Jump to content

[S60 3rd Edition] Hacks & Patches


liogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως παιδιά τον δοκίμασα τον οδηγό, βρήκα COM και τα ρέστα, τρέχει το .py προγραμματάκι, μου βγάζει "candidate", αλλά μετά όταν αποσυνδέω το καλώδιο USB, το κινητό κολλάει, μένει κολλημένο και μετά από κανένα λεπτό κάνει μόνο του επανεκκίνηση, αν δε βγάλω μόνος μου τη μπαταρία. :wacko:

 

Δεν ξέρω, είναι πολύ πιθανό να μην έχω κάνει σωστά καθότι το έκανα βιαστικά, πάντως το .py μου έβγαλε "candidate", αλλά η δουλειά του δεν διήρκεσε 40-60 sec που λέει ο οδηγός, αλλά 10 sec το πολύ. Ίσως εκεί έγινε κάτι. :confused:

 

Θα το ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή, αξίζει τον κόπο.

Πολλά ευχαριστήρια στο φίλο liogr που μάζεψε τις πληροφορίες και συνέταξε τον οδηγό. Ειδικά για εμάς που έχουμε OS9.2 και μπορούμε να έχουμε μόνιμα ξεκλείδωτους τους φακέλους συστήματος, το κολπάκι αυτό είναι απλά must. :respect:

 

Ακριβως οτι κανει το ν82 σου κανει και το δικο μου. Κρυφους φακελους βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχετε κανει εγκατασταση στο κινητο σας το s60_3_1_app_trk_2_7? :)

 

 

Εdit:

Κάντε extract τα αρχεία, μεταφέρετε τα εξής στο κινητό σας:

HelloCarbide.exe

HelloCarbide.sis

s60_3_1_app_trk_2_7.sis

 

Νομιζω οτι εδω ειναι το λαθος δεν χρειαζονται τα αρχεια HelloCarbide.exe και HelloCarbide.sis καντε εγκατασταση μονο το s60_3_1_app_trk_2_7.sis εγω δεν τα εβαλα καθολου αυτα τα αρχεια και το κολπο δουλεψε σωστα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχετε κανει εγκατασταση στο κινητο σας το s60_3_1_app_trk_2_7? :)

 

 

Εdit:

 

 

Νομιζω οτι εδω ειναι το λαθος δεν χρειαζονται τα αρχεια HelloCarbide.exe και HelloCarbide.sis καντε εγκατασταση μονο το s60_3_1_app_trk_2_7.sis εγω δεν τα εβαλα καθολου αυτα τα αρχεια και το κολπο δουλεψε σωστα :)

 

Το εκανα ΚΑΙ αυτο. Ενω τα εχω κανει ολα σωστα ακομα δε μπορω να δω κρυφους φακελους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να είμαστε σίγουροι

 

panosz75 και le_bron

 

1) έχετε κατεβάσει το σωστό αρχείο rar? Υπάρχει για s60v3 (Symbian 9.1) και για s60v3.1 (Symbian 9.2)

2) Έχετε ακολουθήσει τις οδηγίες απολύτως όπως τις γράφω;

 

@panosz75

Το κινητο το αποσυνδέεις όταν σου λέει "candidate" ή αφου σου γράψει

"Close

End+Exit"

?

 

Εάν τα έχετε κάνει σωστά, μάλλον έχετε χρησιμοποιήσει λάθος αρχεία. Εάν έχετε χρησιμοποιήσει σωστά αρχεία, στείλτε μου με pm τα εξής στοιχεία:

 

1) Μοντέλο συσκευης

2) Εκδοση λογισμικου (στο *#0000#)

3) Εάν κάνατε αναβάθμιση λογισμικού μετα τις 25 του μαρτίου

4) Ποιά ημερομηνία ακριβώς έχει γίνει η αναβάθμιση.

