Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κλασικο σμς ειναι το εξης:(το γραφω λεξη-λεξη)

"μαρια μου τι κανεις?εχτες επεστρεψα απο γαλλια και τελικα χωρισα αλλα ειμαι ετοιμη για κατι καινουργιο!κερναω καφε!απαντα στο ελληνικο νουμερο 6942058603-τζενη"

 

ειναι σιγουρα σμς απατη καθως σε ενα απογευμα το εστειλαν και σε μενα,και στον αδερφο μου και στον πατερα μου.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ειχε λαβει η μανα μου παρομιο sms πανε μηνες! πριν το καλοκαιρι .........της εκανε εντηπωση μου λεει ξερεις εσυ καμια ΜΑΡΙΑ.....(ΜΑΡΙΑ ελεγε στο sms οχι τζενη)

 

λεω κοιτα να δεις....βαλαν και ενα ονομα Μαρια! σου λεει δεν μπορει...καμια Μαρια θα ξερουν.....

 

εννοιειται οτι δεν απαντησαμε στο sms και δεν ξαναλαβαμε ποτε αλλο ιδιο.....

δεν θελω να σκεφτω στην περιπτωση που απαντησει κανεις τι θα συμβει......

 

Γνωμη μου ειναι ΠΟΤΕ να μην απαντατε σε τετοια sms...ΠΟΤΕ! ετσι και απαντησεις....κανουν

καταχωριση στο δικο τους συστημα το νουμερο σου....και πανε οι extra χρεωσεις συννεφο!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρκτό πρόσωπο εννοώ οτι δεν είναι διαφημιστικό η τυποποιημένο το μήνυμα απο κόμματα,εταιρίες κτλ.Απάντησα και μου απάντησε επίσης σε αυτά που είπα.Συγκεκριμένα το site απο το οποίο λέει πως βρήκε πληροφορίες για μένα(χωρίς να μου αναφέρει το όνομα μου βέβαια) είναι το mobile-chat.eu στο οποίο βέβαια ουδέποτε έχω δώσει στοιχεία μου η έχω καν επισκεφθεί....Σήμερα ξανά με θυμήθηκε!Θα ενημερώσω την vodafone
Link to comment
Share on other sites

κλασικο σμς ειναι το εξης:(το γραφω λεξη-λεξη)

"μαρια μου τι κανεις?εχτες επεστρεψα απο γαλλια και τελικα χωρισα αλλα ειμαι ετοιμη για κατι καινουργιο!κερναω καφε!απαντα στο ελληνικο νουμερο 6942058603-τζενη"

 

ειναι σιγουρα σμς απατη καθως σε ενα απογευμα το εστειλαν και σε μενα,και στον αδερφο μου και στον πατερα μου.

 

Και σε μένα πριν κάνα 2μήνο μου ήρθε το ίδιο μνμ & βέβαια το έσβησα απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιστορία με τα μυνήματα βρομάει πολύ.... Πρόσφατα ενημερώθηκα με email οτι υπάρχει ένα κύκλωμα ατόμων που σε παίρνουν τηλέφωνο ή και σου στέλνουν μύνημα και σου λένε οτι είναι τεχνικοί και έχεις κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση, σου λένε να πατήσεις ένα νούμερο που έχει μέσα # και * και μπαίνουν στην κάρτα sim μετά και σου κάνουν κλήσεις για να σου φορτόσουν τον λογιαριασμό.......

 

Ο κάθε εξυπνάκιας τώρα βρήκε ένα σορό μηχανήματα τεχνολογίες μαζικά sms και δε ξέρω και γώ τι άλλο θα βρούν και να προκαλούνε προβλήματα και να ενοχλούν τους χρήστες κινητών τηλεφώνων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ περιστατικά με τηλέφωνα που στέλνουν μηνύματα άκυρα...

 

Περίπτωση 1.

