Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

γμτ καλό το IRIS αλλά με ένα νούμερο κινητό που έχω σε όλες τις τράπεζες δεν μπορώ να μεταφέρω από μια τράπεζα στην άλλη σε δικούς μου λογαριασμούς

Link to comment
Share on other sites

γμτ καλό το IRIS αλλά με ένα νούμερο κινητό που έχω σε όλες τις τράπεζες δεν μπορώ να μεταφέρω από μια τράπεζα στην άλλη σε δικούς μου λογαριασμούς
Δεν κοιτάς αυτό που έγραψε ο φίλος πριν μερικές μέρες


Εγώ πάντως με έναν αριθμό κάνω τη δουλειά μου σε τρεις τράπεζες. Όποτε χρειαστεί να μεταφέρω χρήματα από την μία τράπεζα στην άλλη, αρκεί μόνο να ενεργοποιήσω λογαριασμό πίστωσης στην τράπεζα που θέλω να στείλω τα χρήματα. Μέσω IRIS πάντα.



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με έναν αριθμό κάνω τη δουλειά μου σε τρεις τράπεζες. Όποτε χρειαστεί να μεταφέρω χρήματα από την μία τράπεζα στην άλλη, αρκεί μόνο να ενεργοποιήσω λογαριασμό πίστωσης στην τράπεζα που θέλω να στείλω τα χρήματα. Μέσω IRIS πάντα.
για πες πως γίνεται! εγώ πήγα να στείλω από εθνική μέσω iris στην αλφα σε δικό μου λογαριασμό διάλεξα τον λογαριασμό εθνικής από τον οποίο θα στείλω έβαλα το κινητό μου αλλά μου έβγαλε ότι το Iban που θα στείλω με το Iban από το οποίο θα στείλω έχει το ίδιο κάτοχο .και την επόμενη φορά που δοκίμασα τα έστειλε στον λογαριασμό της εθνικής που έχω δηλώσει στο iris !
για πες πως γίνεται! εγώ πήγα να στείλω από εθνική μέσω iris στην αλφα σε δικό μου λογαριασμό διάλεξα τον λογαριασμό εθνικής από τον οποίο θα στείλω έβαλα το κινητό μου αλλά μου έβγαλε ότι το Iban που θα στείλω με το Iban από το οποίο θα στείλω έχει το ίδιο κάτοχο .και την επόμενη φορά που δοκίμασα τα έστειλε στον λογαριασμό της εθνικής που έχω δηλώσει στο iris !
το πέτυχα ! μάλλον επειδή πήγα στην αλφα και ξανά ενεργοποίησα την υπηρεσία ;

από ότι κατάλαβα εάν έχει το ίδιο κινητό σε όλες τις τράπεζες πρέπει κάθε φορά που θες να αλλάξεις τον λογαριασμό από τον οποίο θα να στείλεις λεφτά να πηγαίνεις στην ΆΛΛΗ τράπεζα (που θα λάβει τα λεφτά) να απενεργοποιεις και να ξανά ενεργοποιείς την υπηρεσία για να γίνει εκείνης το Iban default για το νούμερο σου
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς . Σε κάθε ενεργοποίηση του iris αυτός θα είναι ο παραλήπτης μέσω της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και περίπου μιάμιση ώρα, να πληρώσω την ασφάλεια του αυτοκινήτου (Eurolife) πήρα και στην τηλεφωνική βοήθεια της Eurobank, αλλά εις μάτην.

Ούτε στη ίδια σελίδα της Eurolife δέχεται τον κωδικό πληρωμής (Η διασύνδεση με τα συστήματα δεν είναι εφικτή . Παρακαλούμε δοκίμασε αργότερα. )!!!

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Προσπαθώ εδώ και περίπου μιάμιση ώρα, να πληρώσω την ασφάλεια του αυτοκινήτου (Eurolife) πήρα και στην τηλεφωνική βοήθεια της Eurobank, αλλά εις μάτην.

Ούτε στη ίδια σελίδα της Eurolife δέχεται τον κωδικό πληρωμής (Η διασύνδεση με τα συστήματα δεν είναι εφικτή . Παρακαλούμε δοκίμασε αργότερα. )!!!

