Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ενα site και θελω να βγαλω κατι φωτογραφιες με αναλυση 700χ700 αλλα στο κινητο (νοτε 5) δεν εχει τετοια αναλυση, μπορω να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις ωστε να τις βγαζω τουλαχιστον τετραγωνες? Απο φωτο δεν ξερω πολλα.

 

Για να τις βγάζεις κατευθείαν τετράγωνες δεν ξέρω κάποια εφαρμογή. Αυτό που μπορείς εύκολα να κάνεις είναι να τις βγάζεις κανονικά και να τις κόβεις με το Resise Me.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ένα fret λέγεται ταστο στα ελληνικά. Ουδέτερο γένος.

 

 

Έπειτα, δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις με το sustain. Τα Hammer ons και τα pull offs έχουν μπόλικες δυσκολίες για έναν όλους τους κιθαρίστες, μην ανησυχείς.

 

Σου προτείνω πάντως αντί του rocksmith να χρησιμοποιήσεις σκέτη την κιθάρα (αν δεν έχεις ενισχυτή μπορείς να την χρησιμοποιείς και σκέτη). Δες τα βιντεακια από αυτή την σειρά https://youtu.be/3vJw4S_9uWM, ο τύπος τα εξηγεί πολύ καλά και γίνονται όλα πιο εύκολα.

 

Τέλος, το να είναι ελάττωματικη η κιθάρα σου είναι απίθανο θα έλεγα.

ΥΓ. : δείξε υπομονή :p

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας

 

1) θέλω να αγοράσω έναν SSD για να αναβαθμίσω το laptop μου.

Λένε οτι είναι μια καλή αναβάθμιση από hhd σε SSD και με ενδιαφέρει να είναι ~256GB αν γίνεται χωρίς να φτάνει τα 80 ευρώ αν δεν είναι απαραίτητο.Σκέφτομαι για Sandisk Που θεωρώ καλή μάρκα , και σκέφτομαι αγορά από Ελλάδα για εγγύηση και έτσι... θα βάλω Linux xubuntu και Windows 7 αν παίζει κάποιο ρόλο. έχω το dell latitude E6500. εσείς που τα ξέρετε αυτά ποιο μου προτείνεται? (ελπίζω να είναι εύκολη η αλλαγή του και ελπίζω να μπορέσω να πάρω της ρυθμίσεις του xubuntu στην νέα εγκατάσταση γιατί δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα κάνει )

 

2) θέλω να αγοράσω μια Micro SD 128GB για το LG G5 μου για αποθηκευτικό χωρώ πιο πολύ ( δεν ξέρω αν πλέον μπορείς να το κάνεις και άλλη χρήση) πάλι για Sandisk σκέφτομαι άλλα δεν ξέρω αν αξίζει η U1 ή U3 τα λεφτά της... τι μου προτείνεται?

 

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω το Xiaomi Mi Band 2 (ο κωδικός προϊόντος στο gearbest είναι 181777501).

 

Πάντα όταν αγοράζω κάτι ακριβό (ακριβό=$20+) επιλέγω registered (κατά προτίμηση Netherlands Registered) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

 

Από ΗΚ Warehouse βγαίνει $27.59 με το κουπόνι WristbaGB αλλά έχει επιλογή για μεταφορικά μονό Flat Rate Shipping (δεν ξέρω αν είναι Registered ή όχι). Ενώ από China Warehouse βγαίνει $31.95 (με μεταφορικά) αλλά έχει επιλογή για Netherlands Registered.

 

Ποια είναι η διαφορά του Flat Rate Shipping με το Air Mail; Μέχρι τώρα δεν έχει τύχει ποτέ να πάρω με Flat Rate γιαυτό ρωτάω. Ποιο από τα δύο να προτιμήσω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να προσέξω;

Ποια εταιρεία προτείνεται;

Οχι φτηνιαρικο ουτε και πεταω τα λεφτα μου. Καπου στη μεση. Ποιοτικο με νοιάζει σε "λογικη" τιμη..

Ειμαι :ninja:!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω και να κατεβάσω δυνατούς ήχους κλήσης. Θέλω να το βάλω στο κινητό της θείας μου που έχει προβλήματα ακοής.

