Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχην οπλισου με υπομονη θα την χρειαστεις ειναι δεδομενο! Εφοσον το πτυχιο σου εχει εκδοθει απο Ιδρυμα στην Αθηνα εννοειται οτι θα παρει και την σφραγιδα της Χαγης απο εκει. (ΠΧ αν ειναι ΤΕΙ Αθηνων( σιγουρα σφραγιδα θα παρεις απο την Περιφερεια Αττικης,Αν ειναι απο Θεσσαλονικη απο την Περιφ Κεντρικης Μακεδονιας ) Τα πολλα τηλεφωνα σε γραμματειες σχολων και πρυτανειες μπορει να σε μπερδεψουν....

Πληροφοριες δες αναλυτικα εδω... http://www.daad.gr/gr/24913/index.html

Για μεταφραση και επικυρωση προτιμησε την μεταφραστικη υπηρεσια του ΥΠΕΞ ακομα και με επειγουσα διαδικασια ειναι φτηνοτερη απο τον δικηγορο!

Πρωτα θα παρεις αναλυτικη βαθμολογια με σφραγιδα της Χαγης και το πτυχιο το ιδιο και μετα θα κανεις μεταφραση καθως μεταφραζεται και η Σφραγιδα της Χαγης.

Φυσικα και απολυτηρια λυκειου κτλ κτλ με σφραγιδα χαγης απο την Δευτεροβαθμια .. της περιοχης που ανηκει το λυκειο σου.

Πτυχια ξενων γλωσσων φυσικα δεν σφραγιζονται με Αpostille καθως θεωρουντε αλλοδαπα ..

Επειδη αναλογα με το πανεπιστημιο πχ αγγλοφωνο η γερμανοφωνο ζητανε διαφορετικα πραγματα παρε ενα τηλ στο http://www.daad.gr/gr/24913/index.html θα σε κατατοπισουν.

Μην προτιμησεις την αποστολη εγγραφων με κουριερ και επιστολες .. καλυτερα αυτοπροσωπος γιατι αν χαθει πχ ενα πτυχιο με Σφραγιδα Χαγης καθ οδον.. αντε να το ξαναβγαλεις..

Ζητα αντιγραφα! παρε 2/3 επικυρωμενα καλου κακου!

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Ηθελα να πω οτι εχω την βεβαιωση ότι έχω τελειώσει με σπουδες το πτυχίο θα το έχω σε λίγες μέρες.. Όταν πήρα την βεβαίωση όμως την μετέφρασα κατευθείαν μαζί με αναλυτική σε δικηγόρο στην Πάτρα όπου τελείωσα για να ειναι ετοιμα, επειδη δεν ηξερα ποτε θα παρω το πτυχιο κ δεν ηθελα να χασω προθεσμιες γισ μεταπτυχιακα..είναι κανονικά μεταφρασμένα με επικυρωσιμο χωρις σφραγίδα Χάγης όμως.. Έλεγα μήπως μπορω να χρησιμοποιησω αυτα να γλυτώσω και το τρεξιμο και χρήματα.. Έχω στείλει μέιλ στα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν κ περιμένω απαντηση..
Link to comment
Share on other sites

