Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου έλεγα να το κοιτάξεις όσο είναι ακόμα νωρίς αλλά άργησες.Δυστυχώς.

Και τώρα ένα ολόκληρο φόρουμ πρέπει να υπομένει τέτοια θέματα.

:dance::tease::fool::knife::spam:

Link to comment
Share on other sites

το offtopic του thread σπάει τα κοντέρ ακόμη και για τα δεδομενα του chat and fun. Edited by valadis.k
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ερώτηση. Τι ισχύει σχετικά με την άδεια γάμου; είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να δώσει μια εβδομάδα η έχει αλλάξει κάτι;

 

Εκεί που δουλεύω εγώ παίρνω μια βδομάδα το ξέρω σίγουρα. Ισχύει σε όλο τον ιδιωτικό τομέα όμως αυτό; είναι υποχρεωμένος να δώσει μια εβδομάδα ο εργοδότης;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει σε όλο τον ιδ. τομέα και χορηγηται είτε λιγο είτε μετα το γάμο.

Κάποιες ειδικότητες δικαιούνται και παραπάνω απο 5 μέρες ψάξε το μήπως δικαιούσαι και παραπάνω.

Αλλά τι να τις κανεις 5 μέρες άδεια μπροστά σε μια ζωή σκλαβιά; (Πλάκα κανω)

Η ωρα η καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Δυστυχώς όπως κατάντησαν τους μισθούς κλπ φίλε μου ναι μια ζωή σκλαβιά θα έχουμε. Τι να κάνουμε.. Κάποιοι είμαστε λίγο τυχεροί που δουλεύουμε σε μεγάλες εταιρίες τουλάχιστον και πληρωνομαστε καλύτερα από τις υπόλοιπες δουλειές... Ευχαριστώ πολύ και για την απάντηση. Νόμιζα είχε καταργηθεί η άδεια γάμου ή έστω ότι ήταν προαιρετική...

 

Επίδομα γάμου όπως δεν είναι υποχρεωτικό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γνωρίζω να σου πω τι ισχύει πλέον

Τωρα που το κοίταξα είδα ότι μέχρι τέλος του 17 ίσχυε κανονικά αν και (χωρίς να ειμαι σίγουρος) ένας συνάδελφος που παντρεύτηκε πριν ενα χρόνο δεν το πήρε.

Ρωτά στη επιθεώρηση να εισαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Έχω ξεκινήσει σε ένα δημόσιο Ι.Ε.Κ Ο.Α.Ε.Δ στην ειδικότητα τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής και έχω βρει να κάνω την πρακτική μου άσκηση σε ένα μαγαζί επειδή έψαξα στο ίντερνετ τι παίζει για μισθό/ασφάλιση θα ήθελα τα φώτα σας αν κάποιος γνωρίζει κάτι να με διαφωτίσει γιατί το μόνο που βρήκα ήταν ένα ποστ σε μια σελίδα το οποίο θα σας παραθέσω παρακάτω μαζί με την πηγή .

 

''Το ποσοστό αποζημίωσης των μαθητευόμενων του «Προγράμματος Μαθητείας στο Ι.Ε.Κ.» ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, ήτοι 17,12€ για τους μαθητευόμενους κάτω των 25 ετών και 19,64€ για τους μαθητευόμενους άνω των 25 ετών. Μέρος της αποζημίωσης επιδοτείται από το ΥΠΠΕΘ μέσω της Επιτελικής Δομής ΕΣΠΑ και καταβάλλεται από τον Ειδικό Λογαριασμό στους μαθητευόμενους. Το υπολειπόμενο ποσό της αποζημίωσης, συμπεριλαμβανομένων των νόμιμων ασφαλιστικών εισφορών, καταβάλλεται μηνιαίως από τον εργοδότη, στον οποίο πραγματοποιείται το «Πρόγραμμα Μαθητείας στο χώρο εργασίας» της εφαρμογής του «Προγράμματος Μαθητείας στο Ι.Ε.Κ.».''

