Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατι, δεν μπορω με ενα format, να περασω ξανα σε windows xp? cd εχω!!

ηθελα να κανω format καποια στιγμη, και σκεφτηκα να δω μια τα linux!!! τα ειδα, και τα εγκατεστησα.... γτ το μαμησα??

 

απο τα παραπανω..?εχεις ιδεα?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. σου απάντησα για τις εφαρμογές.

 

2. αφού δεν ξέρεις καν τα βασικά ΔΕΝ βάζεις ένα καλό πρωινό τα linux. ΔΕΝ το κάνεις.

 

3. τρέχεις το live cd και τα δουλεύεις όσο καιρό χρειαστεί από εκεί. όταν δεις ότι τα μαθαίνεις τα κάνεις DUAL-BOOT με xp.

 

4. να έχεις το 2008 σκέτα linux στο πισί (αν δεν έχεις άλλο με windows) είναι για μένα αυτοκτονία. (τουλάχιστον για έναν consumer)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

φιλε, alexkass....λεω να κανω format τοτε!! θα ξαναπερασω τα windows xp....

ευχαριστω.:oops:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βαλω μια εκδοση του linux και συγκεκριμενα το ubuntu. γραφω το iso image σε cd με image recorder ομως οταν κανω επαννεκινηση το υπολογιστη μου δεν μου κανει boot απο το cd. Οι ρυθμισεις του BIOS ειναι οκ. Τι να φταει? δοκιμασα να ξαναγραψω το cd αλλα τιποτα.

ευχαριστω!:rolleyes:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θελω να βαλω μια εκδοση του linux και συγκεκριμενα το ubuntu. γραφω το iso image σε cd με image recorder ομως οταν κανω επαννεκινηση το υπολογιστη μου δεν μου κανει boot απο το cd. Οι ρυθμισεις του BIOS ειναι οκ. Τι να φταει? δοκιμασα να ξαναγραψω το cd αλλα τιποτα.

ευχαριστω!:rolleyes:

Το iso που έχεις κατεβάσει πρέπει να το κάνεις extract π.χ. με το PowerIso ή με το Daemon, και μετά κάψτο σε ένα cd. Με το iso αρχείο που έχεις δεν μπορεί να κάνει boot o υπολογιστής.Τα iso αρχεία είναι απλά για την πιο εύκολη διακίνηση προγραμμάτων μέσο internet.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνετε ούτε extract, ούτε τίποτα. Το γράφω σε προηγούμενα posts. Τα images δεν τα γράφετε σαν αρχεία σε cd/dvd. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε την αντίστοιχη δυνατότητα που έχουν τα προγράμματα που γράφουν cd/dvd, όπως π.χ. στο Nero --> Recorder --> Burn image.

 

Επίσης μπορείτε να ψάχνετε ελάχιστα πριν ρωτήσετε κάτι:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1261016#post1261016

http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_image

Link to comment
Share on other sites

1. σου απάντησα για τις εφαρμογές.

 

2. αφού δεν ξέρεις καν τα βασικά ΔΕΝ βάζεις ένα καλό πρωινό τα linux. ΔΕΝ το κάνεις.

 

3. τρέχεις το live cd και τα δουλεύεις όσο καιρό χρειαστεί από εκεί. όταν δεις ότι τα μαθαίνεις τα κάνεις DUAL-BOOT με xp.

 

4. να έχεις το 2008 σκέτα linux στο πισί (αν δεν έχεις άλλο με windows) είναι για μένα αυτοκτονία. (τουλάχιστον για έναν consumer)

 

εγω δηλαδη ειμαι νεκρος - φαντασμα που απο το 1998 ειμαι με Linux ?

