Jump to content

Ολυμπιακοί Αγώνες Πεκίνο 2008


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά οκ και στην δική μας τελετή έναρξης πολλά από αυτά που είδαμε σαν τηλεθεατές αυτοί που ήταν στο στάδιο δεν τα είδαν..Αυτό όμως με το κοριτσάκι ήταν απαράδεκτο σαν γεγονός,ούτε καλλιστεία να διοργάνωναν δεν θα το έκαναν αυτό.

 

Από αθλητικής μεριάς πρέπει να πηγαίνουμε στην χειρότερη Ολυμπιάδα από πλευράς μεταλλίων και διακρίσεων.. :confused: ποιος μας έχει μείνει που να έχει ελπίδες για κάτι καλό πλέον;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 488
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέτε να μην έχουμε Έλληνες ολυμπιονίκες φέτος στην επιστροφή της ολυμπιακής ομάδας??? OMG :X
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στους «8» ο Παυλίδης 13-08-2008

 

Την πρόκριση στους «8» της κατηγορίας των 91 κιλών του Ολυμπιακού τουρνουά Πυγμαχίας προκρίθηκε ο Ηλίας Παυλίδης. Στον πρώτο του αγώνα στο Πεκίνο ο Ελληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισε τον Μαυροβούνιο Μίλοραντ Γκάγιοβιτς.

 

Στον επόμενο γύρο, ο Ηλίας Παυλίδης θα αντιμετωπίσει τον Κουβανό Οσμάι Ντουάρτε Ακόστα, πρωταθλητή Αμερικής του 2007, ο οποίος κέρδισε εύκολα 11-0 τον νιγηριανό Ντουροντόλα. Σε περίπτωση νίκης, Ο Παυλίδης εξασφαλίζει τουλάχιστον το χάλκινο μετάλλιο.

 

Τα δίλεπτα: 0-1, 1-1, 2-0, 4-1

 

Ο Γκάγιοβιτς, τον οποίο κέρδισε ο Παυλίδης και προκρίθηκε στους «8», είναι ο αθλητής που βγήκε νικητής στη μάχη με τον Ελληνα πρωταθλητή στο κλειστό της Νίκαιας. Πάντως, «δεν τίθεται θέμα εκδίκησης. Ηξερα ότι είναι σπουδαίος αθλητής και πριν από μερικά χρόνια είχε κατακτήσει παγκόσμιο πρωτάθλημα. Δεν συγκρίνω αυτό το ματς με εκείνο της Αθήνας, αφού ήταν εντελώς διαφορετικά. Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετράει πολύ περισσότερο η θέληση. Δεν είναι τόσο θέμα τακτικής ή δύναμης, αλλά θέμα θέλησης» είπε ο Παυλίδης.

 

Τέλος, θέλησε να ευχαριστήσει όσους τον βοήθησαν για να φτάσει στην επιτυχία αυτή. «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την πρόκριση στην οκτάδα. Τώρα κοιτάζω μπροστά και ξέρω ότι θα αντιμετωπίσω έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους, τον ελληνικό λαό, τον προπονητή μου Εφραίμ Μαρτίνες Σίλβα και την ομοσπονδία», κατέληξε.

http://www.exedrasports.gr/default.asp?pid=34&artID=7261&catid=67

 

Μπραβο στο παλικάρι.

εχει δυσκολο αντιπαλο για την Κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτα πραγματα....:blink:

 

ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΛΙΝ, ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ, ΝΤΟΥΜΠΛΑΡΙΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ «ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ» ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ

Μαγευτική εικόνα, δανεική φωνή

 

http://assets.in.gr/assetservice/Image.ashx?c=8144065&r=0&p=0&t=0&q=100&v=0&w=800&h=

 

τηλεθεατές ήταν μαγνητοσκοπημένες, χθες αποκαλύφθηκε πως τη Λιν Μιαόκε, το μικρό κορίτσι που γοήτευσε τραγουδώντας την «Ωδή στην Πατρίδα», στην πραγματικότητα ντουμπλάρισε ένα άλλο κορίτσι, που παρά τη μαγευτική φωνή του, είχε την ατυχία να μην είναι τόσο όμορφο.