 

Πριν 2 χρόνια, ένας τύπος από Λευκάδα άρχισε να μου στέλνει ανορθόγραφα μηνύματα με το τι κάνει, που βρίσκεται, πώς πάει η δουλειά κλπ. Με ευγενικό τρόπο καθώς πίστευα ότι προφανώς έχει μπλέξει τα τηλέφωνα και νομίζει ότι επικοινωνεί με κάποια φίλη του, προσπάθησα να του εξηγήσω (πάντα μέσα από sms) ότι έχει κάνει λάθος και καλύτερα να ξανακοιτάξει τον αριθμό που τα στέλνει. Ο τύπος όμως δεν σταμάτησε εκεί, καθώς όταν είδε ότι τελικά απάντησα μετά από τόσα μηνύματα που έστειλε, άρχισε να ρωτάει για εμένα και πώς με λένε και διάφορα τέτοια κουλά. Αυτή η "επικοινωνία" κράτησε για 2 μέρες όπου πάλι με ευγενικό τρόπο του είπα πως δεν είναι ανάγκη να συνεχιστεί όλο αυτό και ύστερα από άλλες 2 μέρες όπου μου έστελνε μόνο αυτός μηνύματα για το τι έγινε στη μέρα του, σταμάτησε.

 

Το τηλέφωνό του το έχω κρατήσει σε περίπτωση που ξαναστείλει ή ξαναπάρει τηλέφωνο. (Ναι, είχε πάρει και 2 φορές τηλέφωνο αλλά έτυχε να βρίσκομαι στη σχολή και να μην μπορώ να απαντήσω)΄

 

Αποδείχθηκε ότι καλά έκανα και τον κράτησα γιατί μετά από πολλούς μήνες, μου ξαναέστειλε μήνυμα στο οποίο δεν απάντησα και δεν ξαναενόχλησε.

 

Περίπτωση 2.

 

Πριν το καλοκαίρι, μου έστειλε μήνυμα ένας κύριος ο οποίος μάλλον έψαχνε μια κοπέλα για χμμμμ.... "ραντεβού" :p. Στο μήνυμα μου περιέγραφε τα πάντα πάνω τ ου (ΤΑ ΠΑΝΤΑ) και φυσικά ότι ήθελε να βρεθεί με την κυρία που έστελνε το μήνυμα. Δεν απάντησα και δεν με ενόχλησε ξανά ο κύριος (πιθανότατα να βρήκε τον πραγματικό αριθμό της γυναίκας που έψαχνε)

 

 

Περίπτωση 3.

 

Εδώ και 2 μήνες, μου έχει έρθει 2 φορές ένα μήνυμα το οποίο πάντα μου έρχεται την ίδια περίπου ώρα, μεταξύ 1.00 και 1.30 το βράδυ. Είναι το μόνο μήνυμα που έχω κρατήσει. Και τις δύο φορές έστειλε το εξής "ΕΞΟ ΜΕ ΤΗ ΜΙΧΑΝΙ. ΕΣΥ."

 

 

Ποτέ πλέον δεν απαντάω όπως έκανα στην πρώτη περίπτωση.

Το κοινό όμως μεταξύ πρώτης και τρίτης περίπτωσης είναι ότι οι αριθμοί είναι cosmote, και τα μηνύματα το ίδιο ανορθόγραφα. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ίσως είναι και ο ίδιος που τα στέλνει.

 

Που θέλω να καταλήξω μετά από αυτό το μικρό μήνυμα:p;

Πλέον με την καταγραφή των στοιχείων μας, μπορώ να πάω στην Cosmote και να βρω ποιος είναι αυτός που μου στέλνει τα μηνύματα; Ή έστω να τον μπλοκάρω με κάποιον τρόπο;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ενοχλητικα sms απο τραπεζα στην οποια μαλιστα δεν ειχα καν λογαριασμο.

Με επαιρναν τηλ και εστελναν και μηνυματα για οφειλη απο δανειο (δεν εχω παρει ποτε δανειο, ουτε εχω πιστωτικη).

Μιλησα με Αθηνα (κεντρικα γραφεια) και μετα απο 1 μερα με πηραν τηλ, ζητησα την προϊσταμενη και της εξηγησα οτι το νουμερο αυτο δεν αντιστοιχει στον κυριο που εψαχνε.

Μετα απο 1 μερα πηραν παλι τηλ, ώσπου διεκοψα το νουμερο απο την κοσμοτε και τους εξηγησα γιατι... Βρηκα τη γαληνη μου... Τι αγχος και αυτο!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά θέλω να ρωτήσω.Υπάρχει κάποιο διεθνές αρμόδιο όργανο ή υπηρεσία στην οποία να μπορώ να καταγγείλω ένα φόρουμ για κακή λειτουργία και ελλειπή(ανύπαρκτο) έλεγχο από τους συντονιστές?

