Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To λύσαμε το θεματάκι. Το IT policy, μπλόκαρε ένα σωρό πράγματα, αλλα τώρα όλα οκ! Επιτέλους! Μέχρι στιγμής όλα οκ!

Αν χρειαστώ κάτι, θα ρωτήσω! Χίλια ευχαριστώ thief

 

Τα μόνα που μου μένει να ρωτήσω είναι.

-Εχω wifi, και έχω το bb συνδεμένο με αυτό. Θέλει ειδική ρύθμιση για να προτιμήσει το wifi αντί του BIs όταν το wifi είναι διαθέσιμο?

-πως ξέρω οτι χρησιμοποιεί wifi και όχι bis?

-Ξέρουμε ποιες εφαρμογές ΔΕΝ δουλεύουνε με wifi (εννοω twitter,msn, fb, κτλ)

Επίσης, πως μπορώ να σταματήσω της ενημερώσεις για twit και fb στα μηνύματα, αλλα χωρίς να σταματήσει να εμφανίζεται το notification στην οθόνη.

Edited by vasou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To λύσαμε το θεματάκι. Το IT policy, μπλόκαρε ένα σωρό πράγματα, αλλα τώρα όλα οκ! Επιτέλους! Μέχρι στιγμής όλα οκ!

Αν χρειαστώ κάτι, θα ρωτήσω! Χίλια ευχαριστώ thief

 

Τα μόνα που μου μένει να ρωτήσω είναι.

-Εχω wifi, και έχω το bb συνδεμένο με αυτό. Θέλει ειδική ρύθμιση για να προτιμήσει το wifi αντί του BIs όταν το wifi είναι διαθέσιμο?

-πως ξέρω οτι χρησιμοποιεί wifi και όχι bis?

-Ξέρουμε ποιες εφαρμογές ΔΕΝ δουλεύουνε με wifi (εννοω twitter,msn, fb, κτλ)

Επίσης, πως μπορώ να σταματήσω της ενημερώσεις για twit και fb στα μηνύματα, αλλα χωρίς να σταματήσει να εμφανίζεται το notification στην οθόνη.

 

Καλημερα

 

Αν εχεις ανοιχτο το WiFi και το εικονιδιο ειναι ασπρο τοτε σημαινει οτι εισαι συνδεδεμενη με WiFi. Δε χρειαζεται ειδικη ρυθμιση το κινητο. Ειναι φτιαγμενο απο τη μανα του για να προτιμαει το WiFi, οπως και ολα τα κινητα

Αν πας στο Mobile Network και μπεις στο Mobile network Options εκει βλεπεις που γραφει οτι εχει ανοικτη WiFi συνδεση

Ολες οι εφαρμογες παιζουν με το WiFi

Στο twitter, το οποιο χρησιμοποιω, αν πας στη κεντρικη οθονη, πατησεις το bb key, πας στα options, εχει μια επιλογη που λεγεται <<Integrate in messages application>> Ξεμαρκαρε αυτο και δεν θα σου ερχονται ειδοποιησεις στα μηνυματα. Καπως ετσι θα ειναι και το facebook

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ ringo! Το έκανα και για το fb και για το twitter.

Για το wifi, έβαλα επίσης και το call manager (free απο app world), και είμαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες, έχω ένα μικρό θέμα: δεν δουλεύουν απ'το Desktop Manager οι λειτουργίες μεταφοράς αρχείων και media sync. Υπάρχει θέμα με το να αναγνωρίζεται η συσκευή ως mass storage ξέρω γω;

 

edit: Λύθηκε με το calfix αυτό... Έχω άλλο πρόβλημα: Κάποτε τα πλήκτρα διπλο- και τριπλο-πατιούνται, ενώ άλλοτε δεν ανταποκρίνονται καθόλου. Αυτό σε τι να οφείλεται; Προβληματικό πληκτρολόγιο ή κάτι άλλο;

Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το πως και που βαζω τις ρυθμησεις του internet...

εχω το bold9000 με την 5.0.0.681 εκδοση και δε ξερω πως γινεται...cosmote ειναι η συνδεση...

Μπορει βεβαια να το λετε στις προιγουμενες σελιδες αλλα 97... ειναι αρκετες να τις διαβασω...

