Jump to content

Η Στιγμή της Αλήθειας (Αnt1)


fishfemale
 Κοινοποίηση

Βλέπετε την εκπομπή "Η στιγμή της αλήθειας";  

119 members have voted

  1. 1. Βλέπετε την εκπομπή "Η στιγμή της αλήθειας";

    • Δεν χάνω επεισόδιο
      25
    • Μερικές φορές
      44
    • Με αφήνει αδιάφορο
      24
    • Δεν θέλω να την δω καθόλου
      26


Recommended Posts

Αμαν πια με αυτο το ΕΣΡ.Αν και εχω σταματησει να παρακολουθω αυτη την εκπομπη εδω και παρα πολυ καιρο,αρα δεν με ενδιαφερει αν θα συνεχισει και του χρονου η οχι, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως κατεληξαν στο κοψιμο της.Το οτι ειμαστε η μονη χωρα στην οποια κοβεται το συγκεκριμενο προγραμμα, για μενα τα λεει ολα.:down:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Right to the point η διαφημηση του Αντ1 που μιλαει για λογοκρισια στην τηλεοραση...Η "ανεξαρτητη" αρχη του ελληνικου κρατους προστατευει την ηθικη μας οπως και το Ιραν, η Τουρκια, η Κινα, η β. Κορεα, και αλλες προοδευτικες δυναμεις προστατευουν τους πολιτες τους απο το κακο ιντερνετ (youtube, facebook κτλ)

 

Επιτελους πρεπει να δουμε και εμεις ενα ΕΙΣ (Εθνικο Ιντερνετικο Συμβουλιο), γιατι η κατασταση στο διαδυκτιο εχει παραγινει. Ζητω η λογοκρισια

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο ANT1 χ#$%#$κε για τη λογοκρισία.

Το μόνο που τους νοιάζει είναι ότι τους κόψανε τη μία επιτυχημένη εκπομπή της φετινής σεζόν τους.

 

Anyway, το θέμα λογοκρισία εχει καταντήσει αστείο. Αν και είχα μια παρόμοια συζήτηση σε ένα άλλο thread, θα ξαναπώ την άποψή μου πάνω στο θέμα.

 

Οι άνθρωποι που πήγαιναν στη στιγμή της αλήθειας, ήξεραν και τι ερωτήσεις θα ακουστούν στον αέρα, και το τι είχαν όντως κάνει και τι όχι και φυσικά όλοι αποδέχονταν τους όρους του παινχιδιού (δηλ. να ρεζιλευτούν μπροστά σε ολη την Ελλάδα για μερικές χιλιάδες ευρώ).

 

Οι άνθρωποι, από την άλλη, που βλέπανε αυτή την εκπομπή ήξεραν ότι δεν πρόκειται για τα Στρουμφάκια, ήξεραν το θέμα και το ύφος του παιχνιδιού και επιδίδονταν σε ένα άνευ όρων "κοιτάζω από την κλειδαρότρυπα". Επίσης το παιχνίδι δεν ήταν στις 6 το απόγευμα αλλά στις 10 το βράδυ, οπότε οι γονείς θα μπορούσαν να σταματήσουν τις σημαντικότατες δουλειές τους και να απομακρύνουν τα παιδιά από τις τηλεοράσεις (μη δουν τα παιδιά πως υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας που μπορούν να μεταφέρουν λαθραία μετανάστες για τα λεφτά, που πηγαίνουν με άτομα του ίδιου φύλου και που θα πούλαγαν τη μητέρα και τον πατέρα τους στο διάολο για λίγα χρήματα.... γιατί ο πραγματικός κόσμος είναι τελείως διαφορετικός και θα σχημάτιζαν λάθος εντύπωση :lol: :lol: ).

 

Ειλικρινά δε βρίσκω το λόγο που κόπηκε η εκπομπή.

Το ΕΣΡ αλήθεια ποιός θα το κόψει;

 

Και επιμένω: το να βλέπουμε μια αγελάδα να χέζει κάθε Κυριακή επί ένα ολόκλήρο χρόνο τι ήταν; υψηλό τηλεοπτικό επίπεδο; ή το να είναι ο Αυτιάς σε ζωντανή σύνδεση με άτομο που είναι έτοιμο να αυτοκτονήσει και να του λέει "περιμένετε λίγο, πάω σε διαφημίσεις και ξανάρχομαι" τι είναι; Παιδαγωγικό μέσον;

 

Το ΕΣΡ είναι μια μεγάλη βλακεία.

Εμείς είμαστε το πραγματικό ΕΣΡ, αλλά μέχρι να το πάρουμε χαμπάρι, θα έχει γίνει η τηλεόραση... σαν την ΕΤ1 πριν 10 χρόνια: 18 ώρες ντοκιμαντέρ για τους κορμοράνους και την αναπαραγωγή των πιγκουίνων, 4 ώρες προβοκατόρικα δελτία με τις ίδιες ειδήσεις και 2 ώρες ταινίες του 40'.

 

Εγώ προσωπικά προτιμώ την τηλεόραση που θα έχει ΚΑΙ (αλλά όχι μόνο) τη Στιγμή της Αλήθειας, παρά την εφιαλτική ΕΡΤοκατάσταση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ DesertSMisSRaiN ... μια χαρά τα είπες!

Είμαι περίεργος ρε παιδιά να δω ΠΟΙΟΙ είναι πίσω από το ΕΣΡ???

Ποιοι απαρτίζουν αυτή την περιβόητη ομάδα???

Τι ηλικίες έχουν???

Τι δουλειά κάνουν???

Από ...ποια εποχή ξεπήδησαν???:p

 

Και φυσικά , γιατί δεν δημιουργείτε ένα ΕΣΡ 2 , που να "κόψει" το ΕΣΡ???

 

p.s. ... "κόπηκε" Η στιγμή της αλήθειας και σωθήκαμε... ΖΗΤΩ!!!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

προστατευει την ηθικη μας οπως και το Ιραν, η Τουρκια, η Κινα, η β. Κορεα

 

...και την Μεγάλη Βρετανία (ofcom), τις Ηνωμένες Πολιτείες (FCC και μια ντουζίνα watchdogs), etc. Πάντως εκεί δεν βλέπω να γίνεται θέμα για την δήθεν φίμωση προγραμμάτων. Ίσα-ίσα, οι περισσότεροι πολίτες βλέπουν την Ofcom και το FCC σαν όργανο προστασίας του πολίτη. Κρίνωντας από το επίπεδο της τηλεόρασής τους (αυτό ισχύει για την Αγγλία πιο πολύ), το βρίσκω άκρως επιτυχημένο μοντέλο.

 

Καταλαβαίνω το επιχείρημα για deregulation της TV, αλλά πείτε μου, που θα έπρεπε να είναι τα όρια; Μόνο στην παρανομία; Δεν υπάρχει ανεπτυγμένη χώρα που να μην έχει watchdog για την TV, οπότε θεωρώ τα παραδείγματα Ιραν, Β. Κορέας, κτλ., άστοχα.

 

Για το θέμα, συγνώμη, αλλά ο δημόσιος διασυρμός και εκμετάλευση ανθρώπων ΔΕΝ θα έπρεπε να αποφασίζεται από TV executives και νούμερα τηλεθέασης. Το ξέρω πως οι άνθρωπο αυτοί πήγαν εθελοντικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τους εκμεταλεύτηκαν (και ότι στχοποιείτε συγκεκριμένο κομμάτι του πληθυσμού). Το συγκεκριμένο τηλεσκουπίδι ήταν αγορα αξιοπρέπειας (euros for your dignity). Για μένα, deeply offensive.

 

Θυμηθείτε επίσης τον τηλεβόθρο που λέγεται Ανίτα Πάνια που έβγαζε νοητικά καθυστερημένους για να γελάσουμε εμείς οι υπόλοιποι. Έκανε νούμερα η εκπομπή και παράνομη δεν ήταν. Αφήσαμε την ελεύθερη αγορά να αποφασίσει. Ε, γελάσαμε με τα retards, μπράβο μας.

 

Όταν υπάρχουν άτομα τύπου Βλαχοπούλου (έτσι την έλεγαν; ) και Έφη Θώδη να διασύρονται χάρην της τσέπης των tv execs, ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ να τους προστατέψει. Δεν το έκαναν με την Θώδη και κατέληξε στο ψυχιατρείο (αυτό από μόνο του αποδεικνύει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στο μυαλό της και πως δεν ήταν σε θέση να προστατέψει τον εαυτό της).

 

*ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν κάνω τον δικηγόρο του ΕΣΡ, γιατί δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί. Απλώς πιστεύω πως, όπως σε πολλούς άλλους τομείς, το regulation από ανεξάρτητο φορέα ΔΕΝ είναι πάντα κακό.*

 

OFCOM enforcement (http://www.ofcom.org.uk/enforcement/enforcement_report/):

 

A report on Ofcom’s approach to enforcement and recent activity

Executive summary

 

1.1 The purpose of this report is to explain how Ofcom uses its enforcement powers, the benefits we bring to citizens and consumers, report on recent activity and set out our priorities going forward.

 

1.2 Ofcom takes enforcement action across a number of industry sectors and is able to use a range of statutory powers granted by, amongst others, the Communications Act 2003, the Competition Act 1998, the Enterprise Act 2002, the Broadcasting Act 1990, the Broadcasting Act 1996, EU Regulations and the Wireless Telegraphy Act 2006.

 

1.3 We take enforcement action for the benefit of citizens and consumer to:

 

* encourage competition;

* resolve regulatory disputes between communications providers;

* enforce consumer protection law;

* encourage compliance;

* protect members of the public from the inclusion of offensive and harmful material, from unfair treatment and from unwarranted infringements of privacy in television and radio programmes;

* protect and manage the radio spectrum.

 

1.4 Ofcom has responsibility for setting policy and enforcing any regulatory obligations that policy gives rise to, as well as enforcing the law. We have a set of overarching regulatory principles to guide how we operate(-1-). Amongst these principles are that we:

 

* operate with a bias against intervention, but with a willingness to intervene firmly, promptly and effectively where required.