 

Το ίδιο συνέβη και σ' εμένα προ ημερών, για πληρωμή σε δόσεις, και όταν άλλαξα κάρτα τη δέχτηκε αμέσως.

Κάτι συμβαινει με το σύστημά τους.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, makap said:

Το ίδιο συνέβη και σ' εμένα προ ημερών, για πληρωμή σε δόσεις, και όταν άλλαξα κάρτα τη δέχτηκε αμέσως.

Κάτι συμβαινει με το σύστημά τους.

Μπορείς να πληρώσεις με κάρτα όταν έχεις κωδικό πληρωμής RF ή εννοείς κάτι διαφορετικό;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα. Στην Ιταλία μιας και έχει ευρώ, δεν υπάρχει λόγος να βάλω λεφτά σε revolut σωστά; πληρώνω κανονικά με τις πιστωτικές/χρεωστικές μου σαν να είμαι Ελλάδα;;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, DjTony said:

Χαιρετώ την ομάδα. Στην Ιταλία μιας και έχει ευρώ, δεν υπάρχει λόγος να βάλω λεφτά σε revolut σωστά; πληρώνω κανονικά με τις πιστωτικές/χρεωστικές μου σαν να είμαι Ελλάδα;;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα την Gold Mastercard της Εθνικής μιας και έχει δυνατότητα αντιλογισμού ετήσιας συνδρομής, αλλά έχω μια απορία: σε top-up στην Revolut δεν θα έπρεπε να έχω πάρει 0,05% σε go4more πόντους;

Ίσως έχει ξαναγραφεί, αλλά δεν κατάφερα να το εντοπίσω και θυμάμαι μόνο για το bonus της Alpha Bank να συζητάμε σχετικά.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GraveDigger said:

Απέκτησα την Gold Mastercard της Εθνικής μιας και έχει δυνατότητα αντιλογισμού ετήσιας συνδρομής, αλλά έχω μια απορία: σε top-up στην Revolut δεν θα έπρεπε να έχω πάρει 0,05% σε go4more πόντους;

Ίσως έχει ξαναγραφεί, αλλά δεν κατάφερα να το εντοπίσω και θυμάμαι μόνο για το bonus της Alpha Bank να συζητάμε σχετικά.

Όχι οταν οι συναλλαγες αφορουν μεταφορες χρηματων δεν κερδιζεις πόντους/επιστροφη απο τα προγραμματα των τραπεζων.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην Περαιώς κερδίζεις κανονικά 0,2% σε yellows όπως και στην Eurobank 1% στα προγράμματα Yes, Μασούτης & Attica.

Είμαι σίγουρος πως δεν αποδίδει bonus στην Alpha Bank (όπως το έχουμε ξαναγράψει και στο παρόν forum), αλλά ενδεχομένως να κερδίζεις με την Energy Mastercard όπως μου έχει αναφέρει ένας γνωστός μου ή με άλλες co-branded π.χ. Affinity Mastercard.

Για το go4more της Εθνικής είχα μείνει με την εντύπωση πως αποδίδεται σε φόρτιση Revolut.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να συγκρίνεις μήπως έχουν δώσει καλύτερες προμήθειες σε άλλον;

On 3/12/2022 at 10:05 ΜΜ, ilka71 said:

τελικά στο τελευταίο τηλεφώνημα για να πάω στο ραντεβού να φτιάξω επαγγελματικό λογαριασμό για να έχω την εφαρμογή pos της αλφα bank που μου είχαν πει ξεκάθαρα 1.5% προμήθεια ανά συναλλαγή συν 2 ΔΥΟ ευρώ/μήνα πάγιο μου έσκασε η κοπέλα ότι ξέρετε πλέον υπάρχει και 5 ευρώ συνδρομή. άρα 7 σύνολο. τι λαμογια είναι ρε. 6.90+2 δίνω το μήνα στην εθνική αλλά με 0.90% προμήθεια.