 

και θα ρωτήσω τον τυπά που δημοσιοποίησε το κολπάκι, μήπως και μπορέσει να σας βοηθήσει. Ελπίζω να μήν έχετε κάνει αναβάθμιση λογισμικού μέσα στην τελευταία εβδομάδα καθώς η Nokia όλο και κάποιον τρόπο θα έχει βρεί για να το σταματήσει όλο αυτο. Παντως εγώ δέν θελω να το μάθω με την συσκευή μου :P

 

Αυτά :)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι κανει το ν82 σου κανει και το δικο μου. Κρυφους φακελους βλεπεις?

 

Εννοείται πως όχι.

 

 

Εχετε κανει εγκατασταση στο κινητο σας το s60_3_1_app_trk_2_7? :)

 

Εdit:

 

Νομιζω οτι εδω ειναι το λαθος δεν χρειαζονται τα αρχεια HelloCarbide.exe και HelloCarbide.sis καντε εγκατασταση μονο το s60_3_1_app_trk_2_7.sis εγω δεν τα εβαλα καθολου αυτα τα αρχεια και το κολπο δουλεψε σωστα :)

 

Λοιπόν, για να είμαστε σίγουροι

 

panosz75 και le_bron

 

1) έχετε κατεβάσει το σωστό αρχείο rar? Υπάρχει για s60v3 (Symbian 9.1) και για s60v3.1 (Symbian 9.2)

2) Έχετε ακολουθήσει τις οδηγίες απολύτως όπως τις γράφω;

 

@panosz75

Το κινητο το αποσυνδέεις όταν σου λέει "candidate" ή αφου σου γράψει

"Close

End+Exit"

?

 

Εάν τα έχετε κάνει σωστά, μάλλον έχετε χρησιμοποιήσει λάθος αρχεία. Εάν έχετε χρησιμοποιήσει σωστά αρχεία, στείλτε μου με pm τα εξής στοιχεία:

 

1) Μοντέλο συσκευης

2) Εκδοση λογισμικου (στο *#0000#)

3) Εάν κάνατε αναβάθμιση λογισμικού μετα τις 25 του μαρτίου

4) Ποιά ημερομηνία ακριβώς έχει γίνει η αναβάθμιση.

 

και θα ρωτήσω τον τυπά που δημοσιοποίησε το κολπάκι, μήπως και μπορέσει να σας βοηθήσει. Ελπίζω να μήν έχετε κάνει αναβάθμιση λογισμικού μέσα στην τελευταία εβδομάδα καθώς η Nokia όλο και κάποιον τρόπο θα έχει βρεί για να το σταματήσει όλο αυτο. Παντως εγώ δέν θελω να το μάθω με την συσκευή μου :P

 

Αυτά :)

 

 

Φίλε gianpithio και φίλε liogr ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εννοείται ότι έχω κατεβάσει τα αρχεία που προορίζονται για OS9.2.

(Γιάννη καλή ιδέα, θα δοκιμάσω μόνο με το ένα αρχείο, χωρίς τα HelloCarbide.exe και HelloCarbide.sis)

 

Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο αύριο να το κάνω (αν δεν μου έρθει φλασιά να το κάνω απόψε).

 

Όσο για αυτά που ρωτάς φίλε liogr, δεν έχω κάνει αναβάθμιση, είμαι με την αρχική ακόμα (Ν82: 10.0.046). Αν όντως ισχύει αυτό που λες με τη Nokia, ότι δηλαδή το πήρε χαμπάρι και διόρθωσε τα επερχόμενα firmwares, τότε απλά θα μείνουμε με τη χαρά διότι αργά ή γρήγορα θα αναβαθμίσουμε, πόσο μάλλον εμείς με το Ν82 που περιμένουμε αρκετές βελτιώσεις στο νέο firmware. ;)

 

Επίσης, όταν γράφει candidate, κλείνει μόνο του το παράθυρο αυτό και τότε το αποσυνδέω. Δεν προλαβαίνω να δω τι άλλο γράφει, κλείνει το παράθυρο μόνο του. Αν αποσυνδέσω το καλώδιο (φυσικά χωρίς ασφαλή κατάργηση καθότι είμαστε συνδεδεμένοι σε λειτουργία PC Suite και όχι mass storage), η οθόνη νεκρώνει εκεί που ήταν, με το εικονίδιο της σύνδεσης USB μόνιμα αναμμένο και κατά τα άλλα συμπεριφέρεται όπως ξαναέγραψα.