Ευχαριστω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ρυθμίσεις internet. Τα blackberry απαιτούν συνδρομή BIS η οποία είναι διαθέσιμη μόνο σε συνδρομητές συμβολαίου σε όλες τις εταιρείες και ίσως έχει έξτρα χρέωση, ανάλογα με την εταιρεία. Από τη στιγμή που ενεργοποιείται, το τηλέφωνο τα ρυθμίζει όλα αυτόματα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαίρεται,

 

Λόγω του ότι είμαι καινούριος χρήστης του Blackberry 9000 και δεν το γνωρίζω ακόμα τόσο καλά θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με τα επίπεδα μνήμης του. Πιο συγκεκριμένα, μόλις εγκαταστήσω μια εφαρμογή (ανεξαρτήτως μεγέθους) η συσκευή μετά από λίγο μου πετάει μήνυμα "χαμηλή μνήμη εφαρμογής" συνιστώντας να απεγκαταστήσω μια υπάρχουσα. Το θέμα είναι οτι μετά το μήνυμα το ελέγχω μέσα από το Μενου->Επιλογές->Μνήμη->Μνήμη Εφαρμογής και μου δείχνει ότι ο "Ελεύθερος χώρος" του είναι τουλάχιστον 20ΜΒ, πράγμα που με παραξενεύει εφόσον δεν έχω καταναλώσει όλη τη μνήμη.. Επιπλέον από τα συνολικά 860ΜΒ μνήμης της συσκευής χρησιμοποιώ μόλις 80ΜΒ.. Ξέρει κανένας μήπως γιατί μου πετάει αυτό το μήνυμα? Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσω την υπάρχουσα μνήμη εφαρμογής ώστε να μπορώ να εγκαταστήσω περισσότερες εφαρμογές??

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η συμπεριφορά αυτή δεν είναι φυσιολογική με 20ΜΒ ελεύθερη μνήμη (όχι, δεν μπορεί να αυξηθεί αυτή η μνήμη). Το τηλέφωνο το πήρες μεταχειρισμένο; Αν ναι, θα πρότεινα, για να αποφύγεις και άλλα πιθανά θέματα, να κάνεις ένα wipe στη συσκευή (σβήνονται όλα τα δεδομένα, χρειάζεσαι backup πρώτα) και να το αναβαθμίσεις στην τελευταία έκδοση λογισμικού, ώστε να είσαι βέβαιος ότι δεν επηρεάζει τη φυσιολογική λειτουργία κάποια παλαιότερη ρύθμιση της συσκευής ή κάποια προβληματική εφαρμογή που ίσως να είχε.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται φίλε Τhief,

η συσκευή είναι μεταχειρισμένη και προερχόμενη από ξένο δίκτυο. Ψάχνοντας από την πρώτη κιόλας στιγμή για ελληνικό μενού κτλ. κατάφερα να την αναβαθμίσω μετά κόπων και τελικά έγινε όπως την ήθελα.. το πρόβλημα μου όμως αυτό δεν είναι λογικό όπως λες και εσύ και άλλα άτομα που ρώτησα δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο θέμα.. θα μπορούσε λες μια υπάρχουσα εφαρμογή να το δημιουργεί όντως;; και κάνοντας wipe θα χαθεί ακόμη και το λειτουργικό;; έχεις να προτείνεις εσύ κάποια νεότερη αξιόπιστη έκδοση λειτουργικού;;

 

..αυτή τη στιγμή έχω την v5.0.0.900 (Bundle 1626, Πλατφόρμα 5.2.0.89)

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση είναι αυτή εδώ.

 

Προτείνω να κάνεις πρώτα backup στα δεδομένα και μετά, χρησιμοποιώντας το BBSAK, να κάνεις πρώτα wipe και μετά Load os. Έτσι θα βεβαιωθείς ότι από software είναι σαν καινούριο το τηλέφωνο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση είναι αυτή εδώ.

 

Προτείνω να κάνεις πρώτα backup στα δεδομένα και μετά, χρησιμοποιώντας το BBSAK, να κάνεις πρώτα wipe και μετά Load os. Έτσι θα βεβαιωθείς ότι από software είναι σαν καινούριο το τηλέφωνο.