όλο λέω για την viva αλλά και εκεί δεν γουστάρω να πληρώνω 1.5 ευρώ προμήθεια εάν πληρώσω δόσεις εφορίας όταν μέσω τραπεζών είναι δωρεάν.

Μπορείς να διαπραγματευτείς με την τράπεζα την προμήθεια που θα χρεώνει σε κάθε συναλλαγή. Οι τράπεζες προσφέρουν προσωποποιημένη τιμολόγηση (λαμβάνοντας υπόψη κυρίως τον κλάδο στον οποίο δραστηριοποιείσαι και τον τζίρο της επιχείρησής σου).

Επίσης, οι τράπεζες προσφέρουν διαφορετική τιμολόγηση ανάλογα με το περιθώριο κέρδους που έχεις. Π.χ., ένα περίπτερο έχει μικρότερο περιθώριο κέρδους από ένα κοσμηματοπωλείο και είναι λογικό να προτείνουν μικρότερη προμήθεια στο περίπτερο.

Πηγή: https://www.insurancemarket.gr/odigos-xrimatos/kartes/pws-leitourgei-to-mhxanhma-pos-kai-poio-pos-symferei

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 10:39 ΜΜ, JIMJFK said:

H HSBC φευγει πλεον απο Ελλαδα (Παγκρητια μεχρι τα μεσα καλοκαιριου) στην οποια θα μπορουσες να ανοιξεις λογαριοασμους και Ελλαδα και Βρετανια - Γαλλια Μαλτα κ.ο.κ. και να εχεις ΔΩΡΕΑΝ μεταφορες (μεσω premier accounts) ΟΣΑ Θελεις (αν και ανω των 10Κ χτυπα το SΑR).

Στέκομαι σε αυτό: γιατί να χτυπά το SAR αν πρόκειται για μεταφορές από δικό μου λογαριασμό στην Α τράπεζα πάλι σε δικό μου λογαριασμό στη Β τράπεζα (ακόμα κι αν είναι σε διαφορετικές χώρες); Ακόμα και στην ΕΤΕ κατά τη μεταφορά ποσού ως 49999€ σε λογαριασμό άλλης τράπεζας δεν ζητάει τίποτα. Από 50.000€ ανοίγει ένα πεδίο όπου ζητάει να κάνεις upload κάποιο "δικαιολογητικό" για τη συναλλαγή, αλλά ακόμα και τότε έχει ένα switch με το οποίο επιλέγεις ότι κάνεις μεταφορά σε δικό σου λογαριασμό (στην άλλη τράπεζα εννοείται) οπότε εξαλείφεται κι αυτή η απαίτηση και προχωράει.

On 15/1/2023 at 12:53 ΠΜ, JIMJFK said:

Το προβλημα σε αυτο που μου ζητας ειναι αν θα σου τρεξουν στην HSBC Greece να σου ανοιξουν στην HSBC France Malta UK etc το λογαριασμο (HSBC premier) που θες. Νομιζω οτι θα προσπαθησουν να το παιξουν καθυστερηση μεχρι τη μεταβαση του ελληνικου υποκαταστηματος (οι ντοπιοι υπαλληλοι της Παγκρητιας πλεον).

ΠΙΕΣΕ ΤΟΥΣ

Επικοινώνησα την προηγούμενη εβδομάδα (αρχές της προηγούμενης μάλιστα) και κάτι τέτοιο σαν αυτό περί "καθυστέρησης" που περιγράφεις κατάλαβα κι εγώ. Μετά την "ανάκριση" "γιατί,πως, πόσα" και τις εξηγήσεις "ναι μεν αλλά ετοιμάζεται η συγχώνευση με την Παγκρήτια και θα θέλαμε να διατηρήσετε συναλλακτική σχέση" υποτίθεται την επόμενη μέρα θα με καλούσαν να κλείσουμε ραντεβού. Ακόμα περιμένω να πάρουν τηλέφωνο...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, theo1973 said:

Στέκομαι σε αυτό: γιατί να χτυπά το SAR αν πρόκειται για μεταφορές από δικό μου λογαριασμό στην Α τράπεζα πάλι σε δικό μου λογαριασμό στη Β τράπεζα (ακόμα κι αν είναι σε διαφορετικές χώρες); Ακόμα και στην ΕΤΕ κατά τη μεταφορά ποσού ως 49999€ σε λογαριασμό άλλης τράπεζας δεν ζητάει τίποτα. Από 50.000€ ανοίγει ένα πεδίο όπου ζητάει να κάνεις upload κάποιο "δικαιολογητικό" για τη συναλλαγή, αλλά ακόμα και τότε έχει ένα switch με το οποίο επιλέγεις ότι κάνεις μεταφορά σε δικό σου λογαριασμό (στην άλλη τράπεζα εννοείται) οπότε εξαλείφεται κι αυτή η απαίτηση και προχωράει.

Την εποχη που η Ελλαδα ετοιμαζοταν για capital controls (εκεινο το καλοκαιρι) ετυχε να ημουν κατω Ελλαδα. Οι δικοι μου απο αμελεια- δυσπιστια τελος παντων ειχαν αφησει κατι δικα τους απο εδω και απο εκει. Τρεχουμε τα βαζουμε στην HSBC και ξεκινησα να κανω κανα 2 μεταφορες πανω απο 12Κ. Το Global transfer ειχε θεμα. Κατω απο 12 ΔΕΝ ειχε.

Το προβλημα με το SAR ΤΩΡΑ πρεπει να ειναι οτι κανει trigger σε περαιτερω ελεγχους λογω Ευρωπαικων κανονισμων και οχι εσωτερικα λογω τραπεζας της Ελλαδος. Βεβαια ΚΑΝΕΙΣ μας δεν ξερει ακριβως πως λειτουργει. Εγω απλα δε θα μετεφερα τη φορα πανω απο 10Κ και σιγουρα τα ΣΚ μονο μια φορα γιατι πανε μαζεμενα τη Δευτερα. Μεταξυ Ελληνικων Τραπεζων ισως να μην ενεργοποιειται κατι αλλα η ΕΚΤ εχει θεμα με οτι ειναι πανω απο 10Κ διασυνοριακα και ιδιως ΑΝ επαναλαμβανεται. Θα εχεις δει οτι και στα αεροδρομια οταν μεταφερεις πανω απο 10Κ μετρητα πρεπει να κανεις declaration. Εννοειται Global Transfers μεσω Premier λογαριασμων σου ειναι free διασυνοριακα (οτιδηποτε ποσο και οσες φορες θελεις). Γιατι να ρισκαρεις (>10Κ)? Πολλαπλα κατω των 10Κ και εισαι μια χαρα.

ΥΓ

Πριν 2-3 χρονια ειμαι Ελλαδα παλι καλοκαιρι και βλεπω εναν ηλικιωμενο κυριο μπροστα μου στο γκισε με μια σακουλα μαυρη γεματη 50ευρα χυμα να τα κανει καταθεση σε μια συστημικη. Ουτε καν να τον ρωτησουν τιποτα. Τα μετρησανε και κατευθειαν καταθεση (ΚΑΠΟΥ 130Κ)! Μονο που κολλαγε το μηχανημα που τα μετρουσε διοτι τα ειχε σε κακη κατασταση!! Το μονο που τους ειπε ηταν οτι τα ειχε σηκωσει την εποχη προ capital controls!!! Το 1/100 να ειχε απο αυτα σε μετρητα θα ειχε παει για κανονικη ανακριση εδω εξω!

4 ώρες πριν, theo1973 said:

Επικοινώνησα την προηγούμενη εβδομάδα (αρχές της προηγούμενης μάλιστα) και κάτι τέτοιο σαν αυτό περί "καθυστέρησης" που περιγράφεις κατάλαβα κι εγώ. Μετά την "ανάκριση" "γιατί,πως, πόσα" και τις εξηγήσεις "ναι μεν αλλά ετοιμάζεται η συγχώνευση με την Παγκρήτια και θα θέλαμε να διατηρήσετε συναλλακτική σχέση" υποτίθεται την επόμενη μέρα θα με καλούσαν να κλείσουμε ραντεβού. Ακόμα περιμένω να πάρουν τηλέφωνο...

