Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι εγω κατέβασα χαρτοφυλάκιο πόθεν και φέτος καο πέρσι χωρίς θέμα.
πες μου λίγο σε ποιο μενού πας μήπως κάνω κάτι λάθος που δεν νομίζω .
Link to comment
Share on other sites

πες μου λίγο σε ποιο μενού πας μήπως κάνω κάτι λάθος που δεν νομίζω .

Βεβαιώσεις και υποστηρικτικά έντυπα και πίνακας χαρτοφυλακίου. Είναι όχι στην άμεση έκδοση εντύπων αλλά σε αυτά με αίτηση
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2022 at 8:26 ΜΜ, geoponer said:

Το κόστος για την τραπεζική επιταγή είναι 2 τοις χιλίοις, άρα €80 αν δεν κάνουμε κάτι λάθος!!

Νομίζω οτι οσοι λενε για τραπεζική επιταγή εννοούν σε διαταγή ιδιου,  οπισθογραφιση και κατάθεση στο λογαριασμό του στην τράπεζας που έχει και ο παραλήπτης λογαριασμό (έμβασμα), αλλιώς εκδοση επιταγής σε διαταγή ιδιου οπισθαγράφηση και εξόφληση του τιμήματος αγοράς με παραλαβή της επιταγής. Στην όποια απόδειξη πληρωμής ας γραφεί και ο αριθμός της επιταγής.

 

----

Εσείς που έχετε εμπειρίες απο εξωτερικό έχετε να μου προτείνετε κάποια τραπεζα χωρίς εξοδα τήρησης λογαριασμού, χωρίς απαίτηση να κατατίθεται στο λογαριασμό για το ανοιγμα και την τήρησή του μηνιαία μισθοδοσία, εξυπηρέτηση και τιμολόγιο στα Αγγλικά, δωρεαν μεταφορές sepa, στην οποία το SCA/MFA για αυθεντικοποίηση θα μπορεί να γίνεται μόνο (must) με μηχανάκι παραγωγής κωδικών;

Edited by MrRothBarrd
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MrRothBarrd said:

Νομίζω οτι οσοι λενε για τραπεζική επιταγή εννοούν σε διαταγή ιδιου,  οπισθογραφιση και κατάθεση στο λογαριασμό του στην τράπεζας που έχει και ο παραλήπτης λογαριασμό (έμβασμα), αλλιώς εκδοση επιταγής σε διαταγή ιδιου οπισθαγράφηση και εξόφληση του τιμήματος αγοράς με παραλαβή της επιταγής. Στην όποια απόδειξη πληρωμής ας γραφεί και ο αριθμός της επιταγής

Δεν έχω ιδέα από επιταγές και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη διαφορά - και αν θα είχε διαφορά στο κόστος τελικά.

Όσο για το φίλο μου τελικά έκανε κάτι διαφορετικό: του μετέφερε η γυναίκα του το ποσό που χρειαζόταν, με μηδενικό κόστος (μεταφορά μεταξύ λογαριασμών της Πειραιώς), οπότε έκανε ο άνθρωπος τη δουλειά του.

Για να την ξεπληρώσει, κάνει κάθε μέρα ανάληψη μέσω ΑΤΜ από το λογαριασμό του στην Εθνική που έχει τα χρήματα, και της τα κάνει κατάθεση στο λογαριασμό της στην Πειραιώς μέσω ATM πάλι. Κόστος μηδέν αλλά έχει λιώσει σόλες! 😁

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites


Βεβαιώσεις και υποστηρικτικά έντυπα και πίνακας χαρτοφυλακίου. Είναι όχι στην άμεση έκδοση εντύπων αλλά σε αυτά με αίτηση
και τι ημερομηνία βάζεις από- μέχρι;πάλι εμένα βγάζει αυτό !825712d17eed24d2ab1584e7e9cbe6c5.jpg
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, geoponer said:

Δεν έχω ιδέα από επιταγές και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τη διαφορά - και αν θα είχε διαφορά στο κόστος τελικά.