 

Ελπίζω να το λύσω αν ασχοληθώ λιγάκι.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για όλη την καλή προσπάθεια. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μακ΄'αρι να σου δουλέψει σωστά. Εάν δέν τα καταφέρεις, στείλε μου ενα pm με τα στοιχεία που ανεφερες εδώ για να δώ αν μπορώ να ζητήσω βοήθεια απο τον τυπά που το πραγματοποίησε. Όσο για το Update οτι το ξέρουν απο την Nokia, το ξέρουν. Απο κει και πέρα πιθανώς θα την κλείσουν την τύπα στα επομενα νεα firmware upgrades. Θα περιμένω να ακούσω τα αποτέλεσματα σου φίλε.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Μακ΄'αρι να σου δουλέψει σωστά. Εάν δέν τα καταφέρεις, στείλε μου ενα pm με τα στοιχεία που ανεφερες εδώ για να δώ αν μπορώ να ζητήσω βοήθεια απο τον τυπά που το πραγματοποίησε. Όσο για το Update οτι το ξέρουν απο την Nokia, το ξέρουν. Απο κει και πέρα πιθανώς θα την κλείσουν την τύπα στα επομενα νεα firmware upgrades. Θα περιμένω να ακούσω τα αποτέλεσματα σου φίλε.

 

Οκ, όταν θα έχω νέα θα ποστάρω εδώ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και σε N95 8G το εβαλα χθες σε ενα φιλο και δουλεψε κανονικα :)

 

@le_bron εχεις συνδεσει το κινητο σου εστω και μια φορα με το pc suite?

 

Καλυτερα θα ειναι να μας γραψεις που εχεις φτασει ακριβως και που πιστευεις που κολλαει η διαδικασια για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Επισης ενημερωσε και το Avatar σου για να ξερουμε ποια συσκευη εχεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και σε N95 8G το εβαλα χθες σε ενα φιλο και δουλεψε κανονικα :)

 

@le_bron εχεις συνδεσει το κινητο σου εστω και μια φορα με το pc suite?

 

Καλυτερα θα ειναι να μας γραψεις που εχεις φτασει ακριβως και που πιστευεις που κολλαει η διαδικασια για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε. Επισης ενημερωσε και το Avatar σου για να ξερουμε ποια συσκευη εχεις :)

 

Εχω κανει ολα τα βηματα. Βλεπω το

!!!!!!!!!!!!candidate!!!!!!!!!!! kai ολα καλα αλλα δε βλεπω κρυφους φακελους. Χρησιμοποιω τον X-plore. Εβγαλα και το hellocarbide οπως μου ειπες αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

και τι ακριβως κερδιζουμε (περα απο αυτο με τις εφαρμογες που κανουμε sign οπως αναφερθηκε) αν μπορουμε να δουμε αυτους τους φακελους? Αν καποιος που ξερει και μπορει να πειραξει αυτα τα αρχεια τι θα μπορουσε να κανει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

και τι ακριβως κερδιζουμε (περα απο αυτο με τις εφαρμογες που κανουμε sign οπως αναφερθηκε) αν μπορουμε να δουμε αυτους τους φακελους? Αν καποιος που ξερει και μπορει να πειραξει αυτα τα αρχεια τι θα μπορουσε να κανει?

 

Μα αν δεν καταφερουμε να δουμε τους κρυφους φακελους δεν μπορουμε να κανουμε sign καμια εφαρμογη. Γιαυτο τρωγομαι 2 μερες!

