Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ωστόσο, στη δικαστική απόφαση γίνεται σαφές ότι όλοι οι δανειολήπτες ανεξάρτητα από το ύψος των ληξιπρόθεσμων οφειλών τους έχουν το δικαίωμα να απολαμβάνουν τα προνόμια του νόμου.

 

ΕΔΩ είναι το "ζουμί" της είδησης!!! Διότι οι περισσότερες (μην πω όλες) τράπεζες, δεν προχωρούσαν σε επαναπροσδιορισμού ληξιπρόθεσμων οφειλών, βασιζόμενες στο «η συνολική της οφειλή δεν υπερβαίνει το τριπλάσιο του ληφθέντος δανείου».

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε χρειαζεται ΑΦΜ. Μονο ταυτοτητα.

 

Στην Πειραιως εμενα μου ζητησαν και ΑΦΜ. Βεβαια επειδη δεν το θυμομουνα, ανοιξανε το λογαριασμο και με πηραν την επομενη τηλ. να το δωσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα θα σε συμβουλευα να μην το κανεις αν θελεις να καταθεσεις πολλα χρηματα. ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

 

θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το πληρωσω γιαυτο εχω στα υποψιν μου ενα φοιτητικο δανειο.

 

Το θεμα ειναι οτι αφου ειμαι φοιτητησ δεν εχω εισοδημα οποτε πως θα παρω τα δανειο? ενοω οτι στην φορολογικη μου δηλωση δεν φαινοντε εσοδα.

 

γνωριζετε τι γινετε? καποια βοηθεια?

 

πια τραπεζα ειναι πιο ελαστικη? (αποκλειω την ALPHA για προσωπικουσ μου λογους)

 

 

ευχαριστω

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες!

 

καταρχας να πω πως αντεξα να διαβασω μεχρι την 11η σελιδα οποτε ισως εχουν ηδη απαντηθει τα οσα θελω να ρωτησω..

 

ενδιαφερομαι για online αγορες αμεσα ή κ μεσω paypal. κ φυσικα ενδιαφερομαι για χρεωστικη καρτα.

 

ολοι μου λενε να βγαλω μια Visa Electron (που βγαζουν διαφορες τραπεζες). ειδα ομως πως :

 

1) πολλα ξενα site δεν την υποστηριζουν. και το paypal ναι μεν δεχετε visa αλλα δεν αναφερει πουθενα visa electron. μπορει κανει να διευκρινισει?

 

2) ειδα πως διαφορες τραπεζες την δινουν ως πιστωτικη. αυτο ειναι de facto κ δεν σηκωνει συζητηση ή αν ζητησω να ειναι χρεωστικη θα μου την δωσουν ως χρεωστικη?

 

3) ειδα πως λεγανε (οι αρχικες απαντησεις ειναι του 2003) οτι θα καταργηθουν οι electron κτλ κ πως θα αντικατασταθουν με maestro. ηδη η alpha δινει μια αλλη στη θεση της electron (νομιζω visa enter). σε περιτπωση που εγω βγαλω τωρα μια electron υπαρχει περιπτωση αργοτερα μου την αλλαξουν με maestro? η alpha εχει ηδη αλλαξει την electron με "visa enter". αυτη λεει τιποτα? ειναι χρεωστικη ή πιστωτικη?

 

4) εχουν διαφορα οι visa electron απο τραπεζα σε τραπεζα? απο αποψη αποδοχης.

 

ω τρισμεγιστοι δωστε μου τα φωτα σας! :) :) :)

κ thnx εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

 

θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να το πληρωσω γιαυτο εχω στα υποψιν μου ενα φοιτητικο δανειο.

 

Το θεμα ειναι οτι αφου ειμαι φοιτητησ δεν εχω εισοδημα οποτε πως θα παρω τα δανειο? ενοω οτι στην φορολογικη μου δηλωση δεν φαινοντε εσοδα.

