Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

1 hour ago, stathis123 said:

Απλά διορθώστε με νομιζω ειναι απο τις ελαχιστες που εχουν μηδενικη χρεωση παγιου, κατι το οποιο δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εχουν σταματησει να το δινουν. Βέβαι γενικα οι πιστωτικές μετά τα interchange fees εχουν σβησει 😞

Αυτή και η Toyota Visa της Εθνικής είναι με μηδενική συνδρομή μέχρι τώρα. 

Το γιατί έχουν σταματήσει να το δίνουν είναι προφανές: βγάζουν από τη μύγα ξύγκι, δεν αφήνουν τίποτα πλέον χωρίς χρέωση. 🤬

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς δίνει ακόμη με μηδενική συνδρομή, αν έχεις μισθοδοσία σε αυτήν. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγους μήνες που είχα δει.

Προσωπικά μου έβγαζε και τη Gold Visa χωρίς συνδρομή.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Στην Πειραιώς, ακόμη κι αν δεν λαμβάνεις μισθοδοσία, δίνει τις Classic & Gold με αντιλογισμό ετήσιας συνδρομής αν έχεις συνολικές ετήσιες αγορές €2.500

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλες τράπεζες δίνουν τουλάχιστον με συνολικές ετήσιες συναλλαγές το αντιλογισμό και στην Eurobank μου απέρριψαν το αίτημα για αντιλογισμό απλής visa και στο κατάστημα προσπαθούσε να μου πουλήσει το πρόγραμμα My Advantage με 3.75/μήνα για την δωρεάν συνδρομή ενώ είχε πάνω από 2.000 ευρώ συναλλαγές το τελευταίο 6μήνο.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, geoponer said:

Αυτή και η Toyota Visa της Εθνικής είναι με μηδενική συνδρομή μέχρι τώρα. 

Το γιατί έχουν σταματήσει να το δίνουν είναι προφανές: βγάζουν από τη μύγα ξύγκι, δεν αφήνουν τίποτα πλέον χωρίς χρέωση. 🤬

Έχει λιγότερο από μήνα που πήγα στην Εθνική, Την Toyota Visa δεν την δίνουν πλέον ή τουλάχιστον αυτή την περίοδο! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, andreasomageiras said:

Έχει λιγότερο από μήνα που πήγα στην Εθνική, Την Toyota Visa δεν την δίνουν πλέον ή τουλάχιστον αυτή την περίοδο! 

E ας την κατεβασουν και απο το site Να γινει φαση Diners 😅

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, stathis123 said:

Απλά διορθώστε με νομιζω ειναι απο τις ελαχιστες που εχουν μηδενικη χρεωση παγιου, κατι το οποιο δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εχουν σταματησει να το δινουν. Βέβαι γενικα οι πιστωτικές μετά τα interchange fees εχουν σβησει 😞

Αρχικά να πούμε πως όποιος έχει παλιά σύμβαση παραμένει χωρίς συνδρομή ή με αντιλογισμό συνδρομής στα ποσά που προέβλεπε η σύμβασή του. Βέβαια αν αλλάξει η κάρτα μπορεί η τράπεζα να αλλάξει τους όρους, όπως έκανε η Alpha σε ορισμένες περιπτώσεις με την κατάργηση των American Express.

Και η Εθνική δίνει τις Gold και Black με αντιλογισμό βάσει ύψους ετήσιων αγορών €7.000 και €12.000 αντίστοιχα.

2 ώρες πριν, testatos said:

Άλλες τράπεζες δίνουν τουλάχιστον με συνολικές ετήσιες συναλλαγές το αντιλογισμό και στην Eurobank μου απέρριψαν το αίτημα για αντιλογισμό απλής visa και στο κατάστημα προσπαθούσε να μου πουλήσει το πρόγραμμα My Advantage με 3.75/μήνα για την δωρεάν συνδρομή ενώ είχε πάνω από 2.000 ευρώ συναλλαγές το τελευταίο 6μήνο.

Η κάθε τράπεζα επιλέγει την τιμολογιακή της πολιτική. Αν δεν σου αρέσει πας αλλού π.χ. η Εθνική δίνει την Silver με €12 ετήσια συνδρομή, αν και με τον ετήσιο τζίρο που λες μπορείς να πας στην Πειραιώς που δίνει αντιλογισμό.

