Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ πολύ geram.. ;)

 

Τελικά το πέρασα χθες βράδυ το Ubuntu.!

Ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα όμως, δεν ξέρω τί μου γίνεται και, ψάχνομαι...

Πρώτα απ'όλα χρειάζομαι MSN και σίγουρα θέλω να ομορφύνω και λίγο το "περιβάλλον".. Φαντάζομαι όλο και κάπου θα τα βρώ όλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει το amsn και το pidgin. Εαν όμως θέλεις κάθε δυνατότητα του MSN, δεν θα σε καλύψουν. Γενικά μην περιμένεις να βρεις σε κάθε κατηγορία προγράμματα αντάξια των εμπορικών των windows (λογικό βέβαια). Σου συνιστώ να βάλεις το virtualbox εαν έχεις σχετικά σύγχρονο υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

poia i diafora metaksi UBUNTU kai SUSE ??

 

thelo na valo ki ego Linux (THA valo, oxi apla thelo) k sinithos akouo na proteinoun pio poli to Ubuntu.. ]

 

Το susue είναι της Novell και έχει άλλη φιλοσοφία. Ξεκίνα από το Ubuntu που έχει μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση (επομένως θα βρεις πιο εύκολα βοήθεια) και εαν κάτι που χρειάζεσαι οπωσδήποτε δεν σου δουλεύει, δοκίμασε το Opensuse.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις format σε όλο τον σκληρό. Θα χρειαστείς δύο νέα partition, ένα γύρω στα 20gb για το linux και ένα μικρό - 1gb είναι εντάξει- για το swap file. Θα πρέπει απλώς να έχει υπόψιν σου, πως αφού δημιουργήσεις τα νέα partitions, θα πρέπει να δώσεις και τα mount points. Για το partition του συστήματος το mount point είναι το "/". Εναλλάκτικά μπορεί να φτιάξεις τρια partition. Δύο όπως πριν και ένα για το home (mount point \home). Έτσι μπορείς να αλλάζεις διανομές χωρίς να χάνεις τα δεδομένα σου.

 

Τα partitions μπορείς να τα φτιάξεις πολύ εύκολα μέσα από τον installer της διανομής σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ geram.. ;)

 

Τελικά το πέρασα χθες βράδυ το Ubuntu.!

Ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα όμως, δεν ξέρω τί μου γίνεται και, ψάχνομαι...

Πρώτα απ'όλα χρειάζομαι MSN και σίγουρα θέλω να ομορφύνω και λίγο το "περιβάλλον".. Φαντάζομαι όλο και κάπου θα τα βρώ όλα.

Δες τα παρακάτω links, που πιστεύω να σου φανούν χρήσιμα...

 

http://www.getdeb.net/ (έτοιμα πακέτα από διάφορα προγράμματα)

http://www.medibuntu.org/ (πακέτα που λόγω δικαιωμάτων δεν μπορεί να τα έχει το ίδιο το ubuntu, όπως ffmpeg, libdvdcss, googleearth, non-free-codecs, skype κλπ)

http://gnome-look.org/ (themes, icons, wallpapers, κλπ για να ομορφύνεις και να διαμορφώσεις όπως εσύ θέλεις το περιβάλλον εργασίας σου)

http://ubuntuforums.org/ (φόρουμ που μπορείς να βρεις απάντηση σχεδόν σε ότι πρόβλημα/απορία έχεις)

 

Δοκίμασε από το Synaptic (System--> Administration--> Synaptic Package Manager) να εγκαταστήσεις τον amsn messenger, πιστεύω θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

1) Ξέχασε να κάνεις sudo πριν την εντολή??? :-)

Βάρα sudo !! (εκτελεί την προηγούμενη με sudo)

 

2) mkdir The Beatles\White Album\Disc 1 (ναι φτιάχνει όλο το path!!!!)

 

3)To grep είναι ο βοηθός σου, π.χ. ls -l | grep ac*, βγάζει μόνο τα αρχεία που ξεκινάν από ac

 

4) Top: το αντίστοιχο task manager των windows. Βλέπεις τα τρεχούμενα :lol: προγράμματα

 

5) rsync

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

εχω xp και bootαρα απο σιντιρομ

ολα καλα και ουαν κανω εγκατασταση το λινουξ κολαει

τι στην ευχη γινεται ;;

το σιντι ειναι live ...