 

γνωριζετε τι γινετε? καποια βοηθεια?

 

πια τραπεζα ειναι πιο ελαστικη? (αποκλειω την ALPHA για προσωπικουσ μου λογους)

 

 

ευχαριστω

H Γενική τράπεζα έχει ένα από τα καλύτερα Φοιτητηκά δάνεια.

Καταρχήν έχει επιτόκιο μόνο 6% .

Γιά όλη την διάρκεια σπουδών θα πληρώνεις μόνο τόκους και το δάνειο θα αποπληρωθεί στα επόμενα 5 χόνια που θα τελειώσεις τις σπουδές σου .

Χρειάζεσαι οποσδήποτε εγκυητή, αλλά όπως μου είπαν αν το δάνειο είναι μέχρι 10.000 ευρώ δεν θα ελέγξουν το εισόδημα του εγγυητή. Αν το δάνειο είναι πάνω από 10.000 ευρώ, ο εγγυητής θα πρέπει να έχει αρκετό εισόδημα .

Τα έξοδα χορήγησης είναι 140 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες!

 

καταρχας να πω πως αντεξα να διαβασω μεχρι την 11η σελιδα οποτε ισως εχουν ηδη απαντηθει τα οσα θελω να ρωτησω..

 

ενδιαφερομαι για online αγορες αμεσα ή κ μεσω paypal. κ φυσικα ενδιαφερομαι για χρεωστικη καρτα.

 

ολοι μου λενε να βγαλω μια Visa Electron (που βγαζουν διαφορες τραπεζες). ειδα ομως πως :

 

1) πολλα ξενα site δεν την υποστηριζουν. και το paypal ναι μεν δεχετε visa αλλα δεν αναφερει πουθενα visa electron. μπορει κανει να διευκρινισει?

 

2) ειδα πως διαφορες τραπεζες την δινουν ως πιστωτικη. αυτο ειναι de facto κ δεν σηκωνει συζητηση ή αν ζητησω να ειναι χρεωστικη θα μου την δωσουν ως χρεωστικη?

 

3) ειδα πως λεγανε (οι αρχικες απαντησεις ειναι του 2003) οτι θα καταργηθουν οι electron κτλ κ πως θα αντικατασταθουν με maestro. ηδη η alpha δινει μια αλλη στη θεση της electron (νομιζω visa enter). σε περιτπωση που εγω βγαλω τωρα μια electron υπαρχει περιπτωση αργοτερα μου την αλλαξουν με maestro? η alpha εχει ηδη αλλαξει την electron με "visa enter". αυτη λεει τιποτα? ειναι χρεωστικη ή πιστωτικη?

 

4) εχουν διαφορα οι visa electron απο τραπεζα σε τραπεζα? απο αποψη αποδοχης.

 

ω τρισμεγιστοι δωστε μου τα φωτα σας! :) :) :)

κ thnx εκ των προτερων.

1)το 95% των site δέχεται electron και ας μην το διευκρινίζει. απλά όταν έρθει η στιγμή της πληρωμής επέλεξε "Visa"

2)υπάρχουν electron χρεωστικές και electron πιστωτικές. αν μια τράπεζα έχει μόνο πιστωτικές, δεν γίνεται να τους ζητήσεις να στην κάνει χρεωστική. απλά πηγαίνεις σε άλλη τράπεζα.

