Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδή υπάρχει κάτι καινούριο ; Χτήστηκαν νέα εργοστάσια στην Καβάλα ; Γιατί από το 1981 που ήμουν φαντάρος το εργοστάσιο λιπασμάτων υπήρχε.

Τι άλλαξε από τότε;

δε ξερω αν εχει αλλαξει τιποτα απο τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Ιποτα δεν άλλαξε.. Και φυσικά εργοστάσια είναι.. Βγάζουν μπόχα, ειδικά τα λιπάσματα.. Εδώ από ελαιοτριβείο περνάς και βρωμάει ο τόπος

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν εχει αλλαξει τιποτα απο τοτε...
Τπτ δεν άλλαξε απλά πλέον όλος ο πλανήτης έχει τα χάλια του έτσι το παραμικρό κάνει μπαμ πλέον (άλλο να κλάσουν 100 άτομα σε ενα δωμάτιο και άλλο ένας χαχχαχα)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ο πεθερός μου είχε ένα παλιό σπίτι όπου είχε διακόψει το ρεύμα καθώς δεν έμενε κανένας. Το ανακαινίσαμε και τώρα θέλουμε να αλλάξουμε ρολόι (μονοφασικό σε τριφασικό) και να συνδεθούμε με ΔΕΗ. Ξέρει κανένας κόστος αλλαγής? Γιατί ακούω κάτι 1000€ και αγχώνομαι!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Link to comment
Share on other sites

Στον Βόλο το τσιμεντάδικο της ΑΓΕΤ καίει πλαστικά σκουπίδια παραβιάζοντας νόμους με την ανοχή των τοπικών πολιτικών
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Από κίνηση/χρήση σε 4G τι γίνεται; Τις μεταφέρει τις φωτογραφίες στο αρχικό τους μέγεθος ή τις κάνει κάποια επεξεργασία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε οι γύφτοι: τόσο τους κόβει και κοιτάνε να κάνουν τη δουλειά τους (να πάρουν το λίγο σύρμα;)...

Φταίει η αστυνομία που ενώ ξέρει τι γίνεται δεν δίνει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Από κίνηση/χρήση σε 4G τι γίνεται; Τις μεταφέρει τις φωτογραφίες στο αρχικό τους μέγεθος ή τις κάνει κάποια επεξεργασία;

Απ ότι έχω καταλάβει, τις μεταφέρει στο αρχικό τους μέγεθος. Αν έχεις βάλει ρυθμίσει να της αποθηκεύει στο αρχικό τους μέγεθος θα στις αφήσει έτσι. Αν έχεις βάλει τον απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο, τις μετατρέπει 16 μεγαπιξελ και αλλάζει το μέγεθος. Αν κατεβάσεις την φωτογραφία θα δεις ότι μια φωτογραφία των 4 5 mb την έχει κάνει 400 500 kbs.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω καταλάβει, τις μεταφέρει στο αρχικό τους μέγεθος. Αν έχεις βάλει ρυθμίσει να της αποθηκεύει στο αρχικό τους μέγεθος θα στις αφήσει έτσι. Αν έχεις βάλει τον απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο, τις μετατρέπει 16 μεγαπιξελ και αλλάζει το μέγεθος. Αν κατεβάσεις την φωτογραφία θα δεις ότι μια φωτογραφία των 4 5 mb την έχει κάνει 400 500 kbs.

Ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να πάρω αυτή την πιστοποίηση. Έχετε εικόνα και εμπειρία από Κορέλκο; Αξίζει;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ο πεθερός μου είχε ένα παλιό σπίτι όπου είχε διακόψει το ρεύμα καθώς δεν έμενε κανένας. Το ανακαινίσαμε και τώρα θέλουμε να αλλάξουμε ρολόι (μονοφασικό σε τριφασικό) και να συνδεθούμε με ΔΕΗ. Ξέρει κανένας κόστος αλλαγής? Γιατί ακούω κάτι 1000€ και αγχώνομαι!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

 

Μπορεί και παραπάνω.Οσο πιο μακριά είσαι απο την κολώνα τοσο ανεβαίνει το κόστος.Βέβαια για να βάλεις τριφασικό πρέπει να εισαι επιχείρηση η αν θυμαμαι καλά το σπίτι να ξεπερνάει τα 100-120m2.