* strive to ensure our interventions will be evidence-based, proportionate, consistent, accountable and transparent in both deliberation and outcome.

* always seek the least intrusive regulatory mechanisms to achieve our policy objectives.

 

1.5 In practice, this means that we set a range of evidence based and fair policies and then require operators in the communications market to abide by the rules. If operators persistently or deliberately break these rules then we take decisive enforcement action.

 

1.6 This approach protects citizens and consumers from harmful practices, but allows industry an appropriate level of freedom to compete and innovate. It pursues our principal duties to further the interests of citizens in relation to communications matters and of consumers in relevant markets.

 

1.7 Recent enforcement activity has faced new and evolving threats to citizen and consumer interests. We responded to this in 2008 by issuing a record number of broadcasting statutory sanctions, by introducing new consumer protection programmes and investigations and by targeting prolific illegal broadcasters and the manufacturers and retailers of illegal equipment.

 

1.8 Going forward, we have set out a range of enforcement priorities to ensure we protect citizens and consumers in the future.

 

* In broadcasting enforcement we will continue to secure public protection under the Broadcasting Code - in particular, paying close attention to participation television and the use of premium rate phone services (we are currently reviewing elements of the Code and will be consulting on proposed amendments in due course).

* In competition and consumer investigations we will continue our consumer enforcement programmes to ensure the market provides clear, honest and transparent value.

* In spectrum enforcement we will continue to target the most persistent and harmful illegal equipment manufacturers and retailers and illegal users of the radio spectrum including illegal (pirate) broadcasters.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι που πήγαιναν στη στιγμή της αλήθειας, ήξεραν και τι ερωτήσεις θα ακουστούν στον αέρα, και το τι είχαν όντως κάνει και τι όχι και φυσικά όλοι αποδέχονταν τους όρους του παινχιδιού (δηλ. να ρεζιλευτούν μπροστά σε ολη την Ελλάδα για μερικές χιλιάδες ευρώ).

 

Έκανα το πόιντ μου πιο πάνω, αλλά να σε ρωτήσω- Θα έπρεπε να υπάρχουν όρια κατά την γνώμη σου; Ή να υπάρχουν κυρώσεις μόνο όταν κάποιος ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ;

 

(μη δουν τα παιδιά πως υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας που μπορούν να μεταφέρουν λαθραία μετανάστες για τα λεφτά, που πηγαίνουν με άτομα του ίδιου φύλου και που θα πούλαγαν τη μητέρα και τον πατέρα τους στο διάολο για λίγα χρήματα.... γιατί ο πραγματικός κόσμος είναι τελείως διαφορετικός και θα σχημάτιζαν λάθος εντύπωση :lol: :lol: ).

 

Εγώ θέλω να βγαλω μια εκπομπή που να έχει 1% διάλογο και το υπόλοιπο 99% να είναι γκέυ και σαδομαζοχιστικό σεξ. Αν γίνεται να έδειχναν και κάνα καθολικό (ή whatever) παπά να πηδάει ένα παπαδάκι, ακόμα καλύτερα. Φαντάσου να την έκοβαν και καλά μην τυχόν τα παιδιά σχηματίσουν λάθος εντύπωση για τον κόσμο!

 

Και επιμένω: το να βλέπουμε μια αγελάδα να χέζει κάθε Κυριακή επί ένα ολόκλήρο χρόνο τι ήταν; υψηλό τηλεοπτικό επίπεδο; ή το να είναι ο Αυτιάς σε ζωντανή σύνδεση με άτομο που είναι έτοιμο να αυτοκτονήσει και να του λέει "περιμένετε λίγο, πάω σε διαφημίσεις και ξανάρχομαι" τι είναι; Παιδαγωγικό μέσον;

 

Μια αγελάδα να χέζει; Από περιέργεια, τί εννοείς; Δεν ξέρω αν είναι επίπεδο, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι ανήθικο/παράνομο/offensive. ΓΙ'ΑΥΤΟ, ας αποφασίσει ο καταναλωτής. Επίσης, αν ο Αυτιάς έκανε αυτό που λες ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχουν κυρώσεις. Ξαναλέω, δεν ξέρω τί ρόλο βαράει το ΕΣΡ. Στην Αγγλία η Ofcom θα του είχε κόψει τον ****.

 

Το ΕΣΡ είναι μια μεγάλη βλακεία.

Εμείς είμαστε το πραγματικό ΕΣΡ, αλλά μέχρι να το πάρουμε χαμπάρι, θα έχει γίνει η τηλεόραση... σαν την ΕΤ1 πριν 10 χρόνια: 18 ώρες ντοκιμαντέρ για τους κορμοράνους και την αναπαραγωγή των πιγκουίνων, 4 ώρες προβοκατόρικα δελτία με τις ίδιες ειδήσεις και 2 ώρες ταινίες του 40'.

 

Προβοκατόρικα δελτία στην ΕΡΤ; Αν τα δελτία της ΕΡΤ είναι προβοκατόρικα, τί λες για τα ιδιωτικά κανάλια; Για Τράγκες, Μάκηδες, Πρετεντέρηδες και λοιπούς δημοσιογραφίσκους; 18 ώρες δοκυμαντέρ; Που τα είδες αυτά ΤΩΡΑ; Αν προτιμάς Σταρ από ΝΕΤ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου. Άσε όμως και εμάς που προτιμάμε ΝΕΤ, PBS και BBC από τα κους-κους, τους Μάκηδες, τους Ευαγγελάτους και τα λοιπά εκτρώματα, να έχουμε κάτι να δούμε.

 

Όσοι βάλεστε ενάντια της δημόσιας τηλεόρασης, βάλτε το στο μυαλό σας: Η δημόσια τηλεόραση ανά τον κόσμο ΔΕΝ υπόκειται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στους νόμους της αγοράς. Διαβάστε το καταστατικό του BBC για να καταλάβετε. Εγώ ΔΕΝ θέλω ΜΟΝΟ ιδιωτική τηλεόραση, όπως δεν θέλω ΜΟΝΟ ιδιωτική εκπαίδευση και ιδιωτική ιατρική περίθαλψη. Αν η ΕΡΤ δεν λειτουργεί σωστά, ας την φτιάξουμε. Όχι να την κλείσουμε.

 

Εγώ προσωπικά προτιμώ την τηλεόραση που θα έχει ΚΑΙ (αλλά όχι μόνο) τη Στιγμή της Αλήθειας, παρά την εφιαλτική ΕΡΤοκατάσταση.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει μόνο Στιγμή της Αλήθειας, αλλά και Ανίτα Πάνια, Μακή, Τράγκα, μη-προβοκατόρικα (:lol:) δελτία του Σταρ, Παραλία Report (στις "ειδήσεις" του Σταρ, βέβαια), Πετρούλα (I see a pattern here), κτλ. ΑΥΤΟ είναι επίπεδο!

 

Εγώ προσωπικά προτιμώ την τηλεόραση που θα έχει ΚΑΙ (αλλά όχι μόνο) δοκυμαντέρ, παρά την εφιαλτική ΣΤΑΡοκατάσταση.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το πόιντ μου πιο πάνω, αλλά να σε ρωτήσω- Θα έπρεπε να υπάρχουν όρια κατά την γνώμη σου; Ή να υπάρχουν κυρώσεις μόνο όταν κάποιος ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ;

 

Μια αγελάδα να χέζει; Από περιέργεια, τί εννοείς; Δεν ξέρω αν είναι επίπεδο, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι ανήθικο/παράνομο/offensive. ΓΙ'ΑΥΤΟ, ας αποφασίσει ο καταναλωτής. Επίσης, αν ο Αυτιάς έκανε αυτό που λες ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχουν κυρώσεις. Ξαναλέω, δεν ξέρω τί ρόλο βαράει το ΕΣΡ. Στην Αγγλία η Ofcom θα του είχε κόψει τον ****.

 

Ναι, πρέπει να υπάρχουν κάποιες γενικές γραμμές. Ωστόσο η υπερβολή (και κυρίως το δήθεν ενδιαφέρον) του ΕΣΡ για την τηλεόραση δεν έχει όρια. Δρα μόνο εκεί που ξέρει πως θα "κερδίσει". Και σε ξαναρωτάω, η αγελάδα του Αρναούτογλου που έχεζε ήταν πολιτισμός; Εσένα μπορεί αυτό να μη σε προσέβαλε, αλλά εγώ προσωπικά το βρίσκω 4 φορές χειρότερο από ότι το κάποιος επέλεγε να γίνει ρεζίλι στο γυαλί. Δες ένα σοου της αμερικανικής τηλεόρασης και έλα μετά να συζητήσουμε πόσο πολύ υποτιμούν το μυαλό του Έλληνα τηλεθεατή.

 

Εγώ θέλω να βγαλω μια εκπομπή που να έχει 1% διάλογο και το υπόλοιπο 99% να είναι γκέυ και σαδομαζοχιστικό σεξ. Αν γίνεται να έδειχναν και κάνα καθολικό (ή whatever) παπά να πηδάει ένα παπαδάκι, ακόμα καλύτερα. Φαντάσου να την έκοβαν και καλά μην τυχόν τα παιδιά σχηματίσουν λάθος εντύπωση για τον κόσμο!

 

Τώρα φτάνεις σε ακρότητες για εντυπωισασμούς και νομίζω πως το καταλαβαίνεις και ο ίδιος.

 

Το να λέει κάποιος πως είναι γκέι ή πως έχει πάει φυλακή ή πως έχει κάνει σεξ στο δάσος, δεν μας τον δείχνει ούτε στα τέσσερα ούτε να κάνει φόνο ούτε να κάνει σεξ.