 

Πηγή: Foititikanea.gr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.foititikanea.gr/%CE%B9%CE%B5%CE%BA/%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B9%CE%B5%CE%BA/9286-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B9%CE%B5%CE%BA-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7

Link to comment
Share on other sites

Έχω Forthnet vdsl με πολλά προβλήματα και υποψιάζομαι το router γιατί ανεβάζει συνεχώς λάθη + πολύ κακό WiFi.

 

Έχω το ρουτερ ZXHN H168N και σκέφτομαι να το αλλάξω με το TP-LINK TD-W9970B v1

 

Αξιζει; είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν ήξερα που να το ανοίξω όποτε το άνοιξα εδώ, αν θέλει και μπορεί να το μεταφέρει κάποιος mod στην σωστή θέση.

 

Έχω πρόβλημα με αυτήν την %@/!/@% Και μου έχουν σπάσει τα νεύρα,προσπαθώ να δώσω δικαιώματα σε εφαρμογές και δεν με αφήνει,έκανα μέχρι και επαναφορά επιλογών των εφαρμογών και έγινε ακόμα χειρότερο το πρόβλημα γιατί έχασα και αλλά δικαιώματα εφαρμογών και δεν μπορώ να τα επανενεργοποιήσω. Αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να παω να δώσω δικαιώματα σε όλα ακόμα και τι χρώμα βρακί φοράω θα τους δώσω εκεί στην Google και στην samsung με την ηλιθιότητα αυτή ελεος.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν ήξερα που να το ανοίξω όποτε το άνοιξα εδώ, αν θέλει και μπορεί να το μεταφέρει κάποιος mod στην σωστή θέση.

 

Έχω πρόβλημα με αυτήν την %@/!/@% Και μου έχουν σπάσει τα νεύρα,προσπαθώ να δώσω δικαιώματα σε εφαρμογές και δεν με αφήνει,έκανα μέχρι και επαναφορά επιλογών των εφαρμογών και έγινε ακόμα χειρότερο το πρόβλημα γιατί έχασα και αλλά δικαιώματα εφαρμογών και δεν μπορώ να τα επανενεργοποιήσω. Αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να παω να δώσω δικαιώματα σε όλα ακόμα και τι χρώμα βρακί φοράω θα τους δώσω εκεί στην Google και στην samsung με την ηλιθιότητα αυτή ελεος.

Αν έχεις εφαρμογή που αλλάζει τα χρώματα/φωτισμό της οθόνης.. προχώρησε σε απεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάνα φίλο να σου φέρει το ρουτερ του για λίγο; και αντίστοιχα να δοκιμάσει το δικό σου;
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κανενα καλο πες μου γιατι και εγω με του ΟΤΕ το ρουτερ ταλαιπωριεμαι.

Θελει οπωσδηποτε ενα ρεσταρτ πριν βαλω να παιξω games.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.. Αγόρασα το Archer VR400 της TP-LINK.... Τι να πω;; από που να ξεκινήσω;;;; θηρίο... Κτήνος.. Φαίνεται με το που το ανοίγεις... WiFi? 1 γραμμή το ΖΤΕ 3 με 4 στο ίδιο σημείο το Archer...

 

Έχω TV box με kodi... Κολλήματα στα streaming και ταινίες το ΖΤΕ... Παίζει εδώ και λίγες μέρες το Archer ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ...

 

Αποσυνδέσεις;;; είχα 2-3-4 τη μέρα με το ΖΤΕ με το Archer είμαι στις 4 μέρες χωρίς αποσύνδεση... Λες και έγινε κάποιο μαγικό και έφτιαξαν ΟΛΑ...

 

Μερα με τη νύχτα. Δεν υπάρχουν λόγια... Τα καλύτερα 70€ που έχω δώσει ποτέ. Αγοράστε το όσοι έχετε θέματα... Μόνο και μόνο για το WiFi αξίζει.

 

Επίσης έχει 5ghz WiFi. Όταν είσαι κοντά στο ρουτερ είναι σαν να είσαι συνδεδεμένος με καλώδιο και όχι WiFi... Τα δίνει όλα...