Φτηνή διαδικασία δεν είναι σίγουρα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και παραπάνω.Οσο πιο μακριά είσαι απο την κολώνα τοσο ανεβαίνει το κόστος.Βέβαια για να βάλεις τριφασικό πρέπει να εισαι επιχείρηση η αν θυμαμαι καλά το σπίτι να ξεπερνάει τα 100-120m2.

Φτηνή διαδικασία δεν είναι σίγουρα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έπειτα, η τιμή εξαρτάται από την απόσταση με την κολόνα? Είναι στο απέναντι πεζοδρόμιο και το άλλο σπίτι από κάτω παίρνει τριφασικό από εκεί. Ναι το σπίτι είναι 123 μ2 αν θυμάμαι καλά. Δεν έχω δικαίωμα αλλαγής δωρεάν λόγω παλαιότητας? Είναι από το ΄80 το ρολόι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πριν λίγες μέρες έγινε η ενημέρωση σε android 10 και emui 10. Από τότε άρχισε να κολλάει το chrome. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα. Με την έκδοση 9 πήγαινε σφαίρα και δεν υπήρχε υποψία κολλήματος. Επίσης, κάποιο βράδυ, διαπίστωσα ότι τραβώντας φωτογραφία με κάποιες ρυθμίσεις της νυχτερινής λήψης δεν μπορούσε να αποθηκεύσει τη φωτογραφία και κόλλαγε. Μιά φορά μάλιστα αποθήκευσε ένα κενό αρχείο (ένα σκέτο λευκό φόντο). Γενικότερα η ποιότητα των φωτογραφιών (κανονικών και νυχτερινών) έχει πέσει. Κρίμα. Αυτό είναι και που με "καίει" περισσότερο γιατί κατά 90% αγόρασα το συγκεκριμένο κινητό για την φωτογραφία. Δυστυχώς είδα ότι συμβαίνει και σε άλλους. Συγγνώμη εκ των προτέρων που δημοσίευσα εδώ το θέμα και όχι στο κατάλληλο section αλλά δεν έχω 10 ποστ για να μου το επιτρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ταινία είχε σαν πρωταγωνιστή μια ανάπηρη γυναίκα που ηταν κλεισμένη σε ένα σπίτι και πήγαινε κάθε μέρα ένας ηλικιωμένος και του έδινε μάλλον στοιχεία, κοιτούσε με κάτι γυαλιά ένα μηχανισμό... Ένα γρανάζι... Βασισμένη σε αληθινή ιστορία λένε.. Ότι μου περιέγραψαν σας λέω.. Δύσκολο θεωρώ να τη βρούμε αλλά ποτέ δε ξέρεις!
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε ενα χαρτι για να παω την Τριτη το πρωι στο γραφειο του προεδρου υπηρεσιας του πρωτοδικειου αθηνων, για συζητηση προσωρινγς διαταγης. Μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει, τι ακριβως θα γινει; Θα χρειαστει να παω με δικηγορο ή απλα θα μου κοινοποιησει ο προεδρος τα περιοριστικα μετρα, μεχρι να γινει η δικη; Ειναι για ενοχληση ενοικου.

 

Στο τελος γραφει :

 

ΠΡΑΞΗ ΟΡΙΣΜΟΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ : ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΝΟΜΕΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πιθανότητες έχεις να τη βρεις αν βάλεις την αναζήτηση σου στο "ειδικό" θέμα.

εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=49652

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με DOA..ρε παιδια πηρα 2 τηλεορασεις και μια καμερα παρακολουθης και μεσα στο διαστημα των 14 ημερων που μου δινεται το δικαιωμα τα γυρισα πισω αφου τα δοκιμασα.φυσικα στην αρχικη τους συσκευασια οσο γινεται,οπου εχει σχιστει ενα ναυλον για να ανοιξει δεν μπορει να συσκαυαστει ξανα.

