Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, λαμβάνοντας τον λογαριασμό αυτού του μήνα διαπίστωσα ότι είναι αυξημένος κατά 2,73€ λόγω του φόρου συνδρομητικής τηλεόρασης. Το συμβόλαιο μου είναι για 24 μήνες με δέσμευση τιμής στα 25€/μήνα. θέλω να ρωτήσω εάν εγώ δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στην αύξηση η οποία έγινε μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο μου χωρίς να πληρώσω το πέναλτι? :(

 

Θεωρητικά αν είσαι πρόθυμος να το κυνηγήσεις νομικά ίσως και να μπορείς.

Πολύ αμφιβάλλω βέβαια ότι μπορεί να κερδίσεις από τη στιγμή που δεν αύξησαν εκείνοι το ποσό αλλά είναι φόρος.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Άκουω την φωνη μου βραχνιασμενη δεν μου πονάει ο λαιμός παλι καλα αλλά σε δυο μέρες τραγουδάω τι μπορω να κανω μεσα σε αυτές τις δυο μέρες? Ισχυει το οτι πρεπει να πινω πολυ νερό?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! εκανα μια παραγγελια αξιας 70$ την εστειλαν χθες και συνηδητοποιησα πως εδωσα λαθος ταχυδρομικο κωδικα,αλλα σωστη διευθηνση..δηλαδη αντι για xxx01 εδωσα xxx02..θα το βρουνε τα τζιμανια απο τα ελτα η θα το στειλουνε πισω; ανυσηχω παρα πολυ οχι για τα λεφτα,αλλα για τα αντικειμενα γιατι τα χρειαζομαι επειγοντος..το τρακινγκ ναμπερ απο αυριο θα ισχυει,μπορω να στειλω καπου μειλ να αλλαξω κατι;

nl post απο geekbuying.. ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

υστερογραφο: εστειλα ηδη μειλ στο geekbuying και περιμενω..αν υπαρχει καποια αλλη προταση δεκτη..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού την έκανες εχθές,σιγά μη την έχουν στείλει.

Επικοινώνησε μαζί τους αρχικά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο εκτος του να επικοινωνησεις αμεσα μαζι τους δεν υπαρχει... ..λογικα χθες Σαββατο και σημερα Κυριακη δεν θα πρεπει να προλαβανε να κανουν αποστολη τοσο γρηγορα... οποτε αν εισαι τυχερος και δουνε το μειλ σου πριν φυγει η παραγγελια ολα καλα.Αλλιως να εχεις υποψην ποτε θα εφυγε και στην θεση σου θα επαιρνα ενα τηλ στα ΕΛΤΑ να τους εξηγησω τι ακριβως εχει γινει ... μηπως μπορουν και βοηθησουν
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία εγινε πέμπτη χθες μου ηρθε μέιλ για shipped και τότε είδα το λάθος.. Υπάρχει κάποια λύση να προτείνει κάνεις; σε πια ελτα να πάρω; Γιατί ο ταχυδρομικός κώδικας που εδωσα είναι στη Θεσσαλονίκη και η πόλη κατοικίας μου είναι καβάλα :/ (φοιτητής)
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το κατάστημα ίσως σου δώσει κάποια λυση. Στο PayPal τι διεύθυνση έχεις δώσει? Αν δεν προλάβει το κατάστημα να αλλάξει τη διεύθυνση ή δεν σου προτείνει κάποια λύση, όταν φτάσει Ελλάδα και κλείσει από αεροδρόμιο πάρε τηλέφωνο στο ΚΔ αεροδρομίου και με το tracking number πες τους ποια είναι η σωστή διεύθυνση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για κανά δίμηνο στην αρχή που είχα μπερδέψει το τ.κ μου, και αντί για 17676 έβαζα 17675, μια χαρά ερχόντουσαν αρκετά δέματα που είχα κάνει.