έχει το LG WINE SMART.

 

 

όποιος έχει, ξέρει κάτι, ας με βοηθήσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρες το ringtone που θες σε .mp3 αν δεν το βρεις σε mp3 μπορεις να κάνεις μια γρήγορη μετατροπή με το foobar2000 http://www.foobar2000.org/ (δωρεάν, φανταστικό πρόγραμμα)

 

και μετά χρησιμοποίησε το mp3 gain (δωρεάν) http://mp3gain.sourceforge.net/download.php για να ανεβάσεις την ένταση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

η κορη μου εχει ενα xiaomi redmi 3 και εσπασε η οθονη. εχω παρει οθονη αλλα μενει στο βολο. ξερετε καποιο καταστημα που να μπορει να κανει την τοποθετηση της οθονης;;

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που χρειάζεσαι είναι ηλεκτρονικό.

Είχα κι εγώ ενα κινητό με σπασμένη οθόνη (Jayu)...

Στην Τάκη Οικονομάκη υπάρχει ένα κατάστημα συνεργάτη Cyta το οποίο παράλληλα επισκευάζει και κινητά. Είναι γωνιακό το κατάστημα. Όχι πολύ μακριά απο την Σπυρίδη (κατευθυνση προς Αγ. Κωσταντίνο) νομίζω Τ. Οικονομάκη με Δον Δαλεζίου...

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πολύ ιδιαίτερο μπάνιο τύπου ''Ρ'' και θέλω έμπειρες γνώμες.

 

είναι ένα πολύ κρύο και αμόνωτο μπάνιο 7-8 τετραγωνικών.

στο πάτωμα μπορώ να τοποθετήσω συσκευή μόνο κάτω από συρταριέρα που έχει καινό 16εκ ύψος.

στον τοίχο μπορώ να τοποθετήσω μόνο πάνω από τα 2 μέτρα λόγο άλλων συσκευών, καθρέφτη, παραθύρων κτλ.

τι νομίζεται ότι θα με βόλευε στην περίπτωση μου και κυρίως για την ώρα που θα γίνετε η χρήση της μπανιέρας με υδρατμούς κτλ;

ποιο είναι πιο αποδοτικό σε σχέση με την καλή αίσθηση του αέρα όταν είσαι βρεγμένος;

ποιο είναι ασφαλέστερο για την υγεία και κυρίως για τα παιδιά;

ότι κι αν διαλέξω θα ήθελα να το συνδέσω σε χρονοδιακόπτη για να ανάβει πχ το πρωί ;

η θερμάστρα με το σχοινί δεν ξέρω όμως αν μένει ανοιχτή για να πάρει ρεύμα από τον χρονοδιακόπτη.

 

υπάρχουν γνώμες με εμπειρία για να πάρω απαντήσεις στα ερωτήματά μου;

έχετε να μου προτείνεται συσκευές που να αξίζουν τα λεφτά τους;

ευχαριστώ!!

Edited by batman_gardiki
ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

προτεινω θερμαστρα χαλαζια μιας και πιστευω ειναι ποιο ασφαλης για υγρασια. Εχουμε μια τετοια στο μπανιο και την δουλευεις στην πρωτη ή δευτερη σκαλα και ειναι πολυ καλα απο θεμα ζεστης. ;)

 

https://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/einhell-2338511-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1-qh-1800/

Link to comment
Share on other sites

2 θέματα-ερωτήσεων:

 

σε τι σημείο την έχεις βάλει;

χτυπάει την μπανιέρα ή όχι;

 

έχεις καλή αίσθηση όταν είσαι βρεγμένος;

απο τη μεριά τς θερμάστρας είσαι ζεστός και απο την απέναντι κρύος ή αισθάνεσαι το ίδιο παντού;