η ερωτηση μου ειναι τωρα αυτα τα προιοντα τι θα γινουν? προφανως αφου δεν ειχαν κανενα προβλημα απλα δεν με βολεψαν, θα ξαναπουληθουν.οκ,οι τηλεορασεις ηταν μια χα,για την καμερα ειχα αμφιβολιες γιατι και η συκευασια της ηταν καπως διαφορετικη αποτι σε αλλα καταστηματα,σαν να την εκλεισαν προχειρα και επειδη και η καμερα μεσα δεν λειτουργησε οπως επρεπε την επεστρεψα.

 

ομως αν ειναι ετσι τοτε η ενοια καινουριο αποκτα νεο νοημα,η' μαλλον χανει το νοημα που ειχε.ελαφρως μεταχειρισμενα θα πωλουνται εν αγνοια μας.οπως ας πουμε γινεται στα ρουχα και ειδη ενδυσης γενικα.ειναι ετσι? ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξεκαθάρισε στο μυαλό σου πως άλλο το doa και άλλο το ότι εκμεταλλευτηκες τον νόμο και επεστρεψες πίσω τα προϊόντα....

Πάμε τώρα στο ζουμί....

Εφόσον ο νόμος δέχεται ότι έχεις δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 14 ημέρες άνευ λόγου και αιτίας ένα προϊόν και το μαγαζί ΟΦΕΙΛΕΙ να το δεχτεί ως καινούργιο, δεν είναι λογικό αφού ο νόμος το θεωρεί καινούργιο να έχει δικαίωμα να το ξαναπουλησει;

Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνει ο μαγαζατορας με τον κάθε Ψυχώ, να το κλείσει ή να βάλει τα επιστρεφόμενα στον πάτο του;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.αν ο νομος οπως λες μου δινει το δικαιωμα να τον εκμεταλευτω τοτε ειμαι μια χαρα κανονικος πελατης και αυτο το δικαιωμα ειναι απολυτως λογικο και νορμαλ.

 

το ερωτημα μου ειναι κατα ποσο αλλαξαν τα πραγματα στα ηλεκτρονικα. το να αλλαζεις ενα ρουχο ,μπορεις να δεις την ζημια που γινεται.σε ενα ηλεκτρονικο δεν μπορεις να δεις τι γινεται μεσα στην καρδια του αν δεν το αγορασεις να το δοκιμασεις.αν το αγορασεις και μετα πανε ολα καλα τοτε κανενα προβλημα.ο τυχερος που θα αγορασει ενα ηλεκτρονικο που απο μια χρηση 14 ημερων καποιος του εχει προκαλεσει πριν μια ζημια,θα ταλαιπωρηθει με την επιστροφη ,αν γινει.και αντε να αποδειξεις οτι η ζημια δεν εγινε απο εσενα αλλα υπηρχε πριν απο τον προηγουμενο ισως .

 

ενα τετοιο ζημιαρικο προιον εγω δεν θα το ηθελα και δεν ξερω τι θα κανει ο μαγαζατορας αλλα εσυ μπορεις να το κανεις οτι θες στον πατο σου.

 

προς υπολοιπους, η ερωτηση μου ειναι διερευνυτικη και ηθελα πολιτισμενες αποψεις που εχω συνηθισει εδω μεσα και οχι ινδιανικες.η δικια μου αποψη ειναι οτι ειναι λαθος και οτι η εγγυηση και μονο των 2 ετων αρκει.τωρα επειδη εγινε κυριως για ιντερνετικες αγορες ,θεωρω οτι θα ηταν εφαρμοσιμο απο την στιγμη που δεν υπηρχαν φυσικα καταστηματα αλλα αυτη η εποχη αργει πολυ.οποτε πας σε ενα καταστημα το βλεπεις,το τσεκαρεις,ρωτας και μετα εχεις την εγγυηση των 2 ετων,οπως ξεραμε μεχρι τωρα.

Edited by XP130TD
Εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπλέκεις το doa με οτιδήποτε άλλο.....

Διάβασε τι είναι το doa και θα καταλάβεις γιατί όλοι είναι πάντα καλυμμένοι....