Τώρα αν απλά με διευκόλυναν στα ΕΛΤΑ δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 1 νούμερο διαφορά δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην κάνεις τίποτα. Θα σου έρθει το δέμα.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για να είναι καλυμένοι κάπου θα αναφέρει ότι καλύπτονται αν αυξηθεί ο φόρος ή προστεθεί νέος φόρος.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Άκουω την φωνη μου βραχνιασμενη δεν μου πονάει ο λαιμός παλι καλα αλλά σε δυο μέρες τραγουδάω τι μπορω να κανω μεσα σε αυτές τις δυο μέρες? Ισχυει το οτι πρεπει να πινω πολυ νερό?

 

Αν πινεις πολυ νερο, μπορει την ωρα που θα εισαι στη σκηνη να πας τουαλετα. Δεν ειναι για να παιζεις με αυτα. :lol: Ασπραδια αυγων, ωμα κανουν δουλεια απ' οτι ξερω. Αλλιως μετα playback το κανουν και πολυ μεγαλοι τραγουδιστες μη αγχωνεσαι :p

 

Να πας σε καποιον γιατρο το σκεφτηκες ή μας εμπιστευεσαι τοσο εδω στο τεχνολογικο φορουμ; :rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πινεις πολυ νερο, μπορει την ωρα που θα εισαι στη σκηνη να πας τουαλετα. Δεν ειναι για να παιζεις με αυτα. :lol: Ασπραδια αυγων, ωμα κανουν δουλεια απ' οτι ξερω. Αλλιως μετα playback το κανουν και πολυ μεγαλοι τραγουδιστες μη αγχωνεσαι :p

 

Να πας σε καποιον γιατρο το σκεφτηκες ή μας εμπιστευεσαι τοσο εδω στο τεχνολογικο φορουμ; :rolleyes:

ναι, πες της να φαει ωμα αυγα να την πιασει καμια.. σαλμονελα να τρεχει να μη φτανει ον στειτζ :p

 

 

να πας σε γιατρο.

αν θες γιατροσοφια να φας μελι και να κανεις και καμια προσευχη για να γινεις καλα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι, πες της να φαει ωμα αυγα να την πιασει καμια.. σαλμονελα να τρεχει να μη φτανει ον στειτζ :p

 

 

να πας σε γιατρο.

αν θες γιατροσοφια να φας μελι και να κανεις και καμια προσευχη για να γινεις καλα

 

Nα απαντουσες νωριτερα, τωρα παει τραγουδησε περασαν οι μερες! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ήδη τραγούδησα και παλι καλα όλα πέρασαν καλα! Σας ευχαριστώ πολυ για την προθυμία σας να απάντησετε!

 

Aααα πολυ χαιρομαστε που βοηθησαμε με τις ιατρικες μας γνωσεις! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Aααα πολυ χαιρομαστε που βοηθησαμε με τις ιατρικες μας γνωσεις! :p
αμφισβητείς;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το πρόγραμμα μαθημάτων είναι το ίδιο, επέλεξε πρώτο το ΟΠΑ κατά τη γνώμη μου. Σε δομή, οργανωση και εργαστήρια, αλλά και με βάση τη διεθνή κατάταξη είναι πολύ καλύτερο από τα υπόλοιπα. Αν το επίπεδο του Τμήματος είναι το ίδιο και με τα άλλα τμήματα του ΟΠΑ, τότε θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος. Στο Πανεπιστήμιο θα πάρεις τις γενικες γνώσεις, ίσως όταν επιλέξεις κατεύθυνση να εξειδικευτείς σε κάποιο βαθμό, αλλά την εξειδίκευση θα την έχεις με κάποιο μεταπτυχιακό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν παρακολουθεί το Euro τελικά :p; Μεγάλη έκπληξη η Ουαλία, δεν το φαντάστηκα να την έβαζα στις επιλογές της δημοσκόπησης.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν παρακολουθεί το Euro τελικά :p; Μεγάλη έκπληξη η Ουαλία, δεν το φαντάστηκα να την έβαζα στις επιλογές της δημοσκόπησης.