ουτε να το δοκιμασω δεν μ αφηνει :cry:

 

τι να κανω ;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή κατεβάζω το ubuntu...πείτε μου...είναι καλύτερα από τα xp?έχω 2 modem,ένα sagem f@st 800 κ ένα baudtec...θα τα αναγνωρίσει?ακόμα...εμένα με ενδιαφέρουν περισσότερο:τα sims 2 να παίζουν:p,msn,internet,να ναι εύκολο κ γρήγορο.Ακόμα,τους drivers ήχου και εικόνας πως θα κάνω να τους αναγνωρίσει,αφού είναι για windows?και κάτι τελευτάιο...η εγκατάσταση γίνεται όπως τα xp,δλδ boot από cd?
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή κατεβάζω το ubuntu...πείτε μου...είναι καλύτερα από τα xp?έχω 2 modem,ένα sagem f@st 800 κ ένα baudtec...θα τα αναγνωρίσει?ακόμα...εμένα με ενδιαφέρουν περισσότερο:τα sims 2 να παίζουν:p,msn,internet,να ναι εύκολο κ γρήγορο.Ακόμα,τους drivers ήχου και εικόνας πως θα κάνω να τους αναγνωρίσει,αφού είναι για windows?και κάτι τελευτάιο...η εγκατάσταση γίνεται όπως τα xp,δλδ boot από cd?

 

Για αρχή, ρίξε μια ματιά εδώκαι θα καταλάβεις αρκετά σχετικά με τη φιλοσοφία του linux. Με hardware δε νομίζω να χεις πρόβλημα. Τα αναγνωρίζει αυτόματα όλα. Παιχνίδια και εφαρμογές από Windows, σε .exe δεν τρέχει, πρέπει να εγκαταστήσεις την εφαρμογή wine που είναι σαν εξομοιωτής των Windows, αλλά δεν τρέχει τα πάντα απαραίτητα. Η εγκατάσταση, είναι απλή. Γνώμη μου: Για να καταλάβεις τι ακριβώς παίζεται με το linux και να μην μπλέξεις με partitions κτλ που μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα στην αρχή, κάνε εγκατάσταση μέσω των Windows με το πρόγραμμα wubi. Οδηγός υπάρχει εδώ

Αφού εξοικιωθείς, μπορείς να εγκαταστήσεις το Ubuntu σε διαφορετικό partition του υπολογιστή σου και να έχεις και windows και ubuntu. Καλή επιτυχία!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά.

Δοκίμασα και το KUBUNTU από cd, αλλά η διαφορά με το Ubuntu ποιά είναι..??

Αν κατάλαβα καλά, το Kubuntu νομίζω είναι το Ubuntu αλλά με περιβάλλον KDE..? ..αν τα λέω καλά κιόλας.. :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έβαλα linux.ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΟΜΩΣ δεν αναγνωρίζει το sagem f@st 800 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Θα ξαναπροσπαθησω τωρα...
Link to comment
Share on other sites

έβαλα linux.ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΟΜΩΣ δεν αναγνωρίζει το sagem f@st 800 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Θα ξαναπροσπαθησω τωρα...

Από κάποιο φόρουμ το αντέγραψα κάποτε, χωρίς να θυμάμαι από που...:(

Instructions:

 

Step 1: Make sure you have the following installed: "kernel-source" "make" "gcc" before continuing

Step 2: Get ueagle 1.3, uncompress it, cd into the folder

Step 3: Type "make" but NOT "make install"

Step 4: Type "cp ueagle-atm.ko usbatm.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/atm/" replacing 'uname -r' with your kernel version

Step 5: Type "mkdir /lib/firmware/ueagle-atm"

Step 5: Get "ueagle-data-1.1.tar.gz", uncompress it, cd into the folder

Step 6: Type "cp -a * /lib/firmware/ueagle-atm/"

 

Step 7: Type "gedit /etc/ppp/peers/ueagle-atm"

 

Copy in the following:

user "user@adslcompany.com"

plugin pppoatm.so VPI.VCI

noipdefault

usepeerdns

defaultroute

persist

noauth

 