 

ΥΓ:Προφανώς και δεν αναφέρομαι στο myphone:)

Link to comment
Share on other sites

αντε και το εκανες, τι θα κερδισεις?

αν σε ενοχλει η ολη σταση του φορουμ μπορεις να απεχεις :)

Link to comment
Share on other sites

αντε και το εκανες, τι θα κερδισεις?

αν σε ενοχλει η ολη σταση του φορουμ μπορεις να απεχεις :)

Δυστυχώς δεν μπορώ να απέχω.

Και έχω πεισμώσει κιόλας.Ένα διεθνές μεγάλο φόρουμ δεν μπορεί να είναι τόσο ξέφραγο αμπέλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το λινκ αλλά το φόρουμ είναι ξένο.Δεν ξέρω αν η καταγγελία σε ελληνικό όργανο βοηθάει αν και θα το ψάξω.Ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω.Υπάρχει κάποιο διεθνές αρμόδιο όργανο ή υπηρεσία στην οποία να μπορώ να καταγγείλω ένα φόρουμ για κακή λειτουργία και ελλειπή(ανύπαρκτο) έλεγχο από τους συντονιστές?

 

ΥΓ:Προφανώς και δεν αναφέρομαι στο myphone:)

 

Παραβιαζουν τον δικο τους κανονισμο;

Link to comment
Share on other sites

Παραβιαζουν τον δικο τους κανονισμο;

Εντελώς.Παρ'όλο που όταν πας να ποστάρεις γράφει με bold "be polite" και ότι ανάρμοστα σχόλια θα διαγράφονται αυτό που συμβαίνει είναι το εντελώς αντίθετο.Ο καθένας μπορεί να βρίσει όποιον θέλει και το μόνο που κάνουν οι συντονιστές είναι σε ελάχιστες περιπτώσεις να διαγράφουν από κανένα ποστ.Δύο χρόνια που γράφω δεν έχω δει συντονιστή να παρέμβει στη συζήτηση.Ούτε μία φορά.

Επίσης έχει και επιλογή feedback για να καταγγείλεις ανάρμοστους χρήστες και ποστ το οποίο έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές αλλά ούτε ένας χρήστης δεν έχει φάει ban.

Υπάρχουν χρήστες που έρχονται αποκλειστικά και μόνο για να βρίσουν και να προσβάλλουν και κανένας δεν του εμποδίζει.Ε όχι πια.

 

(σημειωτέον ότι οι συντονιστές πληρώνονται για τη δουλειά τους)

Link to comment
Share on other sites

Και ειναι τοσο αναγκαιο να συμμετεχεις σε ενα τοσο "κακο" φορουμ;Τα φορουμ αποτελουνται απο τα μελη,αν δεν συμμετεχουν τα μελη τοτε θα σβησουν.Μην ξαναμπεις!
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαία συμμετέχω.Όχι από διασκέδαση.Τέσπα,θα το ψάξω γιατί μας έχουν ρίξει κοροϊδία με φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα δίκιο ο zafos90, υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις που οι admins παρατάνε το forum τους ή εξαφανίζονται και τους ψάχνουν οι mods.... σε ένα τέτοιο forum που είμαι γραμμένος και ο admin προφανώς το παράτησε στην τύχη του μπήκανε μέσα ένα σορο spammbots και γέμισαν με άσχετα post και διαφημήσεις όλα τα sections μετά κάποιο περίεργοι όταν είδαν την κατάσταση γράφτηκαν επίτιδες και άρχισαν τις βρισιές σε όποιο μέλος έγραφε κάτι ή διαμαρυρόταν για την κατάσταση. Σε τέτοιες καταστάσεις μερικοί θέλουνε να τα χώσουν στους διαχειριστές πρώτα και μετά να τα παρατήσουνε. Αλλά στην καλύτερη περίπτωση τα παρατάς και φεύγεις.
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς.Παρ'όλο που όταν πας να ποστάρεις γράφει με bold "be polite" και ότι ανάρμοστα σχόλια θα διαγράφονται αυτό που συμβαίνει είναι το εντελώς αντίθετο.Ο καθένας μπορεί να βρίσει όποιον θέλει και το μόνο που κάνουν οι συντονιστές είναι σε ελάχιστες περιπτώσεις να διαγράφουν από κανένα ποστ.Δύο χρόνια που γράφω δεν έχω δει συντονιστή να παρέμβει στη συζήτηση.Ούτε μία φορά.

