Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για επιλογή συσκευής έχουμε για επιλογή παροχέα όμως δεν βρήκα κάτι.

ενδιαφέρομαι για καρτοκινητό, κατα κύριο λόγο για δεδομένα, υπάρχουν προτάσεις απο τους γνώστες?

ο αριθμός μου ειναι συμβόλαιο wind.

 

Frog αν δεν σε πειραζει η διαρκεια που ειναι 25 μερες και οχι 30.Δικτυο κοσμοτε

Αν σε βολευουν οι ωρες 10 το βραδυ με 8 το πρωι της επομενης μερας προτεινω F2G.

Αλλα απο την στιγμη που εχεις συμβολαιο wind,πανε σε καρτοκινητο αλλης εταιρειας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εχουν βάλει δύο ηλιακούς στο σκέπαστρο του κλιμακοστασίου,χωρίς να ρωτήσουν,αν και εμείς είχαμε πάρει την απόφαση να μη μπουν ηλιακοί γενικώς.

Χθες,πέσανε οι σοβάδες από την οροφή του σκεπάστρου,οπότε φοβούμενος τα χειρότερα πήγα στην πολεοδομία και ρώτησα.Μου είπαν λοιπόν ότι η τοποθέτηση αυτή απαγορεύεται ,πρέπει να βγουν,και όταν έλθει ο επιθεωρητής,μιάς και έκανα καταγγελία,θα πληρώσουν 500€ πρόστιμο.

Το ερώτημα είναι αν τους αφαιρέσουν από κει μετά την επίσκεψη του υπαλλήλου της πολεοδομίας,θα πληρώσουν το πρόστιμο ή θα το γλυτώσουν;Γιατί σκέπτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να τους ενημερώσω να το κάνουν τώρα πριν έλθει, μπας και το γλυτώσουν.Παρ' όλον ότι αυτοί μας γραψανε κανονικά και κάνανε την εγκατάσταση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην τους το πεις!Είναι σαν να λες ότι βλέπεις κάποιον να έχει παρκάρει το αυτοκίνητο σε διάβαση αναπηρικών αμαξιδίων και πίνει καφέ απέναντι και παίρνεις το 100 για να του βάλει πρόστιμο και μετά τον ειδοποιείς και φεύγει...

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα κινητό, δεν υπάρχει καμία διεύθυνση και για να κάνεις επιστροφή αν δεν σου αρέσει (πχ είναι μαιμού) σου ζητάει και 8 ευρώ. Το μόνο που λείπει είναι "για πληροφορίες ζητήστε τον Βάγγο" Πιο μούφα πέθανες; :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην τους ειδοποιήσει και αν ΔΕΝ τους βγάλουν τότε να τους γράψει και να φάνε το πρόστιμο στο κεφάλι;
Link to comment
Share on other sites

Γ.Ο.Κ. Αρθρο 16

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

α) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, καπνοσυλλέκτες, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής, θέρμανσης ή κλιματισμού και αντλίες θερμότητας που κατασκευάζονται κατά το άρθρο 26.

β) Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 2,40 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.

 

 

Και σύμφωνα με το ΦΕΚ376/06.09.2010

άρθρο 3 Όροι και διαδικασία εγκατάστασης σε κτίρια παράγραφος 2. Δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση των φωτοβολταϊκών στοιχείων και ηλιακών συστημάτων ψύξης και θέρμανσης χώρου πάνω από την απόληξη του κλιμακοστασίου και του φρεατίου ανελκυστήρα.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην τους ειδοποιήσει και αν ΔΕΝ τους βγάλουν τότε να τους γράψει και να φάνε το πρόστιμο στο κεφάλι;

Γιατί έχει κάνει ήδη καταγγελία..μετά θα φαίνεται ότι έλεγε μπούρδες στην καταγγελία...

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Γ.Ο.Κ. Αρθρο 16

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

α) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, καπνοσυλλέκτες, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής, θέρμανσης ή κλιματισμού και αντλίες θερμότητας που κατασκευάζονται κατά το άρθρο 26.

β) Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 2,40 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου.

Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.

 

 

Και σύμφωνα με το ΦΕΚ376/06.09.2010

άρθρο 3 Όροι και διαδικασία εγκατάστασης σε κτίρια παράγραφος 2. Δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση των φωτοβολταϊκών στοιχείων και ηλιακών συστημάτων ψύξης και θέρμανσης χώρου πάνω από την απόληξη του κλιμακοστασίου και του φρεατίου ανελκυστήρα.

