Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!!! Μήπως ξέρετε να μου πείτε αν δικαιούμαι δωρο χριστουγεννων; πριν 3.5 μήνες τελείωσε το επίδομα ανεργίας μου...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Ενδιαφέρομαι να ανοιξω μια ΙΚΕ (η εταιρία θα παρέχει υπηρεσίες πληροφορικής) και θα ήθελα να κάνω ένα προγραμματισμό για τα έξοδα που θα πληρώσω όλη τη χρονιά. Ύστερα από ψάξιμο κατέληξα στα παρακατω που θα σας γράψω. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν κάτι από αυτά που παραθέτω δεν είναι σωστά ή εάν ξεχνάω κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ας υποθέσουμε τα παρακάτω νούμερα:

 

-----------------------------------------------

Ετήσιος τζίρος --> € 63.600

----------------------------------------------

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ετήσια έξοδα

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Βενζίνη --> € 3.360

Σούπερ Μάρκετ (καφέδες, καθαριστικά, κτλ.) --> € 600

Ηλεκτρονικά (Laptops, κινητά τηλεφωνα, κτλ) --> € 500

Λογιστικές Υπηρεσίες --> € 1.800

Επαγγελματικά Γεύματα --> € 1.800

Ταξίδια --> € 500

Τέλος επιτηδεύματος --> € 1.000

Έξοδα Εργαζόμενου 1 --> € 9.100

Έξοδα Εργαζόμενου 2 --> € 9.100

Έξοδα Εργαζόμενου 3 --> € 9.100

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Τα έξοδα κάθε εργαζόμενου είναι € 650 (ο κατώτατος μισθός x 14 μήνες) = € 9.1000

 

 

Άρα έχουμε τα ακόλουθα:

 

Σύνολο εξόδων --> € 39.450

Φορολογητέο Εισόδημα --> € 63.600 - € 39.450 = € 24.150

Φόρος --> € 24.150 x 0.24 = € 5.796

Προκαταβολή Φόρου --> € 5.796 x 0.5 = € 2.898

Σύνολο φόρου & προκαταβολής --> € 5.796 + € 2.898 = € 8.694

Κέρδος μετά φόρων --> € 24.150 - € 8.694 = € 15.456

Τακτικό Αποθεματικό --> € 15.456 x 0,05 = € 772,80

Υπόλοιπο προς Διανομή --> € 15.456 - € 772,80 = € 14.683,20

Φόρος μερισμάτων --> € 14.683,20 x 0,05 = € 734,16

 

Ας υποθέσουμε ότι ο ένας από τους 3 εργαζόμενους είμαι εγώ και ότι δεν υπάρχει άλλο έσοδο από μισθωτές εργασίες τότε ουσιαστικά είμαι στο όριο του αφορολόγητου.

 

Παρόλα αυτά όμως θα πρέπει να πληρώσω έκτακτη εισφορά (εαν υποθέσουμε ότι όλο το Υπόλοιπο προς Διανομή το πέρνω εγώ.)

Άρα έκτακτη εισφορά για το εισόδημα --> € 9.100 + € 14.683,20 = € 23.783,2

άρα πληρώνω και για έκτακτη εισφορά (€ 8.000 x 0,022) + (€ 3.783,2 x 0,05) = € 176 + € 189,16 = € 365,16

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω, και σαν απορία το εκφέρω κι εγώ.

 

Στο μισθό του υπαλλήλου, δεν πρέπει να υπολογίσεις και τις εργοδοτικές εισφορές;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω, και σαν απορία το εκφέρω κι εγώ.

 

Στο μισθό του υπαλλήλου, δεν πρέπει να υπολογίσεις και τις εργοδοτικές εισφορές;

 

Επιδή ούτε εγώ γνωρίζω υποθέτω ότι από τα € 650 μεικτά ο υπάλληλος θα παίρνει λιγότερα. Η διαφορά δλδ θα πηγαίνει στις εργοδοτικές εισφορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιδή ούτε εγώ γνωρίζω υποθέτω ότι από τα € 650 μεικτά ο υπάλληλος θα παίρνει λιγότερα. Η διαφορά δλδ θα πηγαίνει στις εργοδοτικές εισφορές.

 

Υπάρχουν και εχτρα εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και εχτρα εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης.

 

Ξέρεις μήπως πως υπολογίζονται αυτές;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να στείλω ένα cd στο εξωτερικό, εκτος από τον κλασικό τρόπο, ταχυδρομικώς, πως αλλιως θα μπορούσε να γίνει;

Μπορω ας πούμε να ανεβάσω το cd κάπου και να το κάνω share, πχ στο google drive και να κάνω share ένα λινκ σε κάποιο email;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για να στείλω ένα cd στο εξωτερικό, εκτος από τον κλασικό τρόπο, ταχυδρομικώς, πως αλλιως θα μπορούσε να γίνει;

Μπορω ας πούμε να ανεβάσω το cd κάπου και να το κάνω share, πχ στο google drive και να κάνω share ένα λινκ σε κάποιο email;

Καλήμερα. Μέσα στο cd θα βρεις ένα φάκελο με της ακτινογραφίες, φτιάχνεις ένα φάκελο στο google drive και κάνεις upload, τέλος κάνεις κοινοποίηση τον φάκελο στο άτομο που θέλεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις και κατευθείαν μέσα από το email πατώντας αντί το κουμπί της επισύναψης το διπλανό που είναι του google drive.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Τέλος επιτηδεύματος δεν υπάρχει για 3 χρόνια , άρα προσθέτεις 1000 ευρώ..