ΝΕΟ N003 (1080P), Asus ZenFone 5 ( T00J A501CG )
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει κάποιος μια λογική εξήγηση για ποιο λόγο από όλη την Ελλάδα την χειρότερη φήμη όσον αφορά κακοποιήσεις ζώων την έχουν συγκεκριμένα η Κρήτη και η Εύβοια;; Πρόσφατα υιοθέτησα ένα σκυλάκι που μου το έστειλαν από το Ηράκλειο, και σε όποιον λέω σε τι κατάσταση βρέθηκε, κανένας δεν εκπλήσσεται όταν μαθαίνει ότι ήταν στην Κρήτη.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος μια λογική εξήγηση για ποιο λόγο από όλη την Ελλάδα την χειρότερη φήμη όσον αφορά κακοποιήσεις ζώων την έχουν συγκεκριμένα η Κρήτη και η Εύβοια;; Πρόσφατα υιοθέτησα ένα σκυλάκι που μου το έστειλαν από το Ηράκλειο, και σε όποιον λέω σε τι κατάσταση βρέθηκε, κανένας δεν εκπλήσσεται όταν μαθαίνει ότι ήταν στην Κρήτη.

Γιατί κόσμος όσο χειρότερα περνάει τόσο ποιο πολύ θέλει να ξεσπάσει κάπου και τα ζωάκια είναι εύκολα θύματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, από πολύ παλιά υπάρχει αυτό το πράγμα στην Κρήτη.

 

Έχει πολλά χωριά στα βουνά κτλ., οι άνθρωποι γενικά εκεί δεν ήταν/είναι και οι πιο μορφωμένοι και το θεωρούν ακόμα μαγκιά

και αντριλίκι να βασανίζεις ζώα. Δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και τα κρεμάνε από τα δέντρα ή τα καίνε ζωντανά για να διασκεδάσουν.

 

Υπάρχει ακόμα η νοοτροπία "έλα μωρέ, ένα βρωμόσκυλο είναι, άλλα 100 έχει στο χωριό". Τραγικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κόσμος όσο χειρότερα περνάει τόσο ποιο πολύ θέλει να ξεσπάσει κάπου και τα ζωάκια είναι εύκολα θύματα.

 

Υπάρχουν νομοί που είναι πολύ πιο κάτω σε επίπεδο διαβίωσης από Εύβοια, Κρήτη για να είχε βάση αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η γνώμη μου για τους "ανθρώπους" που φέρονται άσχημα στα ζώα γενικά, είναι πως εύκολα θα έκαναν το ίδιο και σε συνανθρώπους πιο αδύναμους από αυτούς. :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προκειται να ταξιδεψω πρωτη φορα με Ryanair εντος ελλαδας.

Τι χειραποσκευη να αγορασω?

Γνωριζει καποιος λεπτομερειες?(μαγαζι να προτεινει ή χειρασποσκευη?)

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές είναι πολλές, μέχρι 35 με 40 λίτρα είσαι μέσα. Έχω δει κ αρκετά μεγαλύτερες να περνάνε βέβαια.

 

Τώρα εξαρτάται αν θες σακίδιο πλάτης, η πιο στιβαρά με ρόδες κ χειρολαβή κλπ

 

Εγώ έχω osprey πολλά χρόνια, που έχει εξαιρετική ποιότητα, είναι στο στυλ μου και δίνει κ lifetime εγγύηση σε φθορές αντοχής υλικού. Αυτό είναι καθαρά προσωπικό βέβαια, οι επιλογές είναι άπειρες.

 

Γράψε google carry on luggage comparison η cabin luggage και θα δεις τι παίζει.

 

Αν ταξιδεύεις συχνά αξίζει να επενδύσεις σε κάτι καλό.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ταξιδευω πολυ συχνα AΘηνα-Θεσσαλονικη-Αθηνα,τις περισσοτερες φορες φορες η πτηση ειναι γεματη και βαζουν τις αποσκευες δωρεαν στον χωρο αποσκευων.

Μπορεις να δεις τις διαστασεις της χειραποσκευης που δεχεται η ryanair στο site τους,

Αν δεν ταξιδευεις συχνα και δεν θελεις να μπεις σε εξοδα , πολυ απλα ζητας απο ενα φιλο/η να σου δανεισει ενα carry on.Το εχω κανει αρκετες φορες αν αναλογιστεις οτι το κοστος αγορας μιας χειραποσκευης μπορει να ειναι και μεγαλυτερο απο ενα εισητηριο με ryanair.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...