Jump to content

Ολυμπιακοί Αγώνες Πεκίνο 2008


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν κάνω κάποιο μεγάλο λάθος :O, βλέπω ότι δεν υπάρχει θέμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

 

Θα ήθελα να ξεκινήσω την συζήτηση από το τρέχον και φλέγον θέμα του ενδεχόμενου μποϊκοτάζ. Αν και προσωπικά είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να αναμιγνύουμε πολιτική και αθλητισμό, πιστεύω παράλληλα ότι ίσως και να τους χρειάζεται για λόγους παραβίασης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Κίνα (π.χ. στα αγγλικά εδώ).

 

Άλλωστε η συζήτηση για μποϊκοτάζ έχει φουντώσει σχετικά τώρα, πράγμα που είχε να γίνει πάρα πολύ καιρό (από τον καιρό του Ψυχρού Πολέμου αν δεν κάνω λάθος), γεγονός που μόνο τυχαίο δεν είναι. Μόνο το γεγονός ότι λογοκρίνεται το Internet μου φαίνεται αδιανόητο και είναι από τις μικρότερες χοντράδες που κάνουν από ότι φαίνεται.

 

Η γνώμη σας;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 488
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προβλεπω εκπληξεις και απροοπτα...

Απο την αρχη δεν μου αρεσε η ιδεα της διεξαγωγης των Ολυμπιακων στο Πεκινο!!

Ιδωμεν...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ένα άρθρο από τον ΣΚΑΙ:

Να εξετάσουν σοβαρά το ενδεχόμενο να μποϊκοτάρουν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου κάλεσε τις ευρωπαϊκές χώρες ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Χάνς Γκέρτ Πότερινγκ.

 

"Οι ευρωπαϊκές χώρες θα πρέπει να εξετάσουν το ενδεχόμενο μποϊκοτάζ των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου, σε περίπτωση που η Κίνα συνεχίσει την σκληρή της στάση απέναντι στους Θιβετιανούς" δήλωσε ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου σύμφωνα με δημοσίευμα των Φαϊνανσιαλ Ταϊμς.

 

Αλλά και η Ταϊβάν εξετάζει το ενδεχόμενο μποϊκοτάζ στους Αγώνες του Πεκίνου. Ο νεοεκλεγείς πρόεδρος Μα Γινγκ Τζέου τόνισε ότι ο Δαλάι Λάμα είναι ευπρόσδεκτος να επισκεφθεί την Ταϊβάν, προσθέτοντας ότι οι αθλητές του νησιού μπορεί να μη συμμετάσχουν στους Αγώνες αν συνεχιστεί η βία των κινεζικών αρχών κατά των Θηβετιανών.

 

Την ίδια ώρα, το Πεκίνο κατηγορεί τον Δαλάι Λάμα ότι έχει ''θέσει υπό ομηρία τους Ολυμπιακούς Αγώνες''.

Μεγάλη σφαγή στο Θιβέτ πάντως...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω οχι αλλα εχω την υποψια οτι κατι θα συμβει εκει κατα τη διαρκεια των αγωνων.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ελπίζω να συμβεί κάτι με τους Ολυμπιακούς Αγώνες (ακόμη και η απειλή μποικόταζ μπορεί να βοηθήσει) έτσι ώστε η κινεζική κυβέρνηση να αναγκαστεί να κάνει πίσω σε κάποια θέματα. Η Κίνα όντας ανερχόμενη υπερ-δύναμη και χωρίς να έχει πάνω της τα φώτα της παγκόσμιας κοινότητας (όπως η Αμερική και η Ρωσία) διαπράτει ανενόλχητη εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Εκτός από το θέμα με το Θιβέτ που αναδείχτηκε πρόσφατα να θυμίσω ότι η Κίνα αρνήθηκε να παίξει κατευναστικό ρόλο στο Σουδάν (του οποίου αποτέλει τον κύριο προμηθευτή όπλων) όπου η εκεί κυβέρνηση κατασφάζει εδώ και μήνες ανθρώπους της επαρχίας Νταρφουρ (αυτός ήταν και ο λόγος που παραιτήθηκε ο Στιβεν Σπίλμπεργκ από την καλλιτεχνική επιμέλεια της τελετής έναρξης-είδηση που πέρασε στα ψιλά). Για να μην θυμίσω τον άπανθρωπο τρόπο που αναγκάζει μικρομεσαίους πολίτες του Πεκίνου να ξεπουλούν της περιουσίες τους για να χτιστούν υπερσύγχρονοι ουρανοξύστες που πρέπει να είναι έτοιμοι για το καλοκαίρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Why so serious?