ΠΙΕΣΕ τους. Δεν προκειται να σου ανοιξουν οταν ξερουν οτι απο αυριο ΔΕ θα εισαι πελατης τους! Ακομα καλυτερα πηγαινε εκει. Τουλαχιστον θα σου κλεισουν ραντεβου

Δε γνωριζω τι κανουν οι αλλοι καταθετες της HSBC στην Ελλαδα αλλα φανταζομαι οτι και αυτοι θα εχουν ξεκινησει ενα μερος τουλαχιστον να το σπρωχνουν εξω (αυτοι με επενδυτικα δε ΟΥΤΕ ΚΑΝ θελω να φανταστω τι θα κανουν) !

Υποψιαζομαι ομως οτι πολλοι μπορει να μη γνωριζουν τις εξελιξεις. Π.χ. οταν η εδρα της HSBC μεταφερθηκε Γαλλια μας βομβαρδισαν με αλληλογραφια μηνυματα κ.λπ. απο Ελλαδα κ.ο.κ. Τωρα για το ελληνικο καταστημα που κλεινει ΜΟΥΓΚΑ. Εγω το πληροφορηθηκα απο Γαλλια (εκει premier relationship manager).

ΥΓ

Μπορεις να κρατησεις ενα μερος των καταθεσεων σου στην Ελλαδα και μαλιστα αν δεν εχεις αμεση αναγκη να το βαλεις σε προθεσμιακη τους (HSBC GR π.χ. ετος καπου στο 2.40% ειδα εχθες). Σε ερωτηση μου τι θα γινει οταν θα μεταφερθουν στη νεα τραπεζα μου ειπαν οτι τα επιτοκια των προθεσμιακων που θα εχουν ηδη θεμελιωθει στην HSBC GR (προθεσμιακη ανω του 6μηνου πλεον) θα τηρηθουν και απο τη νεα τραπεζα. Ισως αυτο να τους ωθησει να σε κανουν πελατη τους.

Το κυριοτερο ομως ειναι, μολις σου ανοιξουν τον Premier να τους ζητησεις και ανοιγμα εξω με τη μια (ENAΣ φτανει Γαλλια, Μαλτα ή οπου αλλου)! Μετα με το λογαριασμο εξω σαν πελατης Premier τους ζητας να σου ανοιξουν οπου αλλου θες. Π.χ. εγω οταν ανοιξα Γαλλια δεν ειχα παει καν τοτε! Το εκανα μεσω ΗΒ.  Φανταζομαι οτι θα εχεις ανοιξει Revolut, κ.λπ. για τζαμπα - φθηνες μεταφορες μεσω SEPA μετα.

ΑΝ δεν ανοιξεις και εξω τοτε παει τζαμπα ολη η διαδικασια.Επισης αν εισαι σε μια χωρα premier πελατης τοτε οπου αλλου και να ανοιξεις ειναι τζαμπα αρκει να καλυπτεις τις προυποθεσεις (για τζαμπα λογαριασμο) σε ΜΙΑ ΜΟΝΟ απο τις χωρες αυτες. Τελος καλο θα ηταν αν εχεις παιδια συζυγο κ.λπ. να τους εβαζες συνδικαιουχους γιατι και αυτοι ευνοουνται των προνομιων (τζαμπα) 

Αν υπηρχε αλλη εναλλακτικη (HSBC) καλο θα ηταν να το μαθαιναμε! Εγω δε γνωριζω αλλη. 

 

ΥΓ2

Η καρτα της HSBC (debit) στην Ελλαδα σου δινει το δικαιωμα αναληψης μεχρι 2Κ το μηνα ΤΖΑΜΠΑ απο τα ΑΤΜ της ΑΛΦΑ. Μην κανεις ομως ερωτηση  ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ. Επισης δε θα σου συστηνα την debit card των Γαλλων διοτι κοστιζει (οπως και ΟΛΩΝ των Γαλλικων Τραπεζων). Revolut (ηταν free η εκδοση καρτας) , N26 (τωρα μας τους εκλεισαν οσοι ειμαστε εκτος ΕΕ), Starling (UK)  Fineco (Ιταλικη) κ.ο.κ.