 

Με τη δική σου λογική τα σίριαλ, τα οποία ΔΕΙΧΝΟΥΝ αυτά που ανέφερα παραπάνω, μήπως θα έπρεπε να κοπούν ΟΛΑ;

 

Προβοκατόρικα δελτία στην ΕΡΤ; Αν τα δελτία της ΕΡΤ είναι προβοκατόρικα, τί λες για τα ιδιωτικά κανάλια; Για Τράγκες, Μάκηδες, Πρετεντέρηδες και λοιπούς δημοσιογραφίσκους; 18 ώρες δοκυμαντέρ; Που τα είδες αυτά ΤΩΡΑ; Αν προτιμάς Σταρ από ΝΕΤ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου. Άσε όμως και εμάς που προτιμάμε ΝΕΤ, PBS και BBC από τα κους-κους, τους Μάκηδες, τους Ευαγγελάτους και τα λοιπά εκτρώματα, να έχουμε κάτι να δούμε.

 

Εδώ δεν μπορεί, κάνεις πλάκα.

ΤΟ ΟΛΟ θέμα που συζητάμε είναι ότι το ΕΣΡ κόβει/τιμωρεί αβέρτα κουβέρτα ότι δεν ταιριάζει στο πρότυπα "τι θα έπαιζε στη ΝΕΤ" και εσυ μου λες "να σε αφήσω να έχεις κάτι να δεις".

 

Εννοείται πως θα έχεις κάτι να δεις. Σε λίγα χρόνια θα έχεις και δημόσια και ιδιωτικά κανάλια να δεις, που θα παίζουν τα ντοκιμαντέρ, τις ίδιες εκπομπές που πάνε στις ίδιες πόλεις την Ελλάδας, τα ίδια στημμένα δελτία και γενικά...τα ίδια.

 

Don't worry...

 

Όσοι βάλεστε ενάντια της δημόσιας τηλεόρασης, βάλτε το στο μυαλό σας: Η δημόσια τηλεόραση ανά τον κόσμο ΔΕΝ υπόκειται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στους νόμους της αγοράς. Διαβάστε το καταστατικό του BBC για να καταλάβετε. Εγώ ΔΕΝ θέλω ΜΟΝΟ ιδιωτική τηλεόραση, όπως δεν θέλω ΜΟΝΟ ιδιωτική εκπαίδευση και ιδιωτική ιατρική περίθαλψη. Αν η ΕΡΤ δεν λειτουργεί σωστά, ας την φτιάξουμε. Όχι να την κλείσουμε.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει μόνο Στιγμή της Αλήθειας, αλλά και Ανίτα Πάνια, Μακή, Τράγκα, μη-προβοκατόρικα (:lol:) δελτία του Σταρ, Παραλία Report (στις "ειδήσεις" του Σταρ, βέβαια), Πετρούλα (I see a pattern here), κτλ. ΑΥΤΟ είναι επίπεδο!

 

Εγώ προσωπικά προτιμώ την τηλεόραση που θα έχει ΚΑΙ (αλλά όχι μόνο) δοκυμαντέρ, παρά την εφιαλτική ΣΤΑΡοκατάσταση.

 

Όχι, και αυτό είναι που δεν μπορείς να καταλάβεις.

Δεν είπα - και δε θα πω - πουθενά πως αυτό είναι επίπεδο.

Εννοείται πως όχι.

Αλλά δεν μπορεί κανείς να απαγορεύει και σε αυτά να υπάρχουν.

 

Τι ακριβώς είναι το προβοκατόρικο στο Star; Ο Γαλάτης ή ο Σιανίδης; Ποιός ενδιαφέρεται ή πως μπορεί να επηρεάσει τη "γνώμη του κοινού" το αν έφαγε, μίλησε ή χαζογέλασε ο Σιανίδης, ή το τι βρακί φοράει η Πέγκυ Ζήνα. Απλά είναι μια lifestyle βλακεία, σε αυτό συμφωνούμε. Ωστόσο κάποιοι άνθρωποι και πολλοί μάλιστα, το βλέπουν και τους αρέσει.

 

Μήπως πρέπει να το κόψουν και αυτό επειδή δεν ταιριάζει στα πρότυπά τους;;

Και όχι, εγώ από μια νεκρή ΕΡΤ, προτιμώ ένα - έστω και χαζοχαρούμενο - Star. Τουλάχιστον αυτό είναι κάτι το εναλλακτικό και όπως το κόβω, σιγά σιγά το ΕΣΡ θα τα κόψει αυτά τα "τρισκατάρατα" εναλλακτικά πράγματα.

 

Και μετά μιλάτε για ομογενοποίηση της τηλεόρασης.... :rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ μετά το Grey's Anatomy έδειξε trailer από την "Στιγμή της Αλήθειας" και έλεγε διάφορα για το Ε.Σ.Ρ και στο τέλος είπε ότι ενώ η "Στιγμής της Αλήθειας" προβάλεται ήδη σε 35 χώρες το Ε.Σ.Ρ έκρινε πως οι Έλληνες είναι ανώριμοι να παρακολουθήσουν τέτοιου είδους προγράμματα :X.Μήπως έχουν και ένα δίκιο αυτοί που έφτιαξαν ή έγραψαν αυτά που παίζονται στο trailer;:rolleyes:

Πάντως μ'αρέσει που στην ιστοσελίδα της "Στιγμής" έχει ακόμα τα τηλέφωνα για να δηλώσουμε συμμετοχή.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και γω την γνωμη μου σχετικα με το κοψιμο της εκμομπης.

Αρχικα να πω πως ποτε δεν την παρακολουθουσα καθως βλεποντας την μια φορα εκρινα πως δεν πρεπει να την ξαναδω γιατι ο καθενας στο τι θα δει κανει τις επιλογες του. Εμενα προσωπικα αυτη η εκπομπη ηταν εξω απο τις επιλογες μου.

Τωρα για το γεγονος οτι κοπηκε μαφηνει αδιαφορο.

Καλα εκανε το ΕΣΡ και την εκοψε. Θα μου πειτε αυτο ειναι φασιστικο να κοβεται ετσι μια εκμομπη και γω συμφωνω μαυτο γιατι πολυ απλα υπαρχουν πολλα αλλα σκουπιδια στην ελληνικη TV που μενουν ατιμωρητα και εκει εγω τρελενομαι με το ΕΣΡ.

Δεν γινεται να κοβουμε εκπομπες επιλεκτικα!

Ας παρουμε παραδειγμα την κατα ταλλα συμπαθεστατη σειρα "Η πολυκατοικια".

Οχι gay οχι λεσβιες οτι θες. Καθηστε ρε 9 η ωρα προβαλεται που ολα τα παιδακια βλεπουν τηλεοραση.

Που ειναι εκει το ΕΣΡ?

Οχι αναγκαστικα να το κοψει αλλα ας αλλαξει ωρα.

Το θεμα ειναι αυτο το πραγμα που λεγετε ΕΣΡ να λειτουργει κατα τον ιδιο τροπο απεναντι σε ολους και και οχι επιλεκτικα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να υπάρχουν κάποιες γενικές γραμμές. Ωστόσο η υπερβολή (και κυρίως το δήθεν ενδιαφέρον) του ΕΣΡ για την τηλεόραση δεν έχει όρια. Δρα μόνο εκεί που ξέρει πως θα "κερδίσει". Και σε ξαναρωτάω, η αγελάδα του Αρναούτογλου που έχεζε ήταν πολιτισμός; Εσένα μπορεί αυτό να μη σε προσέβαλε, αλλά εγώ προσωπικά το βρίσκω 4 φορές χειρότερο από ότι το κάποιος επέλεγε να γίνει ρεζίλι στο γυαλί. Δες ένα σοου της αμερικανικής τηλεόρασης και έλα μετά να συζητήσουμε πόσο πολύ υποτιμούν το μυαλό του Έλληνα τηλεθεατή.

 

 

Τώρα φτάνεις σε ακρότητες για εντυπωισασμούς και νομίζω πως το καταλαβαίνεις και ο ίδιος.

 

Το να λέει κάποιος πως είναι γκέι ή πως έχει πάει φυλακή ή πως έχει κάνει σεξ στο δάσος, δεν μας τον δείχνει ούτε στα τέσσερα ούτε να κάνει φόνο ούτε να κάνει σεξ.

 

Με τη δική σου λογική τα σίριαλ, τα οποία ΔΕΙΧΝΟΥΝ αυτά που ανέφερα παραπάνω, μήπως θα έπρεπε να κοπούν ΟΛΑ;

 

 

 

Εδώ δεν μπορεί, κάνεις πλάκα.

ΤΟ ΟΛΟ θέμα που συζητάμε είναι ότι το ΕΣΡ κόβει/τιμωρεί αβέρτα κουβέρτα ότι δεν ταιριάζει στο πρότυπα "τι θα έπαιζε στη ΝΕΤ" και εσυ μου λες "να σε αφήσω να έχεις κάτι να δεις".

 

Εννοείται πως θα έχεις κάτι να δεις. Σε λίγα χρόνια θα έχεις και δημόσια και ιδιωτικά κανάλια να δεις, που θα παίζουν τα ντοκιμαντέρ, τις ίδιες εκπομπές που πάνε στις ίδιες πόλεις την Ελλάδας, τα ίδια στημμένα δελτία και γενικά...τα ίδια.

 

Don't worry...

 

 

 

Όχι, και αυτό είναι που δεν μπορείς να καταλάβεις.

Δεν είπα - και δε θα πω - πουθενά πως αυτό είναι επίπεδο.

Εννοείται πως όχι.

Αλλά δεν μπορεί κανείς να απαγορεύει και σε αυτά να υπάρχουν.

 

Τι ακριβώς είναι το προβοκατόρικο στο Star; Ο Γαλάτης ή ο Σιανίδης; Ποιός ενδιαφέρεται ή πως μπορεί να επηρεάσει τη "γνώμη του κοινού" το αν έφαγε, μίλησε ή χαζογέλασε ο Σιανίδης, ή το τι βρακί φοράει η Πέγκυ Ζήνα. Απλά είναι μια lifestyle βλακεία, σε αυτό συμφωνούμε. Ωστόσο κάποιοι άνθρωποι και πολλοί μάλιστα, το βλέπουν και τους αρέσει.

