Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πώς μπορείς να φορτώσεις δωρεάν το Ν26 λογαριασμό σου? Από ποια τράπεζα είναι δωρεάν το έμβασμα;
Πολλές τράπεζες του εξωτερικού έχουν δωρεάν εξερχόμενα εμβάσματα

Κάποιες βάζουν ένα lόριο άλλες όχι

Ακόμα και το PayPal έχει δωρεάν εξερχόμενο έμβασμα

Και κυπριακές τράπεζες έχουν δωρεάν εξερχόμενα εμβάσματα π.χ η ελληνική έχει δωρεάν εξερχόμενα εμβάσματα σε λογαριασμούς sepa έως 1000 ευρώ

Στην Ελλάδα δυστυχώς το εξερχόμενο έμβασμα έχει κόστος αλλά είναι μικρό (κάπου 1.50 ευρώ αν θυμάμαι καλά)

Και με 1.50 ευρώ πάντως συμφέρει η n26 για εναλλακτική η εφεδρική της revolut

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk




Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η πιό εύκολη Ελληνική prepaid , και δωρεάν είναι η payzy.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Vasileios said:

Η πιό εύκολη Ελληνική prepaid , και δωρεάν είναι η payzy.

Και αυτη πιστοποίηση θέλει, αν τα έγγραφα είναι ληγμένα τέλος 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Και αυτη πιστοποίηση θέλει, αν τα έγγραφα είναι ληγμένα τέλος 

Υπάρχει κάποια που δεν θέλει πιστοποίηση ; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, HEO said:

Πολλές τράπεζες του εξωτερικού έχουν δωρεάν εξερχόμενα εμβάσματα

Κάποιες βάζουν ένα lόριο άλλες όχι

Ακόμα και το PayPal έχει δωρεάν εξερχόμενο έμβασμα

Και κυπριακές τράπεζες έχουν δωρεάν εξερχόμενα εμβάσματα π.χ η ελληνική έχει δωρεάν εξερχόμενα εμβάσματα σε λογαριασμούς sepa έως 1000 ευρώ

Στην Ελλάδα δυστυχώς το εξερχόμενο έμβασμα έχει κόστος αλλά είναι μικρό (κάπου 1.50 ευρώ αν θυμάμαι καλά)

Και με 1.50 ευρώ πάντως συμφέρει η n26 για εναλλακτική η εφεδρική της revolut

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



 

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!

Έχω από παλιά δωρεάν λογαριασμό και κάρτα στη Ν26, και την έχω φορτώσει με ένα ποσό για να υπάρχει χωρίς να την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αν θυμάμαι την τελευταία φορά είχα χρεωθεί €1,00-1,50 το εξερχόμενο έμβασμα από Εθνική, πριν αρκετό καιρό. Δεν έχει χρειαστεί να ταξιδέψω σε χώρα εκτός ευρώ εδώ και χρόνια, οπότε δεν βλέπω λόγο να τη χρησιμοποιήσω, αλλά την κρατάω για να υπάρχει.

Δεν έχω λογαριασμό σε άλλη τράπεζα του εξωτερικού, εκτός από τη Revolut που από ότι βλέπω είναι ακόμη δωρεάν η φόρτιση μέσω κάρτας. Αν ισχύει αυτό, ίσως συμφέρει η δωρεάν φόρτιση της Revolut και από εκεί έμβασμα στη Ν26 (αν δεν έχει χρεώσεις). Και στη Revolut πάντως μιρκοποσά έχω, απλά σε περίπτωση που χρειαστεί ποτέ.

 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites




Δεν έχω λογαριασμό σε άλλη τράπεζα του εξωτερικού, εκτός από τη Revolut που από ότι βλέπω είναι ακόμη δωρεάν η φόρτιση μέσω κάρτας. Αν ισχύει αυτό, ίσως συμφέρει η δωρεάν φόρτιση της Revolut


Την revolut την "φορτωνω" δωρεάν, μεσω χρωστικής της alphabank.
Συνάδελφος που την φορτώνει μεσω Eurobank, του κραταει 4%.
Οπότε δεν ξερω τι συνεργασίες εχει με τις τράπεζες.
Με την αλφα πάντως είναι χωρίς έμβασμα


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coulis said:


 

 


Την revolut την "φορτωνω" δωρεάν, μεσω χρωστικής της alphabank.
Συνάδελφος που την φορτώνει μεσω Eurobank, του κραταει 4%.
Οπότε δεν ξερω τι συνεργασίες εχει με τις τράπεζες.
Με την αλφα πάντως είναι χωρίς έμβασμα


Tapa
 

 

Η revolut χρεώνει μόνο σε επαγγελματικό λογαριασμό, οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν το εξερχόμενο έμβασμα. 

Η φόρτιση μέσω κάρτας και όχι εμβάσματος, δεν χρεώνεται (σε απλούς λογαριασμούς) 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος τρόπος για γέμισμα revolut είναι το google pay :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, coulis said:


 

 


Την revolut την "φορτωνω" δωρεάν, μεσω χρωστικής της alphabank.
Συνάδελφος που την φορτώνει μεσω Eurobank, του κραταει 4%.



