Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω λογαριασμούς στην Πειραιώς και την Εθνική. Με αφορμή τα μηνύματά σας προσπάθησα να στείλω €500 από την Εθνική στην Πειραιώς με IRIS μέσω κινητού για να δω τη χρέωση (αν υπάρχει).

Στο τελευταίο βήμα μου έβγαλε η Εθνική ότι το ΙΒΑΝ αποστολέα και παραλήπτη είναι το ίδιο. Κατάλαβα λοιπόν ότι έπρεπε να ενεργοποιήσω το IRIS στο λογαριασμό-αποδέκτη (Πειραιώς) αφού ήταν ενεργοποιημένο στην Εθνική (δεν το θυμόμουν καν).

Μέσα σε δευτερόλεπτα είχε γίνει η αλλαγή μέσα από την παλιά εφαρμογή της Πειραιώς και τα χρήματα έφτασαν στην Πειραιώς χωρίς χρέωση - ωραίο σύστημα! 🙂

Ερώτηση: Εάν ο αποδέκτης δεν έχει ενεργοποιήσει το IRIS σε λογαριασμό του και προσπαθήσω να του στείλω χρήματα, θα πάρω κάποιο μήνυμα πριν φύγει το ποσό από τον λογαριασμό μου;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πάλι βάλανε όριο 500€/ημερα στο ιρις??????
δεν το είχαν βγάλει ποτέ νομίζω
Έχω λογαριασμούς στην Πειραιώς και την Εθνική. Με αφορμή τα μηνύματά σας προσπάθησα να στείλω €500 από την Εθνική στην Πειραιώς με IRIS μέσω κινητού για να δω τη χρέωση (αν υπάρχει).
Στο τελευταίο βήμα μου έβγαλε η Εθνική ότι το ΙΒΑΝ αποστολέα και παραλήπτη είναι το ίδιο. Κατάλαβα λοιπόν ότι έπρεπε να ενεργοποιήσω το IRIS στο λογαριασμό-αποδέκτη (Πειραιώς) αφού ήταν ενεργοποιημένο στην Εθνική (δεν το θυμόμουν καν).
Μέσα σε δευτερόλεπτα είχε γίνει η αλλαγή μέσα από την παλιά εφαρμογή της Πειραιώς και τα χρήματα έφτασαν στην Πειραιώς χωρίς χρέωση - ωραίο σύστημα! 
Ερώτηση: Εάν ο αποδέκτης δεν έχει ενεργοποιήσει το IRIS σε λογαριασμό του και προσπαθήσω να του στείλω χρήματα, θα πάρω κάποιο μήνυμα πριν φύγει το ποσό από τον λογαριασμό μου;
ναι είναι γαματο. τζάμπα στέλνεις χρήματα μεταξύ λογαριασμών σου.
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mol said:

Πάλι βάλανε όριο 500€/ημερα στο ιρις??????

Ποτέ δεν έφυγε το ημερήσιο όριο των 500€. Εκείνο που δεν ισχύει πια είναι ο περιορισμός ποσού της κάθε τράπεζας για δωρεάν αποστολή. π χ. η Eurobank πάνω από 30€ ανά αποστολή χρέωνε. 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ilka71 said:

σορρυ που επιμένω αλλά μου φαίνεται παράξενο που η viva δεν μου κρατάει απολύτως τίποτα για πληρωμές που δέχομαι! μήπως είναι κανένα συστημικο λάθος; τους έχω ρωτήσει αλλά μου λένε να δω στο σαιτ τις προμήθειες. δεν θα έπρεπε έστω να με χρεώνει την προμήθεια και μετά ΕΆΝ ξοδεύω από την κάρτα να μου τα επιτρέψει;

ilka στο εχω ξαναπει, αν πας στις αναφορες λογαριασμου και τραβηξεις αναφορα θα δεις οτι σε χρεωνουν κανονικα. Οντως απο την αρχικη οθονη του λογαριασμου φαινεται το αρχικο ποσο που πηρες απο την καρτα και δεν φαινεται ξεκαθαρα η παρακρατηση του 1,5% αλλα αυτο που βλεπεις δεν ειναι η αληθεια 🙂 μαλλον το εκαναν γιατι αν το εβγαζαν κατευθειαν θα ελεγαν οι χρηστες γιατι μπηκαν λιγοτερα χρηματα. 
τραβηξε αναφορα και θα δεις την αφαιρεση του καθε ποσου 🙂 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alfeios said:

