Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

29 minutes ago, testatos said:

Στην Aegean Bonus Πιστωτική δίνουν "εύκολα" τον αντιλογισμό της συνδρομής; 

Στην παλια ναι

Στην καινουρια (περισυ τις αλλαξαν) δεν το νομιζω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το IRIS που το διαφημίζουν καλά ρεπορτάζ σε σαιτ είναι δωρεάν;;γιατί η απλή μεταφορά την επόμενη εργάσιμη έλεγε 3 ευρώ και το IRIS 4 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Από το App  είναι δωρεάν η μεταφορά IRIS

Από το ταμείο του καταστήματος δεν υπάρχει τίποτα δωρεάν. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Vasileios said:

Από το App  είναι δωρεάν η μεταφορά IRIS

Ακόμη κι εκεί υπάρχει κάποιο όριο πέρα από το οποίο υπάρχει χρέωση, και το οποίο διαφέρει σε κάθε τράπεζα - κάνω λάθος;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoponer said:

Ακόμη κι εκεί υπάρχει κάποιο όριο πέρα από το οποίο υπάρχει χρέωση, και το οποίο διαφέρει σε κάθε τράπεζα - κάνω λάθος;

Παλια ηταν ετσι οπως λες, απλα απο το Γεναρη μετα απο παρεμβαση της κυβερνησης για μειωση χρεωσεων στις τραπεζικες συναλλαγες, οι περισσοτερες αν οχι ολες δινουν δωρεαν τη μεταφορα μεσω IRIS.

 

---------

Ασχετο εμαθε κανεις σας τι γινεται με τις Diners? Τον φλεβαρη ληγει η καρτα και απορω αν θα μου την ανανεωσουν. 🙂

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εάν πληρώσω δεη από την εφαρμογή είναι δωρεάν ενώ από το πισι έχει χρέωση ;
η εάν μεταφέρω χρήματα σε άλλη τράπεζα από την εφαρμογή είναι δωρεάν ενώ από το πισι έχει τα 3 ευρώ;(η 4.5 με IRIS ).

Από το App  είναι δωρεάν η μεταφορά IRIS
Από το ταμείο του καταστήματος δεν υπάρχει τίποτα δωρεάν. 
δεν λέω από το ταμείο λέω από τον υπολογιστή
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν λέω από τον υπολογιστή. 

Από το App είναι δωρεάν στην Πειριαώς ενώ από τον υπολογιστή έχει χρέωση. 

Σε άλλες τράπεζες είναι δωρεάν από παντού, μιλάμε για ποσά μέχρι 500 ευρώ. 

Από εκεί και πέρα πες για πια τράπεζα ενδιαφέρεσαι να το δώ επακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν λέω από τον υπολογιστή. 
Από το App είναι δωρεάν στην Πειριαώς ενώ από τον υπολογιστή έχει χρέωση. 
Σε άλλες τράπεζες είναι δωρεάν από παντού, μιλάμε για ποσά μέχρι 500 ευρώ. 
Από εκεί και πέρα πες για πια τράπεζα ενδιαφέρεσαι να το δώ επακριβώς.
συνήθως αλφα και εθνική .αλφα είδα 4.5 ευρώ IRIS
Link to comment
Share on other sites

IRIS είναι δωρεάν οι μεταφορές μεταξύ διαφορετικών χρηστών, όχι μεταξύ λογαριασμών του ίδιου ατόμου, συνδέεις ενα λογαριασμό με το κινητό σου και στέλνεις-λαμβάνεις χρήματα σε αυτόν. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ilka71 said:

δηλαδή εάν πληρώσω δεη από την εφαρμογή είναι δωρεάν ενώ από το πισι έχει χρέωση ;

Τη ΔΕΗ καλύτερα να την πληρώνεις απευθείας από το site της με κάρτα, για να μην έχεις επιπλέον χρεώσεις από την τράπεζα σου. Δεν έχω βρει κανέναν άλλο τρόπο για να είναι δωρεάν η πληρωμή της ΔΕΗ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

IRIS είναι δωρεάν οι μεταφορές μεταξύ διαφορετικών χρηστών, όχι μεταξύ λογαριασμών του ίδιου ατόμου, συνδέεις ενα λογαριασμό με το κινητό σου και στέλνεις-λαμβάνεις χρήματα σε αυτόν. 
Όχι είναι ανά τηλέφωνο

έχω καταθέσεις και στις 4 συστημικές τράπεζες δίνοντας ως iris διαφορετικό αριθμό τηλέφωνο

Συνέπεια των παραπάνω στέλνω χρήματα μεταξύ των λογαριασμών μου μέσω Iris

Το κακό είναι ότι πλέον χρεώνουν την μεταφορά από εθνική στην άλφα με 0.50 λεπτά αν το ποσό είναι μεγαλύτερο από 50 ευρώ ....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ανά τηλέφωνο