Tapa
 

 

Ποιος σου το ειπε αυτο ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου το ειπε αυτο ?
 
Δεν μου το είπε. Το είδα οταν μου εξηγούσε την εφαρμογή και πως την "φορτώνει". Εκεί που διαλέγεις ποσά, του έγραφε 4% προμήθεια.
Μπορεί όπως λεει ο φίλος πιο πάνω, να την εχει συνδέσει με επαγγελματικό λογαριασμό.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Just now, coulis said:

Δεν μου το είπε. Το είδα οταν μου εξηγούσε την εφαρμογή και πως την "φορτώνει". Εκεί που διαλέγεις ποσά, του έγραφε 4% προμήθεια.
Μπορεί όπως λεει ο φίλος πιο πάνω, να την εχει συνδέσει με επαγγελματικό λογαριασμό.


Tapa
 

Μπορει

Εγω φορτιζω συνεχεια απο καρτα της Eurobank. Ποτέ δεν εχω χρεωθει προμηθεια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορει
Εγω φορτιζω συνεχεια απο καρτα της Eurobank. Ποτέ δεν εχω χρεωθει προμηθεια
Οπότε έχει προμήθεια αν την φορτώσεις απο επαγγελματικο λογαριασμό


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πηρα την prepaid της Πειραιώς. Κανει κανονικα συναλλαγές σε καταστήματα ομως όταν παω να την περάσω σε Apple Pay και PayPal γράφει τα εξής:

IMG_6907.jpeg

IMG_6908.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, panos43 said:

Καλησπέρα. Πηρα την prepaid της Πειραιώς. Κανει κανονικα συναλλαγές σε καταστήματα ομως όταν παω να την περάσω σε Apple Pay και PayPal γράφει τα εξής:

IMG_6907.jpeg

IMG_6908.png

Έχει υπόλοιπο;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, alfeios said:

Έχει υπόλοιπο;

Εχει. Να αναφερω επίσης ότι εδώ και ενα χρόνο σχεδόν χρησιμοποιώ το Wallet με μια prepaid Πειραιώς απλα αυτη που είναι εικονική δηλαδή μόνο wallet και online πληρωμές. Σήμερα που παω να προσθέσω την Mastercard , γινεται αυτο. Δοκιμαστικά πηγα να προσθέσω και μια χρεωστική Πειραιώς visa (η οποία είναι και σε αλλο ονομα και σε άλλη συσκευη είναι περασμένη κανονικα στο Wallet) και τα ιδια. Επίσης δοκίμασα να βαλω την prepaid και σε iPad και σε iPhone συγγενή και παλι το ιδιο μηνυμα εμφανίζει.

Edited by panos43
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις πιστωτικές κάρτες. Έχω την πιστωτική της Εθνικής με την οποία κάνω αγορές με άτοκες δόσεις και είμαι ευχαριστημένος. Κάθε 21 του μηνός πρέπει να γίνει η σχετική πληρωμή. Αυτό που θέλω να μάθω είναι, αν κάνω μικροαγορές από Σούπερ μάρκετ ας πούμε 20 ευρώ τότε τι χρεώνομαι ακριβώς στην πιστωτική?

Να σας πω εγώ τι σκέφτομαι και πείτε μου αν σκέφτομαι σωστά ή όχι. Κάνω αγορά 20 ευρώ βγαίνει το τελευταίο statement πληρώνω μέχρι 21 του μηνός εγώ τα 20 ευρώ και δεν έχω τόκο. Είναι έτσι ή κάτι μου ξεφεύγει? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, BlackBoldog said:

Καλησπέρα Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις πιστωτικές κάρτες. Έχω την πιστωτική της Εθνικής με την οποία κάνω αγορές με άτοκες δόσεις και είμαι ευχαριστημένος. Κάθε 21 του μηνός πρέπει να γίνει η σχετική πληρωμή. Αυτό που θέλω να μάθω είναι, αν κάνω μικροαγορές από Σούπερ μάρκετ ας πούμε 20 ευρώ τότε τι χρεώνομαι ακριβώς στην πιστωτική?

Να σας πω εγώ τι σκέφτομαι και πείτε μου αν σκέφτομαι σωστά ή όχι. Κάνω αγορά 20 ευρώ βγαίνει το τελευταίο statement πληρώνω μέχρι 21 του μηνός εγώ τα 20 ευρώ και δεν έχω τόκο. Είναι έτσι ή κάτι μου ξεφεύγει? Ευχαριστώ

Εξαρταται την τραπεζα 
Κανονικα το ποσο που αγοραζεις εχεις 30 ημερες να το πληρωσεις ανεξαρτητως του statement που ερχεται. Μετα τις 30 ημερες τοκιζεται ανα μηνα αν μενει απληρωτο. 

Το παραπανω εχω δει να λειτουργει σε eurobank, στην alpha ειναι διαφορετικα καθως οντως αυτοι μετρανε τις ημερομηνιες του statement. 