 

Επίσης, αν το επεστρεψες χαλασμένο εννοείται πως ο μαγαζατορας έχει δικαίωμα να αρνηθεί την επιστροφή...

 

Έτσι για να τα βάλουμε σε μια τάξη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
Εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δικιά μου άποψη είναι να καταργηθεί αυτός ο νόμος στα ηλεκτρονικά και σε αρκετά άλλα προϊόντα καθος τελευταία όλο και ποιο πολλοί αγοράζουν κάτι το χαζεύουν μερικές μέρες και το επιστρέφουν. Και την τρώει το μαγαζί να το ξανά συσκευασει και την τρώει ο επόμενος που θα το πάρει που αγοράζει used προϊόν επειδή κάποια άτομα δεν έχουν τι να κάνουν και αγοράζουν προϊόντα και τα γυρνάνε πίσω.

Το μόνο που πρέπει να υπάρχει είναι doa 7 μέρες σε περίπτωση που αγόρασες ελλατοματικο προϊόν να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του άμεσα.

 

Εγώ δεν θα αγόραζα κάτι παντός απλά να το δωκιμασω και να το γυρίσω πίσω, δεν είμαι και το καλύτερο άτομο (το αντίθετο) αλλα ακόμη και εγώ το θεωρώ ανώτατη γαϊδούρια.

Link to comment
Share on other sites

δεν το μπλεκω με τιποτα γιατι ξερω τι ειναι.εσυ μαλλον δεν ξερεις γιαυτο δεν λες και επαναλαμβανεσαι ανουσια.μαλον καποιο προβλημα εχεις τελικα .και ειδικα με την ταξη,μαλλον βαζεις τα πραγματα σε ταξη ,δημοτικου?:lol:

 

οσον αφορα την επιστροφη παλι δεν καταλαβες τι λεω ...αν εγω ειμαι σωστος αλλα το ρημαδι χαλασε απο τον προηγουμενο,η΄τον προπροηγουμενο και η ζημια βγει σε εμενα τελικα γιατι ρε φιλε να την χρεωθω? καλυτερα να μην υπαρχει αυτος ο ορος.σαυτο συμφωνω απολυτα egodemis και χαιρομαι που συμφωνεις και εσυ σχετικα με τις επιστροφες.αλλα για τα χαλασμενα υπαρχει και η εγγυηση,δεν χρειαζεται ουτε 7 ημερες.

 

εγω δεν δοκιμασα τις τηλεορασεις και την καμερα για την πλακα μου.τις δοκιμες παντα τις κανω στο καταστημα.ηταν τυχαιο το γεγονος και δεν μου αρεσει κιολας να μπαινω στην διαδικασια να γυριζω πισω.απλα στις τηλεορασεις επειδη ειχαν θεμα με το τουνερ δεν μπορουσα να τις κρατησω.ο μεταφορεας ηρθε να παρει την πρωτη και εφερε και μαζι του ακομα μια με πρωτοβουλια του επιχειρηματια μηπως η δευτερη εινα σωστη.την ανοιξε μπροστα μου και την ξαναπηρε επειδη δεν εκανε.αγορασα μια αλλη απο κωτσοβολο μετα 60 ευρω πιο φθηνη και ολα καλα.

 

η καμερα επισης ελεγε οτι υπαρχει μικροφωνο και ηχειο να μιλας.ομως δεν λειτουργουσε καθολου το μικροφωνο και το ηχειο να ακους επαιζε οποτε ηθελε.οταν πηγα στο καταστημα για επιδειξη ολα λειτουργουσαν.η δικια μου επεσε σε προβληματικο κομματι.μετα πηρα αλλο και λειτουργουσε.

 

εδω ειναι το θεμα που λεω πηγα να πληρωσω ενα προβληματικο σε λειτουργια κομματι.μπορει να ηταν ετσι απο το εργοστασιο ομως η συσξευασια δεν φαινοταν σωστη οταν το αγορασα και αποτι φαινεται εχει αγοραστει ξανα και ΙΣΩΣ να οφειλεται σε κακη χρηση καποιου που την επεστρεψε.

δεν μου αρεσει το doa.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...