Τωρα για HSBC offshore παμε αλλου (ειχα ψαξει και εκει). Μπορεις παλι μεσω Premier να ανοιξεις και εκει αλλα προσωπικα περαν της προστασιας των κοπων μου δεν εχω να κρυψω τιποτα οποτε και δεν ανοιξα στο τελος. Πολλοι ομως με Premier το κανουν!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites





τους (HSBC GR π.χ. ετος καπου στο 2.40% ειδα εχθες




Αυτό το 2.40% που το βλέπεις;;;

Διότι έριξα μια ματιά στην σελίδα τους και δεν είδα κάτι :(

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

τρεις πιστωτικές εθνικης τράπεζας, silver-gold-black, δεν περνάνε από pos σε κατάστημα οπαπ, κωδικός απόρριψης 12.
ο προποτζης κατηγορεί την εθνική ότι τις έχει κλειδωμένες.
η εξυπηρέτηση της εθνικής δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στις κάρτες, δεν έχει καμία ενημέρωση για προβλήματα σε συναλλαγές σε καταστήματα οπαπ και κατηγορεί το pos του καταστήματος.
ο προποτζης αρνείται ότι έχει πρόβλημα το pos του και με διαβεβαιώνει ότι κάθε βραδυ που κλείνει το κατάστημα πέφτουν ενημερωσεις-αναβαθμισεις στο pos.
αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ή είμαι μόνο εγώ ο τυχερός ?
κάποια πρόταση να ξεπεραστεί το πρόβλημα?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, HEO said:


Αυτό το 2.40% που το βλέπεις;;;

Διότι έριξα μια ματιά στην σελίδα τους και δεν είδα κάτι 😞

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

 

Οταν πας να ανοιξεις ενα term deposit σου δειχνει τα live επιτοκια που τρεχουν εκεινη τη στιγμη και μπορεις να κλειδωσεις! Min κεφαλαιο 2Κ

 

Πρεπει να κανεις login στο internet banking για να τα βλεπεις και τα live επιτοκια αλλαζουν καθε 2 λεπτα περιπου (ισως και περισσοτερο).

Μπορεις να τα κλεισεις για 7,14,21 μερες ή 1,2,3,4,5,6,9,12 μηνες. Προφανως οτι κλεισεις με πανω απο 6 μηνες θα εχει μεταφερθει στη νεα τραπεζα οταν θα εχεις maturity του term deposit.

 

Attached τα επιτοκια πριν απο λιγο. 2,35% το ετησιο πριν απο λιγο

Term Deposit - Account Opening _ Banking _ HSBC.pdf

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2023 at 12:57 ΠΜ, JIMJFK said:

Την εποχη που η Ελλαδα ετοιμαζοταν για capital controls (εκεινο το καλοκαιρι) ετυχε να ημουν κατω Ελλαδα. Οι δικοι μου απο αμελεια- δυσπιστια τελος παντων ειχαν αφησει κατι δικα τους απο εδω και απο εκει. Τρεχουμε τα βαζουμε στην HSBC και ξεκινησα να κανω κανα 2 μεταφορες πανω απο 12Κ. Το Global transfer ειχε θεμα. Κατω απο 12 ΔΕΝ ειχε.

Το προβλημα με το SAR ΤΩΡΑ πρεπει να ειναι οτι κανει trigger σε περαιτερω ελεγχους λογω Ευρωπαικων κανονισμων και οχι εσωτερικα λογω τραπεζας της Ελλαδος. Βεβαια ΚΑΝΕΙΣ μας δεν ξερει ακριβως πως λειτουργει. Εγω απλα δε θα μετεφερα τη φορα πανω απο 10Κ και σιγουρα τα ΣΚ μονο μια φορα γιατι πανε μαζεμενα τη Δευτερα. Μεταξυ Ελληνικων Τραπεζων ισως να μην ενεργοποιειται κατι αλλα η ΕΚΤ εχει θεμα με οτι ειναι πανω απο 10Κ διασυνοριακα και ιδιως ΑΝ επαναλαμβανεται. Θα εχεις δει οτι και στα αεροδρομια οταν μεταφερεις πανω απο 10Κ μετρητα πρεπει να κανεις declaration. Εννοειται Global Transfers μεσω Premier λογαριασμων σου ειναι free διασυνοριακα (οτιδηποτε ποσο και οσες φορες θελεις). Γιατι να ρισκαρεις (>10Κ)? Πολλαπλα κατω των 10Κ και εισαι μια χαρα.