3)όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, ούτε πρόβλεψη στο μέλλον. η visa enter ουσιαστικά το ίδιο πράγμα με την electron είναι. αν καάλαβα καλά, απλά αλλάζει το σηματάκι από electron σε κανονικό. αλλά εξακολουθεί να είναι "for electronic use only"

4)ναι. διαβάζοντας αυτό το thread, θα δεις ότι μερικές τράπεζες έχουν μπλοκάρει τις κάρτες τους για online στοιχήματα. αυτό που ξέρω εγώ από πρώτο χέρι, είναι ότι την χρεωστική της Κύπρου δεν την δέχεται το paypal.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το εφερε η κουβεντα θα ηθελα να φτιαξω και εγω μια χρεωστικη για να παιζω στοιχημα στο Internet αλλα ειμαι τελειως ασχετος και θελω τα φωτα σας.απο οτι εχω καταλαβει η βασικη διαφορα με την πιστωτικη ειναι οτι στην χρεωστικη εχεις ενα ανωτατο ποσο στο λογαριασμο σου και δεν εχεις πιστωση.καλα λεω???και ερωτω,ας πουμε οτι θελω να βαλω 300 ευρω,τα βαζω.εκει τελειωνει η διαδικασια?δεν ξαναπληρωνω τιποτα?κατι δοσεις και επιτοκια που εχει η πιστωτικη ισχυουν και εδω?αν στη συνεχεια θελησω να βαλω και αλλα χρηματα γινεται?ελπιζω να μην ειναι τελειως βλακειες οι ερωτησεις αλλα οπως ειπα ειμαι τελειως ασχετος και θα ηθελα λεπτομερειες γιατι ενδιαφερομαι αμεσα.ελπιζω να μην σας κουρασα..!
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν υπάρχουν επιτόκια, αφού δεν είναι δυνατόν να χρωστάς χρήματα με χρεωστική κάρτα. Η χρεωστική πέρνει χρήματα από τον λογαριασμό σου μέχρι το ποσό που υπάρχει μέσα.

Δόσεις δεν ισχύουν ακόμα και αν είναι άτοκες εφόσον δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν τα χρήματα στον λογαριασμό σου όταν έρθει η ώρα της πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βαζεις τα χρηματα στο λογαριασμο σου και τελειωσες,η τραπεζα δεν σε ξαναενοχλει???απλο και καλο ακουγεται...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

kalispera 8a8ela kai gw opws k o filo furious pio panw ta fwta sas..

8elw kai gw na asxoli8w me stoixima mesw internet ...

a)asxoleite kanenas na mas dosei pliurofories - site's

b) poia karta proteinete gia tis kiniseis aytes kai gia agores....

 

Thanks...

Link to comment
Share on other sites

kalispera 8a8ela kai gw opws k o filo furious pio panw ta fwta sas..

8elw kai gw na asxoli8w me stoixima mesw internet ...

a)asxoleite kanenas na mas dosei pliurofories - site's

b) poia karta proteinete gia tis kiniseis aytes kai gia agores....

 

Thanks...

 

Ξερω οτι ειναι δυσκολο να το κανεις σε ενα topic 100 σελιδων, κ δεν απευθυνομαι σε εσενα μονο προσωπικα...αλλα χρησιμοποιηστε κ το "αναζητηση" λιγο...την ερωτηση αυτη την εχω απαντησει τουλαχιστον 3 φορες εγω...φαντασου και οι υπολοιποι...Φιλικα αυτο, χωρις να απευθυνομαι μονο σε εσενα

 

Λοιπον θα βγαλεις μια Electron Visa που δινουν οι περισσοτερες τραπεζες με ανοιγμα λογαριασμου (προσωπικα εχω μια απλη electron της Alpha) κ προσφατα εβγαλα κ μια απο λογαριασμο Alpha 1-2-3 κ καθοτι βλεπω οτι εισαι 23 χρονων μπορεις ανετα να ανοιξεις λογαριασμο 1-2-3 χωρις να χρειαστει καταθεση χρηματικου ποσου, ενεργοποιησε κ το web banking θα σε βολεψει.

Μετα θα κανεις μια εγγραφη στις bwin, gamebookers (οι δυο must κατα την γνωμη μου) κ καλα κερδη :happy:

Αν θες περαιτερω λεπτομεριες pm me...

Link to comment
Share on other sites

Thanks

8a xreiastw ki alles leptomeries mallon...

elpizw kai sy na eisai eyxaristimenos (kerdismenos)

giati apti doyleia dn ...