Link to comment
Share on other sites

:pθα τους ξανακάνουμε εμείς όπως πάει
Φτου κακά, μια φορά (προσωπικά μου άρεσε) φτάνει! :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

:pθα τους ξανακάνουμε εμείς όπως πάει

το γελιο ειναι πως και οι Αυστραλοι το ελεγαν για μας πριν 4 χρονια!!!!για διαφορετικους λογους βεβαια:lol::lol:εχει ο καιρος γυρισματα

Link to comment
Share on other sites

Οι ολυμπιακοί αγώνες ΔΕΝ θα γίνουν. Της Αθήνας ήταν οι τελευταίοι. Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζει ο timetraveler John Titor ο οποίος ήρθε απο το μέλλον για λίγο. Οποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στο google. Εϊναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία. Πάντως αν δεν γίνουν οι ολυμπιακοί του Πεκίνου, τότε όσα είπε επαληθεύονται για τα καλά, και το μέλλον μας δεν είναι ευοίονο.
Link to comment
Share on other sites

Οι ολυμπιακοί αγώνες ΔΕΝ θα γίνουν. Της Αθήνας ήταν οι τελευταίοι. Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζει ο timetraveler John Titor ο οποίος ήρθε απο το μέλλον για λίγο. Οποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στο google. Εϊναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία. Πάντως αν δεν γίνουν οι ολυμπιακοί του Πεκίνου, τότε όσα είπε επαληθεύονται για τα καλά, και το μέλλον μας δεν είναι ευοίονο.

Μακάρι να ταν οι τελευταίοι.

 

Οι Ολυμπιακοί αγώνες πρέπει να πεθάνουν στον τόπο που τους γέννησε.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος σου ειπε εσενα οτι 8α πρεπει να πεθανουν??ή εστω να πεθανουν φετος?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γτ εχεις δει ολυμπιακους αγωνες(οταν γινονταν μονο στην ελλαδα) και συγκρινεις?

οπως καταλαβαινεις η προσωπικη αποψη του καθενος δεν ειναι επιχειρημα για να διακοπει ενας θεσμος.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τότε σταματούσαν οι πόλεμοι, και υπήρχε άμυλλα. Ενώ τώρα όλα για τα dollars. Κανένα ιδανικό. Αφού σε μερικά χρόνια θα τρέχουν τα 100 μέτρα σε 1".
Link to comment
Share on other sites

αμιλλα θες να πεις μαλλον.

 

αν πρεπει να επιστρεψουμε στους κανονες διεξαγωγης των αγωνων οπως ηταν στην αρχαια ελλαδα,τοτε ας καταργησουμε και οοοοοολα τα αθληματα καθως τοτε αγωνιζονταν μονο στο τρεξιμο.

 

ας κανουμε και παλι τους αγωνες προς τιμη του Δια και ας μην δινουμε μεταλλια αλλα στεφανια αγριελιας..

 

 

μην προσπαθεις να γινεις νεος Θεοδοσιος..σε κανεναν (νομιζω) δεν αρεσει να γινονται ολα για τα χρηματα-ειτε € ειτε $- αλλα δυστυχως ετσι ειναι...και σιγουρα η λυση δεν ειναι η καταργηση(ποναει κεφαλι,κοψει κεφαλι...υπαρχει και το ντεπον-σε πολλες μορφες μαλιστα:χαπακι,αναβραζον κτλ)

 

 

προτιμοτερο θα ηταν να πεις να επιστρεψουν στον τοπο τους,οχι να καταργηθουν..;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ θα ήθελα να ήξερα, αν... τολμήσει και πει ένας αθλητής κάτι εναντίον του κινεζικού καθεστώτος, θα... συλλαμβάνεται; :worry: :shifty:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

freak, αν μου διαβεβαιώσει κάποιος ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες θα αλλάξουν μορφή, θα ναι δηλαδή ένα αθλητικό γεγονός και όχι ένα γεγονός στο βωμό του χρήματος (με όλα τα συνακόλουθά του) τότε ναι, να γίνονται. Αλλά υπό αυτό το καθεστώς έχουν ύπαρξη μόνο οι Παραολυμπιακοί Αγώνες.
Link to comment
Share on other sites

Οι ολυμπιακοί αγώνες ΔΕΝ θα γίνουν. Της Αθήνας ήταν οι τελευταίοι. Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζει ο timetraveler John Titor ο οποίος ήρθε απο το μέλλον για λίγο. Οποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στο google. Εϊναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία. Πάντως αν δεν γίνουν οι ολυμπιακοί του Πεκίνου, τότε όσα είπε επαληθεύονται για τα καλά, και το μέλλον μας δεν είναι ευοίονο.