 

Μήπως πρέπει να το κόψουν και αυτό επειδή δεν ταιριάζει στα πρότυπά τους;;

Και όχι, εγώ από μια νεκρή ΕΡΤ, προτιμώ ένα - έστω και χαζοχαρούμενο - Star. Τουλάχιστον αυτό είναι κάτι το εναλλακτικό και όπως το κόβω, σιγά σιγά το ΕΣΡ θα τα κόψει αυτά τα "τρισκατάρατα" εναλλακτικά πράγματα.

 

Και μετά μιλάτε για ομογενοποίηση της τηλεόρασης.... :rolleyes:

 

Σου είπα, δεν με ενδιαφέρει τί κάνει το ΕΣΡ. Δεν το ξέρω καθόλου. Λες, "κόβει/τιμωρεί αβέρτα κουβέρτα ότι δεν ταιριάζει στο πρότυπα "τι θα έπαιζε στη ΝΕΤ"". Αυτό είναι εκτίμησή σου ή official policy; Γιατί αν δεν είναι official policy τους, είναι τρελά προβοκατόρικο statement. Σορυ φίλε, δεν είσαι ΚΑΘΟΛΟΥ αντικειμενικος.

 

Μπορεί, όπως πολλά στην Ελλάδα, το ΕΣΡ να λειτουργεί λάθος. ΔΕΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ. Αυτό που είπα είναι πως ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν όρια και ένα όργανο όπως η Ofcom θα ήταν ότι πρέπει.

 

Δεν ξέρω για ποιά αγελάδα λες (όπως καταλαβαίνεις, αποφεύγω τα σκουπίδια, ασχέτως σε ποιο κανάλι παίζουν). Το θέμα δεν είναι αν είναι πολιτισμός ή όχι, ή αν είναι κακόγουστο. Το θέμα είναι αν κάνει κάτι ανήθικο κι αν εκμεταλεύεται/προσβάλει/whatever ανθρώπους. Τα όρια αποφασίζονται από το watchdog που ενεργεί με βάση τις καταγγελίες που δέχεται από απλούς πολίτες. Δεν θα έπρεπε να κόβονται εκπομπές απλά επειδή δεν έχουν "επίπεδο". Σκοπός του watchdog είναι Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΟΧΙ το ανέβασμα του επιπέδου. Η Στιγμη της Μ*λακίας (που δέρνει τους tv execs) ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΤΑΝ ανθρώπους. Τέρμα.

 

Χωρίς να δω την ηλικία σου, ψιλοκατάλαβα ότι δεν θυμάσαι πόσο πίσω ήταν η ΕΡΤ παλιά (και άρα είσαι καμια 10αρια χρόνια μικρότερος μου). Αυτή την στιγμή έχει 1000000% την καλύτερη (πιο αντικειμενική) ενημέρωση, χωρίς μουσικές, sensationalism, βυζιά έξω (να και ένα καλό που κάνει το Σταρ), κτλ. Κατάφερε να εκσυγχρονιστεί με εκπομπές που πιάνουν ένα decent μερίδιο, ενώ παράλληλα κρατάει κάνει ότι κάνουν οι δημόσιες τηλεοράσεις ανά τον κόσμο: Κρατάει το επίπεδο ψηλά με τις περισσότερες εκπομπές. Το ξέρω ότι είναι τρέντυ να κάνουμε trash τα δοκυμαντέρ και την ενημέρωση χωρίς 50 παράθυρα και κραυγές, αλλά εγώ ΑΥΤΟ γουστάρω. Σε λίγο θα ντρεπόμαστε να λέμε ότι βλέπουμε ενημερωτικές εκπομπές ή εκπαιδευτική τηλεόραση! Η Μ Α Ρ Τ Ο.

 

Τέλος πάντων, δικαίωμά σου να προτιμάς τις ειδήσεις του Σταρ από αυτές του ΝΕΤ. Πάσο. Αναρωτιέμαι αν λες τα ίδια για το PBS και το BBC (πχ) και αν πιστεύεις πως θα έπρεπε ΟΛΑ τα κανάλια να είναι ιδιωτικά.

 

Πέρα από την διαφωνία μας για την δημόσια τηλεόραση, εγώ ήθελα να δω αν πιστεύεις πως πρεπει να υπάρχουν ΟΡΙΑ. Το πιστεύεις και μου αρκεί. Στην προηγούμενη τοποθέτησή σου νόμιζα πως έλεγες πως κανένας φορέας δεν είναι σε θέση να αποφασίσει για εμάς το τί είναι ανήθικο.

 

Είπες συγκεκριμένα, "γιατί ο πραγματικός κόσμος είναι τελείως διαφορετικός και θα σχημάτιζαν λάθος εντύπωση". Όπως σου απέδειξα με το παράδειγμα του σεξ μεταξύ παπά και πιτσιρικιών ή σεξ και βίας, το ότι γίνονται στην πραγματική ζωή δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προστατευτούμε από αυτα στην TV. Συμφωνείς, οποτε οκ.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

...και την Μεγάλη Βρετανία (ofcom), τις Ηνωμένες Πολιτείες (FCC και μια ντουζίνα watchdogs), etc. Πάντως εκεί δεν βλέπω να γίνεται θέμα για την δήθεν φίμωση προγραμμάτων.

Καταλαβαίνω το επιχείρημα για deregulation της TV, αλλά πείτε μου, που θα έπρεπε να είναι τα όρια; Μόνο στην παρανομία; Δεν υπάρχει ανεπτυγμένη χώρα που να μην έχει watchdog για την TV, οπότε θεωρώ τα παραδείγματα Ιραν, Β. Κορέας, κτλ., άστοχα.

Καμμια σχεση το ofcom με το ΕΣΡ. Το ofcom ειναι πιο πολυ σαν το ΕΕΤΤ + τηλεοραση, παρα σαν το ΕΣΡ. Το ΕΕΤΤ εχει ενα παρομοιο προσανατολισμο με το ofcom, προστασια του καταναλωτη κτλ. Αν διαβασεις το θεμα για το ΕΣΡ που ειχα ανοιξει θα εβλεπες οτι δεν εχω προβλημα με μια τετοια αρχη, που θα εθετε ενα πλαισιο λειτουργιας της τηλεορασης στα ορια του νομου και θα βοηθουσε να τηρηθει. Αυτο βεβαια θα σημαινε ενα ΕΣΡ που ασχολειται με αδειοδοτησεις, κτλ και οχι βεβαια να κανει ποιοτικο και ηθικο ελεγχο για το ποιες εκπομπες μπορω να δω. Επισης θα μπορουσε να κανει monitoring για την προβολη βιας και σεξουαλικων σκηνων, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει δυνατοτητα κλειδωματος απο το σπιτι.

 

Για το θέμα, συγνώμη, αλλά ο δημόσιος διασυρμός και εκμετάλευση ανθρώπων ΔΕΝ θα έπρεπε να αποφασίζεται από TV executives και νούμερα τηλεθέασης. Το ξέρω πως οι άνθρωπο αυτοί πήγαν εθελοντικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τους εκμεταλεύτηκαν (και ότι στοχοποιείτε συγκεκριμένο κομμάτι του πληθυσμού).

Δεν καταλαβα εισαι δλδ ενος υπερπροστατευτικου κρατους, το οποιο ξερει το σωστο για τους πολιτες του πιο καλα και απο τους ιδιους? Μπορει το κρατος να θεσει οριο στην αξιοπρεπεια του καθενος? Αν εγω, ο ενηλικας πολιτης, δεν αντιλαμβανομαι σαν εκμεταλευση την συναλλαγη μου με καποιον αλλο πολιτη ή οργανισμο, μπορει να ερθει το κρατος και να μου πει "ΟΧΙ, σε εκμεταλευονται και εγω θα σε προστατεψω?

 

Το συγκεκριμένο τηλεσκουπίδι ήταν αγορα αξιοπρέπειας (euros for your dignity). Για μένα, deeply offensive.

Μην το βλεπεις

 

Θυμηθείτε επίσης τον τηλεβόθρο που λέγεται Ανίτα Πάνια που έβγαζε νοητικά καθυστερημένους για να γελάσουμε εμείς οι υπόλοιποι. Έκανε νούμερα η εκπομπή και παράνομη δεν ήταν. Αφήσαμε την ελεύθερη αγορά να αποφασίσει. Ε, γελάσαμε με τα retards, μπράβο μας.

Όταν υπάρχουν άτομα τύπου Βλαχοπούλου (έτσι την έλεγαν; ) και Έφη Θώδη να διασύρονται χάρην της τσέπης των tv execs, ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ να τους προστατέψει. Δεν το έκαναν με την Θώδη και κατέληξε στο ψυχιατρείο (αυτό από μόνο του αποδεικνύει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στο μυαλό της και πως δεν ήταν σε θέση να προστατέψει τον εαυτό της).

Οι περιπτωσεις αυτες καλυπτονται απο το νομο. Αν δεν λειτουργει ο νομος, δεν σημαινει οτι θα τον αντικαταστησουμε με την δικτατορια του ΕΣΡ.

Απλως εδω να τονισω οτι υπαρχουν τομεις ποθ η πολιτεια εχει θεσπισει φορεις που να παρακαμπτουν το δικαστικο συστημα, με σκοπο προφανως να μη γινεται καποιος θυμα της μεγαλης καθυστερησης. Για παραδειγμα, η αθλητικη δικαιοσυνη, η ΕΕΤΤ που προανεφερα και αλλοι. Αυτοι οι φορεις ομως δρουνε και παλι μεσα στα ορια του νομου.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι παρα πολλες αποφασεις του ΕΣΡ αναιρουνται απο το ΣτΕ.!!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν κάνω τον δικηγόρο του ΕΣΡ, γιατί δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί. Απλώς πιστεύω πως, όπως σε πολλούς άλλους τομείς, το regulation από ανεξάρτητο φορέα ΔΕΝ είναι πάντα κακό.