 

 

Απλα να παιζεις με σωστο τροπο κ τα λεφτα ερχονται...Οπως κ ολα τα πραγματα το στοιχημα χρειαζεται μελετη κ υπομονη (προσωπικα μελετουσα 2-3 ωρες την ημερα καθε μερα οταν ειχα χρονο)...Τωρα λογω υποχρεωσεων εχω σταματησει...

Ο,τι info θες pm me ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει καποια τραπεζα που να μπορει καποιος με εισοδημα 7,500 να παρει δανειο 6.000 χωρις να ζητηθει εγγυητης?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει καποια τραπεζα που να μπορει καποιος με εισοδημα 7,500 να παρει δανειο 6.000 χωρις να ζητηθει εγγυητης?

 

Όχι! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει καποια τραπεζα που να μπορει καποιος με εισοδημα 7,500 να παρει δανειο 6.000 χωρις να ζητηθει εγγυητης?

 

Αν ησουν λιγο μεγαλυτερος και ζηταγες 5.000 κατι θα γινοταν!!! Αν θες παρε ενα τηλ στο FastLine της Εθνικης και κανε μια αιτηση δανειου που δε θα σου κοστισει και τπτ και δες τι εγκριση θα εχεις!:)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, χρειαζομαι λιγη βοηθεια.

 

Θελω να ανοιξω στην ALPHA BANK το προγραμμα για νεους, που σου παρεχει και μια χρεωστικη VISA ELECTRON. το θεμα ομως ειναι, πως λογω σπουδων, διδακτρων, κτλ, αν και δεχονται την Electron (επειδη ειναι Debit Card) θα μπορεσουν να κανουν αναληψη απο τον λογαριασμο μου, για παραγειγμα, 5000ευρω ή οχι? -εχει καποιο οριο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δες εάν το πανεπιστήμιο σου δέχεται πληρωμές μέσω χρεωστικής κάρτας VISA Electron.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δες εάν το πανεπιστήμιο σου δέχεται πληρωμές μέσω χρεωστικής κάρτας VISA Electron.

λεει:

 

We accept MasterCard, Visa Credit Card, Visa Debit Card (λογικα αυτη δεν ειναι η Electron?), Maestro or Solo by this method.

Link to comment
Share on other sites

λεει:

 

We accept MasterCard, Visa Credit Card, Visa Debit Card (λογικα αυτη δεν ειναι η Electron?), Maestro or Solo by this method.

VISA σκέτο είναι τελείως διαφορετικό από VISA Electron.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

λάθος, διοτι VISA DEBIT σημαινει βιζα χρεωστικη καρτα

και η ονομασια της VISA ELECTRON, ειναι βιζα ελεκτρον ντέμπιτ (χρεωστική δηλαδη)

 

σαν καρτα, VISA DEBIT σκέτο, -ΔΕΝ υπαρχει πουθενα στον κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία. Όπως ξαναείπα (μα γιατί πρέπει να το επαναλάβω; ), άλλο είναι VISA σκέτο και άλλο VISA Εlectron.

 

Αυτή τη στιγμή, στην Αγγλία, η διαφορά μεταξύ των δύο καρτών αυτών, είναι ότι η VISA σου δίνει την δυνατότητα να ξοδέψεις παραπάνω απ' όσα λεφτά έχεις (υπερανάληψη) ενώ η Electron δε σε αφήνει να πάρεις παραπάνω απο 10 λίρες (ενδέχεται να είναι και 5).

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει με την Maestro και την SOLO.

 

Θα δεις ότι όσοι είναι ξένοι και έχουν χρεωστική κάρτα (για Αγγλία σου μιλάω), έχουν είτε SOLO είτε Electron. Όπως επίσης θα διαπιστώσεις ότι αυτές οι δύο κάρτες, δεν είναι παντού αποδεκτές.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...