 

Μιλώντας στο κρατικό ραδιόφωνο του Πεκίνου ο έχων το γενικό πρόσταγμα στη μουσική παραγωγή της Τελετής Τσεν Κινγκάνγκ αποκάλυψε πως η εννιάχρονη Λιν, που με τις κοτσίδες της και το κόκκινο φόρεμά της έγινε διάσημη, γοητεύοντας με το χαμόγελό της τους 91.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στη «Φωλιά του Πουλιού» και όσους παρακολούθησαν το φαντασμαγορικό σόου από την τηλεόραση, ουσιαστικά έκλεψε τον ρόλο από την πραγματική πρωταγωνίστρια, την επτάχρονη Γιανγκ Πεϊγί, λόγω της ομορφιάς της!

 

Ο Τσεν εξήγησε πως βρέθηκε μπροστά σε δίλημμα, καθώς χρειαζόταν ένα όμορφο κορίτσι με καλή φωνή. Η Μιαόκε διέθετε το πρώτο στοιχείο και η Γιανγκ με το παχουλό πρόσωπο το δεύτερο.

 

«Ο λόγος που η μικρή Γιανγκ δεν επελέγη να εμφανιστεί ήταν γιατί θέλαμε να προβάλουμε τη σωστή εικόνα, υπολογίσαμε τι ήταν καλύτερο για τη χώρα. Ήταν θέμα εθνικού συμφέροντος. Το παιδί μπροστά στην κάμερα έπρεπε να είναι αψεγάδιαστο στην εικόνα, στην έκφραση και στο συναίσθημα», είπε ο Τσεν. Και κατέληξε: «Η Λιν Μιαόκε είναι εξαιρετική σ΄ αυτούς τους τομείς. Αλλά στο θέμα της φωνής η Γιανγκ Πεϊγί είναι τέλεια, κάθε μέλος της ομάδας μας συμφωνεί».

 

Η Λιν, την οποία αποκαλούν «χαμογελαστό άγγελο», έχει γίνει ήδη διάσημη στη χώρα της, ενώ την επτάχρονη Γιανγκ με την αγγελική φωνή δεν τη γνωρίζει κανείς. Όμως δεν μετανιώνει για ό,τι συνέβη: «Είμαι ικανοποιημένη που δάνεισα τη φωνή μου στην τελετή έναρξης», λέει η Γιανγκ, αλλά τα ματάκια της άλλα φανερώνουν...

Δεν παμε καλα.....:ninja:

 

Eμένα μου φαινόταν να κάνει play-back.:ninja:

 

 

Από αθλητικής μεριάς πρέπει να πηγαίνουμε στην χειρότερη Ολυμπιάδα από πλευράς μεταλλίων και διακρίσεων.. :confused: ποιος μας έχει μείνει που να έχει ελπίδες για κάτι καλό πλέον;

 

Δεβετζή,Τσάτουμας,εθνική μπάσκετ και κάτι καλό από τα κουπιά και τα πανιά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεβετζή,Τσάτουμας,εθνική μπάσκετ και κάτι καλό από τα κουπιά και τα πανιά. :cool:

 

Και το taekwondo

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

AYTO EINAI TO BASKET KYΡΙΟΙ!

 

Ένα άθλημα που το χαίρεσαι και το ευχαριστιέσαι!Τρέξιμο,αλτικότητα,ριμπάουντ,αθλητικά προσόντα!

 

Τα αντιμπασκετικά συστήματα των Ομπραντοβιτσογιαννάκηδων καταστρέφουν το μπάσκετ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο Σπανούλης έδειξε για μία ακόμη φορά πολύ καλά στοιχεία.Σταθερά καλός άσχετα με τον αντίπαλο που έχει.

 

Κάτι παικτάκια πχ Βασιλόπουλοι Μπουρούσηδες κτλ χάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Οι σκορερ μας σημερα

Ελλάδα (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 15, Μπουρούσης 9, Ζήσης 3, Σπανούλης 14, Βασιλόπουλος 3, Φώτσης 9, Πρίντεζης, Γλυνιαδάκης 2, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Σχορτσιανίτης 3, Πελεκάνος 5.

Οσοι δεν εχουν νουμερακι διπλα ειναι αποντοι.

 

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες τελειώσαν πρόωρα για τον Ρότζερ Φέντερερ καθώς γνώρισε την ήττα στα προημιτελικά από τον Τζέιμς Μπλακ.

 

Ο Ελβετός τενίστας που την ερχόμενη εβδομάδα θα πέσει από την κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης ελέω Ναδάλ, δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό αφού ηττήθηκε από τον Αμερικανό, Μπλακ με 6-4, 7-6.