 

Εγω και τρεφομαι με σωληνακι... ελαχιστα τα ματς που εχω χασει και αυτα καποια της πρωτης φασης που ηταν στις 4 και ημουν στη δουλεια! :p

 

Κατσε να δουμε και την Ισλανδια μην κανει καμια εκπληξη που πολυ θα το ηθελα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά την έπαθα πριν 2 μήνες. Επήγα σε κεντρικό Γραφείο COSMOTE για ανανέωση χρόνου ομιλίας.

Πλήρωσα 32 ευρώ (καρτοσυμβόλαιο) και επέστρεψα σπίτι μου. Ώσπου να φτάσω -10 λεπτά έκανα- κοιτάω το υπόλοιπό μου και ήταν

2 ευρώ. Επιστρέφω στην COSMOTE αμέσως και κρατώντας τις αποδείξεις πληρωμής τους ρώτησα τι γίνεται. Ολοι μου είπαν να κοιτάξουμε τα μυνήματα. Τα κοιτάξαμε και είδαμε ότι μέσα στα 10 λεπτά που μεσολάβησαν αμέσως μετά την πληρωμή είχαν έρθει 15 μηνύματα από το 54422. Που σημαίνει ότι 15 Χ 2 ευρώ το μήνυμα = 30 ευρώ κλεμμένα. Περιττό να σας πω ότι μερικοί απαντούσαν ότι εγώ έκανα τα μυνήματα και άλλοι ότι υπάρχουν αριθμοί που καταφέρνουν να βρούνε τρόπους να υποκλέψουν στοιχεία και έτσι στέλνοντας κάποιο μήνυμα να κλέβουν λεφτά. Δε λέω -από σεβασμό στο FORUM - τι κατέβασα μέσα μου, Κατάργησα εκείνη τη στιγμή με φραγή που έκαναν οι υπάλληλοι της COSMOTE, όλα τα πενταψήφια νούμερα , ήσυχος ότι αντιμετώπισα το θέμα. Αμ δε. Εχθές έκανα πάλι ανανέωση χρόνου. Μόλις έφυγα από την COSMOTE , σε δέκα λεπτά είχαν εξαφανισθεί 20 ευρώ. Τα μυνήματα που βρήκα ήταν 10. Δηλαδή 10 Χ 2 ευρώ=20 ευρώ. Μεγάλη απορία μου : Και οι δύο κλοπές έγιναν αμέσως μετά από την κατάθεση των χρημάτων. Πως ήξεραν οι κλέφτες τι και πόσα κατέθεσα. Και που πήγαν οι φραγές που έκανα. Οποιος θέλει απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έψαξες τι είναι αυτό το 54422?Τα sms που στέλνουν δεν τα εχεις δει;

Πχ κοίτα το http://www.activistis.gr/2014/11/54422-cosmote-vodafon.html

"κάντε το απλό (και όσο το δυνατόν γρηγορότερα) στείλτε μήνυμα με τη λέξη "STOP" στο νούμερο πειρατή 54422."

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα καποιους καθηγητες μου για τον αν ειναι καλυτερα να βαλω πρψτη επιλογη το ΑΠΘ ή το ΟΠΑ και μου ειπανε οτι καλυτερα ειναι να βαλω το ΟΠΑ επειδη στην

