Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και ρωτάω εγώ τώρα. 1) γιατί δε δοκίμασες άλλη κάρτα άλλης τράπεζας;; και 2) είναι δυνατόν να μην το ξέρουν οι τράπεζες αυτό και δε του το είπαν;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DjTony said:

Και ρωτάω εγώ τώρα. 1) γιατί δε δοκίμασες άλλη κάρτα άλλης τράπεζας;; και 2) είναι δυνατόν να μην το ξέρουν οι τράπεζες αυτό και δε του το είπαν;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

2) Η τράπεζα πού να το ξέρει; Η εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας δεν βλέπει καν προσπάθειες χρήσης των πιστωτικών καρτών στην συγκεκριμένη περίπτωση. Λογικά ο πράκτορας του Ο.Π.Α.Π. θα έπρεπε να το είχε αντιληφθεί βάσει της ανακοίνωσης που υπάρχει στο κατάστημά του.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στα πρακτορεία του ΟΠΑΠ δεν γίνονται δεκτές πιστωτικές κάρτες, μόνο χρεωστικές ή προπληρωμένες.

Αυτό είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται, καλό είναι να το γνωρίζουν και οι υπόλοιποι για να μη γίνεται σύγχυση.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι δεν γνώριζα την πολύ σημαντική λεπτομέρεια ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα για τζόγο σε κατάστημα οπαπ.
άσχετα από το γεγονός ότι ήμουν ανενημερωτος, μου φαίνεται πραγματικά αστείο. κατά μία έννοια δεν με αφήνουν να διαχειριστώ τα χρήματα μου όπως επιθυμώ, σε φυσικό κατάστημα οπαπ, γιατί κατά τα άλλα στο διαδίκτυο, όπως αναφέρθηκε, περνάνε άνετα.
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω κανεις ενα λαθος, τα χρηματα τους θελεις να πεις ,στις χρεωστικες που ειναι οντως δικα σου τα κανεις οτι θες

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Εδω κανεις ενα λαθος, τα χρηματα τους θελεις να πεις
όταν μου ενέκριναν την πιστωτική, κάναμε κάποια συμφωνία για το που θα μπορώ να ξοδέψω τα χρήματα?

επίσης δεν είναι ο ορισμός της κοροϊδίας να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου σε φυσικό κατάστημα, αλλά να περνάει αέρας στο ηλεκτρονικό τους κατάστημα?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε, ισως να υπαρχει στα χαρτια που υπεγραψες με μικρα γραμματα καποιοι οροι ,αληθεια ποιος τους διαβαζει; 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, pexths said:

ομολογώ ότι δεν γνώριζα την πολύ σημαντική λεπτομέρεια ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα για τζόγο σε κατάστημα οπαπ.
άσχετα από το γεγονός ότι ήμουν ανενημερωτος, μου φαίνεται πραγματικά αστείο. κατά μία έννοια δεν με αφήνουν να διαχειριστώ τα χρήματα μου όπως επιθυμώ, σε φυσικό κατάστημα οπαπ, γιατί κατά τα άλλα στο διαδίκτυο, όπως αναφέρθηκε, περνάνε άνετα.
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε.

Και εγώ ακριβώς αυτό σκέφτηκα όταν πήγα να πληρώσω με πιστωτική και δεν την έκαναν δεκτή, είναι απαράδεκτο.

 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μια πονηρή ερώτηση, εάν περάσω μια πιστωτική της εθνικής για παράδειγμα, στην curve και πάω να χρεώσω την curve θα την πάρει?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε.

Και εγώ ακριβώς αυτό σκέφτηκα όταν πήγα να πληρώσω με πιστωτική και δεν την έκαναν δεκτή, είναι απαράδεκτο.

 

Mε gpay και την ίδια κάρτα έχετε προσπαθήσει?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikos_kallithea said:

Mε gpay και την ίδια κάρτα έχετε προσπαθήσει?

Όχι φίλε μου 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον ΟΠΑΠ νομίζω ένας φίλος είχε θέμα και με την revolut, έχει τύχει σε κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TypeRS said:

Σχετικά με τον ΟΠΑΠ νομίζω ένας φίλος είχε θέμα και με την revolut, έχει τύχει σε κάποιον;

Ναι μερικές κάρτες με συγκεκριμένο BIN δεν της κάνει δεχτές. 

 

2 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Mε gpay και την ίδια κάρτα έχετε προσπαθήσει?

Έχω δοκιμάσει δεν περνάει. Ο εικονικός αριθμός που δημιουργεί έχει BIN Πιστωτικής και τρώει απόρριψη .

