolleyes:

 

και κατι αλλο. περασα την διανομη "μονομαχος" και στην επανεκκινηση μου εβγαλε παλι το

"BUG Int 14 : CR2 ffb41000

EDI ffb40710 ESI 000008f0 EBP c04c3f08 ESP c04c3ee0

EBX ffb40fff EDX 00000000 ECX ffb40ffb EAX ffb41000

err 00000000 EIP c02ddfa1 cs 00000000 flg 00010046

STACK etc."

προφανως κατι παιζει με το pc μου... μηπως επειδη ειναι παλιο?

Link to comment
Share on other sites

γιατι κυκλοφορουν? εδω: http://www.ubuntu.com/ εχει το 9.04. καπου διαβασα οτι σε 1-2 μηνες θα βγει η 9.10

 

Το 04 και το 10 στο όνομα της έκδοσης είναι ο μήνας που κυκλοφορεί αυτή η έκδοση.

 

Απρίλιος και Οκτώβριος δηλαδή!

Και το 9 είναι το 2009!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

α, δεν το ηξερα αυτο. ειμαι πολυ νεος ακομη στο λειτουργικο αυτο.... μολις 1-2 βδομαδων.... ακομη μαθαινω.
Link to comment
Share on other sites

Και να συνεχίσεις! Εγώ έχω βάλει linux εδώ και 2,5 χρόνια. Το τελευταίο 1 χρόνο είναι το κύριο λειτουργικό μου και μπουτάρω στα windows μόνο για το iphone.

 

Θα δεις και μόνος σου ότι αν δεν παίζεις παιχνίδια δεν τα χρειάζεσαι τα windows.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

ηδη εβγαλα ακρη στην αρχη, με εγκαταστασεις προγραμματων κλπ! δεν ειναι κατι δυσκολο! ολοι μου ελεγαν, δυσκολο ειναι και δεν αξιζει! εγω πλεον υποστηριζω το αντιθετο, αλλα για μονιμο λειτουργικο, δεν μπορω να πω οτι θα το εχω ακομη... (ειναι η συνηθεια χρονων των windows βλεπεις και οτι θα ασχολουμαι σε λιγο καιρο με autocad και παρομοια σχεδιαστικα προγραμματα, που απο οσο γνωριζω δεν υπαρχουν αντιστοιχα για το linux)
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τα linux πλέον είναι οτι όλες τις εγκαταστήσεις τις κάνεις απο τα synaptics (package manager και add/remove programs) και οτι ό,τι απορία μπορεί να έχεις κάπου κάποιος την έχει απαντήσει. Η υποστήριξη είναι πολύ μεγάλη!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τα linux

 

Είναι το linux κι όχι τα linux... ;)

 

όλες τις εγκαταστήσεις τις κάνεις απο τα synaptics (package manager και add/remove programs) και οτι ό,τι απορία μπορεί να έχεις κάπου κάποιος την έχει απαντήσει. Η υποστήριξη είναι πολύ μεγάλη!!!!

 

Τα περισσότερα πράγματα κάποτε εξελίσσονται. Όταν παλιά δουλεύαμε με τους 8088/8086/80286 (από τους 80386 και μετά ψιλοήρθαν τα windows δειλά δειλά), δε μπορούσαμε καν να φανταστούμε την έννοια του GUI σε PC. Το ξέραμε βέβαια από τις Amiga αλλά ήταν κάτι πολύ μακρινό για μας τους PC Users. Έτσι εξελίχθηκε και το linux. Λίγο καθυστερημένα βέβαια αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.ubuntu.com/files/countdown/910/countdown-9.10-1/17.png

 

Aκόμα 17 ημέρες! Έχω ήδη περάσει το ΒΕΤΑ και είναι πάρα πολύ καλό release. Αναρωτιέμαι τι θα προσθέσουν ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.ubuntu.com/files/countdown/910/countdown-9.10-1/17.png

 

Aκόμα 17 ημέρες! Έχω ήδη περάσει το ΒΕΤΑ και είναι πάρα πολύ καλό release. Αναρωτιέμαι τι θα προσθέσουν ακόμα!

 

Εγώ ακόμα έχω την 9.04 γιατί τεμπέλιασα να εγκαταστήσω την 9.10.. :p

Πάντως δε νομίζω να προσθέσουν κάτι περισσότερο. Στις διανομές Linux, το παιχνίδι παίζεται κυρίως γύρω από το stability κι όχι από το τι χαρακτηριστικά θα προσθέσουν και πως θα εντυπωσιάσουν. Αν και τώρα τελευταία έχουν γίνει τρομερά βήματα προς τα εμπρός! Αν μου έλεγε κάποιος τη δεκαετία του '90 ότι θα πουλάνε στα μαγαζιά ετοιμοπαράδοτα PC με προεγκατεστημένη κάποια διανομή Linux και τιμή 100-150 ευρώ κάτω, θα έκλαιγα από τα γέλια.. :lol:

 

Κι εγώ ανυπομονώ να κυκλοφορήσει η 9.10 αλλά όχι για να την εγκαταστήσω. Γιατί παραδοσιακά μαζί με την x.10 κυκλοφορεί και η LTS η οποία είναι αυτή που με ενδιαφέρει. Οι x.10 είναι οι "πειραματικές" και οι LTS είναι σταθερές σα βράχος. Οι LTS συνήθως έχουν τα διακριτικά δεκαδικά x.06.