έχω καταθέσεις και στις 4 συστημικές τράπεζες δίνοντας ως iris διαφορετικό αριθμό τηλέφωνο

Συνέπεια των παραπάνω στέλνω χρήματα μεταξύ των λογαριασμών μου μέσω Iris

Το κακό είναι ότι πλέον χρεώνουν την μεταφορά από εθνική στην άλφα με 0.50 λεπτά αν το ποσό είναι μεγαλύτερο από 50 ευρώ ....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

εγώ έβαλα IRIS λογαριασμό στην εθνική.πήγα στην αλφα έβαλα και εκεί Iban πήγα πίσω στην εθνική εκεί στις ρυθμίσεις του iris και μου λέει έχετε ήδη καταχωρημένο το τηλ σας σε άλλη τράπεζα για το IRIS θέλετε να βάλετε της εθνικής;δεν κατάλαβα!
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

παιδιά το IRIS που το διαφημίζουν καλά ρεπορτάζ σε σαιτ είναι δωρεάν;;γιατί η απλή μεταφορά την επόμενη εργάσιμη έλεγε 3 ευρώ και το IRIS 4 ευρώ!

Για να μην μπερδευόμαστε: IRIS είναι το κύκλωμα της ΔΙΑ.Σ. που επιτρέπει την ολοκλήρωση μεταφοράς μέσα σε δευτερόλεπτα. Αν χρησιμοποιήσει κανείς IBAN παραλήπτη τότε το κόστος είναι ~€1 πιο ακριβό από την απλή μεταφορά. Αν και τα δύο μέρη είναι εγγεγραμμένα μέσω των mobile applications (η Πειραιώς επιτρέπει και μέσω του winbank site) τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό ή το Α.Φ.Μ. του παραλήπτη (αντί του IBAN) για ποσά μέχρι €500/ημέρα και το κόστος (όπου εφαρμόζεται) είναι αισθητά μικρότερο.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για αφμ ούτε για iban μιλάω για τηλέφωνο, σε κάθε τράπεζα όσο αφορά το iris έχω διαφορετικό τηλέφωνο

Και στέλνω χρήματα μέσω iris στον κάτοχο του τηλέφωνου που είμαι εγώ βέβαια :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, HEO said:

Όχι είναι ανά τηλέφωνο

έχω καταθέσεις και στις 4 συστημικές τράπεζες δίνοντας ως iris διαφορετικό αριθμό τηλέφωνο

Συνέπεια των παραπάνω στέλνω χρήματα μεταξύ των λογαριασμών μου μέσω Iris

Το κακό είναι ότι πλέον χρεώνουν την μεταφορά από εθνική στην άλφα με 0.50 λεπτά αν το ποσό είναι μεγαλύτερο από 50 ευρώ ....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ε εντάξει εσύ "έσπασες" το συστημα γιατι εχεις 4 νούμερα. Οκ δεκτό. 

10 ώρες πριν, ilka71 said:
10 ώρες πριν, HEO said:
Όχι είναι ανά τηλέφωνο

έχω καταθέσεις και στις 4 συστημικές τράπεζες δίνοντας ως iris διαφορετικό αριθμό τηλέφωνο

Συνέπεια των παραπάνω στέλνω χρήματα μεταξύ των λογαριασμών μου μέσω Iris

Το κακό είναι ότι πλέον χρεώνουν την μεταφορά από εθνική στην άλφα με 0.50 λεπτά αν το ποσό είναι μεγαλύτερο από 50 ευρώ ....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

εγώ έβαλα IRIS λογαριασμό στην εθνική.πήγα στην αλφα έβαλα και εκεί Iban πήγα πίσω στην εθνική εκεί στις ρυθμίσεις του iris και μου λέει έχετε ήδη καταχωρημένο το τηλ σας σε άλλη τράπεζα για το IRIS θέλετε να βάλετε της εθνικής;δεν κατάλαβα!

Στο IRIS "παντρεύεις" ΕΝΑΝ αριθμό τηλεφώνουν με ΕΝΑ λογιαρασμό τράπεζας. Αφού το κάνεις αυτό, μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις χρήματα προς άλλα τηλέφωνα είτε δωρεάν είτε με μικρη προμήθεια για μεγάλα ποσά (π.χ. κάποιες τράπεζες χρεώνουν 50λ για πάνω απο 50 ευρώ). 

Για να στέλνεις μεταξύ λογαριασμών σου θα πρέπει να έχεις δεύτερο νούμερο. Π.χ. το προσωπικό σου νούμερο το κουμπώνεις στην Άλφα και το εταιρικό σου στην Πειραιώς. Και στέλνεις απο το προσωπικό σου στο εταιρικό σου και τούμπαλιν. 

Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να δηλώσεις το ιδιο νούμερο σε όλες τις τράπεζες για να κάνεις δωρεάν μεταφορές μεταξύ τους, αυτό δε γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Στο IRIS "παντρεύεις" ΕΝΑΝ αριθμό τηλεφώνουν με ΕΝΑ λογιαρασμό τράπεζας. Αφού το κάνεις αυτό, μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις χρήματα προς άλλα τηλέφωνα είτε δωρεάν είτε με μικρη προμήθεια για μεγάλα ποσά (π.χ. κάποιες τράπεζες χρεώνουν 50λ για πάνω απο 50 ευρώ). 
Για να στέλνεις μεταξύ λογαριασμών σου θα πρέπει να έχεις δεύτερο νούμερο. Π.χ. το προσωπικό σου νούμερο το κουμπώνεις στην Άλφα και το εταιρικό σου στην Πειραιώς. Και στέλνεις απο το προσωπικό σου στο εταιρικό σου και τούμπαλιν. 
Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να δηλώσεις το ιδιο νούμερο σε όλες τις τράπεζες για να κάνεις δωρεάν μεταφορές μεταξύ τους, αυτό δε γίνεται. 
παντρευεις και με ΈΝΑΝ λογαριασμό ΜΙΑΣ τράπεζας ;δηλαδή το IRIS είναι για μια τράπεζα;μπερδεύτηκα σόρυ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:
6 ώρες πριν, TheBerliner said:
Στο IRIS "παντρεύεις" ΕΝΑΝ αριθμό τηλεφώνουν με ΕΝΑ λογιαρασμό τράπεζας. Αφού το κάνεις αυτό, μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις χρήματα προς άλλα τηλέφωνα είτε δωρεάν είτε με μικρη προμήθεια για μεγάλα ποσά (π.χ. κάποιες τράπεζες χρεώνουν 50λ για πάνω απο 50 ευρώ). 
Για να στέλνεις μεταξύ λογαριασμών σου θα πρέπει να έχεις δεύτερο νούμερο. Π.χ. το προσωπικό σου νούμερο το κουμπώνεις στην Άλφα και το εταιρικό σου στην Πειραιώς. Και στέλνεις απο το προσωπικό σου στο εταιρικό σου και τούμπαλιν. 
Καταλαβαίνω πως προσπαθείς να δηλώσεις το ιδιο νούμερο σε όλες τις τράπεζες για να κάνεις δωρεάν μεταφορές μεταξύ τους, αυτό δε γίνεται. 

παντρευεις και νέες ΈΝΑΝ λογαριασμό ΜΙΑΣ τράπεζας ;δηλαδή το IRIS είναι για μια τράπεζα;μπερδεύτηκα σόρυ

Κάθε αριθμός κινητού μπορεί να συνδεθεί με έναν λογαριασμό και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επισκέφθηκα κατάστημα της Πειραιώς για αίτημα αύξησης πιστωτικού ορίου. Μου ζήτησαν μόνο το τελευταίο εκκαθαριστικό χωρίς τελευταία μισθοδοσία, δηλαδή τα εισοδήματα του 2021 ενώ έχουμε 2023... Δεν το βλέπω να την εγκρίνουν γιατί η απάντηση του υπαλλήλου στο γιατί θέλω την αύξηση ήταν πως έχουν και δάνεια τα οποία μπορεί να με εξυπηρετούν 😂

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς στην Πειραιώς να κατεβάσει βεβαίωση για πόθεν έσχες κλπ; ...τήρησης χαρτοφυλακιου νομίζω λέγεται.
εμένα βγάζει error ιερό πρέπει να πάω από το κατάστημα.πήγα πέρσι μου έδωσαν τις τελευταίες κινήσεις του λογαριασμού.δεν είχαν ιδέα τι τους έλεγα.φέτος πάλι τα ίδια.στις άλλες τράπεζες απλά το κατεβάζεις μια χαρά.πόσο στόκοι

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω κατέβασα χαρτοφυλάκιο πόθεν και φέτος καο πέρσι χωρίς θέμα.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ilka71 said:

παντρευεις και με ΈΝΑΝ λογαριασμό ΜΙΑΣ τράπεζας ;δηλαδή το IRIS είναι για μια τράπεζα;μπερδεύτηκα σόρυ

Ο Γιώργος έχει εναν αριθμό κινητού και τον κουμπώνει στο λογαριασμό της Εθνικής. 

Ο Γιάννης έχει δύο αριθμούς, εναν προσωπικό, έναν εταιρικό. Κουμπώνει τον προσωπικό στην Αλφα και τον εταιρικό στην Πειραιώς. 

