Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για βοηθήστε ρε παιδιά μήπως έχετε καμία παρόμοια εμπειρία ή κάποιος που να γνωρίζει από νόμους κλπ.... Η γυναίκα δουλεύει σε ένα νυχαδικο. Κάθε φορά που κλείνει όταν ανοίγει λέει σε όλες τις κοπέλες ΌΛΗ ΜΈΡΑ 9-9 ΕΔΏ ΠΈΡΑ ΣΑΣ ΘΈΛΩ. Και αν σας αρέσει. Προφανώς και δε μπορεί να τις απολύσει, κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό το 12ωρο σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΉ ΒΆΣΗ 6 μέρες τη βδομάδα για βδομάδες ολόκληρες;

 

Καθόλου νόμιμο. Αλλά μην νομίζεις πως θα βγάλεις και άκρη.

 

Εγώ δουλεύω σε cafe-restaurant και είμαι σε αναστολή. Ο/Η συνάδελφος που δουλεύει όμως για το take away, δουλεύει 11 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα. Οπότε επειδή αυτό έχει τραβήξει πολύ από τον Νοέμβριο, πηγαίνουν άλλοι συνάδελφοι που είναι κι αυτοί σε αναστολη και καλύπτουν κάποια ρεπό στον/ην συνάδελφο.

Η επιχείρηση τους έχει βγάλει δυο χαρτιά για να δικαιολογούν την μετακίνηση τους για εργασία, επειδή δεν μπορούν με ένα χαρτί να δικαιολογήσουν το 11ωρο. Οπότε το ένα χαρτί αναγράφει πρωινές ώρες 6.00-14.00 κι ένα άλλο χαρτί με απογευματινές ώρες 11.00-19.00, ανάλογα με την ώρα που θα σου γίνει, αν σου γίνει έλεγχος.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε ρε παιδιά μήπως έχετε καμία παρόμοια εμπειρία ή κάποιος που να γνωρίζει από νόμους κλπ.... Η γυναίκα δουλεύει σε ένα νυχαδικο. Κάθε φορά που κλείνει όταν ανοίγει λέει σε όλες τις κοπέλες ΌΛΗ ΜΈΡΑ 9-9 ΕΔΏ ΠΈΡΑ ΣΑΣ ΘΈΛΩ. Και αν σας αρέσει. Προφανώς και δε μπορεί να τις απολύσει, κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό το 12ωρο σε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΉ ΒΆΣΗ 6 μέρες τη βδομάδα για βδομάδες ολόκληρες;
κανονικά αν εξαιρεσεις ότι είναι απάνθρωπο αυτό που τους κάνει,θα έπρεπε λογικά να τους πληρώνει υπερωρίες.οχι οτι θα το έκανε ποιο ανθρώπινο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα...

Σίγουρα δεν είναι νόμιμο και μόνο που είναι 6 μέρες της εβδομάδας, δεν αναφέρομαι στις υπερωρίες που "πιθανόν" ( σίγουρα όχι) δεν θα πληρώνεται το προσωπικό... απ'την άλλη και οι επιχειρήσεις στο μεγαλύτερο ποσοστό τους πλήττονται στο φουλ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον δικό σας εργατολογο ή σε κάποια επιθεώρηση εργασίας της περιοχής σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,ελπιζω ναστε ολοι καλα!

Μια συντομη βολτα με τα ανιψια μου μεσα στα χιονια

που ειχαμε να δουμε 4 χρονια στην

περιοχη της Καβαλας και συγκεκριμενα

στον καμπο του Νεστου.

Οπως καταλαβαινετε λογικο ηταν να παιξουμε κ λιγο!

Εδω το σχετικο βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε αυτό το θέμα εδώ, γιατί δεν βρήκαμε κάποια παρεμφερή θεματική ενότητα για να αναρτήσουμε το μήνυμα μας!

 

 

 

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνουμε άτομα ,για να χτίσουμε την ομάδα μας, που θα δημιουργεί προϊόντα και υπηρεσίες στην υπό ίδρυση επιχείρηση μας, με τις παρακάτω εξειδικευμένες γνώσεις:

 

1) γνώσεις γραφικών, 2) γνώσεις δημιουργίας εφαρμογών, προγραμμάτων και παιχνιδιών, 3) γνώσεις δημιουργίας website και ηλεκτρονικού καταστήματος, 4) γνώσεις δημιουργίας βίντεο και υποτιτλισμού, 5) γνώσεις δημιουργίας ηλεκτρονικών βιβλίων και μετάφρασης προς το παρόν. Για οποιεσδήποτε άλλες, θα σας ενημερώσουμε αργότερα.

