Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

3 ώρες πριν, leasedline said:

αν γνωρίζει κάποιος, όταν στέλνω έμβασμα από revolut --> ελληνικό IBAN αυτό θεωρείται εισόδημα ή απλή μεταφορά μεταξύ λογαριασμών μου;

Εάν είναι προσωπικός λογαριασμός δεν μετράει αυτόματα ως εισόδημα, αλλά κανονικά οφείλεις να το δηλώσεις στην φορολογική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, minast said:

Εάν είναι προσωπικός λογαριασμός δεν μετράει αυτόματα ως εισόδημα, αλλά κανονικά οφείλεις να το δηλώσεις στην φορολογική δήλωση.

Να δηλώσεις στη φορολογική σου δηλωση τα εμβασματα που στελνεις απο τον ενα λογαριασμό δικο σου σε αλλον λογαριασμό δικό σου ;

Για ποιον λόγο;

Αν καταλαβα καλα

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς να το δηλώσεις στην φορολογική δήλωση; Σαν τι ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά τα παιδιά πάνω συζητάνε για λογαριασμούς τραπεζών ελεύθερων επαγγελματιών που δηλώνονται (και ελέγχονται) από την εφορία

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alfeios said:

Να δηλώσεις στη φορολογική σου δηλωση τα εμβασματα που στελνεις απο τον ενα λογαριασμό δικο σου σε αλλον λογαριασμό δικό σου ;

Για ποιον λόγο;

Αν καταλαβα καλα

Η απόκτηση του εισοδήματος, ακόμα και εξωτερικού (κανονικά) οφείλει να δηλωθεί. Η μεταφορά καθεαυτή, όχι. Ανέφερα το τυπικό, γιατί αυτή νομίζω ήταν η ερώτηση.

Πχ σε περίπτωση ελέγχου του λογαριασμού, θα προέκυπτε μεν ότι ήταν δικά του χρήματα, αλλά ότι δεν τα δήλωσε ως εισόδημα όταν μπήκαν στην Revolut.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, minast said:

Η απόκτηση του εισοδήματος, ακόμα και εξωτερικού (κανονικά) οφείλει να δηλωθεί. Η μεταφορά καθεαυτή, όχι. Ανέφερα το τυπικό, γιατί αυτή νομίζω ήταν η ερώτηση.

Πχ σε περίπτωση ελέγχου του λογαριασμού, θα προέκυπτε μεν ότι ήταν δικά του χρήματα, αλλά ότι δεν τα δήλωσε ως εισόδημα όταν μπήκαν στην Revolut.

Μα στη Revolut μπήκαν με χρέωση πιστωτικής κάρτας που πληρώθηκε από την ελληνική τράπεζα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, alfeios said:

Μα στη Revolut μπήκαν με χρέωση πιστωτικής κάρτας που πληρώθηκε από την ελληνική τράπεζα

Δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο, θεώρησα ότι ήταν από κάποια πηγή εκτός Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Η απλή μεταφορά μεταξύ τραπεζών δεν αποτελεί εισόδημα. Διατηρώ μόνο μια μικρή επιφύλαξη αν ο λογαριασμός είναι δηλωμένος ως επαγγελματικός στην Α.Α.Δ.Ε. αν και ξέρω ελεύθερο επαγγελματία που χρησιμοποιεί τον επαγγελματικό του λογαριασμό για πιστώσεις (μικρών ομολογουμένως ποσών) για προσωπικές του συναλλαγές. Καλό είναι πάντως οι ελεύθεροι επαγγελματίες να χρησιμοποιείτε με σωστό τρόπο τους επαγγελματικούς λογαριασμούς για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων: https://www.sofokleousin.gr/kseskonizei-tis-katatheseis-tou-2015-i-eforia-kai-stelnei-ravasak