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα περιεργο προβλημα με την εγκατασταση της διανομης Suse.Γινεται η εγκατασταση κανονικα αλλα δεν με βγαζει ποτε στην επιλογη να επιλεξω password για τον root χρηστη ουτε για απλο χρηστη.Ετσι μετα απο αυτο δεν μπορω να κανω καμμια ενεργεια.Eχω κανει ηδη 2 φορες εγκατασταση με το ιδιο προβλημα.Το dvd που χρησιμοποιω ειναι αγορασμενω εννοω οτι δεν εχω καταβασει την διανομη αλλα την εχω αγορασει.

edit

Στην τριτη εγκατασταση ολα οκ

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να μετακινησω τον φακελο usr σε αλλο partition;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί θες να το κάνεις αυτό;

2) Γιατί δεν το έκανες απ' την αρχή;

3) Φτιάχνεις ένα νέο διαμέρισμα, το mountάρεις σε έναν φάκελο, πχ /usr2, αντιγράφεις τα περιεχόμενα του /usr στο /usr2 (προσοχή στα symlinks που περιέχει το /usr γιατί αλλιώς θα μπλέξεις σε endless loop). Τροποποιείς το fstab σου ώστε να mountαρει το νέο σου διαμέρισμα στο /usr. Ξαπόστειλε τον παλιό φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

1) Γιατί θες να το κάνεις αυτό;

2) Γιατί δεν το έκανες απ' την αρχή;

3) Φτιάχνεις ένα νέο διαμέρισμα, το mountάρεις σε έναν φάκελο, πχ /usr2, αντιγράφεις τα περιεχόμενα του /usr στο /usr2 (προσοχή στα symlinks που περιέχει το /usr γιατί αλλιώς θα μπλέξεις σε endless loop). Τροποποιείς το fstab σου ώστε να mountαρει το νέο σου διαμέρισμα στο /usr. Ξαπόστειλε τον παλιό φάκελο.

Eυχαριστω.Δεν το εκανα απο την αρχη επειδη τοτε δεν ειχα προβλημα χωρου και ειχα βαλει linux απλα για δοκιμη.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ακούσω και την γνώμη σας.

 

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω μία διανομή της openSuse (10.2 ή 10.3 από Παπασωτηρίου θα αγοραστεί) στο μηχάνημά μου. Η εγκατάσταση πρόκειται να γίνει σε σκληρό δίσκο WESTERN DIGITAL RAPTOR WD360ADFD 36GB 10000RPM SATA, τον οποίο σκοπεύω να αγοράσω...

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής: 36GB είναι αρκετά για Linux, και δεδομένου των ενημερώσεων μέσω YaST, ή κάποια στιγμή θα χρειαστεί κάποιος μεγαλύτερος δίσκος; Γιατί οι Raptor είναι και πανάκριβοι... :mad:

 

Πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα χώρου με τα 36GB... (η εγκατάσταση θα είναι πλήρης...)

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε 36GB είναι υπέρ-αρκετά (για το λειτουργικό σύστημα μιλάμε πάντα, χώρια τα δικά σου αρχεία).

 

Εγώ πάντα αφήνω 10GB για το σύστημα και μου είναι υπερεπαρκή.

 

Για πρώτη εγκατάσταση θα το αγοράσεις; Γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα με την δωρεάν έκδοση να δεις πώς σου πάει;

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε!

 

Και εγώ υπολογίζω ότι είναι υπερεπαρκή!

 

Τώρα που το λες, μάλλον θα δοκιμάσω πρώτα την δωρεάν έκδοση να δω πώς παίζει και ύστερα βλέπω :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, ποιός ο λόγος να το αγοράσεις;

 

θεωρητικά για την υποστήριξη και για κάποια εξτρά κλειστού κώδικα που συμπεριλαμβάνονται στην επί πληρωμή έκδοση.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους χρειάζεται υποστήριξη. Είναι εταιρεία. Δεν χρειάζεται να σκάει τα λεφτά του και σε άλλη εταιρεία. Να αγοράσεις cd κάποιας διανομής που δεν είναι εταιρεία και ουσιαστικά τους βοηθάς, καθώς είναι τα μόνα έσοδα από δωρεές κλπ, ναι. Αλλιώς δε χρειάζεται.

 

Στο θέμα: όσο για τον κλειστό κώδικα, δεν το γνωρίζω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι νομικά εφικτό (licenses).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για αυτό που ανέφερε και ο φίλος potmos, είδα που εμπεριέχει κάποια προγράμματα και κάπως έτσι.