 

Αν είσαι κάτω από το συντελεστή δόμησης, ισχύει πάλι ότι δεν επιτρέπεται τίποτα πάνω στην απόληξη του κλιμακοστασίου (πάντα χωρίς να γίνεται υπέρβαση του 2,40μ); (π.χ. κεραία τηλεόρασης ή δορυφορικό πιάτο)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και στο bold, "Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάσταση", οποιοδήποτε υψος κ αν εχει η "απόληξη"

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και στο bold, "Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάσταση", οποιοδήποτε υψος κ αν εχει η "απόληξη"

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άλλη μια ερώτηση. Δεν έχει βγεί και νέος κανονισμός (ΝΟΚ) το 2012; (όχι ότι αλλάζει κάτι σε αυτό που ανέφερες βέβαια)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άλλη μια ερώτηση. Δεν έχει βγεί και νέος κανονισμός (ΝΟΚ) το 2012; (όχι ότι αλλάζει κάτι σε αυτό που ανέφερες βέβαια)

 

Στον ΝΟΚ του 2012, ειναι το αρθρο 19 . Η περίπτωση του κλιμακοστάσιου είναι το 2γ

http://www.opengov.gr/minenv/?p=3930

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στον ΝΟΚ του 2012, ειναι το αρθρο 19 . Η περίπτωση του κλιμακοστάσιου είναι το 2γ

http://www.opengov.gr/minenv/?p=3930

 

Ναι το είχα ήδη βρεί, μετά την αρχική σου απάντηση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί βρίσκεται ένα ερωτηματολόγιο το οποίο θα με βοηθήσει στην εκπλήρωση του μεταπτυχιακού μου διπλώματος. Το ερωτηματολόγιο συμπληρώνεται ανώνυμα και θα ήθελα να ζητήσω λίγο απο τον χρόνο σας.

Προσοχή στις επεξηγήσεις!

 

https://goo.gl/forms/JaGTbj7i3Qub8XeI3

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια

Edited by Athinapap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μιας και το θέμα με το ηλεκτρικό ρεύμα έχει ζήτηση είπα να φτιάξω ένα ανάλογο για το Φυσικό Αέριο, μιας και από 01/01/2018 η αγορά αερίου θα ''σπάσει'' το μονοπώλιο και θα ανοίξει.Αυτή τη στιγμή εισαγωγή αερίου κάνει η Δημόσια Επιχείρηση Αερίου(Δ.ΕΠ.Α.).Το αέριο έρχεται στις πόλεις από τον Διαχειριστή Εθνικού Συστήματος Φυσικού Αερίου(ΔΕΣΦΑ) ο οποίος παραμένει κρατικό μονοπώλιο και υπάρχει, εδώ και 5 χρόνια διαδικασία ιδιωτικοποίησης χωρίς να φαίνεται φως για την ολοκλήρωσή της.Μετά το αέριο παραλαμβάνει η ανάλογη Εταιρεία Διανομής Αερίου (ΕΔΑ), για να το δώσει στην πόλη της Αθήνας(ΕΔΑ ΑΘΗΝΑΣ με μέτοχους την ΔΕΠΑ κατά 51% και την SHELL με 49%)ή την Θεσσαλονίκη και Θεσσαλία(ΕΔΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ/ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ με μέτοχους την ΔΕΠΑ κατά 51% και την ΕΝΙ κατά 49%) ή στην υπόλοιπη Ελλάδα από την 100% κρατική(ΔΕΔΑ).Μετά παραλαμβάνουν οι προμηθευτές ΕΠΑ Αττικής για την Αττική (ίδιοι μέτοχοι με ΕΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ) η ΕΠΑ Θεσσαλονίκης/Θεσσαλίας για την Θεσσαλονίκη/Θεσσαλία (ίδιοι μέτοχοι με ΕΔΑ Θεσσαλονίκης/Θεσσαλίας) που για την ώρα και μέχρι 31/12/2017 παραμένουν μονοπώλιο.Από 1/1/2018 σπάει το μονοπώλιο και ανοίγει η αγορά σε άλλες εταιρείες.Άδεια έχει πάρει η ΔΕΗ και όλες οι εταιρείς ρεύματος καθώς και άλλες εταιρείες.Η αγορά οδηγείται σε μοντέλο Ευρώπης με τις υπηρεσίες Αερίου και Ηλεκτρικού να παρέχονται από 1 εταιρεία με καλύτερες τιμές.Αυτά.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσω ένα νουμεράκι καρτοκινητού από πλανόδιο, όταν πάω να το ταυτοποιησω σε κατάστημα υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν να το κάνουν; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Οι εταιριες που παρεχουν οικιακο ρευμα ειναι ετοιμες για συνδυαστικες προσφορες "ρευμα και φυσικο αεριο" στους καταναλωτες.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΣΤΟ ECPE?(ΈΚΘΕΣΗ ΚΛΠ.) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιια θελω τα φωτα σας ειχα κανει το safe mobile του κοτσοβολου https://www.kotsovolos.gr/support360/support_mobile-gps.htm καποια μιρκα γραμματα * Aφορά σε 2 επισκευές ή 1 επισκευή και 1 αντικατάσταση ή 1 αντικατάσταση κατόπιν σχετικής έγκρισης.