 

απο όσο γνωρίζω σε διαταγή ιδιου είναι δωρεαν και εκδοση και καταθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Και εκδοση απο τη μία τραπεζα και καταθεση απο την αλλη είναι συναλλαγή ταμείου

Δεν είναι έχουν τίποτα φοβερό οι επιταγές. 😀

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, geoponer said:

Πάλι πρόβλημα με πληρωμή με κάρτες στο Lidl μέσω κινητού:

Πάω να πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς με Google wallet, το κινητό δονείται συνέχεια και δεν περνάει η συναλλαγή. Δοκιμάζω με την ίδια κάρτα μέσα από την εφαρμογή της Πειραιώς, πάλι δεν περνάει συναλλαγή. Κλείνω και ανοίγω πάλι το NFC, δοκιμάζω ξανά τζίφος...

Κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, ξαναδοκιμάζω πληρωμή με Google wallet, τίποτα. Δοκιμάζω και με την Payzy που έχω περασμένη, τίποτα.

Τελικά πλήρωσα με πιστωτική Εθνικής (πλαστικό) που είχα μέσα στο πορτοφόλι μου.

Στο καπάκι πηγαίνω Σκλαβενίτη και πληρώνω κανονικά με την ίδια πιστωτική της Πειραιώς μέσα από το google wallet! 

Είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω στο Lidl, και από ότι φαίνεται είναι θέμα pos και όχι κινητού (Moto g9 plus) ή κάρτας, αφού με το ίδιο κινητό και τις ίδιες κάρτες στο wallet πληρώνω παντού χωρίς πρόβλημα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με ανέπαφες πληρωμές μέσω κινητού στο Lidl?

Όλα αυτά με ουρά γίγας του λιντλ να περιμένει απο πίσω; 😅

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, TheBerliner said:

Όλα αυτά με ουρά γίγας του λιντλ να περιμένει απο πίσω; 😅

Ω ναι! Ευτυχώς η ταμίας με άφησε να περιμένω στην άκρη και να δοκιμάσω εναλλακτικές (από την επανεκκίνηση του κινητού και μετά) μέχρι να τελειώσει η ουρά και να βρω λύση.

Τελικά η λύση είναι να έχω μαζί μου το πλαστικό της κάρτας κάθε φορά που πηγαίνω στα lidl - τουλάχιστον μέχρι να ενημερώσουν τα pos τους. Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν έχει αναφέρει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα. 😳

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μου έχει τύχει και μένα δυο τρεις φορές, με καρτα Πειραιώς, στο λιντλ. Όλες τις φορές μου έλεγαν ότι υπάρχει πρόβλημα με την επικοινωνία pos και τραπεζας. Με τις άλλες τράπεζες πάντως, ποτέ δεν είχα θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και τι ημερομηνία βάζεις από- μέχρι;πάλι εμένα βγάζει αυτό !825712d17eed24d2ab1584e7e9cbe6c5.jpg

31 ήταν αργία Σάββατο ίσως γι αυτό δεν το δέχεται. Βαλε την τελευταία εργάσιμη δηλαδή 30/12. Επίσης επειδή άλλαξε και η χρόνια υπάρχει περίπτωση να μην είσαι επικαιροποιημένος ; Μπήκα τώρα μέσω app να ξανακάνω αίτηση και μου πετάει μνμ δεν με αφήνει να προχωρήσω
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, drivth said:


Βεβαιώσεις και υποστηρικτικά έντυπα και πίνακας χαρτοφυλακίου. Είναι όχι στην άμεση έκδοση εντύπων αλλά σε αυτά με αίτηση

με αιτηση δεν εχει για ποθεν.μονο στο πρωτο μενου ,,,αμεσα

ειμαι,λεει ,επικαιροποιημενος

εβαλα και 30 δεκεμβριου παλι δεν προχωραει!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, MrRothBarrd said:

Εσείς που έχετε εμπειρίες απο εξωτερικό έχετε να μου προτείνετε κάποια τραπεζα χωρίς εξοδα τήρησης λογαριασμού, χωρίς απαίτηση να κατατίθεται στο λογαριασμό για το ανοιγμα και την τήρησή του μηνιαία μισθοδοσία, εξυπηρέτηση και τιμολόγιο στα Αγγλικά, δωρεαν μεταφορές sepa, στην οποία το SCA/MFA για αυθεντικοποίηση θα μπορεί να γίνεται μόνο (must) με μηχανάκι παραγωγής κωδικών;

Οι περισσοτερες βρετανικες τραπεζες δηλαδη (πλην του τελευταιου περι τηλεφωνικου code generator / OTP).