 

Παρακαλούμε όποιοι θέλουν να διαθέσουν προς το παρόν δωρεάν- τουλάχιστον μέχρι την ίδρυση της επιχείρησης, την δημιουργία προϊόντων και υπηρεσιών και την λήξη των διαγωνισμών ) τις γνώσεις και τον ελεύθερο χρόνο τους, για να γίνουν σταθεροί και μελλοντικοί συνεργάτες μας και μέλη της ομάδας μας, να επικοινωνήσουν μαζί μας, το συντομότερο δυνατόν, στέλνοντας μας προσωπικό μήνυμα, για να τους ενημερώσουμε πιο αναλυτικά.

 

 

Ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες δε μπορω να μπώ στην εφαρμογή.Εχω δοκιμάσει απεγκατάσταση είσοδο από υπολογιστή,email επαναφορας αμέτρητα,αλλά τζίφος.Τι να συμβαίνει ,γνωρίζει κάποιος;Τους εστειλα mail αλλά σιγα μήν απαντήσουν...
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το βίντεο με πολυ καλή ποιότητα και σταθεροποίηση.

Μπορούμε να μάθουμε απο ποιό κινητό έχει τραβηχτεί?

δεν ειναι με κινητο, ειναι με sony a7iii σωμα tamron 28 75 f2.8 φακο

κ για σταθεροποιητη εχω το weebill s ...

οτι χρησημοποιω το εχω στην περιγραφη κατω απο το βιντεο..

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον δικό σας εργατολογο ή σε κάποια επιθεώρηση εργασίας της περιοχής σου.

 

 

Θα ξεκαρδιζόταν στα γέλια.Πιθανότατα τα παίρνουν και απο τον εργοδότη του φίλου μας.Εδω πλέον δεν ελέγχουν την ασφάλεια των εργαζομένων σε μεγάλες βιομηχανίες/εταιρείες/εργοτάξια θα ασχοληθούν με τις 100 ωρες υπερωρία τον μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Η επιθεώρηση εργασίας της κάθε περιοχής, είναι παραπάνω απο σίγουρο οτι μοιράζεται την πίτα με τους μεγάλους εργοδότες της περιοχής δικαιοδοσίας της.

 

Και ειναι όλοι ευχαριστημένοι :) ( εκτος απο τους υπαλλήλους που σκουπίζουν τα δάκρυα τους καθημερινά )

 

Sent from my Mi 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εαν πληρωνονται τις ωρες αυτες μια χαρα ειναι μαζι με τα περμπουαρ....μαυεα παιρνουν η ολα δηλωμενα?...διοτι επισημα δηλωμενα δεν μπιρεις συστηματικα να κανεις υπερωριες απληρωτες και αδηλωτες απο την προηγουμενη στο Εργανη του βρουτση
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες όμως αν πληρώνετε της υπερωρίες η όχι; Αν οχι, τότε επιθεώρηση εργασίας καταγγελία και στο ανάλογο σωματείο στο εργατικό κέντρο. Στην επιχείρηση που εργάζομαι εγώ, όπου είχαμε δυσκολίες πληρωμής και φτάσαμε να μας χρωστάνε 9 μήνες, μας βοήθησαν, μας έβαλαν σε ενα πρόγραμμα για να μας ξεχρεωσουν σε δύο χρόνια και παρακολούθησαν την εξέλιξη.
Link to comment
Share on other sites

νεο παιχνιδι ab games << Healthy Πόντοι στη Διατροφή >>

Η μόνη προϋπόθεση για να λάβεις τους πόντους που κέρδισες είναι να κάνεις μια συναλλαγή στα καταστήματα ΑΒ ή online έως τις 15/03/21. Για όσους έχουν παίξει το παιχνίδι online η πίστωση των πόντων θα γίνει έως τις 19/03/21.