 

Απλά απίστευτο. Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.. Αγόρασα το Archer VR400 της TP-LINK.... Τι να πω;; από που να ξεκινήσω;;;; θηρίο... Κτήνος.. Φαίνεται με το που το ανοίγεις... WiFi? 1 γραμμή το ΖΤΕ 3 με 4 στο ίδιο σημείο το Archer...

 

Έχω TV box με kodi... Κολλήματα στα streaming και ταινίες το ΖΤΕ... Παίζει εδώ και λίγες μέρες το Archer ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ...

 

Αποσυνδέσεις;;; είχα 2-3-4 τη μέρα με το ΖΤΕ με το Archer είμαι στις 4 μέρες χωρίς αποσύνδεση... Λες και έγινε κάποιο μαγικό και έφτιαξαν ΟΛΑ...

 

Μερα με τη νύχτα. Δεν υπάρχουν λόγια... Τα καλύτερα 70€ που έχω δώσει ποτέ. Αγοράστε το όσοι έχετε θέματα... Μόνο και μόνο για το WiFi αξίζει.

 

Επίσης έχει 5ghz WiFi. Όταν είσαι κοντά στο ρουτερ είναι σαν να είσαι συνδεδεμένος με καλώδιο και όχι WiFi... Τα δίνει όλα...

 

Απλά απίστευτο. Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

 

Αξιζει; Εχω 24αρα γραμμη στην forthnet αλλα εχει θεματα.Συγχρονιζω στα 19Mbps αλλα μαζευει απιστευτα λαθη και τρωει σκαλωματα το wifi του.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει; Εχω 24αρα γραμμη στην forthnet αλλα εχει θεματα.Συγχρονιζω στα 19Mbps αλλα μαζευει απιστευτα λαθη και τρωει σκαλωματα το wifi του.

 

Κλειδώνεις πολύ καλά.. Δώσε λίγο στατιστικά να δω.

 

Εμένα με συγχρονίζει και πιο ψηλά το Archer σε VDSL γραμμή... Είναι φοβερό ρουτερ έπαθα πλάκα.. Πρώτη φορά παίρνω ρουτερ, πάντα ήμουν με τα μαμά...

 

Παρτο και δε θα χάσεις.. Θα το έχεις και για μελλοντική αναβάθμιση σε VDSL.

 

Όσο για το WiFi τι να λέμε.. AC1200 Mbps έχει... Άλλη διάσταση με οποιοδήποτε μαμά ρουτερ. Και σε εμβέλεια και σε ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω την κοινότητα και θέλω να με βοηθήσει όποιος ξέρει.

 

Έχω το iPhone X και έχω ήδη κανονίσει πώληση γιατί έχω προπαραγγείλει το Samsung S9.

Στον αγοραστή του Χ δεν του έχω πει ότι έχω 3 θήκες γιατί θέλω να μου πείτε αν ταιριάζουν οι θήκες του Χ στο S9 ώστε να τις κρατήσω. Μου τις έχουν φέρει από Αμερική και υπάρχει και συναισθηματικό δέσιμο πέρα από ότι είναι πολύ καλές.

 

Συγγνώμη αν το ανοίγω σε λάθος σημείο κι ελπίζω να μην έχει ήδη απαντηθεί το ερώτημα μου.

Απαντήστε μου γρήγορα αν ξέρετε γιατί θα δώσω το κινητό σύντομα.

Eυχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεί να τις αλλάξεις λίγο πίσω, λόγω διαφορετικής θέσης της κάμερας:

 

Webp.net-resizeimage-780x405.jpg

 

γίνεται εύκολα με ένα κοπίδι και λίγη ταινία (για να καλύψεις το κενό)

 

υπάρχει όμως λόγος να αφήσεις το iphone x για το s9 ?

ειδικά από την στιγμή που έχεις και 3 (!) θήκες...

εγώ θα ακύρωνα την συναλλαγή ή θα του έδινα το s9 (αν είναι άσχετος δεν θα το καταλάβει, απλά βάλε λίγη μαύρη ταινία στα λογότυπα της samsung και με μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο ζωγράφισε το notch)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο Google τη διεύθυνση και γράψε πχ: Σωκράτους 33 ιδιοκτήτες πολυκατοικίας??????

 

Και θα ψάξει για σένα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...