Παρεμπιπτόντως οι εργοδότες είναι υποχρεωμένοι να καταβάλουν τον μισθό κάθε υπαλλήλου τους ως "μισθοδοσία" και όχι ως απλή μεταφορά, αλλά ο νόμος δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα διότι ως γνωστόν στην χώρα μας αρκεί μόνο να ψηφιστεί ένας νόμος, δεν χρειάζεται να εφαρμοστεί κιόλας! Αν τυχόν υπάρξει κατασχετήριο εις βάρος μισθωτού, τότε θα γίνει άμεσα δέσμευση του ποσού (και αργότερα απόδοση στον κατασχέτη) αν ο μισθός μπήκε ως απλή μεταφορά και όχι με ειδικό κωδικό μισθοδοσίας.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το safe pocket της Eurobank. Για το κινητό μου είπαν πρέπει να είναι διετίας και με την απόδειξη σε καλύπτουν. Τα μετρητά που λένε με ανάληψη από κάρτα eurobank, τι φάση; πως δηλαδή ξέρουν αν εγώ δηλώσω κλοπή χιλίων ευρώ ότι είναι αλήθεια; θα τα σηκώσω, θα πάρω την αστυνομία μετά από λίγο ότι με έκλεψαν και θα πάω στην eurobank και θα μου δώσουν χίλια ευρώ; έτσι πάει;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DjTony said:

Έκανα το safe pocket της Eurobank. Για το κινητό μου είπαν πρέπει να είναι διετίας και με την απόδειξη σε καλύπτουν. Τα μετρητά που λένε με ανάληψη από κάρτα eurobank, τι φάση; πως δηλαδή ξέρουν αν εγώ δηλώσω κλοπή χιλίων ευρώ ότι είναι αλήθεια; θα τα σηκώσω, θα πάρω την αστυνομία μετά από λίγο ότι με έκλεψαν και θα πάω στην eurobank και θα μου δώσουν χίλια ευρώ; έτσι πάει;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

"Ο όρος «Ασφαλιστική Απάτη» (Insurance Fraud) χρησιμοποιείται παγκοσμίως για να δηλώσει την ψευδή συμπεριφορά των ασφαλισμένων απέναντι στις ασφαλιστικές εταιρείες." 

Link to comment
Share on other sites

"Ο όρος «Ασφαλιστική Απάτη» (Insurance Fraud) χρησιμοποιείται παγκοσμίως για να δηλώσει την ψευδή συμπεριφορά των ασφαλισμένων απέναντι στις ασφαλιστικές εταιρείες." 
Ναι τι;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, DjTony said:

Έκανα το safe pocket της Eurobank. Για το κινητό μου είπαν πρέπει να είναι διετίας και με την απόδειξη σε καλύπτουν. Τα μετρητά που λένε με ανάληψη από κάρτα eurobank, τι φάση; πως δηλαδή ξέρουν αν εγώ δηλώσω κλοπή χιλίων ευρώ ότι είναι αλήθεια; θα τα σηκώσω, θα πάρω την αστυνομία μετά από λίγο ότι με έκλεψαν και θα πάω στην eurobank και θα μου δώσουν χίλια ευρώ; έτσι πάει;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Μην ασχολείσαι καν με αστυνομίες, μπες σε ένα κατάστημα και ζήτα τους τα 1.000€...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλάβατε; λυπάμαι για το πόσο χαμηλά έχει πέσει το επίπεδο του φόρουμ. αντί να εξηγήσει ο άλλος αν γνωρίζει το πως δουλεύει το προϊόν, απλά κοιτάει να ειρωνευτει. Και εις ανώτερα...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, DjTony said:

Αυτό καταλάβατε; λυπάμαι για το πόσο χαμηλά έχει πέσει το επίπεδο του φόρουμ. αντί να εξηγήσει ο άλλος αν γνωρίζει το πως δουλεύει το προϊόν, απλά κοιτάει να ειρωνευτει. Και εις ανώτερα...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


 

Τι περίμενες από εδώ μέσα;

 

Τέλος πάντων δεν σου δώσανε αναλυτικά τους όρους του συμβολαίου; 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, DjTony said:

Ναι τι;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

 

Δεν είχα διάθεση να ειρωνευτώ. Απλά το να θέλεις να συζητήσεις κάτι που είναι "παράνομο" στην ουσία σε ένα δημόσιο forum δεν ξέρω πως βοηθάει. Μέσα στους όρους του συμβολαίου που σου δίνουν αναγράφει ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για την συγκεκριμένη κατηγορία αποζημίωσης και ποιες περιπτώσεις καλύπτουν.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, DjTony said:

Αυτό καταλάβατε; λυπάμαι για το πόσο χαμηλά έχει πέσει το επίπεδο του φόρουμ. αντί να εξηγήσει ο άλλος αν γνωρίζει το πως δουλεύει το προϊόν, απλά κοιτάει να ειρωνευτει. Και εις ανώτερα...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/asfaleia/prosopikon-antikeimenon/safe-pocket 

Αν και φανταζομαι τα εχεις δει ,λεει τι πρέπει να κάνεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα διάθεση να ειρωνευτώ. Απλά το να θέλεις να συζητήσεις κάτι που είναι "παράνομο" στην ουσία σε ένα δημόσιο forum δεν ξέρω πως βοηθάει. Μέσα στους όρους του συμβολαίου που σου δίνουν αναγράφει ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για την συγκεκριμένη κατηγορία αποζημίωσης και ποιες περιπτώσεις καλύπτουν.  
Ευχαριστώ πολύ

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πληρώνω τους λογαριασμούς cosmote με χρεωστική της εθνικής που την έχω στο go4more.
Δεν βλέπω να παιρνω τους πόντους ξέρει κανεις γιατι;
Η καρτα ειναι περασμένη κανονικά στο προγραμμα….


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι αγορές στα φυσικά καταστήματα Cosmote επιβραβεύονται. Εξαιρουνται οι αγορές μέσω cosmote.gr, η ανανέωση χρόνου ομιλίας ή η πληρωμή λογαριασμών. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, DjTony said:

Αυτό καταλάβατε; λυπάμαι για το πόσο χαμηλά έχει πέσει το επίπεδο του φόρουμ. αντί να εξηγήσει ο άλλος αν γνωρίζει το πως δουλεύει το προϊόν, απλά κοιτάει να ειρωνευτει. Και εις ανώτερα...

 

21 ώρες πριν, DjTony said:

Έκανα το safe pocket της Eurobank. Για το κινητό μου είπαν πρέπει να είναι διετίας και με την απόδειξη σε καλύπτουν. Τα μετρητά που λένε με ανάληψη από κάρτα eurobank, τι φάση; πως δηλαδή ξέρουν αν εγώ δηλώσω κλοπή χιλίων ευρώ ότι είναι αλήθεια; θα τα σηκώσω, θα πάρω την αστυνομία μετά από λίγο ότι με έκλεψαν και θα πάω στην eurobank και θα μου δώσουν χίλια ευρώ; έτσι πάει;

Ε, πήγαινες γυρεύοντας. Το τι ξέρουν και πώς το ξέρουν δεν σε αφορά, αλλά εσύ ακριβώς αυτό ρώτησες, όχι ποιες ενέργειες πρέπει να κάνεις εσύ, αλλά αυτοί από που θα ξέρουν.Εν πάση περιπτώσει, το link με τις πρόσθετες πληροφορίες ήδη παρατέθηκε από φίλο.

Link to comment
Share on other sites

πέρα από το όφελος του να φορτίζω την revolut μέσω της curve που την έχω συνδέσει με πιστωτική της alpha που μου δίνει επιστροφή 1%, έχω κάποιο άλλο οφελος με το να χρησιμοποιώ μια εκ των δύο αυτών καρτων; αναφέρομαι σε revolut και curve.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μένα σε Ελλάδα το μόνο όφελος είναι η πιστωτική μιας χρήσης που έχει η ρεβολουτ....τίποτα αλλο

Στο εξωτερικό πολλά τα ωφέλη

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, HEO said:

Για μένα σε Ελλάδα το μόνο όφελος είναι η πιστωτική μιας χρήσης που έχει η ρεβολουτ....τίποτα αλλο

Στο εξωτερικό πολλά τα ωφέλη

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Δεν εχει πιστωτική η  revolut.Μονο χρεωστικές.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι αγορές στα φυσικά καταστήματα Cosmote επιβραβεύονται. Εξαιρουνται οι αγορές μέσω cosmote.gr, η ανανέωση χρόνου ομιλίας ή η πληρωμή λογαριασμών. 

Οι πόντοι περάστικαν κανονικά λίγες μέρες μετα.
Στο app αν κάνω πληρωμή δέν περνάνε;
Μονό μέσω cosmote.gr?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...