Change the "user@adslcompany.com" to your ADSL username

Change VPI.VCI to your broadband companies values (check here: http://faq.eagle-usb.org/wakka.php?wiki=ListConfigADSL)

For example Tiscali UK is 0.38

 

Step 8: Type "gedit /etc/ppp/chap-secrets", Replace anything in there with the following line:

"user@adslcompany.com" "*" "password"

This being your ADSL username and pass obviously

 

Step 9: Open up YaST -> Network Devices -> DSL

Step 10: Click "Add"

- leave PPP over ATM

- VPI/VIC should have the same value as you enetered for "plugin pppoatm.so VPI.VCI"

- Set Device Activation to 'At Boot Time'

- Tick User Controlled

- Click Next, click New, enter a Provider Name (not important) and your ADSL user and pass, untick 'Always ask for password'

- Click Next

- OK & exit YaST

 

Step 11: Now reboot, when you start up, your connection should already be on, try a web browser

 

 

@k_giannis : Σοφά μιλάς, ΟΥΓΚ!!!:p

@jemanger : Μπορεί να χει πρόβλημα η διανομή σου, δοκίμασε να το κατεβάσει από καποια άλλη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανα θεμα για ubuntu το οποιο να ειναι παρομοιο με τα windows?

δηλαδη να εχει εναρξη-προγραμματα-κλπ-κλπ...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανα θεμα για ubuntu το οποιο να ειναι παρομοιο με τα windows?

δηλαδη να εχει εναρξη-προγραμματα-κλπ-κλπ...

 

Ωραίο θα ήταν, (αν και προσωπικά έβαλα Linux για να ξεφύγω απ'τα Windows....), αλλα θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με τα θέματα:

 

Είχα το Ubuntu. Κατέβασα κάποια θέματα που είχαν διαφάνειες στα παράθυρα, ή που η μπάρα με τις συντομεύσεις & τα μενού ήταν στο κέντρο του πάνω ή του κάτω μέρους, κλπ, κλπ .. .. .. αλλά ενώ τα "πέρναγα" δεν εμφανίζονταν σωστά.

 

Γιατί..?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανα θεμα για ubuntu το οποιο να ειναι παρομοιο με τα windows?

δηλαδη να εχει εναρξη-προγραμματα-κλπ-κλπ...

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

@ k_giannis Από το Σύστημα/Προτιμήσεις/Εμφάνιση, επέλεξε visual effects- Extra.

Γενικά για μια άψογη εμφάνιση, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις αυτές τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς εγκαθιστώ το Sims 2 στο Feisty Fawn?Αν δε γίνεται,με βλέπω να γυρνώ windows...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας Linux freaks (με την καλή έννοια βέβαια!) :happy: Ψάχνω τρόπος να συνδεθώ στο διαδίκτυο με το κινιτό μου με wifi. Δυστηχώς δεν έχω wifi router αλλά έναν υπολογιστή με 8.04 Ubuntu με καλώδιο Ethernet και Wifi αντάπτορα. Πώς μπορώ να κάνω ένα δικό μου hotspot και να κάνω Bridge τις δύο συνδέσεις ώστε να στέλνω Ιnternet μέσω Wifi;

 

Thanks a lot,

Philip :) :)

Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας Linux freaks (με την καλή έννοια βέβαια!) :happy: Ψάχνω τρόπος να συνδεθώ στο διαδίκτυο με το κινιτό μου με wifi. Δυστηχώς δεν έχω wifi router αλλά έναν υπολογιστή με 8.04 Ubuntu με καλώδιο Ethernet και Wifi αντάπτορα. Πώς μπορώ να κάνω ένα δικό μου hotspot και να κάνω Bridge τις δύο συνδέσεις ώστε να στέλνω Ιnternet μέσω Wifi;

 

Thanks a lot,

Philip :) :)

 

Τι ανταπτορα εχεις και με τι drivers;

Λογικα θα μπορεσεις να το κανεις απλα θα πρεπει να ειναι ανοιχτος ο Η/Υ σου για να συνδεθεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ανταπτορα εχεις και με τι drivers;

Λογικα θα μπορεσεις να το κανεις απλα θα πρεπει να ειναι ανοιχτος ο Η/Υ σου για να συνδεθεις. :)

 

¨Εχω αντάπτορα Intel PRO/Wireless 3945ABG, με τα drivers που βλέπουμε στο...εεε...φτου δεν θυμάμαι (το έχω σε Vista τώρα και τρέχει γι'αυτό).

