Jump to content

[S60 3rd Edition] Hacks & Patches


liogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωπ βρηκα τι φταιει! Δεν εχει προβλημα το Rompatcher αλλα τα patches τελικα. Βρηκα το open4all patch updates απο εναν τυπο στο γνωστό μαγαζάκι και λειτουργει. Οποτε αναφερω πως στο νεο λογισμικο του Ν96 τα εξης δεν λειτουργουν:

c2z patch (old firmware) κανει επανεκινηση και υποθετω πως θα βγει νεο (αν δεν εχει ηδη βγει οποτε καθε πληροφορια καλοδεχουμενη και απαραιτητη).

NoCameraSound patch.

και installserverN96 (αυτο τι υποτιθεται πως κανει?)

Κανονικα λειτουργουν:

Open4All (Updated)

Remove Red LED on video

Κάνε τον κόπο να ανεβάσεις εδώ τα Open4All (Updated) και Remove Red LED on video που λειτουργούν σωστά με τη τελευταία έκδοση λογισμικού.

 

Thanks!:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

There you are. Μενει τωρα να βρεθουν και αλλα που να λειτουργουν....

 

Εδιτ: Ωπ κατι δεν παει καλα. Το open4all δεν ειναι αυτο που μας επιτρεπει να περναμε χακ εφαρμογες? Γιατι πηγα να περασω μια τωρα κ εβγαλε certificate error...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Είναι για να έχεις πρόσβαση στους φακέλους συστήματος (private, sys).

 

Α ναι. Αρα μεχρι να βρεθει το installserver πατς επιστροφη στο signing?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το patch που δίνεται στο δεύτερο ποστ του θέματος για 5th edition μήπως σου δουλέψει.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2774593#post2774593

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το patch που δίνεται στο δεύτερο ποστ του θέματος για 5th edition μήπως σου δουλέψει.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2774593#post2774593

 

Και ΜΠΙΝΓΚΟ!! Λειτουργει! Ευχαριστω! Ας προστεθει κ αυτο στα πατς που λειτουργουν.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για ένα innov8 ποιον τρόπο από τους 3 που αναφέρονται στην 1η σελίδα να χρησιμοποιήσω (ο πρώτος μου φαίνεται πιο εύκολος)?

Επίσης, αν το χακάρω έχω κάποιο μείον ?

Αν το πάω για service φαίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Ο τρίτος τρόπος είναι απίστευτα απλός. Κάνεις απλά εκατάσταση το sis. Δεν θέλει κάτι άλλο. Αυτόν δοκίμασε για αρχή. Και δες αν σου δουλεύει το patch.

 

Δεν πρόκειται να σου πουν στο service γιατί έχεις εγκαταστήσει ορισμένες εφαρμογές. Ανοιχτό λειτουργικό έχεις ότι θέλεις βάζεις. Καλό είναι όμως να κρατήσεις ένα backup για κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει δηλαδή την διαδικασία μέσω του opda ? Απλά εγκατάσταση ?

patch εννοείς το patch.installserver ? Αυτό το "τρέχω" μετά απο το HelloOX ή πριν ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες προσεκτικά τον οδηγό;

 

Φυσικά και πρέπει να πάρεις πρώτα πιστοποιητικό. Πως αλλιώς θα υπογράψεις το HelloOX.

Θα κατεβάσεις το patch και θα το τοποθετήσεις εκεί που λέει ο οδηγός εφόσον πρώτα τρέξεις το HelloOX ώστε να δημιουργηθεί η εφαρμογή που διαχειρίζεται τα patches, δηλαδή ο RomPatcher.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σας έχω ζαλίσει, αλλά έχω κάποιες απορίες, παρόλο που διαβάζω τις οδηγίες.

 

1) Παίζει ρόλο που θα αποθηκεύσω το HelloOX και που θα διαλέξω να γίνει η εγκατάσταση του? Δηλαδή αν θα γίνει στο memory stick, μνήμη μαζικής αποθήκευσης ή μνήμη τηλεφώνου ?

 

2) Επίσης, μεταφέρω μόνο το αρχείο εγκατάστασης στο κινητό ή και το φακελάκι Leftup_CertKey ?