 

Σαν Blackberry Support Area ποιά χώρα να διαλέξω?? Το λογισμικό αυτό υποστηρίζει πλήρες Ελληνικό μενού??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι έχει τέτοια διαδικασία η Tmobile. Πήγαινε από εδώ, βάλε UK, Free Download and support area, Devices, Blackberry, Device Software, 9000, rel 1748 και Download. Η έκδοση αυτή έχει πλήρη ελληνική υποστήριξη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ thief, θα κάνω την προσπάθεια αυτή και βλέπουμε!! ;)

 

edit:

thief, το κατάφερα!! ακολούθησα τα βήματα που μου είπες και τώρα έχω την τελευταία έκδοση και 8ΜΒ περισσότερο χώρο μνήμης εφαργογών!! ;) ας ελπίζουμε μόνο ότι δεν θα ξανασυναντήσω τα ίδια προβλήματα όταν φτάσω πάλι στα 20ΜΒ ελεύθερης μνήμης όπως πρίν... :D

 

να σαι καλά και πάλι!!

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά να ξέρεις ότι αυτή η μνήμη, σιγά σιγά γεμίζει με την καθημερινή χρήση της συσκευής. Αυτό είναι φυσιολογικό (δεν χάνεται η μνήμη, απλώς το τηλέφωνο αφήνει σκουπιδάκια που σιγά σιγά μαζεύονται), γι'αυτό και κάθε κάποιο καιρό (μερικές μέρες έως και πολλές μέρες, έχω φτάσει και μήνα παλαιότερα) κάνουμε το λεγόμενο battery pull (απλή αφαίρεση και επανατοποθέτηση της μπαταρίας - υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν αυτό), ώστε να καθαρίζει και να επανέρχεται στα επίπεδα που ήταν πριν. Το να σβήσεις απλά το τηλέφωνο από το πλήκτρο τερματισμού κλήσης δεν προσφέρει κάτι τέτοιο. Προφανώς όταν εγκαθιστάς εφαρμογές, αυτές καταναλώνουν μόνιμα κάποιο χώρο, οπότε δεν καθαρίζει αυτό το τμήμα μνήμης με το battery pull.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Απόκτησα πρόσφατα ένα Blackberry Bold 9000 (μεταχειρισμένο) και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Το κινητό δεν μπορεί να συνδεθεί μέσω USB με PC. Τα Windows δεν εμφανίζουν κανένα μήνυμα ότι συνδέθηκε κάποια συσκευή.

 

Το έχω τεστάρει σε 2 laptop και ένα σταθερό (με λειτουργικά Windows XP και Windows 7). Με το που συνδέω το καλώδιο στη θύρα USB, η ένδειξη της φόρτισης (το εικονίδιο της μπαταρίας με τον κεραυνό) εμφανίζεται και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, σβήνει η ένδειξη.

 

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αφού δεν συνδέεται, δεν μπορείς να κάνεις και αναβάθμιση. Εάν είναι ακόμα καινούριο, ώστε να μην ανησυχείς για την απώλεια δεδομένων, θα πρότεινα να κάνεις ένα wipe στη συσκευή μήπως και φταίει κάποια ρύθμιση/εφαρμογή που είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω με διαφορετικό καλώδιο έχεις δοκιμάσει, σωστά;

 

Με τον φορτιστή λειτουργεί κανονικά;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Με το φορτιστή λειτουργεί κανονικά. Διαφορετικά καλώδια έχω δοκιμάσει (δεν έχω βέβαια το καλώδιο USB που ήταν μαζί με το Blackberry).
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχει πρόβλημα το καλώδιο.. Δοκίμασε για αρχή με ένα άλλο καλώδιο, ειδάλλως κάποιο πρόβλημα έχει η θύρα USB του τηλεφώνου
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα bold 9000 το bb είναι της vodafone και έχω βάλει κάρτα cosmote. Μπορώ να ενεργοποιήσω το internet για να βγούνε οι χάρτες κτλπ κάπως; Κατέβασα και έβαλα ένα RIM της Cosmote αλλά πάλι δε βλέπω τίποτα επίσης τα εικονίδια της Vodafone και το λογότυπο ακόμη εμφανίζονται. Τι πρέπει να κάνω ξέρει κανείς; γιατί έχω χαωθεί. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια και το λογότυπο δεν φεύγουν, αλλά δεν επηρεάζουν και σε τίποτα τη λειτουργία της συσκευής.