Yorkshire bank/Clydesdale bank (πλεον Virgin Money), HSBC (KAI First Direct) επιτρεπουν ακομα τη χρηση token για να εχεις online banking access. Το κακο ειναι οτι οι δυο πρωτες δεν επιτρεπουν πλεον access with token ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ μιας και πλεον ανηκουν στη Virgin Money.

H HSBC φευγει πλεον απο Ελλαδα (Παγκρητια μεχρι τα μεσα καλοκαιριου) στην οποια θα μπορουσες να ανοιξεις λογαριοασμους και Ελλαδα και Βρετανια - Γαλλια Μαλτα κ.ο.κ. και να εχεις ΔΩΡΕΑΝ μεταφορες (μεσω premier accounts) ΟΣΑ Θελεις (αν και ανω των 10Κ χτυπα το SΑR).

Α η HSBC Greece ειχε ΔΩΡΕΑΝ DEBIT CARD και ΔΩΡΕΑΝ προσβαση στα ΑΤΜ της ALPHA BANK στην Ελλαδα (μεχρ 2Κ το μηνα) 

 

Aν εβρισκες μια παλια καρτα τηλεφωνου (pay as you go) της THREE ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ να κανεις ΠΟΤΕ ΣΟΥ top up και θα λειτουργουσε μια χαρα στην Ελλαδα ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ (Εγω ειχα 3 τετοιες που εχω δωσει στους δικους μου και μαλιστα αυτες δηλωνω για τους γονεις μου σε τραπεζες και εφοριες γιατι οι γονεις μου εχουν ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΤΟ). Εχουν υπολοιπο μηδεν εδω και 6-7 χρονια ενω λαμβανουν ΟΤΡ απο ολες τις ελληνικες τραπεζες ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ. Κλησεις απο αλλους αριθμους επισης δωρεαν κ.λπ. ΜΗΔΕΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ περιπου!!!

 

Και κατι ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΟΥΣΙΩΔΕΣ αλλα κανει τζιζ για τις Ελληνικες τραπεζες

 

Επιτοκια ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ σε βρετανικες τραπεζες

 

Regular savers UPTO 7% (Loads of 5.25% 5.12% 4.25% etc)

Easy access savings (3.25% 3% 2.86% etc)

Fixed Term or Notice accounts (UPTO 4.6% For five years)

CASH ISAs (ΔΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΟΚΟΙ) upto 4.2% for fixed terms etc

 

ΠΟΣΟ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΑΠΑΚΙΑ?

ΠΟΣΟ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΣΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ (ΔΙΚΩΝ ΣΟΥ ή ΑΛΛΩΝ) στην ΙΔΙΑ ή ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΑΠΑΚΙΑ? Μηπως εχει ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ FASTER PAYMENTS (instantly upto 25K per DAY)?

ΠΟΣΟ ΕΙΠΑΜΕ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΟΙ DEBIT CARDS ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΕΚΔΟΣΗ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ ΑΠΩΛΕΙΑ κ.ο.κ.)? ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΑΠΟ ΑΤΜ ΑΛΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ?

 

Ακου εκει οι κουτοφραγκοι Βρετανοι να ΜΗΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΜΙΑ για ολα τα παραπανω

 

Βεβαια αυτοι ακολουθουν τις συμβουλες του Νομπελιστα Πισσαριδη αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα για την Ελληνικη κυβερνηση (οποια και αν ειναι αυτη ΟΜΗΡΟΣ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩ)

Μην πιασω το θεμα πιστωτικες γιατι εκει θα εχουμε σεντονι περι annual fees, rewards, cashbacks (ΣΕ ΧΡΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ) κ.ο.κ.

Περαστικα ΚΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ!!!

Edited by JIMJFK
extra info
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JIMJFK said:

H HSBC φευγει πλεον απο Ελλαδα (Παγκρητια μεχρι τα μεσα καλοκαιριου) στην οποια θα μπορουσες να ανοιξεις λογαριοασμους και Ελλαδα και Βρετανια - Γαλλια Μαλτα κ.ο.κ. και να εχεις ΔΩΡΕΑΝ μεταφορες (μεσω premier accounts) ΟΣΑ Θελεις (αν και ανω των 10Κ χτυπα το SΑR)

Για πες περισσότερα αν μπορείς για αυτό γιατί με ενδιαφέρει. Το είχα ψάξει πριν 2-3 μήνες και δεν έχω καταλάβει αν "φεύγει" ή έφυγε ήδη. Προλαβαίνω να ανοίξω αύριο λογαριασμό με την προοπτική να στείλω στα παραρτήματα σε Βρετανία κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