Οποτε καλυτερα θα πρεπει να ρωτησεις την εθνικη για να εισαι σιγουρος. Ή ασε να τοκιστει μια αγορα 20ευρη να δεις ποτε σου βαζουν τον τοκο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται την τραπεζα 
Κανονικα το ποσο που αγοραζεις εχεις 30 ημερες να το πληρωσεις ανεξαρτητως του statement που ερχεται. Μετα τις 30 ημερες τοκιζεται ανα μηνα αν μενει απληρωτο. 
Το παραπανω εχω δει να λειτουργει σε eurobank, στην alpha ειναι διαφορετικα καθως οντως αυτοι μετρανε τις ημερομηνιες του statement. 
Οποτε καλυτερα θα πρεπει να ρωτησεις την εθνικη για να εισαι σιγουρος. Ή ασε να τοκιστει μια αγορα 20ευρη να δεις ποτε σου βαζουν τον τοκο.
δεν το είδες καλά στην eurobank. ότι λέει το statement

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για μεταφορά μικρών ποσών χρημάτων μεταξύ 2 διαφορετικών τραπεζών (Alpha - Πειραιώς), που να μην υπάρχει χαράτσι;

Με το IRIS είναι η μία λύση αλλά δεν γίνεται όταν ο δικαιούχος είναι ο ίδιος και στις δύο τράπεζες (μου βγάζει error).



POCO X5 5G via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για μεταφορά μικρών ποσών χρημάτων μεταξύ 2 διαφορετικών τραπεζών (Alpha - Πειραιώς), που να μην υπάρχει χαράτσι;

Με το IRIS είναι η μία λύση αλλά δεν γίνεται όταν ο δικαιούχος είναι ο ίδιος και στις δύο τράπεζες (μου βγάζει error).



POCO X5 5G via Tapatalk


Σίγουρα γίνεται αν ο δικαιούχος είναι το ίδιο άτομο καθότι το κάνω συχνά

Βέβαια σε κάθε συστημική τράπεζα έχω διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται αν ο δικαιούχος είναι το ίδιο άτομο καθότι το κάνω συχνά

Βέβαια σε κάθε συστημική τράπεζα έχω διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Έλα όμως που εγώ έχω ένα νούμερο κινητού τηλεφώνου; Άρα δεν;

POCO X5 5G via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, topmar said:

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για μεταφορά μικρών ποσών χρημάτων μεταξύ 2 διαφορετικών τραπεζών (Alpha - Πειραιώς), που να μην υπάρχει χαράτσι;

Με το IRIS είναι η μία λύση αλλά δεν γίνεται όταν ο δικαιούχος είναι ο ίδιος και στις δύο τράπεζες (μου βγάζει error).



POCO X5 5G via Tapatalk
 

Δεν παίζει ρόλο το άτομο. Ο αριθμός τηλεφώνου κάνει τη διαφοροποίηση 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα κατάφερα έχοντας τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου. Ενεργοποίησα πρώτα το iris στην Alpha (από εκεί ήθελα να στείλω χρήματα) και μετά το ενεργοποίησα και στην εθνική.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




Με το IRIS είναι η μία λύση αλλά δεν γίνεται όταν ο δικαιούχος είναι ο ίδιος και στις δύο τράπεζες (μου βγάζει error).


Ετσι είμαι κ γω και γίνεται. Εχω 3 τράπεζες με το ιδιο κινητό.
Ενεργοποιείς το iris και στις 2. Πας σε αυτή που θς λάβεις και την κάνεις "πρωτεύον". Πας στην άλλη και στέλνεις χρηματα στον αριθμο του κινητου σου.
Την ειχα και γω αυτη την απορία κ το έκανα πριν μια εβδομάδα.
Βέβαια δεν ξερω αν ισχύει αλλά μου είπαν οτι χωρις χαρατσι ειναι οριο τα 30€ για κάθε συναλλαγή.
Αν θες να μεταφέρεις 100€, κάνεις 4 συναλλαγές.


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω την επιλογή "Πρωτεύον" που λες.... Έχω Alpha Bank και Πειραιώς...

Λοιπόν, κοιτάζοντας τις ρυθμίσεις IRIS στην Alpha Bank, είδα ότι στην επιλογή "Λογαριασμός Πίστωσης" έγραφε ότι είχε οριστεί από άλλη τράπεζα. Άλλαξα την επιλογή στον ίδιο λογαριασμό με αυτόν της χρέωσης (από πάνω), στην Alpha Bank δηλαδή (ίδιος λογαριασμός στην Alpha Bank και χρέωσης και πίστωσης δηλαδή) και δοκίμασα ξανά να στείλω 3€ από την Τράπεζα Πειραιώς.

Ήρθε απευθείας το ποσό χωρίς να έχει πρόσθετη κράτηση βλέπω τώρα.

Λέτε να ήταν αυτό το πρόβλημα;

POCO X5 5G via Tapatalk



0f8eed00426b3e8ac9405aa4510ed19f.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...