 

Από κει και πέρα, το Blackberry απαιτεί πρόγραμμα BIS από τον πάροχό σου, το οποίο είναι διαθέσιμο αποκλειστικά σε συνδρομητές συμβολαίου και ενδεχομένως να έχει επιπλέον πάγιο (RIM είναι Research In Motion και είναι η εταιρεία που κατασκευάζει τα blackberry και διαχειρίζεται τις υπηρεσίες). Χωρίς αυτό δεν μπορείς να έχεις χάρτες, blackberry messenger, facebook, msn και λοιπές εφαρμογές. Αν θες ρίξε μια ματιά στον οδηγό για νέους χρήστες που θα βρεις στα επισημασμένα θέματα.

 

Τέλος θα σε παρακαλέσω να μην δημιουργείς νέα θέματα χωρίς λόγο για τυχόν απορίες, αφού υπάρχουν ήδη σχετικά θέματα στα οποία μπορείς να κάνεις τις ερωτήσεις σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι έχει τέτοια διαδικασία η Tmobile. Πήγαινε από εδώ, βάλε UK, Free Download and support area, Devices, Blackberry, Device Software, 9000, rel 1748 και Download. Η έκδοση αυτή έχει πλήρη ελληνική υποστήριξη.

 

Δοκίμασα την έκδοση της Tmobile Germany. Είναι πάρα πολύ καλή,γρήγορη και αξιόπιστη από πλευράς σήματος. Παλιότερες εκδόσεις κολλούσαν στο 3G και πολλές φορές φορές έχανα κλήσεις/ήταν νεκρό το κινητό. Σε αυτήν γίνονται handover όταν πρέπει. Επιπλέον βλέπω σημαντική διαφορά στη διάρκεια μπαταρίας... Το ξέθαψα το Bold και είμαι πολύ χαρούμενος γι'αυτή την εξέλιξη, εξευρωπαίστηκε-δεν υπάρχει η λέξη το ξέρω,είναι νεολογισμός - η δικτυακή του λειτουργία :p

Οι εφαρμογές τρέχουν πιο γρήγορα και αρκετά καλύτερα με εξαίρεση το facebook chat το οποίο τρώει τρελά πολύ μπαταρία:wacko: γιατί έτσι;

Νομίζω ότι με αυτή την έκδοση θα το κρατούσα σαν δεύτερο blackberry αλλά πόσα blackberry να κουβαλάς; :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

 

Αγόρασα πρόσφατα ένα Blackberry Bold 9000 από έναν φίλο. Η επαφή μου με τα ΒΒ είναι μηδενική.

 

Το τηλέφωνο βρίσκεται στην 4.6 από ότι είδα στο about. Κατέβασα στο MacBook το Blackberry Desktop Software από το website της BB, συνδέω το τηλέφωνο με το USB, μου βγάζει στο παράθυρο ότι υπάρχει διαθέσιμο update (5.00.661), αλλά κάθε φορά που πατάω για αναβάθμιση μου πετάει αυτό το μήνυμα:

 

http://img32.imageshack.us/img32/3932/screenshot20111210at607.png

 

Και κάθε φορά μετά πάω και κάνω Wipe Handheld, format την εσωτερική μνήμη και την κάρτα, αλλά ποτέ δεν έχω καταφέρει να προχωρήσω με την αναβάθμιση. Δοκίμασα και να έχει κάρτα SIM και χωρίς, και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; :(:O:cry:

 

 

Ευχαριστώ! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι συνδεδεμενη η συσκευη με το DM θα πας στην σελιδα που εχει τα applications και θα διαγραψεις καποια, ωστε να κανεις χωρο στην μνημη για να μπορεσει να γινει το update! Μου ειχε κανει κι εμενα το ιδιο προβλημα! Ελπιζω να βοηθησα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...