Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6600 Fold, 6600 Slide, 3600 Slide


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά με ενδιαφέρει ένα τηλέφωνο που να λειτουργεί άριστα κυρίως ως προς τις "τηλεφωνικές" του ικανότητες (καλό σήμα, ακουστική κλπ.) και να είναι ανθεκτικό. τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

 

Νομίζεις το 3600 θα ανταποκριθεί καλύτερα?

 

Απόλυτα! Το 6600 έχει μόνο προτέρημα το μικρό μέγεθος αλλά ως μειονέκτημα το βάρος του σχετικά με το μέγεθός του. Όσον αφορά τις τηλεφωνικές του ικανότητες είναι υποδειγματικές! Επιμένω όμως ότι υπερτερεί σε φωτεινότητα οθόνης, εφέ φωτισμού, σταδιακός και κλιμακωτός φωτισμός του πληκτολογίου(θα το διαπιστώσεις στο σκοτάδι) όπως επίσης έντονος φωτισμός του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μολις χθες το απογευμα πηρα το 6600 slide!Με μια λεξη "εκπληκτικο"! Και σαν κατασκευη και σαν λειτουργιες (παντα σε σχεση με τιμη). Μονο μια ερωτηση εχω σε σχεση με τα μηνυματα... Επειδη ποτε δεν ειχα Νοκια δεν ξερω ακομα πως να το ρυθμισω ωστε να μην μου στελνει ενα απλο μηνυμα 2πλο ή 3πλο! Α, και θελω καποια χρησιμα προγραμματακια (πχ.εορτλογιο), θεματα και παιχνιδια για τα Νοκια (οπως ειπα δεν ειχα ασχοληθει εως τωρα κ δεν ξερω που θα βρω!) Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

 

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα για εφαρμογές, παιχνίδια κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα! Το 6600 έχει μόνο προτέρημα το μικρό μέγεθος αλλά ως μειονέκτημα το βάρος του σχετικά με το μέγεθός του. Όσον αφορά τις τηλεφωνικές του ικανότητες είναι υποδειγματικές! Επιμένω όμως ότι υπερτερεί σε φωτεινότητα οθόνης, εφέ φωτισμού, σταδιακός και κλιμακωτός φωτισμός του πληκτολογίου(θα το διαπιστώσεις στο σκοτάδι) όπως επίσης έντονος φωτισμός του.

 

Μηπως μπερδεψες το 6600 με το 3600 σ'αυτο που αναφερεις εδω πιο πανω? Αν δεν κανω λαθος, το 3600 λες οτι υπερτερει σε ακουστικη, φωτισμο, καθολου τζογο κλπ εναντι του 6600..?:)

Και μια ερωτηση.. Το κουδουνισμα του 6600 ειναι χαμηλο. Ανετα χανει κανεις κληση σε εξωτερικο χωρο. Στο 3600 ειναι καλυτερα τα πραγματα μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπερδεψες το 6600 με το 3600 σ'αυτο που αναφερεις εδω πιο πανω? Αν δεν κανω λαθος, το 3600 λες οτι υπερτερει σε ακουστικη, φωτισμο, καθολου τζογο κλπ εναντι του 6600..?:)

 

Ακριβώς! Άν έχεις και τα 2 κινητά όπως εγώ τότε μπορείς να πεις την άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Άν έχεις και τα 2 κινητά όπως εγώ τότε μπορείς να πεις την άποψή σου.

Για το 6600 εχεις απολυτο δικιο σε ολα. Το εχει η γυναικα μου και ξερω... Καθολου καλη ακουστικη με τον συνομιλιτη, και δεν ακουγεται ο ηχος κλησης καλα και δυνατα..

Ο ηχος κλησης στο 3600 ειναι καλυτερος?

Link to comment
Share on other sites

Για το 6600 εχεις απολυτο δικιο σε ολα. Το εχει η γυναικα μου και ξερω... Καθολου καλη ακουστικη με τον συνομιλιτη, και δεν ακουγεται ο ηχος κλησης καλα και δυνατα..

Ο ηχος κλησης στο 3600 ειναι καλυτερος?

 

Μιά χαρά! Μην το ψάχνεις άλλο! Υπερτερεί το 3600

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα τα σχόλιά σου. Το σκέφτομαι το 3600. Το είχα βάλει στο μάτι απο την αρχή της παρουσίασής του.