Αν ηξερες πως λειτουργει μαλλον δεν θα τα ελεγες αυτα που λες. Μηπως να θυμισω το φιλι του παπακαλιατη το οποιο εφαγε προστιμο 100.000ε. Και μιας και ειπες οτι το παραδειγμα μου ειναι τραβηγμενο, κατι τετοιο θα συνεβαινε πιο ευκολα στην Αγγλια ή την Τουρκια??

 

Μην το ψαχνεις οι τυποι ειναι σκοταδιστες.

 

* protect members of the public from the inclusion of offensive and harmful material, from unfair treatment and from unwarranted infringements of privacy in television and radio programmes;

 

Σχολιαζω μονο αυτο γιατι οπως ειπα η περιπτωση ειναι ofcom ειναι διαφορετικη. Απο ο,τι ξερω ασχολειται κυριως με προστασια δικαιωματων διαφορων ομαδων (πχ. ομοφυλοφιλοι) Εσυ πως το μεταφραζεις το unwarranted? εγω το μεταφραζω ως unprovoked. Αρα, οπου υπαρχει συναινεση, δεν υπαρχει "unwarranted infringements of privacy"

 

Έκανα το πόιντ μου πιο πάνω, αλλά να σε ρωτήσω- Θα έπρεπε να υπάρχουν όρια κατά την γνώμη σου; Ή να υπάρχουν κυρώσεις μόνο όταν κάποιος ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ;

Μονο οταν καποιος παρανομησει. Επισης, θα μπορουσε να λειτουργησει και ως "mediation centre" με σκοπο αν καποιο προσωπο ή ομαδα θιγεται να μπορει να βρει μια λυση χωρις να χρειαζεται να τρεχει στα δικαστηρια. Παντα ομως μεσα στα πλαισια του νομου.

 

Εγώ θέλω να βγαλω μια εκπομπή που να έχει 1% διάλογο και το υπόλοιπο 99% να είναι γκέυ και σαδομαζοχιστικό σεξ. Αν γίνεται να έδειχναν και κάνα καθολικό (ή whatever) παπά να πηδάει ένα παπαδάκι, ακόμα καλύτερα. Φαντάσου να την έκοβαν και καλά μην τυχόν τα παιδιά σχηματίσουν λάθος εντύπωση για τον κόσμο!

Σοφισμα το επιχειρημα. Φυσικα και η προστασια των παιδιων βαραινει τους γονεις, και οχι το ΕΣΡ. Απο εκει και περα, και επειδη η λογικη και η εμπειρια λενε οτι δεν μπορει καποιος γονιος να ελεγχει το παιδι του ολη την ωρα - καθε μερα, και εφοσον δεν υπαρχει ακομα η λειτουργια κλειδωματος στην τηλεοραση, πρεπει να προστατευσουμε τους ανηλικους απο ακραια ακροαματα τα οποια θα μπορουσαν να προκαλεσουν ψυχικα τραυματα.

Σε καλωσιακα καναλια ή δορυφορικα οπου υπαρχει η δυνατοτητα κλειδωματος, εσυ ως ελευθερος ενηλικας πολιτης μπορεις να γινεις συνδρομητης σε καναλι που να διχνει σεξουλικα οργια ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει μόνο Στιγμή της Αλήθειας, αλλά και Ανίτα Πάνια, Μακή, Τράγκα, μη-προβοκατόρικα () δελτία του Σταρ, Παραλία Report (στις "ειδήσεις" του Σταρ, βέβαια), Πετρούλα (I see a pattern here), κτλ. ΑΥΤΟ είναι επίπεδο!

Και ξεχασες την εκπομπη οαση:lol::lol::lol: της ελληνικης τηλεορασης, που παρουσιαζε η σια λιαροπουλου...αυτη με την ταμμυ (δεν θυμαμαι τιτλο) η οποια κοπηκε απο το ΕΣΡ:(

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερθω και στο γιατι διαλεξα αυτα τα παραδειγματα (Κινα Ιραν κτλκτλ). Το εκανα γιατι η λογικη της απαγορευσης της εκπομπης, ειναι παρομοια με τη λογικη λογοκρισιας του ιντερνετ στις χωρες αυτες. Ειναι δλδ καθαρα ελιτιστικη. Καποιος (το κρατος) ξερει καλυτερα απο εμας το καλο μας. Δεν ειναι αυτη φιλε snowball, η λογικη του watchdog. Αν το καταλαβεις αυτο νομιζω στο τελος θα συμφωνησεις μαζι μου.

 

Θα ρωτησει καποιος μα ειναι λογοκρισια μια τετοια περιπτωση?? Και απαντω. Φυσικα η ανοχη στην ελευθερια του λογου δοκιμαζεται στα δυσκολα. αν εχω μια τηλεοραση καθαρα εκπαιδευτικη, και καμμια εκπομπη δεν κοβεται αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει ελευθερια λογου. Αν, ομως, κατι ενοχλει μια μεριδα (που στο κατω κατω εχει την επιλογη να μη συμμεταχει), και αυτο κοβεται τοτε ΥΠΑΡΧΕΙ λογοκρισια. Στην τουρκια οταν κλειδωσαν το youtube το επιχειρημα ηταν, "Ναι, ειμαστε μια δημοκρατικη χωρα, ναι υπαρχει ελευθερια του λογου...ΑΛΛΑ οχι και τον Κεμαλ βρε παιδια"...Τα συμπερασματα δικα σας.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση.... Αυτο το ΕΣΡ (προστατης των ηθων) που είναι οταν τα μικρα καναλια μοιραζουν καθημερινα 15.000 ευρω μεσω των 090???

Που είναι οταν παραπληροφορουμαστε απο διαφημισεις???

Που ειναι οταν καναλια συγκεκριμενου ομιλου αφιερωνουν 70% σε ενα κομμα σε προεκλογικη περιοδο???

Που ειναι οταν ξεφτιλιζονται ανθρωποι στα μεσημεριαναδικα (με τη διαφορα οτι εκει ειναι χωρις τη θεληση τους αλλα απο παπαρατσι)???

Που ειναι οταν τα καναλια κανουν 20 διαφημισεις 10λεπτων???

 

Μηπως ολα αυτα ειναι πραγματικες παραβιασεις του νομου???? Δηλαδη μονο στις ηθικες κολλαει???

 

Μηπως να φτιαξουμε ενα θεμα για το ΕΣΡ?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση....

Μηπως να φτιαξουμε ενα θεμα για το ΕΣΡ?

Παραπολυ σωστος. Ολα αυτα ειναι τα προβληματα που ρυθμιζουν οι ανα τον πολιτισμενο κοσμο ρυθμιστικες αρχες.

Υπαρχει θεμα με το ΕΣΡ, το ειχα ανοιξει εγω.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μόνο καλό που έκανε το Ε.Σ.Ρ στη "Στιγμή της Αλήθειας" είναι ότι -τουλάχιστον- την άφησε μέχρι το τέλος και δεν την "έκοψε" στη μέση της τηλεοπτικής σεζόν.Βέβαια τα λεφτά που πήρε το Ε.Σ.Ρ από τη "Στιγμή" δεν ήταν και λίγα.;)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μόνο καλό που έκανε το Ε.Σ.Ρ στη "Στιγμή της Αλήθειας" είναι ότι -τουλάχιστον- την άφησε μέχρι το τέλος και δεν την "έκοψε" στη μέση της τηλεοπτικής σεζόν.Βέβαια τα λεφτά που πήρε το Ε.Σ.Ρ από τη "Στιγμή" δεν ήταν και λίγα.;)

 

Ναι αλλα απο την αλλη αφησε τον ΑΝΤ1 να τα παρει ολα τα λεφτα της χρονιας ... δεν το εκοψε στη μεση:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καμμια σχεση το ofcom με το ΕΣΡ. Το ofcom ειναι πιο πολυ σαν το ΕΕΤΤ + τηλεοραση, παρα σαν το ΕΣΡ. Το ΕΕΤΤ εχει ενα παρομοιο προσανατολισμο με το ofcom, προστασια του καταναλωτη κτλ. Αν διαβασεις το θεμα για το ΕΣΡ που ειχα ανοιξει θα εβλεπες οτι δεν εχω προβλημα με μια τετοια αρχη, που θα εθετε ενα πλαισιο λειτουργιας της τηλεορασης στα ορια του νομου και θα βοηθουσε να τηρηθει. Αυτο βεβαια θα σημαινε ενα ΕΣΡ που ασχολειται με αδειοδοτησεις, κτλ και οχι βεβαια να κανει ποιοτικο και ηθικο ελεγχο για το ποιες εκπομπες μπορω να δω. Επισης θα μπορουσε να κανει monitoring για την προβολη βιας και σεξουαλικων σκηνων, απο τη στιγμη που δεν υπαρχει δυνατοτητα κλειδωματος απο το σπιτι.

 

Λοιπόν, επειδή δεν ξέρω πως λειτουργεί, με πείσατε για το ΕΣΡ. Αφήστε το αυτό. Η τοποθέτησή μου είναι στο αν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο regulation ή οχι και αν το συγκεκριμένο τηλεσκουπίδι έπρεπε ή οχι να υποστεί κυρώσεις. Για την Ofcom όμως άσε να σου δώσω παραδείγματα επεμβάσεων που έκανε, μαζί με το αιτιολογικό.

 

Δεν καταλαβα εισαι δλδ ενος υπερπροστατευτικου κρατους, το οποιο ξερει το σωστο για τους πολιτες του πιο καλα και απο τους ιδιους? Μπορει το κρατος να θεσει οριο στην αξιοπρεπεια του καθενος? Αν εγω, ο ενηλικας πολιτης, δεν αντιλαμβανομαι σαν εκμεταλευση την συναλλαγη μου με καποιον αλλο πολιτη ή οργανισμο, μπορει να ερθει το κρατος και να μου πει "ΟΧΙ, σε εκμεταλευονται και εγω θα σε προστατεψω?