Link to comment
Share on other sites

Και η ΒΕΤΑ πάντως είναι πολύ πιο σταθερή απο την προηγούμενη που είχα στον υπολογιστή μου (8.10). Έβαλα για λίγο την 9.4 και μου κωλούσε αρκετά το netbook μου, καταραμένοι Atom!!! Με την 9.10 λειτουργούν όλα ρολόϊ.
Link to comment
Share on other sites

Και η ΒΕΤΑ πάντως είναι πολύ πιο σταθερή απο την προηγούμενη που είχα στον υπολογιστή μου (8.10). Έβαλα για λίγο την 9.4 και μου κωλούσε αρκετά το netbook μου, καταραμένοι Atom!!! Με την 9.10 λειτουργούν όλα ρολόϊ.

 

Οι Atom μια χαρά επεξεργαστές είναι. Κι εγώ στο netbook μου τον N280 έχω. Μήπως έβαλες την κανονική έκδοση κι όχι τη netbook customized; Να σου πω την αλήθεια μου δεν δοκίμασα καθόλου linux ακόμα στο netbook μου γιατί περιμένω έναν 500-άρη δίσκο να το αναβαθμίσω πρώτα αλλά... με τα XP Home Edition και 2 GB RAM (το αναβάθμισα από 1GB), μια χαρά πετάει!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση!!!

Ενω εγκαθιστω τα ubuntu στον υπολογιστη μου (κανονικα οχι με wubi) σε καποιο δισκο, η εγκατασταση φτανει μεχρι ενα σημειο (οχι καποιο συγκεκριμενο καθε φορα) και μου βγαζει σφαλμα 5 (αναφερεται σε ελατωματικο δισκο ή CD) αλλα το εχω δοκιμασει σε δυο διαφορετικους δισκους και με τουλαχιστον 3 cd. Μηπως ξερει κανεις τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Οι Atom μια χαρά επεξεργαστές είναι. Κι εγώ στο netbook μου τον N280 έχω. Μήπως έβαλες την κανονική έκδοση κι όχι τη netbook customized; Να σου πω την αλήθεια μου δεν δοκίμασα καθόλου linux ακόμα στο netbook μου γιατί περιμένω έναν 500-άρη δίσκο να το αναβαθμίσω πρώτα αλλά... με τα XP Home Edition και 2 GB RAM (το αναβάθμισα από 1GB), μια χαρά πετάει!

 

Δεν χρειάζεται! Τα netbook customized απλά σου αλλάζουν την εμφάνιση και ουσιαστικά εκμεταλεύονται τα μέγιστα της οθόνης.

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση!!!

Ενω εγκαθιστω τα ubuntu στον υπολογιστη μου (κανονικα οχι με wubi) σε καποιο δισκο, η εγκατασταση φτανει μεχρι ενα σημειο (οχι καποιο συγκεκριμενο καθε φορα) και μου βγαζει σφαλμα 5 (αναφερεται σε ελατωματικο δισκο ή CD) αλλα το εχω δοκιμασει σε δυο διαφορετικους δισκους και με τουλαχιστον 3 cd. Μηπως ξερει κανεις τι παιζει?

 

Πέρασε το με flashάκι χρησιμοποιώντας το unetbootin. Απλά κατεβάζεις το .iso διαλέγεις την τοποθεσία που βρίσκεται το usb και πατάς οκ. Υπ όψιν, χρησιμοποίησε το πιο καινούργιο flash που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

5 Χρόνια Ubuntu Linux !

 

Έγραψα ένα άρθρο για την σημερινή ημέρα, για το Ubuntu που κλείνει αισίως τα 5 χρόνια ζωής και παρουσίας στο χώρο του Linux,

ξεκινώντας από τις 20 Οκτωβρίου του 2004 και το Warty Warthog .

 

 

http://i250.photobucket.com/albums/gg244/varsamakos/wartyfinalubuntu5d.jpg

 

 

Link Άρθρου :

http://iovarsamis.blogspot.com/2009/10/5-ubuntu-linux.html

Link to comment
Share on other sites

Να τα εκατοστήσει! Ξεκίνησα με την 7.10 και συνεχίζω! Περιμένουμε σε λίγες μέρες και το κοάλα μας!

 

ΥΓ Ωραίο άρθρο varsamis.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το άρθρο σου και αυτό στο τέλος με τα ζώα πολύ ευρηματικό :D, συγχαρητήρια!

 

btw:

 

 

http://www.ubuntu.com/files/countdown/910/countdown-9.10-1/08.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...