 

Αυτό που μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση ακι ήθελα να διασταυρώσω είναι το πλαινό πλήκτρο για την κάμερα. Απο τις φωτο μου έμοιαζε πολύ ψεύτικο. Πως είναι στην χρήση. Μαλακό; Χαλαρό; Βολεύει όταν κάνεις αυτόματη εστίαση;

 

Αν μπορείς, ανέβασε κανένα βιντεάκι στη μέγιστη ανάλυση. Κατά την λήψη βίντεο, μπορούν αν μένουν αναμμένα τα led;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το αναμενο led κατα τη διαρκεια εγγραφης βιντεο, κι εγω μαραζι το'χω ρε φιλε... Χρειαζεται παρα πολυ, και δεν καταλαβαινω γιατι δεν ενεργοποιειται σε ολα τα μοντελα... Μακαρι να ισχυει για το 3600!! Υπαρχει αραγες σε 40ρι symbian?..

O φιλος damierom τι λεει? Μηπως το εχει το 3600?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το δοκιμάζεις στο 6600 slide να δεις αν δουλεύει;

 

Στο slide, οχι δεν δουλευει το λεντ στη βιντεοσκοπιση. Ουτε και στο fold που επισης εχω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 6600slide.Γιατί δεν βρήσκω επιλογή στο ραδιο για μεγάφωνο;

 

Γιατί προφανώς δεν έχει. Κι εγώ έψαχνα αλλά εις μάτην.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ. εφ'όσον δεν έχει μεγάφωνο στο ράδιο, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις σαν ήχο αφύπνισης στο ξυπνητήρι το ράδιο? Για ψάξτε το λίγο οι κάτοχοι και πείτε μας..

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ. εφ'όσον δεν έχει μεγάφωνο στο ράδιο, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις σαν ήχο αφύπνισης στο ξυπνητήρι το ράδιο? Για ψάξτε το λίγο οι κάτοχοι και πείτε μας..

Thanks!

 

Δεν έχει τέτοια επιλογή.... το ξεχασαν μαλλον:(

EDIT: Τα ακουστικά δεν μπορώ να συνηθίσω(συνδεσμος εδώ,πιαστράκι και άλλος σύνδεσμος, πολύ καλώδιο), και ούτε πρόκειται...απο δευτέρα πάω για αγορά HS-82( αν τα έχουν φέρει).

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

μηπως το 6600 slide εχει επιλογη να κανεις φωνητικη κληση?δηλαδη να ηχογραφεις και μιλωντας με την λεξη κλειδι να καλει... Το εχουν τα Ericsson, το Κ750 τουλαχιστον που ειχα παλια... Αν ναι, πως γινετε?
Link to comment
Share on other sites

μηπως το 6600 slide εχει επιλογη να κανεις φωνητικη κληση?δηλαδη να ηχογραφεις και μιλωντας με την λεξη κλειδι να καλει... Το εχουν τα Ericsson, το Κ750 τουλαχιστον που ειχα παλια... Αν ναι, πως γινετε?

 

Το κινητό έχει μια επιλογή που "μαθαίνει" την φωνή σου και κάνεις φωνητική κλήση όλα τα ονόματα χωρίς να ηχογραφήσεις τίποτα εσύ.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει μια επιλογή που "μαθαίνει" την φωνή σου και κάνεις φωνητική κλήση όλα τα ονόματα χωρίς να ηχογραφήσεις τίποτα εσύ.

 

και πως γινεται αυτη η επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

και πως γινεται αυτη η επιλογη?

Οταν κάνεις την πρώτη φωνητική κλήση θα σου ζητήσει να κάνεις εκμάθηση αλλιώς:

Μενού-Ρυθμίσεις-Τηλέφωνο-Αναγνώριση ομιλίας-Εκμάθηση αναγνώρισης ομιλίας.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνεις την πρώτη φωνητική κλήση θα σου ζητήσει να κάνεις εκμάθηση αλλιώς:

Μενού-Ρυθμίσεις-Τηλέφωνο-Αναγνώριση ομιλίας-Εκμάθηση αναγνώρισης ομιλίας.