Επισημως υπαρχει το ακολουθο απο τον Μαρτη 2022

https://www.hsbc.gr/content/dam/hsbc/hbgr/docs/en/importantdocuments/press-release-14-march-2022.pdf

Τα στελεχη Ελλαδα λενε μεχρι Ιουνη φετος θα γινει η μεταβαση. ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ. Απλα και εγω σε λιγο θα "την κανω" απο Ελλαδα (την οποια σχεση εχω με το εκει καταστημα)

Εγω θα τα εβαζα (αν ειχα σε αλλη τραπεζα Ελλαδα) σιγουρα εκει ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για το παρακατω.

Δινει (η HSBC.GR) επιτοκια ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ της ταξης του 2,1% ετησιως για ευρω ΤΩΡΑ (αν και σκαμπανεβαζουν ολη την ωρα , το ανοιγμα term deposit το κανεις online απο το internet banking και το επιτοκιο που θα τα κλεισεις -FIXED- αλλαζει καθε 2λεπτο).

Φυσικα μπορεις για μηνα, 3μηνο κ.ο.κ. με τα αντιστοιχα επιτοκια απο 1-20Κ, 20Κ εως 300Κ κ.ο.κ. κεφαλαιο.

Π.χ. μηνας για μεχρι 300Κ ηταν 1,06% μεχρι πριν 20 μερες!. καπου στα 273,81 τοκος για ενα μηνα

Το προβλημα σε αυτο που μου ζητας ειναι αν θα σου τρεξουν στην HSBC Greece να σου ανοιξουν στην HSBC France Malta UK etc το λογαριασμο (HSBC premier) που θες. Νομιζω οτι θα προσπαθησουν να το παιξουν καθυστερηση μεχρι τη μεταβαση του ελληνικου υποκαταστηματος (οι ντοπιοι υπαλληλοι της Παγκρητιας πλεον).

ΠΙΕΣΕ ΤΟΥΣ

 

ΥΓ

 

Η HSBC UK εχει πλεον και currency accounts σε ευρω δολλαριο κ.λπ. οποτε δε χρειαζεται να ανοιξεις Γαλλια ή Μαλτα.

Απλα το Brexit ισως κανει ΠΙΟ περιπλοκα τα πραγματα ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ για μεταφορες μεταξυ ΗΒ και Ευρωπης.

Εγω θα ανοιγα και Γαλλια παντως εναν για να ειμαι σιγουρος!!! 

 

Η εδροα της HSBC στην ευρωπη πλεον εχει μεταφερθει στη Γαλλια (απο ΗΒ που ηταν προ εξοδου)

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JIMJFK said:

Επισημως υπαρχει το ακολουθο απο τον Μαρτη 2022

https://www.hsbc.gr/content/dam/hsbc/hbgr/docs/en/importantdocuments/press-release-14-march-2022.pdf

Τα στελεχη Ελλαδα λενε μεχρι Ιουνη φετος θα γινει η μεταβαση. ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ. Απλα και εγω σε λιγο θα "την κανω" απο Ελλαδα (την οποια σχεση εχω με το εκει καταστημα)

Εγω θα τα εβαζα (αν ειχα σε αλλη τραπεζα Ελλαδα) σιγουρα εκει ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για το παρακατω.

 

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Η κοροϊδία από τις "Ελληνικές" μπατιροτράπεζες έχει ξεπεράσει πλέον όλα τα όρια. Θα το ψάξω από Δευτέρα, ευχαριστώ. Κι αν έχεις καμιά άλλη ιδέα/γνώση για "έξοδο" στείλε pm. Δεν έχω πρόβλημα με τη φυσική παρουσία που απαιτείται δηλαδή να πάρω ένα αεροπλάνο και να πάω όπου χρειαστεί για να ανοίξω λογαριασμό, απλά από όσο ξέρω θέλουν μόνιμη κατοικία στην εκάστοτε χώρα οι περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites





Aν εβρισκες μια παλια καρτα τηλεφωνου (pay as you go) της THREE ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ να κανεις ΠΟΤΕ ΣΟΥ top up και θα λειτουργουσε μια χαρα στην Ελλαδα ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ


Οι κάρτες της αγγλικής giffgaff δεν χρειάζονται ποτέ top up και λειτουργούν μια χαρά στην Ελλάδα, έχω αρκετές για διάφορες δουλειές IoT.
H εταιρεία στέλνει δωρεάν κάρτες σε ελληνική διεύθυνση.
Περισσότερες πληροφορίες με πμ για να μην είμαστε εκττος θέματος


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι περυσι είχα μηχανακι στην Αττικα. Τωρα το κοψανε και  αυτοί και αρχισαν την "αναβαθμιση με τα κινητά". 