1 ώρα πριν, andreasomageiras said:

Έχει λιγότερο από μήνα που πήγα στην Εθνική, Την Toyota Visa δεν την δίνουν πλέον ή τουλάχιστον αυτή την περίοδο! 

Έτσι κάνουν στα καταστήματα διότι δεν κερδίζουν από αυτή, πρέπει να τους πιέσεις/απειλήσεις με παράπονο ή ακόμη καλύτερα να πας σε έμπορο Toyota για να κάνεις την αίτηση.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Έχει λιγότερο από μήνα που πήγα στην Εθνική, Την Toyota Visa δεν την δίνουν πλέον ή τουλάχιστον αυτή την περίοδο! 

Δεν ειναι μηνας από πέρσι το καλοκαίρι δεν την δίνουν 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, nikos_kallithea said:

Δεν ειναι μηνας από πέρσι το καλοκαίρι δεν την δίνουν 

Παράξενο, γιατί στην ιστοσελίδα της Τράπεζας γίνεται κανονική αναφορά και φαίνεται διαθέσιμη σε καταστήματα και τηλεφωνικά: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/toyota-visa

Το ίδιο και στην ιστοσελίδα της Toyota: https://www.toyota.gr/owners/toyota-visa

Πάντως αν ενδιαφέρεται κάποιος για τη συγκεκριμένη κάρτα, μπορεί να περάσει από ένα εξουσιοδοτημένο έμπορο Toyota - τουλάχιστον παλιότερα μπορούσε κανείς να αιτηθεί για την κάρτα και εκεί.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Παράξενο, γιατί στην ιστοσελίδα της Τράπεζας γίνεται κανονική αναφορά και φαίνεται διαθέσιμη σε καταστήματα και τηλεφωνικά: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/pistwtikes-kartes/toyota-visa

Το ίδιο και στην ιστοσελίδα της Toyota: https://www.toyota.gr/owners/toyota-visa

Πάντως αν ενδιαφέρεται κάποιος για τη συγκεκριμένη κάρτα, μπορεί να περάσει από ένα εξουσιοδοτημένο έμπορο Toyota - τουλάχιστον παλιότερα μπορούσε κανείς να αιτηθεί για την κάρτα και εκεί.

Ουτε το δευτερο ισχύει, οι αντιπρόσωποι σου λενε δεν μπορούμε εμεις μιλα με την τράπεζα.

Εν ολίγοις ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

https://www.moneyonline.gr/news/miniea-chreosi-se-olous-tous-logariasmous-isagi-i-eurobank-pii-ekserounte/

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, pexths said:

https://www.moneyonline.gr/news/miniea-chreosi-se-olous-tous-logariasmous-isagi-i-eurobank-pii-ekserounte/

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εντάξει φοβερό το να προσφέρει : "Τήρηση του λογαριασμού"  και "Αποστολή εμβασμάτων έως 500 ευρώ μέσω IRIS χωρίς κόστος" ενώ το δεύτερο αναγκάστηκε από την κυβέρνηση να το εφαρμόσει και τώρα στο δίνει σαν προνόμιο του λογαριασμού. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, testatos said:

Εντάξει φοβερό το να προσφέρει : "Τήρηση του λογαριασμού"  και "Αποστολή εμβασμάτων έως 500 ευρώ μέσω IRIS χωρίς κόστος" ενώ το δεύτερο αναγκάστηκε από την κυβέρνηση να το εφαρμόσει και τώρα στο δίνει σαν προνόμιο του λογαριασμού. 

Ναι, πρεπει να τους πίεσε πολύ η κυβέρνηση 🤣

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα της ημέρας: μου ανανέωσαν τη χρεωστική της εθνικής για 3 χρόνια και με χρέωσαν 6 ευρώ.
Δε θα κυκλοφορούν τουλάχιστον 10.000.000 κάρτες?
Με 6 ευρώ τη καθεμία να τα 60.000.000 αβασανιστα, αβίαστα, αβαδιστα κλπ

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, takpanos said:

Σε άλλα νέα της ημέρας: μου ανανέωσαν τη χρεωστική της εθνικής για 3 χρόνια και με χρέωσαν 6 ευρώ.
Δε θα κυκλοφορούν τουλάχιστον 10.000.000 κάρτες?
Με 6 ευρώ τη καθεμία να τα 60.000.000 αβασανιστα, αβίαστα, αβαδιστα κλπ