 

ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα δύο. Σου προτείνω το 3600. Αρκετά καλύτερο απ το 6600. Πολύ φωτεινότερη οθόνη, πολύ καλύτερο ακουστικό, συμπαγές κι όχι ξεχαρβαλομένο όπως το 6600 που τρέμει όταν το ανοίγεις, πολύ ωραία εφέ φωτισμού και πιό ελαφρύ.

 

Να'σαι καλα φιλε! Βασιστηκα σ'αυτα που ανεφερες και το πηρα κι εγω το 3600:)

Ομολογω οτι αλλιως δεν θα το επαιρνα, αφου ηδη εχω τα 6600 slide και fold που με ψιλοαπογοητευσαν.. Το ενα με τους μικροτζογους του και το μετριο ακουστικο και ηχειο του, και το αλλο με την σκουρα-σκοτεινη οθονη του..

Το 3600 -που δεν του το'χα για να λεω την αληθεια-, με κατεπληξε ευχαριστα με την στιβαροτητα, το καθαρο και δυνατο ακουστικο του, αλλα και το δυνατο του ηχειο. Ολοι οι ηχοι κλησης ακουγονται ανετοτατα..

Κι αυτο το σκουρο μπορντο χρωμα (αυτο πηρα), που στην κορυφη του ακουστικου, καταληγει σε μαυρο.... ειναι απιστευτα ομορφο και πρωτοτυπο!!!:D

Και μια ερωτηση τωρα. (Μου εχει μεινει τραυμα απ'το 6600s :O)Και στο δικο σου ειναι ''ευκαμπτο'' ας το πω, το πολυπληκτρο μαζι με τα πληκτρα επιλογης, ή μονο στο δικο μου? Αν και φαινεται να ειναι φυσιολογικο αυτο, ρωταω γιατι οποιος καει στο χυλο...

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα φιλε! Βασιστηκα σ'αυτα που ανεφερες και το πηρα κι εγω το 3600:)

Ομολογω οτι αλλιως δεν θα το επαιρνα, αφου ηδη εχω τα 6600 slide και fold που με ψιλοαπογοητευσαν.. Το ενα με τους μικροτζογους του και το μετριο ακουστικο και ηχειο του, και το αλλο με την σκουρα-σκοτεινη οθονη του..

Το 3600 -που δεν του το'χα για να λεω την αληθεια-, με κατεπληξε ευχαριστα με την στιβαροτητα, το καθαρο και δυνατο ακουστικο του, αλλα και το δυνατο του ηχειο. Ολοι οι ηχοι κλησης ακουγονται ανετοτατα..

Κι αυτο το σκουρο μπορντο χρωμα (αυτο πηρα), που στην κορυφη του ακουστικου, καταληγει σε μαυρο.... ειναι απιστευτα ομορφο και πρωτοτυπο!!!:D

Και μια ερωτηση τωρα. (Μου εχει μεινει τραυμα απ'το 6600s :O)Και στο δικο σου ειναι ''ευκαμπτο'' ας το πω, το πολυπληκτρο μαζι με τα πληκτρα επιλογης, ή μονο στο δικο μου? Αν και φαινεται να ειναι φυσιολογικο αυτο, ρωταω γιατι οποιος καει στο χυλο...

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το πολυπλήκτρο που αναφέρεις. Έχει βγεί και καινούργια αναβάθμιση. Εγκατέστησέ την μέσω του nokia software updater.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το πολυπλήκτρο που αναφέρεις. Έχει βγεί και καινούργια αναβάθμιση. Εγκατέστησέ την μέσω του nokia software updater.

Eυχαριστω, θα το κανω.

Οταν λεω ''ευκαμπτο'' για το κεντρικο πολυπληκτρο και τα πληκτρα επιλογης, εννοω οτι σαν να κουνιεται ανεπαισθητα αναλογως προς ποια πλευρα επιλεγεις.. Δεν ειναι εντελως ''ακινητο'', ''πετρινο'', σαν το αλφαριθμητικο πληκτρολογιο. Δεν ειναι ετσι και το δικο σου? φυσιολογικο μου φαινεται αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη τα σάρωσες όλα τα κινητά του θέματος.

 

Καλορίζικο σε όλους. :)

 

Όποτε μπορείτε, κάντε και ένα τεστ κάμερας και βίντεο και ανεβάστε δείγματα. Με ενδιαφέρει αρκετά η λήψη βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...