 

Ντίπλοματ, μιλάω για όρια. Θέλω κάποια όρια, όχι υπερπροστασία. Μου μιλάς για υπερπροστασία, αλλά γιατί δεν θες να αφήνουν σεξ και βία στην TV; Είναι κάτι το παράνομο (καλύπτεται έμεσα με κάποιον νόμο; ); Αν όχι, γιατί δέχεσαι την παρέμβαση σε αυτό και όχι σε διασυρμό ανθρώπων στην TV; Εγώ θα επιμείνω οτι σε τέτοια σόου θα δεις συγκεκριμένο κομμάτι της κοινωνίας και κάποιοι δεν θα πληγούν ποτέ. Εγώ δεν το θεωρώ ηθικό να χρησιμοποιείς την ανάγκη του άλλου για μερικές χιλιάδες ευρώ για να τον κάνεις ρόμπα και να τσεπώσεις εσύ λεφτά. Tον Κόκκαλη ή το στέλεχος της Siemens δεν θα τον δούμε ποτέ στην συγκεκριμένη καρέκλα (εκτός κι αν αντί για ευρώ δίνεις government contracts. Εδώ που τα λέμε, γ*μώ τα γέλια θα είχε).

 

Μην το βλεπεις

 

Εννοείται! :D

 

Αν ηξερες πως λειτουργει μαλλον δεν θα τα ελεγες αυτα που λες. Μηπως να θυμισω το φιλι του παπακαλιατη το οποιο εφαγε προστιμο 100.000ε. Και μιας και ειπες οτι το παραδειγμα μου ειναι τραβηγμενο, κατι τετοιο θα συνεβαινε πιο ευκολα στην Αγγλια ή την Τουρκια??

 

Μην το ψαχνεις οι τυποι ειναι σκοταδιστες.

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Στην Αγγλία ΔΕΝ γίνεται τέτοιο πράγμα. Υπήρχε μια εκπομπή με θέμα τo gay community του Manchester ('Queer as Folk') που ήταν και επιτυχία. Άλλο η κοινωνία της Αγγλίας βέβαια, και αλλο της (θεοκρατικής) Ελλάδας όπου το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι ...σχεδόν παράνομο (υπερβάλω, αλλά you know what I mean).

 

Και πάλι θα πω ότι, όπως κι εσύ, κάποιο regulation το θέλω. Το ΕΣΡ είναι αποτυχημένο και ανήθικο αν κάνει τέτοια πράγματα.

 

Σχολιαζω μονο αυτο γιατι οπως ειπα η περιπτωση ειναι ofcom ειναι διαφορετικη. Απο ο,τι ξερω ασχολειται κυριως με προστασια δικαιωματων διαφορων ομαδων (πχ. ομοφυλοφιλοι) Εσυ πως το μεταφραζεις το unwarranted? εγω το μεταφραζω ως unprovoked. Αρα, οπου υπαρχει συναινεση, δεν υπαρχει "unwarranted infringements of privacy"

 

Θα βρω αποφασεις να ποστάρω later για να συγκρίνουμε (δεν ξέρω, θα μάθω κι εγώ). Και στην τελική, είναι παράνομο να κάνεις ρατσιστικά σχόλια δημοσίως; Γιατί να τα κόβει η Ofcom αυτά (το κάνει);

 

Μονο οταν καποιος παρανομησει. Επισης, θα μπορουσε να λειτουργησει και ως "mediation centre" με σκοπο αν καποιο προσωπο ή ομαδα θιγεται να μπορει να βρει μια λυση χωρις να χρειαζεται να τρεχει στα δικαστηρια. Παντα ομως μεσα στα πλαισια του νομου.

 

Ξαναρωτάω, η απεικόνηση σεξ και η βίας (ή τα ρατσιστικά σχόλια) είναι παράνομα;

 

Το δικαίωμα κλειδώματος που λες παρακάτω δείχνει οτι κι εσύ θέτεις όρια. Μπορώ πολύ έυκολα να το αντικρουσω λέγοντας ότι υπάρχει περιθώριο 'κλειδώματος' απ'τους γονείς (το λέμε κουμπί on/off, ή τραβάμε την πρίζα). Δεν χρειάζεται να υπάρχει pin (αυτό απλώς είναι μια τεχνολογική διευκόλυνση/λεπτομέρια). Δεν με ενδιαφέρει αν οι γονείς δεν μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά όλη την μέρα (άλλωστε και pin να υπάρχει στο σπίτι, τα παιδιά μπορούν να πάνε ΟΠΟΥ θέλουν να δουν σεξ και βία). Γιατί να παίξει τον ρόλο του γονιού, λοιπόν, η κάθε Ofcom; Ας προστατεύσουν τα παιδιά οι ίδιοι οι γονείς (ή να μην τα κάνουν αν δεν μπορούν να τα προστατέψουν από την πραγματικότητα επείδη είναι too busy!).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Ντίπλοματ, μιλάω για όρια. Θέλω κάποια όρια, όχι υπερπροστασία. Μου μιλάς για υπερπροστασία, αλλά γιατί δεν θες να αφήνουν σεξ και βία στην TV; Είναι κάτι το παράνομο (καλύπτεται έμεσα με κάποιον νόμο; );

Φανταζομαι πως υπαρχουν προυποθεσεις απο το νομο οι οποιες καθιστουν την προβολη σεξουαλικων πραξεων παρανομες (τυπου προσβολη της δημοσιας αιδους).

Αλλα περα απο αυτο και νομος να μην υπαρχει, εξηγησα τους λογους υπαγορευουν να μην υπαρχει σεξ και βια στην τηλεοραση. Δεν ειναι για να μην σκανδαλιστει ο τηλεθεατης, ουτε γιατι πεφτει το επιπεδο. Εξαλλου υπαρχουν ταινιες πορνογραφικου περιεχομενου οι οποιες θεωρουνται κλασσικες και εχουν προβληθει και απο την κρατικη τηλεοραση (πχ Η αυτοκρατορια των αισθησεων, singapure sling ktl). Ως εκ τουτου δεν εχει σχεση με το θεμα που συζηταμε, γιατι η απαγορευση δεν τιθεται για να προστατεψει την ηθικη του τηλεθεατη οπως εγινε στhν περιπτωση της στιγμης της αληθειας, και σε αλλες τοσες περιπτωσεις.

 

(Η συλλογιστικη σου ειναι λαθος γιατι παιρνεις μια πολυ extreme περιπτωση για να δικαιολογησεις μια πολυ πιο καθημερινη κατασταση. Logical fallacy Imo. Βρες καποιο αλλο παραδειγμα για να γινει πιο σωστη συζητηση)

 

Εγώ θα επιμείνω οτι σε τέτοια σόου θα δεις συγκεκριμένο κομμάτι της κοινωνίας και κάποιοι δεν θα πληγούν ποτέ. Εγώ δεν το θεωρώ ηθικό να χρησιμοποιείς την ανάγκη του άλλου για μερικές χιλιάδες ευρώ για να τον κάνεις ρόμπα και να τσεπώσεις εσύ λεφτά.

Συμφωνω. Ουτε εγω το θεωρω ηθικο. Αλλα ποιος λεει οτι εμεις ειμαστε το μετρο? Αυτος που το θεωρει ηθικο ας παει. Αν του υποδειξουμε εμεις τι να κανει, πρεπει ταυτοχρονα να απαντησουμε σε 2 ερωτησεις. α) Γιατι η δικη μας ηθικη αντιληψη ειναι σωστοτερη, και β) τι ειδους μετρο χρησιμοποιουμε για να μετρησουμε τα ορια της ηθικης. Εγω απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα δεν εχω.

 

 

Εννοείται! :D

Χανεις..:lol::lol::lol:

 

Θα βρω αποφασεις να ποστάρω later για να συγκρίνουμε (δεν ξέρω, θα μάθω κι εγώ). Και στην τελική, είναι παράνομο να κάνεις ρατσιστικά σχόλια δημοσίως; Γιατί να τα κόβει η Ofcom αυτά (το κάνει);

Νομιζω οτι το ofcom λειτουργει και λιγο ως NGΟ με τη λογικη οτι για παραδειγμα αν υπαρχει καποιο ρατσιστικο σχολιο για τους Ινδους, θα αντιδρασει οπως θα αντιδρουσε μια ενωση ινδων στην Αγγλια.

Αν εχεις χρονο να βρεις παραδειγματα, κανε ποστ να δουμε τι γινεται και εκει.

 

Στην Αμερικη παντως μπορεις να βρεις πιο πολλα γιατι εκει οι φονταμεταλιστικες οργανωσεις ειναι πιο πολλες. (περιπτωση απαγορευσης σκηνων απο το lion king!!)

 

Δεν με ενδιαφέρει αν οι γονείς δεν μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά όλη την μέρα (άλλωστε και pin να υπάρχει στο σπίτι, τα παιδιά μπορούν να πάνε ΟΠΟΥ θέλουν να δουν σεξ και βία). Γιατί να παίξει τον ρόλο του γονιού, λοιπόν, η κάθε Ofcom;

 

νομιζω απαντησα πολυ συγκεκριμενα σε αυτο. Επρεπε να ειναι οπως τα λες. ΑΛΛΑ επειδη η πρακτικη και η εμπειρια εχει δειξει, οτι δεν γινεται ετσι και αρα για να προστατευτουν τα παιδια, που δεν εχουν το γνωθι, γινεται αυτη η εξαιρεση.

 

Ετσι και αλλιως η περιπτωση που αναφερεις δεν ειναι τοσο σχετικη με το θεμα. Το κοψιμο της "Αληθειας" δεν εγινε για να προστατευθουν τα παιδια (που ετσι και αλλιως δεν ειναι ανεξαρτητοι πολιτες), αλλα ενηλικες (και απο οτι φανταζομαι κυριως οι συμμετεχοντες), οι οποιοι ομως ειναι ελευθεροι πολιτες.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω πάντως πως είναι λυπηρό να βλέπω έξυπνα άτομα, στο όνομα σωστών ιδανικών (ελευθερίας του λόγου, δικαιώματος των πολιτών να επιλέγουν ελεύθερα το τι θα δουν/ακούσουν, μη λογοκρισίας κτλ) να υπερασπίζονται με τέτοιο πάθος και θέρμη σκουπίδια σαν την "Στιγμή της Αλήθειας".