Αναρρωτιέμαι αν τους στείλεις mail πριν λήξει ότι δεν επιθυμώ την ανανέωση της Χ χρεωστικής μου το δέχονται ή θα σου πούνε "έλα από δω";

για ανανέωση πιστωτικής φαντάζομαι ακόμα δεν χρεώνουν ανανέωση σωστά;

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, geodimis said:

Αναρρωτιέμαι αν τους στείλεις mail πριν λήξει ότι δεν επιθυμώ την ανανέωση της Χ χρεωστικής μου το δέχονται ή θα σου πούνε "έλα από δω";

για ανανέωση πιστωτικής φαντάζομαι ακόμα δεν χρεώνουν ανανέωση σωστά;

Στην Alpha Bank ειχα μια παλια χρεωστική συνδεδεμενη με εναν λογαριασμό. Οταν ανοιξα νεο λογαριασμό εωγαλα νεα χρεωστική που συνδεθηκε και με τους δυο λογαριασμους. Επομενως η παλια ηταν αχρειαστη. Λιγο πριν λιγη μπηκα στο mobile banking πάτησα Δήλωση απώλειας, και ΔΕΝ  τσεκαρα το κουτακι που λεει Επιθυμω επανεκδοση. Δεν εκδόθηκε νεα, και δεν ελαβα καμια ενημερωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, takpanos said:

Σε άλλα νέα της ημέρας: μου ανανέωσαν τη χρεωστική της εθνικής για 3 χρόνια και με χρέωσαν 6 ευρώ.
Δε θα κυκλοφορούν τουλάχιστον 10.000.000 κάρτες?
Με 6 ευρώ τη καθεμία να τα 60.000.000 αβασανιστα, αβίαστα, αβαδιστα κλπ

Αρα άνοιξε και εσύ μια εθνική τράπεζα 

Link to comment
Share on other sites

Αρα άνοιξε και εσύ μια εθνική τράπεζα 
Καλή ιδέα για να βγάζω αβίαστα λεφτά. Θα γίνω εξπερ στα κόλπα αρμεγματος πελατων
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, testatos said:

Εντάξει φοβερό το να προσφέρει : "Τήρηση του λογαριασμού"  και "Αποστολή εμβασμάτων έως 500 ευρώ μέσω IRIS χωρίς κόστος" ενώ το δεύτερο αναγκάστηκε από την κυβέρνηση να το εφαρμόσει και τώρα στο δίνει σαν προνόμιο του λογαριασμού. 

Απο τη στιγμή που μεταφορές μέσω IRIS εως 500€ δε χρεώνονται πλέον, πολύς κόσμος θα κλείσει λογαριασμούς μη-μισθοδοσίας. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kipouros_tou_GAP said:

Απο τη στιγμή που μεταφορές μέσω IRIS εως 500€ δε χρεώνονται πλέον, πολύς κόσμος θα κλείσει λογαριασμούς μη-μισθοδοσίας. 

Σωστά. Έχω μερικούς που πρέπει να κλείσω. Μόνο με επίσκεψη στο κατάστημα γίνεται; (Για Alpha Bank και Eurobank)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στη Eurobank γίνεται και μέσω internet banking.

Πάντως, πολύ φοβάμαι πως σταδιακά όλες οι τράπεζες θα προχωρήσουν σε αυτό το μοντέλο, αλλιώς δεν έχει λογική από την Eurobank τέτοια κίνηση "αυτοκτονίας".

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Στη Eurobank γίνεται και μέσω internet banking.
Πάντως, πολύ φοβάμαι πως σταδιακά όλες οι τράπεζες θα προχωρήσουν σε αυτό το μοντέλο, αλλιώς δεν έχει λογική από την Eurobank τέτοια κίνηση "αυτοκτονίας".
Γιατί πότε ήταν δωρεάν αυτές οι υπηρεσίες ρε παιδιά? Ανέκαθεν υπήρχαν πακετα με μηνιαία χρέωση ή προϋπόθεση να έχεις κάποιο ποσό καταθέσεων για να έχεις δωρεάν μεταφορές χρημάτων, εμβάσματα κλπ. Απλά όσο περνάει ο καιρός μειώνουν τις δωρεάν παροχές που προσφέρουν τα πακέτα και αυξάνουν τις τιμές. Επίσης δεν ξέρω αν είναι δωρεάν σε περίπτωση που έχεις μισθοδοσίας. Απ' όσο διάβαζα στο site, θα συνδέεις τη μισθοδοσία σου με ένα από τα προσφερόμενα πακέτα και θα έχεις έως 50% έκπτωση στο πακέτο. Δεν ξέρω αν αλλάξει αυτό και είναι δωρεάν, αλλά χλωμό το βλέπω.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Just now, zananiro said:

Γιατί πότε ήταν δωρεάν αυτές οι υπηρεσίες ρε παιδιά? Ανέκαθεν υπάρχουν πακετα με μηνιαία χρέωση για να έχεις δωρεάν μεταφορές χρημάτων, εμβάσματα κλπ. Επίσης δεν ξέρω αν είναι δωρεάν σε περίπτωση που έχεις μισθοδοσίας. Απ' όσο διάβαζα στο site, θα συνδέεις τη μισθοδοσία σου με ένα από τα προσφερόμενα πακέτα και θα έχεις έως 50% έκπτωση στο πακέτο. Δεν ξέρω αν αλλάξει αυτό και είναι δωρεάν, αλλά χλωμό το βλέπω.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk
 

Θα σε χρεώνει επειδή έχεις λογαριασμό, όχι για κάποια υπηρεσία. Αυτό λέει το άρθρο.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Θα σε χρεώνει επειδή έχεις λογαριασμό, όχι για κάποια υπηρεσία. Αυτό λέει το άρθρο.
Δεν λέει ακριβώς αυτό. Μπορείς να έχεις δωρεάν αποταμιευτικό λογαριασμό για αναλήψεις και καταθέσεις. Αν θες να κάνεις όμως και άλλες συναλλαγές, όπως πληρωμές με κάρτα, εμβάσματα κλπ, θα πρέπει να ενταχθείς σε κάποιο πακέτο, όπου το πιο φθηνό θα είναι 0.6 λεπτά το μήνα και αν έχεις μισθοδοσία δωρεάν. Τα υπόλοιπα πακέτα είναι ήδη διαθέσιμα στο site εδώ και καιρό. Οπότε αυτό που λέει Ουσιαστικά το άρθρο είναι ότι θα σε χρεώνει για τη χρήση κάρτας, γιατί για όλες τις άλλες συναλλαγές όπως εμβάσματα κλπ υπήρχε ανέκαθεν χρέωση (αν εξαιρέσεις κάποιες ελάχιστες συναλλαγές με λογαριασμούς εντος της ίδιας τράπεζας).

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk




The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, zananiro said:

Δεν λέει ακριβώς αυτό. Μπορείς να έχεις δωρεάν αποταμιευτικό λογαριασμό για αναλήψεις και καταθέσεις. Αν θες να κάνεις όμως και άλλες συναλλαγές, όπως πληρωμές με κάρτα, εμβάσματα κλπ, θα πρέπει να ενταχθείς σε κάποιο πακέτο, όπου το πιο φθηνό θα είναι 0.6 λεπτά το μήνα και αν έχεις μισθοδοσία δωρεάν. Τα υπόλοιπα πακέτα είναι ήδη διαθέσιμα στο site εδώ και καιρό. Οπότε αυτό που λέει Ουσιαστικά το άρθρο είναι ότι θα σε χρεώνει για τη χρήση κάρτας, γιατί για όλες τις άλλες συναλλαγές όπως εμβάσματα κλπ υπήρχε ανέκαθεν χρέωση (αν εξαιρέσεις κάποιες ελάχιστες συναλλαγές με λογαριασμούς εντος της ίδιας τράπεζας).

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk



 

Αυτο καταλαβαινω και εγω, αρα απλα εαν θες δωρεαν καταθετικο λογαριασμο θα σου δινουν μια καρτα αναληψης για το ΑΤΜ (η οποια μπορει να μην ειναι καν Visa/Master) και η οποια δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει για αγορες. 
Οποτε, κραταμε ενα καταθετικο χωρις χρεωστικη και ανοιγουμε μια πιστωτικη και τα περναμε ολα απο εκει. Τι στο καλο θα κοψουν και την πληρωμη πιστωτικης απο καταθετικο λογαριασμο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...