Link to comment
Share on other sites

Τον περιορισμό αναφορικά με τις πιστωτικές τον έχει ο Ο.Π.Α.Π. και όχι η κάθε τράπεζα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

μια πονηρή ερώτηση, εάν περάσω μια πιστωτική της εθνικής για παράδειγμα, στην curve και πάω να χρεώσω την curve θα την πάρει?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν είναι πονηρό. Η curve και revolut είναι σαν προπληρωμενες. Αν δεν είναι φορτισμένες με χρήματα , δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές.
Οπότε λογικά δεν θα έχεις θέμα.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pank said:

Δεν είναι πονηρό. Η curve και revolut είναι σαν προπληρωμενες. Αν δεν είναι φορτισμένες με χρήματα , δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές.
Οπότε λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Η curve δεν έχει σχέση με Revolut και δεν την φορτίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, TypeRS said:

Σχετικά με τον ΟΠΑΠ νομίζω ένας φίλος είχε θέμα και με την revolut, έχει τύχει σε κάποιον;

Η ρεβο εχει επιλογη αν θα δέχεται πληρωμές σε στοιχηματικες, τυχερά παιχνίδια κλπ, σε μενα δουλεύει μια χαρά πχ στο Τζόκερ 

Link to comment
Share on other sites

Τον είδα αυτό με τον ΟΠΑΠ τις προάλλες και μου έκανε εντύπωση. Πάει να πληρώσει ο τύπος με μια κάρτα και δε του την έκανε δεκτή. Έδωσε άλλη και τη δέχτηκε.
Το συζητούσαν γιατί τους έκανε εντύπωση. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως και οι δύο κάρτες πρέπει να ήταν από ελληνικές τράπεζες.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Η ρεβο εχει επιλογη αν θα δέχεται πληρωμές σε στοιχηματικες, τυχερά παιχνίδια κλπ, σε μενα δουλεύει μια χαρά πχ στο Τζόκερ 

Η συζήτηση γίνεται για συναλλαγές σε φυσικό P.O.S. στα καταστήματα Ο.Π.Α.Π.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, pank said:

Δεν είναι πονηρό. Η curve και revolut είναι σαν προπληρωμενες. Αν δεν είναι φορτισμένες με χρήματα , δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές.
Οπότε λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Θα έχεις θέμα:
 

Compliance with your underlying card issuer’s terms

Irrespective of Curve Fronted, you always need to be compliant with the terms of use and policies of your underlying payment card. Your Curve card should not be used for any transactions which are not permissible with or are penalised by your underlying credit card issuer, such as any cash advance or quasi-cash transactions including money orders, buying lottery tickets, paying certain taxes, or transactions for investments purposes. Non-permissible and penalised transactions may also include ‘Curve Fronted’ transactions discussed below. 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2023 at 1:02 ΠΜ, JIMJFK said:

Οταν πας να ανοιξεις ενα term deposit σου δειχνει τα live επιτοκια που τρεχουν εκεινη τη στιγμη και μπορεις να κλειδωσεις! Min κεφαλαιο 2Κ

 

OK ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, θα περασω αμεσα απο ενα καταστημα  HSBC

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, stathis123 said:

Θα έχεις θέμα:
 

Compliance with your underlying card issuer’s terms

Irrespective of Curve Fronted, you always need to be compliant with the terms of use and policies of your underlying payment card. Your Curve card should not be used for any transactions which are not permissible with or are penalised by your underlying credit card issuer, such as any cash advance or quasi-cash transactions including money orders, buying lottery tickets, paying certain taxes, or transactions for investments purposes. Non-permissible and penalised transactions may also include ‘Curve Fronted’ transactions discussed below. 

Αν είναι "ιδιοτροπία" του ΟΠΑΠ το ότι δεν περνάνε πιστωτικές δεν βλέπω το λόγο με το παραπάνω τέχνασμα να έχει οποιοδήποτε θέμα. Γιατί δεν παραβιάζει κάποιον όρο χρήσης των καρτών του.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Η ρεβο εχει επιλογη αν θα δέχεται πληρωμές σε στοιχηματικες, τυχερά παιχνίδια κλπ, σε μενα δουλεύει μια χαρά πχ στο Τζόκερ 

και σε μενα η revolut δεν εχει θεμα στα πρακτορεία του ΟΠΑΠ

και δεν εχω ενεργοποιησει καμμια σχετικη επιλογη, δεν δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοια επιλογη

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω, γίνεται να συνδέσω την ίδια κάρτα στο GPay σε δύο διαφορετικά κινητά? (στον ίδιο λογαριασμό google).

Sent from my Nothing Phone 1 using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω, γίνεται να συνδέσω την ίδια κάρτα στο GPay σε δύο διαφορετικά κινητά? (στον ίδιο λογαριασμό google).

Sent from my Nothing Phone 1 using Tapatalk


Μα δεν έχει να κάνει με το κινητό.
Αν είναι συνδεδεμένο το gpay με μια κάρτα αυτό ισχύει για τον λογαριασμό σου γενικά.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...