 

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις καθώς το όνομα του Φέντερερ, μόνο δέος προκαλεί στους λάτρεις του τένις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τεράστια φαν του Φέντερερ από το 2003, και θα πρέπει να ομολογήσω ότι η ήττα αυτή μόνο σοκ δεν ήταν :(

Για όσους έχουν παρακολουθήσει τα παιχνίδια του αυτή τη χρονιά, μεγαλύτερη έκλπηξη θα ήταν - που λέει ο λόγος- αν έφτανε μέχρι τον τελικό/ έπαιρνε το χρυσό.

Είδα σχεδόν όλο το παιχνίδι, έπαιζε μάλλον άσχημα, ανύπαρκτο πρώτο σερβίς και κυρίως (αυτό που μου φάνηκε και πιο ανησυχητικό), φαινόταν πολύ κουρασμένος και καταπονημένος.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά πολύ δύσκολα τον βλέπω να επανερχέται φέτος :(

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Μετά την επιτυχία των Μπισκιτζή/Τσιάβου στις γυναίκες, η ελληνική κωπηλασία θα εκπροσωπηθεί σε τελικό και στους άνδρες.

 

Οι Βασίλης Πολύμερος και Δημήτρης Μούγιος προκρίθηκαν στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών, που θα διεξαχθεί την Κυριακή.

 

Το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε την πρώτη θέση στο 2ο ημιτελικό του αγωνίσματος με επίδοση 6:25.64, παίρνοντας από την αρχή την πρωτοπορία, ενώ άφησαν πίσω τους παγκόσμιους πρωταθλητές Δανούς.

 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΜΑΣ

 

Στο δρόμο των πρώτων μεταλλίων βρίσκεται η Ελλάδα, με το πλήρωμα στα Yngling της ιστιοπλοΐας να βρίσκεται στην 3η θέση, δύο ιστιοδρομίες πριν το τέλος.

 

Στη μάχη του στίβου ρίχονται το απόγευμα στο τριπλούν η Πηγή Δεβετζή (16:40), και στα 400μ. εμπόδια ο Περικλής Ιακωβάκης (17:25).

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στη Πηγη περασε χαλαρα στο τελικο με το πρωτο αλμα,περιμενουμε τον Ιακωβακη τωρα παμε ρε Ελλαδαραααααα

 

Μπραβο και στον Περικλη παμε γερα για μεταλλια......!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα στην Πηγή Δεβετζή !!

 

Το περιμενα αλλωστε!

Αν ηταν καποιος η καποια να παει στον τελικο αυτην θα ηταν σιγουρη...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, τι κουφό ήταν αυτό με τον βορειοκορεάτη που τον πιάσανε ντοπέ και του πήραν πίσω δυο μετάλια που κέρδισε?

 

Τι ντόπα μπορεί να πάρει ένας σκοπευτής και σε τι θα τον βοηθούσε?! :άσχετος:

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, τι κουφό ήταν αυτό με τον βορειοκορεάτη που τον πιάσανε ντοπέ και του πήραν πίσω δυο μετάλια που κέρδισε?

 

Τι ντόπα μπορεί να πάρει ένας σκοπευτής και σε τι θα τον βοηθούσε?! :άσχετος:

 

στο να μη τρεμει ισως καθολου το χερι και ολοκληρο το σωμα;λεω ισως δε ξερω απο αναβολικα ομως ξερω απο σκοποβολη ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο δρόμο των πρώτων μεταλλίων βρίσκεται η Ελλάδα, με το πλήρωμα στα Yngling της ιστιοπλοΐας να βρίσκεται στην 3η θέση, δύο ιστιοδρομίες πριν το τέλος.

 

Tελικά θα γίνει μία μόνο ιστιοδρομία.Τώρα αυτό είναι λίγο κορόνα ή γράμματα.Αν πάνε καλά σε αυτή παίρνουν το χάλκινο.Αν όχι το χάνουν.

 

Ρε σεις, τι κουφό ήταν αυτό με τον βορειοκορεάτη που τον πιάσανε ντοπέ και του πήραν πίσω δυο μετάλια που κέρδισε?