Ποτέ δεν έφυγε το ημερήσιο όριο των 500€. Εκείνο που δεν ισχύει πια είναι ο περιορισμός ποσού της κάθε τράπεζας για δωρεάν αποστολή. π χ. η Eurobank πάνω από 30€ ανά αποστολή χρέωνε. 

Δεν ισχύει αυτό που λες. 

Αρχές του μήνα έστειλα πάνω από 500. 

Και τον Γενάρη τα ίδια..... Έστειλα πάνω από 500

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mol said:

Δεν ισχύει αυτό που λες. 

Αρχές του μήνα έστειλα πάνω από 500. 

Και τον Γενάρη τα ίδια..... Έστειλα πάνω από 500

Εντάξει, ότι πεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με την παλιά πόλη εφαρμογή της winbank γίνεται. Η καινούργια είναι για πέταμα ως προς την λειτουργικότητα. 
Απ' ότι φαίνεται, όντως, στην καινούρια εφαρμογή λείπουν features...

Εγκατέστησα την παλιά, και έκανα την συναλλαγή.

Αλλά... τα λεφτά δεν έφτασαν ποτέ στον λογαριασμό της Εθνικής (αν και μου ήρθε email για πετυχημένη συναλλαγή), και έγινε αντιλογισμός οπότε εμφανίστηκαν και πάλι στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς.

Η πλάκα είναι ότι κάνω σωστά την διαδικασία (όπως την έκανα και τις προηγούμενες φορές).
Έχω ενεργοποιημένο το IRIS από την εφαρμογή της Εθνικής, μπαίνω στην εφαρμογή της Πειραιώς και στέλνω τα χρήματα στο κινητό μου τηλέφωνο....

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tsiftsism said:

Απ' ότι φαίνεται, όντως, στην καινούρια εφαρμογή λείπουν features...

Εγκατέστησα την παλιά, και έκανα την συναλλαγή.

Αλλά... τα λεφτά δεν έφτασαν ποτέ στον λογαριασμό της Εθνικής (αν και μου ήρθε email για πετυχημένη συναλλαγή), και έγινε αντιλογισμός οπότε εμφανίστηκαν και πάλι στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς. emoji848.png

Η πλάκα είναι ότι κάνω σωστά την διαδικασία (όπως την έκανα και τις προηγούμενες φορές).
Έχω ενεργοποιημένο το IRIS από την εφαρμογή της Εθνικής, μπαίνω στην εφαρμογή της Πειραιώς και στέλνω τα χρήματα στο κινητό μου τηλέφωνο....

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Υποθεττω άλλο τηλέφωνο στην Εθνική, άλλο στην Πειραιώς 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alfeios said:

Εντάξει, ότι πεις

Εντάξει έτσι είναι. 

Αν θες να με αμφισβητησεις καντο. Αλλά έχεις άδικο να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Υποθεττω άλλο τηλέφωνο στην Εθνική, άλλο στην Πειραιώς 
Όχι, το ίδιο τηλεφωνο.

Αλλά το ίδιο τηλέφωνο είχα και το προηγούμενο διάστημα (όταν σταμάτησαν να χρεώνουν προμήθεια για μεταφορά μέσω IRIS) που μετέφερα χρήματα.

Έχω στεγαστικό στην Εθνική, η μισθοδοσία μου όμως είναι στην Πειραιώς, οπότε στέλνω χρήματα από την Πειραιώς στην Εθνική (προ IRIS πήγαινα σε 2 διαφορετικά ATM για ανάληψη και μετά κατάθεση, το IRIS μου έλυσε τα χέρια).

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 8:43 ΜΜ, mol said:

Ξανά δωρεάν οι μεταφορές μέσω iris από εθνική προς Πειραιώς????