 

 

 

Αναστέλεται για όλους για 3 χρόνια η μόνο για τις καινούργιες επιχειρήσεις;Νόμιζα οτι θα καταργηθεί εντελώς για όλες.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας περιμένω από τον Κινέζο κάτι ακουστικά ~15€ αξία, το status όμως είναι αρκετές μέρες κολλημένο στο 'Customs clearance completed' πρέπει να ανησυχώ ή είναι νορμάλ για την περίοδο που διανύουμε blackfriday κτλ; :cry:

Παραθέτω και εικόνα.

Ευχαριστώ!

Capture.jpg

Edited by CloseYouR
Link to comment
Share on other sites

:)

Τσεκάρετε τώρα το καλύτερο site με ταινίες όλων των ειδών(περιπέτειας,δράσης,επιστημονικής φαντασίας και πολλές άλλες)ΔΩΡΕΑΝ σε HD ποιότητα μόνο(720p και 1080p εγγυημένα).Promovies.pro

 

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τυχαία μέσω μιας διαφήμισης, και το δοκίμασα(επειδή έδινε ένα κουπόνι 5€ δωρεάν για την πρωτη παραγγελία). Είναι πραγματικά πολύ όμορφο app, με άμεσο live chat για support(διόρθωση παραγγελίας, αλλαγή διεύθυνσης,οτιδήποτε). Έπισης βλέπεις το delivery live στο google maps! Εάν χρησιμοποιήσετε το κουπόνι YUMMI5 θα σας δώσει και εσάς 5€ δώρο για την πρωτη παραγγελία :) Το κατεβάζετε χύμα από App Store i google play ( η από λινκ κατευθείαν εδώ : http://get.wolt.com/YUMMI5 )

 

Προσωπικά το έχω σκίσει!

 

Καλές μάσες γραφτε τυχών εμπειριες που είχατε!

Edited by Kira83
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά από το efood που έχει πολλά μαγαζιά; Το έχω κατεβάσει και εγώ αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί δεν είχε αυτά που ήθελα.
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για ενα επιπλο,μελαμινη συτλ,οικονομικο κλειστο απο εμπρος οχι απαραιτητα με πορτα αλλα κολλαω στην διασταση.απο επανω θα τοποθετηθει ενα ηλεκτρικο κουζινακι-φουρνακι διπλα στον παγκο της κουζινας.

δεν βρισκω 0,50 υψος,0,40 βαθος,0,60 μηκος.καποιο ειδος καταστημα να ψαξω η΄καπου να φτιαξω.δεχομαι ιδεες.στο ικεα,λεροι εχω παει σε ολα τα μεγαλα αλλα ιδια διασταση δεν βρηκα.πηγα σε ολα τα τμηματα,αποθηκευσης ,συνθεσης,κουζινας κ.α. καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

Ενδιαφέρομαι όπως λεει και ο τίτλος να ανοίξω μια επιχείρηση με service κινητών/υπολογιστών και όχι μόνο.

Έχω υπόψη μου να το εμπλουτίσω όσο μπορώ και με πολλές υπηρεσίες όπως και περιφεριακά κινητών (π.χ θήκες, αξεσουάρ, smart products κ.α) και άμα θέλετε επίσης μπορτείτε να μου προτείνετε και εσείς και άλλα πραγματα.

 

Τα σκέφτηκα όλα αυτά επειδή μένω σε μια μικρή πόλη και έτυχε να δουλέψω πολλά χρόνια σε μια μεγάλη πολυεθνική σαν ειδικός της τεχνολογίας - τεχνικός και με γνωρίζει αρκετός κόσμος όσο αφορά αυτό το κομμάτι και επειδή όπως είπα και παραπάνω μένω σε μια μικρή κοινωνία :D .

 

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας γενικά γιατί αμα γίνω θα γίνω πρώτη φορά ελεύθερος επαγγελματίας

πως πάνε αυτά τα μαγαζιά αμα προχώράνε , αν αξίζει με τόσες μεγάλες εταιρίες ?

Δλδ με λίγα λόγια εκτός απο την όρεξη και το μεράκι που έχω μπορούν αυτά τα μαγαζιά να είναι η βασική σου δουλειά , βγαίνουν νοίκια φόροι κτλ?

 

Ευχαριστώ πολύ όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Αθήνα εξυπηρετεί και δεν αναφέρεται πουθενά στην περιγραφή της εφαρμογής στο store.

Δίνεις τα στοιχεία σου και μετά το μαθαίνεις.

Θα μπορούσε βέβαια να αναφερθεί εδώ στο πρώτο ποστ, αλλά εσείς οι Αθηναίοι ξεχνάτε ότι στο φόρουμ μπαίνουν και άνθρωποι από την υπόλοιπη Ελλάδα.

 

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...