 

Τι ντόπα μπορεί να πάρει ένας σκοπευτής και σε τι θα τον βοηθούσε?! :άσχετος:

 

στο να μη τρεμει ισως καθολου το χερι και ολοκληρο το σωμα;λεω ισως δε ξερω απο αναβολικα ομως ξερω απο σκοποβολη ;)

 

Έτσι είναι μειώνονται οι καρδιακοί παλμοί και το χέρι γίνεται πιο σταθερό.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας.Για να μην ψάχνεστε άδικα κάποια posts που πήγαιναν προς το οπαδικό την συζήτηση διεγράφησαν.Δεν θέλω να πιστεύω ότι δεν μπορούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο ακόμα και όταν έχουμε να κάνουμε με μια Ολυμπιάδα ...:worry:

 

Και για να είμαι και εντός θέματος, απόψε 4 το πρωί παίζει η εθνική με την Ανγκόλα,σωστά; Μην πάει τσάμπα και το ξενύχτι :p

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας.Για να μην ψάχνεστε άδικα κάποια posts που πήγαιναν προς το οπαδικό την συζήτηση διεγράφησαν.Δεν θέλω να πιστεύω ότι δεν μπορούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο ακόμα και όταν έχουμε να κάνουμε με μια Ολυμπιάδα ...:worry:

 

Και για να είμαι και εντός θέματος, απόψε 4 το πρωί παίζει η εθνική με την Ανγκόλα,σωστά; Μην πάει τσάμπα και το ξενύχτι :p

 

και καποια υπαρχουν ακομη :D αν επαιζε με την αμερικη στις 4 τα χαραματα να το συζητουσα αλλα τωρα με την ανγκολα τι να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τεράστια φαν του Φέντερερ από το 2003, και θα πρέπει να ομολογήσω ότι η ήττα αυτή μόνο σοκ δεν ήταν :(

Για όσους έχουν παρακολουθήσει τα παιχνίδια του αυτή τη χρονιά, μεγαλύτερη έκλπηξη θα ήταν - που λέει ο λόγος- αν έφτανε μέχρι τον τελικό/ έπαιρνε το χρυσό.

Είδα σχεδόν όλο το παιχνίδι, έπαιζε μάλλον άσχημα, ανύπαρκτο πρώτο σερβίς και κυρίως (αυτό που μου φάνηκε και πιο ανησυχητικό), φαινόταν πολύ κουρασμένος και καταπονημένος.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά πολύ δύσκολα τον βλέπω να επανερχέται φέτος :(

 

Εγώ είμαι μεγάλος φαν του Ναδαλ από τότε που προτοεμφανίστηκε στο Roland Garros, αλλά εκτιμώ αφάνταστα τον Φέντερερ. Πίστευω δικαιολογείται να έχει μια άσχημη χρονιά, για όποιον παρακολουθεί τέννις ο Φέντερερ την τελευταία 5ετία ήταν διαστημικός. Ακόμη και το R.Garros που δεν το έχει πάρει και εκεί εξαιρετικά έπαιζε απλά έπεφτε πάντα πάνω στο Νάδαλ που είναι ασυναγώνιστος στο χώμα. Πίστευω πως κάποια στιγμή θα επανέλθει. Έχει ψωμιά ακόμη να φάει.

 

Ξέρει κάνεις πότε είναι οι 2 κούρσες του Φέλπς στην κολύμβηση σήμερα και αύριο; Θέλω να δω αν θα κάνει το 8 στα 8.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

Πιο κοντά από ποτέ στην κατάρριψη του ρεκόρ του Μαρκ Σπιτς (επτά χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς του Μονάχου το 1972) βρίσκεται από το Σάββατο (16/08) ο Μάικλ Φελπς.

 

Στον πιο δύσκολο τελικό του σε ατομικό αγώνισμα στο Πεκίνο, που είχε δραματικό φινάλε, ο Αμερικανός σούπερ σταρ κατάφερε στο…νήμα να κερδίσει τον Σέρβο Μίλοραντ Κάβιτς και να κάνει το «επτά στα επτά».

 

Από έβδομος στο γύρισμα βρέθηκε στο τέλος να πανηγυρίζει έξαλλα την πρωτιά με 50.58, μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου διαφορά από τον Κάβιτς, που τερμάτισε δεύτερος σε 50.59, σημειώνοντας ρεκόρ Ευρώπης!

 

Για τον Φελπς, που πέτυχε Ολυμπιακό ρεκόρ, ήταν ο πρώτος τελικός που δεν έκανε παγκόσμιο ρεκόρ, ανεβάζοντας τον αριθμό των χρυσών μεταλλίων του σε Ολυμπιακούς Αγώνες στα 13.

 

contra.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...