Πριν λίγο καιρό είχε χρέωση 0.50€ για πόσα πάνω από 50€

 

Επίσης σταμάτησε το ανώτατο ημερήσιο όριο ποσού μεταφοράς? Αν δε κάνω λάθος ήταν 500/ημέρα, πριν λίγο μετέφερα παρπανω από αυτό το ποσό 

Ορίστε 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stathis123 said:
ilka στο εχω ξαναπει, αν πας στις αναφορες λογαριασμου και τραβηξεις αναφορα θα δεις οτι σε χρεωνουν κανονικα. Οντως απο την αρχικη οθονη του λογαριασμου φαινεται το αρχικο ποσο που πηρες απο την καρτα και δεν φαινεται ξεκαθαρα η παρακρατηση του 1,5% αλλα αυτο που βλεπεις δεν ειναι η αληθεια  μαλλον το εκαναν γιατι αν το εβγαζαν κατευθειαν θα ελεγαν οι χρηστες γιατι μπηκαν λιγοτερα χρηματα. 
τραβηξε αναφορα και θα δεις την αφαιρεση του καθε ποσου  

δεν έχει! στα 50 ευρώ δεν έχει στα 20 λέει 0.36; καλά το λέω; είναι θέμα είδους κάρτας πελάτη; d5b4ed3b6c1cd4aeacc5b11d53a4f278.jpgea2532403ec7e51d3d31b24f70b7474a.jpg

εδώ 20 ευρώ πάλι δεν έχει προμήθεια
26a39eccf51a10e5ae1613200e57b7d9.jpg


στην πρώτη φώτο στο ένα 20αρικο λέει 0.18 προμήθεια

όπως βλέπεις μόνο στα σημερινά 3 20αρικα κράτησε 0.36 επί 2 και 0.18 και μείνανε 59.10.
όλα τα άλλα ποσά τις άλλες μέρες του Μάρτη δεν είχαν προμήθεια.

για τα 20αρικα δηλαδη η προμηθεια 0.36 ειναι 1.8%

εχει και ενα 20αρικο με 0.18 προμηθεια αρα 0.9% αλλα ολα τα αλλα ποσα δεν εχει καθολου προμηθεια
a42c30280482f3200492543ae0e924e6.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Έχει φορτώσει κάνεις χρήματα σε Revolut κάνοντας χρέωση στην πιστωτική του?
Αν ναι, η πιστωτική το βλέπει σαν αγορά (άρα πρακτικά μέχρι την ημερομηνία πληρωμής είναι ατοκο το ποσό) ή σαν ανάληψη μετρητών που και μεγαλύτερο επιτόκιο έχει αλλά και τοκιζεται άμεσα το ποσό?

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, djkostas20 said:

Έχει φορτώσει κάνεις χρήματα σε Revolut κάνοντας χρέωση στην πιστωτική του?
Αν ναι, η πιστωτική το βλέπει σαν αγορά (άρα πρακτικά μέχρι την ημερομηνία πληρωμής είναι ατοκο το ποσό) ή σαν ανάληψη μετρητών που και μεγαλύτερο επιτόκιο έχει αλλά και τοκιζεται άμεσα το ποσό?

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Ναι. Αγορά 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ilka71 said:

δεν έχει! στα 50 ευρώ δεν έχει στα 20 λέει 0.36; καλά το λέω; είναι θέμα είδους κάρτας πελάτη; d5b4ed3b6c1cd4aeacc5b11d53a4f278.jpgea2532403ec7e51d3d31b24f70b7474a.jpg

εδώ 20 ευρώ πάλι δεν έχει προμήθεια
26a39eccf51a10e5ae1613200e57b7d9.jpg


στην πρώτη φώτο στο ένα 20αρικο λέει 0.18 προμήθεια

όπως βλέπεις μόνο στα σημερινά 3 20αρικα κράτησε 0.36 επί 2 και 0.18 και μείνανε 59.10.
όλα τα άλλα ποσά τις άλλες μέρες του Μάρτη δεν είχαν προμήθεια.