A! Στα restricted drivers το βλέπω, και δουλεύει κανονικά...γιατί τα drivers τί ρόλο παίζουν στην κατάσταση μου;

Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, συγνώμη, κάτι άσχετο..

 

Θέλω να ευχαριστήσω όσους μου απάντησαν και με βοήθησαν πριν μερικά posts, που είχα ρωτήσει καποια πράγματα (ήταν οι πρώτες επαφές με το LINUX και γενικα με άλλο λειτουργικό πέραν των Windows) αλλά δεν απάντησα,

γιατί στην αρχή παιδευόμουν με internet κλπ λόγω ιού, μετά αφού τα πέρασα έφυγα και για διακοπές και, τελικά τώρα τα έφτιαξα όλα κομπλέ έψαξα και κάποια links που μου δώσατε και... το ψιλοπαλεύω το LINUX μας.! :lol:

 

Τhanx.. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

¨Εχω αντάπτορα Intel PRO/Wireless 3945ABG, με τα drivers που βλέπουμε στο...εεε...φτου δεν θυμάμαι (το έχω σε Vista τώρα και τρέχει γι'αυτό).

A! Στα restricted drivers το βλέπω, και δουλεύει κανονικά...γιατί τα drivers τί ρόλο παίζουν στην κατάσταση μου;

 

Δυστυχως δεν εχω προχειρο λινουξ τωρα να δοκιμασω. :(

 

Απ'οσο ξερω το 3945 υποστηριζεται πληρως απο το στανταρ ubuntu οποτε δε θες εξτρα πραγματα.

 

Βαλε το firestarter απο το repository του ubuntu.

 

Και ακολουθα τον οδηγο:

http://ubuntu-tutorials.com/2007/01/07/using-firestarter-ubuntu-610/

 

extra info

http://www.fs-security.com/docs/connection-sharing.php

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι:

 

Σε Xp μου βγαζει συχνα πυκνα μπλε οθονες, που κατα 99,9% οφειλονται σε hardware / καλωδιωση.

 

Αν τρεξω Ubuntu και υποθεσουμε δημιουργηθει προβλημα, πως σε ενημερωνει το λειτουργικο; Υπαρχουν και εκει BSOD; Υπαρχει αλλο τροπος ενγμερωσης;

 

Αφελης ερωτηση ισως, αλλα με ενδιαφερει μηπως και η ενημερωση του Linux με βοηθησει να καταλαβω καλυτερα το προβλημα μου. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι:

 

Σε Xp μου βγαζει συχνα πυκνα μπλε οθονες, που κατα 99,9% οφειλονται σε hardware / καλωδιωση.

 

Αν τρεξω Ubuntu και υποθεσουμε δημιουργηθει προβλημα, πως σε ενημερωνει το λειτουργικο; Υπαρχουν και εκει BSOD; Υπαρχει αλλο τροπος ενγμερωσης;

 

Αφελης ερωτηση ισως, αλλα με ενδιαφερει μηπως και η ενημερωση του Linux με βοηθησει να καταλαβω καλυτερα το προβλημα μου. :)

 

Μηπως συγκρατησες το error? Ναι, μαλλον σε hardware οφειλεται.

 

Η κορυφη του bsod παντως ειναι αυτη:

http://community.livejournal.com/linux/1794137.html

 

Για λινουξ θα χρειαστεις αυτο αν θες οριτζιναλ εξπιριενς! http://www.laymark.com/i/m/m155.gif

http://linux.softpedia.com/get/Utilities/bsod-29186.shtml

 

Γενικα στο Unix, το bsod το λεμε kernel panic -> τσιικ

Αν δε βαριεσαι κανε δοκιμη να δουμε τι θα γραψει αν βγαλει! :D

Link to comment
Share on other sites

εχω ubuntu και οταν παω να εγκαταστησω ενημερωσεις η προγραμματα μου βγαζει αυτο. E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.

E: _cache->open() failed, please report.

τι να κανω;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις αυτό ακριβώς που σου λέει, το έκανες?

Από terminal (command line) με sudo μπροστά

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...