 

Δεν είμαι σε καμιά περίπτωση συντηρητικός, έχω δει και έχω δει σκουπίδια και εγώ, δεν υποστηρίζω υποκριτικά πως θα πρέπει όλοι να βλέπουμε μόνο ποιοτικά προγράματα, αλλά η συγκεκριμένη εκπομπή πραγματικά με ανατριχιάζει και το λέω με κάθε ειλικρίνεια.

Έχω παρακολουθήσει μόνο κομμάτια στο youtube, συνήθως από links που πετυχαίνω π.χ. στο funny pictures & videos εδώ ή που στέλνουν φίλοι και σας ορκίζομαι πως δεν αντέχω να τα δω μέχρι το τέλος απλά γιατί ντρέπομαι για αυτό που βλέπω.

Άτομα σαν την παρουσιάστρια τα θεωρώ το χειρότερο είδος ανθρώπου, χωρίς καμία ηθική, υποκριτικά μέχρι το κόκκαλο που λειτουργούν με μόνο κριτήριο το χρήμα. Η κακία που βγάζει, η ψυχρότητα, με απωθούν απίστευτα.

 

Χθες-προχτές, παίζανε όλα τα κανάλια από το πρωί μέχρι το βράδυ το βίντεο όπου και καλά έκατσε το άλλο ΣΙΧΑΜΑ η Στεφανίδου στην καρέκλα και απάντησε και καλά σε ερωτήσεις. Τελικά, όπως βγήκε στην φόρα, τις ερωτήσεις τις είχε διαλέξει η ομάδα της Στεφανίδου και φυσικά τις ήξερε και τις είχε προεγκρίνει η ίδια από πριν.

Έχουμε λοιπόν την Στεφανίδου, ως κάκιστη ηθοποιός, να το παίζει αμήχανη, να γυρνάει τα μάτια προς τα πάνω, να ξεφυσάει, να γελάει και καλά αμήχανα...

Δεν είναι καραγκιοζιλίκια αυτά;

Μας κοροιδεύουν μέσα στη μάπα και τους υπερασπίζεστε;

Εκατομμυριούχοι που ζούνε σε βιλάρες βγαίνουν και σας κοροιδεύουν και κάθεστε και λέτε πως ναι, έχουν το δικαίωμα και καλώς κάνουν και αν δε γουστάρω απλά να αλλάξω κανάλι; Δε σας προσβάλει αυτό;

Η Μανωλίδου που μέχρι και σήμερα βγαίνει και λέει "δε μου κόψανε την εκπομπή, απλά παίξαμε όλα τα επεισόδια και αποφασίσαμε να μην υπάρξει δεύτερη σαιζόν;"

Άτομα με τέτοιο τεράστιο εγωισμό που πιστεύουν πως αυτοί είναι και άλλος κανένας;

H Στεφανίδου που χύνει κροκοδείλια δάκρυα αν ακούσει για ορφανά παιδάκια και συγχρόνως δεν ντρέπεται να φέρει στην εκπομπή της τα χίλια μύρια και να τους εκμεταλλευτεί;

 

Πώς υπερασπίζεστε αυτά τα άτομα;

Οι εκπομπές αυτές κάνουν κακό, αποχαυνώνουν τον κόσμο, σου λένε ουσιαστικά "δες, ξεχαζώσου με αυτό, δεν υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα".

Δεν είναι ακίνδυνες. Δεν είναι απλά μια εκπομπή, "έλα βρε αδερφέ, άλλαξε κανάλι αν δεν σ'αρέσει".

Εγώ έτσι το βλέπω.

Όταν μπορώ να δω το πιο ακραίο βίντεο στο ίντερνετ και να γελάσω και να πω "αυτή είναι η μαγεία του ίντερνετ, έχει απλά τα πάντα" και να μην με ενοχλήσει και μετά βλέποντας 2 λεπτά από την στιγμή της αλήθειας να ανατριχιάσω και να αλλάξω κανάλι, ε κάπου εκεί τραβάω μια γραμμή και λέω ως εδώ, η εκπομπή απλά δεν πρέπει να υπάρχει.

Πραγματικά απορώ τί είδους άνθρωποι, όχι υπερασπίζονται, αλλά απολαμβάνουν αυτήν την εκπομπή και στενοχωρήθηκαν που κόπηκε. Δεν μπορώ να φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πώς υπερασπίζεστε αυτά τα άτομα;

Οι εκπομπές αυτές κάνουν κακό, αποχαυνώνουν τον κόσμο, σου λένε ουσιαστικά "δες, ξεχαζώσου με αυτό, δεν υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα".

Δεν είναι ακίνδυνες. Δεν είναι απλά μια εκπομπή, "έλα βρε αδερφέ, άλλαξε κανάλι αν δεν σ'αρέσει".

Εγώ έτσι το βλέπω.

 

Παιδιά το έχετε πάρει τελείως λάθος.

Προσωπικά, και νομίζω και όσοι σε κάποια posts τους συμφώνησαν μαζί μου - τουλαχιστον εγώ αυτό εξέλαβα, δεν υπερασπίζομαι τη Στεφανίδου, την Πάνια, την Μανωλίδου ή κανέναν άλλο. Το τι κάνουν και αν το κάνουν καλά/διασκεδαστικά δεν είναι δικό μου αλλά δικό ΜΑΣ θέμα να το αποφασίσουμε.

 

Δε με αφορά η Ώρα της Αλήθειας σαν τηλεπαιχνίδι. Μπορεί να έχω δει συνολικά 3-4 ιστορίες αλλά δεν είμαι σίγουρα ο τηλεθεατής που ήθελε να έχει ο ΑΝΤ1.

 

Με ενδιαφέρει το τι σημαίνει η διακοπή του παιχνιδιού γενικά σαν φιλοσοφία πάνω στην οποία κινείται το ΕΣΡ. Με ενδιαφέρει η λογοκρισία σαν τη λογοκρισία του Google στην Κίνα. Τα πράγματα αυτά είναι domino. Σήμερα το τηλεσκουπίδι της Μανωλίδου, αύριο το τηλεσκουπίδι της Στεφανίδου, μεθαύριο... ότι ξεφεύγει από μια στενή φόρμα του τι θεωρούν εκείνοι σεμνό και ποιοτικό.

 

Κοινώς, ΔΕ ΘΕΛΩ να αποφασίζουν οι άλλοι για μένα τι είναι ποιοτικό και τι όχι.

 

Θέλω ΕΜΕΙΣ να αποφασίζουμε κλείνοντας την τηλεόραση, αλλάζοντας κανάλι ή πηγαίνοντας σινεμά.

 

Αν το χαζό, στημμένο παιχνίδι της Στεφανίδου είναι τόσο αηδιαστικό, Baator - που όντως, αν είναι όπως τα λες, έχεις δίκιο ήταν - γιατί έκατσες και το παρακολούθησες ή γιατί έκατσες και παρακολούθησες την εκπομπή που έδειχνε σκηνές από αυτό;;; Γιατί δε γύρισες κανάλι ή γιατί δεν είπες στην παρέα που το συζητούσε και το άκουσες να συζητήσετε κάτι άλλο;

 

Και εδώ κολλάει τέλεια το post του Phaethon

 

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση.... Αυτο το ΕΣΡ (προστατης των ηθων) που είναι οταν τα μικρα καναλια μοιραζουν καθημερινα 15.000 ευρω μεσω των 090???

Που είναι οταν παραπληροφορουμαστε απο διαφημισεις???

Που ειναι οταν καναλια συγκεκριμενου ομιλου αφιερωνουν 70% σε ενα κομμα σε προεκλογικη περιοδο???

Που ειναι οταν ξεφτιλιζονται ανθρωποι στα μεσημεριαναδικα (με τη διαφορα οτι εκει ειναι χωρις τη θεληση τους αλλα απο παπαρατσι)???

Που ειναι οταν τα καναλια κανουν 20 διαφημισεις 10λεπτων???

 

Μηπως ολα αυτα ειναι πραγματικες παραβιασεις του νομου???? Δηλαδη μονο στις ηθικες κολλαει???

 

αλήθεια, ας μας πει κάποιος τι είναι σημαντικότερο; Να μην υπάρχει μια εκπομπή σαν της Πάνια ή της Στεφανίδου που είναι μεν σκουπίδια αλλά στην πραγματικότητα το κακό που προξενούν είναι μικρό - εκτός φυσικά από την κατακόρυφη πτώση στην ποιότητα της τηλεόρασης - ή κάποιο από αυτό που αναφέρει ο Phaethon.

 

Το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να απαγορεύουμε, να κατακρίνουμε και να λογοκρίνουμε.

 

Από την άλλη το να αντιπροτείνουμε κάτι που θα έχει πραγματικό ενδιαφέρον και το να αντιστεκόμαστε σε κάτι όχι παρακολουθώντας το και μετά θάβωντάς το αλλά κλείνοντας την TV, είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ καλύτερες λύσεις, κατά την άποψή μου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Από σπόντα έχω δει τη Στιγμή της Αλήθειας, ούτε εγώ άντεξα να το δω όλο, και είναι μια εκπομπή που ποσώς με ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι στην τηλεόραση (ελληνική ή σε άλλες 35 χώρες -λες και είναι κατόρθωμα ότι πολίτες 35 χωρών βγάζουν προσωπικά μυστικά τους στη φόρα. Τέλος πάντων, αυτή είναι άλλη κουβέντα, γενικότερη).