Εχουν στο Λουξ που μιλανε Αγγλικά ολες οι τραπεζες μηχανακια αλλά θελουν μισθοδοσία. Τελικά στο Λουξ έχουν μια πανακριβη ιδιοκτητη εκδοχή συσκευής που πρεπει να αλλαζεις καθε τρια χρονια,  ενώ η συσκευή που εχει ανοικτό πρότυπο και ασφαλιζει λογαριασμούς Google/Φβ  κλπ ειναι φτηνοτερη και δεν ληγει. Βεβαια δεν την υποστηρίζουν πολλές τραπεζες γιατί αυτοί στην διοίκηση που λαμβανουν τις αποφασεις δεν εχουν επαφή με την τεχνολογία...

Επίσης Γερμανία έχουν μηχανακια σχεδον παντού αλλά τα μόνα γερμανικά που ξερω είναί Ich nicht sprehen Deutsch!!

 

-----

14 ώρες πριν, JIMJFK said:

Οι περισσοτερες βρετανικες τραπεζες δηλαδη

Ναί κάπως ετσι, αλλά θελω μηχανάκι για εξτρα προστασία. Πχ η Barclays λεει οτι εχει ενα accessible pinsentry ισως να το δινει ακόμα επειδή είναι απευθυνεται σε ατομα με disability - μεγαλυτερα πληκτρα + ηχητικό prompt.

 

Πάντως γενικώς εχουν ενα θεμα με το αν είσαι κατοικος εκεί.  Μπορώ να λάβω αλληλογραφία βεβαια αν και δεν ειμαι φορολογικος κατοικος Αγγλιας

14 ώρες πριν, JIMJFK said:

Aν εβρισκες μια παλια καρτα τηλεφωνου

Ευτυχώς πετυχα τις εποχές που περιγράφεις με 2 "μαρουλια" το χρονο, αν  κανεις μια κληση να φας μερικα σεντς και δεν ληγει... Μετά απο καποιο διαστημα ανεβηκαν οι τιμες βεβαια ...

 

Είχα πάει hsbc για λογαριασμό το 2019 Θεσσαλονίκη και δεν με δεχτηκαν.

 

Αυτό που λές πάντως για τα επιτοκία και τις προμηθειες για εδώ εχεις απόλυτω δικιο. Οταν ανεβαίνουν παντου τα επικοκια εδω μενουν στασιμα και οταν πεφτουν οι προμήθειες οπουδήποτε αλλού εδω ανεβαίνουν.

 

14 ώρες πριν, JIMJFK said:

ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΤΟ

Εχουνε λοιμοκτονήσει οι καρμίρηδες της κινητής με ενα που εχω και δεν ηθελε μοναδες μεχρι τωρα, και και θελουν να το φανε. Αφού μιλάω με voip και ζητημα να χρεωσω 3 ευρώ το μήνα (και αυτο αν μιλησω μερικές ωρες),  δεν μπορώ να δικαιολογήσω πληρώνω 12αρια οποτε αυτοί πεινάνε για να εχω μηνυματα απο Eurobank/Αττικα. Και αντί να κλεινω λογαριασμούς εκεί που θελουν ελληνικά κινητά, ή κινηττά για επιβεβαίωση εμβασμάτων να πάω τα υπόλοιπά μου κάπου που θα προστατεύονται με μηχανακι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Edited by MrRothBarrd
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, theo1973 said:

Δεν έχω πρόβλημα με τη φυσική παρουσία που απαιτείται δηλαδή να πάρω ένα αεροπλάνο και να πάω όπου χρειαστεί για να ανοίξω λογαριασμό, απλά από όσο ξέρω θέλουν μόνιμη κατοικία στην εκάστοτε χώρα οι περισσότερες.