αθηνα υπαρχουν πολυ περισσοτερες δουλειες στο τομεα της πληροφορικης απο οτι στην θεσσαλονικ κατι που θα βοηθησει πολυ στο να παρω περισσοτερη εμπειρια , Βεβαια εγω δυσκολευομαι να αποφασισω καθως το προγραμμα σπουδων του απθ μου φαινεται καλυτερο και πιο εμπλουτισμενο .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στο τμημσ πληρ/κης και τηλ/νιων του ΕΚΠΑ και μπορω να πω οτι εχω μετανιωσει για την επιλογη μου.Ειναι μακραν η δυσκολοτερη σχολη πληροφορικης στην Ελλαδα με υπερβολικα απαιτητικο προγραμμα σπουδων και Μ.Ο. φοιτησης γυρω στα 6-6.5 χρονια και πολυ μεγαλο ογκο προγραμματιστικων μαθηματων τα οποια και σιχαινομαι.Το μονο πλεονεκτημα που εχει ειναι οτι καλυπτει 2 κλαδους(πληροφορικη και τηλεπικοινωνιες),σε αντιθεση με τις υπολοιπες σχολες πληροφορικης οπου δεν υπαρχουν τηλεπικοινωνιες.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέλειωσα πρόσφατα την Πληροφορική του ΟΠΑ. Πάνω κάτω η εικόνα είναι σαν αυτή που γράφει ο NetSurfer για το ΕΚΠΑ. Αρκετά μαθήματα είναι κάπως βαρυά για τον μέσο φοιτητή, αρκετά έχουν φροντιστήρια/εργαστήρια (τα οποία έχουν συμμετοχή στο βαθμό του μαθήματος αλλά δεν έχουν παρουσίες) και αρκετά είναι ενδιαφέροντα. Από γλώσσες προγραμματισμού βασική είναι η Java, υπάρχει υποχρεωτικό μάθημα C++ και με κατάλληλες επιλογές μαθημάτων θα δεις και τα βασικά της Python.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις τον οδηγό σπουδών (αν δεν τον έχεις δει ακόμα) http://www.cs.aueb.gr/el/content/odigos-spoydon και μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο μαθήματα που είναι ανοικτά στο eclass (https://eclass.aueb.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=33) για να δεις πώς είναι κάποια μαθήματα. Άμα θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο ρωτάς ελεύθερα.

 

Άμα περάσεις με το καλό ΟΠΑ κράτα δύο πράγματα:

1) Στα πρώτα εξάμηνα αν θες να παρακολουθήσεις θα πηγαίνεις σχετικά νωρίτερα να πιάσεις θέση. Αλλιώς... σκαλάκια :P

2) Υπολογιστικά Μαθηματικά στο 3ο εξάμηνο για να τα περάσεις θα τα παρακολουθήσεις, θα κρατάς δικιές σου σημειώσεις, θα κάνεις τα project και θα διαβάσεις σοβαρά. Αλλιώς θα καταλήξεις σαν την πλειοψηφία που το δίνει κάθε χρόνο και παίρνει < 3...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Θέλω να στείλω φάκελο με αντικαταβολή ελτα 1η φορά κι έχω κάποιες απορίες.

 

1. Αρχικά, στην επιταγή αντικαταβολής http://www.elta.gr/portals/0/images/Antikataboli.JPG ξέρω ότι στα στοιχεία αποστολέα γράφω τα στοιχεία του ατόμου που θα το παραλάβει και στα στοιχεία του παραλήπτη τα δικά μου. Τη διεύθυνση αποστολέα, δηλ. τη δικιά του, θα πρέπει να τη γράψω με τη μορφή οδός αριθμός, πόλη Τ.Κ.; Ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Στο ποσό γνωρίζω τι πρέπει να βάλω, αλλά γιατί έχει 2 πεδία "ποσό", τι συμπληρώνω στο ένα και τι στο άλλο; Ποια άλλα πεδία με αφορούν και πώς τα συμπληρώνω;

 

2. Εφόσον τα στοιχεία θα δοθούν με την επιταγή, χρειάζεται να αναγράφονται και πάνω στο φάκελο με τη κλασσική μορφή ή δεν είναι απαραίτητο; π.χ. υπάρχει η δυνατότητα να παραλείψω τα στοιχεία αποστολέα (τα δικά μου);

 

3. Φαντάζομαι γίνεται να πάει δικός μου αντί για μένα να το στείλει, κάνω λάθος;

 

4. Τέλος, όταν φέρει ο ταχυδρόμος τα χρήματα, θα πρέπει να είμαι ο ίδιος να τα λάβω; Αν δεν είμαι σπίτι μπορεί να τα δώσει π.χ. στον πατέρα μου, δείχνοντας τη ταυτότητά μου ή σε περίπτωση που αφήσει ειδοποιητήριο για να τα πάρω απ΄το κατάστημα, να πάει με τη ταυτότητά μου να τα πάρει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...