Ο Γιώργος μπορει μέσω IRIS να μεταφέρει δωρεάν χρήματα στο Γιάννη, αμα βάλει τον προσωπικό αριθμό του Γιαννη ως παραλήπτη τα χρήματα θα πάνε στην Άλφα, αμα βάλει τον εταιρικό ως παραληπτη στην Πειραιώς.. Ο Γιαννης επειδή έχει δύο αριθμούς μπορεί να μεταφέρει δωρεάν χρήματα στο Γιώργο αλλά και μεταξύ των δυο δικών του λογαριασμών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με έναν αριθμό κάνω τη δουλειά μου σε τρεις τράπεζες. Όποτε χρειαστεί να μεταφέρω χρήματα από την μία τράπεζα στην άλλη, αρκεί μόνο να ενεργοποιήσω λογαριασμό πίστωσης στην τράπεζα που θέλω να στείλω τα χρήματα. Μέσω IRIS πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με έναν αριθμό κάνω τη δουλειά μου σε τρεις τράπεζες. Όποτε χρειαστεί να μεταφέρω χρήματα από την μία τράπεζα στην άλλη, αρκεί μόνο να ενεργοποιήσω λογαριασμό πίστωσης στην τράπεζα που θέλω να στείλω τα χρήματα. Μέσω IRIS πάντα.
Καλό και αυτό :)

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι πρόβλημα με πληρωμή με κάρτες στο Lidl μέσω κινητού:

Πάω να πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς με Google wallet, το κινητό δονείται συνέχεια και δεν περνάει η συναλλαγή. Δοκιμάζω με την ίδια κάρτα μέσα από την εφαρμογή της Πειραιώς, πάλι δεν περνάει συναλλαγή. Κλείνω και ανοίγω πάλι το NFC, δοκιμάζω ξανά τζίφος...

Κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, ξαναδοκιμάζω πληρωμή με Google wallet, τίποτα. Δοκιμάζω και με την Payzy που έχω περασμένη, τίποτα.

Τελικά πλήρωσα με πιστωτική Εθνικής (πλαστικό) που είχα μέσα στο πορτοφόλι μου.

Στο καπάκι πηγαίνω Σκλαβενίτη και πληρώνω κανονικά με την ίδια πιστωτική της Πειραιώς μέσα από το google wallet! 

Είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω στο Lidl, και από ότι φαίνεται είναι θέμα pos και όχι κινητού (Moto g9 plus) ή κάρτας, αφού με το ίδιο κινητό και τις ίδιες κάρτες στο wallet πληρώνω παντού χωρίς πρόβλημα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με ανέπαφες πληρωμές μέσω κινητού στο Lidl?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, geoponer said:

Πάλι πρόβλημα με πληρωμή με κάρτες στο Lidl μέσω κινητού:

Πάω να πληρώσω με πιστωτική Πειραιώς με Google wallet, το κινητό δονείται συνέχεια και δεν περνάει η συναλλαγή. Δοκιμάζω με την ίδια κάρτα μέσα από την εφαρμογή της Πειραιώς, πάλι δεν περνάει συναλλαγή. Κλείνω και ανοίγω πάλι το NFC, δοκιμάζω ξανά τζίφος...

Κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, ξαναδοκιμάζω πληρωμή με Google wallet, τίποτα. Δοκιμάζω και με την Payzy που έχω περασμένη, τίποτα.

Τελικά πλήρωσα με πιστωτική Εθνικής (πλαστικό) που είχα μέσα στο πορτοφόλι μου.

Στο καπάκι πηγαίνω Σκλαβενίτη και πληρώνω κανονικά με την ίδια πιστωτική της Πειραιώς μέσα από το google wallet! 

Είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω στο Lidl, και από ότι φαίνεται είναι θέμα pos και όχι κινητού (Moto g9 plus) ή κάρτας, αφού με το ίδιο κινητό και τις ίδιες κάρτες στο wallet πληρώνω παντού χωρίς πρόβλημα.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα με ανέπαφες πληρωμές μέσω κινητού στο Lidl?

Εχω αντιμετωπισει προβλημα με πος σε φουρνο.Με το κινητο δεν περναγε η συνναλλαγη με τιποτα!! Μονο οταν εβαλα την καρτα που ειχα μαζι μου μπορεσα να πληρωσω.Υποθετω οτι κ τα πος αναβαθμιζονται αλλα ποιος το κανει? Οι ανθρωποι στον φουρνο μου ειπαν δεν εχουν ιδεα κ ειναι κ καποιας ηλικιας κ δεν τα θελουν τα διαβολμηχανηματα οπως λενε:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...