 

Το προβλημα ειναι οτι τα ξενα υποκαταστηματα ομως θα σε δεχθουν (σαν φορολογικο κατοικο αλλης χωρας)?. Ειναι μεγαλης σημασιας να ανοιξεις HSBC Premier στην Ελλαδα (της επισημης φορολογικης σου κατοικιας) και ΜΕΤΑ πας οπου θες και σου ανοιγουν σε οποιαδηποτε αλλη χωρα.

 

11 ώρες πριν, HEO said:

Οι κάρτες της αγγλικής giffgaff δεν χρειάζονται ποτέ top up και λειτουργούν μια χαρά στην Ελλάδα, έχω αρκετές για διάφορες δουλειές IoT.
H εταιρεία στέλνει δωρεάν κάρτες σε ελληνική διεύθυνση.
Περισσότερες πληροφορίες με πμ για να μην είμαστε εκττος θέματος


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

 

Μαλλον εχεις δικιο αλλα δεν το γνωριζω προσωπικα (γιατι εχω βολευτει εδω και χρονια με τις αλλες).

 

Θα παραγγειλω καποιες λοιπον (ΤΖΑΜΠΑ σου τις στελνουν στο σπιτι) για καποιους κατω που μου ζηταγαν. Ευχαριστω για τo tip

10 ώρες πριν, MrRothBarrd said:

Είχα πάει hsbc για λογαριασμό το 2019 Θεσσαλονίκη και δεν με δεχτηκαν.

 

Αυτό που λές πάντως για τα επιτοκία και τις προμηθειες για εδώ εχεις απόλυτω δικιο. Οταν ανεβαίνουν παντου τα επικοκια εδω μενουν στασιμα και οταν πεφτουν οι προμήθειες οπουδήποτε αλλού εδω ανεβαίνουν.

 

Εχουνε λοιμοκτονήσει οι καρμίρηδες της κινητής με ενα που εχω και δεν ηθελε μοναδες μεχρι τωρα, και και θελουν να το φανε. Αφού μιλάω με voip και ζητημα να χρεωσω 3 ευρώ το μήνα (και αυτο αν μιλησω μερικές ωρες),  δεν μπορώ να δικαιολογήσω πληρώνω 12αρια οποτε αυτοί πεινάνε για να εχω μηνυματα απο Eurobank/Αττικα. Και αντί να κλεινω λογαριασμούς εκεί που θελουν ελληνικά κινητά, ή κινηττά για επιβεβαίωση εμβασμάτων να πάω τα υπόλοιπά μου κάπου που θα προστατεύονται με μηχανακι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

2010 Πηγαν οι δικοι μου να ανοιξουν στο καταστημα της Βουκουρεστιου και επισης δεν τους δεχτηκαν!

Κατεβηκα εγω απο ΗΒ και οταν πηγα μαζι τους αρχισαν τα θα βαλετε λεφτα θα ανοιξετε ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΕΜ αν θα σας ανοιξουμε λογαριασμο Premier κ.λπ.

 

Της πεταω την καρτα της Premier απο ΗΒ και της λεω ΤΡΕΧΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ πριν εχουμε τιποτα καταγγελιες στη ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. Το βουλωσε και ετρεξε με τη μια να μου ανοιξει κοινους κ.λπ. Ηταν οι εποχες που ειχα δει το καταστημα στη Βουκουρεστιου ΓΕΜΑΤΟ απο πελατες που θελαν να ανοιξουν τετοιους λογαριασμους. Και τους ελεγαν το ιδιο στορυ. Εγω ΓΕΛΑΓΑ στο lobby. Tης ειπα μαλιστα ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ Η ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ οτι υποχρεωνετε τοςυ αλλους να ανοιγουν ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ (με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΡΙΣΚΟ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ)?

Πρεπει να τςη ειχε παει η πιεση 200!!!

 

Φαγανε τοτε απο προμηθειες κ.λπ. γιατι οι κακομοιροι πελατες δεν ηξεραν και ακουγανε τις "εξυπναδες" των υπαλληλων (που κοιταγανε την τσεπη τους απο μπονους και να ξεφορτωθουν σαπακια επενδυσεις)

10 ώρες πριν, MrRothBarrd said:

Ναί κάπως ετσι, αλλά θελω μηχανάκι για εξτρα προστασία. Πχ η Barclays λεει οτι εχει ενα accessible pinsentry ισως να το δινει ακόμα επειδή είναι απευθυνεται σε ατομα με disability - μεγαλυτερα πληκτρα + ηχητικό prompt.