 

O Baator θέτει κάποια σωστά κατά τη γνώμη μου ζητήματα. Ακόμα περισσότερο, όταν σκέφτεσαι ότι ο ΑΝΤ1, μετά από πρόστιμα που του είχαν επιβληθεί για την εκπομπή, εβγαινε με ανακοινώσεις και έλεγε ότι το τηλεπαιχνίδι του είναι παρεξηγημένο, ουσιαστικά επιβραβεύει την αλήθεια και την ειλικρίνια και θέλει να επαναφέρει την ηθική στην κοινωνία, και άλλα τέτοια, είναι αρκετό να συνειδητοποιήσεις ότι μάλλον μας κοροϊδεύουν...

 

Αυτά βέβαια είναι λόγοι απλά για να μη δούμε εμείς την εκπομπή και να αλλάξουμε κανάλι ή να κλείσουμε την τηλεόραση, και όχι απαραίτητα για να την κόψει το ΕΣΡ.

 

Τώρα, ο ρόλος του ΕΣΡ στην Ελλάδα είναι "λάθος" γιατί απλούστατα η όλη τηλεοπτική κατάσταση στην Ελλάδα είναι ασύδοτη. Σταθμοί εθνικής εμβέλειας, των οποίων οι άδειες βρίσκονται στα όρια της παρανομίας, εκδότες που χρησιμοποιούν "δημόσια αγαθά" (=συχνότητες) μόνο για να κάνουν πόλεμο με τους αντίπαλους επιχειρηματίες τους, τηλεοπτικές ζώνες που αποτελούνται από πανομοιότυπα προγράμματα, χωρίς λόγο ύπαρξης, που απλά και μόνο ανακυκλώνουν προγράμματα άλλων σταθμών, απουσία πραγματικής ενημέρωσης με ειδήσεις-καφενεία, μη απόδοση ποσοστών επί των κερδών τους σε τρίτους που τα δικαιούνται (πχ παραγωγοί κιν/φου) κλπ, κλπ...

 

Ο Phaethon έδωσε κάποια παραδείγματα που θα έπρεπε να επεμβαίνει το ΕΣΡ (υπερβολικές διαφημίσεις, γραμμές 090, πολιτική πολυφωνία, κλπ). Λοιπόν, το ΕΣΡ έχει επέμβει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις με πρόστιμα. Είδατε καμιά φοβερή διαφορά; Ιδρώνει κανενός το αυτί;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, ο ρόλος του ΕΣΡ στην Ελλάδα είναι "λάθος" γιατί απλούστατα η όλη τηλεοπτική κατάσταση στην Ελλάδα είναι ασύδοτη. Σταθμοί εθνικής εμβέλειας, των οποίων οι άδειες βρίσκονται στα όρια της παρανομίας, εκδότες που χρησιμοποιούν "δημόσια αγαθά" (=συχνότητες) μόνο για να κάνουν πόλεμο με τους αντίπαλους επιχειρηματίες τους, τηλεοπτικές ζώνες που αποτελούνται από πανομοιότυπα προγράμματα, χωρίς λόγο ύπαρξης, που απλά και μόνο ανακυκλώνουν προγράμματα άλλων σταθμών, απουσία πραγματικής ενημέρωσης με ειδήσεις-καφενεία, μη απόδοση ποσοστών επί των κερδών τους σε τρίτους που τα δικαιούνται (πχ παραγωγοί κιν/φου) κλπ, κλπ...

 

Ο Phaethon έδωσε κάποια παραδείγματα που θα έπρεπε να επεμβαίνει το ΕΣΡ (υπερβολικές διαφημίσεις, γραμμές 090, πολιτική πολυφωνία, κλπ). Λοιπόν, το ΕΣΡ έχει επέμβει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις με πρόστιμα. Είδατε καμιά φοβερή διαφορά; Ιδρώνει κανενός το αυτί;

 

Ναι, αλλά εγώ ξαναθέτω το ερώτημα, προτού μια οργάνωση όπως το ΕΣΡ ασχοληθεί με την ποιότητα των προγραμμάτων - αν υποθέσουμε πως είναι στα χέρια του να κόψει και να ράψει το πρόγραμμα όπως επιθυμεί - δεν πρέπει πρώτα να φροντίσει να διορθώσει ό,τι είναι πραγματικά επιβλαβές για το κοινό; Οι εκπομπές με τα 090 είναι ένα πολύ τρανταχτό παράδειγμα.

Ίσως λοιπόν το ΕΣΡ να κινείται μόνο με βάση τα συμφέροντά του. Και ίσως σε αυτή την περίπτωση, ο ΑΝΤ1 να μην έδωσε αρκετά "επιχειρήματα" στο ΕΣΡ για να κρατήσει το συγκεκριμένο σκουπιδοπαίχνιδο :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουπιδοπαίχνιδα 090 που αναφέρετε ίσως δεν είναι δουλειά του ΕΣΡ να τα κόψει.

Όταν παίζονται όποτε τους καπνίσει, σε κανάλια που πολλές φορές είναι παράνομα, την μια μέρα στις 7, την άλλη στις 10, την παράλλη καθόλου, ενώ η εκπομπή δεν έχει καν όνομα ή σταθερό παρουσιαστή, τί να σου κάνει ο άλλος;

 

Επιπλέον, το θέμα εδώ δεν είναι υποβάθμιση ποιότητας, εδώ πλέον μιλάμε για κανονική απάτη και θα πρέπει να επέμβει εισαγγελέας.

Δεν είναι μια εκπομπή που απλά δεν την λες ποιοτική, θεωρητικά είναι ένα "εύκολο" τηλεπαιχνίδι που απλά οι "παίκτες" του κάνουν συνεχώς λάθη και δεν καταφέρνουν να νικήσουν. Με ποιά δικαιολογία να το κλείσει λοιπόν το ΕΣΡ;

 

Θα πρέπει πρώτα μετά από έρευνα να αποδειχτεί ότι όντως πρόκειται για απάτη και οι ένοχοι να τιμωρηθούν, δεν πιστεύω πως ο ρόλος των υπευθύνων του ΕΣΡ να είναι να το παίζουν και ντετέκτιβ/αστυνομικοί.

 

Όταν είναι τόσο χύμα η κατάσταση, ακόμα και να το κλείσει πες στο κανάλι Α, μπορεί την επόμενη ακριβώς μέρα να ανοίξει είτε στο ίδιο κανάλι που πλέον θα λέγεται Β, είτε το ίδιο παιχνίδι να μετονομαστεί και αντί για λεξούλες να ψάχνουμε κάτι άλλο, εξίσου ανόητο.

Αυτό είναι και αυτό το οποίο συμβαίνει, το ίδιο παιχνίδι-απάτη μεταφέρεται από σταθμό σε σταθμό, αλλάζοντας ονόματα και ώρες προβολής και την μια ψάχνεις λέξεις, την άλλη βρίσκεις διαφορές σε εικόνες κοκ.

 

Οπότε τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για να πούμε "εδώ το ΕΣΡ γιατί δεν κάνει κάτι;"

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια ότι είναι πιο δύσκολο στο να καταπολεμηθεί - και ταυτόχρονα και πιο σημαντικό - ας το αφήσουμε και όπου βγάλει.

 

Ό,τι από την άλλη είναι μεν σκουπίδι αλλά δεν μπορεί να επηρεάσει το μεγαλύτερο μερίδιο του κόσμου (γιατί δεν μπορεί να σηκωθεί ο Χ ανόητος να πάρει τηλέφωνο και να παίξει, αλλά πρέπει να δηλώσει συμμετοχή, να τον δουν και μετά να τον δεχτούν και στο φινάλε αν επιλέξει να ρεζιλευτεί να πάρει και λεφτά τα οποία όμως όντως υφίστανται) και είναι εύκολο να κοπεί/τιμωρηθεί, ας το κυνηγήσουμε.

 

Μεταξύ μας, το θέμα είναι να κυνηγάνε τα δύσκολα.

Είναι σα να μου λες να υπάρχει σχολείο αλλά να μας διδάσκει τα πολύ βασικά γιατί από εκεί και πάνω είναι πολύ δύσκολο να διδαχθούν και να διαπιστωθεί το κατά πόσον τα έχουν μάθει τα παιδιά.

 

Το βρίσκω απόλυτα άτοπο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

να προτεινω εγω μια συμβιβαστική λύση μεταξύ προστασίας του τηλεθεατή από σκουπίδα και ελευθερίας του λόγου/δημοκρατίας? Όπως βγαίνουν τα σήματα καταλληλότητας πριν από κάθε εκπομπή να βγαίνουν και προειδοποιητικά μηνύματα του στυλ "προσοχή, η εκπομπη που ακολουθεί βλάπτει σοβαρά το IQ σας" ή "...είναι για τα σκουπίδια και δε θα πρεπε να τη βλέπει κανένας" ή "αν σας ενδιαφέρει η καλή ανατροφή των παιδιών σας αλλάξτε αμέσως κανάλι" κλπ:p:lol::lol: και άμα μιλάμε για σοβαρό σκουπιδι όπως το εν λόγω τηλεπαιχνίδι και η Πάνια, να μπαίνει και watermark - σφραγίδα πάνω απ τν εικόνα όσο προβάλλεται εκπομπή με την ένδειξη "σοβαρό σκουπίδι"...ε, σαν το κάπνισμα ένα πράγμα, συνεχίζεις άμα θες αλλά με δική σου ευθύνη.

 

Βέβαια, ως γνωστόν κάθε τι το "απαγορευμένο" ή επίσημα σταμπαρισμένο ως "σκουπίδι" αποκτά μια γοητεία και μια cult αξία, οπότε μπορεί να χαμε και τα αντιθετα αποτελεσματα...Όμως, πέρα απ την πλάκα, μηνυματάκια του στυλ "το προγραμμα που ακολουθεί μπορεί να περιεχει προσβλητικές εικόνες/γλώσσα κλπ)" καμια φορά έχουν λόγο ύπαρξης...βέβαια πάλι έρχονται και οι αντίστοιχες παρωδίες να δείξουν τη ματαιότητα αυτών των προσπαθειών - βλ. Southpark (The following program contains coarse language and due to its content it should not be viewed by anyone :lol::lol:)

 

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/ContentWarnings :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...