δυστυχως το note 8 μου εσπασε και το πηγα σημερα το παρελαβα και μου ειπαν οτι εκαναν επισκευη αλλα μου αλλαξαν ιμει και ετσι δεν εχω αλλη χρηση του προγραμματος . πρωτον ειναι νομιμο να μοτ αλλαξουν ιμει ;

δευτερον αν αλλαξουν ιμει δεν ειναι σαν μου δινουν νεα συσκευη γιατι τοτε μου λενε οτι εκαναν εποσκευη

ξερετε τι πρεπει να κανω και πως να κινηθω ;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσω ένα νουμεράκι καρτοκινητού από πλανόδιο, όταν πάω να το ταυτοποιησω σε κατάστημα υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν να το κάνουν; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

λογικά το καρτοκινητό θα είναι αταυτοποίητο έτσι και μη ενεργό. Αν είναι έτσι, τότε δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος ο λόγος να μην πας κατευθείαν από κατάστημα?
Link to comment
Share on other sites

και ποιος ο λόγος να μην πας κατευθείαν από κατάστημα?

Θέλω να έχω επιλογή ψαξίματος εύκολου νούμερου. Στα καταστήματα εάν ζητήσεις να δεις νουμεράκια, σε κοιτάνε με μισό μάτι. Πιο παλιά ήταν πιο εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι καταστημάτων, δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο για τη νέα γενιά υπαλλήλων.

Link to comment
Share on other sites

''Η Αέριο Θεσσαλονίκης Θεσσαλίας μετονομάζεται σε ZeniΘ και φέρνει πακέτο ηλεκτρικής ενέργειας-αερίου από αρχές του 2018''

 

https://energypress.gr/news/i-aerio-thessalonikis-thessalias-metonomazetai-se-zenith-kai-fernei-paketo-ilektrikis-energeias

 

έγινε η αλλαγή:http://www.zenith.gr/

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. ψαχνω ενα ηχοσυστημα ποιοτικο και οσο πιο φθηνο γινεται 2.1 για το PC..

 

Εχω Yamaha ενισχυτη και ηχεια B&W στο σαλόνι τα οποια ειχα με οπτικη ινα στο PC πριν μετακομισω, αλλα μετα δε βολευει και ετσι θελω να παρω κατι οσο πιο φθηνο γινεται σε 2.1 ΑΛΛΑ να βγαζει και ενα τσικ μπασο χωρις να μπουκωνει. για πολυ ηπια χρηση θα ειναι αλλα να μη παιζει μονο οπερα πχ...

 

Δε ξερω αν με καταλαβαινετε... Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να έχω επιλογή ψαξίματος εύκολου νούμερου. Στα καταστήματα εάν ζητήσεις να δεις νουμεράκια, σε κοιτάνε με μισό μάτι. Πιο παλιά ήταν πιο εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι καταστημάτων, δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο για τη νέα γενιά υπαλλήλων.

 

υπαρχουν καταστηματα που με σχετικα μικρο αντιτιμο εχουν ευκολα νουμερα και τα gold numbers φυσικα πιο ακριβες τιμες.

Και μερικα στελνουν και αντικαταβολη και εχουν τα νουμερα στο online shop τους ωστε να διαλεξεις εσυ νουμερο δικτυο και φυσικα τις τιμες.

Google it.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...