 

Παραληψη μου. ΝΑΙ η Barclays εχει card reader (pinsentry) και μαλιστα ανοιγεις και currency accounts Ευρω $ κ.λπ. Σιγουρα σου δινουν ενα! Εχω λογαριασμους εκει.

Μεταφορες μεταξυ Barclays kai Revolut SEPA ειναι επισης δωρεαν. Το μονο θεματακι ειναι νομιζω οτι θελει πανω απο 10Κ στον currency account για το ανοιγμα του (αν και νομιζω τον εβγαλαν μετα το Brexit τον ορο αυτο). Ζero fees αλλα δεν εχεις debit card για τον ξενο λογαριασμο (εξου και το κανεις μεσω Revolut ή αλλη πλατφορμα). Αλλιως θα στα τρωνε στο conversion rate (GBP to Eur and vice versa) της debit card που ειναι σε λιρες

Quote

Πάντως γενικώς εχουν ενα θεμα με το αν είσαι κατοικος εκεί.  Μπορώ να λάβω αλληλογραφία βεβαια αν και δεν ειμαι φορολογικος κατοικος Αγγλιας

Εχουν σκληρυνει στο θεμα αυτο. ΔΕΝ σου ανοιγουναν δεν εισαι κατοικος ΗΒ (πλην της HSBC Premier)

Για αυτο και συστηνω στον φιλο να ανοιξει ΠΡΩΤΑ στην Ελλαδα και μετα θα του ανοιξουν στην HSBC οπου θελει.

Φαντασου οτι Βρετανοι που φευγουν εξωτερικο για δουλεια και εχουν πισω ΗΒ ενα σπιτι που το νοικιαζουν π.χ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να κρατησουν πλεον τους λογαριασμους τους εκει!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Ξανά δωρεάν οι μεταφορές μέσω iris από εθνική προς Πειραιώς????

Πριν λίγο καιρό είχε χρέωση 0.50€ για πόσα πάνω από 50€

 

Επίσης σταμάτησε το ανώτατο ημερήσιο όριο ποσού μεταφοράς? Αν δε κάνω λάθος ήταν 500/ημέρα, πριν λίγο μετέφερα παρπανω από αυτό το ποσό 

Link to comment
Share on other sites

Η κυβέρνηση "πίεσε" τράπεζες και πλέον ολες οι μεταφορές IRIS θα είναι χωρίς χρέωση. Για όλες τις τράπεζες. Και μειώσεις σε εμβάσματα. Από 1-1-2023.

https://www.capital.gr/oikonomia/3691163/pio-fthina-ta-trapezika-embasmata-poies-xreoseis-isxuoun-apo-1-1-2023






Link to comment
Share on other sites

Η κυβέρνηση "πίεσε" τράπεζες και πλέον ολες οι μεταφορές IRIS θα είναι χωρίς χρέωση. Για όλες τις τράπεζες. Και μειώσεις σε εμβάσματα. Από 1-1-2023.

https://www.capital.gr/oikonomia/3691163/pio-fthina-ta-trapezika-embasmata-poies-xreoseis-isxuoun-apo-1-1-2023







Επιτέλους ένα ευχάριστο νέο

Μόλις μετέφερα 300 ευρώ χωρίς καμμία χρέωση

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, HEO said:

Επιτέλους ένα ευχάριστο νέο

Μόλις μετέφερα 300 ευρώ χωρίς καμμία χρέωση
 

Mεσω iris?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pank said:

Η κυβέρνηση "πίεσε" τράπεζες και πλέον ολες οι μεταφορές IRIS θα είναι χωρίς χρέωση. Για όλες τις τράπεζες. Και μειώσεις σε εμβάσματα. Από 1-1-2023.

https://www.capital.gr/oikonomia/3691163/pio-fthina-ta-trapezika-embasmata-poies-xreoseis-isxuoun-apo-1-1-2023





 

Δεν είδα κάπου να αναφέρει το ημερήσιο όριο. 

Πόσο είναι ξέρει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mol said:

Δεν είδα κάπου να αναφέρει το ημερήσιο όριο. 

Πόσο είναι ξέρει κανεις?

 

Screenshot_2023-01-16-23-16-57-944_com.mobileloft.alpha.droid.jpg

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Mεσω iris?
Ναι μέσω iris από εθνική σε άλφα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...