 

αργησα να βρω την τριαδα και κερδισα μονο 5 ποντους.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

νεο παιχνιδι ab games << Healthy Πόντοι στη Διατροφή >>

Η μόνη προϋπόθεση για να λάβεις τους πόντους που κέρδισες είναι να κάνεις μια συναλλαγή στα καταστήματα ΑΒ ή online έως τις 15/03/21. Για όσους έχουν παίξει το παιχνίδι online η πίστωση των πόντων θα γίνει έως τις 19/03/21.

 

αργησα να βρω την τριαδα και κερδισα μονο 5 ποντους.

 

 

2 νεα παιχνιδια στο ab games διαθεσιμα εως 15/3/2021

 

μπορειτε να παιξετε εδω https://www2.ab.gr/games/?amc_cid=Social_Facebook_Post-Engagement_NA_Organic-Post_NA_game278_photo_PP

το ενα παιχνιδι Φυσική φόρτιση με ΝΟΥΝΟΥ Family Bio στο παιχνιδι παταταε σε ολα σωστο και κερδιζεται 15 ποντους!!

Η μόνη προϋπόθεση για να λάβεις τους πόντους που κέρδισες είναι να αγοράσεις μία συσκευασία ΝΟΥΝΟΥ Family Bio από τα καταστήματα ΑΒ ή online έως τις 29/03/21. Για όσους έχουν παίξει το παιχνίδι online η πίστωση των πόντων θα γίνει στις 02/04/21. Μάθε περισσότερα στο http://www.nounoufamilybio.gr

 

και στο δευτερο παιχνιδι Πόντοι στη Μάρκα του Καταναλωτή βαζεις τις λεξεις στην σειρα.

Για να λάβεις τους πόντους αρκεί να κάνεις μια συναλλαγή έως 29/3/2021. Για όσους έχουν παίξει online η πίστωση των πόντων θα γίνει στις 2/4/2021. Μάθε περισσότερα για την πρωτοβουλία «Ποιος είναι το Αφεντικό; Η Μάρκα του Καταναλωτή» στο http://www.imarkatoukatanaloti.gr

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,καλησπέρα και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι καινούργιος στο φόρουμ.Το λοιπόν μου έχουν στήλει 3 δέματα από Ισπανία με την correos και έχουν μορφή RF**********ES.Το πρώτο μου το στείλανε 11/1/2021 .... Το 2ο 05/2/2021 και το 3ο 25/2/2021.....δεν έχει έρθει κανένα από τα τρία και έχω αρχίσει και ξενερώνω.Στα ΕΛΤΑ όταν κάνω τρακ τους κωδικούς μου γράφει αποστολή αντικείμενου Ισπανία. Και στο website της correos(ισπανικού ταχυδρομείου μου βγάζει αυτό (the shipment has left the international logistics centre of origin and is en route to its destination)

 

έχει κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Τελειώνω σιγά σιγά τις σπουδές μου ως Μηχανικός Πληροφορικής, και καλούμαι να επιλέξω θέμα για την πτυχιακή μου εργασία.

Δυστυχώς δεν είμαι καλός στο κομμάτι των ιδεών, οπότε θα ήθελα να ακούσω καμία γνώμη αν μπορεί να συνεισφέρει κάποιος!

 

Θα ήθελα να είναι πάνω σε κάτι πρακτικό ώστε να αποκτήσω και κάποια εμπειρία πάνω στο κομμάτι με το οποίο θα ασχοληθώ, δεν είναι τόσο στο στυλ μου οι θεωρητικές πτυχιακές με αναλύσεις επι αναλύσεων και υποθετικά σενάρια. Από την άλλη δεν θα ήθελα να είναι κάτι υπερβολικά απλό απλά για να "φύγει" η πτυχιακή από τη μέση, πχ του στυλ μηχανογράφηση eshop.

 

Τελευταία μαθαίνω React, οπότε δεν θα έλεγα όχι στο να μπει κι αυτή κάπου μέσα στην εργασία καθώς ασχολούμαι έτσι κι αλλιώς με αυτήν.

 

Ιδανικά θα ήθελα να μην μου πάρει πάνω από ένα εξάμηνο η συγγραφή της, με ενασχόληση 4-5 ώρες τη μέρα, ώστε να τελειώσω τη σχολή μου "στην ώρα της".

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...