 

Μεταξύ των προγραμμάτων μου έκαναν εντύπωση κάποια πράγματα όπως: Avira Antivirus, Softmaker (Textmaker, Planmaker), Arcad, και κάποια άλλα δεν θυμάμαι τώρα.

 

Η φάση είναι ότι την Softmaker την είδα δοκιμάσει σαν εταιρεία στο Pocket PC μου, όπως και την Avira (τόσο σε Pocket PC, Smartphone και Desktop). Για την Avira έχω πολύ καλές εντυπώσεις (ελαφρύ πρόγραμμα, καθαρισμούς που ούτε η Symantec δεν έπιανε σε κάποια συστήματα) και τέλος πάντων την πρότεινα και σε 1-2 φίλους και μείνανε ικανοποιημένοι. Οπότε σκέφτηκα όπως κι εσύ druides. Γιατί τα όποια λεφτά (σχετικά φθηνή η ετήσια συνδρομή της Avira) να πηγαίνουνε στον μεγαλοκαρχαρία Symantec και να μην πηγαίνουνε σε κάποιον πιο 'μικρό' που υποστηρίζει κιόλας την πλατφόρμα του Linux? Το ίδιο και για την Softmaker, τρομερές εντυπώσεις!

 

Παράδειγμα, μιάς και ανέφερα το Arcad. Η έκδοση για Linux κοστίζει συνολικά περί τα 200€, όταν για άλλες πλατφόρμες οι τιμές ξεκινάνε από 2000+€... Απλά για την περίπτωση που θέλει κάποιος να εκμεταλλευτεί το μηχάνημα εμπορικά και με χαμηλό κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους χρειάζεται υποστήριξη. Είναι εταιρεία. Δεν χρειάζεται να σκάει τα λεφτά του και σε άλλη εταιρεία. Να αγοράσεις cd κάποιας διανομής που δεν είναι εταιρεία και ουσιαστικά τους βοηθάς, καθώς είναι τα μόνα έσοδα από δωρεές κλπ, ναι. Αλλιώς δε χρειάζεται.

 

Δεν εννοούσα αυτό :) Να έχει υποστήριξη από την εταιρεία ως χρήστης εννοώ. Αλλά από την άλλη, έστω, η Novell είναι εταιρεία. Αν όμως σου αρέσει η διανομή που βγάζουν γιατί να μη τους υποστηρίξεις; Τους δίνεις έτσι πραγματική στήριξη να συνεχίσουν και να βελτιώσουν το προϊόν τους.

 

Στο θέμα: όσο για τον κλειστό κώδικα, δεν το γνωρίζω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι νομικά εφικτό (licenses).

 

Δεν είναι εφικτό να ανακατέψεις κώδικα με διαφορετικά licenses. Αλλιώς αν μια εταιρεία κάνει συμφωνίες με τους κατασκευαστές προγραμμάτων κλειστού κώδικα, μπορεί άνετα να τα αναδιανείμει. Γι' αυτό υπάρχουν οι επί πληρωμή εκδόσεις.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

παρόλαυτα δεν βρίσκω λόγo γιατί χρειάζεται antivirus :p

 

 

Χρειάζεται, αν έχεις αρχεία που προέρχονται από windblows και προορίζονται γι' αυτά.

Λουκάς Σταμέλλος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εκατοντάδες distributions linux και καθεμία έχει τα + και τα - της.Μπορείς να δεις πολλές εκδόσεις εδώ:

 

http://distrowatch.com/

 

Εγώ θα πρότεινα για αρχή να δοκιμάσεις τα Ubuntu.Απλά και φιλικά στον χρήστη.

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να χρησιμοποιησω το partimage για να κανω backup.Το προβλημα ειναι οτι οπου και να διαλεξω να γινει το backup το προγραμμα βλεπει μονο 450 mb διαθεσιμα για backup.Εχω χρησιμοποιησει εξωτερικους δισκους ,usb stick και παντα το ιδιο προβλημα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...