 

Κατάλαβα τι λες νομίζω.Αν και μάλλον δεν με αφορά γιατί όσα έχω σκοπό να διακινήσω είναι πεντακάθαρα, φορολογημένα, εντός "πόθεν έσχες" και ήδη κατατεθειμένα σε τράπεζα εδώ χωρίς να έχουν αναληφθεί ποτέ. Δεν πρόκειται δηλαδή για κατάθεση μετρητών που θα γίνει τώρα οπότε θα υπήρχε δικαιολογία να ψάξουν την προέλευση και το "παρελθόν" τους. Και πάλι χρήσιμη η συνδρομή σου. Θα επανέλθω αργότερα αφού κάνω μια ακόμα απόπειρα αύριο-μεθαύριο σε κάποιο κατάστημά τους.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, pexths said:

τρεις πιστωτικές εθνικης τράπεζας, silver-gold-black, δεν περνάνε από pos σε κατάστημα οπαπ, κωδικός απόρριψης 12.
ο προποτζης κατηγορεί την εθνική ότι τις έχει κλειδωμένες.
η εξυπηρέτηση της εθνικής δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στις κάρτες, δεν έχει καμία ενημέρωση για προβλήματα σε συναλλαγές σε καταστήματα οπαπ και κατηγορεί το pos του καταστήματος.
ο προποτζης αρνείται ότι έχει πρόβλημα το pos του και με διαβεβαιώνει ότι κάθε βραδυ που κλείνει το κατάστημα πέφτουν ενημερωσεις-αναβαθμισεις στο pos.
αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ή είμαι μόνο εγώ ο τυχερός ?
κάποια πρόταση να ξεπεραστεί το πρόβλημα?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα, να υποθέσω ότι προσπαθείς να αγοράσεις κάποιο δελτίο και όχι να πληρώσεις κάποιο λογαριασμό με την υπηρεσία tora του ΟΠΑΠ.
Εάν ισχύει το πρώτο, η χρήση των πιστωτικών καρτών για αγορά παίγνιων και γενικά τζόγου δεν επιτρέπεται για την προστασία των παικτών. Στα POS του ΟΠΑΠ μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο χρεωστικές ή προπληρωμένες κάρτες.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, pexths said:

τρεις πιστωτικές εθνικης τράπεζας, silver-gold-black, δεν περνάνε από pos σε κατάστημα οπαπ, κωδικός απόρριψης 12.
ο προποτζης κατηγορεί την εθνική ότι τις έχει κλειδωμένες.
η εξυπηρέτηση της εθνικής δεν βλέπει κανένα πρόβλημα στις κάρτες, δεν έχει καμία ενημέρωση για προβλήματα σε συναλλαγές σε καταστήματα οπαπ και κατηγορεί το pos του καταστήματος.
ο προποτζης αρνείται ότι έχει πρόβλημα το pos του και με διαβεβαιώνει ότι κάθε βραδυ που κλείνει το κατάστημα πέφτουν ενημερωσεις-αναβαθμισεις στο pos.
αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ή είμαι μόνο εγώ ο τυχερός ?
κάποια πρόταση να ξεπεραστεί το πρόβλημα?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ότι αναφέρθηκε παραπάνω. Δεν περνάνε για την προστασία των παιχτών. Αν δεις και στην είσοδο των καταστημάτων αναγράφει "Δεχτές Χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες" 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι δεν περνάνε στα καταστήματα του Οπαπ οι πιστωτικές.
Σε αντίθεση με online εταιρείες στοιχηματισμου οι πιστωτικές κάρτες γίνονται δεκτές κανονικά.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...