 

3) Αν κατάλαβα καλά, εγκαθιστώ το HelloOX, βάζω κάπου το "patch installserver innov8.rmp" και μετά τρέσω την εφαρμογή HelloOX. Δεν βλέπω όμως θέση E:\Patches , όπως λέει ο οδηγός. Εκτός και βγει αφού εγκαταστήσω το HelloOX.

 

4) Και κάτι άσχετο με μένα... ένας φίλος έκανε την διαδικασία στο opda πριν κανά χρόνο, αλλά μπαίνει στο site με τα στοιχεία του, και δεν βγάζει cer key. Μπορεί κάπως να επαναλάβει την διαδικασία ? Αν γραφτεί με άλλο username+password θα είναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

1. Στην κάρτα μνήμης βάλτο.

 

2. Μόνο το αρχείο sis άνεις εγκατάσαση, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Εννοείται οτι το έχεις υπογράψει πρώτα.

 

3. Θα δημιουργηθεί μετά την εγκατάσταση.

 

4. Αν δηλώσει πάλι το IMEI του με τα ήδη υπάρχοντα στοιχεία, πολύ πιθανόνα πάρει νέο πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σας έχω ζαλίσει, αλλά έχω κάποιες απορίες, παρόλο που διαβάζω τις οδηγίες.

 

1) Παίζει ρόλο που θα αποθηκεύσω το HelloOX και που θα διαλέξω να γίνει η εγκατάσταση του? Δηλαδή αν θα γίνει στο memory stick, μνήμη μαζικής αποθήκευσης ή μνήμη τηλεφώνου ?

 

2) Επίσης, μεταφέρω μόνο το αρχείο εγκατάστασης στο κινητό ή και το φακελάκι Leftup_CertKey ?

 

3) Αν κατάλαβα καλά, εγκαθιστώ το HelloOX, βάζω κάπου το "patch installserver innov8.rmp" και μετά τρέσω την εφαρμογή HelloOX. Δεν βλέπω όμως θέση E:\Patches , όπως λέει ο οδηγός. Εκτός και βγει αφού εγκαταστήσω το HelloOX.

 

4) Και κάτι άσχετο με μένα... ένας φίλος έκανε την διαδικασία στο opda πριν κανά χρόνο, αλλά μπαίνει στο site με τα στοιχεία του, και δεν βγάζει cer key. Μπορεί κάπως να επαναλάβει την διαδικασία ? Αν γραφτεί με άλλο username+password θα είναι οκ ?

1) Καλύτερα να το εγκαταστήσεις στην εσωτερική μνήμη.

2) Απαντήθηκε

3) Αφού στο έγραψα και πιο πάνω απλά και καθαρά:

Διάβασες προσεκτικά τον οδηγό;

 

Φυσικά και πρέπει να πάρεις πρώτα πιστοποιητικό. Πως αλλιώς θα υπογράψεις το HelloOX.

Θα κατεβάσεις το patch και θα το τοποθετήσεις εκεί που λέει ο οδηγός εφόσον πρώτα τρέξεις το HelloOX ώστε να δημιουργηθεί η εφαρμογή που διαχειρίζεται τα patches, δηλαδή ο RomPatcher.

 

 

 

 

Το HelloOX το εγκαθιστάς και το τρέχουμε μια μόνο φορά.

Μετά μπορείς να το σβήσεις, δεν χρειάζεται πλέον.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το έβαλα στην μνήμη την εσωτερική το HelloOX, το έτρεξα, έβαλα το patch installserver innov8.rmp στον φάκελο Ε:patches , και ανοίγω την εφαρμογή RomPatcher

Επέλεξα το patch μου και πάτησα aplly, αλλά μου το΄χει με ένα κόκκινο "χ" πλέον .

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι με τα άλλα 2 αρχεία ?

Το ChangeSWIpolicyPath kai to opel4all ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μέχρι εδώ.

Πλέον το HelloOX μπορείς να το σβήσεις εάν θέλεις.

 

Τώρα όσο αφορά το patch, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις ένα από τα άλλα δύο.

Ενεργοποιούνται;

 

Να ξέρεις πως είναι πολύ πιθανών το patch να προορίζεται για έκδοση λογισμικού παλαιότερη από αυτή που έχει τώρα η συσκευή σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ok, τουλάχιστον βεβαιωθήκαμε πως έγινε επιτυχώς η διαδικασία.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με το ίδιο το patch επομένως.