Την Σφραγιδα της Χαγης θα την χρειαστεις σε καθε Ελληνικο δημοσιο εγγραφο... απο το πτυχιο το απολυτηριο.. μεχρι και το πιστοποιητικο γεννησεως και οικογενειακης καταστασης .... δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτουν χωρις σφραγιδα της Χαγης. Κακως τα μεταφρασες διοτι η επικυρωση με Σφραγιδα της Χαγης ειναι δωρεαν ετσι και αλλιως και θα σου χρειαστει.Τα πτυχια πρεπει πρωτα να σφραγιστουν και μετα να μεταφραστουν. Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Για σφραγίδα Χάγης δεν αναφέρει κατι να Ναι επικυρωμενα απο το γερμανική πρεσβεια.. Αλλά οκ Αφού είναι δωρεάν δεν χάνω κάτι να παρω κ σφραγίδα Χάγης... Οπότε η διαδικασια είναι η εξής; παίρνω αντιγραφα πτυχίου κ αναλυτικής κ απολυτηριου τα σφραγιζω όλα με σφραγιδα Χάγης; θα κάνω γύρω στις 10 αιτησεις οπότε θα βάλουν σε όλα σφραγιδα η θα με βρισουν; Ή να βάλω σφραγιδα μόνο στα πρωτοτυπα; Μετά αυτά τα αντίγραφα τα πάω στην γερμανική πρεσβεία για επικύρωση κ ύστερα τα στέλνω στο Υπουργείο εξωτερικων για μεταφραση; Πόσο θα διαρκέσει η μεταφραση; μπορώ να τα στείλω ταχυδρομικώς η ειβαι Καλύτερα να τα πάω η ίδια; Εσύ έχεις κάνει ανάλογη διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Για σφραγίδα Χάγης δεν αναφέρει κατι να Ναι επικυρωμενα απο το γερμανική πρεσβεια.. Αλλά οκ Αφού είναι δωρεάν δεν χάνω κάτι να παρω κ σφραγίδα Χάγης... Οπότε η διαδικασια είναι η εξής; παίρνω αντιγραφα πτυχίου κ αναλυτικής κ απολυτηριου τα σφραγιζω όλα με σφραγιδα Χάγης; θα κάνω γύρω στις 10 αιτησεις οπότε θα βάλουν σε όλα σφραγιδα η θα με βρισουν; Ή να βάλω σφραγιδα μόνο στα πρωτοτυπα; Μετά αυτά τα αντίγραφα τα πάω στην γερμανική πρεσβεία για επικύρωση κ ύστερα τα στέλνω στο Υπουργείο εξωτερικων για μεταφραση; Πόσο θα διαρκέσει η μεταφραση; μπορώ να τα στείλω ταχυδρομικώς η ειβαι Καλύτερα να τα πάω η ίδια; Εσύ έχεις κάνει ανάλογη διαδικασία;

 

Καταρχην η Γερμανικη πρεσβεια δεν εχει καμια δουλεια με Ελληνικα δημοσια εγγραφα. Βγαλτην απο την υποθεση.Ακομα και να ειχε για να επικυρωθει Δημοσιο αλλοδαπο εγγραφο χρειαζεται τι???? Σφραγιδα Χαγης. (Η Γερμανικη πρεσβεια επικυρωνει δικα της δημοσια εγγραφα και οχι ελληνικων υπηρεσιων και πανεπιστημιων.)

Το ξαναπαμε λοιπον απο την αρχη...

Εκδοση απολυτηριων πτυχιων αναλυτικης κτλ κτλ σφραγιδα χαγης σε καθε ενα απο αυτα και μετα πας για μεταφραση.

Στην Μεταφραστικη υπηρεσια αυτοπροσωπως.

Ναι εχω κανει αλλα καθε Κρατιδιο και καθε πανεπιστημιο ζηταει λιγοτερα η περισσοτερα... γιαυτο καλυτερα να παρεις τηλ στο λινκ που σου εδωσα και να ζητησεις περισσοτερες πληροφοριες για το πανεπιστημιο σου.

Ασε που εγω εχει μια 10ετια που τελειωσα και εχουν αλλαξει παρα πολλα .

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζω σοβαρά την αγορά σπιτιού που απέχει μόλις 1 τετράγωνο από τη Λ. Συγγρού.

 

Αυτό μου δημιουργεί 2 προβλήματα το ένα είναι αυτό του θορύβου και το δεύτερο και σημαντικότερο είναι αυτό της ποιότητας του αέρα.

 

Γνωρίζει κανείς εάν λόγο της γειτνίασης με τον μεγάλο αυτό δρόμο υπάρχει αυξημένη μόλυνση της ατμοσφαίρας, συγκέντρωση σωματιδίων, κλπ. σε σχέση με 4 τετράγωνα πιο μέσα για παράδειγμα;

Επειδή είναι πάντως χαμηλά στη Συγγρού υπάρχει συνεχής ροή των αυτοκινήτων και όχι σταμάτα – ξεκίνα.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, δεν γνωριζ αν ρωταω στο κατάλληλο μερος, αλλα μηπως ξερει κανεις πως μπορει να πιστοποιήσει καποιος οτι ειναι τεχνιτης αλουμινου(σεμιναρια,σχολεςκλπ?)? Εκ μερους φιλου ρωταω.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα χρόνο, όταν ήμουν Ελλάδα, είχα βρει Uber μέσω της εφαρμογής... Για τώρα δεν ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το uber?