για τα 20αρικα δηλαδη η προμηθεια 0.36 ειναι 1.8%

εχει και ενα 20αρικο με 0.18 προμηθεια αρα 0.9% αλλα ολα τα αλλα ποσα δεν εχει καθολου προμηθεια
a42c30280482f3200492543ae0e924e6.jpg

Τι να σου πω, πες μου τι εχεις κανει για να το κανω και εγω. εμενα σε καθε πληρωμη υπαρχει προμήθεια. αμα σε καιει ρωτα τους τι γινεται αχχαχαχαχα

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, πες μου τι εχεις κανει για να το κανω και εγω. εμενα σε καθε πληρωμη υπαρχει προμήθεια. αμα σε καιει ρωτα τους τι γινεται αχχαχαχαχα
σήμερα πρώτη φορά είδα και την επιστροφή 0.38 cents!
Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει που αναβάθμισαν την νέα εφαρμογή της winbank, και γράφει ότι έχει διόρθωση για το IRIS PAYMENTS, και δοκίμασα να κάνω μια μεταφορά και πάλι δεν δουλεύει. Μάλλον θα δουλεύουν διπλό βάρδιες εκεί στην Πειραιώς, δεν εξηγείται αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική σε πόσο καιρό στέλνει την καινούργια κάρτα γιατί στην εφαρμογή έβγαλε την καινούργια και δείχνει την ανενεργή και δε βγάζει την παλιά αυτή συνεχίζει να φανταστώ να υφίσταται μέχρι την ημερομηνία λήξης της;

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησε να μάθεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται.

Μόνο όταν την παραλάβεις και την ενεργοποιήσεις σταμαάει η παλιά.

Σε 2 πρόσφατες περιπτώσεις έκδοσης νέας κάρτας, η 1η δεν έφτασε στα χέρια μου, ενώ η 2η σε μια βδομάδα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2023 at 7:30 ΜΜ, djkostas20 said:

Έχει φορτώσει κάνεις χρήματα σε Revolut κάνοντας χρέωση στην πιστωτική του?
Αν ναι, η πιστωτική το βλέπει σαν αγορά (άρα πρακτικά μέχρι την ημερομηνία πληρωμής είναι ατοκο το ποσό) ή σαν ανάληψη μετρητών που και μεγαλύτερο επιτόκιο έχει αλλά και τοκιζεται άμεσα το ποσό?

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Αγορά και για αυτό οι κάρτες της Eurobank που δινουν επιβραβευση σε ολες τις αγορές, σου δινουν και 1% οταν φορτίζεις Revolut

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kipouros_tou_GAP said:

Αγορά και για αυτό οι κάρτες της Eurobank που δινουν επιβραβευση σε ολες τις αγορές, σου δινουν και 1% οταν φορτίζεις Revolut

Οι κάρτες της Alpha όμως δεν δίνουν. Αλλά και η AB αγορές βλέπει 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Kipouros_tou_GAP said:

Αγορά και για αυτό οι κάρτες της Eurobank που δινουν επιβραβευση σε ολες τις αγορές, σου δινουν και 1% οταν φορτίζεις Revolut

Ποια κάρτα της Eurobank  δίνει 1% επιστροφή με αγορές σε όλες ( και όχι σε επιλεγμένες) επιχειρήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nabonidus said:

Ποια κάρτα της Eurobank  δίνει 1% επιστροφή με αγορές σε όλες ( και όχι σε επιλεγμένες) επιχειρήσεις ;

Yes

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταφέρνω να μπω στις επιμέρους σχετικές πληροφοριακές σελίδες της τράπεζας ( ίσως να υπάρχει κάποιο προσωρινό πρόβλημα) , όμως διαβάζω <<  Με την πιστωτικά κάρτα  YES VISA, κερδίζετε από τις αγορές σας στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις των Golden Hall, The Mall Athens, Mediterranean Cosmos και Μαρίνας Φλοίσβου. Κερδίζετε όταν βάζετε βενζίνη σε επιλεγμένα πρατήρια ΕΚΟ ή πληρώνετε με πάγια εντολή τους λογαριασμούς ρεύματος στην ELPEDISON>>.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...