 

Θα πρέπει να βρεθεί άλλο.

Ρίξε μια ματιά στα μαγαζάκια... ίσως να βρεις κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εγκατασταθεί το patch το συγκεκριμένο δεν είναι οκ ?

Νόμιζα πως αφού εγκαταστάθηκαν τα 2 πρώτα θα μπορώ να εγκαταστήσω ό,τι εφαρμογή θέλω. Αλήθεια τι κάνουν αυτά ?

Επίσης να τα αφήσω όπως έιναι ή να τα βάλω στο auto ?

Link to comment
Share on other sites

στο n82 αφού εγκαταστήσουμε το HelloOX πρέπει να κάνουμε Enable το open4all?σε τι εξυπηρετεί να το κάνουμε enable?

εγκατάσταση unsigned εφαρμογών κάνω χωρίς να έχω πειράξει τπτ μετά την εγκατάσταση του HelloOX 1.03

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εγκατασταθεί το patch το συγκεκριμένο δεν είναι οκ ?

Νόμιζα πως αφού εγκαταστάθηκαν τα 2 πρώτα θα μπορώ να εγκαταστήσω ό,τι εφαρμογή θέλω. Αλήθεια τι κάνουν αυτά ?

Επίσης να τα αφήσω όπως έιναι ή να τα βάλω στο auto ?

Το open4all επιτρέπει την είσοδο στους φακέλους συστήματος sys & private.

Όχι, δεν χρειάζεται να το έχεις στο autostart.

Αν δεν βρεις patch το οποίο να ενεργοποιείται, unsigned εφαρμογές δεν θα μπορείς να περνάς.

 

στο n82 αφού εγκαταστήσουμε το HelloOX πρέπει να κάνουμε Enable το open4all?σε τι εξυπηρετεί να το κάνουμε enable?

εγκατάσταση unsigned εφαρμογών κάνω χωρίς να έχω πειράξει τπτ μετά την εγκατάσταση του HelloOX 1.03

Εσύ με το N82 όπως γράφω και στον οδηγό δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Είσαι ok!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ακόμα 2 patch, αλλά δεν ενεργοποιείται κανένα.

Επαναλαμβάνω πως και το HelloOX και ο φάκελος patches είναι στη μνήμη μαζικής αποθήκευσης.

Να δοκιμάσω να κάνω την διαδικασία από την αρχή στην κάρτα μνήμης ή δεν έχει νόημα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να πετύχει αν τα περάσεις στην κάρτα μνήμης. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω να εγκατασταθεί στην memory card το HelloOX, αλλά η εγκατάσταση γίνεται στη μνήμη μαζικής αποθήκευσης.

Το ίδιο μου έκανε και πριν, αλλά νόμιζα πως πάτησα εγώ λάθος επιλογή.

 

anyway... αν δεν τα καταφέρω, και φτιάχνω τα αρχεία sis/sisx με τα πιστοποιητικά από το opda, θα είμαι οκ έτσι ? Απλά θα πρέπει κάθε φορά να φτιάχνω εγώ το αρχείο ώστε να έιναι signed!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα πρέπει κάθε φορά να το υπογράφεις με τον φάκελο που έχεις φτιάξει στον υπολογιστή σου. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν το κάνεις έτσι.

 

Το μόνο κακό είναι οτι αν δεν έχεις υπολογιστή κοντά σου ή τον φάκελο με το πιστοποιητικό σου, δεν θα μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιο αρχείο unsigned.

 

Κάνε μια δοκιμή και με το αρχείο installserver που είναι για το 5800.

Link to comment
Share on other sites

@thdorbar πρεπει να βρεις patche συμβατο με την συσκευη σου. Δοκιμασε αυτα τα 2

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2671803#post2671803

 

Επισης καλο θα ειναι να ενοιμερωσεις και το Avatar σου για να ξερουμε ποια συσκευη εχεις. Εαν το ειχες κανει μπορει μεχρι τωρα να ειχες λυσει το προβλημα σου.

 

Δες και το παρακατω σου απαντησα για το opda:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2787278#post2787278

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...