 

αντι για ταξι, μπορεις χρησιμοποιώντας το αμαξι σου,ωστε να κερδιζεις λεφτα. Στο εξωτερικό ειναι ηδη διαδεδομενο. Γκουγκλαρε το για περισσότερες λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Θέλει νόμιμη άδεια από rent a car να έχεις . Δεν μπορεί ο καθένας να το κάνει. Τα λεφτά που εισπράττει ο οδηγός είναι ξεφτίλα περίπου τα μισά από τι παίρνει ένα ταξί γιαυτό δεν έχει αυτοκίνητα.
Link to comment
Share on other sites

Θέλει νόμιμη άδεια από rent a car να έχεις . Δεν μπορεί ο καθένας να το κάνει. Τα λεφτά που εισπράττει ο οδηγός είναι ξεφτίλα περίπου τα μισά από τι παίρνει ένα ταξί γιαυτό δεν έχει αυτοκίνητα.

Γι'αυτό στο εξωτερικό δουλεύει μια χαρά... Πες καλύτερα ότι το πολέμησαν οι ταξιτζήδες, παρά αυτά που γράφεις. Εαν ηταν πραγματι μιση τιμη, ολος ο κοσμος θα το προτιμουσε, αφού θα ειχε στανταρ τιμές και δε θα συνέφερε ο άλλος να σε πάει από Μαρούσι στις Αχαρνές, μέσω ΣΕΦ, οπως θα έκανε καθε ταρίφας που σέβεται τον εαυτο του...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έφαγε πολύ πόλεμο και ακόμα τρώει από ταριφες γιαυτό δουλεύει μόνο με ταξί που είναι νόμιμο. Μια νέα υπηρεσία που έχει κάνει το uber X (αν δεν κάνω λάθος) ζητάει πολλά χαρτιά που δεν μπορούμε να βγάλουμε εμείς εκτός αν ανοίξουμε rent a car. Μακάρι να ήταν πιο ανοιχτομυαλοι στην Ελλάδα να είχαμε κάποιες υπηρεσίες όπως στο εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΖΩ ΣΕ ΧΩΡΙΟ (ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 2000 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ) ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΑΡΤΟΥ.ΨΩΜΙ,ΣΦΟΛΙΑΤΕΣ, ΓΛΥΚΑ,ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΛΠ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θελω να πουλησω την φωτογραφικη μου μηχανη στο εξωτερικο αλλα δεν εχω ξαναστειλει κανενα δεμα εξω κ ειδικα για πωληση.

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να στειλω ενα δεμα εξω και το κυριοτερο ποιος ειναι ο ασφαλεστερος τροπος για να πληρωθώ;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,προφανως στο χωριο σου θα βρισκεται και αλλος φουρνος.

οι ερωτησεις σου βεβαια,σαφως και δε μπορουν να απαντηθουν.

εχεις δικο σου οικημα?

σαφως κι οτι κι αν παρεις,η εχεις,θα θελει ανακαινιση και διαμορφωση συμφωνα με αυτο που θελεις να κανεις.

επισης μεγαλη σημασια παιζει και το μεγεθος του καταστηματος.τ.μ.

τα εξοδα κτισης ενος τετοιου επαγγελματος ειναι πολλα,παρα πολλα.και δε μιλαω για ποσο των 40-50.000 ευρω,αλλα σαφως για παραπανω.

ειναι βεβαια και μια δουλεια που προσωπικα την αποκαλω χρυσορυχειο,γιατι?αν πιασει,την εβγαλες,αν δεν εχεις σπαταλες και εισαι γενικα σωστος στις υποχρεωσεις σου.

κι επισης εχω γνωστους που κανουν το επαγγελμα αυτο,που να σημειωσω οτι δεν ειναι ενα παιξε γελασε επαγγελμα,ειναι μεγαλη σκλαβια καθως ξυπνανε απο τα μαυρα μεσανυχτα για να ετοιμαζουν,ομως τους αποφερει καλο κερδος.

επισης ειναι και μια δουλεια,που η υγιεινη ειναι το παν.και φυσικα και η σωστη δουλεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,προφανως στο χωριο σου θα βρισκεται και αλλος φουρνος.

οι ερωτησεις σου βεβαια,σαφως και δε μπορουν να απαντηθουν.

εχεις δικο σου οικημα?

σαφως κι οτι κι αν παρεις,η εχεις,θα θελει ανακαινιση και διαμορφωση συμφωνα με αυτο που θελεις να κανεις.

επισης μεγαλη σημασια παιζει και το μεγεθος του καταστηματος.τ.μ.

τα εξοδα κτισης ενος τετοιου επαγγελματος ειναι πολλα,παρα πολλα.και δε μιλαω για ποσο των 40-50.000 ευρω,αλλα σαφως για παραπανω.