Επίσης έχει και επιλογή feedback για να καταγγείλεις ανάρμοστους χρήστες και ποστ το οποίο έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές αλλά ούτε ένας χρήστης δεν έχει φάει ban.

Υπάρχουν χρήστες που έρχονται αποκλειστικά και μόνο για να βρίσουν και να προσβάλλουν και κανένας δεν του εμποδίζει.Ε όχι πια.

 

(σημειωτέον ότι οι συντονιστές πληρώνονται για τη δουλειά τους)

 

ποιο φορουμ ειναι αυτο να παω να γραφτώ να βριζω ελευθερα??:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ποιο φορουμ ειναι αυτο να παω να γραφτώ να βριζω ελευθερα??:)

Το topix..

Έχει ένα δίκιο ο zafos90, υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις που οι admins παρατάνε το forum τους ή εξαφανίζονται και τους ψάχνουν οι mods.... σε ένα τέτοιο forum που είμαι γραμμένος και ο admin προφανώς το παράτησε στην τύχη του μπήκανε μέσα ένα σορο spammbots και γέμισαν με άσχετα post και διαφημήσεις όλα τα sections μετά κάποιο περίεργοι όταν είδαν την κατάσταση γράφτηκαν επίτιδες και άρχισαν τις βρισιές σε όποιο μέλος έγραφε κάτι ή διαμαρυρόταν για την κατάσταση. Σε τέτοιες καταστάσεις μερικοί θέλουνε να τα χώσουν στους διαχειριστές πρώτα και μετά να τα παρατήσουνε. Αλλά στην καλύτερη περίπτωση τα παρατάς και φεύγεις.

Η πλάκα είναι ότι οι mods πληρώνονται για τη δουλειά τους.Δεν μπορεί να γίνει όποιος θέλει.Και καταγγελία χρήστη ή ποστ να κάνεις τίποτα δεν αλλάζει.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να αλλάξει ο τόπος που ψηφίζεις. Απλά ο Καλλικράτης γίνεται για λόγους εσωτερικής δημόσιας διοίκησης και μείωση κόστους.

 

όντως φέτος που ίσχυσε απλά ψηφίζαμέ στο ίδιο μέρος αλλά για περισσότερες πόλης ανάλογα με την περιοχή. Πάλι καλά.. Άλλη όρεξη δεν είχα να παω να ψηφίσω σε άλλη πόλη από αυτή που είμαι ..το κακό είναι αυτό που συζητείται για την μεταφορά των τει σε άλλες πόλεις ή την ονομασία του τει κάποιον πόλεων με την ονομασία πχ τει πάτρας παράρτημα μεσολογγίου όσον αφορά το τει μεσολογγίου. Το άκουσα και αυτό!.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS
Διόρθωση

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Οι περιφέρειες είναι αρμόδιες πλέον να ορίσουν τον τρόπο λειτουργίας της περιοχής τους σε πολλά θέματα αν θέλουν.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,δεν ξερω ενα ειναι το καταληλο τοπικ για να κανω την ερωτηση αλλα ας το μεταφερει καποιος mod...

 

Λοιπον , δουλευα εδω και 2 χρονια στον ιδιοτικο τομεα (ανασφαλιστος) , και σταματησα την δουλεια τον Αυγουστο που μας περασε....

Δικαιουμαι να παρω δωρο χριστουγεννων ?

 

[ Τα 13 μεροκαματα (επιδομα αδειας καλοκαιριου) τα πληρωθηκα κανονικα , και μας πληρωνε δωρο Χριστουγεννα και Πασχα ....]

Link to comment
Share on other sites

Aφου ήσουν ανασφάλιστος (μη δηλωμένος) σημαίνει οτι τα δώρα στα έδινε το αφεντικό "απο καλή καρδιά" και όχι επειδή ήταν υποχρεωμένος απο το ίκα.

 

Άρα -θεωρητικά- αν θέλει να σου δώσει θα σου δώσει, δεν είναι όμως υποχρεωμένος για κάτι τέτοιο

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σταματησει απο τον αυγουστο και ησουν και ανασφαλιστος, ξεχνα το

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...