 

δν ειχε τυχει να ακουσω κατι για αυτον, παρουσιαζει ενδιαφερον η ιστορια του απ το λιγο π το ψαξα, thx :)

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε σουβλακι...γιατι ανετα μπορει καποιος να πει "και ποιος εισαι εσυ που μου θελεις και διαβεβαιωση"

με την ιδια ακριβως λογικη,εγω βγαινω και λεω να σταματησει το πρωταθλημα σε μπασκετ,ποδοσφαιρο και βολει γιατι προκειται περι αθλητισμου και οχι χορου εκατομμυριων γυρω απο εναν παικτη..αν ειναι να γινονται οι αγωνες,ας γινονται αφιλοκερδως απο πλευρας παικτων,ας μην υπαρχει εισητηριο στα γηπεδα(free entry) και μην τυχον και ανοιξει καμια οπαδικη μπουτικ...

 

σου φαινονται λογικα ολα αυτα ε?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εκεί σου λέει ΠΑΕ, δλδ Ποδοσφαιρική Ανώνυμη Εταιρεία, ξέρεις ότι τα λεφτά σου πάνε σε κάποιου την τσέπη, ενώ εκεί υποτίθεται ότι κάποιοι αγωνίζονται για κάποια ιδανικά.

Για τον ίδιο λόγο δεν υποστηρίζω την Εθνική ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι εκεί - θα δουλεύω.

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να προβληματίζομαι λίγο.. και η μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι μέχρι τώρα έψαχνα απεγνωσμένα να βρω εισιτήρια για την τελετής έναρξης.

Ελπίζω πάντως να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα και ανησυχούν και οι δικοί μας από εδώ:(

Link to comment
Share on other sites

αμιλλα θες να πεις μαλλον.

 

αν πρεπει να επιστρεψουμε στους κανονες διεξαγωγης των αγωνων οπως ηταν στην αρχαια ελλαδα,τοτε ας καταργησουμε και οοοοοολα τα αθληματα καθως τοτε αγωνιζονταν μονο στο τρεξιμο.

 

ας κανουμε και παλι τους αγωνες προς τιμη του Δια και ας μην δινουμε μεταλλια αλλα στεφανια αγριελιας..

 

 

μην προσπαθεις να γινεις νεος Θεοδοσιος..σε κανεναν (νομιζω) δεν αρεσει να γινονται ολα για τα χρηματα-ειτε € ειτε $- αλλα δυστυχως ετσι ειναι...και σιγουρα η λυση δεν ειναι η καταργηση(ποναει κεφαλι,κοψει κεφαλι...υπαρχει και το ντεπον-σε πολλες μορφες μαλιστα:χαπακι,αναβραζον κτλ)

 

 

προτιμοτερο θα ηταν να πεις να επιστρεψουν στον τοπο τους,οχι να καταργηθουν..;)

 

Οχι μονο στο τρεξιμο αγαπητη μου.

Η παλη ειναι το πιο αρχαιο αθλημα,το πρωτο αθλημα για να ειμαι απολυτος.

Οι ολυμπιακοι θα πρεπει να γινονται μονο στην Ελλαδα και μονο ανευ χρηματικων ποσων.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι εγω αυτη που ειπα να μην γινονται ;)

 

 

 

Αγώνες κηρύκων και σαλπιγκτών

Ακόντιο

Άλμα

Δίσκος

Δρόμος

Ιππικά αγωνίσματα

Παγκράτιο

Πάλη

Πένταθλο

Πυγμαχία

ειναι τα αθληματα των αρχαιων ολυμπιακων αγωνων(για να ειμαστε ακριβεις)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι εγω αυτη που ειπα να μην γινονται ;)

 

 

 

Αγώνες κηρύκων και σαλπιγκτών

Ακόντιο

Άλμα

Δίσκος

Δρόμος

Ιππικά αγωνίσματα

Παγκράτιο

Πάλη

Πένταθλο

Πυγμαχία

ειναι τα αθληματα των αρχαιων ολυμπιακων αγωνων(για να ειμαστε ακριβεις)

 

Συγνωμη αν σε προσβαλλα,δεν εννοουσα οτι ειπες κατι τετοιο.

Απλα το ανεφερα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...