ειναι βεβαια και μια δουλεια που προσωπικα την αποκαλω χρυσορυχειο,γιατι?αν πιασει,την εβγαλες,αν δεν εχεις σπαταλες και εισαι γενικα σωστος στις υποχρεωσεις σου.

κι επισης εχω γνωστους που κανουν το επαγγελμα αυτο,που να σημειωσω οτι δεν ειναι ενα παιξε γελασε επαγγελμα,ειναι μεγαλη σκλαβια καθως ξυπνανε απο τα μαυρα μεσανυχτα για να ετοιμαζουν,ομως τους αποφερει καλο κερδος.

επισης ειναι και μια δουλεια,που η υγιεινη ειναι το παν.και φυσικα και η σωστη δουλεια.

Αλλο το πρατήριο άρτου και άλλο ο φούρνος.Το πρατήριο απλά πουλά ψωμί,δεν το παρασκευάζει οπως ο φούρνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συμφορουμίτες , χάλασε το ψυγείο της μάνας μου οπότε θα προβεί στην αντικατάστασή του. Μετά από ψάξιμο κατέληξα στα παρακάτω 4 :

 

1) https://www.skroutz.gr/s/2935679/Samsung-RT29FARADWW.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/5003388/LG-GTB382SHCL.html

 

3) https://www.skroutz.gr/s/7747507/Liebherr-CTPsl-2921-Comfort.html

 

4) https://www.skroutz.gr/s/1727308/Siemens-KD29VVL30.html

 

(όχι απαραίτητα με σειρά προτίμησης).

 

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι H:165 cm W:60 cm D:65 cm (Αυτές είναι οι ανώτερες τιμές για τον χώρο που θα εγκατασταθεί).

 

Τα κριτήρια που έχω θέσει είναι :

 

a) οι διαστάσεις του

 

b) η τιμή (ταβάνι εώς 350 ευρώ)

 

c) η ανθεκτικότητα (το κυριότερο κριτήριο για την μάνα μου η οποία έχει μάθει σε ψυγεία που κρατάνε 20+ χρόνια)

 

Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι καινούριες τεχνολογίες (no frost,led οθόνη,παγάκια) αλλά δεν με χαλάνε κιόλας

 

Αυτό που μ'ενδιαφέρει πάντως είναι να κρατήσει για πολλά χρόνια (για να γλυτώσω την μουρμούρα)...

 

Δεκτές και προτάσεις εκτός λίστας

Edited by gyrismata
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα τα 2 link δεν παιζουν για τσεκαρετα, εχεις ταβανι τα 350 και ενα link ξεκιναει στα 390 για δες το και αυτο:)

υπαρχει και ενοτητα δεν χρειαζοταν να ανοιξεις νεο θεμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=290104 :)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα τα 2 link δεν παιζουν για τσεκαρετα, εχεις ταβανι τα 350 και ενα link ξεκιναει στα 390 για δες το και αυτο:)

υπαρχει και ενοτητα δεν χρειαζοταν να ανοιξεις νεο θεμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=290104 :)

 

Καλησπέρα!

 

Τα link αποκαταστάθηκαν όσο για τα 390 είπα να το συμπεριλάβω και αυτό σαν ψευδοροφή! :lol:

 

Η ενότητα που αναφέρεις είναι του 2010 και δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στην αγορά ψυγείου αλλά γενικά στις οικιακές συσκευές ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια συσκευή ή πατέντα για να συνδέσω ένα smartphone

έτσι ώστε να λειτουργεί ενώ είναι στο ρεύμα

χωρίς να έχει την μπαταρία του?

 

Προς το παρών το έχω με την μπαταρία και συνδεδεμένο συνέχεια στον φορτιστή αλλά φοβάμαι μήπως καποια

στιγμή η μπαταρία δημουργήσει πρόβλημα.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι αισθητικος και αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα αλλά σαφώς ενοχλητικό και για εμένα αλλά και για το πελάτη. Όταν κάνω μασαζ για κάποιο λόγο μετά από 5 λεπτά αρχίζουν και δημιουργουνται μαυραδακια η όπως θα τα χαρακτήριζα κάτι σαν γομακια. Δεν ξέρω αν φταίει το δέρμα η το λάδι γιατί πριν κάνω το μασάζ βάζω τη πελάτισσα να κάνει ντους. Αν γνωρίζει κάποιος πως να το φτιάξω θα εκτιμούσα μια απάντηση. Ευχαριστώ για το χρονο σας. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...