Link to comment
Share on other sites

@johnsour οταν ανοιγουν ολοι οι φακελοι στο κινητο σου ειναι διαφορετικα μπορεις να βαλεις ποιο ευκολα αλλο λογοτυπο να μπεις στα μυνηματα σου στο φακελο C και να παρεις το φακελο. Δεν ξερω τι να σου πω εαν σου αρεσει να ψαχνεσαι με τα κινητα δοκιμασε το. Στο μελλον μπορει να δουμε και εφαρμογες που για να σπασουν θα πρεπει να εχουμε αυτους τους φακελους ανοικτους :)

 

@le_bron τον x-plore θα πρεπει να τον εχεις στο C oπως και τα υπολοιπα αρχεια. Ποια version του x-plore εχεις στο κινητο σου? Εγω την 1.20 , καλυτερα απεγκατεστησε τον x-plore και ξανακανε την διαδικασια απο την αρχη :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπεις ακριβως τα μυνηματα βλεπεις ολοκληρο το φακελο Mail2 και εαν εχεις τα μυνηματα στο C και μπορεις ευκολα να παρεις ολοκληρο το φακελο απο εκει.. Αυτο γινοταν και ποιο πριν αλλα ετσι ειναι ποιο απλο. Ο φακελος αυτος ειναι στο C η στο E αναλογος που εχεις τα μυνηματα ειναι μεσα στο private/ 1000484b/ ...Mail2

 

Εαν βλεπεις πως ολα ειναι σωστα τοτε ξανακανε την διαδικασια απο την αρχη. Κατεβασε ξανα το hack_perms_s60v3.py μηπως εχεις κανει καποιο λαθος εκει.. Δεν ξερω τι αλλο να σου πω :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπεις ακριβως τα μυνηματα βλεπεις ολοκληρο το φακελο Mail2 και εαν εχεις τα μυνηματα στο C και μπορεις ευκολα να παρεις ολοκληρο το φακελο απο εκει.. Αυτο γινοταν και ποιο πριν αλλα ετσι ειναι ποιο απλο. Ο φακελος αυτος ειναι στο C η στο E αναλογος που εχεις τα μυνηματα ειναι μεσα στο private/ 1000484b/ ...Mail2

 

Εαν βλεπεις πως ολα ειναι σωστα τοτε ξανακανε την διαδικασια απο την αρχη. Κατεβασε ξανα το hack_perms_s60v3.py μηπως εχεις κανει καποιο λαθος εκει.. Δεν ξερω τι αλλο να σου πω :(

 

To hack_perms_s60v3.1.py δεν ειναι το σωστο για το κινητο μου?

Link to comment
Share on other sites

Mπορει οταν οταν εβαλες τον αριθμο της θυρας com να πατισες 2 κλικ τι να σου πω. Κατεβασε ξανα το αρχειο βρες ποια com εχεις και γραψε την ξανα μεσα στο hack_perms_s60v3.py να μην ξεχασεις να αφαιρεσεις ενα αριθμο δηλαδη εαν εχεις com 9 μεσα στο hack_perms_s60v3.py θα γραψεις 8 θα κανεις αποθηκευση και οχι αποθηκευση ως.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Mπορει οταν οταν εβαλες τον αριθμο της θυρας com να πατισες 2 κλικ τι να σου πω. Κατεβασε ξανα το αρχειο βρες ποια com εχεις και γραψε την ξανα μεσα στο hack_perms_s60v3.py να μην ξεχασεις να αφαιρεσεις ενα αριθμο δηλαδη εαν εχεις com 9 μεσα στο hack_perms_s60v3.py θα γραψεις 8 θα κανεις αποθηκευση και οχι αποθηκευση ως.

 

Τι εννοεις να πατησα 2 κλικ? Αφου βλεπω το candidate δεν εχω κανει κατι λαθος. Εσυ λες να κατεβασω το hack_perms_s60v3.py. Το hack_perms_s60v 3.1.py ομως δεν ειναι το σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Tι θυρα com εχεις στο pc σου?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ολα τα βηματα. Βλεπω το

!!!!!!!!!!!!candidate!!!!!!!!!!! kai ολα καλα αλλα δε βλεπω κρυφους φακελους. Χρησιμοποιω τον X-plore. Εβγαλα και το hellocarbide οπως μου ειπες αλλα τιποτα.

 

Αλλαξες την ρυθμιση του x-plore ετσι ωστε να φαινονται

οι φακελοι?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη αυτο πρεπει να ειναι :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Nα σε εχει καλα ο θεος φιλε μου!!!!!!! Σευχαριστω!!!!!

αυτο σκεφτομουν τωρα κι εγω :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...